DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN F EUiLLSTOW. Het spookhuis. 47ste Jaargang. Vrijdag 11 Juli 1024, No. 111994 Bureau: KOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 85 - Postbus: 39. Advertentie: 1-5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden —70, per week 20 cent, Iranco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratïs-Ongevullenvcrackermg f 500 bij J©venslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een du!m;tjR?»ij verlies van een mjsvmgjer; 11_5 verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandse!* Nieuws, DE I1ERSTELKWEST1E. De Britsche premier MacDonald werd gister middag bij zijn verschijnen in het Lagerhuis van alle zijden hertelijk toegejuicht. Na op eenige vragen te hebben geantwoord, legde hij de vol gende verklaring af Te Parijs was een betreurenswaardige toe stand ontstaan, die de getroffen regeling voor het houden van een conferentie in zake de toe passing van het experts-rapport dreigde te vernietigen. Daarom ging ik naar Parijs om te trachten de moeilijkheden uit den weg te ruimen. De Britsche regeering is van mee ning, dat alles in het werk moet worden ge steld voor de onverwijlde uitvoering van het rapport. Deze noodzakelijkheid is nog toege nomen door den tijd, welke is in beslag ge nomen door de regeeringswisselingen op het Continent, gedurende welke geen besprekingen konden worden gevoerd. Het houden van genoemde geallieerde conferentie is beslist noodzakelijk, omdat voor de voorbereiding van de uitvoering van het experts-rapport vele details moeten worden behandeld, terwijl sommige daarvan uitvoerig moeten worden besproken. De Fransche natie is niet bereid te gedoo- gen, dat het experts-rapport wordt beschouwd als een substituut voor de bepalingen van het Verdrag van Versailles. Zij wil echter wel instemmen met het rapport, wanneer dit is bedoeld als een nieuwen en beteren weg voor de' oplossing van de herstelkwestie. Aan den anderen kant ligt aan het rapport ten grondslag het toestaan van een leening van 40 niillioen pond sterling. Een zoodanige leening is evenwel niet mogelijk, tenzij dege nen, die op de leening willen inteekenen, eenige garanties zullen ontvangen, dat het door hen belegde geld niet verloren zal kunnen gaan door een militaire of politieke natie van eenige geallieerde regeering of van Duitschland. Met het oog op den toestand te Parijs, vond ik het bij aankomst aldaar noodig, deze kwes tie verder te bespreken dan te Chequers was gebeurd en te trachten, met de Fransche re geering een voorloopige overeenstemming t,e bereiken. De Britsche regeering wenscht niet terug te komen op de door haar geopperde meening omtrent de kwestie van de bevoegdheid der, C. v. H. maar zij kon er mede instemmen die kwestie niet tot een definitieve oplossing te brengen voordat de toepassing van het rapport ter sprake zal komen. Voorts kon niet worden beweerd, dat de geldbeleggers op de leening zullen inteekenen, zoolang de politieke en economische garanties van den Duitschen staat te niet gedaan kunnen worden door een herhaling van wat zich verleden jaar heeft voorgedaan. Wij kwamen overeen, om, als de C. v. H. aan de hand van het rapport, een in gebreke blijven van Duitschland moet behandelen, aan die commissie een Amerikaan toe te voegen. Ten behoeve van de belangen der beleggers zouden wij dan van de diensten van dezen Amerikaan gebruik kunnen maken door hem te laten fungeeren als Amerikaansch contro leur voor de schadevergoeding. Engeland was van meening, dat hij zou moeten optreden als scheidsrechter, als de commissie geen eenparige beslissing kon nemen. De Fransche regeering verzocht tijd tot het 46 ,,Maar men kan ons hier beluisteren." „Is de zaak, die gij mij mede te deelen hebt, dan zoo ernstig ,,Ik zou mij hebben laten dooden, zoo mijn weeklaag de opmerkzaamheid had kunnen op wekken." Messire van Lotharingen greep de hand van liet kind en voerde het mede. Een minuut later stonden beiden aan het af gelegen venster, de een met de armen op de vensterbank geleund, de andere naast hem op een voetbankje gezeten. Toen verhaalde Petit-Jehan want de moe dige knaap was niemand anders dan de kleine bediende uit den Bekroonden Beker, al de bijzonderheden der door den graaf van Damp- martin beraamden