DAGBLAD WOOR SCHffEOMM EN OMSTREKEN* Het spookhuis. FEU ILL 47ste Jaargang. Maandag 23 Juni 1324. N«„ 13978 Bureau KOEMAR:KT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheeie invaliditeitf 200 duim; 160 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3Tmaal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Huitenlandseh Nieuws, HERRIOT EN MACDONALD. Fransche premier Herriot is Zaterdag te Londen aangekomen. Hij vertrok onmiddellijk van Victoria Station per auto naar The Chequers. Na het einde van de besprekingen op The Chequers is het volgende officieele communiqué uitgegeven De ontmoeting tusschen de Fransche en Britsche premiers heeft Zaterdag en Zondag op The Chequers plaats gehad. Er werd een vriendschappelijke informeele bespreking ge houden over verschillende kwesties in verband met het Dawes-rapport en de maatregelen, welke moeten worden genomen om het in werking te stellen. Hangende de beraadslagingen met de Italiaansche en Belgische regeeringen konden nog geen definitieve conclusies worden opgesteld. Bij de besprekingen bleek de algemeene overeenstemming welke er tusschen de Fransche en Britsche standpunten bestaat de beide premiers zijn besloten om de moeilijkheden, welke op hun respectieve landen en de geheeie wereld drukken, door voortdurende samen werking op te lossen. Er werd overeengekomen, dat, als de andere geallieerden zich er mede kunnen vereenigen te Londen een conferentie zal worden gehouden, niet later dan midden-Juli, ten einde de te volgen procedure definitief vast te stellen De beide premiers zijn verder overeengekomen samen een kort bezoek aan Genève te brengen bij de opening van de vergadering van den Volkenbond in September. Herriot vertrok heden naar Brussel met groote voldoening over de besprekingen, welke op „The Chequers" met MacDonald zijn gevoerd. DUITSCHLAND EN IIEï HERSTEL. Naar de „Zeit" meldt, zal de Duitsche gezant te Parijs dezer dagen naar Berlijn komen, om met de regeering besprekingen te houden. He den vertrekt verder de Amerikaansche gezant van Berlijn naar Washington, welke reis met de tenuitvoerlegging van het rapport-Dawes in verband staat. De voorbereidende werkzaam heden te Berlijn zijn op het oogenb.lik reeds zoover gevorderd, dat de spoorwegwetten door de Rijksdagcommissie in tweede lezing zijn aan genomen. Wat meer moeilijkheden hebben de bespre kingen over den maximum-druk welken men op de industrie mag uitoefenen, opgeleverd. Men hoopt evenwel, ook met die kwestie 30 Juni gereed te zijn. In zake het Duitsche antwoord aan den ge- zantenraad over de militaire controle is nog geen beslissing genomen. Het rijkskabinet zou eerst heden een defi nitieve beslissing daarover nemen. In ieder geval zal de Duitsche regeering uiter lijk 30 Juni aan den gezantenraad antwoor den. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Branting heeft op een vraag van den „Vor- wërts'-correspondent te Genéve, hoe een verzoek van Duitschland tot opneming in den Volken bond aanvaard zou worden geantwoord, dat het nu daarvoor het gunstigste oogenblik is. In den Volkenbond bestaat sympathie voor opneming van Duitsch;land. Branting wees op den merkbaar wordenden ommekeer in de openbare meening in Frankrijk en België ten 30 Men kende toenmaals de administratieve wel dadigheid nog niet de stichting en het onder houd der hospitalen was een der zorgen, een der voorrechten van het episcopaat en zijne kapittels. De Kerk was naijverig op hare schatten, zooals een later schrijver zich karakteristiek uitdrukte. De aalmoes kwam uit de vrijgevige handen des bisschops en des priesters in die van den grijs aard, den gebrekkige en den wees. De kloosters waren de aangewezen verzamelplaatsen der armen aan de poort van het klooster vonden zij tweemaal per dag de spijzen, voor het levens onderhoud noodzakelijk, en terwijl de Benedic tijnen en de andere leden der geleerde orden voor het nageslacht de onschatbare rijkdommen der oudheid en der middeleeuwen bewaarden en vermenigvuldigden, dienden de inkomsten dor groote abdijen, om de uitgehongerde bevolking der behoeftige wijken te ondersteunen en de hos pitalen te onderhouden. Iedere gr ote heer schonk bij zijn overlijden eene rijke gift voor de onterfden dezer wereld, Wetende dat de aan de ongelukkigen nagelaten schatten of die, welke tot de verfraaiing dei- godshuizen geschonken werden, de eenige waren, gunste van