bieden voor uwe grofheden, dan ware een uit- noodiging tot samenwerking te begrijpen en tot op zekere hoogte ook te waardeeren geweest. Het minste wat wij hadden mogen verwachten is toch wel, dat Uw optreden ernstig was ge meend. Uit uw schrijven blijkt ons echter, dat wij den ernst van uw werken en van uwe woorden aldus nóg te hoog hebben aangeslagen. Indien Uwe uitingen namelijk ernstig gemeend waren, zoudt gij het toch minstens uitgesloten achten om door samenwerking met ons iets meer voor de arbeiders te kunnen doen sterker nog, zoudt gij onze medewerking moeten beschouwen als een permanent gevaar voor de belangen der arbeiders en zoudt gij die medewerking niet alleen nutteloos, doch bovendien gevaarlijk moeten achten. Nu dat blijkbaar uwe opvatting niet is, en uw optreden derhalve moet worden verklaard uit een tekort aan psychologische en strategische vermogens om de moeilijke Twentsche om standigheden te beheerschen, wordt op al Uwe luidruchtige exclamaties een nieuw licht ge worpen. Wij achten het voor de verhoudingen in de arbeidersbeweging intusschen bedenkelijk, dat het bestaanbaar is, dat gij ons 21 Juni in een fatsoenlijken vorm tot samenwerking uitnoo- digt, terwijl U 25 Juni in Uw partij-blad „Het Volk" op onfatsoenlijke wijze durft schrijven over onze organisatie als zouden op haar van toepassing zijn de woorden „slaafsheid en ver raad", „dubbelhartigheid en onoprechtheid" „wantrouwen" tegenover ons, acht gij „eerste(n plicht." Dit dubbelzinnige optreden is wellicht te verklaren, als men er rekening mede houdt, dat gij in het gebruik van groote woorden en holle phrasen moeilijk te overtreffen zijt en daarbij verder in overweging wordt genomen, dat uwe opvatting omtrent beschaving niet de gangbare is. Wij merken u tenslotte op, da t thans eenige samenwerking met het N.V.V. wegens de onberekenbare eigenschappen van zijn eersten functionnaris ons buitengewoon weinig aan trekt. Alleen het arbeidersbelang zou, indien nood zakelijk, ons er toe kunnen brengen, bepaalde zaken gezamenlijk af te handelen. Over de vraag, of het thans wehschelijk en mogelijk is samen te werken over de door u genoemde kwestie, wenscht ons bestuur, onder deze omstandigheden, niet zelfstandig te be slissen. Het zal die vraa,g ter beoordeeling voor leggen aan zijn bureau-vergadering. Wij kunnen U dus nog geen definitief ant woord doen toekomen, doch vertrouwen, dat niettemin binnen 14 dagen te kunnen doen ge worden. Voor het Bestuur van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie J. van Rijzewijk, voorz. A. G. de Bruijn, Uit dit schrijven blijkt, dat het R. K. Vak bureau-bestuur de kwestie met zijn bureau- vergadering (een vergadering met één vertegen woordiger van eiken aangesloten vakbond) zal behandelen. Radjo-propaganda. Een ietwat zonderlinge mededeeling komt tot „Het Volk" uit Oudkarspel Hoe 'n geducht stuk propaganda er in de radio zit, blijkt uit wat onze correspondent uit Oudkarspel ons meldt Het radiotoestel in het café van den heer Vis alhier, heeft de rede van minister Colijn, welke Vrijdagavond voor de radioliefhebbers gehouden werd te Hilversum zeer duidelijk weergegeven. Woord voor woord konden we de rede van den spreker volgen. Ruim drie kwartier hebben een twintigtal luisteraars den spreker met belangstelling gevolgd. Ons dunkt, schrijft de „Msb.", men behoeft allerminst naar Oudkarspel te gaan om de groote propagandistische waarde van de radio-telefonie bewezen te zien. Mogelijk dat de beteekenis dezer moderne vinding eerst tot de roode Oudkarspelaars is doorgedrongen, nu ze, in stede van hun voor lichting te zoeken in de den heer Colijn op leven en dood vervolgende socialistische pers, eens uit den bezadigden mond van Zijne Excellentie zelve een en ander hebben vernomen omtrent den toestand van 's lands financiën. Het is te begrijpen, dat de tegen den be windsman staag stokende gemeente ietwat beducht is voor dergelijke ontmoetingen