PIANO - ORGEL of AUTOPIANO Ook nu weer met de IU LI- A ANBIEDING. hoofdzakelijk cavalerie, zullen te Tilburg worden ingekwartierd. De Koningin zal deze manoeuvres komen bij wonen en tevens van die gelegenheid gebruik maken om tegenwoordig te zijn bij de her-ont- hulling van het WillemII-standbeeld. Prov. Staten van Zuid-Holland. Provinciale begrooting voor 1 925. Aan het verslag van bet afdeelingsonderzoek wordt het volgende ontleend Bezuiniging. Eenige leden bepleitten verlaging van salarissen en loonen in openbare diensten die, volgens hen, niet in overeenstem ming zijn met de loonen en salarissen in het particuliere bedrijf. Een ander lid wees als middel tot bezuiniging op vermindering van het personeel en een meer economisch beheer. Vele leden brachten Ged. Staten hulde dat deze de begrooting hadden opgemaakt zonder tot voorstellen omtrent loonsvermindering te zijn overgegaan. Batig saldo 192 2. Gewezen werd op het groote batige saldo in 1922. In verband daarmede vroeg een lid of de raming der opcen ten der rijksinkomstenbelasting niet te hoog is, en of, mede door vermindering van den post „onvoorzien" in plaats van 2 opcenten niet met heffing van 1 opcent kan worden volstaan. Andere leden achttenverlaging niet gewensch t, er dient toch eenige continuiteit in de heffing te bestaan, terwijl de verlaging van den post „onvoorzien" mede niet wenschelijk en mogelijk werd geacht. Een lid bepleitte de vermindering van de opcenten op ongebouwde eigendommen tot 10, terwijl een ander lid de afschaffing van tollen te water en te land aanbeval. Wegenverbetering. Opgemerkt werd nog, dat het plan van Juli 1922 tot wegen verbetering buitengewoon langzaam wordt uit gevoerd. Is er geen mogelijkheid eenigszins geforceerd te werken Aan de memorie van antwoord op dit verslag is het volgende ontleend Bezuiniging. Voorstellen tot verminde ring van salarissen van thans in dienst zijnd personeel zouden te rechtvaardigen zijn, wan neer er voor de provinciale financiën een nood toestand zou ontstaan. Hiervan is gelukkig geen sprake. Zuid-Holland behoort tot de minst ge drukte provinciën. Gedeputeerde Staten hebben reeds vrij be langrijke besparingen bereikt, door verlenging van den dagelijkschen diensttijd en door bij elke vacature ernstig te overwegén ofvervulling noodig is. Batig saldo 192 2. Heffing van 1 opcent op de rijksinkomstenbelasting in plaats van 2 opcenten moet ontraden worden, omdat deze vermindering een te groote verlaging der ontvangsten zou teweeg brengen. Vermindering van den post voor onvoorziene uitgaven schijnt voorts niet raadzaam, omdat het, naar de mee ning van Gedeputeerde Staten, een eisch van goed-financieel beleid is, dezen post n et te laag te stellen. Ook tot een verlag'ng van de retribu ties mag n'et worden overgegaan. Verlaging van het aantal opcenten voor de ongebouwde e;gendommén tot 10 is, in verband met de hoogte der over'gens geheven wordeirde opcenten op rijksbelastingen, met mogelijk. W egenverbe tering. Naar aanleiding van de bij de arDkelen gemaakte opmerkingen wordt gezegd, dat ook Gedeputeerde Staten het betreuren, dat het plan van Juli 1922 tot wegen verbetering niet met meer spoed tot uitvoering kan worden gebracht. De onderhandelingen, welke door Gedeputeerde Staten te dezer zake met de belanghebbenden gemeente- en polder besturen worden gevoerd, zijn tijdroovend. Tot hun leedwezen moeten Gedeputeerde Staten daarbij de ondervinding opdoen, dat van een vlotte, krachtige medewerking van de localiteit slechts zelden sprake is. Er bestaat intusschen bij Gedeputeerde Staten geen bezwaar nogmaals de regeering op de wenschelijkheid van een spoedige totstandkoming eeoer Wegenwet te wijzen. Rijwielmerken. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat van 16 Juli af cp de post-, bij- en hulppostkantoren, alsmede na voorafgaande aanvrage, op de stations voor de postdienst rijwielmerken verkrijgbaar zullen worden gesteld tegen den prijs van 3 per stuk. De verkoop van de merken zal geschieden op werkdagen op de post- en bijkantoren in de uren van openstelling, vallende tusschen 9 uur v.m. en 4 uur n.m. en op de hulppostkantoren en stations voor den postdienst gedurende den geheel en duur der openstelling. Mr. Kooien naar Ierland. In Aug. zal te Dublin het eerste lustrum van Ierland's zelfbestuur feestelijk worden herdacht en vooraanstaande personen in verschillende landen hebben een uitnoodiging ontvangen om bij die herdenking aanwezig te zijn en het woord te voeren. Naar het „Centr." bericht heeft mr. dr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter der Tweede Kamer, de uitnoodiging ontvangen om als gast van Ier land de feesten bij te wonen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Wandelpad. Ten behoeve van de wandelaars is het rijwiel pad langs den Westfrankelandschen Dijk vanaf de Zweminrichting tot aan de Boschwachters- woning veranderd in een wandelpad. UITGAAN kost geld en geeft slechts korten tijd genoegen. Aanschaffing van een goede is een belegging en geeft voortdurend genot. Firma W. A. HOUTMAN Co,, Singel 116, SCHIEDAM, Tel. 871, heeft steeds een ruimen voorraad instrumenten, zoowel allereerste merken als goedkoopere. Bezoekt ons Magazijn. 1984 12 Fietsers worden derhalve voortaan op dit pad niet meer toegelaten. Nieuw bluschapparaat. Op de werf van Wilton alhier zijn gister proe ven genomen met den „total" blusscher, een apparaat van Duitschen oorsprong. De total is een uit een cylinder bestaand toe stelletje, gevuld met dubbelkoolzure natron, vermengd met een weinig kiezel, aan welken cylinder een tweede kleinere cylinder gevuld met koolzuur wordt gekoppeld. Bij opendraaien van den tweeden cylinder worden koolzuur en poeder in de vlammen gedreven, die wijken en dooven. De Duitsche vertegenwoordiger der te Berlijn, Keulen en Neurenburg gevestigde totalfabrieken, die het toestel demonstreerde wees erop, dat deze chemische manier van blus- schen uitstekend geschikt is voor door kort sluiting ontstane, benzine-, gasbranden e.d., waarbij men het water of weinig uitricht of den brand nog erger maakt. Een drietal proeven zijn gistermiddag geno men. Een verzameling leege teervaten, een sta pel droog zeer brandbaar en rijkelijk in pe troleum en teer gedrenkt hout, in lichtelaaie gezet, kwamen, na enkele oogenblikken met de dubbelkoolzure natron te zijn bestookt, zoo goed als ongedeerd uit het vuur te voorschijn. Ook een acetyleengasvlam moest het tegen den total blusscher spoedig afleggen. Minder goed gelukte de tweede poging om den brand in de teervaten te dooven, maar blijkbaar hadden de proefne mers niet genoeg cylinders met koolzuur met zich gevoerd om het met het poeder in de vlammen te drijven. Toch wisten ze ook met de twee maar gedeeltelijk gevulde cylinders nog zoover te brengen, dat ze het vuur bedwongen. Ander grooter materiaal of meer apparaten had den in zoo'n geval het werk kunnen aanvullen. De oprichting van een „Nederlandsche Total- maatschappij" moet in voorbereiding zijn. Stedelijk Gymnasium. Bevorderd van kl. I naarll C. Bos, J. Don kersloot, A .H. F. Geer des, S. A. Gompels, C. TI. ITanegraeffJ. J. Ha