DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 47ste Jaargang. Vrijdag 4 Juli 1924. No. 13988 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Advertentiën: 15 regels 75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt, 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 3.-— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 It; ^erlieg van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor Beschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 3 Juli 1924 het ver zoek van A. VISSER om vergunning tot op richting van een brood- en banketbakkerij in het pand Beierlandschestraat 57, kadaster Sectie M. No. 1505, met 2 electromotoren van elk 1 2 P.K., drijvende een deegpatrijn, een amandelmolen en een klutsmachine, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. S c h i e d a m, 4 Juli 1924. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de door den Raad dezer Gemeente in zijn vergade ring van den 28sten Maart 1924 vastgestelde Ver ordening tot opheffing van Schoolgelden aan den gemeentelijken cursus ter opleiding van Be waarschoolonderwijzeressen te Schiedam,, bij Koniklijk besluit van 20 Juni 1924, no. 135 is goedgekeurd en op heden is afgekondigd. Schiedam, 3 Juli 1924. Uuiteulaudseh Nieuws. DE HERSTELKWESTIE. Naar een speciale medewerker van de „Vos- sische Zeitung" te Parijs van goed ingelichte zijde verneemt, streeft de regeering-Hemot er naar, den overgangstoestand naar de ontruiming van het Roergebied zóó te regelen, dat ook Duitsch land het daarmede eens kan zijn. De controle over de toepassing van het ex perts-rapport door Duitschland zou aan een Amerikaanschen deskundige worden opge dragen, opdat deze controle geschiedt volgens een algemeen en onpartijdig systeem. Voorts is besloten, dat aan de Fransch- Belgische regie een einde zal komen. Er is reden te vermoeden, dat Herriot hieromtrent met de Belgische regeering tot overeenstem ming is gekomen. Ook kan de opheffing van de douane-grens aan den Rijn verwacht worden. De te benoemen Amerikaansche deskundige zou zeer uitgebreide volmacht krijgen. Zijn taak zal eindigen, wanneer de overgang van het oude aan het nieuwe regiem zoover ge vorderd zal zijn, dat het in het Dawes-rappor! neergelegde controle-systeem in werking kan treden. In hetzelfde verband maakt een telegram uit New-York in de „Nacht-Ausgabe" van „Der Tag" melding van besprekingen, welke de Amerikaansche gezant te Berlijn, Houghton, in het Witte Huis gehad heeft met president Coolidge en generaal Dawés, alsmede met den tweeden Amerikaanschen expert, Young. Hierbij zou de vraag besproken zijn of het niet mogelijk zou zijn, dat, in aansluiting op de conferentie te Londen, alle bij de repara tiekwestie betrokken landen te Washington bijeen komen. Amerika zal zich in elk geval over de verdere stappen, welke het denkt te nemen, niet uitlaten, voordat het resultaat van de Londensche conferentie bekend zal zijn. Er wordt groote beteekenis gehecht aldus meldt nog steeds hetzelfde telegram aan het polsen van Londen, in hoeverre Amerika bereid zou zijn den Opper-Commissaris voor het Toezicht op de Duitsche Rijksinkomsten aan te wijzen. De geallieerden zouden namelijk besloten hebben zoo heet het in meerbedoeld tele gram aan den Amerikaanschen Opper-Com- missaris onbeperkte volmacht te geven ter uitvoering van de controle op de geheele Duit sche financieele politiek en hem in geval van in gebreke blijven door Duitschland, het toezicht over het geheele Duitsche staathuis- houden op te dragen. De geallieerden wenschen op dezen post een Amerikaan te zien en reeds daarom hopen zij op toestemming van Washington, omdat Ameri ka het grootste aandeel zal hebben in de Duit sche leening, welke op basis van het Dawes- rapporl zal worden gesloten. In een Hayas-bqricht uit Parijs is gemeld, dat een nieuwe organisatie, buiten de Com missie van Herstel om belast zal worden met het vaststellen of Duitschland zijn verplich tingen, voortvloeiend uit het Dawes-rapport, al of niet nakomt. De „Morning Post" weet nu mede te deelen, dat Engeland zal voorstel len het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag ook met die taak te be lasten. tugal op voorstel