DAGBLAD W&OR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Het spookhuis. CTF R If H O I IJ" alleen „0 1 M~!lUf f IJj in pakjes FEUILLETON. 47ste Jaargang. Zaterdag 28 Juni 1824. No. 13983 Bureau: KOEMARjKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws, DE MILITAIRE CONTROLE. Het Duitsche antwoord op de nota van de Entente in zake de militaire controle is gereed en zal per koerier naar Parijs gezonden worden, waar Von Hosch het aan Herriot, in diens kwali teit als voorzitter van den Gezantenraad, zal overhandigen Overeenkomstig de verwachting aanvaardt de Duitsche regeering den eisch tot het instel len van een algemeene inspectie, hierbij vol gend, naar zij verklaart, de groote lijnen van haar politiek van ontspanning. BEIEREN. Nadat de rechtsche pers in Beieren krachtig te keer was gegaan tegen de voorgenomen regee- ringscoalitie tusschen Beiersche Volkspartij, Duitsch-nationalen en Boeren hebben de Duitsch- nationalen thans aanleiding gevonden zich terug te trekken, zoodat de verwachte regeering-Held, nu toch weer niet tot stand zal komen en de regeeringscrisis dus voortduurt. DE MICUM-VERDRAGEN. Uit Dusseldorp wordt gemeld, dat de onder handelingen over de verlenging van de Micum- verdragen, welke gister zouden zijn beginnen zijn verdaagd, daar de algemeene leider van de Micum, en de leider van de Belgische mis sie, resp. naar Parijs en Brussel zijn vertrokken en nog niet waren teruggekeerd. Men brengt dit plotselinge vertrek van deze heeren naar de zetel hunner regeeringen in verband met de besprekingen tusscben Herriot en Theunis. In hetzelfde verband wordt ook gemeld, dat Herriot gister den Duitschen geznt, Von Hosch, heeft ontvangen OOSTENRIJK. Het Oostenrijksche parlement, dat gister is bijeengekomen, heeft zich beziggehouden met den financieelen toestand van het land, naar aanleiding van de débacle van de Depositen Bank. De toestand van het oogenblik wordt bemoei lijkt door de nieuwe looneischen van het staats- personeel. Frank, de vice-kanselier, verklaarde, dat de regeering het ultimatum der rijksbe ambten heeft verworpen, en dat zij zal aftreden, wanneer het parlement de looneischen van het staatspersoneel mocht inwilligen. HERRIOT'S VERKLARING. De Fransche linksche pers wijst op de harte lijke ontvanst, die Herriot in het parlement ten deel viel. De oppositiebladen schrijven, dat Herriot's verklaringen noch duidelijk, noch volle dig waren. ZUID-AFRIKA. Met een aanzienlijke meerderheid hebben twee afdeelingen te Bloemfontein van de Labour- Partij zich uitgesproken ten gunste van deel neming aan de regeering. De desbetreffende ver gaderingen hebben den gedelegeerden der afdee- ling voor het Zondag a.s. te Johannesburg te houden Labour-congres opgedragen vóór deel neming aan de regeering te stemmen. 35 Nadat Huguette's kind door het geduld en de volharding van Ogive het lezen geleerd had, begon hij spoedig manuscripten te kopieeren. Hij had een lichte, losse hand en een uitmun tenden smaakde door hem neergeschreven groote Gothische letters naderden meer de kunst van den teekenaar dan de vaardigheid van den schrijver. Zoodra bij zijne copie gereed had, nam hij teekenpen en potlood ter hand hij arbeidde ijverig, zonder doel misschien, maar toch schoon en waar, omdat hij de natuur tot richtsnoer nam. En wat de natuur voortbrengt, is waardig in het gebied der kunst opgenomen te worden. Ogive merkte spoedig Diziers voor liefde voor de zwakke wezens opinsecten, voge|s,_ onooglijke bloemenhij groepeerde ze allen in eenigszins zonderlinge composities, maar toch ontbrak er zwier noch bevalligheid aan. Hij verkreeg dikwijls een geheel eigen aardig en bekoorlijk effect met de schijnbaar meest alledaagsche zakenduizend kleine dra ma's, die voor ieder ander onopgemerkt bleven, roerden hem tot tranen men zou gezegd hebben, dat de teergevoeligheid der moeder in de ziel van haar kind overgestort was zonder te kunnen zeggen, van waar die aan sfnart grenzende ge- De deelneming van de Labour-partij aan de regeering is thans zeker. ALLERLEI. Uit Weenen. Een gister bij den bondskanse lier dr. Seipel ingesteld onderzoek