Minder fraaie Handen door Nederlander ter dood •veroor deeld. Op 14 Maart jl. werd een 23-jarige winkeljuffrouw te Hattingen vermoord. Kort daarop werden in verband daarmede gearres teerd een 28-jarige, uit Rotterdam afkomstige, Nederlandsche blikslager, J. B. geheeten, en een 20-jarige Duitsche mijnwerker, beiden wo nende te Dortmund. Na het meisje te hebben gewurgd, hadden zij de winkellade gelicht en verschillende goederen meegenomen. Gister zijn de beide moordenaars door de rechtbank te Essen veroordeeld tot de dood straf, benevens burgerlijk eerverlies. Indisch allerlei. De Wervingbureaux hebben in 1923 21,306 contractanten aangewor ven van wie 586 voor Suriname. De werving ten behoeve van Nieuw-Caledonië is opnieuw begonnen. Een militaire patrouille heeft Teungkoe Oebit, den hoofdaanlegger van een overval in het Meulabosche met drie rotgenooten gevat. De massa -moordenaar. De zaak van den onlangs gearresteerden massamoorde naar, Haarmannte Hannover verwekt hoe langer hoe meer opschudding. Men verwijt de politie, dat deze niet heeft ingegrepen telkens wanneer aangifte werd ge daan van het verdwijnen van een of meer jongelieden. De Pruisische regeering heeft thans een onderzoek naar deze kwestie gelast en is er toe overgegaan, de crimineele politie te Ber lijn met dat onderzoek te belasten, zoodat eenige beambten der crimineele politie van Ber lijn naar Hannover zijn vertrokken, ten einde de leiding van het onderzoek in handen te nemen. Woensdag moest het onderzoek plotseling worden afgebroken, daar Haarmann tijdens het verhoor een zenuwtoeval kreeg. Di'én avond beloofde Haarmann, dat hij gister alles zou zeggen. Daar op werd gistermorgen vroeg het verhoor weer aangevangen. Haarmann heeft in zooverre zijn woord ge houden, dat hij bekend heeft 14 jonge mannen in zijn huis te hebben gelokt en te hebben ver moord. Van zeven vermoorden zijn de namen bekend. De namen der overigen heeft de politie echter nog niet kunnen vaststellen. Haarmann heeft intusschen verklaard, dat, indien hij rustig zou kunnen nadenken over de andere gevallen, hem nog wel meer in de ge dachten zullen komen. Hij heeft thans bekend ook een Berlijnschen jongen te hebben ver moord wiens naam hij echter niet wist. Uit alle plaatsen van het Rijk komen bij de politie te Hannover brieven in van ouders eo familieleden van vermiste jonge mannen, die thans meenen, dat de vermisten wel het slacht offer zullen zijn geworden, van Haarmann. Gisteravond is het volk bij duizenden te hoop geloopen voor een huis, waar èen weduwe met twee dochters woonden. Van deze vrou wen wordt beweerd, dat zij herhaaldelijk jonge mannen in huis lokten, die daar dan werden vermoord. Verschillende medebewoners van dit huis verklaarden, dat eenigen tijd geleden al daar een jongen man uit Berlijn naar binnen was gelokt, die daarna, in weerwil van de meest ijverige nasporingen, nimmer is terug gevon den. De politie had de grootste moeite om er voor te waken, dat de woedende gemeente niet het huis binnendrong en de drie vrouwen zou lyn chen. Intusschen werd in het huis een onderzoek ingesteld en de drie vrouwen in arrest gesteld. Bij de huiszoeking werd echter niets gevonden en tot nu toe heeft de politie niet de minste aanwijzing tegen de drie vrouwen. Haarman zelf is vrij kalm alleen smeekt hij herhaaldelijk, dat men hem niet naar de Leine zal brengen, om aldaar aanwijzingen te doen omtrent de plaatsen, waar hij de over blijfselen van zijn slachtoffers in de rivier heeft geworpen. Blijkbaar is hij ten zeerste bevreesd voor de wraak van de bevolking. Herhaaldelijk dringt hij er op aan, dat men hem zal onthoofden, het eenige, naar hij zegt, wat hij verdient. Cholera te Moskou. Volgens be richten uit Moskou, heerscht in verschillende wijken van die stad cholera. De toestand dreigt zeer ernstig te worden, en de autoriteiten laten inderhaast barakken bouwen, waar de zieken geïsoleerd kunnen worden. De bevolking is in hooge mate verontrust, waarbij nog komt het vooruitzicht op dep hongersnood, daar ook voor al in de buurt van Moskou 'n groot deel van den oogst verongelukt is door de aanhoudende droogte. Wissellooper doodgeschoten. Bij het grensplaatsje Nieden is een wissellooper doodgeschoten. 