DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. Het spookhuis. 47ste jaargang. Maandag"114 Juli^l924. Ka; 13996 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent.' Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit; f200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger bij verlies van een hand, voet of oog f De verzekering wordt gewaarborgd door 200 bij doodf 100 bij verlies van een de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandse!» Nieuws. HET IIERSTELVR AAGSTUK Te Londen heeft Vrijdag onder voorzitter schap van den premier, McDonald, een bespre king plaats gehad ter behandeling van de kwes ties welke verband houden met de aanstaande intergeallieerde conferentie. Behalve door den kanselier van de Schatkist, den minister van Koloniën en den president van den Board of Trade, werd de vergadering ook nog bijgewoond door de hooge commissarissen van Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en den Ierschen Vrij staat, alsmede door den. minister voor Indië. De „Manchester Guardian" zegt, dat de pre mier den hoogen commissarissen verslag heeft uitgebracht van de te Parijs gevoerde onder handelingen en van den algemeenen toestand, zooals die thans is. Verwacht wordt, dat de heden in het Lagei- huis te houden debatten over de buitenlandsche politiek, een zeer belangrijke gebeurtenis zullen blijken te zijn en naar verluidt, zal de geheele kwestie van het Dawes-rapport, de intergealli eerde conferentie en het bezoek van MacDonald aan Parijs ter sprake komen. De debatten zullen worden geopend door Asquith, na wien waar schijnlijk Baldwin het woord zal voeren. De premier zal den beiden partijleiders nog in den vooravond beantwoorden. Verwacht wordt, dat nog andere sprekers het woord zullen voeren, onder wie Lloyd George, Ronald McNeill en de onderstaatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Arthur Ponsonby. DE CONFERENTIE TEjLONDEN. Vernomen wordt, dat de Amerika au sche regeering thans officieel de uitnoodiging tot de Londensche conferentie heeft aangenomen. Kellogg, de Amcrikaansche ambassadeur te Londen, zal Amerika vertegenwoordigen, ter wijl kolonel Logan, de Amcrikaansche „waar nemer" in de Commissie van Herstel, hem be hulpzaam zal zijn. OwenYoung, die gister te Londen arriveerde, zal optreden als financieel deskundige. MUSSOLINI NIET NAAR LONDEN. Naar het „Berliner Tageblatt" uit Rome verneemt, heeft Mussolini aan MacDonald een schrijven gericht, waarin hij verklaart dat hij onder de huidige omstandigheden Rome niet kan verlaten," zoodat hij geen, deel kan nemen aan de Londensche conference. Italië zal vertegenwoordigd worden door den munster voor Econonvsche Aangelegenheden, Nava en den mémster van Flnancwn, De Ste fan". DE AANSLAG OP ZAGHLOEL PASJA. Volgens de laatste te Londen uit Caiio ont vangen berichten over den aanslag op den Egyptisch en premier Zaghloel pasja gelooft men, dat hij zal herstellen. De kogel is in den rechtqrlong gedrongen. De premier dankt hel behoud van zijn leven waarschijnlijk aan het feit, dat hij juist een bekende groette op het oogenblik dat'het schot afging. Hij groette daar bij op de Egyptische wijze door beide armen op te heffen. De kogel trof zoo eerst den arm ver anderde daardoor van lichting en drong de borst binnen bij het sleutelbeen. Reuter verneemt nader nog uit Cairo, dat de toestand van Zagloei Pasja bevredigend is. De dader is onder sterke bewaking te Cairo 48 Intusschen had Dizier Petit-Jehan niet ver geten, wiens aandeel in het mislukken van den aanslag reeds van mond tot mond ging hij hoop te dat de gewezen herbergiers-jongen een vriend van hem worden zou. Gelukkige tijd, de kinds heid De vriendschap wordt met dezelfde snel heid gevormd als zich de bloesem der appel - boomen ontwikkeltMen kent geen wantrouwen in die jaren. Alvorens hij insliep, dacht Dizier na over de woorden door zijn vader gesproken hij droomde van gothische kapellen, geschilderde glasruiten, marmeren engelen, en hij glimlachte in zijn slaap. Ook Donat herinnerde zich de door hem af gelegde beloften. Na het vertrek zijner vrouw en van zijn zoon was hij uitgegaan op het oogenblik dat een soort van paniek zich van de menigte meester maakte, en terwijl men