per radio van haar bewuste lezersschaar met den even gevreesden als gesmaden tegenstander. En in die richting zoeken we dan ook de psychologische verklaring voor de sensationeele „Volk"-onthullingen uit Oudkarspel. Het inzicht komt Dr. C. J. K. van Aa,lst, de president der Neder- landsche Handol-Maatschappij, is door het week blad „Middenkoers" geinterviewd. De heer Van Aalst wees er op, dat Duitschland zich tijdens en na den oorlog zeer sterk heeft toegelegd op het verbeteren van zijn productie apparaat en dat het concurrentie-v er mogen van vele Duitsche ondernemi gen, wanneer het zich volkomen ongebreideld kan laten gelden, ook voor ons land nog een zeer sterken invloed zal doen gelden. Dit is ojk een van de redenen, aldus dr. Van Aalst, waarom ik geen onvoorwaardelijk vrij handelaar ben. De liefde kan niet van één kant komen. Het komt mij voor, dat Nederland in de naaste toekomst het best zou doen, het vrij handelssysteem toe te passen met vele en groote uitzonderingen, waar en wanneer die te pas komen. Het Schoenenwetje heeft bewezen, dat dit in de practijk mogelijk is en dat het ook heel goed gaat, wat voor onmogelijk was gehouden, om deze uitzonderingen onmiddellijk weer in te trekken, indien ze niet meer noodig zijn. Dr. van Aalst vond het noodzakelijk, dat de Staatsbegrooting sluitend gemaakt wordt en dat de staat zal omzien naar andere bronnen van inkomsten, zoodat hij de directe belasting kan verlagen tot een normaler peil. Deze bron nen zal hij o.a. kunnen vinden in een verruiming van de invoerrechten, zoowel door verhooging der tarieven als door uitbreiding daarvan. Ook achtte de heer Van Aalst verlaging der posttarieven noodig. Zelfs al zou de hieiuit voortvloeiende verlaging van inkomsten niet geheel worden goedgemaakt door de vermeerde ring van het postverkeer, dan nog zou het geld ruimschoots op andere wijze in de staatskas te rugvloeien door vermeerdering van het aantal handelstransacties. Waalsteenen naar Engeland. Door bemiddeling van de N. V. de Waalsteen te Nijmegen, worden 20 millioen steenen naar Engeland verzonden. Bovendien zijn er nog onderhandelingen gaande over den verkoop van verscheidene millioenen steenen. Bureau Zee-oorlogsschadc. Met ingang van heden wordt opgeheven het Bureau voor Zee-oorlogsschade. De nog loopen- de zaken zullen aan het departement van buiten- landsche zaken worden afgewikkeld. Friesche Landdag. Eergisteren werd te Leeuwarden een Friesche Landdag gehouden, waarop de Tweede Kamer leden Henri Hermans en mr. A. baron van Wijnbergen een politieke rede hielden. De heer Hermans sprak over „Medezeggenschap" en baron Van Wijnbergen over „behoud der Chris telijke staatkunde." Verslag Staatscommissie H. O. Het verslag van de Staatscommissie voor het Hooger Onderwijs, ingesteld bij K. B. van 24 Febr. 1923, it thans aan de Koningin uitgebracht. De postcheque- en girodienst. Naar Het Volk verneemt is het zoo goed als zeker, dat bij den girodienst een nieuwe admini stratiesysteem zal worden toegepast. De nieuwe directeur voel n.l. voor invoering van een kaar- tenstelsel gelijk in België gebruikt wordt. De commissie die met den directeur samenwerkt, om uit den chaos te geraken, is eenige malen ter bestudeering van dit stelsel met hem naar België geweest en zal er binnenkort weer heen gaan. Bij invoering van dat systeem zullen de pas aangeschafte dure machines voor een droot deel buiten werking worden gesteld. Enkele reken- en boekhoudmachines zullen blijven, de rest echter zal op grond van practische bezwaren overboord worden gezet. Met aanschaffing der thans uit te schakelen machines is ongeveer een millioen gul den gemoeid geweest. De directeur vreest echter, naar het b lad hoort, bij gebruikmaking der machines, opnieuw een chaos. I Onder leiding van den Inspecteur van den postcheque- en girodienst, den heer S. J. Wesse- link, zullen naar de „Msb." verneemt, volgende week een 10-tal ambtenaren van den dienst naar Brussel gaan om het Belgische giro-systeem in te studeeren. Ged. Staten van Zuid.