OMsmerem. ESMGBLAD VOOR SCHtEKXAM Het spookhuis. 47ste Jaan-gang. Woensdag 25 Juni 1924, N®. 13980 Bureau: KOEMARjKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws, HERRIOT TE BRUSSEL. afloop van het gistermiddag te Brussel plaats gehad hebbende onderhoud tusschen Herriot, Theunis en Hymans is het navolgende communiqué aan de pers verstrekt „De Fransche premier Herriot heeft twee maal een onderhoud gehad met den Belgischen premier Theunis en den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken Hymans. Herriot heeft de Belgische ministers op de hoogte gesteld van zijn besprekingen met den Britschen premier MacDonald. Deze besprekingen wettigen de hoop op een nauwe samenwerking tusschen Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Italië en België, met het doel om binnen korten tijd de toepassing te ver zekeren van het plan der experts. De Fransche premier en de Belgische ministers hebben vervolgens van gedachten gewisseld over de voornaamste punten, welke op de aan staande intergeallieerde conferentie zullen moe ten worden besproken. Deze gedachtenwisseling zal worden voort gezet tusschen de regeeringen, opdat de op te lossen vraagstukken vooraf het onderwerp zullen uitmaken van een grondige bestudeering, zoodat de conferentie daardoor in staat zal zijn tot preciese en eenparige conclusies te komen. De toenadering, welke is ontstaan tusschen de geallieerde mogendheden en welke was voor bereid door de bezoeken van de Belgische mi nisters te Parijs, Londen en Milaan, zal de op lossing van de nog hangende kwesties verge makkelijken. De kwestie van de uitwisseling der panden, nadat Duitschland voldaan zal hebben aan alle voorwaarden, voorgeschreven door het rapport der experts, de garanties voor de uitvoering van het regime dér spoorwegen en de vernieu wing van de Micumcontracten, hebben in het bijzonder de aandacht van de ministers gehad," De vertegenwoordigers der beide regeerin gen hebben in het bijzonder uitdrukking ge geven aan hun gemeenschappelijken wil, de strikte uitvoering te verzekeren van de clau sules, betreffende de ontwapening van Duitsch land. Het probleem van de veiligheid is even eens aangeroerd en de bestudeering er van zal aan beide zijden worden voortgezet. De besprekingen te Brussel werden geken merkt door een oprechten geest an nauwe vriendschap en wederzijdsch vertrouwen. Zij hebben den indruk achter gelaten, dat een belangrijke stap voorwaarts is gedaan en dat de aanstaande conferentie zich in staat zal zien, aan het herstelvraagstuk een redelijke oplossing te geven." Ofschoon de definitieve datum der a.s. ge allieerde conferentie nog door de deelnemende landen nader moet worden bepaald vermoedt men, dat de Engelsche en Fransche premiers den 16den Juli als meest geschikt achten. De conferentie wordt te Londen gehouden en de uitnoodigingen worden door de Engelsche re geering verzonden. België en Italië zijn reeds op de hoogte ge bracht met het voorgestelde doel der confe rentie, de in werking stelling van het Dawes- plan, dat reeds door alle betrokken geallieerde regeeringen is goedgekeurd. Een Japansche deelneming aan de conferentie wordt door de pers beschouwt als een zaak die vanzelf spreekt. 32 „En wat doet er dat toe, zoo ik slechts geld verdien „Waarmede vroeg Huguette, terwijl zij opstond en zich voor haar man plaatste. „Bij de gezegende Maagd", mij dunkt dat ik den kuipersdissel weet te hanteeren. „Maar die sedert eenigen tijd ligt te roesten. Wat voert gij nog uit, Donat Donat antwoordde niet, maar na eenige oogen- blikken hernam hij „Gij zijt vrij te doen, 't geen gij verkiest. Overigens hebt gij mij het leven altijd met uwe Verdachtmakingen verbitterd. „Mijn verdachtmakingen!" herhaalde Hu guette. „Jadaarenboven ben ik hier heer en meester 1" „Gij kunt voor u zeiven uw verderf tegemoet gaan, Donat, uw ziel verkoopen en uw leven in gevaar stellen Maar ik zweer het u bij mijn doopsel, dat gij geen vrijheid hebt om mij in zekeren zin aan uwe geheimzinnige levenswijze te verbinden, en mij te verplichten deel daaraan te nemen „Huguette 1" riep Donat dreigend. Aan Duitschland zal worden verzocht, ook vertegenwoordigd te zijn, teneinde de