n - Binnenland. Reorganisatie posterijen en telefonie. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Boon, in zake de reorganisatie van het staatsbedrijf van de Posterijen, dc Telegrafie en Telefonie, heeft de minister van waterstaat ge antwoord De ondergeteekende heeft, zo^als hij reeds meermalen te kennen gaf, door de instelling van bijzondere, daarvoor aangewezen com missies, de reorganisatie van het Staatsbe drijf der P.T.T., daaronder begrepen het be heer van dat bedrijf, ter hand genomen. Aangezien de voorgenomen reorganisatie o.a. haar grond vindt in een noodzaak van bezuini ging, zooals die zich thans allerwegen in den Staatsdienst doet gelden, en bezuiniging nu eenmaal zonder aantasten van persoonlijke belangen niet mogelijk is, is het zeer wel ver klaarbaar, dat de reorganisatiewerkzaamheden haar weerslag hebben op het personeel. Het is ook met het oog hierop, dat de werkzaamheden der commissies zoo snél mogelijk verloopen, op dat de voor velen zeker pijnlijke onzekerheid omtrent de eindelijke beslissingen zoo kort, als met een ernstige behandeling kan worden over eengebracht zal duren. Een onrust, van anderen aard dan de hiervorenbedoelde, ten gevolge van bepaalde getroffen maatregelen, is den onder geteekende niet bekend. Bezoek van Amerikaans ehe oorlogsschepen. Onder commando van vice-admiraal Mac. Cully zullen het vlagschip Wyoming en het stoomschip Arkansas van 1-1-'25 Juli e.k. een bezoek aan Nederland brengen en daartoe te Rotterdam binnenvallen, komende van Tor quay, na dit bezoek vertrekkende naar Gibraltar, op een oefenreis voor circa 1000 adelborsten van het Marine-Instituut van Annapolis. De schepen zijn bemand met ruim 100 officieren, 1000 adel borsten en circa 2000 matrozen. De gemeente Rotterdam zal o.a. een feest aanbieden ten stadhuize en de HollandAmeri- kalijn zal op 24 Juli e.k. 's avonds een afscheids feest aanbieden aan boord van haar stoomschip Rotterdam. Voorts zullen verschillende excursies groepsge wijze door Nederland worden gemaakt. Bedrijfsorganisatie en medezeggenschap. Minister Aalberse heeft in de Memorie van Antwoord op het verslag der Eerste Kamer be treffende zijn begrooting zijn inzichten mede gedeeld omtrent de invoering van een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie met medezeg genschap der arbeiders. Hij schrijft daaromtrent Het is hem bekend, dat er in en buiten de Volksvertegenwoordiging tal van deskun digen op sociaal gebied zijn, die omtrent een of meer dezer punten ingrijpen van den wetge ver gewenscht of noodzakelijk achten. Hij ont kent echter, dat er ten aanzien van de wijze, waarop aan deze vraagstukken een oplossing zou zijn te geven, een zoodanige mate van over eenstemming tusschen de voorstanders eener wettelijke regeling zou bestaan, dat het den wetgever mogelijk zou zijn de verschillende stroo mingen in een bedrijf te leiden, ten einde zoo doende een uitnemend geheel te krijgen. De minister meent dan ook bij de beoordee ling van de vraag, in hoever hier aanleiding is voor ingrijpen van den wetgever zich niet te moeten richten naar dezen baaierd van tegen gestelde en dooreenloopende stroomingen, maar zich te moeten laten leiden door eigen inzicht omtrent de wenschelijkheid van zoodanig ingrij pen. Hoe zijn inzichten hieromtrent zijn, heeft hij indertijd in de Eerste Kamer op 30 Maart 1921 uiteengezet en laatstelijk bij de mondelinge behandeling van hoofdstuk IX der Staatsbegroo- ting voor 1924 in de Tweede Kamer. Daarbij gaf hij als zijn meening te kennen, dat de taak van den wetgever op het gebied der bedrijfs organisatie voorshands betrekkelijk klein is, dat deze hier toch niet heeft een taak van voor gaan, maar vaih volgen, van aanpassen van de wetgeving aan hetgeen is opgekomen uit en groeit in het leven zelf, en dat, wanneer instel lingen als bedrijfsraden, fabrieksraden