de Handelscentrale in Berlijn de zaken hebben afgesloten, hebben ons land verlaten, Zij, althans één hunner, komen te Rotterdam terug. De verwachting is dan ook, dat de Russen zullen voortgaan met het doen van zaken in katoen. De laatste dagen is door de Russen in ons land nog tin gekocht. Ook de zaken in chemi caliën hebben zich tot vrij grooten omvang ont wikkelt. Kinine en kleurstoffen in hoofdzaak, benevens aniline. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Archiefverordening en Instructie. B. en W. schrijven aan den Raad Ter..verkrijging van de toestemming van den Minister voor de inbewaargeving van eenige oude archieven is het blijkens gepleegd overleg ge- wenscht de bestaande archiefverordening en, instructie te vervangen door de hierbijgaande ontwerpen, waarmede de gemeente-Archivaris volkomen accoord gaat. Het betreft hier lo. de notarieele archieven van 1811 tot 16 October 1842. 2o. de registers der overledenen, opgemaakt ingevolge de „Ordonnantie eener belasting op het recht van successie van 4 October 1805" 3o. de kerkelijke doop- trouw- en begraafboe- ken, enz. dagteekenende van vóór de invoering van den Burgerlijken Stand en 4o. de rechterlijke archieven van 1811 tot 1838. De onder lo. en 2o. genoemde berusten in de Algemeene Rijks-archiefbewaarplaats te 's-Gra- venhage, terwijl de onder 3o. en 4o. genoemde archieven reeds in ons archief aanwezig zijn, waarvoor de formeele toestemming nog moet worden verleend. Wij hebben dan ook de eer Uwen Raad voor te stellen de hierbijgaande ontwerpen van ver ordening en instructie wel te willen vaststellen. Daarna zullen door ons College verdere stap pen worden gedaan om bovenbedoelde archieven in ons gemeente-archief in bewaring te kunnen nemen. Zomerconcert-St. Caecilia. De belangstelling gisteravond bij 't St. Cae- cilia-zomerconcert in Musis" was maar matig te noemen, wat jammer was. Want én de praesta- ties van koor en solisten én de heerlijke tempera tuur in zaal en tuin hadden een groot bezoek volkomen gewettigd. 't Is ons gisteravond weer eens een keer meer gebleken, dat het R.K. Volksbondkoor met zijn knappen dirigent, den heer J. Vranken er wel mogen zijn. Een zestal nummers w.o. Op waarts van Rich. Hol,Hymne aan den Vrede van H. G. Nieuwenhoven en de beide laatste Post- concourswerken Christus stervende van H. Andriessen en Exaudi-Deus van W. F. Kools, hebben ze zeer lofwaardig weten te verklanken, al was dan nog niet alles zoo, als 't wel zijn moet en kon zijn. 't Bassen-materiaal is over 't alge meen beter dan dat der tenoren. Deze laatste doen nog al eens van die al te onstuimige uit vallen, waardoor zij 't evenwicht aan 't wankelen brengen. Voor alle leden is verder toch 'n beetje meer zelfbeheersching en beschaafdere afwer king wel aan te raden, dan zal men ongetwijfeld nog eens in onberispelijken vorm voor den dag kunnen komen. Als solisten waren geengageerd Mevr. v. d. Berg van Zuuren, sopraan, alhier en de heer C. Sterk, cellist uit Vlaardingen. Beiden zijn hier geen onbekenden en hebben ook gisteravond hun goede reputatie weer weten te bewaren. Mevr. v.d. Berg werd bij haar zeer goeden zang keurig begeleid door den heer J. Vranken, terwijl de cellist 't piano-acompagnement van den heer A. Vranken genoot, die zich ook best van zijn taak kweet, maar een enkele maal toch wat al te „heet" te werk ging. Alles bijeen, hebben de aanwezigen veel ge noten, wat*door hen hartelijk werd gewaardeerd. We vernemen nog, dat J. Vrankens nieuwe Missa in honosem St. Caecilia, welke hier reeds eenige malen werd gezongen, dezer dagen de volledige kerkel. goedkeuring heeft mogen ont vangen en nu binnenkort door „St. Caecilia" weer zal worden opgevoerd, in de Kerk a.d. Mathenesserlaan, te Rotterdam. H. A. V.