t£n iedi Ook nu weer met de JULI-AANBIEDING. mondeling van zijn inzicht te doen blijken. Bovendien zullen op zoo uitgebreid mogelijke schaal vragen worden verspreid, die de behan deling van het onderzoek kunnen bevorderen. Ook aan de afdeelingen van den Vrijheidsbond zal verzocht worden in deze medewerking te Virlsanan. Het Amerikaansch vlagvertoon. Het Holl. Nieuwsbureau seint uit Brest Het Amerikaansche eskader van opleidings schepen is vandaag naar Nederland vertrokken. De gewezen Duitsehe kroonprins. De „Welt am Montag" meldt, dat de Neder- landsche gezant, baron Gevers, onlangs ter eere van den gewezen Duitschen kroonprins een maaltijd heeft gegeven, waartoe verschillende kopstukken van het oude regiem waren uit- geuoodigd, maar geen officieele vertegenwoor digers van de republiek aanwezig wareu. Naar wij vernemen, is het bericht van de „Welt am Montag" zakelijk juist. Hoogc Daad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid zal a.s. Maandag te 's-Gravenhage vergaderen ter behandeling van het voor-ontwerp tot wijziging van de bepalingen van de Arbeidswet betreffende den arbeid in broodbakkerijen. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende llijnhardt's Zenuwtabletten Personalia. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, dr. De Visser, heeft Zaterdag Den Haag met eenige weken verlof verlaten. Jhr. O. van Nispen tot Sevenaer, Neder- landsch gezant bij den Pauselijken Stoel, is te Scheveningeu aangekomen. Te 's-Gravenhage is met verlof aangekomen de Nederlandsche gezant bij het Quirinaal te Rome, mr. J. H. van Royen. Jaarvergadering Ilanzebank. Dinsdag 15 Juli, des morgens om 10 uur zal te Haarlem in de groote zaal van het gebouw „ut. Bavo" in de Bmedestraat de algemeene vergade ring worden gehouden van aandeelhouders der N.V. „Hanzebank", instelling van „De Hanze" in het bisdom Haarlem. Op de agenda komt o.a. voor benevens de mededeelingen, verkiezing van 5 commissarissen, ingevolge art. 18 der Statuten. Aan de beuit van aftreding zijn de neeren P. J. Golla, J. F. M. Indel, G. Mr Mes, P. W. van der Sman en C. J. G. Struycken. De aftredenden zijn terstond her kiesbaar. Verder zullen behandeld worden de balans per 31 December 1923 en verlies- en winstrekening over het boekjaar 1923 voorstel van den Raad van Commissarissen tot goed keuring van balans- en verlies- en winstrekening, overeenkomstig het uitgebrachte prae-advies. Spoorwegpersoneel. In een gister gehouden hoofdbestuursverga dering van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel is een ontwerp- Personeelraad vastgesteld en besloten dit ter beoordeeling te zenden aan de andere spoorweg bonden Daarna zal in een gecombineerde hoofd bestuursvergadering de definitieve vaststelling van het ontwerp geschieden. De arrestatie te Euschede. Op de vragen van den heer van Ravesteyn betreffende de inhechtenisneming en gevangen houding van het lid van het bestuur der com munistische partij, den heer Brommert, en van het lid der redactie van de Tribune, den heer G. van 't Iteve, heeft minister Heemskerk ge antwoord, dat de rechter-commissaris te Alme lo hen 20 Juni, den dag van hun arrestatie, heeft gehoord en toen tegen beiden 'n bevel tot voor- loopigu aanhouding verleend, hetwelk de recht bank met 6 dagen heeft verlengd, terwijl bij be schikking van 1 Juli deze tegen hen rechtsin gang heeft verleend, met verwijzing der zaak naar de terechtzitting en bevel tot hun gevangenhou ding. Dit is geschied in verband met het feit, dat beiden verdacht worden in een openbare ver gadering te Enschedé in den tuin van het café Roskamp aan de Oldenzaalschestraat, welke