1000 mark, die hij had geïnd, werd vermist. Reeds eenige avonden vroeger had men geprobeerd hem door het leggen van blokken op den weg, van zijn motorrijwiel te doen vallen. De aanranders waren zigeuners, die twee honden tegen hem ophitsten, welke de wissellooper heeft doodgeschoten. Een merkwaardige droom. In verband met het feit, dat het 28 Juni j.l. 10 jaar geleden was dat de Oostenrijksche troon opvolger Frans Ferdinand met zijn gemalin werd gedood komen verschillende bladen met historische herinneringen. In het „Berl. Tagebl." schrijft de bekende journalist Leonhart Adelt (Wëenen) een zeer lang artikel en aan het slot van dit artikel komt arbeid of weersinvloeden, weer zac een merkwaardig verhaal voor. De adjudant van Frans Ferdinand, luitenant Von Marus- si, deelde eens aan Adelt mede, dat Frans Fer dinand een duidelijk voorgevoel had van komend onheil. Toen hij vóór den tocht naar Serajewo de haven van Triest voorbij leed, waar hooge huizen de kade nauw maken, keek hij voort durend somber naar de vensters boven hem, bezorgd, dat men bommen naar beneden zou werpen of schieten. Bij een persoonlijkheid, die tot dé intimi van den troonopvolver behoorde, zijn lee- raar in het Hongaarsch, Z. D. H. Dr. Joseph van Lanyi, bisschop van Grosswardein, vond dat angstige voorgevoel in den nacht vóór den moord zijn weerslag in een droomgezicht, waaruit de bisschop 's morgens om half vier ontwaakte. Ilij droomde, dat boven op zijn morgenpost een zwartomrande, en zwartge lakte brief met het wapen en het handschrift van den aartshertog lag. De bisschop scheurde den brief open en zag op de kopzijde van het briefpapier een gekleurde postprentkaart die toonde den aartshertog en zijn gade in automo biel. Tegenover hem zat een generaal en naast den chauffeur Oen officier (in werkelijkheid is dit ook zoo gewejest). Uit de rijen der toeschou wers sprongen twee jonge lieden en schoten op de vorsten. De tekst van den brief luidde ,,Euer Bischof- liche Gnaden Lieber Dokter LanylDeel U hierdoor mede, dat ik heden met mijn vrouw in Serajewo als offer van een politiekensluipmoord val. Wij bevelen ons in Uwe vrome gebeden aan en in het heilig Misoffer en smeeken U, onze arme kinderen ook in de toekomst in liefde en trouw bij te staan als tot dus ver. Hartelijk groet U Uw aartshertog Franz. Serajawo, 28 Juni 1914, half vier voormid dags/' Mgr. Lyany heeft zijn droomgezicht en den tekst van zijn gedroomden brief nog bij het morgenschemeren direct op papier gebracht. Leonhard Adelt registreert dan het hoogst merkwaardige feit, dat 't handschrift van den bisschop dien ochtend een frappante gelijkenis had met het hand van Franz Ferdinand. Tevens deelt hij mede, dat een afschrift van dit zeld zaam document zich in zijn bezit vindt. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat op Woensdag, den 16 Juli a.s., des namiddags te H/2 uren, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot Koslclooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daar toe in den St. Joris üoele, Doeleplein 110. 