Grifoldas' gezellen gevangen nam, daalde hij met snelheid den heuvel af en sloot zich in zijne woning op. Hij herademde. Zijn gelaat was doodsbleek, zijne leden beefden als was hij door een zware koorts overvallen. Hij ging voor het venster zitten en luisterde naar alle geluiden, die men uit de verte vernam zoo deze naderden, sprong Donat achteruit en nam een dreigende houding binnengebracht. Reeds is men met zijn verhoor begonnen. DE MILITAIRE CONTROLE. Volgens de „Kreuzzeitung" heeft de voor zitter van de Duitsch-nationale Rijksdagfractie in oaam der fractie een open brief in zake de militaire contröle aan minister Stresema nn gericht. Daar het antwoord der geallieerde mogendheden den eisch handhaaft tot onvoor waardelijke onderwerping, eischt de fract'e van de regeer'ng, haar op 30 Jun' j.l. gedane toe- zegguig, na het wegvallen der voorwaarden, waaronder zij waren gedaan, ongeldig te ver klaren en de geë:schte controle n;et toe testaan. DE KLEINE ENTENTE. De conferentie der Kleine Entente te Praag is Zaterdag geëindigd. Na afloop der besprekin gen werd het volgende officieele communiqué uitgegeven „De ministers van Buitenlandsche Zaken dei- Kleine Entente-Staten zijn hedenmiddag op 't departement van Buitenlandsche Zaken bijeen gekomen. „Zij hebben de beraadslaging beëindigd over verschillende vraagstukken, welke op de agenda van de komende volkenbondsvergadering ver meld staan, inzonderheid de kwesties van de ontwapening en die van onderlinge garanties." „In alle kwesties is volkomen overeenstem ming bereikt." „De conferentie was doordrongen van de atmosfeer van oprechtheid en volkomen har telijkheid." Besloten werd nog, dat de eerstvolgende samenkomst in den loop van den winter te Boekarest zal plaats hebben. DE PARTICULIERE WAPENAANMAAK De Volkenbondscommissie voor de Ontwape ning heeft Zaterdag te Genève beraadslaagd over de te volgen rchtlijnen ter regebng van de part'cub'ere aanmaak van wapenen en mu nitie. De commissie was van oordeel, dat de regeeringen het recht moeten behouden bij hare particuliere industrieën bestellingen op wapenen enz. te doen. Iedere geheime fabricage van wapenen en munitie moet echter worden verboden. De regeeringen dienen er verder voor zorg te dragen, dat de paiticuliere industrieën niet op onregelmatige wijze te werk gaan en speciaal niet trachten door middel van om- kooping, orders op wapenen en munitie te ver krijgen. De pogingen der commissie om tot een be sluit te komen waarbij aan de particuliere in dustrie het fabriceeren van wapenen geheel wordt verboden, hadden echter geen succes. ENGELAND EN MEXICO. De Br'tsche d'plomaUeke vertegenwoordiger Cummins, d"'e onlangs ud, Mexico teruggeroepen 's na een langdurig conflict met de Mex"caanscbe regeermg, -s g'steren te Southampton aange komen. DE STRIJD IN MAROKKO. Uit Madrid wordt bericht, dat de dagbladen uit Marokko melden, dat de stammen van Beni Said vredesonderhandelingen hebben geopend. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË. De Z. Am. bladen publiceerden Zaterdag een proclamatie van den president van den staat aan, als wilde hij zich tegen een nakend gevaar verdedigen. Eindelijk echter hield het gerucht op; hij kon zich gered wanen misschien stelden de boogschutters zich met den behaalden buit tevreden en dachten zij er niet aan de vluchte lingen op te sporen. Toch keerde de gerustheid niet op Donat's gelaat terug een diepe rimpel bleef zijn voor hoofd doorploegen. „Zoo de gevangenen mij mochten verraden riep hij uit. De wildst.rooper stond op. „De tien jaren van Jacquet zijn voorbij," sprak hij „de kelder bevat een schat, die schat behoort mij toe." Hij nam een mes, een beitel en een hamer, stak zijne lantaarn aan en op den ijzeren knop drukkende, trad hij den kelder binnen, waarvan hij den ingang weer zorgvuldig dicht sloot. Tot dan toe ging alles naar wensch niemand dacht aan hem, meende hij, en zoo de boogschut ters nog de ronde deden om de samenzweerders op te vangen, zou toch niemand op het denk beeld komen om dit alleenstaand huis te door zoeken, 't welk bovendien stil en somber was als de dood. Het inwendige van den kelder was sedert de tien jaren, toen Jacquet den bewoner met het geheim bekend maakte, geheel veranderd. De