„DE PHOENIX" erven en Stoomen. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM f M Het spookhuis. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Dinsdag 1 Juli 132,4. Na. 13985 Bureau: KOEMARlKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een liand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies vaneen wpvingerjjLlSbijverliesvui^Ui^ Buitenlandseh Nieuws. DE VOLKENBOND. Het Zwitsersche Telegraaf-Agentschap geeft de navolgende lijst van de vergaderingen der Volkenbondscommissies 7 Juli10de zitting van de Tijdelijke Gemeng de Commissie voor de Ontwapening. 7 Juli Vergadering van de speciale commissie van rapporteering der tijdelijke gemengde com missie en der permanente adviseerende commis sie. 17 JuliConferentie van de experts voor de uitwisseling van publicaties. 21-24 JuliVergadering van de sub-commissie van de commissie voor de intellectueele samen werking. 25 JuliVierde plenaire bijeenkomst van de Commissie voor de Intellectueele samenwerking. 30 JuliBijeenkomst van de Commissie voor Rechtsbijstand aan Behoeftig en. 26 Aug. Dertiende zitting van de Economi sche Commissie. 1 Sept.Vijfde Vergadering van den Volken bond. DE MILITAIRE CONTROLE. De Duitsche gezant te Parijs heeft gister opdracht ontvangen den voorzitter van den gezantenraad het antwoord der Duitsche re geering op de geallieerde nota van 26 Mei in zake de militaire controle en op het schrijven van Herriot d-d. 24 Juni te overhandigen. Onder verwijzing naar de nadrukkelijke ver klaring der geallieerden, dat het bij den eisch om een algemeene inspectie om het beëindigen van de methode der militaire controle overeen komstig art. 213 van het verdrag van Versailles gaat, is de Duitsche regeering bereid, deze al gemeene inspectie toe te laten. De Duitsche regeering verwacht evenwel dat de modaliteiten in zake de doorvoering dezer algemeene inspec tie door een nadere overeenkomst zullen worden geregeld, waardoor het mogelijk zal zijn, de con- tröle door te voeren op een wijze, die vervuld is van een geest van vertrouwen, zonder welken een werkelijk herstel der goede betrekkingen tusschen de volken niet mogelijk is. Ten slotte verklaart de Duitsche regeering, dat de algemeene inspectie met alle mogelijke middelen verspoedigd zal worden en stelt zij voor als slot-datum den 30sten September te bepalen. DE A. S. HERSTELCONFERENTIE. Volgens berichten uit diplomatieke kringen te Londen verwacht men, dat de conferentie der geallieerden in zake de schadeloosstelling, door Duitschland te bieden, vrij lang zal duren. Waarschijnlijk zullen de bondgenooten eerst onder elkander pogen tot eèn gemeenschappe lijke houding te komen, waarmede naar alle verwachting eenige dagen zullen heen gaan. Zoodra de gemeenschappelijke gedragslijn is vastgesteld, zullen de Duitsche geallieerden worden ontboden om van een en ander kennis te nemen, waarna zij de gelegenheid zullen krijgen, na raadpleging van de regeering te Berlijn, het hunne daaromtrent te zeggen. In Engelsche regeeringskringen althans gevoelt men er niets voor, opnieuw een gedicteerde over eenkomst te sluiten, doch wenscht men ook op democratische gronden en utiliteitsoverwegingen een gedachtenwisseling met de Duitschers, die er toe kan leiden, dat de regeling niet slechts door de regeering te Berlijn wordt aanvaard, doch dat zij ook steun vindt bij het Duitschevolk. IERLAND. Naar de vastelands-editie van de „Daily Mail" meldt, zullen de Valera en Austin Slack de Iersche politieke gevangenen binnen enkele weken in vrijheid worden gesteld. Er is daarom trent geen officieele verklaring gegeven, maar president Cosgrave heeft beloofd, daarover iets mee te deelen voor het zomerreces, dat a.s. Vrijdag begint.Waarschijnlijk zullen er ook Ier sche gevangenen in Engeland, w.i. de bekende Art. O'Brien, in vrijheid worden gesteld. ENGELAND EN MEXICO. In antwoord op verschillende vragen in het Lagerhuis betreffende den toestand in Mexico zeide MacDonald gister dat Cummins thans op weg is naar Engeland, Het geval van mrs. Evans zou worden nagegaan, zoodra alle gegevens daaromtrent in zijn bezit waren. Intusschen had de Britsche legatie-ambtenaar te Mexico instructie gekregen, naar haar