JS* Ook nu weer met de JULI-AANBIEDING. rente en aflossing van obligaties in Hongaarsche leeningen of Hongaarsche ondernemingen, vóél den wereldoorlog genomen, óf in het geheel niet, óf slechts in waardeloos papier ontvangen, zullen worden beschermd, in dier voege, dat door Nederland geen nieuw crediet aan Honga rije zal worden verleend, tenzij zekerheid is yerkregen, dat aan de geldelijke verplichtingen van vóór den oorlog zal worden voldaan of althans op redelijke wijze getracht zal worden daaraan U voldoen Vrachtverlaging. Naar gemeld wordt, zullen de Nederlandsche Spoorwegen met ingang van 1 Januari 1925 wederom faciliteiten op vrachtgebied toestaan voor het vervoer van tentoonstellingsinzendin gen, alsmede voor paarden en rijtuigen bij hard draverijen, wedrennen en concoursen-hippique. De regeling, waarvan de bijzonderheden nog moeten worden vastgesteld, zal hierop neer komen, dat voor goederen, levende dieren, rij tuigen en rollend spoorwegmatericel, die on verkocht en onverloot van een tentoonstelling terugkeeren, alsmede voor paarden en rijtuigen, die van een harddraverij, wedren of concours- hippique terugkeeren, een vrachtverlaging van 50 pet. zal worden toegestaan, mits de zendingen worden terugvervoerd over den weg, bij de heenreis gevolgd. Op de heenreis zal de volle vracht verschuldigd blijven. De gewezen Duitsche kroonprins. Naar aanleiding van het bericht van ,.Die Welt am Montag" over een maaltijd, onlangs door den Nederlandschen gezant te Berlijn, baron Gevers, ter eere van den gewezen Duit- schen kroonprins gegeven, wordt uit Berlijn aan het „Hbld." gemeld Naar onze gezant, baron Gevers, meedeelt, is de voorstelling van zaken geheel onjuist. De ex-kroonprins, die vroeger aan ons gezant schap verkeerde, heeft kort geleden, toen hij zich te Berlijn bevond, gemeend een particulier beleefdheidsbezoek bij de familie Gevers te moeten afleggen. Daarop heeft onze gezant, alvorens den kroonprins als tegenbeleefdheid een avondeten aan te bieden, eerst persoonlijk aan minister Stresemann gevraagd, of de Duit sche regeering hiertegen ook maar het minste bezwaar had. Dr. Stresemann verklaarde oogen- blikkelijk, dat de regeering er niets tegen kon hebben, indien baron Gevers den kroonprins als particulier persoon ten eten wenschte te vragen. Eerst na deze verklaring werd aan het plan gevolg gegeven. Onjuist is ook, dat aan dit diner alleen heeren van het oude régime deelnamen, o.a. was ook de tegenwoordige staatssecretaris Yan bviten- landsche zaken, baron von Maltz&hn, onder de gasten. Het Kamerlid Vliegen heeft, naar het „Volk" bericht, den minister van buitenlandsclie zaken een paar vragen gesteld naar aanleiding van de berichten omtrent den maaltijd, welke onze gezant te Berlijn ter eere van den voormaligen Duitschen kroonprins heeft gegeven. Internationaal stedebouw-congres. Het internationale stedebouwcongres is giste ren de gast van Rotterdam geweest. Uit Scheveningen, waar de congressisten gelogeerd hadden, kwamen ze te elf uur te Rotterdam aan. In den Doele had onder voor zitterschap van dr. H. P. Berlage een vergade ring plaats, waar mr. R. Mees een inleiding heeft gehouden over de ontwikkeling van Rot terdam. Hij behandelde meer het karakter van de stad dan den bouw. Na den lunch gingen de congressisten van het Stedebouwcongres met extra trams naar de Roei- en Zeilvereeniging de Maas, vanwaar men zich naar den overkant begaf. Aan de Wilhelminakade stonden weer extra-trams ge reed, die de gasten naar het tuindorp Vreewijk brachten, dat met belangstelling werd bezich tigd. Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijft men door jVfijnhardt's Sanapirin-Tabletten onze groote dooden op elk gebied in dit gebouw zullen worden geëeerd. Scheepsbouw. Reuter meldt uit Londen In antwoord op een vraag in het Lagerhuis, waarbij de aandacht werd gevestigd op het plaatsen van orders van Engelschc reeders bij Nederlandsche scheepswerven, welker prijzen lager waren dan die van Engelsche werven, zeide minister Webb, dat volgens zijn inlichtin gen een Rotterdamsche firma contracten heeft afgesloten voor zeven schepen en dat de Neder landsche regeering voor drie van die schepen subsidie heeft verleend. Nederlandsche Bond van veehandelaren. Gistermiddag is in de sociëteit van de Dier gaarde te R'dam de achtste algemeene vergade ring aangevangen van den Nederlandschen bond van veehandelaren. De'vergadering besloot, actie te gaan voeren om te komen tot schrapping van het mond- en klauwzeer van de lijst van besmettelijke vee ziekten. Op wachtgeld. Van liet hoogere personeel der posterijen en dier telegrafie zullen nagenoeg alle ambtenaren die in 1863 of vroeger geboren zijn, op wacht geld worden gesteld. Een Nederlandsche Pantheon. Naar men verneemt worden te Amsterdam stappen gedaan om te komen tot de oprichting van een monumentaal gebouw met de bedoeling dit te wijden aan de nagedachtenis van de groote mannen die Neoerland in den loop der tijden van Willem den Zwijger af, heeft voortgebracht. Het ligt in het voornemen om deze hulde niet in te beperkten zin op te vatten, zoodat Tegen plaatselijke keuze. Na de aanneming door de Tweede Kamer van het wetsvoorstel-Rutgers inzake plaatselijke keuze, heeft zich een comité gevormd, teneinde alsnog zoo mogelijk te voorkomen, dat dit wets voorstel tot wet zal worden verheven. In dit comité hebben o.m. zitting genomen de heeren J. de Blank, dr. Ch. Bles, dr. C. F. Bosch, A. Th. G. Coblijn, mr. J. Deking Dura en W. P. F. van Deventer. Dit comité stelt zich op het standpunt, dat invoering van plaatselijke keuze een ernstige en ongemotiveerde aantasting van de persoon lijke vrijheid zou beteekenen. Teneinde het Nederlandsche volk alsnog gelegenheid te geven, zich over dit ingrijpende vraagstuk uit te spreken, zullen lijsten ter' teekening gelegd worden en zal aan de Eerste Kamer of aan de Kroon met den steun van deze handteekeningen verzocht worden, goedkeuring aan het wetsvoorstel-Rutgers te onthouden. Ford en de Nederlandsche arbeiders. In een artikel in „De Werkgever" over het Levensboek van Henry Ford,noemt de redactie het „heel gelukkig, dat in Nederlandsche arbei derskringen met Ford's ideeën waarlijk ge dweept wordt." Gelijk aangetoond wordt,vallen Fórd's uitspraken minstens even vaak tegen als ten gunste van de beweringen der arbeiders- leiders uit. „De vereering van Ford in arbei derskringen is dus even verrassend als vol be lofte. Zij beduidt, dat er een nieuwe geest is gekomen, ook onder de arbeidersbevolking van Nederland. Deze begrijpt, dat de wereld niet geholpen wordt met tijd-en-geld-verspillend ge harrewar tusschen werkgever en werknemer dat alleen liefde voor het werk, toewijding, rationeele inspanning met vermijding van alle verkwisting van krachten een goed product kunnen leveren, waaruit eerst daarna beter loon en meer rust en andere voordeelen kunnen voortspruiten. Ook onze arbeiders zien dus blijkbaar in, dat men er met de machtspreuken van volksleiders niet komt, maar dat er gewerkt en gediend moet worden, wil er baat en voor deel zijn." Dekkers wald. Het R. K. Sanatorium Dekkerswald te Groes- beek bezat tot dusver geen afdeeling voor de kleinen aan wie men, afgezonderd van de groo- tere patiënten, bij goede