van Engeland zullen worden uitgenoodigd ter bijwoning van de a.s. conferen tie te Londen, doch dat Engeland bezwaar maakt om ook de „nieuwe" staten, zooals Tsjecho-Slowakije en de Oostzeestaten mede uit te noodigen, tenzij op voorwaarde, dat ook de Britsche gewesten van overzee ter conferentie aanwezig zijn. Men verneemt verder, dat Owon Young uit New-York onderweg is naar Londen en dat hij vermoedelijk als medetoehoorder zal fungeeren, om zoo noodig in onderdeden het plan-Dawes te kunnen toelichten. DUITSCHLAND EN IIET DAWES-RAPPORT. Tet Berlijn heeft gisteren de aangekondigde Duitsche rijksconferentic plaats gehad ter be spreking van de toepassing der deskundigen rapporten. Alle landen, behalve Mecklenburg- Schwerin, verklaarden zich solidair met de buitenlandsche 'politiek der rijksregeering. DE MICUM-VERDRAGEN. In opdracht van de Commissie van Zes heeft Geheimrat Klöckner gistermorgen d^n president van de Micum de schriftelijke opzegging van de onlangs afgesloten verdragen overhandigd, daar het, in weerwil van alle inspanning niet mogelijk is, de financiering van de Micuinverdragen voor de maand Augustus a.s. op de een of andere wijze te regelen. den tot stand gekomen, in zake de immigratie kwestie en de behandeling van vreemdelingen. Verder werd een motie aangenomen, waarin Engeland en Frankrijk worden uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk het verdrag van Lausanne te ratificeer en. Betreffende de kwestie der ontwapening, werd het rapport der commissie met eenige wijzigingen aangenomen. DUITSCHLAND. De rijksregeering heeft besloten, op 3 Augus tus op een nader te bepalen wijze de nagedachte nis te vieren van de Duitschers, die tijdens den wereldoorlog voor het vaderland gevallen zijn. Voorts zal op 11 Augustus de proclamatie van de grondwet van Weimar worden herdacht. DE MILITAIRE CONTROLE. De Gezantenraad heeft gistermorgen kennis genomen van het rapport der Intergeallieerde Militaire Commissie ten aanzien van de Duitsche antwoordnota van 30 Juni j.l. betreffende de militaire controle. De Raad heeft zich eens ver klaard met de groote lijnen van het antwoord op deze nota onder voorbehoud van goedkeuring door de regeeringen. DE A. S. CONFERENTIE TE LONDEN. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat verschillende kleine landen der entente, zooals Griekenland, Roemenië, Servië en Por- DE ONTWAPENING VAN DUITSCHLAND. Met betrekking tot de Duitsche antwoord nota in zake de geallieerde militaire controle bespreken de Londensche bladen de vijf punter, welker vervulling zij van het grootste belang achten en welke zijn lo. Omzetting van de politie van een mili taire in een gewone burgerlijke organisatie 2o. Sloopimg van de fabrieken welke voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal kun nen diene met uitzondering van die inrich tingen, waarvoor de controlecommissie speciaal toestemming verleent 3o. Uitlevering van al het oorlogsmateriaal, boven de voorraden in het vredesverdrag toe gestaan 4o. Overlegging van de documenten, waarin de hoeveelheden oorlogsmateriaal van allerlei aard op het tijdstip van den- wapenstilstand zijn aangegeven, waardoor de geallieerden in staat zullen worden gesteld, de gemiddelde jaarlijksche productie aan wapenen en muni tie der Duitsche fabrieken tijdens den oorlog te ramen 5o. Instelling van maatregelen, ten einde den in- of uitvoer van wapenen of munitie tegen te gaan, zoomede de onwettige recru- teering voor het leger. Wat de kwestie der algemeene inspectie betreft, waarin Duitschland thans heeft toe gestemd, wordt algemeen de wensch gekoes terd, dat deze inspectie zoo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd en beëindigd. De kwestie van den datum, waarop deze inspectie zal aanvangen en de snelheid waarmede zij ten uitvoer kan worden gebracht zijn 'zaken,waarbij de samenwerking der Duitsche regeering een belangrijke factor is. Tot dusver is men van meening geweest, dat de inspectie bezwaarlijk in minder dan honderd dagen beëindigd kan zijn. DE BRITSCH-RUSSISCHE CONFERENTIE. In een onderhoud met een vertegenwoordiger van de „Westminster Gazette" verklaarde Rakofski, de leider der Russische delegatie te