velaar, J. Hofman, J. Hoogendam, Ja. Ha. Kok, J. G. van Linden v.d. Heuvel, Ja. Ga. Otken, E. Ja. Roelants, H. C. Smith, Ca. Ja. Ha. Verboom afgewezen 5, Bevorderd van kl. 11 naar III: J.M. Bouschob te, Ma. La. Erkelens, C. Houtman, W. Oost hoek, J. Schiphorst, afgewezen 2. Bevorderd van kl. III naar IV C. LI. Fabius A. J. J. v. Gemert, Ja. Ca. Lamers, Wa. Ga. La- mers, L. J. Schippers. Bevorderd van kl. IV naar V. G. A. Aben- danon, H. H. M. Borregaard, Aa. M. C. v.d. Bownkamp, Ma. Gerlegh, Aa. Thiebout. Bevorderd van kl. V. naar VI J. C. Abenda- non, H. v. Breen, Sa. Dirkzwager, A. D. Erke- kens, P. A. J, Mees, Ja. B. C. Otken, N. Vermaas. Kunsthandel Wij verwijzen onze lezers naar de annonce, waarin de heer J. Krabbendam, tegen heden avond 7 uu.r, de opening aankondigt van den Kunsthandel „Rio", in perceel Hoogstraat 74. Té water-lating. Hedenmiddag ca. half een zou op de Nieuwe Waterweg-werf weer een nieuwe boot van stapel loopen, n.l. bet vrachtschip „Winga" 't tweede der negen schepen, voor Engelsche rekening te bouwen. St. Barbara. De leden worden uitgenoodigd ter vergadering op Dinsdag 15 Juli a.s. 's avonds 8 uur, in 't gebouw R.K. Volksbond. Zeer belangrijke agen da, aller opkomst dringend verzocht. Pandora. Na het actueele journaal, waarin o.a. de ope ning van het Sted. Kegelconcours fe zienwordt gegeven, gaan een aantal kleinere films, welke er zijn mogen. De hoofdschotel van dit vermakelijksbeidsme- nu wordt wel gevormd door de beide Deensche komiekelingen, met hun zeldzaam origineele en kundig gekozen namen Watt en half Watt. De aaneenschakeling van grappige situaties, welke deze twee artisten in „Watt en half Watt op de arbeidsbeurs" weten te scheppen, zijn alleraardigst. Een bezoek aan Pandora bevelen wij voor deze week gaarne aan. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Ploofdbureau van Politie, op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags sleuteltje, hondenhalsband, kwartiermuts, witte wollenjkindermuts, zakmes, rijwiel, sleutel, pet, portemonnaie inh. 13l/2 ct., rozenkrans in étui, onderdeel van motorrijtuig, kinderportemonnaie inh bonnen, stuk van Fransch leesboek. B ij vinders koperen gewicht, G. Droge, L. Nieuwstraat 89/12 bruin lederen kinder porte monnaie met inh, A. Bloot, Strijenschestraat 27 doublé dasspeld, Natrop, Hoofdstraat 185/11 witte duif, G. v.d. Meijden, Singel 132/17 wit kinderschort, J. Rondeltap, Oosterstraat 105 haarkam, Pompe, Dam 7 slinder van auto, J. Kuiters, Zijlstraat 38 herdershond, A. Prein Middelharnisschestraat 21 bruin handtaschje, P. Maan, Hagaslraat 4 postduif, E. Witner St. Liduinastraat 62a oorknopje, W. v. d. Gaag, Groenendal 5 zilveren medaille met scapellier, J. Meeder, Buitenhavenweg 122/9 R.K. Kerkboekje, J. Meijers, N. Haven 2896 vulpotlood, C. Tuijl, St. Liduinastraat la kindermuts, A. van Gulik, Klaaswaalschestraat 6 damesportemonnaie, J. Duk, Brugmanstraat 5; hondje, L. de Baan, Hoogstraat 145; bruin hondje, H. Scheffers, St. Liduinastraat 10b kinderportemonnaie met inh., H. Elberts, Wa rande 222 rozenkrans in étui, F. Sju, Goeree- schestraat 5 damestaschje, M. Rissema, Broers- vest 111. UIT ROTTERDAM. Overreden. De 18-jarige kantoorbediende A. D. uit de Raampoortstraat, stak gistermiddag, komende uit de richting van de Kruiskade den Coolsingel over. Juist kwam een auto aangereden. De chauf feur gaf signalen, doch de kantoorbediende, die volgens getuigen draalde met uitwijken, werd door den auto gegrepen en overreden. Hij werd naar het ziekenhuis gebrachtbij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. W. B. Ondanks het weer voor