DAGBLAD WO&Ü SCHtEBAM Em Het spookhuis. FEUILLETO 47ste Jaargang. Donderdag 26 Juni 1024 Ut, 13981 Bureau: KOEMAR-KT 4. Telefoon Intercommunaal 85. l'ostbus: 39. Abonnemen ten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iën: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent-, 3?maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ?rftis",(SlÊle»aiIe,1ïVerzekerilig 5 f 500 l0vensiaa9e geheele invaliditeitf 29Ö bij verlies van een hand, voet of oog s f 200 bij doodf 100 bij verlies van een fluim; f 60 bq verlies vaneen wijsvinger; 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Hol3.Algem.Verz. bank te Schiedam Huitenlandseh Nieuws, DE HERSTEL-CONFERENTIE. Reuter verneemt, dat de uitnoodigingen tot de intergeallieerde conferentie op 16 Juli te Londen thans in voorbereiding zijn. Aan de V.S. zal worden verzocht vertegenwoordigers te zenden met de bevoegdheid, welke de Ameri- kaansche regeering passend acht. Evenals te voren, zal ook Japan tot de uitgenoodigden be- hooren, terwijl gehoopt wordt, dat voor Italië Mussolini persoonlijk tegenwoordig zal kunnen zijn. HERRIOT EN HET ROERGEBIED. Naar men te Berlijn in bevoegde kringen meent te weten, ligt het, wat betreft de ontruiming van het Roergebied, in Herriot's bedoeling, voor- loopig de economische grens, welke ligt tusschen het bezette gebied en het overige Duitsch- land, te doen vervallen. Daarna zouden de Franschen het bestuur van de spoorwegen in het bezette gebied uit handen geven en 'n mili taire controle-commissie instellen, welke toe zicht zal houden op de spoorwegen, welke in Franse he regie zijn geweest. Het schijnt verder in Herriot's voornemen te liggen, pas in de laatste plaats over te gaan tot vermindering van de militaire bezetting van het Roergebied. De Duitsche gezant te Parijs, von Hösch, heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat Herriot's bedoelingen ten eenenmale te goeder trouw zijn bij welke opvatting de Rijksregeering zich heeft aangesloten. Von Hösch heeft echter tevens gewezen op de sterkte van de oppsositie, welke Herriot te Parijs tegenover zich heeft. In dit verband waar schuwt men in officieele kringen teg^n optimisme, daar men het niet onwaarschijnlijk acht, dat de oppositie Herriot, indien deze zich, naar haar zin, te ver tegenover Duitschland waagt, zal laten vallen of althans een buitenlandsche poli tiek van hem zal eischen, welke feitelijk niet z§d afwijken van die van het Nationale Bloc. TEGEN HERRIOT. Uit Parijs verneemt de ,,Msb." In de Parijsche parlementaire kringen heerscht algemeene ontevredenheid over de wijze, waarop Herriot zich van zijn diplomatieke missie kwijt. Ook bij linksch is men zeer ongerust en ont veinst men zich niet, dat Herriot onhandigheid op onhandigheid stapelt. Aan zijn verklaringen wordt geen waarde meer toegekend en in het bijzonder zijn ver klaringen aan Belgische journalisten gedaan omtrent het Engelseh-Fransche garantietrac- taat worden met schouderophalen ontvangen. Gisteravond was het oordeel te Parijs, dat Herriot te Brussel op den Belgischen zin voor de realiteit is gestuit en dat ondanks de ge ruststellende en optimistische verklaringen hij met ledige handen terugkeert. In de wandelgangen van de kamer drijven de leden der oppositie met het zonderling op treden van Herriot den spot. Verteld wordt, dat toen MacDonald en Herriot hun commu niqué mededeelden, Herriot gevoelde dat he.t wat al te hol klonk en zijn pijp trekkend tegen MacDonald zeide,,'t Is wat mager, als we er aan toevoegen, dat wij ons verbonden tot moreele samenwerking." Waartegen Mac Do nald bij geen mogelijkheid bezwaar kon maken. Reeds een groot aantal kamerleden zijn voor nemens, Herriot bij diens terugkeer te interpel- leeren. De oppositie besloot echter de rollen te verdeelen. Zoowel in senaat als kamer staat 33 „Waarom hebt ge dat voor mij verborgen gehouden „Om u een verrassing te bereiden. Voor dit geld kunnen wij van alles koopen, niet waar, moeder „O zeker, mijn jongen," antwoordde de moe der. „Laat ons dan gaan, moeder." „Aanstonds, Dizier." „En gij zult de blauwe serge koopen „Ten minste zoo mijn goede engel mij geen andere ingeving schenkt. „Hoort gij ooit zijn stem, moeder „O, dikwijls. „En ik dan?" vroeg het kind, „hoor ik die ook Moeder Maar hij beantwoordde zelf de vraag, want zich in zijns moeders armen werpende, voegde hij er bij„Zoolang de kinderen klein zijn, is de moeder hun engel, niet waar I-Iuguette drukte haar lieveling aan het hart. „Kom sprak zij. De klokken, der kerken en kapellen lieten baar opwekkende tonen hoorenmoeder en een vinnig debat te wachten en het aantal is groot van hen, die overtuigd zijn, dat Herriot slechts op het kantje af zijn bewind zal redden, om trouwens weinig later op het eerste be langrijke voorstel van dit ministerie te vallen. Het schijnt dat ook Briand geducht werkt, om in plaats van Herriot de aanstaande Londen- sche conferentie te gaan bijwonen. De afgevaardigde Klotz zou heden in de kamer Herriot interpelleeren over het resltaat van zijn besprekingen op de Chequers en te Brussel. Een gelijke interpellatie zal in den senaat plaats hebben. POLEN EN AMERIKA. In de jongste bijeenkomst der Amerikaansche schuldregelingscommissie is overeenstemming bereikt in zake de regeling van de Poolsche schuld aan de V. S., groot 185 millioen dollar. De regeling is gelijk aan die welke met Enge land is getroffen de afbetaling zal loopen over 62 jaar. DE MILITAIRE CONTROLE. Volgens gistermorgen te Parijs ontvangen be richten zou de Duitsche regeering, als gevolg van de te Chequers opgestelde Fransch-Engelsche nota over de ontwapening van Duitschland heb- bén besloten de voorwaarden te aanvaarden, welke gesteld zijn d< or den gezantenraad in zake de militaire controle. DE BESSARABISCHE KWESTIE. Over de conferentie van de Kleine Entente, welke in Praag gehouden wordt, verluidt in politieke kringen, dat van de zijde van den Roe- meenschen gedelegeerde in ieder geval de Bes- sarabische-kwestie ter sprake zal worden ge bracht, ook indien Tsjecho-Slowakije en Joe goslavië dit punt niet wenschen te bespreken of het zouden willen verdagen. Roemenië acht het van groot belang, van de definitieve houding dezer beide landen op de hoogte te zijn, ingeval van een Russisch-Roe- meensch conflict. VERLENGING \I1CI M-YLRBRAGEN. Naar de „Kölnische Volkszeitung" verneemt, bestaat de noodzakelijkheid, de Micumver- dragen met de mijneigenaars in het Roergebied te verlengen. De onderhandelingen daartoe tusschen de Commissie van Zes, de mijnbouw- gedelegeerden en de Micum zijn reeds begonnen. DE 8-TJRENDAG. In de gistermiddag gehouden zitting van de Arbeidsconfcrentie 'bevestigde de Belgisch? ar beidersgedelegeerde Mertens, dat de Socialistti- sche Internationale de Duitsche arbeiders wil helpen in hun strijd voor het behoud van den 8-urendag. De Fransche minister van Arbeid sprak zich uit voor ratificatie van de conventie van Wash ington. BEIEREN. Dr. Held, die zich bereid verklaard heeft even tueel de benoeming tot Beiersch minister-presi dent te aanvaarden en zeker gekozen wordt, is een geboren Beier. Hij is 57 jaar oud en begon zijn loopbaan als journalist bij de centrum-bla den. Sedert 1907 is hij lid van den landdag. Ook is hij doctor honoris causa van de universiteit van Munchen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gister het schema voor gesteld door den kahselier van de Schatkist, Snowden, aangenomen, waarbij de faciliteiten voor personen van 70 jaar tot het verkrijgen van ouderdomsiDensioen worden uitgebreid. Snowden deelde mede, dat de uitvoering van zijn voorstel 4 millioen pond sterling voor dit jaar zou kosten en daarna 7 millioen pond jaarlijks. Er zullen 250000 ouden van dagen door gebaat zijn. ENGELAND EN RUSLAND. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" zegt, dat de officieele onderhande lingen tusschen Engeland en sovjet-Rusland zijn opgeschort, door men van Britsche zijde meende, dat het nutteloos is verder te gaan totdat de onderhandelingen voor het sluiten van een leening en voor overeenstemming met de houders van Russische fondsen, resultaten heb ben afgeworpen. De hervatting van de conferen tie is derhalve onzeker. DE KWESTIE-MOSOEL. Het Turksche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft van MacDonald een schrijven ont vangen, waarin deze het Britsche standpunt uiteenzet nopens Mosoel en de algemeene prin