door middel van Rontgen-stralen heeft aangetoond, dat het grootste deel van de rechterlong weer aan de ademhaling deelneemt. De projectiel hetwelk nog in de long zit, is niet van plaats veranderd en schijnt zich bij de ademhaling niet te bewegen. De algemeene toestand van den bondskanse lier is sedert eenige dagen blijvend gunstig. Uit Berlijn. De Grieksche regeering heeft het besluit van den Raad van Gezanten in zake de grensregeling aan de Albaneesche grens, waar door veertien tot dusver Grieksche dorpen aan Albanië komen, afgewezen. Uit Berlijn. Het Berlijnsche gemeentebe stuur heeft de belasting op het verblijf voor niet- Berlijners, de zgn. „Berherbergugsteuer", welke tot nu toe 25 bedroeg, voorloopig tot 30 Sep tember verlaagd tot 10%. Uit Warschau. De ernstige crisis in de Poolsch-Opper-Silezische industrie heeft er toe geleid, dat een groot aantal bedrijven zijn stil gelegd en vele arbeiders ontslagen. Binnen af- zienbaren tijd zullen opnieuw duizenden ar beiders ontslagen moeten worden. Uit Berlijn. Uit Praag wordt gemeld, dat Joffe is benoemd tot lid van de Sovjetdelegatie voor de onderhandelingen met Engeland. Uit Berlijn. De Huishoudelijke Commissie van den Rijksdag heeft gister haar toestemming verleend tot de arrestatie van den leider der communistische fractie, Thalmann die als aan voerder deel heeft genomen aan den commu- nistischen opstand te Hamburg, verleden jaar October. Een andere leider, Urbanus, die eveneens in Mei jl. tot lid van den Rijksdag is gekozen bevindt zich reeds in hechtenis. Met de communisten en de sociaal-democra ten hebben ook de nationaal-socialisten hun steun uitgebracht tegen de opheffing der immuniteit van genoemde Rijksdagleden. Uit Athene. De staking van de officieren der Grieksche bloot duurt voort. Tot gisteravond hadden 113 van een totaal van 170 officieren hun ontslag genomen. De minister van Marine, tegen wien deze demonstratie gericht is, heeft eveneens zijn ontslag ingediend. De premier heeft clit echter niet aanvaard. Uit Ottowa. De staking van het postper- soneel toont geen vooruitzicht op een regeling. Zij is thans hoofdzakelijk beperkt tot de steden Toronto en Windsor in Ontario. Uit Melbourne. De resultaten van de ver kiezingen in Victoria zijn voor zoover tot dusver bekend Labour 28, Nationalisten en Liberalen 24, Agrariërs 12 en Onafhankelijken 1. Ststen-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag27 Juni. Na opening van de vergadering wordt aan gevangen met de behandeling van de wijziging van de leerplichtwet en de lager onderwijswet 1920. De heer de Waal Malefijt (A. R.) aanvaardt de salarisvermindering voor de onder wijzers als een noodzakelijken bezuinigings maatregel en betreurt, dat het zevende leerjaar slechts tijdelijk wordt opgeschort. De heer S ling enb erg (V. D.) bestrijdt het ontwerp, dat de pacificatie aantast, omdat het openbaar onderwijs den zwaarsten tegen spoed ondervindt. Spr. critiseert het systeem van afschuving op de gemeenten, die te kleine lokalen hebben, en betreurt de opschorting van het zevende leerjaar, evenals de heer Smeenge (V. B.), die de verwerping van het amendement- Westerman jammer acht in verband met de bezuinigingsresultaten. De heer de Zeeuw (S. D.) sluit zich bij deze sprekers aan. De heeren van der Maesen de Som bre f f (R. K.), de Jong (R. K. en I d e n- burg (A. R.) gaan met het ontwerp accoord, al erkennen zij de bezwaren. Laatstgenoemde staat sceptisch tegenover de bezuiniging en bestrijdt de anti-pacificatie-methoden der over zijde, waaronder het amendement-Westerman. Minister de Visser overweegt maat regelen buiten de wet om óf wetwijziging ter ondervanging der moeilijkheid, dat de scholen het 7de leerjaar niet kunnen terugnemen. Hij begrijpt niet waarom de oppositie wel de volle 100 pet. van het amendement-Westerman en niet spreker's 80 pet. aanvaardt. De bezwaren tegen éénmans en tweemans scholen onderschat spreker niet. Daarom vervalt de noodwet auto matisch over 5 jaar. Het ontwerp wordt aangenomen met 20 tegen 6 stemmen. Voortgegaan wordt met de Arbeidsbegroo- ting. De Minister van Arbeid, de heer Aalberse