hacienda te gaan, en rapport uit te brengen over den toestand daar. Voordat dit rapport is ontvangen, kan sir Thomas Hohler niet naar Mexico vertrekken. DE MICUM-VERDRAGEN. De onderhandelingen tusschen de Commissie van Zes en de Micuin zijn gistermorgen om 10 uur te Dusseldorp hervat. DE KABINETSCRISIS IN ITALIË. De koning heeft gister het ontslag van de ministers aanvaard, dat door de ministers Carbino en Carnassa aangeboden werd. Op voorstel van Mussolini benoemde de ko ning tot minister van Openbaar Onderwijs senator Casati, tot minister voor Nationale Economische Aangelegenheden senator Nava, en tot minister van Openbare Werken den afgevaardigde Sarothi. De afgevaardigde Lanza di Scalia neemt Koloniën van Mussolini over. De ministers zullen Zaterdag den eed van trouw aan den koning afleggen. Brittannië hadden kunnen worden geregeld in de kalme atmosfeer van persoonlijke besprekin genen tusschen Zagloel pasja en hemzelf, omdat zij, door de werkelijke feiten onder het oog te zien, tot een regeling zouden kunnen komen, waarbij de belangen en verantwoordelijkheden der beide landen voldoende tot uitdrukking werden gebracht. Als deze hoop zal wordeij vervuld is het noodig, dat de beide regeeringen intusschen eerlijk en oprecht den bestaanden toestand eerbiedigen, zeide hij. Ik betreur het dat er in het Egyptisch parlement woorden zijn geuit, en stappen zijn gedaan, die in den Soedan onrust kunnen wekken- Dit is alleen te ver klaren als een poging om onze houding te for- ceeren, en Zagloel pasja buiten staat te stellen, vrij te onderhandelen. Ik verlangde met ge noegen en vol verwachting naar een bespreking met hem over de belangen en plichten der beide landen en ik was voornemens, niets te doen om de vrijheid van spreken te beperken, doch na wat gebeurd is, blijkt het noodzakelijk, het ailen belanghebbenden duidelijk te maken, dat ik niet geloof, dat dit huis eenige regeling zal aanvaarden in strijd met onze beloften aan den Soedan of waardoor het tegenwoordig stelsel van bewind aldaar in gevaar komt. Een goede verstandhouding tusschen Egypte en Engeland is voor beiden noodzakelijk en ik hoop, dat de beide regeeringen niet met onredelijke eischen zullen aankomen, die het vooruitzicht op een regeling onmogelijk zouden maken. ZUID-AFRIK A De Labour-conventie heeft ine^. 51 tegen 17 stemmen besloten, dat leden van de partij deel van het nieuwe kabinet zullen uitmaken. Naar wordt gemeld heeft zich het nieuwe kabinet gister reeds geconstitueerd als volgt Hertzog (N.A.T.)premier en Inboorlingen kwesties. Havinga (N.A.T.)Financiën. Bey.ers Mijnwezen en Industrie. Creswell (Labour)Nationale Verdediging en Arbeid. Boydell (Labour)P.T.T. Tielnran Roos: Justitie. Dr. MalanBinnenlandsche Zaken, Open bare Gezondheid en Onderwijs. Generaal Kemp Landbouw. 37 Kende hij het gewicht en de strekking der daden, waarvan men de verantwoordelijkheid op hem laadde Op hetzelfde oogenblik dat de par tijgangers en de agenten van den graaf van Cha- rolaisNormandië in zijnen naam tot opstandbrach- ten had hij er zelfs nog geen voorgevoel van,dat hij ooit een anderen naam zou dragen dan dien van hertog Berry. Terwijl men in Rouaan zijn naam tot voor wendsel van een opstand gebruikte, was hij, onbewust van dit alles, met een jonkman \an zijn leeftijd in het kaartspel verdiept. Dien nacht vloeide het bloed in de straten de kanunnik Le Bouteiller en Fulgence verlieten hunne woning, zij het al niet in de hoop den strijd te doen bedaren, dan toch om de gekwetsten te hulp te snellen. De opstand verkreeg spoedig den omvang van een wezenlijken slag in alle stra ten sloegen de wapens diepe wonden en vielen gewonden en stervenden bij hoopen de soldaten van den koning, van alle zijden aangevallen en ingeslolen, overwonnen en verpletterd, moesten het veld ruimen voor de gewapende handlangers van den graaf van Charolais, en toen de morgen aanbrak, vertQonde zich een afgrijselijk schouw- ENGELAND EN SOEDAN. In het Lagerhuis heeft de premier gister een belangrijke mededeeling gedaan over de voor gestelde onderhandelingen met den Egyptischen eersten minister. Hij zeide te hebben gehoopt, dat de vraagstukken, die ndg hangend waren pusschen het