-Holland. Naar de „Msb." verneemt, is door de Rechtsche Statenfracties van Zuid-Holland aangewezen al s candidaat voor het lidmaatschap van Gedepu teerde Staten in de vacature van den heer W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, het Prov. Statenlid de heer H. J. Borghols, o.m. lid van den Haagschen gemeenteraad en voorzitter van de Kamer van Koophandel te 'a-Gravenhage. Geïllustreerd Dagblad tijdens het Internationaal Eueharistisch Congres. Daar de Kath. Pers voor een belangrijk ge deelte niet die medewerking heeft toegezegd, welke noodzakelijk is om tot een behoorlijke uitgave van zoo'n dagbjad te komen, heeft het Centraal bureau der K.S.A. van het aangekon digde plan afgezien en kan het de uitgave van het geillustreerd dagblad niet doen doorgaan. Zij, die zich bereids als abonné hebben aange- meld, gelieven hiervan goede nota te nemen. Het Intern. Stedencongres. Bij de opening van het Stedelijk Museum te Amsterdam van het Tweede Internationaal Ste dencongres, belegd door de Union Internatio nale des Villes met medewerking van het gemeen tebestuur van Amsterdam, heeft dr. Voigt, bur gemeester van Frankfort a. M., opgemerkt, dat de verbinding tuss.hen de steden van groot be lang is voor het uitwisselen van ervaringen. Hij betreurde, dat sinds 1913 geen congres bij elkaar gekomen was. De heer Hans Kuth, voorzitter van de Deut sche Landgemeinde, hoopte, dat de banden tus- schen de Union en de Deutsche Landgemeinde steeds trouwer zullen worden en bracht dank aan het gemeentebestuur van Amsterdam voor de hartelijke ontvangst. De heer Roskwefl, gemeentesecretaris van Brighton, wees er op,dat tal van steden op ver schillende wijze bestuurd worden en wilde een subcommissie benoemd zien, die een handboek zou samenstellen van de verschillende manieren van stadsbesturen. Uitvoer van groenten, fruit en aardappelen. Het totaal cijfer van den uitvoer van groen ten, fruit en aardappelen uit ons land bedroeg van I Jan. tot 1 Juni van dit jaar 22.881.000. In dit overeenkomstig tijdvak van 1923 bedroeg dit cijfer slechts 6.388.000, alzoo een toeneming van 161/, millioen gulden Verreweg het grootste deel van dezen export was bestemd voor Duitschland- Tot directeur van het Uitvoercontrole- bureau (U.C.B.) van groenten, fruit en aardappe len voor export is benoemd de heer ir. L. Peters. Stads- en Gewestelqh Nieuws. Processie naar Kcvelaar. Zondag werd in de Havenkerk van den kansel medegedeeld, dat de processie naar Kevelaar op 4 Augustus zal plaats hebben. Als een bijzonderheid zij hier vermeld, dat het dit jaar 75 jaar geleden is, dat voor het eerst een processie van hier uit naar Maria's genadeoord vertrok. Dit diamantenrjubileum, dat de processie natuurlijk luisterrijker gaat maken dan gewoon lijk, zal op de deelname hopelijk een gunstigen invloed hebben, temeer ook omdat de toestand in Duitschland nu weer zoo goed als normaal is. Sehiedamsche Roode Kruis-transportcolonne. Zaterdagavond hield deze colonne een inspec tie en oefening in het Volkspark. Deze werd bij gewoond door den luit. generaal J. van Delft, inspecteur der Transportcolonnes. De generaal die vergezeld werd door het comité van de Sehiedamsche colonne, was zeer tevreden over de beoordeeling en behandeling der verschil lende gefingeerde ongevallen, en hoopte dat de Schied. colonne onder de uitstekende leiding van den heer A. v.d. Berg steeds zoo goed geoefend zal blijven. De oefening werd voorafgegaan door de uit reiking van een vaandel, geschonken door de leden aan de Schied. Transportcolonne met een aardigen speech van den heer H. W. Verboom werd het onthuld. Bedoeld vaandel is deze week te bezichtigen in het sigaren magazijn van den heer van Pelt, Lange Haven 1. Gemeentel. Museum. Door een ingezetene van Schiedam is alsnog ter opluistering van de tentoonstelling van ge- bouwen- en