voeding en teere zorg, lucht, licht en vroolijk spel kon bezorgen. Daarin zal binnenkort worden voorzien. Wij vernemen namelijk dat a.s. Zondag 13 Juli aldaar ook een kinderpaviljoen zal worden ingewijd en geopend, bestemd voor de opname van zwakke' kinderen. Zoo gaan met de opening van het Kinder paviljoen de verwachtingen, die bij de stichting van dit bloeiende en zeer gezochte herstellings oord door de Vereeniging tot stichting van R. K. Herstellingsoorden bij de Nederlandsche Katho lieken gewekt zijn, altoos meer in vervulling. Het a.s. Eucharistisch Congres. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zal Z.D.H. Mgr. Lud. Heylen, bisschop van Namen, en voorzitter van het Permanent Co mité van Eucharistische Congressen, Maandag 21 Juli, vergezeld van zijn secretaris, per vlieg machine van Brussel naar Amsterdam komen, ter bijwoning van het zeven-en-twintigste Inter nationale Eucharistische Congres in Holland's hoofdstad De directie van de K L M heeft er prijs op gesteld de ontvangst op „Schiphol" met eenige plechtigheid te doen geschieden. De reis van de Koninklijke familie. De draadlooze dienst te Kristiania meldt Koningin Wilhelmina der Nederlanden zal, volgens een bericht aan Tidens Tegn, met haar gevolg Drontheim passeeren op weg naar Roms- dalen, waar H. M. eenigen tijd gaat doorbrengen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jaarvergadering Dislr/ct Rotterdam D.H.V.B. Na opening door den voorzitter, den heer E- Leenderts, waarbij hij den toestand van het District kort uiteenzette,werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Het jaarverslag van secretaris en penningmeester bracht uit dat de toekomst zich beter laat aan zien dan in den aanvang van het seizoen. De bestuursuitbreiding van 5 op 7 werd uitge steld tot de volgende algemeene vergadering. De aftredende bestuursleden E. Leenderts en J. Kloos werden bij acclamatie herkozen. Een kascommissie werd benoemd. De agenda van de Algem. Vergadering van den D.H.V.B. werd besproken met het oog op eventueel gezamenlijk in te nemen standpunten aldaar. De heer H. Smits, redacteur van de Sport- illustratie sprak een hartigwoordjein het belang van dat blad en betoogde dat,ookRotterdam er toe bij moest dragen, dat het officicele orgaan van de katholieke sportbeweging bloeie. Na de rondvraag, waarvan druk gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van opwekking tot de afgevaar digden om in het belang voor het district werk zaam te blijven. De aanwezige bondsadviseur, kap. Looyaard, sprak op zijn bekende geestige wijze een opwek kend slotwoord. Hij huldigde het Districtsbe- stuur, speciaal den voorzitter van het vele werk, uat in het afgeloopen seizoen is gedaan. Hij noemt het een gebrek aan levenservaring, 1932 25 dat bepaalde vereenigingen nog steeds weigeren in Roomsch verband te spelen. Hij moedigde allen aan mede te werken tot de groote taak die de Roomsch e sport ongetwijfeld heeft te vervullen, ook buiten het sportveld, in de oefening van de ziel. Een dankbaar applaus beloonde den eerw. spreker g; Aan de Universiteit te Leiden promoveerde met lof tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift, getiteld „De uit gangen met R van het deponens en het passivum in de Indo-europeesche talen", de heer A. W. M. Odé, van hier. Gistermiddag viel de 3-jarige J. de J. op de Broersvest van een ijzeren hek en bekwam daardoor een bloedende hoofdwonde, die door de politie verbonden is. UIT ROTTERDAM. •Botsing. Op den Goudschen singel alhier nabij de Karne- melkshaven, is gistermiddag de koopan P. H. uit de C. P. Tielestraat, toen hij een tramwagen van