IwA Ook nu weer met de J U LI-A AN BIEDING. heeft aangenomen, waarbij de Joodsche winkels te Saloniki gedwongen worden op Zondag te sluiten. Binnenland. Overgangstijd. In het „Handelsblad" komt een beschouwing voor onder het opschrift„Een tijd van over lang," Met dien overgang doelt de schrijver die als „men" wordt aangeduid speciaal op de beweging, den her2ieningsdrang, welk? in de protestantsche Kerken valt waar te nemen, nationaal en internationaal. Maar dan brengt hij ook de Katholieke Kerk ter sprake en komt tot de volgende vergelijking „Het Protestantisme is thans sinds de dagen van Luther, Zwingli en Calvijn vier eeuwen oud geworden. Onwillekeurig denkt men terug aan de eeuwen, toen de „Roornsch-Katholiekf kerk" haar 400 jaren telde, 't Ware interessant dogmenhisto- risch een parallel te trekken om te trachten te verstaan wat is en wat wordt. Zou de generale drang tot nieuwe vormen, welke in de geheele Protestantsche wereld wordt aangetroffen, een geheel nieuwe (en rijpere) levensperiode van het Protestantisme inluiden Zouden we in een overgangstijd tot een geheel nieuwe aera leven Zou het Protestantisme uit de velerlei gebroken heid van haar openbaringen tot dusver, zich opmaken om meer katholiek en meer inter nationaal te worden De Protestantsche kerken hebben tegenover zich de eveneens sterk in beweging zijnde Roomsch-Katholieke wereld. Daar is 't alge- meene kenmerk dier beweging allerminst her ziening. De Roomsch-Katholieke kerk is door het instituut der Pauselijke onfeilbaarheid het meest conservatieve lichaam dat er in de wereld is of ooit geweest is. Nochtans is er beweging fel en sterk. Het kenmerk dezer beweging is wereldverovering. Het Romanisme, en dit is principieel en zedelijk en op zichzelf genomen zeer zeker haar goed recht maakt zich met verdubbelde energie op om het in deze 400 jaren aan het Protestantisme verloren terrein weer terug te winnen. Er ligt nieuwe hoop en nieuwe kracht in de wijze waarop de Roomsch-Katho lieke kerk zich in de laatste tijden werpt op deze taak. De algemeene drang tot herziening in haar eigen kringen, welke de Protestantsche kerken over 't wereldrond beweegt, wordt dus omkneld en van buiten aangegrepen door de machtige hand van een organisatie, die met de majesteit van eeuwenoude doelbewustheid teruglokt en terugroept tot den schoot der heilige moeder kerk. Het zal de vraag zijn wat uit deze gigantische activiteit zal resulteeren. Wij leven in een tijd van overgang, die allermerkwaardigst is." Wij zouden sommige dingen anders zeggen dan ze in dit citaat gezegd worden. Maar op merkelijk is 't in elk geval een dergelijk betoog te lezen in een orgaan als het „Handelsblad." Minder fraaie Handen door arbeid of weersinvloeden, weer zacbt en blank door PUROL. 2005 6 Verbod bloemeninvoer. Naar V. D. verneemt hoeft de Dmtsche re- gecring en invoerverbod van vele bloemen en kruiden va-tgesteld. V. D. voegt hierbij Onze Hoilandsche kweekers worden het meest getroffen door het verbod op taxus baccata, de tinus cambra en de ilex aquiolium (hulst). Teneinde opheffing er van te verkrijgen vertrekt dezf-r dagen onder leiding van Mr. Wyry een deputatie van den Bond van Neder- landsche Plantenhandelaren naar Berlijn. Verhooging Tabaksaccijns. De Ned. Bond van Kleinfabrikanten in de sigarenindustrie heeft besloten in samenwerking met andere organisaties een protestbeweging tegen de verhooging van den tabaksaccijns op touw te zetten met als slot een nationale be tooging in den Haag. Uniform- en dienstklceding. Bij resolutie van den minister van financiën is ingesteld een commissie, met de opdracht te onderzoeken, of eene meer economische wijze van vervaardiging, levering en verstrekking