straten-complexen, die deze maand in het museum wordt gehouden, ingezonden een penteekening vanEug. Rensburg (1915), voorstel lende het Oude Kerkhof, vóór den bouw van de school aldaar. Het museum is geopend des Zaterdags van 2 5 uur. De watertoren. Dezer dagen is men begonnen met 't afbreken van onzen aan R'dam verkochten watertoren, 't Mooie bouwwerk heeft dus zijn kans, om nog eens een historisch kunstproduct te worden, totaal verkeken. m 40-jarig jubileum. Heden herdacht de heer C. van Kampen den dag, waarop bij vóór 40-jaren bij de firma Wen- ncker Co, Schie 9$102; als kuiper in dienst trad. De jubilaris en zijn echtgenoote werden op het met groen versierde privé kantoor door de fir manten en het personeel geluk gewenscht. Door den oudsten firmant, den heer J. C. van der Tuyn Sr. werd hij in waardeerende woorden toegespro ken en herdacht deze de lange jaren van trouwen dienst en stipte plichtsbetrachting, waardoor de jublaris zich heeft onderscheiden. Hierna werd hem een gesloten couvert overhandigd en de eerewijn geschonken. Namens zijn collega's wenschte de meester knecht, de heer J. Thyssen, hem geluk met dezen feestdag en herdacht hij de véle jaren van trouwe samenwerking, terwijl de heer W. Vink, namens het kantoorpersoneel èenige woorden sprak en hem een leuningstoel en eenige geschenken wer den aangeboden. De jubilaris dankte, ook namens zijn echtge noote voor de ontvangen blijken van sympathie; verder kon hij den dag feestelijk in den huiselij- ken kring doorbrengen. Volks badhuis. In de week van 2228 Juni werden genomen 395 baden. lste klasse kuipbaden 25, regenbaden 47. 2de klasse kuipbaden 29, regenbaden 281. Kinderbaden 13. Gedurende de maand Juni werden genomen 1604 baden, lste klasse kuipbaden 102, regenbaden 192. 2de klasse kuipbaden 108, regenbaden 1144. Kinderbaden 58. Gisteravond stond een gedeel te van de houten en biezen beschoeiingen langs het bedijkingswerk in den Matheness et-polder in volle vlam. Aan de politie is het mogen ge lukken het vuur te dooven. Vermoed wordt dat de brand ontstaan is door baldadigheid van eenige jongens. Hedenmorgen was een koopman, die blijkbaar ingelicht was over den zachtgezegd onzindelijken toestand, waarin de zoogenaamde zigeuners verkeeren, met een handkarretje met stukken zeep, naar het woonwagen-kamp aan den yiaardingerdijk getogen, in de hoop aldaar goede zaken te maken. Het artikel, dat de man aanbood, bleek inder- daar zeer in trek en de zeepvoorraad minderde zienderoogen, alleen vergaten sommige van die vingervlugge zwerversvrouwen te betalen. Het slot was dat de koopman bij de politie zijn be klag kwam doen en dat eenige agenten „wagen- zoekingen" moesten verrichten het resultaat was echter nihil. Gemengd Nieuws. Woestelingen. Zaterdagavond en Zon dagavond hebben te Zwartemeer en Barger compascuum weer ernstige vechtpartijen plaats gèh'ad. Bij een ruzie over hooilandverhuring werd Zaterdagavond Abram Karstenberg door zekeren v. d. Velde met een bijl op het hoofd geslagen waardoor deze bloedend verwond werd. Beiden waren dronken zij zijn geverbali seerd. De ongeregeldheden van Zondagavond te Bargercompascuum dragen een ernstiger ka rakter en zijn meer bedoeld als wraakneming in verband met de snijpartij tijdens de Pinkster dagen. Hendrik de Veen, Johannes de Veen zijn broer en Johannes Trip, allen arbeiders te Bargercompascuum hadden in z.g. stille kroegen weer rijkelijk genoten van gesmokkelde Duitsche cognac, waardoor ze in een ruzie stemming geraakten. Met getrokken mes gingen ze als ware Indianen op de menschenjacht. Meer dan honderd joegen zij voor zich uit. De gemeenteveldwachter H. Engbers te Zwarte meer was de eenige politieman er ter plaatse. Hij gebood de woestelingen hun vervolging te staken. Daaraan gaven zij geen gevolg en keerden zich tegen Engbers. Deze gaf Hendrik die hem met getrokken dolk aanviel met de sabel slagen over de beide polsen waardoor hij het