-bank. In de algemeene vergadering van aandeelhou ders in de FI.A.V.-Bank alhier, werd verslag uit gebracht over het boekjaar 1923. De balans en de winstrekening werden goedgekeurd en het dividend bepaald op 14 pet. (als v.j.) De heer A. C. v. Wieringen werd als commissa ris herkozen. Aan het verslag is ontleend. Aan levensverzekeringen (groote^osten) kwam in 1923 tot stand ƒ4.561.099 en aan volksver zekeringen 3.580.950. Na aftrek van royemen ten steeg het verzekerd kapitaal tot 35.722.928 (v.j. 32.3a 1,426). De netto-vooruigang bedraagt f'3.37 millioen. Aan termijnpreiniën, levens- en volksverzekeringen werden geboekt 973.409 ƒ43.145 meer dan in 1922,) terwijl aan koopsom men werd ontvangen ƒ65.043. De uitkeeringen bedroegen ƒ351.822, afkoop inbegrepen. In de afdeeling ongevallen-, wettelijke aan sprakelijkheids- en arbeidscontractverzekering werd aan premiën ontvangen ƒ280.602 (v.j. 327.692) De premievermindering in deze afdeeling is het gevolg van het in werking treden van de land- en tuinbouwongevallenwet, waardoor vele collectieve contracten moesten vervallen. De totale schadevergoeding, bedroeg 134.707 (v.j. 141.620). Belegd is o.m. in hypo theken 2.623,436, effecten 884.327, deposito a.g. ƒ234.627, beleening op polissen ƒ273,948, onroerende goederen 86.500, kas en kassier 148.836. De waarderekening der effecten ge- Een door de Zon Verschroeide Huid, schiedde evenals voorheen naar de koersen van 31 December. Het koersverlies ad 11.391, werd op de reserve voor waardevermindering afgeschreven. De ge kweekte rente bedroeg gemiddeld 5.63 (v.j. 5.69%). Voor een belangrijk deel der portefeuille werd nog steeds een rentevoet van 3Va ge bruikt. De reserve voor de aid. levens- en volksver zekering steeg tot ƒ3.543.104 (1922 3.076.437) De premiereserve der afd. ongevallenverzeke ring enz. bedraagt ƒ112.826 (onveranderd). Aan interest en huren werd ontvangen ƒ220.006 (v.j. ƒ189.996). De winstrekening wijst aan een nettowinst van 171.422 (v.j. 169.978). Na verhooging van de buitengewone reserves met 100.000, de reserve voor waardevermin dering met 9662 en reserve pensioenfonds met ƒ700, blijft ter verdeeling over ƒ52.760. De extrareserves bedragen thans te zamen 473.006 en de pensioenreserve 70.000. Feesteoneours „Ant.-Poedel." In de gezellige en rijk met bloemen versierde restauratie-zaal van Ilotel „Sterrebosch" heeft Zaterdagmiddag 4 uur de heer burgemeester in 'l bijzijn van vele heeren-en dames-belanghebben den en genoodigden, 't internationaal Anti-Poe- del-kegelconcours met de volgende rede geopend Mijnheer de Voorzitter en leden van het be stuur der feestvierende club, leden van de ver schillende commissic's en Jury, Geachte genoodigden, Uw jubileerende gastvrouwe van deze dagen stelt er hoogen prijs op zich omringd te zien door vele harer vrienden en bekenden, als zoodanig begroet ik U, leden van het Eere-Comité in zonderheid hen die van buiten do stad in dit Comité hebben willen zitting nemen. Voor ik echter verder ga, moet ik er gewag van maken hoe een donkereschaduw op deze feestviering geworpen is, door het ernstig onge luk Uw geachten en ijverigen Secretaris, den heer Montfoort overkomen, waarbij hij echt er den moed behield om de voorbereidende maat regelen voor dit