DAGBLADWGOR SCKSIEBAM BM OMSTStEKEM* alleen in pakjes FEU K,L gTOfti. Het spookhuis. 47ste Jaargang. Zaterdag 12 Juli^l924. N«. 13995 BareauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiên: 15 regels 1.75,£elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering I 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; i 60 bij verlies van een wijsvinger;1115 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schtedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofücieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Aangifte van leerlingen voor den Gemeentelijken Handelsavondcursus. Ouders, voogden of verzorgers, welke leer lingen voor den Handelsavondcursus wenschen aan te geven, worden verzocht zich aan te melden bij den Directeur, den heer S, Houtman, die daarvoor zitting zal houden in de U.L.O.- school, Oude Kerkhof no. 13, op 18 en 25 Juli a.s. telkens des namiddags van 7 tot 9 uur. Belanghebbenden worden er opmerkzaam op gemaakt, dat er aan gemelden cursus onder wijs wordt gegeven in de navolgende vakken a. Nederlandsche taal en Handelscorresponden tie, Algemeene Handelskennis. b. Rekenen en Handelsrekenen. c. Handelsaardrijkskunde. d. Boekhouden. e. Schoonschrijven. f. Stenografie. g. Duitsche taal en Handelscorrespondentie. h. Fransohe taal en Handelscorrespondentie. i. Engelsche taal en Handelscorrespondentie. Prospectus verkrijgbaar bij den Directeur, den heer S. Houtman,Veenlantstraat 11, te Schiedam. Schiedam, 11 Juli 1924. Buitenlandseh Nieuws, j DE HERSTELKWESTIE. Gisteren werden in den Franschcn Senaat de debatten over de buitenlandsche politiek voortgezet. Dausset weidde uit over de finan- cieele situatie, welke voortvloeit uit het Dawes- rapport, en verklaarde vervolgens dat het Da- wes-rapport, dat aan Frankrijk een bedrag van 20 tot 22 milliard goudmark moet opbrengen, ontegenzeggelijk de Duitsche schuld vermin dert. Voortgaande stelde hij de vraag, of Mac- Donald erin zou toestemmen de intergeallieerde schulden te bespreken. Daarop nam Herriot het woord. Hij ver klaarde dat alleen het belang van Frankrijk bij de debatten den doorslag moet geven. Het plan-Dawes is niet volmaakt, zoo ging hij verder doch de taak van de tegenwoordige regeering moet zijn de hartelijke samenwerking met Engeland te herstellen. De Fransch-Belgische actie moeten wij zoo spoedig mogelijk door een intergeallieerd accoord vervangen, hetgeen absoluut noodig is voor de tenuitvoerlegging van het plan-Dawes. Te Brussel verklaarde ik, dat de economische eenheid van het Duitsche Rijk zou worden hersteld, wanneer de Commissie van Herstel zal hebben erkend, dat het plan der experts ten uitvoer is gelegd. De rechten van de C. v. H. zijn dus in geenendeele opgeofferd. Engeland heeft deze procedure formeel aanvaard. Aan Barthou heb ik geschreven, dat de C. v. H. nadat zij aan de conferentie voorstellen zou hebben voorgelegd voor de ten uitvoerlegging van het plan, deze tenuitvoerlegging zal com_ batteeren. Ook Italië en België hebben de grond slagen van de Fransch-Britsche nota aanvaard. 47 „Ik ga," sprak Dampmartin. „Ik vrees dat mijn geluk uwe hoogheid minder gunstig jegens mij stemmen zal." „Willen wij dan een partijtje spelen, mijn goede Jehan 1" vroeg de prins. „Ja, monseigneur, maar niet voor de graaf vertrokken is." „Waar gaat hij heen vroeg de prins achte loos. „Mijn prins, mijn meester," riep Jejan van Lotharingen uit, een knie voor den broeder van Lodewijk XI ter aarde buigende, „hij gaat het Fransche koningsbloed aan hertog Frans Van Bretanje verkoopen." „Wat bedoelt gij vroeg de prins ontzet. „Te paard, monseigneur hernam Jehan van Lotharingen, „op dit oogenglik nog en zonder één minuut te verliezen „Waarheen zullen wij gaan, daar men ons met strikken omringt „Naar de kathedraal, waar de bisschop en de adel u wachten 1" „Hoe Dezen avond nog „Morgen zoudt gij op weg naar Rennes zijn. ,In dit gewaad. V' De voorgestelde oplossing van de experts, in zake den uitvoer van Duitsche