overval van 't klooster welke ten doel had nog in denzelfden nacht prins Karei op te lichten en naar Bretagne te voeren, waar zijn oom hem overheerschen en in een vadsige rust in slaap wiegen kon, om zelf de teugels van het bewind in handen te ne men. „Is de herbergier uw vader?" „Neen, messire," antwoordde Petit-Jehan, „ik ben een wees." overwegen hiervan. Zij zal haar beslissing dienaangaande aan de Londensclie conferentie overlaten. Intusschen zullen wij financieele experts voor deze aangelegenheid raadplegen' Alleen als dit vraagstuk kan worden opgelost kan de leening succes hebben. Dan is er nog de kwestie der intergealli- eerde schulden. Reeds op The Chequers hadden wij Herriot gewaarschuwd, dat die zaak niet tot in de oneindigheid kon blijven slepen. Wij vroe gen hem aan het Fransche departement van Financiën te verzoeken, die kwestie ter hand te nemen op het punt, waar zij was gebleven, toen lord Curzon in Augustus van het vorig jaar zijn nota zond. Daarom stelden wij te Parijs voor, dat vertegenwoordigers van het Fransche departe ment van Financiën naar Londen zouden komen om die zaak op ons ministerie van Financiën te behandelen. Wij van onzen kant zouden daar bij alle omstandigheden in aanmerking nemen. De Fransche regeering wenschte ook de kwestie der veiligheid ter sprake te brengen, maar de Britsche regeering maakte het duide lijk dat geen voorstellen omtrent een militair pact konden worden overwogen op het oogen- hlik, doch ik herhaalde verlangend te zijn, de besprekingen daarover voort te zetten, vooral met betrekking tot een regeling door middel van den Volkenbond, een ontwapeningscon ferentie en andere aannemelijke middelen Van de Duitsche avondbladen zijn het vooral de organen van de partijen van den Rijkskanse lier en van den minister van Buitenlandsche Zaken, die zich reeds wat uitvoeriger bezighou den met de besprekingen te Parijs. Beiden achten het een gunstig verschijnsel, dat het gevaar geweken is, dat de conferentie van Londen bedreigde, door de tegenstellingen tusschen Frankrijk en Engeland. De „Germania" (Centrum) schrijft, dat men erin geslaagd is, ten minste een grondslag voor de conferentie van Londen te vinden. Het te Parijs genomen besluit acht het blad teleurstellend, daar daarin zoo goed als geen sprake meer is van de definitieve punten van4> het op The Chequers samengestelde program. Het Centrum-orgaan troost er zich echter mede, dat ten aanzien van die kwesties het zwaarte punt is verlegd naar de conferentie zelve en legt er ten slotte den nadruk op, dat de bedoe lingen van de Duitsche politiek precies dezelf den gebleven zijn. Nog sterker den nadruk legt hierop het or gaan van den Rijksminister vail Buitenlandsche Zaken, dr. Stresemann, „Die Zeit", welk blad er aan herinnert, dat, volgens de op The Che quers getroffen overeenkomst, binnen veertien dagen, na de aanvaarding door den Rijksdag van de wetten ter uitvoering van het plan der experts, Frankrijk en België alle verordeningen in het bezette gebied zal opheffen en Levens de administratieve autoriteit en de economische en financieele eenheid van die gebieden zouden worden hersteld. gaderd. Hier werd besloten de kwestie Maandag in de algemeene vergadering te behandelen. ENGELAND. De regeering heeft gister andermaal een neder laag geleden, dit keer in de vergadering van de Lagerhuiscommissie, die het wetsontwerp tot regeling van de loonen der veldarbeiders moet bespreken. Ondanks 't verzet van den minister van Landbouw Buxton, nam de commissie met 27 tegen 17 stemmen een liberaal amende ment aan, waarbij bevoegdheden der in te stellen loonraad zoodanig worden ingekrompen, dat een Labour-afgevaardigde in de commissie het wetsontwerp daardoor waardeloos geworden achtte. De minister schortte de verdere behandeling door de commissie op. Hij vond deze nederlaag zoo ernstig, dat, naar hij zeide, de positie der regeering dient te worden overwogen. Dit is dan ook reeds de achtste nederlaag van de regeering tijdens haar nog kort bestaan. AMERIKA. Davis, de pas gekozen democratische candidaat voor het presidentschap heeft als candidaat voor het vice-presidentschap naast zich gekregen Charles Bryan, gouverneur van Nebraska en broeder van den bekenden staatsman William Bryan. De gebroeders Bryan hebben zich