DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FËUiLLËTOty. Het spookhuis. 47ste Jaargang. Woensdag 9 Juli 1924. No. 13992 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 Lij verlies van eiken anderen vinger. Dé verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Bnltenlandseh Nieuws, DE UITNOODIGINGSKWESTIE. Overeenkomstig de toezeggingen, door Mac Donald in het Lagerhuis gedaan, werd gister avond een officieel afschrift van alle documenten, welke betrekking hebben op de a.s. geallieerde conferentie te Londen, aan het Lagerhuis over gelegd. Het eerste document is een telegram, gedateerd van 23 Juni, en bericht aan den Britschen gezant te Rome, aan wie wordt op gedragen de mededeeling aan de Italiaansche regeering over te brengen. Nadat was gewezen op de overeenstemming, die op The Chequers werd bereikt ten aanzien van het bijeenroepen van een geallieerde conferentie voor het in werking stellen van het Dawesplan, wordt in het telegram het volgende gezegd Daar de conferentie zich alleen tot deze kwestie zal bepalen, zullen de vraagstukken van de veiligheid en van de intergeallieerde schulden niet besproken worden. De behande ling hiervan moet tot een lateren datum worden uitgesteld. Derhalve zal de voornaamste taak der conferentie zijn tot overeenstemming te komen omtrent de bewoordingen van het docu ment, dat de partijen formeel zal verplichten al datgene te doen, wat in het rapport van genoemde Dawes wordt voorgeschreven en welk document zoowel door de geallieerden als door Duitschland zal worden onderteekend. Dit document zou den vorm van een protocol kunnen aannemen, ten einde elke schijn te vermijden, dat de geallieerden het verdrag van Versailles zouden willen wijzigen. Het tweede document is een mededeeling van Sir Eyre Crowe, van 24 Juni, aan graaf Perretti, "Waarin 5 punten worden genoemd, die naar het oordeel der Britsche regeering noodzakelijk zijn ter opneming in het protocol. Deze punten zijn le. een algemeene verklaring dat het rapport Dawes in zijn geheel wordt aanvaard 2e. de verplichting der Duitsche regeering alle maat regelen te nemen op wetgevend, administratief en ander gebied, die volgens het rapport-Dawes noodig zijn en wel voor een datum, welke in het protocol zelf dient vastgelegd, terwijl de commis sie van herstel het recht krijgt dezen termijn te verlengen, indien mocht blijken dat op den vastgestelden datum de Duitsche maatregelen nog niet gereed zijn i 3e. dat als tegenprestatie der bondgenooten alle oeconomische en finan- cieele maatregelen zoowel in als buiten het gebied, dat volgens het verdrag van Versailles bezet is, in den weg staan, eveneens op een gegeven datum zullen ophouden, welke bijvoorbeeld 2 weken na den sub 2 genoemden dag zou kunnen vallen 4e. de toezegging dat deze sancties niet opnieuw zullen worden in gevoerd, behalve onder de omstandigheden in het rapport-Dawes bedoeld, terwijl een ander lichaam dan de commissie van herstel de be voegdheid krijgt te verklaren of de bedoelde omstandigheden zich op een zeker Oogenblik al dan niet voordoen, in verband waarmede wellicht de Volkenbond of de financieelecomrnis- sie daarvan zou kunnen optreden 5e. geschillen tusschen partijen, die dit protocol onderteekenen aangaande de interpretatie of toepassing ervan te onderwerpen aan het Internationale Hof. Peretti heeft de ontvangst van deze mede deeling 27 Juni in enkele woorden bevestigd. Bovendien worden dergelijke mededeelingen gepubliceerd aan de Belgische en Japansche gezanten, welke mededeelingen in hoofdzaak overeenkomen met het aan de Italiaansche 44 Deze zaal met geweld te openen was het werk van een oogenblik, maar bij het licht der fakkels kon men met één oogopslag bespeuren dat zij ledig was het bed lag nog opgemaakt. „Verraden 1 wij zijn verraden schreeuwde Dampmartin. „Verraden en bestolen!" voegden de samen zweerders er bij. „Bij den duivel 1' riep de graaf, „gij hebt uw tijd toch niet geheel en al verloren, kamera den. Kapitein Grifoldas heeft u reeds een mooie som uit naam van mijn meester ter hand gesteld..En zoo u dat miet genoeg is. „Begrepen riep een der bandieten „zie daar een uitmuntenden gouden beker „Ik ben verzot op mooie wapenen, voegde