Duitschland. Echter zal een ver zoek van Duitschland geheel te goeder trouw moeten geschieden en zonder eenig voorbe houd bij erkenning van den politieken status quo. Dan zal Duitschland zeker zonder meer een plaats in den Bond krijgen, zeide Bran ting. Het heeft nu een laatste groote kans die het niet ongebruikt mag laten. DE 8-URENDAG. Uit Geneve verluidtDe arbeiderscommissie der internationale arbeidsconferentie heeft een motie opgesteld, die zich richt tegen de uitzon deringen, welke in Duitschland op den achturi- genarbeidsdag worden gemaakt. Duitschland wordt in deze motie wel niet genoemd maar de motie richt zich in het algemeen tegen iederen inbreuk op den achturigenarbeidsdag. Uitzon deringen zijn niet toegestaan, ook niet als zjij gerechtvaardigd worden door een beroep op reparatie-plichten of een tijdelijke economische crisis. De resolutie wordt heden in openbare zitting ter sprake gebracht en zal aanleiding geven tot een groot debat over den achturendag. DE MOORD OP MATTEOTTI. Volgens de „Messagero" zou de avonturier Dumini m den loop van zijn jongste verhoor in de gevangenis van Regina Gueli hebben bekend dat hij heeft deelgenomen aan den moord op Matteotti met nog vier anderen. Hij zou in direct als zijn lastgevers hebben aangeduid Rossi, Filipelli en Marinelli. Verder zou hij nog hebben gezegd dat Mattetti bijna onmiddellijk nadat hij in den auto was getrokken, is gedood. De auto met het lijk is voortgereden tot het bosch vanVico,waar het lijk van Matteotti achter een haag werd neergelegd. Daarna zijn de moor denaars weer naar Rome gegaan. Dimini is vervolgens naar Filippi gegaan en heeft met hem en de andere medeplichtigen de manier besproken om het lijk het bést te kunnen doen verdwijnen. Cabissi, een redacteur, van de „Corriere Italiano" en Volbi een der moordenaars zijn toen weer naar het bosch ge gaan met een anderen auto en hebben het lijk verbrand op een plek, welke Dimini niet nader, kon aangeven. Uit Rome wordt gemeld, dat Rossi algemeen als de voornaamste schuldige van den moord op Matteotti wordt gehouden. Zaterdag was hij te Syracuse, vanwaar hij eeio schip nam naar Malta. Volgens de laatste berichten heeft gister middag de vroegere chef der persafdeeling van 't departement van Binnenlandsche Zaken, Rossi, zich bij de gevangenis aangemeld om zich vrij willig ter beschikking van de Justitie te stellen, Rossi had zijn baard laten afscheren om zich on herkenbaar te maken. Hij had zich in de laatste dagen in de nabijheid van Rome verborgen gehouden. DE A.S. VERKIEZINGEN IN AMERIKA. De „Baltimore Sun" meldt, dat aan het comité der democratische partij een tot nu toe onbe kend gebleven politiek testament van den overleden president Wilson zal worden voor gelegd, waarin de beginselen van de democra tische partij worden uiteengezet. Dit testa ment zal worden uitgewerkt tot een program voor de komende verkiezingen. Wilson's testament verlangt dat Amerika lid van den Volkenbond zal worden en even eens van het Internationaal Gerechtshof, waarbij echter zekere reserves gemaakt moeten die men naar gene zijde van het graf medeneemt. Na Fulgence de hospitalen te hebben doen bezoeken, wilde de kanunnik dat hij eveneens het huis betrad der Leprozen, dier nederige dochters, die ondanks hare gevreesde kwaal, door den Fleer waardig geacht zijne bruiden te zijn, die onder éeïi dichten sluier haar me.erendèels ijselijk' verminkt cn misvormd gelaat bedekten en de woorden van Job of de psalmen van David herhaalden, zelfs te midden van het verschrikkelijkste lijden, terwijl haar vleesch, door een onheelbare kwaal verteerd, in stukken van het lichaam viel. „Het is mijne bedoeling niet, mijn zoon," sprak de kanunnik tot den jongeling, „om, u naar deze plaats van menschelijke smart leiden de, uw hart ongevoelig te maken bij het aan schouwen van die afschrikwekkende tooneelen van lijden en wee Integendeel, ik wil dat uwe ziel bewogen wordt door het lijden der mensch- heid de ellende, de smart, de wanhoop. Zelf wees, moet gij de bloedverwant worden van de kinderlooze grijsaards, de broeder en trouwe hel per van hen, wie zelfs geen vriend óp aarde over gebleven is. Ik vertrouw u een heilig ambt toe, zegen te verspreiden en de ellende te lenigen aan u stel ik het lot der ongelukkigen in handen, wie de Kerk te meer bemint, omdat zij meer verlaten zijn." bij verlies van een hand, voet of oog 200 bij doodf 100 bij