en mede zeggenschap, die in wezen vredesinstituten zijn, zonder meer van boven af opgelegd worden en niet uit het bedrijfsleven zijn opgekomen, vol komen de verkeerde weg worden ingeslagen. Wel is zijne overtuiging, dat inderdaad deze institu ten bezig' zijn zich in het maatschappelijk leven te ontwikkelen, hoe precies kan niemand voor spellen, en dat, naar mate en naar de wijze deze ontwikkelingsgang Voortschrijft, ook de wetge ver ten deze ongetwijfeld een taak van ordening en regeling zal hebben te vervullen. Ophitsers gearresteerd. J. Brommert bestuurslid der Communis tische Partij en G. J. van het Reve, beiden uit Amsterdam, zijn gister te Enschede gearresteerd in verband met den inhoud door hen in openbare vergaderingen gehouden redevoeringen alsmede wegens het feit dat zij in het fabriekscentrum toespraken hielden. Vereeniging van Ncderlandsclic Arbeidsbeurzen Eergister heeft de Vereeniging van Neder- landsche Arbeidsbeurzen te Groningen verga derd. In zijn openingswoord wees de voorzit ter op den groei der arbeidsbemiddeling sedert 1914. Toen 20, nu 30 arbeidsbeurzen, toen het aantal plaatsingen gering, thans een 1000- tal organen van arbeidsbemiddeling in ons land. In 1923 werden totaal 735.000 aanvra gen van werknemers behandeld en 220.000 van werkgevers, terwijl er 1860Q0 plaatsingen geschiedden. De heet Catz, wethouder van Groningen, heette de vergadering namens het gemeente bestuur welkom. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Triduum. De herdenking van het zesde eeuwfeest der eiligverklaring van den H. Thomas van Aquino ie in de verschillende Dominicaner-kerken plaats heeft, zal nu ook in de Singelkerk-parochie ge schieden met een plechtig triduum. Gisteravond is de viering daarvan waardig aangevangen met een solemneel Lof dat aanhet heerlijk versierde, schitterend verlichte hoofd altaar werd gecelebreerd door den eerw. pater Rijken met assistentie van de eerw. paters Biesta en Nauta. Een groote schare van geloovigen woonde de openingsplechtigheid bij en werd al dadelijk in een feestelijke sfeer gebracht door de stemmings volle, klankvolle wijze waarop het zangkoor de „Veni Creator" van Beitjes zong. De bariton solo werd gezonden door onzen oud-stadgenoot Leo Frederiks, die zich nog steeds mag verheu gen in een prachtige, warme en welluidende stem, die vooral in een kerk zoo goed tot haar recht komt en waarvan de werking nog versterkt wordt door het zuiver gevoel van den begaafden zanger. Feestpredikant was de eerw. pater Rosarius van der Linden uit Huissen die tot tekst had „Looft God in zijn Heiligen." De gewijde rede naar wees er op hoe het hooge feest van den dag zoo schoon samenviel niet dit triduum ter eere van den dichter en vurige vereerder van het H. Sacrament en schetste daarna in schoone taal de moeilijkheden die Sint Thomas te doorworste len had om zijn roeping te volgen en die groote volmaaktheid te bereiken, welke hem tot de eer der altaren verheven had. Na deze treffende predikatie werd Sint Thomas ter eere, het jubellied gezongen, dat aan alle aanwezigen was uitgereikt. Een melodieus Tantum Ergo werd vervolgens door solist en zangkoor voortreffelijk verklankt, dan volgde de zegen met het Allerheiligste, en met een geestdriftig „Laudate Dominum" be hoorde deze avond, die het St. Thomas-triduum zoo luisterrijk inzette, tot het verleden. Gcv. en verk. onrocr. goederen. Notaris D. B o d d e ii s. Afslag 20 Juni. I. Een complex panden, thans in gebruik als woonhuis, kantoor en drukkerij, met erven en open grond, staande en gelegen te Schiedam, aan de Overschieschestraat Nrs. 70 en 72 ab ter grootte van ongeveer 2 aren 63 c.a. In veiling 9900. II. Een in twee gelijke deelen te veilen gunstig gelegen perceel bouwgrond te Schiedam aan den Singel, breed aan den openbaren weg 11 Meter en diep 1772 Meter, grenzende aan Perc. I. Totale