verdedigt de rijksbemiddelaars. Wat de overwerkvergunningen betreft, het is onjuist dat iedere aanvrage wordt ingewilligd. In 10 pGt. van de ondernemingen wordt langer gewerkt dan 48 uur. Dat percentage is waarlijk niet hoog. Van de 84 gevallen, waarin hooger beroep is gevraagd, zijn er 40 gevallen geweigerd, 38 toegestaan en 6 gedeeltelijk toegestaan. Omtrent de ontduikingen der wet geeft spr. ook andere cijfers dan de heer Stenhuis. De inspecties, de vakvereenigingen en de con currenten controleeren alle drie zeer sterk. Er is een vereeniging van werkgevers geweest, die aanbood op eigen kosten controleurs aan te stellen om fraude tegen te gaan, die de con currentie verscherpt. Het is spr.'s droevige ervaring, dat de arbeiders alleen dan mede- deeling doen van de overtreding, als zij voor het overwerk niet betaald worden. De aibeiders in het bouwvak hebben niet willen meewerken om 's zomers 10 uur te werken, terwijl er toch een tekort aan woningen bestaat. Spr. gaat op de kwestie van de medezeggen schap niet in. Uit de maatschappij moet dat denkbeeld groeien en spr. wacht dan af wat hem te doen staat. Vooral wil spr. voorkomen, dat de wetgever van bovenaf een denkbeeld oplegt. Verschillende leden repliceeren. Het hoofdstuk wordt goedgekeurd. Aan de orde is het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van art. 20 der Invaliditeitswet. Goedgekeurd- Aan de orde is de wijziging der wet van 1 Juni 1865, regelende de uitoefening der genees kunst. Goedgekeurd. De vergadering gaat uiteen tot 8 Juli. Binnenland. Verkeersweg 's-Gravenhagc - Rotterdam. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendom men in Rijswijk, Delft, Pijnacker en Overschie, noodig voor den aanleg van een weg voor ge woon verkeer van 's-Gravenhage over Delft naar Rotterdam, ontleenen we, dat het wetsont werp met instemming is begroet. Men sprak er zijn voldoening over uit, dat deze belangrijke weg tot stand komt. Waar het eindpunt te Rotterdam in overleg met deze gemeente is vastgesteld, werd vertrouwd, dat de aansluiting met andere verbindingen aldaar aan billijke ver langens zou voldoen. De reorganisatie van de Post en Telegrafie. In verband met de op handen zijnde reorga nisatie van den dienst is aan 100 ambtenaren bij het Floofdbestuur der Posterijen en Tele grafie in de rangen van schrijyer tot en met hoofdcommies, eervol ontslag aangezegd tegen 1 Oct. a.s. met recht op wachtgeld of pensioen. In de betrokken mededeelingen wordt er gewag van gemaakt, dat alleen de drang naar bezuini ging tot deze voor liet personeel zoo ernstige maatregelen heeft geleid. Eveneens is aan een 40 directeuren en hoofd commiezen van den kantoordienst onder gelijke voorwaarden ontslag aangezegd. Mevr. Roland Holst. Mevrouw Roland Holstvan der Schalk heeft zich aangesloten bij den Bond van Com munistische Strijd- en Propagandaclubs (groep de Kadt), omdat het h. i. haar daarin beter mogelijk zal zijn, de hoogste idealen der derde Internationale naar den geest te dienen. Lobman en de eenheid. Minister II. Colijxr herdenkt in het weekblad „De Amsterdammer" De Savornin Lohman „Vier dagen vóór zijn sterven had ik, daartoe door hem aangezocht, nog het voorrecht een onderhoud van ongeveer anderhalf uur met hem te hebben. Een onderhoud dat nagenoeg geheel liep over de politieke toestanden ten onzent in het verleden, het heden en de toekomst. En ook toen weer, als zoo vaak vroeger, trof mij het verlangen naar eenheid van hetgeen niet nood zakelijkerwijze gescheiden moest blijven. Zoo kan men verstaan, dat de indruk, dien men van Lohman kreeg, soms gedeeld moest zijn. Wie hem heeft .zien toornen tegen wat hij onrecht achtte wie hem met vuur zag opkomen voor dat hoogste volksgoedde vrijheid wie de volharding mocht gadeslaan waarmee hij op hoop tegen hoop den kamp bleef voeren, dieziet allicht in hem den nimmer moeder strijder alleen. Maar wie het voorrecht had hem wat intiemer te kennen en nu en dan een blik in het hart kon slaan, wist dat er in Lohman ook een o, zoo zachtmoedig Christen tot uiting kon komen. voeligheid kwam, gevoelde hij in zich de snaren ruischeti