raadgevingen van den bandiet hadden hare vruchten gedragen. Van den dag af dat Donat den voet had gezet in den Gelcroonden Beker had hij zich snel in de misdaad verhard. Hij deed Sao Paulo, waarin wordt verklaard, dat de regeering genoodzaakt werd, zich voor de voor het oogenblik sterkere strijdkrachten der re bellen terug te trekken in een bepaald centrum. Het gerucht doet de ronde, dat de rebellen te Sao Paulo generaal Noronda hebben gevangen genomen. De leider der rebellen, generaal Lopez, heeft verklaard, dat de beweging gericht is tegen de federale regeering en hij sprak de hoop uit, dat de andere staten er zich bij zullen aansluiten. Volgens een telegram uit Santos zouden de rebellen, die thans meestqr zijn van Sao Pauio naar Santos oprukken. AMERIKA EN DE TANGER CONVENTIE. Het Amerikaansche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft een antwoord gezonden op de nota's van de Britsche, Fransche en Spaan- sche regeeringen in zake de Tanger-kwestie. In deze nota verklaart de Amerikaansche regeering, dat zij weigert, de conventie van Tanger in haar huidigen vorm te ondersteunen. Zij stelt er echter prijs op, geen hinderpalen in den weg te leggen aan de bereiking van een vriendschappelijke overeenkomst. Zij wenscht echter waarborgen, dat de politiek van de open deur zal worden geëerbiedigd. Amprika is bereid af te zien van het capitulatie-recht, indien vol ledige garantie wordt gegeven, dat Amerikaan sche onderdanen, die van misdaden worden beschuldigd, een loyale behandeling zullen genieten. De regeering der V. S. dringt er echter op aan, dat haar de tijd zal worden gegeven, de betreffende wetsartikelen te bestudeeren. Binnenland. ALLERLEI. U't New-York Naar gemeld wordt, loopen er hardnekkige geruchten in weerwd van het feit, dat McAdoo zich op de democratische conventie als candidaat voor het presidentschap heeft teruggetrokken en morgen naar Europa zou vertrekken'dat hij zich Zal afscheiden en de verkiezingscampagne voor een onafhanke lijke groep zal leiden. Uit Allahabad De „Pioneer" verneemt uit Mejed, dat 300 man Perzische bereden re- geeringstroepen in een nachtelijken overval door de Turkomannen uit het district Gnmba- dika Buz gedood zijn. Uit Berlijn Volg ens berichten uit Belgrado zijn wederom Joegoslavisch-Italiaansche grens incidenten voorgevallen. Thans is namelijk de Joegoslavische directeur-generaal van de douane door Italiaansche grensposten beschoten. Uit Londen: ln afwachting van het rap port van den officieelen raad van onderzoek in zake het conflict in de bouwvakken, hebben de werkgevers de aangezegde uitsluiting opnieuw een week uitgesteld. -Uit Londen: Uit Mexico wordt gemeld, dat Herbert Vereker, een neef van burggraaf Jellicoe en ambtenaar bij de Mexican Eagle, door bandieten nabij Vera Crüz is vermoord, omdat hij weigerde zijn geld af te geven. Vereker's lijk is te Tampico binnengebracht. Uit MünchenHet door de disciplinaire kamer der rechtbank te Münchengevelde vonnis in de zaak tegen den „Oberlandesgerichtsrat" Pöhner veroordeelt den beklaagde tot ontzetting uit zijn ambt. zich in de bende van Grifoldas opnemen door zijne onversaagdheid was hij weldra de tweede in rang onder de gelukzoekers, en alles deed voorzien, dat zoo Grifoldas ooit een ongeluk mocht overkomen, hij tot kapitein zou uitge roepen worden. Van Jacquet, die zich van Grifoldas afgescheiden had, om op eigen hand in Bourgondië werkzaam te zijn, had Donat nimmer iets meer vernomen, en sedert eenigen tijd telde hij met ongeduld de dagen, die hem nog scheidden van den door den hoofdman gestelden termijn, wanneer de schatten zijn volle eigendom zouden worden. In een hoek van den kelder, die slechts flauw door de lantaarn verlicht werd. welker glans ternauwernood door de vochtigheid van den kelder verduisterd was gouden vazen, zilveren schalen, grepen van degens en tallooze andere voorwerpen meer, die, zelfs al bracht men hunne kunstwaarde niet in rekening, eene aanzienlijke som vertegenwoordigden. Daarenboven bevonden er zich verscheidene lederen beurzen met goud en zilverstukken gevuld. In de plaats echter van zich bij zijne eigene schatten op te houden, nam hij den groOten lederen zak op, tien jaren geleden door Jacquet