defini tieve regelingen te kunnen treffen om het Dawes- plan in werking te brengen. Het Central News persagentschap heeft uit Washington bericht ontvangen, dat volgens inlichtingen, bij het staatsdepartement aldaar ingekomen, de Amerikaansche regeering de uitnoodiging der geallieerde regeeringen, om zich op een intergeallieerde conferentie te doen vertegenwoordigen, heeft aanvaard. ^Staatssec retaris Hughes vertrekt op 12 Juli met leden van de Vereeniging der Amerikaansche Balie aan boord van de „Berengaria" naar Engeland. Hij zal derhalve nog te Londen zijn tijdens de conferentie, welke volgens het, bestaande voor nemen, op 16 Juli a.s. zal aanvangen en uit sluitend uit economische experts zal bestaan, Op de te houden intergeallieerde conferentie, zegt Havas nog, zal Frankrijk waarborgen voor de uitvoering eischen. MacDonald heeft aan Herriot verzekerd, dat Engeland Frankrijk ter zijde zou staan, wanneer een nieuw .in gebreke blijven van Duitschland geconstateerd zou worden. Gommercieele garanties zijm|absoluut nood zakelijk. De ontruiming van het^Roergebied moet plaats kunnen vinden in ruil voor krach- tigen l'inancieelen steun. Het schijnt, dat Her riot en MacDonald het volkomen eens zijn ge worden omtrent de wenschelijkheid van finan- cieele en economische garanties, waaraan zij de voorkeur geven boven militaire garanties. Frankrijk is van oordeel, dat de militaire controle-commissie gehandhaafd moet blijven, totdat Duitschland een nauwkeurig onderzoek toestaat naar den stand der bewapening. Mac Donald zal handelend optreden, indien Duitsch land niet zou voldoen aan de eischen, welke in de jongste Fransch-Engelsche nota zijn gesteld. Herriot zou aansturen op het sluiten van niet-aanvalsverdragen tusschen Frankrijk, En geland, België cn Italië, welke uitgebreid zouden kunnen worden tot een verdrag van weder- keerige hulpverleening onder de auspiciën van den Volkenbond, en tot welk verdrag ookDuitseh- land zou kunnen Loetreden. antwoordde, dat hij de nota ter kennis van het rijkskabinet zal brengen. De geallieerden zullen te rechter tijd, d.w.z. voor 30 dezer, antwoord krijgen. I:" UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De eerste zomerzitting van den nieuwen Rijksdag is gister verloopeh'in heftige lawaai- scènes, waarbij het zelfs tot een handgemeen is gekomen. Aan de orde waren de voorstellen in zake de amnestie voor politieke gevangenen. De Völki- schen eischten amnestie voor de deelnemers aan den „Kap-Putsch", den „Küstriner-Putsch" en den Hitier-Putsch". De Communisten eisch ten amnestie voor alle politieke gevangenen en de sociaal-democraten voor de deelnemers aan de Raden-republiek in München en de ver oordeelden in den inflatie-Lijd. Het debat verliep aanvankelijk zeer kalm, totdat de nationaal-socialistisclie Beiersche ex- minister Roth, uit het ministerie-Von Kahr, zeide, dat „lieden van het slag van den Rus Lewiné, die een leidende rol had vervuld bij de Raden-republiek, terecht door een kogel waren getroffen." De communisten, die verstaan hadden, „den schurk Lewiné", begonnen een vreeselijk lawaai, waaraan pas een einde kwam, toen de president de zitting ophief. Toen tien minuten later echter de zitting weer geopend werd, zette het com munistische lawaai met vernieuwde kracht in. Völkische- en communistische afgevaardig den geraakten handgemeen en een communist vloog zelfs een Völkischen afgevaardigde naar de keel. Het tumult werd daarop zoo hevig, dat de voorzitter zich genoodzaakt zag, de zitting op te heffen. DE 8-URENDAG. Uit Genève verneemt HavasGisterochtend heeft de Fransche minister van Arbeid, Godart, in een redevoering namens de Fransche regeering verklaard, dat het regime van de wet op den achturendag aan Frankrijk vruchtdragende re sultaten opgeleverd en het familieleven ver beterd heeft. Sinds 1919 is het aantal volks tuinen met 45 vermeerderd. Het alcoholisme is belangrijk afgenomen. Met betrekking tgt het rendement van den arbeid bij een achturendag kan gezegd worden aldus minister Godart dat overal waar door industrieelen de wet op den achturendag naar behooren werd toegepast, een productie tot stand kwam, waarbij elke verkwisting uit