oppervlakte 4 aren 56 centiaren. Het eerste gedeelte werd geveild voor 15 de M2 met een totaal opbrengst van 1470 en het tweede gedeelte voor 15.25 de M2. en 1794.50 in 't geheel. Perc. I en II gecomb. verkocht voor 13050,90. Notaris: H. B. E. B 1 a i s s e. Afslag 20 Juni. Een heerenhuis niet tuin en 2 open plaatsen, te Schiedam, Lange Haven No. 129, groot 1 are 98 centiaren. In veiling f 6900, verkocht voor 7900. Reclame-week. De Amsterdaihsche Boterhandel, ook bekend onder de initialen A. B. H., houdt ter gelegen heid van de in dienst treding van den heer F. G. Lapoutre als zelfstandig filiaalhouder, in haar winkel Hoogstraat 57 een reclame-week; die zooals uit de gister geplaatste annonce mag blijken, in grooten stijl is opgezet en door den heer Lapoutre naar evenredigheid wordt uit gewerkt. Behalve een goed zakenman, doet genoemde heer zich kennen als een artistiek etaleur. In de uitstalkast toch, heeft hij geheel uit kruide nierswaren een Romeinschen met vier paarden bespannen zege-wagen gemodelleerd, die zoowel wat klassieke teekeniag, juiste verhoudingen en goed-gekozen kleuren aangaat, waarlijk onberispelijk is en een kunstzinnige reclame mag heeten. Tevens is in de etalage een geheimzinnig koffie-kannetje opgesteld, dat zonder ophouden, een stevigen straal van den geliefden volksdrank uitschenkt; dat een en ander aller aandacht trekt is volkomen verdiend en des te beter te begrijpen, omdat de mooie cadeaux die de klan ten bekomen kunnen, eveneens uitgestald zijn. Gistermiddag is in de Zijl- straat een zekere M. A. zoodanig door een hond aangevallen en gebeten, dat hij zich onder dok tersbehandeling moest stellen. Van wie de hond is, is onbekend. B ij het te Rotterdam gehouden examen slaagde voor onderwijzer, onze stadge noot, de heer M. E. Sparla, leerling van de Kweekschool St. Lucia-gesticht, te Rotterdam. Te 's-Gravenhage slaagde voor het costumiere-diploma van de vereeniging voor Mode-vakscliolen aldaar, mej. Ja. Pa. van der Hoek, van hier, leerlinge van mej. van Alphen. UIT ROTTERDAM. Goede vangst. De Centrale Re.chcrche alhier heeft in een pension aangehouden den 27-jarigen assistent bij de Duitsche posterijen, Id. A. R. K. welke te Schlesendorf bij Lubeck een bedrag van 45.000 goudrnark had verduisterd ten nadeele van het Duitsche Rijk. Bij zijn arrestatie werd nog een aanzienlijk bedrag van het geld in zijn bezit gevonden. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld om te worden uitgeleverd. 1773 22 Gemengd Nieuws. Ongelukken. Gisteravond tegen kwart voor negen heeft op de Nieuwe Parklaan te 's-Gravenhage, hoek Nieuwen Duinweg, een ernstig ongeluk plaats gehad. Een auto reed daar een motorrijwiel en twee wielrijdsters aan. De bestuurder van het motorrijwiel, een 24- jarig heer, brak zijn neusbeen en liep verschillen de verwondingen aan de ledematen op, terwijl een dame, die op de duo zat, schaafwonden aan de beide knieën bekwam. Een der beide wiel rijdsters werd aan de enkels en aan de beenen verwond, terwijl dc andere er met lichte schaaf wonden afkwam. Het viertal werd door den Geneeskundigen Dienst naar de Centrale Post vervoerd, waar zij verbonden en vervolgens naar huis vervoerd werden. Plet ongeval heeft zich als volgt toegedragen. De auto, die zich links van den weg op de Nieuwe Parklaan voorbewoog reed aldaar bij deBadkapel een wielrijdende dame aan. Na deze aanrijding haalde de automobilist plotseling naar rechts uit, waarbij hij tegen het motorrijwiel botste, tengevolge waarvan de bestuurder van het motorrijwiel op zijn beurt een dame op een fiets aanreed. De automobilist bekommerde zich niet om het gestichte onheil en reed door. Zijn num mer is echter bij de politie bekend. Te Treebeek is het 9-jarig zoontje van den heer B. onder een stapel planken gekomen. Plet ventje werd er dood onderuit gehaald. Op den weg van