concours te regelen. Ik weet zeker uit Uw aller naam te spreken, wanneer ik hem een spoedig en algeheel herstel toewensch. Aan het verzoek der feestvierende Vereeniging tot mij gericht om een enkel woord als inleiding en ter verwelkoming bij dit haar vijf en dertig jarig bestaan tc spreken, heb ik gaarne gevolg gegeven, omdat het doel Uwer Vereeniging ons een sympathiek doel is. Gij immers, meestal „zakenmenschen", zoekt in dit spel het evenwicht te bewaren tusschen geestesinspanning en lichaamsoefening, tusschen arbeid en ontspanning. Voorwaarden zoo noodig voor het behouden van levenskracht en eneigie. Ik spreek dan namens het Gemeentebestuur wanneer ik U welkom heet, U allen die van ngbij en verre gekomen zijt om dit Concours bij te wonen. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat men de Kegelsport eigenlijk nog te onmondig vond om deze in te deelen bij de verschillende, zich in den loop der jaren ontwikkeld hebbende be kende takken van sport. En ook deze, ofschoon van een eerbiedwaardige ouderdom, immers de geschiedschrijver verhaalt ons dat het kegelspel ontstond uit het werpen met knodsen naar een bepaald doel door onze Germaansche voorouders, had zich op dit punt op den achtergrond gehou den, Zich later ontwikkelende in een tijd waarin elke lichamelijke oefening bij het spel als hoofd- eisch, nog als minderwaardig werd beschouwd, minderwaardig in zich zelf en in het bijzonder minderwaardig aan de intellectueele opvoeding. Hoe is dit in de latere jaren ten opzichte van de sport in het algemeen veranderd. Hoe is de sport thans geworden een element in ons volks leven, waarvan de beteekenis niemand kan ont gaan, en wel zoo dat men thans zonder over drijving kan zeggen, zooals een deskundige op dit gebied zich uitdrukte „een deel van onze volksopvoeding ligt op het speelterrein." Wanneer wij dus kunnen medewerken om de ontwikkeling van goede sport te bevorderen, dan betrachten wij daarmede een waar volks belang, leidende tot verhooging der volkskracht. En nu is ons allen het verschijnsel niet ontgaan, dat sedert de latere jaren de beoefening van de kegelsport in ons land zeer is toegenomen niet alleen wat betreft het aantal beoefenaars, maar dat daarbij tevens een lofwaardig streven is ontstaan om deze sport hooger op te voeren, bestaande misstanden daarbij geheel te doen verdwijnen en haar zoodoende een gelijkwaardige plaats te doen innemen onder de andere takken van sport. Het gaat toch niet meer in de eerste plaats om de vroolijkheid en de gezelligheid, doch boe langer hoe meer heeft dit voor een meer ernstige beoefening van het kegelspel plaats gemaakt, en gaarne zeg ik het Uw vakbladen na „Hij die in de kegelsport werkelijk iets wil be reiken en het er ver in wil brengen, die moet zorgen, dat hij goed lichamelijk toegerust en voorbereid aan de wedstrijden begint. De kege- laat moet hebben een vast hand, een zuiver oog en geoefende spieren." Ook op technisch gebied zien wij een betere verzorging van Uw sport baan breken. Al moest dan menig oude kegelbaan opgei-uimd worden, wij zien daarvoor in de plaats komen aan streng hygiënische eiscben beantwoordende kegelhuizen. En Uw wenschcn reiken nog verder. bij het brengen van het internationale ele ment in Uw sport, en nu alle oogen van sportbe oefenaars zich richten naar Parijs, naar deOlym- pisehe spelen hebt gij de vraag gesteld, zal de Lijd nog niet aanbreken dat ook de kegelsport wordt opgenomen in het programma van de verzacht en geneest men met