van Rijkswege van alle uniform- en dienstkleeding mogelijk is, voorts hare aandacht te wijden aan alle daarmede verband houdende aangelegen heden en ter zake een rapport uit te brengen. J. Barendregt. f De heer J. Barendregt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Argentinië, tevens geaccrediteerd bij de republieken Paraguay en Uruguay, is blijkens een telegram uit Buenos- Aires overleden. De overledene was ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw en van de Oranje-Nassau-orde. Hl K. Vakbeweging. Aan het pas verschenen, goed gedocumen teerde jaarboek van de Nederl. R. K. Vakbe weging over 1923 is het volgende ontleend Het ledental bedoeg op 31 December j.l. 101,068, tegen 122,673 op Dec. 1922. In 1920 bedroeg liet ledental 158,052. Het ledenaantal der vrou wen liep terug van 5816 tot 4398. Het aantal adspirantleden van 9916 Lot 5826. Op 3i December j.l. was het vermogen 1,165,182. b keerd (het was een vrij groot gezelschap), maar zijn er nog vijf in Brussel achtergebleven. Omtrent de heropening van den dienst valt nog weinig te zeggen. Wel zijn er allerlei mooie plannen, en vindt men autoriteiten, die gaarne „reeds" nu althans ten deele een einde zouden maken aan den toestand van schijndood, doch hierbij dient met twee factoren rekening te wor den gehouden, le. met de Postwet, waarvan de brief van den minister ook reeds gewaagt, die, gegeven het reces der Tweede Kamer, on mogelijk dezen zomer gewijzigd zou kunnen worden, en zonder welker herziening de rente van het saldo der rekeningen niet zou kunnen worden afgeschaft, en 2e. de indertijd door minister Van Swaay afgelegde belofte, dat hij de Tweede Kamer niet voor een fait accompli zou stellen. Als dus, gelijk door dezen en genen gewenscht schijnt te worden, al staat het nog in geenen deele vast, de toestand van schijndood vóór 1 October een einde mocht nemen, zal zich in de overgangsperiode toch kwalijk een radi cale ommekeer kunnen voltrekken. De Staatsbegrooting. Op de departementen is men thans druk bezig met het ontwerpen van de Staatsbegroo ting voor 1925. Deze begrootingsarbeid is altijd een moeilijk werk, maar vooral dit jaar, nu de Regeering er alles op zet om met een sluitend budget voor den dag te komen. Herhaaldelijk moeten posten weer opnieuw worden bekeken, om te zien, of er nog niet wat af zou kunnen om de begrooting sluitend te maken. Tot op het oogenblik heeft men nog hoop daarin te zullen slagen. („Msb.") De oorlog der toekomst. Mr. J. Bierens de Haan Jr. schrijft in „Het Handelsblad" over de afschuwelijke mogelijk heden van den chemischen oorlog en stelt dan de vraag Hoe staat Nederland daartegenover „Tegenover een aanval der chemie is de eenig mogelijke verdediging een tegenaanval der chemie. Maar hiertoe is noodig een industrief, die op dit gebied even vindingrijk als productie is, en het beschikken over alle noodige grond stoffen. Zoowel in het een als het ander staan wij verre ten achter bij het buitenland een klein land zonder grondstoffen, levend vooral van den handel, is op dit (minderwaardige gebied noodzakelijk minderwaardig. Wellicht zou het mogelijk zijn met zeer groote kosten een klein legertje voldoende te beschermen, d.w.z. oneindig veel beter uit te rusten dan dit tijdens de mobilisatie, ten koste van onbeperkte credieten, het geval was. Te pleiten voor een gioot leger wil zeggen onze mannen vrijwel onbeschermd in dezen hel te willen sturen, over te geven aan de meest afschuwelijke martelingen, zonder dat zij eenige effectieve verdediging hiertegenover kunnen plaatsen. Maar geheel onbeschermd moeten steeds blijven de burgers zij die wonen in de buurt van de vitale deelen' waarop iedere aanval zich het