Valkenburg naar Heerlen is het 8-jarige zoontje van den heer PI. uit Valkenburg, bij het spelen onder een auto ge komen. De 9-jarige S. kwam mede te vallen. Het eerste kind kwam er goed af en kreeg slechts lichte verwondingen. S. werd zeer ernstig ge kwetst. Gistermiddag is het 11-jarige zoontje van den werkman W. V., te Gorinchem, met zijn fiets door een vrachtauto op een smalle brug aangereden. De jongen kreeg inwendige kneu zingen en is eenige uren na het ongeluk over leden. Brandstichting. De bewoner van het Woensdagavond afgebrande winkelhuis in de Koningstraat te Enschedé, de koopman D. M., is op vermoeden van brandstichting door de politie gearresteerd. Een „duikboot" i n de Hoorn- s c h e PI o p. Woensdagavond heeft dr. Naber, leeraar in de wis- en natuurkunde aan de H. B. S. te Hoorn in de Hoornsche Hop proeven ge nomen met een duikboot van uiterst primitieve constructie, zooals in 1600 door Cornells Drebbel werd vervaardigd. Deze boot werd, zooals bekend onder water voortgeroeid door roeiers, die ge- klred waren in waterdichte costumes en lufcht inademden, welke in flesch-reservoirs werd nledegevoerd. De heer Naber, die met een tweede persoon met deze „duikboot" door de Hop manoeu vreerde, had begrijpelijkerwijze veel bekijks van de zijde der bevolking. Treinbotsing. Eergisteravond heeft op het station der Pl.IJ.S.M. te Zandvoort een ernstige botsing plaats gehad. Bij het rangeeren van een goederentrein weigerde de luchtrem, toen de remmer deze in het werk wilde stellen, zoodat de machine de wagens bleef voortduwen. Het gevolg was dat de achterste wagen van den goederentrein tegen het stootblok opbotste, dat voor het station staat. De palen van dit blok knapten als rietjes af en de zware wagen werd dc sta- rionsruimte opgeschoven. De andere wagens volgden, zoodat voor de overkapping enkele goederenwagens een geweldige opeenstepeling vormden en zelfs doordrongen tot onder en door de glazen stationsoverkapping. Met alle macht werd aan het station met het opruimingswerk begonnen. Na enkele uren van ingespannen arbeid waren de rails vrij alleen het versplinterde stootblok en de zwaar gehavende overkapping vertoonden nog de sporen van de botsing. Zooals het immer bij zulke gevallen gaat, werden de meest fantastische geruchten van een spoorwegramp bij het Zandvoortsche sta tion verspreid, zoodat een enorm aantal belang stellenden naar het stationsplein stroomden, waar zij spoedig omtrent den aard van de ramp gerustgesteld werden. Knoeier ij en. Volgens het H. Volk zijn sedert een reeks van jaren knoeierijen gepleegd bij leveranties (hoofdzakelijk stookmaterieel) aan het Belgisch loodswezen te Vlissingen. Bij die knoeierijen zijn verscheiden personen, in dienst van het loodswezen te Vlissingen betrok ken en naar verluidt ook een Vlissingsch leve rancier. Er zijn reeds 10 personen gestraft, onder wie met ontslag. Door een hengst gebeten. Een knecht van de hoeve Blauwe Sluis in Steenber gen werd door een hengst, dien hij van den eenen stal naar en anderen wilde overbrengen, zoo gebeten dat de man ernstig gewond naar het gasthuis moest worden vervoerd. Door een koe aangevallen. De 72-jarige vrouw van een landbouwer in Steen- wijk werd, toen zij zich tusschen haar grazende koeien bevond, door een dezer dieren die op het punt stond een kalf ter wereld te brengen aangevallen. Het woedende dierp wierp de vrouw tegen den grond en liep eenige malen over haar heen. Op verschillende plaatsen van het lichaam, \ooral aan hoofd en schouders, werd het slachtoffer ernstig gewond. Na door een geneesheer te zijn verbonden, werd de vrouw naar haar woning vervoerd. Postauto omgeslagen. De postauto van Leiden op Noordwijk is in den vroegen mor gen van Woensdag door nog onbekende oorzaak in een sloot gereden en omgeslagen. Er was al leen eenige materieele schade. Telefonisch werd