mes liet vallen. Waarschijnlijk zijn de pezen zijner polsen door gesneden. Johannes Trip kreeg een slag met de sabel op den bovenarm. Hij nam de vlucht en sprong in het kanaal, zwom dit over, doch werd daar toch door de militaire politie gearresteerd. De beide andere woestelingen werden door Eng bers gearresteerd. Door diens krachtige optreden is verder onheil voorkomen. De vlucht Nederland - Indië. Een Indische vlieger zal naar Singapore in Siam vertrekken om het toestel van de Nederland Indië-vlucht te ontmoeten en naar Indië te vergezellen. Botsing tusschen auto en tram. Gistermiddag omstreeks halfvijf is op den Raamweg te 's-Gravenhage een tram van de N.Z.H.T.M. tegen een auto aangebotst Het politieonderzoek heeft uitgewezen dat de trambestuurder geen schuld aan het ongeval heeft. De oorzaak moet gezocht worden in de onbekendheid van den weg en de onervarenheid van den chauffeur. De bestuurder remde uit alle macht, maar een botsing was niet te vermijden. De auto werd in de zijde geramd. De achteras brak, de stuur inrichting raakte defect en de zijkant van den wagen werd ingedrukt. Er zaten vijf passagiers in de auto. De chauffeur kwam er het slechtste afhij kreeg een gecompliceerde rechterbeen- breuk. Allerlei veronderstellingen zijn mogelijk. De chauffeur had vol gas kunnen geven, of achteruit kunnen zetten. Maar waarschijnlijk heeft van J. daar niet aan gedacht. Hij had het chauffeeren slechts korten tijd geleden geleerd. De overige passagiers kwamen er vrij goed af. Inbraak in een paleis. Volgens be richten uit Lissabon hebben dieven hun slag geslagen in het koninklijk paleis te Villa Vicosa, waarin de Portugeesche koningen de zomermaan den plachten door te brengen. Het paleis i» nog het eigendom van ex-koning Manuel en bevat tal van kunstschatten. De inbrekers hebben hier onder een aardige opruiming gehouden en een buit meegenomen van een waarde, van verschei dene millioenen guldens, bestaande uit een kost baar zilveren eetservies, kostbare gobelins, antie ke gouden en zilveren vazen, schilderijen enz. Omtrent de ramp van de „Thor" kan nog worden gemeld, dat reeds drie lijken zijn aangespoeld. Indien de overige vermisten niet door andere schepen zijn opgepikt zal dit onge luk aan tien menschen het leven hebben gekost. Daar de ramp bij goed weer plaats vond, wordt vermoed, dat de deklast, die o.a. bestond uit 40 ton ijzeren balken, door de beweging van het schip is verschoven, zoodat het vaartuig daar door topzwaar werd. De slachtoffers zijn acht Denen en twee Duitschers. Volgens de laatst berichten zijn bij de ramp van de „Thor" in totaal elf personen omgekomen' Een „knap" simulant. Te Tilburg is wegens oplichting een bedelaar, die gedurende twee jaar de goed-gemeente heeft bij den neus gehad, gearresteerd Pierre Ditz, die in de drukke straten der stad zeer veel opzien baarde door de vreeselijk ongelukkige wijze, waarop hij liep. Door zeemlappen te verkoopen langs de huizen, welke ieder, door medelijden vervuld, gaarne kocht, ver diende de man, behalve hetgeen hij aan giften kreeg, een behoorlijke broodwinning. Zelfs door het medelijden van een rijke dame werd hem ruim een jaar geleden een mooie invalidewagen ver schaft. Een ieder kende en groette Pierre, den man, die door een noodlottig ongeluk in een mijn, zooals hij vertelde, in Duitschland, negen ribben verloor, zijn rechtervoet moest missen en wiens ruggespier geamputeerd was. Nu kwam echter bij de politie een klacht tegen hem wegens oplichting, hij werd naar het bureau geroepen en daar heeft hij bij ondervra ging, naar de Grt. bericht, ten slotte bekend, dat zijn toestand simulatie was hem mankeerde evenmin als de inspecteur, iets, die hem onder vroeg Ditz, zoo noemde hij zich, verklaarde ge naamd te zijn F. Lauwersheimer,- 28 jaar, afkomstig van Scheveningen. Van zijn 12e jaar af waa zijn leven een aaneenschakeling ge- secr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2