eerst doet richten. Kon in den vorigen oorlog reeds geen verschil gemaakt worden tusschen wel en niet combat tanten (bombardement van -steden, de honger- blokkade), een volgende oorlog zal dit nog veel duidelijker en tevens veel effectiever toonen. Even geweldig als de kosten, even massaal moet de algemeene uitmoording, de afschuwelijke vernietiging zijn, die in korten tijd afrekent met het kleine land, dat het gewaagd heeft zich te verpetten tegen deze giftige overmacht. En komt de „bondgenoot" spoedig ter hulp pas de schending der neutraliteit, dus de eerste aanval, maakt uit wie dit zijn zal dan zal daardoor het land tot gevechtsterrein, en de vernietiging nog radicaler worden. In dit ver band passen geen begrippen meer als nationale eer en heldhaftigheid het is nóch moedig nóch eervol ten koste van het bestaan van het land, van het leven zijner inwoners, den strijd aan te binden tegen giftige machten, waarvan men te voren weet niet tegen opgewassen te zijn het is waanzin." De schrijver besluit „Eenmaal moet de oorlog zelfs voor de groote mogendheden een absolute onmogelijkheid Wor den, omdat iedere oorlog voor beide partijen zelfvernietiging beteekent door steeds grooter barbaarschheid moet zoo de oorlog zichzelf vernietigen. Voor de kleine mogendheden is dit stadium reeds veel eerder aangebroken de kleine mogendheden zullen, niet uit idealisme, maar eenvoudig gedwongen door hun kleinere af metingen en hun beperktere middelen, de groote mogendheden moeten voorgaan in het definitief opgeven van iedere poging tot oorlogvoeren, het afzien van wapengeweld. Is dit Oogenblik reeds aangebroken Dit zullen regeering en volk ernstig hebben te overleggen. Wellicht dat onze conclusie zal moeten zijn dat wij met prof. Van Embden zeggen, „ziende op welk een hoogte van misdadigen waanzin de be wapening is aangeland uit moet het zijn, alles is beter dan dat I Wij zijn aan een keerpunt der geschiedenis. Ons volk is nu aan den tweesprong gekomen." De postcheque- en girodienst. 'i De „N. R." schrijftOnlangs w^rd bericht, dat op 23 Juni ecmgc amntcne.rcn ter nadere bestucteenng van het Belgische systeem naar Brussel waren vertrokken. Naar wij vernemen is een ueei dezer amuienaren thans terugge- j Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jaarfeest St. Jozef en St. Agncspatronaat. Zondagmorgen 1.1. begonnen bovengenoemde patronaten hu'i jaarfeest, met een H. Mis en generale H. Communie. De jongens en de meisjes :n afzonderlijke groepen de halve Imkerzijde vul lend van Smt-Jan,volgden onder toez:cht van het bestuur en onder leidmg van den Z. Eerw. di recteur pater Wolterbeek de Mis, d;e aan het Smt Jozefaltaar werd opgedragen, heel praeUsch op een uur tusschen de parochieele missen ;n. Na afloop der stichtende plechtigheid had er in het patronaatsgebovw een gemeenschappelijk ontbijt plaats. 2004 25 De klok van half acht vergaderde 'g avonds directeur en bestuur, zelatricen en leden, den Z. Eerw. pastoor en de geestelijkheid van Sint Jan met onzen oud-stadgenoot pater Marrevee in het zaaltje van het patronaatsgebouw waar eerst met passende bewoordingen pater Wolter beek fraaie en doelmatige geschenken uitreikte aan hen die zich dit jaar bijzonder hadden onder scheiden, en vervolgens optrad de bij de jeugd overal zoo gewilde Hof-illusionist Okhuijzen,die het zóóver gebracht heeft in prestidigitatie en vingervlugheid, dat hij de spreekwoordelijke stramheid van den naderenden ouderdom geheel weet weg te goochelen. Zijn zoo als altijd rijk en keurig program werd aangenaam afgewisseld met het tusschenspel van zijn assistent,die mees terlijke staaltjes van lachwekkende mimiek, boertige kluchten en voortreffelijke hondendres- suur