Londen, dat, ondanks de moeilijkheden, ont staan over de kwestie der voor-oorlogsche schul den, hij niet geloofde, dat de Britsch-Russische conferentie zou worden afgebroken. Het staatsmonopolie voor den handel, zoo zeide hij, behoefde geen belemmering te zijn voor de ontwikkeling van den handel en hij haalde als voorbeeld de Britsche firma's aan, die haar goederen in Rusland van de hand doen door bemiddeling van het Russisch handels departement. De Britsch-Russische handel breidde zich uit, doch de toeneming vond niet steeds in dezelfde mate plaats. Het Russische budget zou tegen het eind van het jaar in evenwicht zijn. UIT DE ENGELSCHE BOUWVAKKEN. Uit Londen verluidt ln plaats van een alge meene uitsluiting in het bouwbedrijf schijnt men hier te lande nu een algemeene staking te zullen krijgen. De algemeene uitsluiting werd, zooals be kend, door de patroons een week opgeschort, om gelegenheid te geven tot het houden van het voorgestelde offieieele onderzoek, maar nu hebben gister de werknemersbonden' tegen Zaterdag een algemeene staking afgekondigd, wanneer hun eischen ■om loonsverhooging en garantie van een volle werkweek niet vóór dien tijd worden ingewilligd. Uit Londen wordt nog nader gemeld, dat de minister van Arbeid gister in het Lagerhuis de samenstelling van het offieieele hof van onderzoek naar het conflict in de bouwvakken heeft medegedeeld. DE ARBEIDSCONFERENTIE TE GENEVE. De Internationale Arbeidsconfcrentie heeft met 73 tegen 17 stemmen de aanbevelingen aan de regeeringen aangenomen, betreffende de wijze van besteding door den arbeider van zijn vrijen tijd. Het hoofdzakelijk doel dezer aanbevelingen is, den arbeiders tusschen de uren, welke zij voor hun slaap noodig hebben, voldoenden tijd te verzekeren, om te doen wat zij verkiezen. De Fransche> werkgeversgedelegeerde heeft zijn stem uitgebracht tegen de aanbevelingen in haar geheel, daar hierin aan de regeeringen wordt geadviseerd het sluiten van collectieve; contracten met de arbeiders te vergemakkelijken;; deze kwestie achtte hij van zeer delicaten aard' en buiten de vraagstukken staande, welljy de conferentie moet oplossen. DE INT. VEREENIGISSG VOOR DEN VOLKENBOND. Het congres der Volkenbondsvereeniging te Lyon heeft acte genomen van het accoord tus schen deAmerikaansche en Japansché gedelegeer- FRANKRIJK EN RUSLAND. In verband met een mededeeling der Parijsche banken dat zij geen financieelen steun aan Sovjet-Rusland zullen verleenen zoolang dat zijn voor-oorlogsche schulden en de kwestie der schadevergoedingen niet heeft geregeld, is op de Quaid 'Orsay een conferentie gehouden onder voorzitterschap van Herriot, waarin besloten werd de erkenning de jure van Sovjet- Rusland uit te stellen tot na de intergeallieerde conferentie te Londen.Verder werd besloten van de gelegenheid gebruik te maken, ten einde te trachten tot een gemeenschappelijke ge allieerde politiek ten opzichte van Sovjet- Rusland te komen. Herriot verklaarde nog, dat de erkenning van Rusland in geen geval voor 1 Augustus zou plaats vinden. ALLERLEI. Volgens een bericht uit Tokio is de bekende Japansché staatsman prins Matsukata, daar gisteren overleden. Tusschen 1881 en 1900 was Matsukata zeven maal minister van financiën, terwijl hij nog twee keer premier is geweest. Na den Rus sische-Japanschen oorlog werd hij tot markies verheven, terwijl hij in 1922 den titel van prins kreeg. Uit Moskou Een officieel communiqué, cloor Rykof onderteekend, zegt dat het oogst- cijfer voor de belangrijkste landbouwproducten, de verbetering in den economischen toestand en de goede gang van het vervoer de hoop wet tigen op een volledig succes van de maatregelen, die tot het te boven komen van de partieele hongersnoodverschijnselen genomen zijn. Uit Londen De komst van den Ethiopi- schen troonopvolger Ras Taffari, die hier Maan dag wordt verwacht, wordt met veel belang stelling tegemcet gezien. Binnenland. De geesten moeten nog rijp worden gemaakt. Volgens sommige voorstanders zou de tegen woordige tijd voor de invoeling van maat schappelijke bedrijfsorganisatie alleszins rijp zijn. Alleen aan het talmen der regeering wijten sommigen het, dat nog niet tot wettelijke rege ling werd