lijn 15 voorbij reed, in botsing gekomen met een wagen, dien hij niet zag aankomen. Hoewel hij zoo hard remde, dat de rem doorsloeg en brak, was de botsing onvermijdelijk. De voerman W. m'. en F. P. uit de Arendstraat, die beiden op den bok van den wagen zaten, werden er af geslin gerd. Eerstgenoemde kreeg geen letsel, doch F. P. is met een gapende hoofdwond en een hersen schudding opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht. Vervolgens reed de tramwagen van lijn 15 den auto, die tengevolge van de botsing op de tramrails gekomen was, aan en vernielde dezen geheel. Zij die in den auto gezeten waren, kwa men met den schrik vrij, hoewel er een door de voorruit sloeg. Van de tramwagen braken twee ruiten. Aan de Admiraliteitskade alhier is de 5-jarige A. van D. van den Hoogen Boezem bij het spe len op een hoop zand daar af gegleden, in het Boerengat te water gevallen en-rdronken. Het lijkje van den jongen is opgehaald. Bij of krachtens wonen of verordeningen voor geschreven en andere officieel» af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de N. V. „Plantüs om vergunning tot oprichting van een fabriek voor de bereiding van plantenhaar voor de borstel en bezemindüstrie in de panden Bak kerstraat 1113, kadaster Sectie L. Nos. 197 en 198, met 3 electromotoren van resp. 3, 10 en 10 P.K., drijvende diverse werktuigen, en met een sloornketeljjvan 10 l/t M2 verwarmingsoppervlak en 2 eesten. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 23 Juli 1924, des v.m. ten 11 uur, zal ten Raadbuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek m te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Gedurende drie dagen Vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretariedergemeente van de schrifturen die ter zake mochten zijn in gekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet Lot heroep[op een beslissing ingevolge de hinder- wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondebng toe te bchten. Schiedam, 9 Juü 1924. Gemengd Nieuws. Geen verduistering van ƒ1200. Naar aanleiding van een in „Het Volk" van 5 Juli gepubliceerd zeer tendentieus bericht en minder juiste berichten m versch'llende andere bladen als zou te Almelo, wegens ver- du stering van een bedrag van ruim 1200 zijn gearresteerd C. van O. „penningmeester" van „St. Lambertus" Wordt ons door het hoofdbe stuur van „St. Lambertus" het volgende mee gedeeld Bedoelde van O. is geen penningmeester van den bond „St. Lambertus" en evenmin afdee- lingspenningmeester hij is dit ook nimmer ge weest. Wel was hij bestuurslid van voornoemde or ganisatie, maar hij heeft begin Mei als zoodanig ontslag genomen. Bij zijn heengaan als bestuurslid moest hij voor de meisjesafdeeling „St. Lambertus" te Almelo nog aan het hoofdbestuur afdragen een maand - contributie van die afdeeling tot een bedrag van 146,87 met van O. werd overeengekomen, dat hij deze som geleidelijk zoude voldoen. Meer heeft „St. Lambertus" van Van O. niet te vorderen. Van de zijde van „St. Lam bertus is tot zijn aanhouding en arrestatie geen actie uitgegaan. Een lastige drukfout. Het Hbld. meldt, dat bij het jl. Donderdag gehouden schrif telijk examen voor de hoofdacte een onjuistheid in een der wiskundige vraagstukken moet zijn geweest, of in elk geval een voor dat examen te groote moeilijkheid. Toen de candidaten te Haarlem ongeveer een half uur met dit vraagstuk bezig waren, en eeni gen van hen met. dit vraagstuk bezig waren, en eenigen van hen de gecontroleerende leeraren gevraagd hadden, of er in de opgave ook een fout kon zijn gemaakt, gaf de voorzitter de candidaten den raad, met