verlies van een verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam worden. Het testament verlangt verder radicale verlaging van belasting en een liberale uitleg ging van het alcohol-verbod, ondersteuning van den landbouw en veroordeelt de politieke sec- ten, die zooals de Ku-Klux-Klan religieuze rechten kwetsen. ZUID-AFRIKA. Uit Bloemfontein wordt gemeld, dat Hertzog- naar Johannesburg ging met de bedoeling aan de Labourparty drie portefeuilles aan te bieden, maar dat deze partij zich definitief tegen deel neming a n de regeering heeft uitgesproken. De Labourparty zal evenwel, zoolang haar eischen worden uitgevoerd door de nationalis tische regeering, aan deze in het nieuwe par lement haar steun verleenen. Nationalisten, die nauw voeling met hun leiders houden, voor spellen de volgende samenstelling van -Let nationalistische kabinet Generaal Hertzog premier en minister voor het Inboorlingenwezen. Tielman Roos minister van Justitie. Havenga minister van Financiën. Charles Malan, minister van Spoorwegen. Dr. Malan, minister van Binnenlandsche Zaken en Ondeiwijs. Jansen, minister van Kolonisatie. Beyers, minister van Posterijen en Telegrafie. A. FYurie, minister van Landbouw. Wilcocks, minister van Verdediging. ALLERLEI. Uit Mainz. De „Echo du Rhin" meldt, dat ingevolge de door den Franschen gedelegeerde in de Rijnland-commissie ontvangen instructies, in verband met de door Herriot afgelegde ver klaringen, aan dc gedelegeerden in de Fransche zone is medegedeeld dat de terugkeer der uitge weken Duitschers is toegestaan. Verder worden door de militaire autoriteiten gratie-maatregelen voor de veroordeelden onderzocht. Sedert het begin van de week zijn weer 7000 gezinsleden van uitgewezenen toegelaten. Voor de Belgische zöne worden dergelijke maat regelen overwogen. Uit New-York In de afgeloopen 36 uur zijn nabij Port Arthur in Californië drie Japan ners op gewelddadige wijze om het leven ge bracht. Alle Japansche ingezetenen van dien staat maken zich daarover ten zeerste ongerust. De Japansche consul-generaal te Los-Angelos heeft aan de Amerikaansche autoriteiten drin gend verzocht een nauwkeurig onderzoek naai de omstandigheden, waaronder deze misdaden zijn gepleegd, in te stellen. Uit Weenen. Uit Rome wordt gemeld, dat de eerste botsing tusschen de bevolking en de fascistische troepen te Napels heeft plaats gehad. Een groep fascisten werd gesard door een groep socialisten. In het gevecht, dat volgde, vielen aan beide zijden gewonden. Men vreest verdere bótsingen. Uit Londen. De dreigende uitsluiting in de bouwvakken, welke 700.000 arbeiders zal omvatten beteekent - vermoedelijk de stopzet ting van nagenpeg het geheeie bouwbedrijf overal in het land. Blonenlandl. Dc arbeidsconferentie. Nederland neeimt een werkzaam aandeel aan den arbeid der conferentie te Genève. Ziehier het lijstje van orize landgenooten in de ver schillende commissies gekozen Vrije tijd van den arbeider plaatsvervangend lid patroonsgroep de heer Stork. Fulgence aanvaardde die zending met een heiligen ijver. Spoedig ontving hij reeds het loon voor zijne naastenliefde en zijne gezegende werkzaamheid zijn hart werd kalmer, hij begon zijne eigene smarten te vergeten van het oogen blik af, dat de smart van anderen zijne ziel bezighield. De groote vertroostingen en god- dellijke vervoeringen der liefdadigheid namen een zwaren druk van zijne ziel af en deden de treurige herinneringen aan het verleden meer en meer naar den achtergrond wijken. Had hij trouwens den tijd om aan zichzelven te denken Geen uur van den dag bleef hem daartoe over. Wanneer de armenbezoeken af gelegd waren, zette Fulgence zich aan zijne godgeleerde studiën zoover was hij er reeds in gevorderd, dat hij gegronde hoop mocht koeste ren in de heilige orden opgenomen te zullen worden, zoodra hij den gevorderden leeftijd bereikt had. Zijn ijver, zijne godsvrucht, zijne minzaamheid en voorkomendheid deden Ful gence weldra door de geheeie stad bewonderen. Zij, die zijn naam niet kenden, maar hem zoo menigmaïen met een lange rij dier ongelu kige natuurgenooten door de straten zagen gaan, noemden hem den broeder der armen. Het was een engelachtige verschijning, die schoone, rodvreezende en nederige jonge man meer dan eens vroeg Ogive aan haren broeder „Denkt gij dat hij nog lang zal kunnen leven Hij schijnt reeds rijp voor den Hemel te zijn." „Hij zal leven," antwoordde