DAGBLJmworn SGHIEDAM OMSTREKEN* F EDI t L ETH. Het spookhuis. 47ste Jaargang. Maandag 7 Juli 1924. No. 13990 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden '2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden besekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 20Ö bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een vrijs vinger; f 15 li; "crlie* van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hólt' Algem. Verz. bank te Schiedam Buütenïandseh Meuws. DE HERSTELKWESTIE. De oneenigheid welke tusschen Frankrijk en Engeland is ontstaan, doordat Engeland de uitnoodigingen voor de Londensche conferentie heeft afgezonden met een protocol, bevattende een vast program voor de bijeenkomst, blijkt van ernstigen aard te zijn, maar wordt van den anderen kant, vooral door de Fransche oppo sitie-pers schromelijk overdreven voorgesteld. Engeland heeft verklaard, dat iedere geallieerde vrij blijft zich aan 't protocol te houden of niet, men blijft dus vrij zelf ook program-voorstellen in te dienen. Herriot heeft dit dan ook reeds gedaan in een nota, welke alle geallieerden zal worden toegezonden. De hoofdtoon hiervan is, dat hij voorstaat, zich voor alle oneenigheid te hoeden en gezamenlijk, eendrachtig het herstel werk te beginnen. Geruchten over een ver daging der Londensche conferentie, worden ongegrond verklaard. De eerste en voornaamste moeilijkheid is deze, dat de conferentie der mogendheden moet uitmaken of de uitvoering van het Dawes- rapport al of niet een novum in het verdrag van Versailles beteekent. Volgens Herriot gaat het hier siechts om een wijziging in de toe passing van dat verdrag zoodat het alleen, de G. v. H. is, die over een eventueel in gebreke blijven te beslissen heeft. Men weet evenwel, dat Engeland naar een opvatting overhelt, volgens welke die zorg moet worden toever trouwd aan een ander orgaan, waarschijnlijk den financieelen raad van den Volkenbond. Ook Duitschland zou daarvoor eventueel te vinden zijn. De Fransche linksche bladen herinneren aan het artikel in de „Zeit" het orgaan van den Duitschen minister van Buitenland sche Zaken, Stresemann, waarin van een compensatie sprake is. Deze compensatie kan geen andere zijn dan de ontruiming van de Roer. Maar Herriot heeft zijn meening op dit punt reeds geformuleerd. Men weet, dat hij niet in een ontruiming van de Roer zal toestemmen voordat Duitschland de -garanties, die in het rapport der experts zijn neergelegd volledig zal hebben aanvaard. Het gerucht dat ook een uitnoodiging tot Duitschland zal worden gericht is niet juist. Duitschland is niet uitgenoodigd en zal dat ook niet worden. HET DAWES-RAITORT EN DE 8-URENDAG. De Internationale Arb ei d scoh f er ehti e te Gc- néve is Zaterdagavond gesloten. Het einde der beraadslagingen bracht een teleurstelling. Als laatste punt op de agenda stond n.l. het voor- stel-Jouhaüx, waarbij aan de Commissie van Herstel wordt verzocht, de aanvaarding van het Dawes-rapport afhankelijk te stellen van de invoering van den achturigen werkdag in Duitschland. Deze motie werd echter niet in stemming- gebracht, doch naar een commissie verwezen. Op zichzelf zou dit geen principieele beteeke- nis hebben, doch daar in den loop der komende maanden de beslissing over het Dawes-rapport zal vallen, verliest het voorstel-Jouhaux, door deze verwijzing naar een commissie, zijn practi- sche waarde. Alle arbeidersafgevaarrdigden en regeeringsvertegenwoordigers hadden zich ten gunste van het voorstel uitgesproken, doch het 42 En ten laatste, hoe blijde zult gij zijn, die u altijd zoo ongerust maakt over mijne toekomst, wanneer ik u mededeel dat vader, wel verre van zich tegen mijn plan te kanten om bouw meester of glasschilder te worden, mij integen deel uit al zijne macht aanmoedigt en mij de plechtige toezegging gedaan heeft, om geheel vrij de loopbaan te mogen volgen, waarvoor ik roeping gevoelen mocht, terwijl hij tevens verzekerde mij zooveel geld te verschaffen, dat ik zelf werkplaatsen kan aanleggen en op mijne beurt eene school openen." „Dat is een droom, niets dan een droom, Dizier 1" antwoordde Huguette met eene sidde ring in de stem. „Zoolang ik leef, zult gij nimmer een penning van uws vaders goud aannemen." „Waarom vroeg het kind. Huguette verschrikte zij gevoelde dat zij zich door de onrust, die haar