de Bioscoop niet uit munt, blijft het W.B. zich toch in een stijgende belangstelling verheugen, dank zij de keurig met zorg gekozen programma's, weke zij haar be zoekers voorzet. Deze week staan weder een tweetal hoofd films op het programma. Vooral het chineesche drama „De dertiende parel" is rijk en grootsch. Een bezoek aan het W.B. is de moeite wel waard. UIT DELFT. De verplaatsing der eonstructiewerkplaatsen. Dezer dagen heeft men een begin gemaakt met het ten uitvoer brengen van de voorberei dende maatregelen voor de verplaatsing der Delftsche Rijks-Gonstructiewerkplaatsen naar de Hembrug, De constructiewerkplaatsen zijn 245 jaar in Delft gevestigd geweest. Vervolg Kerkbericht. Kapel der Eerw. Zusters Theresianen, toegewijd aan O. L. Vrouw van den Berg Cartnel. Warande 125. Eiken morgen te 8 uur H. Mis en Zondags gezongen H. Mig. Heden, 5e Zondag na Pinksteren, te 5x/2 uur Lof ter eere der IJ. Maagd. Dinsdag, 13e Dinsdag ter eere van den IJ. Vader Dominicus, volle aflaat. Vanaf 12 uur tot morgenavond is de volle aflaat „toties quoties" in deze kapel te verdienen. Woensdag, feest van O. L. Vrouw van den Berg Carmel, patroonsfeest dézer kapel, ge zongen H'. Mis met Uitstelling te 5Va uur Lof. Gedurende het Octaaf elkën dag Uitstelling van 4 tot 6V2 uur in het koor der Zusters. Zaterdag gezongen H. Mis ter eere der H. Maagd. HEDEN (Zondag H. Misoffer voor Pater Marcus Dahlhaus, Missionaris van Curacao. MAANDAG ter eere der Gel. Theresia. DINSDAG voor Constance Boelen. DONDERDAG voor Catharina van Rooij. AGENDA. Maandag 14 Juli. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perogi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. Dinsag 15 Juli. R. K. Mannenzangvereen. „St. Caeci- lia", onderafd. v.d. Ned. R. K. Volks bond. lederen Dinsdagavond repetitie van 8V8 tot RU/a uur. Woensdag 16 Juli. Het Hanze-adviesbureau houdt eiken Woensdag van 10 tot 12 uur zitting in de Katholieke Kring, L. IJaven 92. Gemengd Nieuws. Ongelukken. De 7-jarige L. P. S., sprong te vroeg over de afsluiting van de Boslandbrug, te Rotterdam. Hij viel tusschen de brug, die werd toegedraaid en den wal en geraakte be kneld. Toen men hem uit z'n benarde positie bevrijd had, liet het zich aanzien, dat hij geen ernstig letsel bekomen had. Het ventje begaf zich dan ook te voet hoewel klagend ovel- pijn in het bovenlijf naar de ouderlijke woning. Op de trap daarvan zakte hij echter in elkaar en was dood. Het bleek dat de borstkas was inge drukt. Th. v. M., uit Weert, viel op de kermis in IJamont, uit een luchtschommel. Hij werd be wusteloos opgenomen en is aan de bekomen verwonding overleden. Gisteravond omstreeks kwart voor twaalf is aan den Loosduinscheweg, ter hoogte van de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen bij Den Haag, de 24-jarige poetser De L. uit de Teyler- straat, door de Westlandsche stoomtram over reden. IJij is in het gemeente-ziekenhuis aan aan den, Zuidwal aan de bekomen verwondingen overleden. Gevallen. Een werkman der gemeente gasfabriek te Maassluis is, toen hij op een ladder een lantaarn stond schoon te maken, gevallen, doordat een fietser tegen de ladder opreed. De man is aan de bekomen verwondingen overleden. A t 0-0 ngeluk. Gisteravond is te Eind hoven, nabij de Burch, een vrachtauto van de firma van R., bestuurd door W. v. R. tegen een boom gereden. De auto werd vernield. Een van 1932 25 de menschen, die in den auto zat, G. uit Geldrop, is in het water terecht gekomen en verdronken. Een ander, v. H„ is ernstig gewond. Twee vrouwen en zekere V., die ook in den auto zaten hebben