een ander er bij, zich van een degen met kost bare steenen ingelegd gevest meester maken de. „Ellendelingen laat af schreeuwde Damp martin, zich op de plunderaars werpende, die de hand wilden slaan aan de voorwerpen van waarde, welke zich in de kamer van hertog Karei bevonden,„Gij zijt hier samenzweer ders, anders niet. „Met uw verlof sprak Grifoldas, „samen- regeering gerichte stuk. Verder wordt een mede deeling overgelegd aan de gezanten van Portu gal, Zuid-Slavië, Griekenland en Roemenië, waarbij hun gevraagd wordt hun regeeringen ter conferentie te vertegenwoordigen, terwijl ten slotte een mededeeling is overgelegd gericht aan de gezanten van Brazilië, Tsjecho-Slowakije, Polen enz., waarin hun wordt beloofd, dat zij volkomen op de hoogte zullen worden gehouden van het behandelde ter conferentie en eveneens mededeeling wordt toegezegd van vertrouwelijke informaties mits de leden der conferentie dit zullen goedkeuren. MACDONALD EN HERRIOT. Gistermiddag om 4 uur is MacDonald te Parijs aangekomen. Lang te voren hadden zich reeds vele hon derden bij de Gare du Nord verzameld. Er was een groote schare van journalisten, foto grafen en film-operateurs, die onderling in druk debat waren over den politieken toestand. Verder de Fransche premier Herriot en met hem Raynaldy, de minister van Handel en Nijverheid, Dalbiez, de minister voor de Be vrijde Gebieden en Peytal, de minister van Openbare Werken. Even later arriveerden Gle- mentel, de minister van Financiën en Chautemps de minister van Binnenlandsche Zaken. Ook de Engelsche gezant wordt opgemerkt. Om 4 uur arriveerde de Engelsche premier. Gearmd wan delden de beide premiers naar buiten en de hall van het station en het plein ervoor weerklonken van hoera-geroep. Behalve de beide premiers nam in den eersten auto ook nog plaats de tolk Gainerlynck. Dan ging het naar de Britsche ambassade, vanwaar MacDonald zich naar de Quai d'Orsay begaf waar de eerste gewichtige besprsking is be gonnen. Aan de besprekingen wordt algemeen de grootste waarde gehecht daar men het van groot belang acht, dat ieder misverstand tusschen Engeland en Frankrijk vóór de conferentie van Londen zal verdwijnen. De conferentie tusschen Herriot en MacDonald werd om 8 uur 's avonds verdaagd. De beide premiers hervatten de besprekingen op het punt, waarop zij deze te The Chequers hadden gesloten. De beraadslagingen zouden om 9 uur worden hervat en ook hedenochtend worden voortgezet. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De Fransche ministerraad heeft den tekst goedgekeurd van de nota, welke het standpunt bepaalt, dat Herriot ter conferentie te Londen zal verdedigen. De rijksregeering te Berlijn heeft nog geen officieele uitnoodiging ontvangen om aan de conferentie van Londen deel te nemen. Men heeft alleen kennis gekregen van een bericht van Reuter, dat de conferentie 8 10 dagen zal duren en dat Duitschland pas zal worden uitgenoodigd zoodra de bondgenooten het onderling eens zullen zijn geworden. De Duitsche regeering zal haar gedelegeerde waarschijnlijk eerst be noemen als zij een officieele uitnoodiging heeft ontvangen. DE BRITSCH-RUSSISCHE CONFERENTIE. De Engelsche onderstaatssecretaris voor Bui- tenlandsche Zaken, Ponsonby, zeide gister avond in het Lagerhuis over de Britsch-Russische onderhandelingen, dat het op het oogenblik zweerders als het noodig is, maar ook plunde raars, wanneer de gelegenheid zich aan - biedt. „Naar de kapel 1 naar de kapel riepen twin tig stemmen. „Hoe gij zoudt zoo vermetel durven zijn vroeg de graaf. „Monseigneur, hernam Grifoldas op onbe- schaamden toon, „wij zijn hier niet door in braak binnengekomen, en van alles wat wij dezen nacht uitvoeren, zijt gij onze medeplich tige. Grifoldas greep den graaf bij den arm en poog de hem mede te sleepen, maar de edelman trok zijn ponjaard en hieuw er hem mede op de hand vervolgens van het oogenblik gebruik makende, dat de bandiet razend van pijn en woede zijn bloedende hand met een doek omwond, snelde de graaf door de zalen, en daar hij op de partij gangers) dit voor had, dat hij met de plaatselijke gesteltenis van de abdij volkomen op de hoogte was, verdween hij spoedig voor de oogen van Grifoldas en