door circa 450 personen was bezocht, toespraken te hebben gehouden, die het misdrijf opleveren van opruiing. De voorloopige aanhouding en gevangenhouding is daarbijbevolen op grond van vrees voor herhaling van het misdrijf. De minister meent, dat het ,daar de be velen zijn gegeven door de rechter-commissa ris, resp. de Rechtbank, terwijl deze ook alleen- door een rechterlijk bevel kunnen worden opge heven,minder op zijn weg ligt in een beoordeeling dier bevelen te treden. Hoefden van R. K. bijz. scholen. Maandag 14 Juli a.s. zal te Haarlem in „St. Bavo" de gewone jaarvergadering worden ge houden van de Vereeniging van hoofden van R. K. bijzondere scholen in het bisdom Haarlem. De Amerikaansche studenten te Leiden. Gisterochtend zijn de Amerikaansche studen ten, die gedurende deze week vanwege de Neder- landsch-Amerikaansche fundatie te Leiden zul len verblijven, met het doel aan de I.eidsche Universiteit een aantal colleges te volgen, be trekking hebbende op de geschiedenis en den aard van ons land, te Leiden aangekomen. In het geheel zijn er ongeveer HO, dames zoowel als heeren, voornamelijk afkomstig van de Haward University en de Yale University en de Universiteit te Princeton. Op bet stadhuis heeft de officieele ontvangst namens het ge meentebestuur plaats gehad. Na de Twentsche staking. Ifcfe-lis Zaterdag 5 Juli j.l. werd te Hengelo eene drukbezochte vergadering van bestuurders der Twentsche afdeelingen van den Ned. R. K. Textielarbeidersbond „St.Lambertus" gehouden. Na eene geanimeerde bespreking omtrent het Twentsche conflict, werd hulde gebracht aan het R. K. \akbureau en het Hoofdbestuur van „St. Lambertus" voor de gevoerde leiding in genoemd conflict. Men constateerde en sprak er zijn diepe af keuring over uit, dat door het van socialistische zijde voortgaan met haar- en tweedrachtzaaien het arbeidersbelang ten zeerste geschaad wordt. Uitdrukkelijk werd Verklaard, dat zoolang deze toestand bestendig blijft, van een goede verstandhouding tusschen de arbeiders onder ling geen sprake kan zijn en een hernieuwde samenwerking der organisaties uitgesloten moet worden geacht. Besloten werd krachtig propaganda te voeren voor versterking der organisatie. Samenwerking Vakcentralen Wij vernemen, dat de „bureauvergadering" van het R. K. Vakbureau met algemeene stem men besloten heeft, niet in te gaan op het voor stel tot samenwerking haar namens het N.V.V. geworden. Het bestuur van het R. K. V. heeft het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen als volgt bericht Utrecht, 7 Juli 1924. Aan den heer R. Stenhuis, Voorzitter van het N.V.V. Mijnheer, In aansluiting op ons schrijven d.d. 30 Juni j.l. deelen wij U mede, dat onze, op 4 Juli ge houden bureauvergadering, op grond van de in genoemd schrijven aangevoerde overwegingen, met algemeene stemmen besloten heeft, thans Uw voorstel tot samenwerking af te wijzen. Het R. K. Vakbureau zal, zoo noodig in samen werking met organisaties wier leiders zich waar dig weten te gedragen, de noodige maatregelen overwegen, waardoor een verdere toepassing der Arbeidswet kan worden bevorderd. Wij stellen ons bovendien voor, daarbij de wettelijke bescherming der landarbeiders ter sprake te brengen en te zien of het mogelijk is op dit punt tot een gezamenlijke actie tekomen. Stads- cu Gewestelijk Nieuws. Wijziging in de steunregeling. Naar aanleiding van de circulaire van den minister van Binn. Zaken en Landbouw, d.d. J3 Mej j.l., is door de commissie voor de steun- verleening, aan de vakvereenigingen alhier be richt, dat personen die den leeftijd van 65 jaren hebben overschreden, en zij die sedert l Juli 