PUROL. Olympiade,immersook andere soorten die binnen huis worden beoefend zijn aldaar ondergebracht. Wij hopen en vertrouwen dat deze Uwe wen- schen, nog eens in vervulling mogen gaan. Dames en Heeren. Ik eindig met mijn beste wenschen uit te sperken voor de voortdurende bloei van Uw kegelclub, en voor het welslagen van Uw wedstrijden, en hiermede verklaar ik dit Concours voor geopend. Een daverend applaus van alle aanwezigen was wel 'L overtuigend bewijs, dat de rede vanden burgemeester aller sympathie had gewonnen. De voorzitter van A. P. de heer Jonker-Roe- lants dankte vervolgens den burgemeester nog met hartelijke woorden en. riep voorts de aanwe zigen een hartelijk welkom toe, met dank voor hun gehoor geven aan de ontvangen uitnoodi- ging, in 't bijzonder hun, die ook reeds het 25- jarigjubileum van A.P. hadden meegevierd.Na de korte mededeeling te hebben gedaan, dat nog van H.M. Koningin-Moeder een prijs was ont vangen, welk vereerend nieuws met applaus werd begroet, bracht spr. voorts een lange rij van dankbetuigingen uit,aan 't adres van: 't eere comité, speciaal den eerc-voorzitter, den burge meester en den heer Groenewegen uit Haarlem, voorzitter van den N.K.B. vervolgens den heer Vuyk, een der oudste kegelaars, en eere voor zitter van den Rotterd. Kegel-Bond, de leden der jury, van wie in 't bijzonder mevr. Frima uit Rotterdam, 't eerste dame-jury-lid in de kegel wereld," die daarvoor dan ook bloemen in ont vangst mocht nemen, de technische commissie voor haar vele, moeilijke werk, speciaal den heer Overeynder, verder de baancommissarissen, de pers, en de vele prijsgevers, wier aantal de stout ste verwachtingen had overtroffen. Voorts den beer Broekzifter, eigenaar van hotel „Sterre bosch", voor zijn belangeloos afstaan van de localiteit, waar wordt gekegeld en den heer Krul- laars, een der oprichters van A.P., die door spr. vereerd werd met het eerste en eenige eere-lid- maatschap van de jubileerende club. Tenslotte richtte spr. nog een extra woord tot zijn leden, dankte hun voor 't in hem gestelde vertrouwen en de onderlinge vriendschap en hoopte op nog vele jaren van gezellig, sportief samenzijn. Een wensch van spoedige beterschap wijdde spr. aan den secretaris, den heer G. S. Montfoort en hul digde hem voor zijn veel voor A.P. verrichte werk, door aanbieding van een bloemstuk aan zijn vrouw. In den heer C. TuyJ vonden we gelukkig, zeide spr., een waardigen plaatsvervangenden secre taris, d;e met energie en succes heeft gewekt. Hierop las spr. nog het rapport der technische commissie voor .waaruit bleek, dat banen, kegels en ballen keurig in orde waren. Den heeren Groe newegen en Vuyk verzocht hij straks de eerste ballen te willen werpen. Wederom werden door allen de woorden van den voorzitter hartelijk toegejuicht en toen volgde de aanbieding van den eerewijn.Intusschen voer den nog verschillende personen 't woord. Mevr. Tuvl-Kruining overhandigde namens de dames van de leden van A. P. een prachtig bloemstuk. De heer Groenewegen complimenteerde A.P. namens't bestuur van den N.K.B.Hij rekende 't zich een groote eer, in 't eere-comité opgeno men te zijn en wenschte A.P. met 't concours veel succes en nog lange jaren van bloeiend bestaan. Namens den R.K.B. kwam de vice-voorzitter, de heer J. Wenmaker, de jubileerende club de beste wenschen aanbieden, terwijl de heer Hen drikse dit namens de baancommissarissen deed onder aanbieding van een groot zilveren herinnc- ringsschild. Nog las hierna de voorzitter van