dit-vraagstuk op te houden en met de andere te beginnen. De voor zitter sprak, nadat een der leeraren het vraag stuk had nagezien,de meening uit dat er een fout in zat. In Utrecht schijnt dit vraagstuk ook moei lijkheden te hebben veroorzaakt daar is een kwartier verlenging voor het schriftelijk werk wiskunde toegestaan. Ook te Breda heeft de drukfout bij de candidaten onrust veroorzaakt. De Zoon van het oude volk. Zoo als men weet, heeft wijlen Jozef Israëls indertijd een schilderij gemaakt, getiteld „De Zoon van het Oude Volk De man, die destijds den schilder tot model diende,ia dezer dagen in cle „Joodsclie invalide" te Amsterdam cverleden en Maandag begraven Ongelukken. Een doodelijk ongeval heeft plaats gehad op de Zandgroeve Behrenbosc van de Domaniale mijn te Kerkrade. Een arbeiders stortte met het hoofd naar beneden, van een flinke hoogte af. Hij werd eenige oogenhPkken later levenloos opgehaald. De getroffene is de gehuwde arbeider J.W.B., uit Haanrade en laat een vrouw met zeven kinderen achter. Op den Amsteldijk te N'euwer-Amstel reed de autobus-chauffeur H. v. D. Zondagnacht misleid door de duisternis, met zijn motorfiets boven op een wagen waarachter twee paarden waren gebonden, v. D. viel en kreeg een hersen schudding. De politie heeft de vernielde motor fiets in beslag genomen. Onder Zeist is een motorrijder op den weg gevonden die bloedend verwond was. Hij werd naar de Rijksklinieken vervoerd. Zijn toestand is vrij ernstig. Het 7-jarige zoontje van den heer Van der Heide te Steggerda (Friesl) is gister door het kantelen van een waschmachine, waaraan hij was gaan hangen, gevallen en met den hals op een waschtobbe terecht gekomen. De halswervel brak, en de jongen was dadelijk dood. De man, die gisternacht door de electrische tram onder Oegstgeest is overreden en gedood is gebleken te zijn de 27-jarige J. v. R. uit Noord- wijk. Op het station te Tegqlen is gistermiddag een trein ontspoord, waardoor de lijnRoermond Venlo versperd werd. Van Roermond vertrok een hulptrein om de reizigers te halen van den sneltrein, die om 1 uur te Roermond moest aan komen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gevallen. Botsing. Gisteravond werd op het station Rohrensee, nabij Bayreuth, een van een schuttersfeest in Saas terugkeerende auto, waar in verscheidene personen gezeten waren, door den van Turnau komenden trein aangereden. Vijf personen werden gedood. De auto werd ongeveer zeventig Meter meegesleurd en geheel verbrijzeld. De chauffeur ën een inzittende dame werden gewond. Ongeval met een luchtballon. Door den storm werd een luchtballon te Nantes tegen een electrischen sterkstroomdraad ge drukt, ten gevolge waarvan de ballon ontplofte. Twintig toeschouwers werden gewond, terwijl de luchtvaarder geen kwetsuren opliep. Pestgevallen. Gemeld wordt, dat zich in Patras gevallen van pest hébben voorgedaan Het totaal aantal reeds geconstateerdegevallen is op het oogenblik dertig, waarvan vijf zeer ernstig. Ook uit Saloniki worden pestgevallen gemeld. Mislukt. De New York Herald meldt, dat de eerste Engelsche poging tot lichting van de bij Scapaflow gezonken Duitsche oorlogsvloot, mislukt is. Treurige samenloop van om«tan- digheden De correspondent van de „Daily Chronicle" deelt het volgende mede over het proces tegen een stierenvechter te Bayonne, die daar terecht stond wegens moord. Toreador Marquez zou een stier den genadestoot geven, die naar hij meende, reeds stervende was. Ter wijl hij zijn degen op het dier richtte sprong dat met een laatste krachtinspanning op en viel op k 1MB 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2