beklemde, te onbedacht zaam uitgelaten had de korte vraag van Dizier bewees zulks. Zij gaf derhalve het volgende ontwijkende antwoord „Daarom, mijn kind, omdat uw vader voor zich zeiven 't geld behoeft 't welk hij verdient, en omdat een rechtgeaard kind geen aanspraak mag maken op datgene, ■wat voor den ouderdom zijner ouders bestemd isGij zult van het werktuig en het penseel leed schipbreuk op den tegenstand der werk gevers. DUITSCHLAND Naar verluidt, is binnenkort het aftreden te verwachten van den Duitschen Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, dr. Jarres. Dit aftreden wordt in de Duitsche bladen gemoti veerd door het feit, dat dr. Jarres zijn vroegere functie van burgemeester van Duisburg zal hervatten, nu de bezettingsautoriteiten hem hebben toegestaan op zijn post terug te keereo. Als zijn opvolger wordt genoemd, de heer Kardoff, een vriend van den minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Stresemann, die tot den linkervleugel van de Duitsche Volks partij behoort. STAKING ENGELSCHE BOUWVAKARBEIDERS. De staking van de Engelsche bouwvakar beiders is Zaterdag begonnen, maar het schijnt, dat in verscheidene provincie-centra de patroons geneigd zijn, den arbeiders een loonsverhooging te geven ten einde aldus het neerleggen van het werk te voorkomen. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat Mussolini be sloten heeft, het parlement niet voor November a.s. te heropenen. ZUID-AFRIKA. De Zuid-Afrikaansche regeering heeft mede gedeeld, dat het parlement, na de bijeenkomst op 25 Juli a.s., gedurende vijf weken zittingen zal houden, waarna het tot Januari verdaagd zal worden. DE DEMOCRATISCHE CONVENTIE. Na de 77ste stemming, die alweer vruchteloos bleef, is de democratische conventie weer ver daagd. Tevoren nam ze een resolutie aan, waarin ze de mangers" van alle candidaten verzocht, te overleggen met het doel, over het huidige doode punt te komen. Tijdens een. hevig lawaai, dat Zaterdag ont stond, was de voorzitter Walsh genoodzaakt zoo heftig met zijn hamer te kloppen, dat van dat instrument de kop wegvloog en een der gedele geerden zoo ernstig aan het hoofd trof, dat op neming in een ziekenhuis noodzakelijk was. Men spreekt zelfs van hersenschudding. ALLERLEI. Uit MadridEr is amnestie verleend voor politieke vergrijpen en persdelicten, alsmede voor de gevallen van militaire nalatigheid. Uit Berlijn De tijdelijke gemengde Vol- kenbondscomtnissie voor de beperking der be wapeningen zal heden te Genève bijeenkomen, ten einde te beraadslagen over de kwestie van den particulieren aanmaak van wapenen en munitie. Uit Kattowitz De onderhandelingen tus schen de werkgevers en werknemers in Opper- Silezië in zake de verlenging van den arbeidstijd en verlaging der loonen, zijn thans geëindigd in een overeenkomst, volgens welke de loonen met 10 tot 20 zullen worden verlaagd. Uit Berlijn: Een telegram uit New-York meldt, dat het congres der progressistische partij het door senator La Follette ontwikkelde pro gram met groote geestdrift heeft aangenomen, terwijl La Follette zelf tot candidaat voor het leven, zooals ik van de naald of het spinnewiel leef. Beloof mij dus plechtig, dat gij alle geschen ken, alle offers zult afslaan, die de overmatige liefde uws vaders u mocht aanbieden." „Ik beloof het u, moeder," antwoordde de knaap metWaste stem. Twee minuten laten bevond Dizier zich in de werkplaats der schilders cn zette hij zich met moed en lust aan den arbeid, terwijl mejuffrouw Ogvie, voor eene groote kast staande, de ver schillende versieringen nazag, die den volgenden dag tot opluistering van het feest zouden dienst doen. f Zoodra Huguette van haar kind afscheid ge nomen had, verhaastte zij hare schreden. Hare gedachten waren verdeeld tusschen de droefheid over het verlies der oude vrouww, wier vriend schap zoolang de bitterheid van haren halven weduwstaat verzacht had, en de onrust, waarin de mededeelingen van Dizier haar dompelden. Het was niet te ontkennen, dat de toekomst minder donker, minder onrustbarend kon schijnen, indien Donat er in toestemde in den schoot van zijn huisgezin te verblijven, maar dit was ondoenlijk, zoolang hij over geene bepaalde hulpbronnen kon beschikken bijaldien hij deze reeds bezat, trad de onrustbarende vraag op den voorgrond, hoe hij er aan gekomen was. Kon Huguette toestaan, dat