een andere auto uit Leiden ontboden, die de poststukken overnam. Door een en ander ont stond eenige stagnatie in den dienst. Aanvaring. Te Enkhuizen is gister de uitvarende stoomboot Vereeniging I in aanvaring gekomen met den Markenbotter M.K. 55, schip per J. Kes, De botter moest door pompen worden bovengehouden. Hij liet zich niet slaan. Uit het Rijnland wordt aan de N.R.GT. geschreven Eenige weken geleden was ik in V.ohwinkel getuige van een zeer onaangename geschiede nis. Een jong Hollander die naar Hamburg reisde, weigerde hardnekkig zijn koffer te openen. De poilu beveelt hem mee naar de wacht te gaan. De landgenoot staat op en gaat naar buiten, echter zonder koffer. De poilu beveelt hem den koffer mee te nemen, wat de Hollander kalm weigert. Ten slotte neemt de poilu den koffer mee. Op het perron rappor teert hij het voorgevallene aan een onderoffi- vier van de wacht, die zonder iets te zeggen den Hollandschen reiziger een flinken oorvijg geeft. De Hollander, ook niet mis, antwoordt met een paar kyaclitige boksstooten, zoodat de on derofficier in een hoek vliegt. Groote herrie De soldaten houden den nijdig geworden Hol lander vast. De officier van de wacht probeert hem te kalmeeren en de Duitsche stationschef maakt procesverbaal van het voorgevallene, terwijl een paar Duitsche reizigers den moed hebben hun naam en adres als getuigen mee te deelen. Eerst lang daarna vertrekt de trein met den landgenoot, die bij het gezantschap te Berlijn wil reclameeren, Roekelooze heertjes. Vier leer lingen van de Willem Barendtzschool (Zeevaart school te Terschelling hebben Dinsdag in levensgevaar verkeerd Met een zeilbootje van een hunner, die op het eiland als een eerste waaghals bekend staat, voeren ze de haven uit en begaven zich op de Noordzee, die eerst nog al kalm bleek. Echter stak de wind op, waardoor het bootje afdreef en nu al spoedig een speelbal van golven en rukwinden werd. Gelukkig werd aan den wal een en ander gadegeslagen.Eveneens op het Russische stoom schip Jaroslavl, dat in volle zee lag. Dit zette spoedig een reddingboot uit, terwijl ook uit de haven assistentie opdagen kwam. De sloep van het bannelingschip wist de in doodsangst ver- keerende Zondagszeilers op zijde te komen en hen over te nemen (Hbld Circus-ongeluk. In het circus Medrano te Parijs heeft een tragisch ongeluk plaats gehad. Een Japansch acrobaat, Leymada geheeten,voer de zijnlaatste krachttoer uit,toen één der koorden van de trapeze, waaraan hij werkte, brak en de ongelukkige artist van een hoogte van 10 meter neerstortte. De val verbrijzelde hem den schedel. Men ijlde onmiddellijk te hulp, doch kon niets meer voor den Japanner doen de man had reeds den geest gegeven. Diefstal van poststukken. Het Duitsche postbestuur deelt mee, dat op het stoomschip Belgenland, van de Red Star Line, uit een van New York voor Duitschland bestem den postzak, door tof, de bemanning behoorende personen 28 aangeteekende zendingen zijn ont vreemd, en 392 brieven door de dieven geopend werden. Veerboot gezonken. Bij een over tocht over de Isar bij Unterfohring zonk de veerboot plotseling in de diepte. Er bevonden zich 16 arbeiders in. Slechts 5 konden gered wor den, ér verdronken 11. Het n i e u|w s t e. In den senaat van den staat Rhode Island, is gisterochtend na een zitting, welke in het geheel 15 uur door duurde, en den geheelen nacht werd voortgezet, een onge woon incident voorgevallen. Een aantal senaats leden is nl. door vergiftig gas bedwelmd. Dit geschiedde door leden van de democra tische senaatsfractie, welke sedert den aan vang van dit jaar obstructie voert. De oorzaak hiervan is, dat de republiekeinen weigeren een door de democraten ingediend wetsvoorstel, hetwelk een grondwetswijziging bevat, in be handeling te nemen, alvorens de democraten-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2