hier neergelegd, en maakte ér met zijn mes een groot gat in. Toen rolden allerlei kostbare voorwerpen Voor zijne voeten miskelken, vaten die eenmaal de Heilige Olie inhielden, gouden kronen en kandelaars in één woord, de buit van tien kapellen lag voor hem uitgespreid. Subsidieering openbare leeszalen in Zuid-IIolland. De commissie uit de Povinciale Staten van Zuid-Holland, in wier handen is gesteld het afwijzend prae-advies van Ged. Staten inzake het voorstel-Hoffman c.s., strekkende tot ge leidelijke opheffing der subsidies van openbare leeszalen en tot het niet meer verleenen van nieuwe subsidies, kan zich, met uitzondering van één lid, geheel met dit prae-advies ver eenigen, daarbij o.m. overwegende, dat met het subsidieeren van openbare leeszalen wel degelijk een provinciaal belang is gemoeid. Hoog bezoek. Op 29 dezer zullen eenige kardinalen te 's- Hertogenbosch komen, om hun dankte betuigen aan het R. K. huisvestingscomité voor de aan de bevolking van hun landen verleende hulp. Het bestuur van het R. K. Huisvestingscomité belegt tegen dien datum een feestelijke bijeen komst van de kringbesturen van het comité uit het geheele land. Mgr. Diepen zal aan de hooge bezoekers een maaltijd aanbieden, waaraan ook het dagelijksch bestuur van het R. K. huis vestingscomité zal deelnemen. Int. Bakkerij-Tentoonstelling. Te 's-Hertogenbosch is Zaterdagmiddag de groote Internationale Bakkerij-Tentoonstelling met daaraan verbonden Bossche winkelweek geopend. De Girodienst. Ntiar wij uit goede bron vernemen zal de heropening van den Girodienst niet voor half November plaats hebben. „Vdl." M, Spoorwegen. Het hoofdbestuur van den Bond van Ambte naren der Nederlandsche Spoorwegen (B. A. N. S.) heeft aan den minister van Waterstaat een schrijven gezonden waaraan het volgende is ontleend Ons hoofdbestuur ontving op onze jaarver gadering met algemeene stemmen de opdracht den minister van Waterstaat (eventueel den Ministerraad) uit te noodigen met de behande ling en invoering der nieuwe pensioenregeling voor het Spoorwegpersoneel grooten spoed en voortvarendheid te betrachten. De minister van Waterstaat, de heer Van Swaaij, heeft het volgende antwoord gezonden „In verband met het stadium van voorbe reiding, waarin nevenvermekl wetsontwerp thans verkeert, komt het mij voor, dat een onderhoud daaromtrent, voor zooveel mijn Departement betreft, thans geen doel kan treffen. Het ontwerp is sedert geruimen tijd bij het Departement van Financiën in behandeling in verband met het feit, dat wijziging van de Pen sioenwet 1922 (Staatsblad no. 240) in overwe ging is." Te verwachten is, dat deze kwestie op het pensioen-congres der niet kerkelijke bonden van spoorwegpersoneel op 3 Augustus te Utrecht door den B. A.' N. S. wel ter sprake zal worden gebracht. Onthouding van Rijkssubsidie. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp Donat slaakte een gesmoorden kreet en juichend riep hij uit „Diamanten, smaragden, safieren Inderdaad, Jacquet was een echte kenner Ja, ja, Dizier zal worden wat hij wenschte te zijn, hij zal in deze schatten middelen in overvloed vin den om zijne stoutste droomen te verwezen lijken Dizier zal gelukkig zijn en nimmer weten dat De ellendeling liet eensklaps het hoofd hangen; de gedachte dat zijn kind te eeniger tijd te weten mocht komen tot welken prijs zijn vader rijk geworden was, vervulde hem met angst en vreeze. Hij dacht niet aan Gods toorn, aan de gerechtigheid der menschen, aan het lijden van Huguette, hij beefde slechts voor de verachting van Dizier, zijn kind. „Naar den koffer 1" riep hij eindelijk, „naar den koffer Hij greep zijn bijl en verbrijzelde liet houten deksel" het slot sprong open en Donat kon naar hartelust met zijne handen in de schatten woe len de koffer was gevuld met gouden cn zilveren muntstukken en kleine mannelijke en vrouwelijke sieraden. „Ik verlaat het land,' sprak hij, „mijn am bacht is geen genoegzame verklaring voor het bezit van al deze kostbaarheden Ver, zeer ver zullen wij gaan, mijn zoon en ik Zijne moeder zal ik niet medencmenBij den hemel, neon want zij zou mij een altoosdureiid verwijt zijn én ik wènsch geen verwijt Wordl verrol (jd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1