onafhankelijke Egypte en Groot- ALLERLEI. Uit TorontoDe stakende postbeambten hebben er in toegestemd weer aan het werk te gaan. Uit Londen De koning en koningin van Denemarken hebben hun particulier bezoek aan Engeland beëindigd. Het vorstelijke paar is Zondagavond van Londen naar Kopenhagen vertrokken. Uit BrusselDe Belgische regeering heeft besloten opnieuw de belasting op alcohol te behoogen en wel met 50 In zijn uiteenzetting over de beweegredenen welke hem hiertoe hebben gebracht, zegt minis ter Theunis, dat het alcoholverbruik opnieuw is toegenomen. In 1920 bedroeg n.l. het alcohol gebruik per jaar en per hoofd 2,48 liter in 1921 was dit cijfer gedaald tot Va liter, maar in 1923 is het weer gestegen tot 2,52 liter. De fabrikanten vreezen evenwel dat het cijfer thans opnieuw zal dalen. Uit ParijsPrimo de Rivera is na afloop van het proces Berenguer te Madrid terugge keerd en heeft een onderhoud met den Koning gehad. Dè politieke toestand zou ernstig ge worden zijn. Van het garnizoen te Madrid zijn de verloven ingetrokken. De politie is gewaar schuwd. Uit LyonDe algemeene jaarvergadering der internationale unie van volkenbondsver- eenigingen is Zondag door professor Treub ge opend. Uit Weenen De toestand van Mgr. Seipel gaat snel vooruit. Gisteren heeft hij in den tuin van het hospitaal een wandeling gemaakt van een kwartier. Binnenland. Telef. 15. spel voor aller blikken. Het bloed vloeide door de straten bloedige en verminkte, lichamen, afzonderlijk of in groe pen vereenigd, versperden den doorgang en lagen voor de deuren der woningen opgestapeld Fulgence, de oude kanunnik, eenige vrome vrou wen en een groot aantal priesters van dè ver schillende parochi n gingen van wijk tot wijk, de dojden wegdragende, de gekwetsten verbin dende, door gebeden en vermaningen de onboet- vaardigen en zondaars trachtende aan te sporen om zich met den Hemel te verzoenen. Het was een moëjlijke taak, een treurig en zwaar werk. Op de schaduwen van den nacht volgde de rouw van den dagi Men begon zich af te vragen wat de oorzaak zijn kon eener omwenteling, die door geen enkele omstandigheid vooraf aange- gekondigd was. Een soort van doodsche schrik drukte op de stad, daar de bevolking een spoe dige wraak des konings duchtte. Men begroef de dooden de gekwetsen werden in de hospi talen opgenomen en men poogde de uren van opstand en strijd te doen vergeten. Spoedig echter was de koning van het voor gevallene onderricht. Zijn toorn was verschrik kelijk een oogenblik dacht hij er aan, in eigen persoon tegen de oproerige stad op te rukken, die de veirnetelheid had, zijn-broeder Karei vóór hem, den rechtmatigen heerscher, te stellen. Bij nadere overweging echter zag hij van dat plan af. Door aan Normandië's wenschen toe te geven, stelde hij den hertog van Bretanje en denhertog van Bourgondië tevens tevreden hij wilde tijd winnen daarenbove kon hij niet ieder oogen blik, wanneer hij zulks wenschte, de uitwerking zijner nieuwe politiek te niet doen Terwijl dus de inwoners van Rouaan in angst verkeerden over" 's Konings toorn, had deze laatste op het bericht van den opstand eenvou dig geantwoord „De Normandiërs begeeren mijn broeder van Berry tot hertog zij zullen hem hebben. Inderdaad, wel verre \an zich tegen detischen der Normandiërs te kanten, die door de dubbele politiek van de hertogen van Bretanje en Bourgondië opgestookt waren, haastte Lodewijk XI zch beiden te voldQen, door zijn broeder Karei in de plaats van het hem reeds vroeger toegewezen hertogdom, het sclioone Normandië te schenken, dat eerst kort geleden aan de Engelschen ontrukt was. Terwijl Lodewijk XI de schenkingsacte zijns broeders deed gereedmaken, wreekte de koning zich op den graaf van Charolais, door hem het pensioen van 36.000 lires te ontnemen, dat hij hem had toegewezen, en door zijn geheele ge negenheid op den heer de Crouy, den persoon lijken vijand van Karei van Bourgondië over te orengen. Dergelijke pogingen, om tweedracht te zaaien, tussehen zijn vijanden, waren Lodewijk XI altijd uitstekend gelukt. Allen te gelijk tot vijanden Samenwerking Vakcentralen Het moet velen zijn opgevallen op welk een hartstochtelijke, zoo niet fanatieke wijze, de voorzitter van het roode N.V.V., vooral den laatsten tijd de leiding der Katholieke en Pro testant-Christelijke Vakbeweging is te lijf ge gaan in verband met het verloop van de actie in de Twentsche textielindustrie. J* Juist daarom zal het in breeden kring be vreemding verwekken, dat het N.V.V.