gelden voor de betaling der schadevergoedingen, vereischt na dere opheldering. Na de uiteenzetting van Herriot nam de Se naat met 246 tegen 18 stemmen een motie van vertrouwen in den premier aan. Ook de Belgische regeering kreeg gister in de herstelpolitiek een vertrouwensvotum. In verband met de a.s. Woensdag teLonden beginnende conferentie onderwerpen de Engel sche bladen de verklaringen van den premier en de bepalingen van het Engelsch-Fransche communiqué aan een nauwkeurig onderzoek. En ofschoon er nog veel critiek wordt gehoord op de veranderingen, die door het Parijsche bezoek zijn teweeggebracht, geven alle pers organen uitdrukking aan het geloof, dat de conferentie „gered" is. DE CONFERENTIE DER KLEINE ENTENTE. Gistermorgen vroeg zijn de Joegoslavische en RoemeenscheSministers van Buitenlandsche Zaken te Praag aangekomen. Zij werden ont vangen door den Tsjechischen minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Benesj. De gister gehouden bijeenkomst te Praag heeft geduurd van drie tot zeven uur. Een gisteravond uitgegeven officieel com muniqué constateert, dat ten volle overeen stemming bestaat ten aanzien van belangen en inzichten. Voorts hebben de ministers vastge steld, dat de verschillende, den laatsten tijd voorgevallen incidenten in het minst geen in vloed hebben gehad of konden hebben op de nauwe en oprechte betrekkingen, welke van begin af aan tusschen de drie landen hebben be staan. Meer dan ooit zoo zegt het communi qué zijn de drie landen door de meest vitale banden verbonden. Hoewel de Kleine Entente een verbond is met een bepaald doel, acht zij het toch haar eerste taak te werken voor het behoud van den vrede en door eendrachtig optreden zal zij dan ook ernaar streven den vrede onder alle omstandigheden te bewaren en te consolidee- ren. schijn van succes vindt, zijn de Britsche credi teuren van Rusland niet geraadpleegd over het besluit van de Britsche regeering, om aan de Russische Sovjet-regeering aanspraak te geven op het geld, dat bij de Engelsche banken is gedeponeerd. De houders van Russische obligaties, die on langs het aanbod van Rakofski van de hand hebben gewezen, zullen, naar de „Star" meent, wel niet goed te spreken zijn over genoemd be sluit. Bovenstaande uiteenzetting van de „Star" betreffende de door Rusland te verkrijgen gel den, wordt door een Reuter-bericht aangevuld, waarin wordt gezegd, dat de Sovjet-regeering een bedrag van 10 a 12 millioen pond sterling zal kunnen ontvangen, indien de ontwerp-over- eenkomst, waarover thans ter Britsch-Russische conferentie wordt beraadslaagd, definitief wordt goedgekeurd. DE BRITSCH-RUSSISCHE CONFERENTIE. De radicale „Star" is van meening, dat de Engelsch-Russische conferentie zal uitloopen op een nieuw verdrag tusschen beide landen, dat het handelsverdrag van 1921 zal vervangen en de Sovjet-regeering zal machtigen het geld op te eischen, dat ten bedrage van ongeveer 10 millioen pond sterling als eigendom van de vroegere Russische regeering bij de Bank of Engeland en andere Engelsche banken is gedepo neerd. Naar beweerd wordt bestaat dat geld voor een groot deel uit bedragen, door de En gelsche regeering voor en na geünd van de debiteuren der vroegere Russische regeering. Het nieuwe verdrag zou zijn opgesteld door Ponsonby, den Britschen onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, wien MacDonald de leiding van de onderhandelingen heeft op gedragen. Volgens zeggen van de „Star", die het nieuwe verdrag van weinig waarde acht en slechts een DE ENGELSCHE SPOORWEGEN. De conferentie van den Nationalcn Bond van Spoorwegarbeiders te York heeft met groote meerderheid een resolutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de executieve, een wetsontwerp op te stellen voor de nationalisatie van en een democratische controle over de spoorwegen. Verder wordt gezegd, dat Amerika met vol doening nota heeft genomen van de voorstellen tot vermindering der bewapeningen. Haar be langstelling voor die zaak is op de Washing- tonsche conferentie gebleken, alsmede in eigen beperking der bewapening. Ten slotte wordt verklaard, dat Amerika "fnet belangstelling de maatregelen der andere mo gendheden tot vermindering der bewapening zal volgón. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Gemeld wordt, dat de regeering te Sao Paulo is afgezet en dat de revolutionnaire junta met generaal Rondon aan het hoofd een voorloopige regeering heeft gevormd. Telegrammen uit Montevideo verklaien, dat de rebellen hun operaties met succes voortzetten. ENGELAND EN EGYPTE. In zijn gister in het Lagerhuis afgelegde ver klaring in zake den Soedan, zeide MacDonald, dat Zagloel Pasja, de Egyptische premier, op 25 Juli a.s. uit Egypte vertrekt. MacDonald verklaarde te hopen, dat Zagloel Pasja naar Londen zou komen met het vaste voornemen de hangende kwesties in een geest van redelijk heid op te lossen, zoodat Egypte en Groot- Brittapnië vrienden blijven in het wederzijdsch belang der beide landen en in het belang van alle volken. MacDonald gaf toe, dat de toestand in den Soedan in verhouding tot Egypte en Engeland fundamenteel ri gewijz;gd door de erkenmng van de ^onafhankelijkhe^ van Egypte en dat dri een gesch'kt punt voor besprek'ng \s, doch dat de Britsche regeering het bestuur over den Soedan niet aan eenige andere regeering kan afstaan. ALLERLEI. Uit Londen Owen D. Young, de bekende financieele expert in het Dawes-comité, is op weg naar Londen. Men verwacht, dat hij als eerste vertegenwoordiger van Amerika aan de Londensche conferentie zal deelnemen. Het Japansche Lagerhuis heeft een wets ontwerp tot verhooging van de invoerrechten op luxeartikelen tot 100 pet. van de waarde aangenomen. Binnenland. Generaal van Heutsz. Van dezen nu overleden oud gouvern-gen. van Oost-Indië, schrijft het „Vdl." Een groot man ontvalt daarmede aan Neder land, een man, waarop het vaderland trotsch mag wezen, wien het grooten dank is verschul digd voor al wat hij in Indië heeft gedaan. Dank zij zijn krachtig en doortastend optreden is onze macht in het verre Oosten op hechten grondslag gebracht, is een einde gemaakt aan den Atjehoorlog, zijn tal van hervormingen tot stand gekomen. Van Heutsz' loopbaan is die van een selfmade man geweest, die wist wat hij wilde en met de grootste geestkracht en ongeëvenaarde door tastendheid aanstuurde op 't door hem beoogde doel. TURKIJE EN DE SOVJETS. Volgens een bericht Uit Constantinopel hebben de Turksche autoriteiten gewegerd den op verdenking van spionnage gearresteerden Rus- sischen militairen attaché generaal Tunenberg vrij te laten. Van officieele zijde wordt gedreigd met afbreking der betrekkingen,indien er geen einde komt aan de communistische propaganda in Turkije. AMERIKA EN DE GARANTIE-VERDRAGEN. In het afwijzende Ameirikaansche antwoord aan het secretariaat van den Volkenbond om trent het ontwerpverdrag voor wederzijdsche hulpverleening wordt verklaard, dat de Ameri- kaansche regeering wögens constitutioneele gron den en deels ook wegens het feit, dat Amerika geen lid van den Volkenbond is, onmogelijk adhaesie aan dit ontwerp kan gaven, ook geen voorwaardelijke of gedeeltelijke adhaesie. Draadlooze rede. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft zich, naar Radio-Expres meldt, op verzoek van het nationale comité voor de herdenking van de mobilisatie in 1914, bereid verklaard, op Donder dag 31 Juli een korte redevoering te houden, die door den radiotelefonie-zender van Scheve- ningen-lTaven over het geheele land zal worden verbreid. Het plan is, dat den 31 sten Juli, 's avonds precies 8 uur, de minister wordt ingeleid door den heer W. H. van Terwisga, oud-luitenant- generaal, die na zijn inleiding dadelijk het woord geeft aan den minister. De uitzending heeft plaats op de golflengte van 2500 meter. Manoeuvres in den omlrek van Tilburg. Naar de Tel. verneemt, zullen van 18 tot 22 September a.s. in de omgeving van Tilburg groote militaire manoeuvres onder hoofdleiding van luit.