van medelijden en ..liefde voor alles, wat ongelukkig, verstooten en veracht was. Het was nog onmogelijk te bepalen of Dizier genie bezat, maar de kenteekenen Van een on miskenbaar talent werden reeds in al zijne com posities teruggevonden. Naarmate hij meer arbeidde, bracht hij een grooter aantal uren van den dag in de woning van den kanunnik door. Flij had zijne moeder nog altijd even lief, maar- deze, die begreep dat het toekomstig geluk van haar kind in die woning te vinden was, had moed genoeg Dizier zooveel mogelijk van haar eigen huis verwijderd te houden, teneinde hem,langer bij Ogive te doen verblijven. Deze laatste bood de vrouw van Donat, met het dubbel doel om Dizier tweemaal per dag den langen tocht te sparen en Huguette het leven behaaglijker te maken, een beter geschikt,gezonder envroolijker verblijf in de nabijheid der Notre-Dame aan. Iluguette durfde echter het voorstel niet aannemen, dat haar eene uitkomst toescheen, want meer en meer schaamde zij zich in de j woning der oude heidinnc te verblijven; doch j op het eerste woord, dat zij over die aangelegen- heid tot haren man sprak, antwoordde Donat op een toon, die geen, wederspraak duldde: „Waar de man woont, moet ook de vrouw blij ven, zoo gij dit huis verlaat, blijft Dizier hier." „Denkt gij dan," vroeg Iluguette, „dat het zegen kan aanbrengen in een huis te wonen waarin vroeger een godloochenaarster haar verblijf hield Denkt gij dan niet aan de toe komst van Dizier „Ik denk er aan," antwoordde Donaf op somberen toon, „geloof mij, ik denk er meer aan dan gij, IluguetteGij geeft hem pen en penseel in de hand, ik zal zijne tasch met goud stukken vullen en voor hem eenmaal het schoon ste huis van Rouaan koopen, indien hij zulks begeertIk bemin den jongen op mijne wijze O, ik weet het wel, gij overlaadt hem met liefkozingen, gij maakt misbruik van mijne afwezigheid om zijn hart van mij af te trekken. Maar ieder zijne beurt, hoort gij Voor u Diziers kindsheid, voor mij zijne jeugd Wanneer hij den jeeftijd zal bereikt hebben om het geluk te genieten, prachrige kleederen aan te trekken, aan eene goed voorziene tafel te gaan aanzitten, de herbergen te bezoeken en onzen goeden Fraïischen wijn te drinken, bij mijne ziel dan zult gij eens zien hoe gewillig, met welk eene vreugde hij de schrijverswerkplaats van den kanunnik der Notre-Dame verlaten zal „Zwijg toch!" sprak Huguette, „het zijn goddel.ooze woorden die gij daar spreekt, Donat. liet is dus uw droom, uwe hoop, mij Dizier eenmaal te ontrukken om van hem een „Een lotgenoot zijns vaders te maken, dat wïldet gij immers zeggen, Huguette „Ja," antwoordde Huguette, het hoofd bui gende. „O, er bestaat een noodlotriep Donat eens klaps met woeste stem. „Het noodlot dat men zelf te voorschijn roept. „Wel mogelijk maar de rivieren keeren niet tot hare bron terug en het hart kan zichzelve niet verloochenen. Voorheen doodde ik het wild in de bosschen van den graaf de Chateanneuf, thans voer ik oorlog onder de luitenants van den heer van Charolais. Ik jaag de soldaten van Lodewijk XI op op mijne wijze ben ik voor het algemeen welzijn werkzaam. „Ongelukkige!" riep Huguette uit, „maar bedenk toch, dat gij uw leven op het spel zet „Wees gerust," hernam Donat met een sar- castischen lach, „zoo ik mijn leven verlies, zijt gij van mij ontslagen. „Gij lastert, Donat," sprak Huguette doods bleek en over al hare leden bevende „gij miskent mij dus altijd Ongelukkige, mijne verwijtingen, mijne vrees zijn nieuwe bewijzen, dat ik niet ophoudt u lief te hebbenWat gij mij daar mededeeldet do,et mij sidderenGij zegt, dat gij koning Lodewijk den elfde De koning is een slecht vorst, zeggen de graaf van Charolais, de hertog van Bretanj e, de graaf van Dampmartin en zoovele anderen Zij hebben het verbond van het algemeen welzijn gesloten, en daar zij ons ruim betalen voor onze diénsten, welke hierin bestaan, om altijd onze arm en ons leven ter hunner beschikking te hou den, zijn wij eveneens vóór het algemeen welzijn,. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE v. ROSSEI's

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1