lichte verwondingen gekregen. De chauf feur is ongedeerd gebleven. Hij beweert dal de stuurinrichting defect was. Een 10-j a rig jongetje te Poort vliet heeft Woensdag een trap van een paard gekregen. Den volgenden dag is hij in het gast huis te Bergen op Zoom aan de gevolgen over leden. D 1 e f s t a 1. Bij de firma Coehorst te Veulo is een diefstal op groote schaal ontdekt, waaraan zich de 16-jarige magazijnknecht A. J. G. J. van deze firma zou hebben schuldig gemaakt, daarbij geholpe®. door den 16-jarigen L. K. en diens 26-jarigen broer J. K. De eerste twee ont vreemdden de verschillende goederen en de laatste kocht ze en deed ze bij den ijzerhandelaar H. weer van de hand.. Een deel van de gestolen goederen is in beslag genomen. Groote fabrieksbrand. Volgens den „Lokalanzeiger" heeft een groote brand de stoommalerijen Haasete Kalbitz bij Halle geheel verwoest; Alle aanwezige voorradén gingen ver loren. De brand te Messina. Niet minder dan 150 woonhuizen zijn door den brand te Messina (niet Lesina) verwoest. Volgens berichten uit Rome werd het blns- schingswerk bij den brand door een plotselingen sirocco onmogelijk gemaakt. Men vermoedt, dat de brand is gesticht door leerlingen, die geprikkeld waren door de strengheid van den voorzitter der examen-commissie. In de school waar de brand is ontstaan, werden juist 150 candidal,en geëxamineerd. W e r e 1 d v 1 uch t. De Amerikaansche we reldvliegers kwamen gisteravond van Aleppo te Constantinopel aan. Heden vertrekken de beide vliegers naar Boekarest om hun vlucht voort te zetten. Over den Oceaan. Dinsdag wordt te Londen de Italiaansche vlieger Locatelli ver wacht, die uit Rome naar Engeland komt, om te trachten vandaar uit een vlucht over den Atlantischen oceaan te ondernemen. Hij wordt vergezeld van een bestuurder, een marconist, en 2 bedienden en zal pogen van Engeland, via Ierland, IJsland, Groenland en Canada naai de Ver. Staten te komen. Zijn machine is spe ciaal ingericht voor het vliegen in koude lucht streken. Als deze onderneming slaagt zal Loca telli het volgende jaar pogen via Alaska naai de Noordpool te vliegen. Gemeentel ij ke draadlooze. De stad New-York heeft haar nieuw draadloos rondzendstation, hetwelk op de 25ste verdie ping van het raadhuis is geinstalleerd, en 50.000 dollar heeft gekost, officieel geopend. Het station beeft tot roepletters W.IJ.N.C. en zal werken met een golflengte van 526 M. Het zal dienen om in populairen vorm be richten te „broadcasten", betrekking hebben de op het stedelijk bestuur en tevoren in statisti sche verslagen gepubliceerd en voorts om po litie, brandweer en gezondheidsdiensten tot hulp te strekken en tenslotte draadlooze concer ten te geven. In zijn, draadlooze openingsrede verklaarde de New-Yorksche burgervader, dat het publiek zijn gratis-draadlooze concerten dreigde te gaan missen, omdat de particuliere omzend- st at ions een tarief van de luisteraars gingen heffen. De oprichting van een gemeente-station was ten deele te beschouwen als een poging om dit plan, door belangen-vereenigingen geinspireerd te doen mislukken. Door een kind. Te Vileneuve d'Ent'rau- nes bij Nizza is weer door toedoen van een kind een groote brandcatastrofe veroorzaakt. Een 7-jarig knaapje was met lucifers aan het spelen. Het kind wierp een brandende luci fer achteloos op een hoop gedroogde olijven. Het vuur, dat daarop ontstond, deelde zich aan een naburig huis mede en breidde zich steeds verder uit. Zeven en twintig van de der tig huizen van het dorp werden vernield. •AA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2