1 bij den Gemeente-Geneesheer N. F. ELZEVIER DOM aanmelden.. Voor een juiste vermelding in de vaccinebe- wijzen van de namen en de geboortedatums der kinderen, is het gewenscht, dat bij de aanmel ding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Schiedam, 12 Juli 1924. Telegrammen,. ZAGHLOEL PASJA GEWOND. CAIRO, 12 Juli (draadloos) Een onbekende heeft een aanslag gepleegd op den Egyptischen premier Zaghloel Pasja, die gewond werd. Financ. en Eeon. Mededeelingen. De Haarlemsclie llnnze-bank. Aan hef pas verschenen verslag over 1923 ontleenen we het volgende Met het zesde boekjaar is een tijdperk afge sloten, dat voor onze Instelling een algeheele wijziging van positie heeft gebracht. In hoeverre de crisisomstandigheden van invloed zijn geweest, moge blijken uit de navol gende gegevens Flet uitstaand Grediet bedroeg op 31 Dec 1922 16.077.600.—, op 9 Juni 1923 15.199.000,— op 31 December 1923 8.570.400,en op 30 Juni 1924 6.978.100,— Terwijl voor Spaarkas, Deposito en Crediteu ren op die data, de volgende cijfers gelden 21.118.000,— 20.142.000,— 9.923.400,— 8.450.764,—. Ook in het nieuwe boekjaar heeft nog een regel matige inkrimping van het opgenomen crediet plaats gehad, zoodat op 30 Juni j.l. in totaal bij de debiteuren nog slechts 6.978.000,uit stond. Dat het mogelijk gebleken is, een derge lijke terugloop te verkrijgen, mag voor een voor naam deel worden toegeschreven aan den aard van de credieten en van de verstrekte zekerheid Daarbij is de liquiditeit van de middenstands- eredieten bij deze toch ver van normale beper king, belangrijk gunstiger gebleken, dan veelal wordt aangenomen. Als een der voornaamste crisismaatregelen valt te memoreeren de opgelegde verplichting tot. het volstorten van de aandeelen, waarop 20 gestort was. Het gestorte kapitaal bedroeg op 30 Juni j.l. 2.010.480,Er mag worden aangenomen, dat slechts een gering deel van de nog vol te storten aandeelen in handen zijn van hen, die onmachtig zullen blijken te zijn. Van belang is hierbij de factor, dat niet-volgestorte aandeelen alle vrijwillig zijn aangenomen. len opzichte van de winstverdeeling sluit dit jaarverslag zich aan bij het voorgaande. Als gevolg van de ongunstige economische om standigheden, moest een deel van de winst wor den aangewend voor afschrijvingen op debi teuren, terwijl het resteerende bedrag ter be- t en blank door P U R O L. 1982 6 schikking moest worden gehouden voor te wach ten verliezen en in mindering werd gebracht van het totaalsaldo van debiteuren in rekening-cou rant. Met de desbetreffende voorstellen heeft het College van Commissarissen zich vereenigd. De crisisomstandigheden in aanmerking ge nomen, mogen de totaal bedrijsuitkomsten niet teleurstellend worden genoemd. Voor het loo- pende boekjaar zal de verdere inkrimping van het bedrijf nog steeds gepaard moeten gaan aan meerdere bezuiniging. Over Mei 1923 bedroegen de salarissen ƒ24.166,91, over Mei 1924 ƒ12.930.83 Daarnaast zal gestreefd moeten worden naar vermeerdering der inkomsten. Op de balans komen op de actiefzijde o.m. de volgende posten voor Effecten ƒ824.675.07 Bankgebouwen ƒ1.823.350,Aandeelhouders nog te storten ƒ465.440,Reorganisatiere kening ƒ229.492.49. De balans sluit meteen cijfer van 12.980.527,52. De gemaakte zuivere winst bedraagt ƒ202.149.22. Uitlotingen. Loten van Antwerpen 1887. 197e trekking van 10 Juli 1924. S. 65771 no. 5 betaalbaar met fr. 150.000 S. 8453 no. 11 betaalbaar met fr. 1.000 S. 60560 no. 25 betaalbaar met fr. 500 S. 64974 no. 24 betaalbaar met fr. 250 S. 67631 no. 12 betaalbaar met fr. 250 Voorts zijn uitgeloot 20 loten met frs. 150 en 150 loten met frs. 110. Kegeleoncours Anti-Poedel. De dag van gister kenmerkte zich door een buitengewone levendigheid. Uit alle deelen des lands zijn de kegelaars naar Schiedam toegestroomd en mede tengevolge van het concert hetwelk de Jubileerende Vereeniging was aangeboden waren op en in den omtrek der banen honderden belangstellenden getuigen van goede sport en goede