gesloten was. Deze wet heeft Frankrijk niet belet zijn ver woeste gebieden te herstellen. BEIEREN. De gedane pogingen, om een buiten het par lement staande persoonlijkheid te bewegen, het premierschap op zich te nemen, hebben gefaald. Daarom heeft thans de Beiersche Volks partij gistermiddag het besluit genomen, den afgevaardigde Held in den Landdag als minister- 1 president voor te stellen. Held heeft zich bereid verklaard de opdracht tot vorming van een regeering te aanvaarden. ENGELAND. In het Lagerhuis is gister het woningbouwplan der regeering in tweede lezing met 269 tegen 206 stemmen aangenomen- Veivolgens werd door samengaan van con servatieven en liberalen met 315 tegen 175 stemnjeh tegen de regeering een voorstel be treffende de procedure der verdere stadia van het wetsontwerp aangenomen. Hierdoor zal volgens de regeering de aanneming van de maatregelen aanzienlijk vertraagd worden. De regeeringspartijen gaven duidelijk haar ernstig misnoegen te kennen, doch er wordt geen po litieke beteekenis aan de stemming gehecht. strekkende gevolgen kan hebben, terwijl ook de dominions moeten worden geraadpleegd. ITALIË Mussolini heeft in den ministerraad een ge detailleerd exposé gegeven van de politieke situatie. De ministerraad heeft daarop met algemcene stemmen zijn verklaringen goedgekeurd, zoo mede de rede, welke Mussolini gister in den heeft gehouden. ZUID-AFRIKA. Hertzog heeft de kabinetsopdracht aanvaard en is thans bezich een nieuwe regeering samen te stellen. De Labour-leiders Creswell en Boydell hebben bij een interview verklaard, dat Hertzog den wensch heeft uitgesproken, dat de Labour-party zitting zal nemen in het Kabinet, opdat de beide rassen zullen zijn vertegenwoordigd. Zij verklaarden, dat de eindbeslissing bij Labour berust en dat deze zal worden genomen op de op 29 Juni a.s. te Johannesburg te houden conferentie. Mocht de conferentie de zitting neming van Labour-leden in het Kabinet goed keuren, dan-aldus verklaarde zij zal de Labour-partij haar zelfstandigheid, onafhanke lijkheid en beginselen niet opgeven. MILITAIRE CONTROLE. De Engelsche gezant en de FYansche zaak gelastigde te Berlijn hebben gistermiddag een gemeenschappelijke nota van McDonald en Herriot in zake de militaire contröle aan den' Rijkskanselier overhandigd. De Rijkskanselier „Ik zal u gehoorzamen, ik ben uw vrouw en uw dienares. God heeft mij aan u verbonden en ik moet mijn last dragen. Uw geheimen blij ven in mijn hart gesloten als in een graf. Maar in, zooverre moet gij mij minstens eerbiedigen om mij «iet te willen dwingen de spijzen te dee- len, die niet de vrucht van mijn arbeid zijn, den drank te drinken die opwindt en dronken maakt en dien gij behoeft om te kunnen ver geten." Terwijl Huguette aldus met vuur en over tuiging sprak, was zij bewonderenswaardig in haar geestkracht. Haar ziel stond op haar bleek gelaat afgedrukt en h,aar oogen schoten vuurstralen. „Neem u in acht 1" riep Donat buiten zich zeiven, en hij hief dreigend een ijzeren werktuig omho og. „Ik leer dit kind u te eerbiedigen", sprak Huguette kalm, „vernietig mijn werk niet.' De ellendige boog het hoofd en liet het werk tuig uit zijn hand vallen. Donat dronk met verdubbelde woede, ter wijl Huguette haar kind de melkspijs gaf. Den volgenden dag verliet de gewezen wild- strooper met het aanbreken van den dag zijn woning, die hij in geen week meer betrad. Bij zijn terugkomst, bracht hij een fraai paard mede, en toen hij drie dagen later zijn kar met gereedschappen en werktuigen beladen had, verwijderde hij zich opnieuw, na Dizier met een stuiptrekkende beweging aan zijn hart te ENGELAND EN HET INT. HOF Een Lagerhuislid heeft aan MacDonald ver zocht, de politiek van de Britsche regeering te preciseeren in zake de facultatieve clausule betreffende de verpliohtearbitrage, welke het protocol van het Internationale Gerechtshof bevat. Clynes antwoordde op deze vraag, dat de regeering tijd moet worden gelaten om deze be langrijke kwestie te onderzoeken, welke vér- ALLERLEI. Uit Athene Generaal Pangalos, de mini"ter van Oorlog heeft een maand gevangeni«=traf opgelegd aan generaal Masaraky, omdat deze zonder zijn toestemming in een