gedu rende den geheelen duur van de conventie krach tig verzet tegen de verkiezing van Davis, dien zij, als rechtsgeleerd adviseur van het bankiers huis Morgan als een werktuig van Wallstreet beschouwen. Ch. Bryan zal zich nu onder de vlag van Davis hebben te scharen. Davis zelf denkt niet ongunstig over een verzachting van de drank wet, welke William Bryan juist zeer streng toegepast wenscht te zien. DUITSCHLAND. Het seniorenconvent van den Rijksdag heeft gister vergaderd ter bespreking van het voorstel der communisten, die de bijeenroeping van het parlement verlangen naar aanleiding van de bij hen gehouden huiszoekingen. Om dezelfde reden als het seniorenconvent van den Rijksdag heeft ook de huishoudelijke commissie van den Pruisischen Landdag ver- „Gister waart gij een wees heden zal ik de plaats uws vaders bekleeden, en Karei van Frankrijk zal uw beschermer zijn." „Dan blijf ik bier," sprak Petit-Jehan „het is reeds genoeg geslagen te zijn gewor den mijn meester in den Gekroonden Beker zou mij dooden." „Blijf, mijn jongen," hernam Jehan van Lo tharingen „hebt gij ontbeten „Ja, gister," antwoordde de knaap. „Wacht hier in de zaal tot ik terugkom zoodra men u te eten brengt, gebruikt het dan als een man, die een Franschen prins het leven heeft gered." „Ja, missire", antwoordde de knaap glim lachend. Jehan van Lotharingen keerde tot den her tog van Normandië terüg, gebruikte inderhaast Z1jn avondmaal en vroeg zijn jongen meester verlof zich te mogen verwijderen. „Verveelt gij u in dit groote klooster, mijn trouwe leenman „Waar zich mijn prins bevindt, is 't mij wel." En toch verlaat gij mij." „Om u te dienen^ monseigneur." En zachter voegde hij er bij „Ik smeek u, prins, verlaat onder geen enkel voorwendsel de zaal en, zoo gij er gelegenheid toe hebt, speel dan een partijtje kaart met den graaf van Dampmartin." „Gij weet dat ik een slechte speler ben," hernam de prins schouderophalend. ALLERLEI. Uit Essen. Het gemeentebestuur van Duisburg heeft gister aan den rijkskanseier en den rijks minister van Buitenlandsche Zaken een telegram gezonden, waarin herinnerd wordt aan het feit flat het bruggeboofd van Duisburg sedert 1920, teh spijt van de protesten der rijksregeering nog steeds bezet wordt gehouden. Het gemeen tebestuur wijst er op, dat Duisburg door de nauwe betrekking met het Roergebied ver bonden is en efscht, dat de rijksregeering niet slechts op de bevrijding van het Roergebied, maar ook op opheffing van de bezetting van Duisburg zal aandringen. Een telegram van gelijke strekking is ook verzonden door de Kamers van Koophandel te Duisburg en die te Wezel. Uit Dresden. In de gister gehouden zitting van den Saksischen Landdag werd in laatste lezing een wetsontwerp aangenomen in zake het geschil tusschen den vrijstaat Saksen en het voormalige koningshuis. Volgens dit ontwerp ontvangt het huis Wettin een bedrag ineens van 300.000 mark voorts verplicht de staat zich, voorloopig tot 1928, een jaarlijksche rente te betalen van 39.000 mark. De kunstschatten zullen in een speciale ver zameling worden vereenigd. Deze wet schept de mogelijkheid, dat, met toestemming van alle partijen, gedeelten van deze verzameling ver pand of verkocht kunnen worden. Uit Weenen. Naar de bladen uit Boekarest melden, is aldaar gearresteerd, een beambte van het Roemeensche ministerie van Buitenlandsche „Toch hoop ik hem al de partijen te doen verliezen," voegde Jehan er bij. „Wanneer komt gij terug, mijn trouwe leen man „Zoodra mijn tegenwoordigheid in het kloos ter noodig is, prins." Jehan vanLotharingen groette en verwijderde zich de hertog van Normandië,die zijn gehecht heid kende en wist dat hij hem nooit een nutte- loozen raad gaf, liet den graaf van Dampmartin roepen, vroeg naar speelkaarten, die zijn vader vroeger voor hem had laten schilderen en begon de partij, welke hij trouwens voorbedach- telijk met verstrooidheid speelde, om zijn tegen stander te doen winnen. Intusschen was Jehan van Lotharingen snel naar de stad gegaan en klopte bij den aarts bisschop en de heeren van het Parlement aan. Binnen twee uren was hij er in geslaagd de ge heele stad Rouaan ten gunste van den nieuwen meester te stemmen.Hij schilderde hem als goed en zachtmoedig af sprak van de gevaren die zijn vrijheid en leven vanwege zijn heersch- zuchtigen oom bedreigden bezwoer alle mannen van Normandië's hoofdstad, tot welken stand in de maatschappij ze belmoren mochten, Karei van Frankrijk te ondersteunen, den aanslag van Frans II af te wenden en hem te redden, door hem tot hertog van Normandië uit te roe pen. Op het oogenblik dat Jehan de taak op zich nam den jongen prins te redden, was deze den Zaken, wegens het onderhouden van betrekkin gen met Sovjet-kringen. 