1923, een jaar of langer uit een werkloozenk&s of volgens een steunregeling uitkeering hebben genoten, zonder in dien tijd ten minste één maand te hebben gewerkt, na 19 Juli a.s. geen steunuitkeering meer zullen ontvangen. Ook den ongeorganiseerden, onder dezelfden maat regel vallend, is hoofdelijk hier van kennis gegeven. Syniphonie orkest „L. van Beethoven." Door de sterke toename van donateurs, ge voelt het bestuur van „L. van Beethoven", rich steviger financieel gesteund bij het organi- seeren van concerten eh het engageeren van solisten. Zoo is het thans mogelijk geworden,voor hét a.s. donateursconcert te engageeren, den heer Marius Kerrebijn, pianist encomponist, te den Haag. Op het door de vereeniging eerstvolgend te geven concert, zal de heer Kerrebijn, zijn eigen piano-concert met begeleiding voordragen de repetitiën voor dit omvangrijk werk zijn reeds aangevangen en waar het optreden van dezen pianist-componist met zijn werk, in alle groote plaatsen één succes wa,s, twijfelen wij niet, of ook te dezer stede zal dit hetzelfde zijn. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Juni 1924. Inlagen 132.920.'— Terugbetalingen 126.963.76. Aantal inleggers 1 Juni Nieuwe deelnemers Geheel afgeschreven deelnemers Aantal inleggers 30 Juni 16284 107 16391 29 16362 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 30 Juni 1924 4.466.804.44. Volksbadhuis. In de week van 29 Juni ot 5 Juli werden geno men 403 baden. lste klasse kuipbaden 26, regenbaden 52. 2de klasse kuipbaden 24, regenbaden 279. Kinderbaden 22. Schieten. De schietvereeniging „DeRoos", alhier, houdt op 9, 16, 23 en 30 Juli en 13 Augustus a.s. een wedstrijd voor hare leden op de banen aan den Kethelweg. Deze wedstrijd is verdeeld in 2 klassen (a en b) ieder deelnemer schiet 5 series, zoodat ten hoog ste 250 punten behaald kunnen worden. Het aantal inschrijvingen is op 't oogenblik 18 er wordt echter verwacht, dat het aantal schutters zich nog wel zal uitbreiden, zoodat wederom een spannende kamp gestreden zal worden. 1932 25 Maandelijksch Bevolkingsoverzicht. Bevolking op 31 Mei 43324. Vermeerdering in de maand Juni door ge boorte 100, door vestiging 174, totaal 274. Vermindering in dezelfde maand door over lijden 26, door vertrek 165, totaal 141. Totale vermeerdering 83. Bevolking op 30 Juni 43407. Het aantal huwelijken in Juni voltrokken bedraagt 34. De wethouder van Onder w ij s houdt deze week wegens uitstedigheid zijn ge wone spreekuur niet. INGEZONDEN. Plaatselijke keuze. Veel is er alreeds geschreven tegen het gebruik van alcohol-houdende dranken, wat meestal hierop neer komt, dat de alcohol de oorzaak zou zijn van veel ellende en misdaad en, dat bij drooglegging van een land of een gedeelte daar van, dit de volkswelvaart zou ten goede komen. Met het oog op de plannen der Regeering ten opzichte der plaatselijke k e u z e is het wel gewenscht, dat het publiek ten volle met deze zaak bekend wordt, opdat men bij een eventueele enquête, wete wat te doen. Willen wij eens nagaan, in hoeverre een eventueele drooglegging de volkswelvaart ten goede komt. Zooals de moutwijn genoteerd wordt, kost deze 14,00 per H.L. zonder fust en belasting, dat is 11.20 per H.L. ad 40 pCt., deze laatste nu is de moutwijn, zooals hij den consument bereikt. Als ik het juist heb, dan moet per H.L. ad 50 pCt. 300,00 accijns worden betaald, dus zou men bij drooglegging per H.L. slechts 14.00 voordeel hebben, want de 300,00 zullen toch door de bevolking opgebracht moeten wor den in den vorm van belasting. Stellen wij het gebruik van alcohol per hoofd der bevolking op 3,50 L. de statistiek spreekt