muziek. Het aantal uitge komen vijftallen bereikte gisteravond het cijfer 160, waarvan „Houdt Plank" uit Leiden met 304 hout nog steeds onbedreigd No. 1. staat, terwijl thans het laagste cijfer dat voor prijs in aanmerking komt is gestegen, tot 275. In den stand van den Dames-korpswedstrijd kwam geen verandering en wij verwachten dat „Alle Neune" wel met den eersten prijs zal gaan strijken. Ook de Jubileum en Personeele baan bleven ongewijzigd met resp. de heer de Vries met 79 hout en Huismans Delft met, 42 punten als Nos.1. Laagste prijscijfer in deze wedstrijden zijn mo menteel voor Jubileum 68 en voor Personeel 37 hout. De heer Clifford, die mede onder de talrijke bezoekers behoorde, nam de Vaste baan onder handen en met een serie van 444243 bezet hij de tweede plaats terwijl eveneens de tweede serieprijs met 404 hout op zijn naam kwam. J. Schotel R'dam staat dus nog bovenaan eh wij zien in deze dan ook den aanstaanden eer sten prijswinner. Vrijcbaan gewone en Hamburger telling on veranderd. De heer Clifford wierp 5 X 24 Ham- burgertelling, wat hij waarschijnlijk wel zal trachten t,e verbeteren. Serie ongewijzigd. In de Parenwedstrijd werd door Mevr. Frima R'dam en de heer Broekman, Zwolle, 50 hout geworpen, een cijfer dat zeker groote kans voor den eersten prijs oplevert. Laagste 45. Juist even vóór 12 uur wierp de heer H. Wil- lemse nog 5 X 9 op de vrije baan. Mevr. Frima 44. Clubmatch Kynologenelub „Schiedam". Flet bestuur van bovengenoemde club, houdt öp Zondag 27 Juli 1924 een hondententoonstel ling van alle rassen in de zaal van Hotel Sterre- bosch, te Schiedam. De inschrijvingen voor dezen clubmatch zijn gratis terwijl ook de toegang tot den match gratis is. Keurmeesters zijn de heer Ghr. A. de Wolff C. FI. van de Roemer, beiden te Rotterdam. De leiding van dezen clubmatch is in handen van het kranige bestuur van de Kynologenelub „Schiedam" zoodat slagen van den match zeker is. Flet bestuur hoopt dan ook dat iedere hon den-liefhebber zijn hond doet inschrijven voor dezen clubmatch en zij die een hond in hun be zit hebben op Zondag 27 Juli a.s. komen genie ten van de ingezonden exemplaren. Dus een ieder houdt zijn Zondag daarvoor vrij. WATERPOLO. Programma voor Zondag. Tweede klasse: A. Schiedam S.Z.C. H.Z. en P. C. Derde klasse D. Rotterdam R.Z.C. S.Z.C.II. D a m e s a f d e e 1 i n g 2e kl. B. Schiedam S.Z.C.—O.D.Z.II. CRICKET. Programma voor Zondag. Eerste klasse: Den Haag: H.C.C. Quick; Haarlem: R. en W. Haarlem; Am- stefdam V.V.V.P.W. Hilversum Hilversum Ajax. Tweede klasse: B. Schiedam H.-.D.V.S. IIKampong. UtrechtU.V.V.V.O.G.II. Kerknieuws. Het Internationaal Eucharistisch Congres. Hoe het Stadion eruit zal zien. Stadion Pontificale H. Mis Wat een on- vereenigbare begrippen drukken deze woorden uit. 't Was geen gemakkelijke taak voor het „subcomité v. godsdienstplechtigheden" daar voor een oplossing te vindenhet Stadion, schouwplaats voor internationale sportdemon- straties te herscheppen in een eenigszins waar dig milieu, waar de onbloedige vernieuwing van Christus' kruisoffer zal plaats hebben, waar de IF. Mis gaat opgedragen worden door den kar dinaal-afgezant van den Paus van Rome, in tegenwoordigheid van duizenden congressisten uit alle deelen der wereld, waar dus het glans punt zou liggen van het groote congres ter eere van het FI. Sacrament Een groot voordeel van de gekozen plaats is, dat zij gelegenheid biedt aan 30.000 geloo- vigen, het H. Offer bij te wonen, en tweedens, dat er èen ruimte beschikbaar is, waar onze schitterende Roomsche liturgie in haar vollen luister en rijkdom kan gevierd worden. Het altaar zal daar worden opgesteld zoo, dat het voor alle aanwezigen gemakkelijk te zien zal zijn dus in het grasveld. Het zal zijn een altaar