de kanunnik, „tot zijne zending volvoerd is." Ren zijner grootste genoegens was het werk van Ogive's klerken cn teekenaars te bewonde ren. Flij gevoelde zich zoo geheel op zijn gemak Gelijke behandeling bij ongevallen plaats vervangend lid patroonsgroep de heer Stork plaatsvervangend lid arbeidersgroep de heer Kupers. Onderbreking arbeid glasindustrie lid pa troonsgroep de heer Stork. Bakkersnachtarbeid regeeringsafgevaardigde de heer Van Thienen lid patroonsgroep de heer Stork lid arbeidersgroep de heer Kupers (plaatsvervangend de heer Hanemaayer). Werkloosheid regeeringsafgevaardigde mgr. Nolens plaatsvervangend lid patroonsgroep de heer Storklid arbeidersgroep de heer Kupers. Voorts is er door onzen landgenoot, den heer Serrarens, secretaris-generaal van het Bureau van het Internationaal Verbond van Christe lijke Vakvereenigingen, namens dit Verbond een korte mededeeling gericht aan den president der arbeidsconferentie, waarin het standpunt zijner geestverwanten tegenover de verschillende punten der agenda wordt uiteengezet. Met 19 tegen 16 stemmen en één onthouding heeft de commissie, ingesteld door de arbeids conferentie ter bestudeering van het vraagstuk van de afschaffing van den nachtarbeid in bakkerijen zich uitgesproken voor het voor stellen van een internationale overeenkomst te dier zake en niet slechts tot een aanbeveling aan de regeeringen. Het Twentselie textiel-conflict. Het R. K. Vakbureau heeft, nu de soc.-de. vakbeweging gecapituleerd heeft, de steun beweging stop gezet. In den loop der week zal hiervan officieel mededeeling worden gedaan aan de steun- comité's en afdeelingsbesturen. Derde lustrum R. K. Vakbureau. Naar wij vernemen, zal het derde lustrum van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie herdacht worden op Zaterdag 19 Juli a.s. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht bij deze ge legenheid zal een feestrede worden uitgesproken door Rector J. G. Jansen (Amsterdam). Burgemeester Stulemeyer. De officieele installatie van den heer H. Stule meyer als burgemeester van Bergen-op-Zoom is thans definitief bepaald op Zaterdag 28 Juni a.s., des namiddags om 3 uur. Uit het boekbindersbedrijf. De Nedeilandsche Bond van Boekbinders patroons heeft in dezer dagen gehouden ver gadering besloten de collectieve arbeidsover eenkomst in de boekbinderij tot 31 December a.s. ongewijzigd te verlengen. Vrijdag had in verband hiermede een bespreking plaats met de werknemers, die ingevolge dit besluit ook hun verder strekkende voordeden hebben terugge nomen. De Koningin naar Tilburg. De Koningin is voornemens in September een bezoek te brengen aan Tilburg, ten einde aldaar de officieele onthulling van het standbeeld voor Koning Willem II te kunnen bijwonen. Onze diplomatieke dienst. O nze gezant bij den H. Stoel, jhr. O. van Nispen tot Sevenaer, zal in de eerste dagenvan Juli met verlof naar Nederland vertrekken. (Msb.) in die groote, sombere zaal met hare prachtig geschilderde vensters het gesprek met de ijveri ge jonge lieden, wier onafgebroken werkzaam heid geene vroolijkheid buitensloot, was een aangename verpoozing voor den ernst des levens; somtijds raadpleegden hem de miniatuur-schil ders over de een of andere figuur uit de over levering en den bijbel, en door zijne nuttige en zinrijke wenken werd hij in zeker opzicht de medewerker dier arbeidzame mannen. Dikwijls ontmoette hij in de zaal der armen Fluguette en den kleinen Dizier dan stemde het zien van die bleeke, lijdende vrouw en van dat schoone kind zijn hart tot medelijden en kon hij een gevoel van sympathie niet onder drukken. ITuguette klaagde nooit maar hij, die zelf zooveel geleden had, raadde wat er in het hart dier vrouw omging en hoe zij neerge drukt werd door eene sombere smart, die on heelbaar zijn moest en welke zij nimmer den moed zou hebben aan anderen mede te deelen. Een bezoek, door Fulgence bij de oude Isabeau ge bracht, bewees hem nog nader welke aanspraak Huguétte had op achting en medegevoel, en hoezeer zij zich door hare vroomheid en zacht aardigheid onderscheidde. Sedert de arme zieke aan haar bed gekluisterd werd, sloeg de vrouw van Donat geen dag o\er, dat zij niet het huis houden der kranke in orde brachtsomtijds bleef zij er uren lang in die gevallen begreep Isabeau dat Huguette's man afwezig zijn moest. (Wordt vervolgd.) ÜB

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1