plaatselijk blaadje een open brief heeft gepubliceerd. De politie te München heeft gistermiddag de communisten in hun vergaderkamer in het geljbuw van den Landdag overrompeld, waar heen zij, volgens Wolff, hun propaganda-bureau verplaatst bleken te hebben. Acht personen zijn opgepakt en veel propaganda-stof is in beslag genomen. Uit MünchenPolitie-overste Seisser, be kend geworden uit het Hitier-proces, zal op 31 Augustus den dienst verlaten. Hij wordt op gevolgd door overste Reiss. Uit LondenNaar verluidt, heeft de Britsche regeering het belangrijke besluit ge nomen, af te zien van haar rechten lichtingen op te roepen of te gebruiken in mandaatsge- bieden voor den dienst buiten die gebieden. Aan den Volkenbond is hiervan bericht ge zonden. Uit PrinkenauDe bond van Neder- Silezische ijzermijnen heeft hedennacht om 12 uur alle arbeiders uitgesloten. Aanleiding hiertoe zijn loongeschillen. Ongeveer 100Ó0 arbeiders wordqn door deze uitsluiting getroffen. Sir Herbert Samuel, de Britsche Hooge Commissaris voor Palestina, is heden naar Engeland vertrokken. Statos-Generaal. hebben gedrukt. Van dat oogenblik af was Donats levenswijze voor Huguette met een gelieimzinnigen sluier bedekt keerde hij in zijn woning terug, dan Voerde hij telkens een zak met geld mede, maar nimmer sprak hij er over, op welke wijze hij dat goud verdiende, en Huguette ging voort zich niet zwart brood en andere sobere spijzen te voeden, als de vrucht van haar eigen arbeid. Ald'us ten halve verlaten, alleen in dit huis met zijn vreeselijke herinneringen, sloot dé jonge vrouw zich gedurende de steeds langer gerekte afwezigheid van haar man altijd inniger bij het eenige wezen aan, dat haar beklaagde, zonder haar te ondervragen. Isabeau's woning werd de hare. De sombere gezel haars levens verscheen slechts zelden meer in het spookhuis. Donats geheel uiterlijk had een volslagen ver andering ondergaan. Zijn kleeding verraadde meer den soldaat dan den ambachtsman zoo hij al geen degen droeg, had hij toch een dolk op zijn borst ver borgen. Een lederen wambuis, door het lange gebruik bruin geworden, bezaaid met vlekken van verschillende kleur en herkomst, omsloot het bovenlijfeen kaproen, die laag op het voor hoofd neerviel, scheen zijn nu eens vreeselijken, dan weder overmoedigen blik met een schaduw te bedekken. Een.bestendige hoonlach misvorm de zijn lippen en op ieder zijner trekken was de indruk zijner woeste hartstochten te lezen. En toch, ondanks de bitterheid haars levens, EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 24 Juni, De behandeling van de oorlogsbegrooting wordt voortgezet. Minister van Dijk verdedigt zijn legersy- steem, dat de tegenwoordige sterkte wil be houden tot handhaving van de operatieve kracht en de preventieve werking. De heer D e M u r a 11 (V- B.) zet nog eens uiteen, dat het leger van Pop kleiner was het- ondanks de vermoedens die haar overal vervolg den, scheidde Huguette zich niet van Donat af. Wanneer zij tot hém sprak, was het met zacht heid en geduld, hem gehoorzamende als een dienstmaagd, ten minste wanneer hij haar niet3 voorlegde, wat met haar geweten in strijd was alleen dan verhief zij zich in haar volle waardig heid van vrouw en Ghristinne en sneed haar vast beraden „Neen" iederen verderen aandrang af. Hetzij vergetelheid, betzij kinderlijke luim, Dizier wachtte lang alvorens hij zijn moeder den geheimen schuilhoek toonde, waarin hij de van zijn vader ontvangen geldstukken ver borgen had. Op zekeren dag echter, toen Huguet te haar spijt uitdrukte een lap stof niet te kun nen koopen, waarvan zij gaarne voor Dizier en ziich zelve een stuk kleederen zou gemaakt heb ben, legde het kind zijn kleine handen op de oogen der moeder, deed haar beloven ze niet te zullen openen, en haar in alle stilte verlatende, haalde hij de geldstukken voor den dag en wierp zc met een uitroep van vreugde in den schoot zijner moeder. ,,He.ore God 1" riep zij verwonderd, „wat be- teekent dat, Diz'er 7" „Het is geld, moeder, om de blauwe serge té koopen.'' „En w'e heeft u dat gegeven?" „Vader, vader 1" antwoordde het k nd jui chend. (Wordt vervolgd) y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1