overgegaan. Tegenover dit „onzinniglijk drijven" steekt gunstig af de rede, door een vurig voorstander der bedrijfsorganisatie, het roomschk'atholieke Kamerlid Hermans, op den Frieschen landdag gehouden. Wij ontleenen aan zijn redevoering dit ge deelte „Wij zitten nog volop in een economischen oorlog en van veel gewichtiger belang dan allerlei andere kwesties van economischen aard is de vraag hoe wij aan dien oorlog een einde kunnen maken. Daar is maar een middel, om dit te bereiken. Daar moet komen herstel van na tuurlijk verband in de werkplaats -gezond.e christelijke solidariteit tusschen den patroon en zijn eigen arbeiders en geleidelijke uit breiding van dit verband in het economische geheel van een bedrijf. M.a.w. het vredestractaat moet worden gesloten om goede bedrijfsorgani satie. De juiste weg voor de bedrijfsorganisatie moet nog worden afgebakend en wat voor namer isVoor de gewenschte niet zuiver economische, maar vooral moreele hervorming moeten de geesten nog worden rijp gemaakt." Stads- «n Gewestelijk Nieuws. Euterpe. Naar men ons meldt, is alhier een zangver- eeniging voor Gemengd koor opgericht onder den naam „Euterpe" en onder directie van den heer A. M. den Draak. Deze vereeniging zal onder meer ook Opérettes opvoeren. Doodelijk ongeluk. Op den Vlaardingerdijk is gistermiddag half vijf een treurig ongeluk voorgevallen. De 82-jari- ge gepensionneerde gemeentewerkman A. de R., wonende aan deRoosbeek liep daar te wande len en werd, toen hij plotseling een stap naar links deed, door den juist passeerenden luxe auto van v. L. uit Vlaardingen overreden. Hulp was spoedig aanwezig en de oude man werd da delijk per politie-brancard overgebracht naar het gemeente-ziekenhuis, waar hij echter kert na aankomst overleed. Het politie-onderzoek wees uit, dat den chauffeur geen schuld treft. Gev. en verk. onroerende goederen. NotarisP. R. v. Ellekom. A f s 1 a g, 4 Juli. L Een blok van 2 Beneden- en 3 Boven woningen met erven en open grond aan de Lange Nieuwstraat no. 65 b, c, en d en 67 s, 6, tezamen groot 4.27 Aren- In veiling ƒ18000. 2. Drie pakhuispa'nden met kantoor en toonzaal, erf en open grond benevens breede gang, uitgag van en naar de Lange Nieuwstraat, groot 7.75 Aren, gelegen achter de perceelen on der 1 genoemd. In veiling ƒ8600. Perc. 1 en 2 gecombineerd provisioneel ver kocht voor ƒ31500. 3. Het winkel- en woonhuis aan de Dwars straat 31 hoek Zalmstraat, groot 63 c.A. In veiling voor ƒ3900, verkocht voor 3900. 4. Het winkelhuis met afzonderlijke boven woning aan de Breedstraat 60 a. b. groot 60 c.A. In veiling 3000 niet verkocht 5. Het huis met erf, open grond en water aan de Bakkershaven no. 13, groot 1.07 Aren. In veiling ƒ1500 niet verkocht. 6. Het huis me erf, open grond en water aan de Bakkershaven no. 37, groot 1.17 Aren. In veiling 1600 niet verkocht. 7. Het huis met erf en tuin aan de Spoor straat no. 24, groot 91 c.A. In veiling ƒ2150, uit de hand verkocht. 8. Het huis en erf aan de Boterstraat 21, groot pl.m. 1.25 Aren, In veiling ƒ3600, niet verkocht. 9. Het huis en erf aan de Grofbaan no. 51, groot 35 c.A. In veiling 550, verkocht voor ƒ570 Leenman's fruithandel. Het voormalig gemeentelijk keuringslokaal, juist tegenover het tramhuisje van deR.E.LM. heeft een gunstige gedaante-verwisseling onder gaan, nu de heer W. G. Leenmans, het geheel heeft laten restaureeren, om er een filiaal van zijn fruit- en wijnhandel in te vestigen. De gevel met zijn frisschcn kleuren, twee flinke etalages en de met bloeiende geraniums afgezette kroonlijst trekt dadelijk de aandacht, waarbij dan tevens al spoedig opvalt, hoe keurig het interieur is ingericht. In de eerste etalage-kast zijn een paar ware wijnbergen geplaatst, waartusschen men nog uitzicht heeft op den rijken voorraad in den win kel en in de andere etalage zal een verzameling fruit uitgestald worden in een verzorgde op stelling zooals wij dat van de firma Leenmans gewoon zijn een winkelopstand van rotting, iets volkomen nieuws, zal ongetwijfeld hier veel toe bijdragen. Bij avond zal een reeks electrische lampen, zoowel binnen als buiten, 'n prachtigeverlichting geven. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1