-generaal Kleinhens, plaats hebben. Ongeveer 900 man der deelnemende troepen, „Dezen nacht zal men uw hertogelijken man tel borduren." „Zonder gevolg, zonder paarden. ,,'t Is waar, we hebben niet meer dan een gewoon paard ter uwer beschikking, maar het volk dat u wacht om u tot hertog uit te roepen, de bisschop die bereid is u te zegenen, zullen geen acht daan op uw eenvoudig zwart flu- weelen gewaad of op uw ellendige equipage. Men zal u omringen en toejuichen laat u dit voldoende zijn. Een minuut later had de zoon van Kar e 1 VI en Maria van Anjou de abdij van Sainte-Cathe- rine onopgemerkt verlaten, slechts van den moedigen Jehan en Petit-jehan vergezeld, welke laatste zich tusschen de menigte hoopte te men gen en zijn doorluchtigen beschermeling tot hertog te hooren uitroepen. Volgens de aan Jehan gedane belofte, be vonden de Normandische edellieden zich allen in de kathedraal, ook het Parlement was er bijeen met een schitterenden stöet van geeste lijken en een tallooze menigte nieuwsgierigen en belangstellenden. De aartsbisschop ontving den prins aan de hoofddeur der kathedraal, en zoodra de nieuwe hertog plaats had genomen en neergeknald was, hiei men het Te Deum aan. Petit-Jehan sloop tusschen de roode rokken van de heeren van het Parlement en de rijke costumes der edellieden door en kwam dicht genoeg bij het altaar, om door een ander kind opgemerkt te worden, dat, volgens zijn wensch, het witte kleed der koor knapen droeg. Dizier nam Petit-Jehan onder zijn bescherming. Terwijl de stad Rouaan den nieuwen hertog plechtig in de kathedraal als heer erkende, drongen de graaf van Dampmartin en zijn handlangers de vertrekken van den prins bin nen, zonder dat het hoofd der samenzwering een aannemelijke verklaring kon erlangen voor hertog Kareis afwezigheid. Zoodra de godsdienstige plechtigheid in de kathedraal volbracht was, werd de hertog, van een vroolijken en talrijken stoet vergezeld, niet naar de abdij, maar naar het kasteel van Rouaan gevoerd. Van dat oogenblik af was hij inderdaad her tog van Normandië. Terwijl de getrouwe Jehan zijn leenheer ver slag gaf van de wijze, waarop hij tot de ontdek king van de samenzwering gekomen was, trok een afdeeling boogschutters naar den berg Sainte Catherine, teneinde zich van den persoon van den graaf en zijn medeplichtigen meester te maken. Wij zagen reeds, dat het hoofd van het com plot onvindbaar bleek, en wel om de eenvoudige reden, dat hij zich in een klein verblijf te Saint- Sever in veiligheid gesteld had, hetwelk hij 's morgens vroeg moest verlaten, teneinde zich le Caen bij Frans II te vervoegen, om hem het mislukken van den aanslag mede te deelen. Wat de namen betreft, uit welke Grifolda's ben de bestond, de meesten hunner hadden het ge vaar weten te ontkomen en slechts een twaalf tal waren den boogschutters in handen geval len. De inwoners der goede stad Rouaan hadden na den halven nacht, zoo niet aan hunne vreug de, dan toch aan hunne opgewondenheid den vrijen teugel te hebben gevierd, zich ter ruste begeven in het aangename vooruitzicht, den volgenden morgen naar hartelust over de even vreemde als onverwachte gebeurtenis te kunnen uitweiden. Huguette, die bij Isabeau's lijk waakte en treurde, had niets van al dat rumoer in de stra ten begrepen terwijl men van verraad en samen zwering sprak, steeg de ziel der arme vrouw ten hemel, om er het loon harer nederige deugden te ontvangen. Dizier was uiterst tevreden de getuige van zooveel pracht en grootheid te zijn het speet hem wel een weinig, dat de sierlijk bewerkte wapenschilden en .opschriften, die met zooveel zorg door Ogive's schilders vervaardigd waren, nu ongebruikt bleven liggen, maar Fulgence troostte lieqa met de xnededecling, dat ze spoedig voor een andere plechtigheid dienst zouden doen, waarbij de prins eveneens zou uitgenoodigd worden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v. ROSSEM's „STEMOFfir 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1