diens gezellen. „Naar de kapelnaar de kapelschreeuwden de bandieten. Dc bende plunderaars verspreidde zich op nieuw door de gangen en van de breede trappen afstormende, kwamen zij in den tuin. Een stomme verbazing werd op ieders ge laat zichtbaar de kerk, die een oogenblik te voren in een diepe duisternis gehuld was, was thans glansrijk verlicht en men hoorde psalm moeilijk is, over het verloop dezer onderhande lingen te spreken, omdat zij het critische moment hebben bereikt met betrekking tot een volledige overeenstemming. Spreker was tegen elke ge heimhouding, en alle overeenkomsten en ver dragen zouden vooraf aan het parlement worden voorgelegd. Spreker hoopte, dat dit nog voor het zomerreces mogelijk zou zijn. Indien een regeling zou worden bereikt, zou deze een compleet handelsverdrag omvatten, met speciale bepalingen betreffende de schulden en andere kwesties. ENGELAND EN EGYPTE. Zaghloel Pasja, de Egyptische premier, heeft thans definitief de uitnoodiging aanvaard van MacDonald, tot het houden van een conferentie te Londen ter bespreking van de tusschen Groot- Brittannië en Egypte hangende geschilpunten. De vaststelling van den datum dezer conferentie heeft Zaghloel Pasja geheel aan MacDonald overgelaten. DE STAKING IN DE ENGELSCHE BOUWVAKKEN. Het scheidsgerecht voor het onderzoek inzake het conflict in de bouwvakken is gister opnieuw bijeengekomen. Geconstateerd werd, dat de toestand zéér verward is. DE GRENSREGELING IN IERLAND. De Zuid-Afrikaa nsche afgev. Feetham, die zooals gemeld, de Iersche grensregelingscommissie pre sideert, is gister te Belfast aangekomen. Hij zal een tocht van twee dagen door het grensgebied van Ulster maken. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. Zooals men weet, is een der punten van het program van Herriot, de afschaffing van het gezantschap bij het Vaticaan. Naar aanleiding hiervan zou de huidige Fransche gezant bij 't Vaticaan, Jonnart een interpellatie indienen, waarvoor de datum aanvankelijk was vast gesteld op heden. De heer Jonnart heeft thans echter verklaard, dat de groep van de „Union républicaine", waartoe hij behoort, besloten heeft de interpellatie heden niet te houden en het debat uitsluitend te laten loopen over de buitenlandsche politiek ten opzichte van Duitsch land en de overeenkomst met Engeland. Hij heeft hieraan toegevoegd, dat de premier, in antwoord op een desbetreffende vraag van de fractie verklaard heeft, dat de regeering de kwestie van het gezantschap bij het Vaticaan te berde zal brengen bij de indiening van de ontwerp-begrooting voor het jaar 1925 en dat zij tot zoolang niet van plan is het huidige regime te wijzigen. MACEDONIË. De „Matiu" verneemt uit Belgrado, dat volgens berichten in een deel der pers aldaar, wanordelijkheden plaats hebben in Macedonië. Griekenland zou aan den vooravond staan van een coup d'état, voorbereid door de aanhangers van het oude monarchistische regime. Het Grieksche gezantschap te Parijs weer spreekt de geruchten over het uitbarsten van onlusten in Macedonië. van 28 districten meer dan 90 van alle uit gebrachte stemmen op zich heeft vereeuigd. Wegens de vele ongeregeldheden zal de defini tieve uitslag van de verkiezingen echter pas ovei' enkele weken bekend zijn. DE STRIJD IN MAROKKO. Het officieele communiqué over den strijd in Marokko zegt, dat een Spaansche colonne de positie van Kobbadarsa, die reeds zeven dagen door den vijand werd belegerd heeft ontzet. De toestand heeft een verbetering ondergaan. Te Melilla en Tetoean zijn versterkingen uit Spanje aangekomen. ALLERLEI. Uit New-York Bij de gisteravond gehouden 93ste stemming in de democratische conventie ging MacAdoo verder achteruit, terwijl senator Ralston van Indiana een verbeterde kans kreeg. Bij deze stemming werden op Smith 355 stem men uitgebracht, op MacAdoo 314 en op Ralston 196 stemmen. Uit Hamburg De arbeiders bij den scheeps bouw hebben opnieuw loonsverhooging geëischt. Bij niet inwilliging dreigen zij met staking. Uit New-York Uit Tampico wordt ge seind, dat de Engelschman Vereker, werkzaam bij een der petroleummaatschappijen te Vera Cruz door rebellen vermoord is. StatMn-Generaal. MEXICO. Omtrent de gehouden verkiezingen voor