van 2,36 L. over 1923, doch bij de ontzaggelijke fraude, kunnen wij wel veilig van 3,50 L. spreken, dan zouden zij die gebriik maken van alcohol een voordeel hebben van 14 cent per liter daar tegenover staat, dat zij die geen alcohol gebrui ken, elk jaar 10.50 méér aan belasting zouden moeten betalen en, dit niet alleen, ook zal men alsdan een massa men«chen van hun bestaan berooven terwijl men dan nog niet zal bereiken, dat er geen alcohol wordt gedronken, want hij drooglegging is wel te voorzien, dat de fraude zich het sterkst zal voordoen en zal men de eene ellende opheffen en komt de andere daarvoor in de plaats. Men bedenke vooral, dat men zich niet alleen de vraag stelt, dat, als straks onze meening ten opzichte hiervan wordt gevraagd, of wij tegen den alcohol zijn, maar ook, of wij bereid zijn, om de overeenkomstige meerdere belasting te betalen, en de alcohol-industrie stop te zetten, én niet alleen dit, zelfs het S. D. dagblad „Voor waarts" heeft van den drankhandel geprofi teerd in den vorm van groote advertenties voor „De G.L.O.G.", soms zelfs staat nog onder de advertenties vermeld ,,K oopt bij onze a dverteerder s." Als men een zeker doel nastreeft, dan heeft men niet het recht, om de financieele nadeelen op het volk af te wentelen laten de geheel onthouders ons eens zeggen hoeveel belasting zal elk gezin méér moeten gaan betalen bij een eventueele drooglegging en hoeveel zal er ten goede komen aan die gezinnen En als een land is drooggelegd, zal er dan geen alcohol worden gedronken Neen van de volkswelvaart zal men niets kunnen merken en als men het al wel merkt, dan zal het nog niet opwegen tegen de nadeelen die daaruit zullen voortvloeien, en men houde vooral in het oog, dat nu alreeds door fraude het Rijk voor enkele millioenen is benadeeld geworden en dat moet het volk in den vorm van belasting betalen. Dat er ellende ontstaat door het misbruik van sterken drank, is heei juist, doch wie zich op zoodanige wijze ellendig maakt, heeft dat aan zich zelf te wijten, en is het de moreele plicht van den geheelonthouder, om dezulken door zedelijke verheffing uit hun toestand te redden, echter op zoodanige wijze, dat men een ander geen nadeel berokkent, en dat kan alleen door sterke propaganda onder de misbruikers en hem te bewerken, dat hij of zij den drank vrijwillig laat staan. Nu het wat lang duurt alvorens men zijn doel bereikt, nu roept men de hulp in van de Regeering, tot het maken van wettelijke be palingen, dat is niet reéél, overtuig het®volk door doelbewuste propaganda, en kunt gij dat niet, dan geen dwang door wettelijke bepalingen, maar volgehouden tot dat men het volk heeft overtuigd, dan ook zullen wij respect hebben voor den moeitevollen en zwaren arbeid. En nu de misdaad. Is de drank de oorzaak van de misdaden die in beschonken toestand worden bedreven Neen, de oorzaak niet, maar de aanleiding wel. De misdaad op zich zelve heeft een oorzaak, maar het gebeurt wel eens dat men te laf is, om de misdaad te volvoeren, om nu. den noodigen moed bij elkaar te krijgen, geeft men zich over aan den drank en in dien toestand begaat men dan de misdaad, maar dan is het ook beslist een vereischte, dat het voorwerp van de misdaad zich ook voordoet op het oogenblik dat de be- sclionkene zijn plan wil volvoeren tenzij de beschonkene nog zooveel besef heeft, dat hij zelf op zijn doel afgaat. Dit is echter nog geen bewijs, dat zonder die drank de misdaad niet zou zijn geschied, dat kan ook niemand aantoonen, alleen zou men kunnen zeggen, dat de uitvoering van de mis daad door de drank is vervroegd geworden. Gesteld dat iemand een mede-minnaar