haar kind van het geld gebruik maakte, 't welk ongetwijfeld door oneerlijke middelen verkregen was Zou er niet een oogenblik komen, waarop Dizier recht zou meenen te hebben op het goud zijns vaders presidentschap werd benoemd. Uit Pretoria MacDonald heeft de Zuid- Afrikaansche regeering uitgenoodigd tot deel neming aan besprekingen, voorafgaande aan de conferentie der Geallieerden te Londen. Uit Brussel Bij de Belgische Kamer is een voorstel ingediend, strekkende tot het ver bod van verschijnen op Zondag van binnen landsche bladen, en het verbod van verkoop op Zondag van buitenlandsche bladen. Bihifenlaud. De nieuwe tariefwet. Naar uit parlementaire kringen gemeld wordt, heeft de nieuwe Tariefwet bij het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer sterken tegenstand ontmoet, niet alleen bij alle linker groepen, doch ook bij rechtsche Kamerleden, n.l. bij de Christelijk-Historischen. Blijft deze fractie bij haar principieel verzet (gelijk dat ook tot uiting is gekomen bij de verlenging van het Schoenenwetje) dan worden de kansen op aanneming van het ontwerp ongunstig ge acht. Herdenking mobilisatie 1914. Ten einde misverstand weg te nemen, wordt gemeld, dat het de bedoeling is, uit de in te zamelen gelden alleen te steunen hen, die in de oorlogsjaren onder de wapenen zijn geweest en die voor hun persoon, hun gezin of hun be drijf in bijzondere mate nadeelen hebben onder vonden, welke nawijsbaar gevolg zijn van de vervulling van militairen dienst gedurende dien tijd. Of een fonds kan worden gevormd, uit de rente waarvan de bedoelde steun kan worden gegeven, dan wel volstaan zal moeten worden met toekenning van een ondersteuning ineens of gedurende beperkten tijd, zal van de opbrengst van de inzameling afhangen. Uit het transportbedrijf. Sinds eenige maanden zijn tusschen het bestuur van den Centralen Bond van Transport arbeiders en den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij onderhandelingen gevoerd over de afsluiting van een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst. De onderhandelingen zijn thans zoo ver ge vorderd dat de afsluiting van een contract voor een jaar vrijwel vaststaat, daar over een enkel onderdeel nog slechts geen volledige overeen stemming bestaat. Vast staat dat de gages niet verlaagd zullen worden en er eenige kleine verbeteringen in het dienstreglement zijn aangebracht. De gesmokkelde machine-geweren. De Engelsche bladen melden, dat detectives van Scotland Yard dezer dagen een verhoor hebben afgenomen aan kapitein De Goede van het Nederlandsche schip „Helder", dat ma chinegeweren van Londen naar Rusland zou hebben vervoerd. Hoewel de verklaringen van den kapitein niet gepubliceerd zijn, verwacht men toch dat zij gevolgd zullen worden door een aantal aanklachten tegen zekere Londen sche ingezetenen. Inmiddels is de „Helder" reeds weer naar Rotterdam vertrokken. Nederland-Letland. Uit Berlijn wordt aan het „Hbld." bericht, En wat zou zij dan beginnen Zou zij haar kind het geheim van den .schuldigen vader mede- deelen Zou zij voor altijd in het hart van haar kind de banden van eerbied en kinderlijke liefde verbreken Donat had zijn plan met eene be hendige sluwheid ontworpen en tot begin van uitvoering gebracht. Diziers edel en onschuldig gemoed was voor Donat een vertrouwbaarder bondgenoot dan het de ondeugd zou geweest zijn in de plaats dat het bijeengeraapte goud voor den knaap eene verlokking zou wezen, om het met slechte makkers in losbandigheid te verteren en zich in de herberg te verarmen, zou het hem den weg tot de kunst banen en dien vereffenen. Donat zou zijn kind eene ge makkelijke en wel ingerichte werkplaats ver schaffen, met alles wat ér toe behoorde werk tuigen, glazen, vloeibare kleuren hij zou de metselaars betalen, om eene ongeëvenaarde berg plaats aan te leggen, waarin de kleuren hare oorspronkelijke frischheid zouden bewaren. Di zier zou alles verkrijgen, wat hij kon noodig hebben of wenschen, en binnen tien jaar zou hij zelf meester, misschien in den geheelen omtrek met roem bekend zijn Welk een dankbaar heid zou zooveel mildheid opwekken in het hart des jongelings, die zich geheel en al aan de kunst had toegewijd Welke hinderpalen zou Huguette aan dit alles in den weg kunnen leggen Wat zou zij zeggen De ongelukkige vond slechts een enkelen uitweg. „Ik zal