A.P. eenige telegrammen voor van de K.C. „Sparta" uit Rotterdam, den heer Stock, leider van het Rot- terdamsche Kegelorgaan en van den secretaris van den N.K.B., den heer Wirtjes uit Amster dam (Vele bloemstukken waren ook reeds bin nengekomen, terwijl later nog werd ontvangeneen feliciteerend schrijven v.d. heer Max Ramhorst, voorzitter der Hannoversche kegelclubs). Hiermee was de plechtigheid in de restauratie- zaal ten einde en begaven allen zich naar het kegelpaleis, waar direct de zes banen werden ontzegeld en de twee eerste officieele ballen wel dra de eerste kegels van hun vaste plaatsen wier pen. Het eerste vijftal vanA.P. opende den korps- wedstrijd, bu'ten meded'ng'ng. Toen was het hek van den dam en boden Z'ch al dadelijk Lef hebbers aan. En tot nu toe ;s er zoo geregeld door- gegoo'd en zal dat zeker gédurende 't geheele concours zoo blijven. Zonder twijfelReeds meer dan 150 korpsen hebben thans mgeschreven en nog meerdere worden verwacht. Dat brengt leven en spanning ;n de brouwerij. De kegelzaal zelf 's allerkeur'gst en geriefelijk mgercht en werd bovend'en verlucht met een aantal sclrl- derijen van onzen bekenden stadgenoot-kunst- sch'lder, A. v.d. Schouw. De frgsche kleuren heeft de zaal te danken aan een bewerk'ng met lijm-verf van de Seined. Chemische- en Klcef- gtofwerken. Alles 's ten volle een bezoek waard. Gisteravond gaf St. Ambrosms op 't terras voor 't hotel een welgeslaagd concert, waarvan t eerste nummer een n;euwe jubdeum-marsch was, door den d'recteur Sm'ts gecomponeerd en welw'llend aan Ant'-Poedel opgedragen. De concours-stand tot gisteravond is als volgt Korpswedstrij d. 1Alles of Niks Am sterdam 272, 2. Higco Utrecht 236. Personeel: 1. Labots Amsterdam 34, 2. Reuter Amsterdam 32, 3. Jansen Amstei- dam 30, Serie-personeel: 1. Jansen Amster dam 84, 2. Reuter Amsterdam 83. Jubileum: 1. L. Heyster Amsterdam 63 2. J. van Dorp Schiedam 60 (10), 3. J. Hendrikse Rotterdam 60 (9) 4. C. de Langen Wendels Rotterdam 59, 5. A. Dirkzwager Schiedam 58. Vaste baan: A. Nouwens Rotterdam 44, 2.FIarmse Amsterdam 43 2. N. J. v. Amerom Rotterdam 39, 4. J. Schotel Rotterdam 38, 36 2x, 5. L. Scheefhals, Rotterdam 38, 6. de Haan, Vlaardingen 37 2X. Serie: A. Nouwens Rotterdam 380. Vaste baan Hamburgertelling) 1. H. Blaisse Sr. Schiedam 120, 2. N. J. v. Amerom, Rotterdam 108, 3. Huisman Rotterdam 108, 4. A. Kooyman Schiedam 97, 5. J. Hendrikse Rotterdam 96, 6. Scheefhals Rotterdam 95. r ij e baan: PI. B. E. Blaisse Schiedam45 3 X 43, 2. N. J. van Amerom Rotterdam 45, 3. L. Witkamp Schiedam 44, 4. J. Schotel Rotterdam 40, 39, V r ij e baan (dames) 1. Mevr. Tuyl Schie dam 3734, 2. Mevr. Scheefhals Rotterdam37, 3. Mevr. Kant Rotterdam 3634, 4. Mevr. Offerman, Schiedam 365. Mevr. Engels Rotterdam 35, 6. Mevr. Koster Rotterdam 32. Parenwedstrijd: 1. de heer en mevr. Scheefhals Rotterdam 46, 2. de heer en mevr. Offerman Schiedam 43 2x, 3. Mevr. Zant- voort en de heer F. van Loon Utrecht 43, 4.de heer en mevr. Noordegraaf Schiedam 41, 5. de heer en mevr. de Langen Wendels Rotterdam 40. Sportdag. Onder begunstiging van 't prachtigste zomer weer is Zaterdag de door den Schiedamsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding uitgeschreven sportdag gehouden, waaraan werd deelgeno men door de verschillende plaatselijke sport en gymnastiekvereenigingen, die goed op tijd Za terdagmiddag aantraden op het Koolasch.Onder leiding van den heer van Woerkom stelden de vereenigingen in goede orde zich als volgt op Chr. Gymn. Vereen. „D.O.K.", R.