-bestuur in den persoon van zijn voorzitter, den heer Stenhuis, zich dd. 21 Juni met volgend schrijven wendde tot de Besturen van het R. K. Vak bureau en van het Christelijk Nat. Vakverbond Mijne Heeren, iÜZooals U uit een persbericht zal zijn gebleken, "hebben wij met den Minister van Arbeid een bespreking gehad over een uitgebreider toe passing van de arbeidswet. De Minister vroeg ons, met de andere Vak centralen te overleggen, om concrete voord stellen in te dienen. In verband daarmede verzoeken wij U, ons mede te deelen, of U aan een dergelijke bespre king zoudt willen deelnemen, in welk geval U tevens gelieve te berichten, welke dag U het beste zou schikken. Met verschuldigden groet, Het dagelijksch Bestuur, (get.) R. Stenhuis. Twee dingen vallen bij het lezen van dezen brief direct op ten eerste, dat het N.V.V.- bestuur zich enkel wendt tot de Christelijke organisaties, dus het Algemeen (neutraal) Vak verbond en de „vrije" vakcentralen uitfluit, vervolgens, dat met geen woord wordt gewaagd van hetgeen den laatsten tijd zich speciaal tus schen de Katholieke en Christelijke Vakcentra len èn het N.V.V. heeft afgespeeld. Het Bestuur van het R. K. Vakbureau heeft gemeend thans niet zonder meer op de uit- noodiging van den heer Stenhuis te kunnen ingaan. Dat blijkt uit een schrijven, hetwelk genoemd bestuur dezer dagen den heer SLenhuis zond. Dat schrijven luidt als volgt Mijnheer, Niet zonder eenige verbazing namen wij kennis van Uw schrijven dd. 21 dezer. Er liggen toch eenige maanden achter ons, waarin U zich hebt uitgeput allerlei beleedigende en insinueerende uitdrukkingen aan ons adres te richten en het liet voorkomen, alsof onze Katholieke Vakbeweging geleid wordt door menschen, onwaardig dien post in de arbeiders beweging te vervullen. Gij dorst te beweren, dat de leiders der Ka tholieke en Christelijke organisaties „klungels waren en „verraders en kapitalisten-knechten' en onbetrouwbaren" dat het zouden zijn „erbarmelijke kwezels, angstige laffe zielen, huisknechtsnaturen" dat zij een „sinister be drijf' beoefenden, het arbeidersbelang „ver sjacherden" en de „48-urenweek omhals brach ten." Gij hebt den Katholiek en Christelijk georga- niseerden geadviseerd hunne leiders „weg te hoonen" geen middel achttct U blijkbaar beneden U om onze organisatie te bestrijden. En thans, op 21 Juni, alsof er niets gebeurd is, noodigt gij ons uit tot een sainenspreking over „eene uitgebreidere toepassing van de Arbeidswet" Dat heeft ons bevreemd. Wanneer gij begonnen waart excuus aan te te hebben, Bretanje en Bourgondië, den strijd te moeten voeren tegen het eedgenootschap van het algemeen welzijn, aan welks hoofd Charolais, Frans II en de hertogen van Bourbon, Maine en Amagnac stonden, was een al te reusachtige taak. De koning gaf dus toe of veinsde zulks te doen, en prins Karei, zijn broeder, ontving bij het verdrag van Saint-Maur voor zijn erfdeel het hertogdom Normandië, maar tegelijkertijd stelde hij hem in rang boven de hertogen van Bretanje en Anjou, 't geen deze vroeg of laat met den jeugdigen prins in botsing moest brengen. Wat Frans II betreft, wel verre van zich ver nederd te achten over de verheffing van Karei van Frankrijk en er zijn ontevredenheid over te betuigen, legde hij een groote vreugd aan den dag en bood zelfs den jongen prins aan, hem bij het inbezitnemen van diens hertogdom in Normandië te vergezelen. Het plan van Frans II was, om zijn neef, na hem aan zijn nieuwe Normandische onderdanen vertoond te hebben, van Normandië naar Bre tanje mede te nemen en in zijn naam zelf de teugels van het bewind te voeren. Hij begon dus Karei met de bloem van den adel uit Bretanje te omringen, wien hij de beste ambten wegschonk deze voorkeur jegens de vreemdelingen wekte in hooge mate de ontevre denheid der Normandische edellieden op. (Wordt vervolgd) t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1