in zijn allereenvoudigsten vorm van offertafel zonder bovenbouw, met een over huiving, ciborium genaamd, in de kleur der kerkelijke gewaden van den dag. Op het altaar staan het groote kruis en de kandelaars van het bisschopsaltaar in de kathedraal van St. Bavo, te Flaarlem. Het altaar is geplaatst op een verhooging van tweemaal drie treden. Bij de eerste verhooging staat ter weerszijde een z.g. ambo, de plaats aar door den subdiaken het Epistel, en door den Diaken het Evangelie gezongen wordt. Om den langwerpigen vorm van het terrein is bij de plaatsing van den troon van den kardi naal-legaat niet de Evangeliezijde van het altaar gekozen, maar het einde van de afsluiting van het presbyterium (priesterkoor). Bekleeding van troon en baldakijn is geheel in witte zijde. Drieduizend Amsterdamsche knapen, en hon derd seminaristen, zullen gedurende de plechtig heid de liturgische Gregoriaansche gezangen uitvoeren. Een viertal kristallen vazen met witte bloemen vóór de kandelaars, zal de eenige, wel eenvoudige maar fijne versiering uitmaken op het altaar zelf. Beneden bij de steunpunten der pilaren, waarop het reusachtig groote ciborium rust, kan nog eenig groen met bloemen worden aan gebracht. Het heele presbyterium, d.i. nagenoeg het geheele speelveld van het Stadion, wordt omgeven door een rechthoekig vlakgesnoeide heg op verschillende hoogte, hier en daar in massale groote vierkanten verbreed naar binnen en naar buiten, en aan de hoeken bij den kard.- troon de afsluiting vormend van een bloem- versiering. Vanaf den Zuidermiddendoorgang onder de overdekte tribune, geeft een vijf meter breede laan, begrensd door kroonlaurieren en perken van witte rozen toegang tot het pres byterium. Langs deze laan zal de stoet van kar dinalen, bisschoppen en assistenten het midden terrein betreden; Flet geheel is ontworpen naar de plannen van architect Pierre Cuypers bloemen en planten- versiering met medewerking van den tuin architect Mathot uit Boskoop deze versiering wordt door de R. K. kweekers uit Boskoop uitgevoerd en is een geschenk van de federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland. Kunst en Letteren. Eucharistie. De hoop deed mijn hart herleven, de droefenis vluchtte, het heldere Licht verkwikte mij. Ik zal spreeken met mijn laatste krachten, al mijn jammer zal ik ten nutte maken. Sclieppingsgloed zal mijn tranen droogen, nog éénmaal licht de Genade mij vóór. En wat zal het thema zijn van mijn zangen Waarvan bouw ik het Lied mijns Ouderdoms De spijziging van onze kwijnende zielen het volmaakte voedsel, dat is het Lichaam Gods. Aldus vangt aan een nieuw dichtwerk van Frederik van Eeden, Eucharistie, het Woord der Verzoeking, een Lied in Hebreeuwschen trant. Het is in een klein boekje uitgegeven door 't Apologetisch Bureau Houvast te Alkmaar en het zal in vier talen verschijnen ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres. Het gedicht is opgedragen aan Mgr. den Aartsbisschop. Jan Toorop te eken de ei een titelprent voor, Christus als uitdeeler van de FI. Communie, omstuwd door een groote menigte van allerlei rangen en standen en volkerengemeenschap pen. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 12 Juli v.m. 11.01 n.m. 11.36. 13 Juli v.m. 12.15 n.m. 12.41. 14 Juli v.m. 1.n.m. 1.15. LONDEN, 11 Juli. Vertrokken motorschoe ner „Oscar", kapt. L. Boerma, met gebroken glas naar Schiedam. GRANGEMOUTH, 10 Juli. Aangekomen s,s. „Renteria", ledig van Schiedam. METHIL.ll Juli. Aangekomen s.s. „Sneppe" ledig van Schiedam. HARBURG, 11 Juli. Aangekomen zeelich ter „Frisia", ledig van Schiedam per zeesleep boot „Waterweg". Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereen ging". Heden f 1.60 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3