-K.S.V. „Excelsior", Dames-Gymn, Vereen. „Hygiëa" en de Schied. Ver. voor Lich. Opv. „T. H. O. R." Slechts even over tijd werd het sein tot op breken gegeven en met het fanfare-korps O.B.K. aan het hoofd, marcheerde de lange stoet van gymnasten, door een haag van belangstellenden, naar het Gemeentelijk Sportterrein aan den Havendijk, waar na den vaandelgroet dadelijk werd bronnen met de sierlijke algemeene vrije oefeningen van meisjes- en jongens-adspiranten en schoolleerlingen in vlot tempo werden de keurige standen verwisseld. Het welvoorziene program dat tot ruim 6 uur de aandacht van de aanwezigen vroeg werd ver volgens onberispelijk afgewerkt. Korfbal -en voetbal-demonstraties gaven een in den smaak vallende variatie, zoo ook de krachttoeren van Sandow. De arbeid van de regelingscommissie liet niets te wenschen over, zoodat alles naar behooren verliep. Jammer was het daarom dat de belangstelling van het publiek, meer langs de straat dan op het terrein zelf tot uiting kwam, want het bezoek was allergeringst, wat de ijverige turners en turnsters allerminst verdienden en ook voor de S.B.L.O., die zich voor de beoogde propaganda zooveel getroost had, verre van aangenaam was. Intusschen, de stemming op het terrein was er niet minder prettig om. De uitslagen van de onderscheidene wedstrij den luiden als volgt 100 M. snelloop heeren; le pr,(me- daille aangeboden door het gemeentebestuur van Schiedam) A. Ligthart 11.6 sec. 2e pr. (medaille van Dagblad Voorwaarts) J. Mulder 11.9 sec. 60M.Loopwedstrijd met één keer punt; jongens van 1012 jaar le pr. N. Voorn 12 sec., 2e pr. Kop en 3e pr. T. v.d. Graaf, beiden 12 1/5 sec. Idem jongens van 1214 jaar le pr. A. v.d. Mark 11 1/5 sec., 2e pr. Ooms 11 /2/5 sec. 80 M. snellooo p jongens 1417 jaar: le pr. M. Verveen 2e pr. W. Maltha 3e pr. L. v. Meurs (geen^tijd opgegeven). 60 M. snelloop meisjes 10—12 jaar le pr. B. Bos 12jsec. 2e pr. J. Guilliamse 12 2/5 sec. 3e pr. J. v.d. Hoeven 12 3/5 zee. Idem meisjes 12—14 jaar. le pr. Gor van Vliet 11 2/5 sec., 2e pr. M. Brounts 12 1/5 sec., 3e pr. P. Kortkaas 12 3/5 sec. Idem meisjes 1416 jaar le pr. G. Soeters 11 4/5 sec., 2e pr. T. van Bommel, 3e pr. G. Vethaak beiden 12 sec. 200 M. s n e 11 o o p voor dames in ploegen van 8 le pr. T.H.O.R. 36.9 sec. (medaille van S.V.V.) 2e pr. R.K. S.V. Excelsior 37.6 sec. (medaille van Chr. Gymnastiekver. D.O.K.)3e pr. D.O.K. 37.8 sec. (medaille van het Rott. Nieuwsblad.) Estafette4 X 100 M. voor heeren le pr. T.H.O.R. I 54 2/5 sec. (medaille van de Schied. Grt.) 2e pr. T.H.O.R.II 56 sec. (medaille R.K. S.V. Excelsior). Excelsior was goede 3e met 56,2 sec. Korfbalverwerpen voor dames le pr N. Brenre 16.70 M. 2e pr. J. Scheffers 16.05 M. Te Rotterdam slaagde voor onderwijzer, de heer H. J. Moerel, van hier. Te Rotterdam werd het examen handenarbeid met goed gevolg afgelegd door den heer G. v. Mourik, van hier. UIT ROTTERDAM. Openluchtspelen in het Park van Hoboken. De Rotterdamsche Volks-Universiteit heeft voor hare leden en andere belangstellenden een mid-zomer-kunstfeest voorbereid, binnen het schoone park dat zich uitstrekt achter het oude buitenhuis van de familie Van Hoboken aan den beneden-Westzcedijk. Zij heeft daartoe voor 11 en 12 Juli welwillend de beschikking over dit park verkregen en 't aldus ingericht dat wel duizend menschen van de belangwekken de openluchtvertooningen, door haar voorbereid, zullen kunnen genieten. 1883 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2