het presidentschap in Mexico wordt nog gemeld dat de door den afgetreden president Obregon zelf gestelde candidaat, generaal Calles, in 15 gezang uit haar gewelven opstijgen „Zullen wij wijken, makkers „Nooit h» riepen de stemmen van twintig vastbesloten mannen. Zij wierpen zich op de deur en poogden haar te openen. De poort was gesloten. Maar alvorens zij een poging hadden beproefd om de grendels met hun dolken tedoenspringen kwam het gezang der monniken steeds nader en langzaam werd de zware eikenhouten deUr geopend, waardoor de abt van Sainte-Cathe- rine met dén mijter op het hoofd en den ijzeren staf in de hand, zichbaar werd. „Weg van hier 1 riep hij, „of ik zal den He mel bezweren, dat hij u de engelen zende, die dén heiligschender Heliodorus met hunne roeden sloegen 1 Gaat heen, ellendigen, God kent uwe namen, ik behoef ze niet te weten. De ellendelingen werden door die edelmoedige woorden niet bewogen buiten zich zeiven van toorn over den mislukten aanslag, begeerig naar de schatten welke de kapel bevatte, die door de Koningin verrijat en Versierd was, snelden zij naar het altaar en stieten de monniken ter zijde, die vergeefsche pogingen aanwendden om de schatten van het Godshuis te bescher men. De abt strekte plechtsstatig de hand uit. „Vervloektriep hij, „weest vervloekt 1" ^Ongetwijfeld zouden de plunderaars ondanks de vervloeking van den abt, hun werk voort- EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 8 Juli. De voorzitter doet mededeeling van het besluit der Centrale afdeeling om morgenoch tend elf uur in de afdeelingen te onderzoeken de bij de Kamer ingekomen wetsontwerpen en morgenmiddag kwart over twee in openbare ver gadering bijeen te komen voor de behandeling van edxele wetsontwerpen, o.a. dat tot onteige ning ten behoeve van den verkeersweg 's-Gra- venhageRotterdam en dat tot wijziging der merkenwet. Donderdagochtend elf uur zal in openbare vergadering worden behandeld het ontwerp betreffende grensuitbreiding van Dok- kum. Voorts ligt het in het voornemen a.s. week Donderdag te 2 uur en Vrijdag d.a.v. in het openbaar te vergaderen en de alstjan in staat van gewijsde .verkeerende wetsontwerpen, o.a. het schoenwetje, te behandelen. Daarna zal de Kamer op recès gaan. Conform wordt besloten. De voorzitter sluit de vergadering. Binnenland. Nederland en het herstel van Hongarije. De heer Boon, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld 1. Is het bericht juist, dat de Volkenbond, ten behoeve van de reconstructie van Hongarije de oprichting van een Hongaarsche goudnoten- bank zal bevorderen en dat Nederland als lid van den Volkenbond zijn deel zal bijdragen, benoodigd voor de oprichting dezer bank 2. Zoo ja, is de minister dan bereid mede te deelen voor welk bedrag Nederland zich hierbij onmiddellijk of middellijk zal interes seeren 3. Is in geval van deelneming door Neder land de regeering voornemens stappen te doen, opdat de Nederlanders, die de hun toekomende gezet hebben, zonder het onheilspellend trom petgeschal, dat uit de verde gehoord werd, ver mengd met de kreten „Leve Monseigneur Karei, hertog van Nor- mandië 1" Deze kreet drong tot het klooster door en wierp den schrik onder de bandieten slechts twee of drie hunner grepen inderhaast naar eeni- ge zilveren kandelaars en een ander rukte den gouden ketel af, waaraan de godslamp hing Grifoldas echter, die zich van den loop der ge beurtenissen niet veel goeds voorspelde riep zijn manschappen bij elkander en poogde het sluip poortje te bereiken, waarlangs zij binnengeko men waren. Een dubbel gevaar wachtte daar de bende. Wel dachten de monniken er niet aan haar te achtervolgen, maar de stilte, waar in op dit oogenblik het klooster gedom peld was, verborg ongetwijfeld een geheim of een valstrik. De graaf van Dampmartin, was even verbaasd en ontsteld als de samenzweer ders. Er was gewis een tegenaanslag beraamd om zijn plannen op den hertog van Normandië te verijdelen. De toejuichingen, het trompetgeschal, het gedruisch eener talrijke menigte deden de plun deraars vreezen, dat het zooeven nog verlaten klooster op een voor hen onheilspelende ellende ontzet zou worden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1