mij verwijderen om dat alles niet te aanschouwen," dacht zij; „onschuldig zijnde, dat volgens de Riga Rundschau op 2 Juli de handelsovereenkomst tusschen Nederland en Letland geratificeerd is. Rijnvaarteommissie Zaterdagmorgen heeft de Rijnvaartcommissie een bezoek aan Rotterdam gebracht. De heeren werden ontvangen door den burgemeester, die met hen een tocht door de havens maakte in gezelschap van den havenmeester. De regeling van den bakkersnaclilarbeid. De internationale arbeidsconferentie te Ge- néve heeft in eerste lezing de ontwerp-overeen- komst betreffende den nachtarbeid in brood bakkerijen met 73 tegen 15 stemmen aangenomen De conferentie heeft verder besloten ver schillende resoluties om advies te zenden naar het internationaal arbeidsbureau. Het aulobusvraagstuk. Het Stbl. no. 290 bevat een Kon. beslu't van 13 Juni jl., houdende bepalingen ter verzekering van de veiligheid der reizigers met openbare middelen van vervoer. Bepaald is o.m. „De dienst mag alleen worden uitgeoefend met rij- en vaartuigen, ten aanzien waarvan eene goedkeuring van kracht is, met het oog op de veiligheid der reizigers verleend door of van wege het gemeentebestuur der plaats, waar het hoofdkantoor der onderneming is gevestigd." Artikel 2bis. Voor motorrijtuigen wordt om trent goedkeuring niet beslist dan na onderzoek van het motorrijtuig door een deskundige, aan gewezen door den Commissaris der Koningm. Leiders en slachtoffers. Vrijdagavond heeft de moderne textielar- beidersbond De Eendracht in Ons Huis te Enschede een openbare vergadering gehouden. De heer Rengelink betoogde, dat de strijd verloren is gegaan door de houding der Christe lijke organisaties. Hij geloofde niet, dat wanneer in plaats van 40 pet., 80 pet. der arbeiders ge organiseerd waren geweest, de werkgevers zoo opgetreden zouden zijn als ze thans deden. De heer Stenhuis, voorzitter van het Nederl. Vakverbond, zeide o.m., dat de arbeiders geen kans meer krijgen, een grooten strijd over be langrijke kwesties te voeren, door op één fabriek de staking te proclameeren. Wanneer het noodig zal zijn, zal de strijd over de heele linie moeten worden aangebonden. Om dat te kunnen, moet de vakbeweging worden versterkt. Hij deelde mee, dat De Eendracht 1600 leden gewonnen heeft tijdens het conflict (op 6000 was gerekend). Naar Holland terug. Na een verblijf van 8 dagen, zijn de vorige week de Nederlandsche pleegouders, die een bezoek aan hun Weensch of Boedapestcr pleeg kind hadden gebracht, weer naar Nederland vertrokken. Het was één vreugdefeest, die heele week, welke de pleegouders in de beide hoofdsteden van de voormalige Donaumonarchie hebben doorgebracht. Voor eiken dag stond heelwat op het program ma. En gedurende al die dagen was het prachtig weer. Meer dan 500 personen waren op het station gekomen om den vertrekkenden uitgeleide te doen, en veel tranen werden vergoten, toen eindelijk het signaal tot vertrek werd gegeven. zal ik voor den schuldige boeten. Hij heeft het mij meermalen gezegd, hij laat mij Diziers kinds heid over, om hem als jonkman aan mijne moederlijke teederheid te ontrukken." De arme gefolterde vrouw trad met die vree- selijke gedachten de kamer binnen, waar de oude Isabeau gestorven was Een kaars van gele was stond, bijna uitgebrand, op den kande laar eene medelijdende buurvrouw, die het lijk niet alleen had willen laten, sfond op toen Huguette binnentrad, maakte het kruisteeken en verdween zonder gerucht te maken. „Isabeau Isabeau zuchtte Huguette met gevouwen handen zich zoover voorover bukken de, dat haar voorhoofd bijna de kille voeten der overledene aanraakte, „vraag den Heer dat Hij mij genadig zij 1 hans zijt gij in de eeuwi ge heerlijkheid opgenomen God zal uwe bede, de bede van een heilige, ongetwijfeld verhooren Gij zijt niet meer de arme in lompen gekleede vrouw, maar een gezaligde, en badende in het eeuwige licht. Bid voor mij, gij, die vervolging geleden hebt en door de wereld verstooten zijt Zoo mij nog meer lijden weggelegd is, vraag dan niet het einde der beproeving, maar den noodigen moed om haar te doorstaan." Terwijl Huguette gedurende den nacht bij het stoffelijk overschot harer vriendin treurde en bad, dacht Donat in de eenzaamheid na over de woorden, die hij tot zijn zoon gesproken had, (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1