cipes, waarop Groot-Brittannië voorstelt, deze aangelegenheid door den Volkenbond te laten beslechten. Tevens verzoekt MacDonald omtrent het Turksche standpunt te worden ingelicht, aan welk verzoek binnenkort door de Turksche re geering zal worden voldaan. ALBANIË. Het hoofd van de voorloopige regeering in Albanië, aartsbisschop Fan Noli, heeft in een telegram aan den Volkenbond verzekerd, dat Albanië een moderne democratische regeering zal krijgen, welke, tegenover alle mogendheden een vriendschappelijke politiek zal voeren, en met name goede betrekkingen met de naburen zal onderhouden- kind daalden snel den heuvel van Sainte-Ca- therina afDiz'er hield de geldstukken in zijn hand en verheugde zich over het pak van blauwe serge, dat hij weldra dragen zou. Huguette kwam aan de hoofddeur van de kathedraal. Een aantal armen zaten op de treden van het be dehuis, de handen naar de kerkbezoekers uitge strekt, die zich naar de vroegmis begaven. De blinden riepen met eentonig stemgeluid de lief dadigheid der kerkgangers in, de lammen en verminkten toonden hunne gebrekkige en ver lamde ledematen, grijsaards, die nauwelijks met eenige ellendige lompen bedekt waren, baden met zachte stem het Vaderons een doodsbleeke uitgeteerde vrouw drukte vier nog kleine, uit gehongerde kinderen aan haar borst en tracht- t e door zoete woorden het knagen van den hon ger te doen vergeten. Eenige met koorden te zaam gehouden lompen bedekten nauwelijks hunne ellendige naaktheidhunne door het koortsvuur gloeiende oogen waren star op de voorbijgangers gericht. Deze groep schrikte af en trok aan tevens. Huguette bleef voor de ongelukkige moeder met haar kinderen staan, en op hen wijzende, sprak zij tot Dizier „Ziedaar uw broeders." Dizier hief zijn groote, sprekende oogen naar zijn moeder op hij meende op haar gelaat een bede en een goedkeuring tevens te lezen, en met een plotselinge beweging zijn hand uit- ALLERLEI. Uit Londen De regeering heeft gister haar 6de nederlaag geleden gedurende de huidige zittingspeiiode van 't parlement en wel met 195 tegen 168 stemmen, uitgebracht op het wetsontwerp in zake de regeling van het Londen- sche verkeer. De liberalen en conservatieven gingen samen, ten einde de bepalingen te doen aannemen, welke door het ministerie van Ver keerswezen werden bestreden. Deze nederlaag heeft geen politieke betoe- kenis. Uit BerlijnUit New-York wordt gemeld, dat volgens geruchten te Washington, de Duit sche gezant aldaar, Von Wiedl'eld, tegen 1 October a.s. zijn ontslag heeft aangevraagd en dat als zijn opvolger is benoemd de oud-Rijks kanselier dr. Cuno. Uit New York. In de bijeenkomst van het comité der democratische nationale conventie, werd door rechter Wescott een vlammende rede gehouden ten gunste van aansluiting bij den Volkenbond, waarbij hij senator Lodge den Judas Iscarioth der menschheid noemde. Nadat hij zijn rede had geëindigd viel de spreker in zwijm. De gedelegeerden zijn het nog niet eens over het democratische program. Uit Berlijn. Aan de Italiaansche Joegosla vische grens nabij Triest hebben 40 Joegoslavi sche nationalisten het Italiaansche douanekan toor overvallen, waarbij een brigadier werd strekkende, liet hij de zilveren kronen in de vermagerde hand van een der kleine bedelaars vallen. Twee groote tranen blonken in zijn blauwe oogen, toen hij zijn engelenblik naar zijn moeder wendde. Deze knikte goedkeurend en sprak op diep bewogen toon „Kom, treden wij de kerk binnen, mijn kind." Een zachte hand streelde eensklaps Diziers olonde lokk en- Drie bekende personen omringden Huguette en haar zoontje. Het waren de kanunnikAloys Le Bouteiller, Ogive en Fulgence. „Wees gezegend, mijn kind," sprak de ude priester met diep bewogen stem, „en zoo gij in uw kinderlijke onschuld een mirakel des Hemels begeert, vraag het op dit oogenblik in den naam van Christus, wiens naaktheid gij bedekt hebt in den persoon der armen. Vraag en bid al uw wenschen zullen vervuld worden Diziers moeder wierp op Ogive een dankbaren en tevens smeekenden blik. Zich tot het kind wendende, sprak op haar beurt Ogive „Wanneer uw moeder zoo aanstonds haar werk komt halen, kom dan mede, lief kind!' „Goed, mejuffrouw," antwoordde Dizier. Fulgence beschouwde met de grootste op merkzaamheid de goed ontwikkelde en schran dere figuur van het knaapje en sprak totOgive gedood en een douane-abeambte ernstig gewond werd. De „Tribuna" verzekert, dat het kab'net MussoI>öi na de reorgan'saUe, n:et meer dan dr'e of v:er fascsten zal tellen. Von Hoesch, de Duitsche gezant te Parijs, die besprekingen te Bei'lijn gehouden heeft, is op zijn post in de Fransche hoofdstad terug gekeerd. B lnnenlan d. Wijziging en aanvulling der Nijverheidsonderwijs wet. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over dit wetsontwerp betreuren eenige leden het wettelijk stopzetten van het subsi dieeren van het Nijverheidsonderwijs. Onderscheiden anderen juichen, dit ontwerp toe, al zouden zij liever radicaler bezuinigingen gezien hebben, door het vakonderwijs op den grondslag der vakvereenigingen op te houden. Andere leden vereenigen zich met deze be schouwingen absoluut niet en meenen dat de vakvereenigingen niets te maken hebben met het geven van vakonderwijs, dat geheel buiten den kring van haar bemoeiingen valt. Er is op gewezen, dat Rotterdam vooral, voor de opleiding voor het Nijverheidsonderwijs, groote onkosten heeft gemaakt. Zij had daarbij gerekend op de 70 pet., die het Rijk beloofd had bij te passen, maar nu is die geheele opleiding geschrapt. Liever had men een andere financieele verhouding gezien tot stand gebracht tusschen Rijk en gemeente. Het Rijk had de bijdrage voor de opleiding niet geheel moeten intrekken en aan de gemeenten ook meer vrijheid moeten laten op het punt der schoolgeldheffing. Vele particuliere bijdragen van fabrikanten en an deren zijn vroeger" ingetrokken, omdat het Rijk toch 70 pet. gaf en nu die bijdrage vervallen is, worden de gemeenten veel te zwaar belast. De Hanze. Gister heeft te Deventer de Centrale Raads vergadering plaats gehad van De Hanze, Bond van R. K. Vereenigingen van den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand in het Aartsbisdom Utrecht. Het jaarverslag over 1923 gewaagt van de algemeene ïqalaise, ook drukkende op de ver- eeniging. Eenigszins begrijpelijk wordt het geacht, dat een aantal middenstanders de organisatie verlieten na het faillissement der Ha nz eb ank. Zij vereenzelvigden ten onrechte den naam Hauze-Bond met dien van de Hanze-Bank. In 1923 heeft de Bond van groote krachts inspanning blijk gegeven- Het Centraal Hanze Bureau verzorgde 102 spreekbeurten. Het aantal leden daalde van 3010 tot 2786. Na 1 Januari j.l. zijn eenige afdeelingen opgehe ven of hebben zich z.g. afgescheiden van den bond. Met dit laatste gaat de bond echter niet accoord. Beklagenswaardige menschcn. De vereeniging „Protestantsch Nederland' heeft de volgende circulaire aan de classicale besturen in de Ned. Herv. Kerk gezonden: „Wij nemen de vrijheid het volgende onder uwe aandacht te brengen. Van 2227 Juli wordt te Amsterdam het Eucharistische Wereld congres gehouden. Een grootste poging van Rome om met macht en pracht op de publieke opinie, allereerst van de hoofdstad, in te werken en deze te imponeeren. Derhalve een schakel „Zou er van hem niet een bekwame klerk te maken zijn?" Een toestemmend teeken met het hoofd was Ogive's eenig antwoord. De zuster van den kanunnik nam eenige geldstukken uit haar tasch en deelde ze aan de armen uit, die haar komst reeds met ongeduld verbeid hadden en haar zegenden voor haar liefdadigheidde kanunnik, Ogive en Fulgence traden daarna de kerk binnen, op een afstand door Huguette gevolgd. Deze richtte zich naar de kapel van den hei- ligen Romanus, deed Dizier naast haar neder- kniélen en zich tot hem voorover buigende fluisterde zij hem in Wat de eerbiedwaardige kanrrtinn k daar zeide is hem doon God ingegeven, mijn kind alles wat gij vraagt zal u gegeven worden." „Dan zal ik vragen, dat gij mij nimmer moogt verlaten" „Vraag onzen Lieven Heer het heil uws va ders, mijn kind." Dizier boog het hoofd. Op het oogenblik dat zijn moeder de kapel wilde verlaten, fluisterde hij „Ik zou nog zoo gaarne iets voor mij zeiven willen vragen. Zou de goede God mij ook twee maal willen verhooren ?"- „O zeker, mijn kind." (Wordt vervolgd) ma H 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1