heeft dan gebeurt het meerdere malen, dat men het plan oppert, een misdaad te begaan, waartoe men nuchter den moed niet heeftgebeurt nu de misdaad in beschonken toestand, dan was de liefde de oorzaak en de drank de aanleiding. En is in het drooggelegd Amerika de misdaad afgenomen En is in het drooggelegd Amerika de volks welvaart gestegen In de ourlogsjaren had men voorloopig den alcohol moeten verbieden, want toen was er te weinig brood en jenever voldoende, maar thans bij deze werkloosheid che werkloosheid nog te vergrooten is niet wel doenlijk, tenzij men aan toont dat het is in het algemeen belang. De plaatselijke keuze zal er waar schijnlijk wel komen, maar laat men dan be denken, dat het gaat om den één zijn brood en den ander zijn dood. Wel echter ware het gewenscht, dat van de zijde van hen die bij den drankhandel zijn be trokken of die er hun bestaan in vinden, wat meer activiteit werd betracht, niet alleen voor zich, maar ook in het belang van hun cliënten. U, Mijnheer de Redacteur, dankende voor de welwillende beschikbaarstelling der plaatsruimte, teeken ik mij, Sietse. Gemeenteraad. (Slot.) Melk-venten op Zondag. Schrijven van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den heer B. van Noorden nen om de mogelijkheid te overwegen om bij verordening te verbieden het venten van melk en melkproducten op den Zondag. B. en W. adviseeren, op hygiënische gronden 't venten van melk op Zondag wel in de Zomer maanden (15 April15 Sept) toe te staan echter niet in de wintermaanden. De heer v. Noordennen kan zich tot zijn spijt met 't geheele advies van B. en W. niet vereenigen. Spr. wil alleen 't venten op Zondag verbieden, niet den verkoop in winkels en zal daarom alsnog trachten,'t zoover te krijgen, voor 't geheele jaar. Het pas verschenen R'damsche rapport inzake de winkelsluiting, wil ook het melkventen op Zondag doen verbieden, maar pleit voor opening der melkwinkels op dien dag. De heer H ij m a n meent, dat de wet op de Zondagsrust in haar strengste toepassing nog 't venten van melk op Zondag wel toelaat. Mevr. Koeten- Ooms verklaart zich scherp tegen het standpunt van den heer v. Noordennen en ontraadt den raad vooral op practische gronden, met dat standpunt mee te gaan. Volgens spr. is het absoluut noodzakelijk dat de zuigelingen iederen dag, 't liefst 2 X per dag versche melk krijgen, en ze acht 't te lastig, dat men die 's Zondags zelf moet gaan halen. Dat geloop met kannetjes naar de winkels ver stoort h.i. meer de Zondagsrust, dan wanneer enkele venters met de melk langs de huizen ko men. In arbeiderswoningen heelt men bovendien ook geen goede gelegenheid, om de melk koel te houden. Weth. Houtman wijst op 't advies der gezondheidscommissie, waar ook eenige docto ren in zitting hebben, die zich tegen v. Noor- dennen's plan hebben verklaard. Verder is weth. 't geheel eens met het practisch betoog van mevr. Koeten-Ooms. De voorzitter meent, dat bij deze melkkwestie de hygiënische belangen vóór de sociale moeten gaan, welke meening ook o.a. prof. v. Leersum deelt, die echter ook geen bezwaar heeft tegeD 't middenweg-advies van B. en W. De heer v.d Kraan sluit zich bij den heer v. Noordennen aan,met wiens plan zich ook drie voorname melkbezorgingszaken hebben ac- coord verklaard. Weth. Boddeüs zegt voor B. en W.'s advies te hebben gestemd, maar nu hem is ge bleken, dat dit advies ten gevolge zal hebben, dat voortaan 's zomers de melkventerij op Zondag (Buiten Terantwooi delijkheid der Redactie) gjagP Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n i et teruggegeien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2