'Uit Kaapstad. De prins van Wales heeft de uitnoodiging der regeering aanvaard om in 1925 Zuid-Afrika te bezoeken. Stateu-Generasl. EERSTE.KAMER. Vergadering van Donderdag10 Juli De Kamer heeft na eenig debat het wetsont werp betreffende grensuitbreiding van Dokkum aangenomen met 26 tegen 11 stemmen. De zitting is verdaagd tot 17 Juli 2 uur. B I it n e n s itd. De reis van (le koninklijke familie. De Koninklijke familie is te Aandalsnes iu Romsdalfsfjord aangekomen. Het geheele ge zelschap was wel. Oud- viee-admiraal jhr. J. A. Roëll. f In den ouderdom van bijna 86 jaar is in Den Haag overleden de gepensionneerde vice-admi- raal jhr. J. A. Roëll, oud-minister van marine, adjudant van de Koningin in buitengewonen dienst. Hij is van 1898 tot 1901 in het ministerie- Pierson minister van marine geweest. Oud-gouverneur-generaal Van Ilcutz. Uit Montreux wordt gemeld, dat de gezond heidstoestand van oud-gouverneur-generaal Van Heutz langzaam achteruit gaatde hem be handelende medicus acht het einde nog slechts een kwestie van eenige dagen, in het gunstigste geval enkele weken. Het cnoflict in Twente. De R.K. Textielarbeidersbond St. Lamber- tus heeft gedurende het Twentsche Textielcon- flict uitgekeerd een bedrag van f 517.000.—. De cumulatie van pensioen en salaris. De heer ter Hall heeft den min. van Fi nanciën gewezen op het bekende geval van het hoofd eener school in een Friesche Plattelands gemeente (bedoeld moet zijn Rostergaast), die, na wegens invaliditeit in een vroegere betrekking als schoolhoofd in een andere Friesche ge meente (vermoedelijk Nijerhorne) te zijn gepen- sionneerd, doch daarna, na zijn lichamelijk her stel weer als schoolfhoofd te zijn aangesteld in eerstbedoelde Friesche gemeente, nevens zijn tegenwoordige jaarwedde van circa ƒ3000, het hem intertijd toegekende pensioen onverminderd geniet, zelfs plus de 40 pCt. bijslag op pensioenen, welke inmiddels bij de wet zijn toegekend. Ten gevolge van welke wetsbepaling is deze cumulatie van jaarwedde en pensioen mogelijk, vraagt hij en zoo ze werkelijk steun vindt in eenigerlei wetsbepaling, is het dan niet geboden spoedig een wetswijziging in te dienen-, waardoor het allerzonderlingste, onbillijke en den Staat benadeelende geval, dat iemand pensioen ge niet zoolang hij voor hetzelfde werk nog vol tractement verdient, tot de onmogelijkheden komt te behooren Invoerrechten en accijnzen. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van het ontwerp tot aanvulling der Algemeene Wet betreffende de heffing der invoerrechten en accijnzen en der wettelijke bepalingen, betref fende den gedistilleerdaccijns werd opgemerkt, dat de al te hoog accijns het smokkelbedrijf zeer bewoners van Rouaan volmaakt onverschillig niemand beminde den knaap, wien men den tijd niet gunde den mannelijken leeftijd te be reiken,maar Jehan van Lotharingen bezat die onwaardeerbare gave der welsprekendheid, welke aller harten medesleept en reeds vooraf van den goeden uitslag zeker is. Op die wijze wist hij alle bewoners van Rouaan voor zijn meester te winnen de groote heeren zwoeren hem te erkennen en te verdedigen, het Parlement be loofde hem zijn steun en de aartsbisschop sprak volgenderwijze „God zal u eenmaal vergelden wat gij dezen dag deed.t, messire ik begeef mij naar de kathe draal en gij zult ei' mij van het geheele kapittel omringd vinden." Jehan van Lotharingen wilde geen talrijk ge volg medevoeren, uit vreeze van de samen zweerders op het spoor zijner plannen te bren gen- Weldra was hij in de groote zaal der abdij te rug, waai de prins nog altijd met den graaf van Dampmartin kaart speelde. „Ik heb weinig geluk van avond, mijn leen man," sprak de prins, zich tot Jehan van Lo tharingen wendende. „Begunstigt het toeval den graaf?" „O, op een ongehoorde wijze." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1