ten beste gaf. Op zichzelf was het aanschouwen van die vroolijke vergadering met schitterende oogen cn door aandacht opengespannen monden reeds een waar genot. Al de aangeboden amusementen waren zoo echt Roomsch, zoo echt onschuldig. Ongeveer half elf blies de directeur de taptoe, met zijn acbLf bestuur welovertuigd dat zij een uitstekend goed werk verrichten, met geen offer te groot te achten voor het vormen der Roomsche jeugd. Mogen toch al onze Roomsche medeburgers dit nog beter begrijpen en door gebed en gelde- lijken steun, door het werven ook van nieuwe patronaatsleden de belooning waardig worden van den Goddelijken kindervriend, Die gezegd heeft „wat Gij aan den minste der Mijnen ge daan hebt, hebt Gij aan Mij gedaan." De „Winga". Zaterdagmiddag liep, zooals gemeld, van een der hellingen van de ScheepsbouwMaatschappij „Nieuwe Waterweg" met goed gevolg te water het s.s. „Winga" in aanbouw voor Engelsche rekening. Dit stoomschip is van het gerezen achterdek type met brug, bak en Kampanje en heeft de volgende afmetingen Lengte 250 voet, breedte 37 voet, holte 18 voet 6. Het schip is gebouwd volgens de voorschrif- ^ellr^an Corporation hoogste klasse, de Engelsche Board of Trade and de Factory Act en zal ongeveer 2500 ton laadvermogen hebben. De dubbele bodem welke behalve onder de ketels over het geheele schip doorloopt, is ge construeerd volgens het G.A. systeem, waarvan de huidige Directeur der Scheepsbouw Mij. „Nieuwwe Waterweg" de octrooihouder^ is, hetgeen een zeer ruime en goed toegankelijke bal- lastruimte biedt.Dit is het eerste schip, hetwelk volgens dit systeem geconstrueerd is, behalve de de dubbele boden is ook de achterpiek voor waterballast ingericht. Verder heeft het schip 2 masten, 2 laadpalen, 6 laadboomen, 5 stoomlieren enz. Voor den kapitein en de officieren worden keurig ingerichte hutten op het brugdek ge bouwd en voor de machinisten onder het brug dek achter de machinekamer. De matrozen en stokers worden onder den bak ondergebracht. D3 stoom zal worden geleverd door een en kele hoofdketel van 16M)" diameter en 12'—0" lengte met een V.O. van 2865 vierk. voet. In de machinekamer zullen voorts worden opgesteld een hulpvoedingspomp, een ballast- pomp, een verdamper, een voorwarmer, alsmede een stoomdynamo voor de electrische verlichting van het schip, terwijl een hulpketel de benoodigde stoom zal leveren voor de dekstoomwerktrigen. Voor dezenketel zal tevens een afzonderlijkevoe- dingpomp het noodige voedingwater leveren. De doopplechtigheid werd op verzoek van de rceders verricht door Mrs. D. B. Gebbie. Dc eigenaars werden vertegenwoordigd door Mr. D. Smail nit Glasgow, welke in zijn speech o.a. bemerkte, dat hij reed., meerdere malen in Holland het toezicht over voor Engelsche reke ning gebouwde schepen had mogen hebben, doch dat het schip hetwelkthans van stapel is geloopen zijns inziens niet alleen van een uitstekende constructie is wat betreft afwerking, maar zelfs de toetsvanvergelijking met de inGroot-Brittanje gebouwde schepen gemakkelijk kan weerstaan. Eindexamens. Rijks H.B.S. Schiedam. Geëxamineerd 44 candidates Afgewezengeen. Geslaagd: Ma. Sa Je. Andrau Ae. Ai- kema, P. van Bochove, J. M. Boeseken, Aa. Wa. Bokma, He. Bokma, W. J. M. Brounts, Ja. Ma. van der Burg, Ga. Coerman, J. C. Deel- der, E. Dorgelo, Ge. Dulfer,Ha. Aa. Eggens, J. H. Eggens, J. de Goederen, La. Ha. Goemans, H. W. Haanstra, B. 't Hart, J. van der Heul, Wa. Sa. Jonkers, S. de Kadt, Aa. Ma. La. Kleipool, D. de Kok, IT. D. Koning, K. C. Koopmans, J. van der Kort, Aa. Kreber, A. J. Lambregtse, J. M. Lolkus, He. Midderigh S. J. van Oostroom, Je. Montfoort, Ca. Pa. Pols, J. M. Plantfeber, J. F. A. Post, G. J. Prëvoo, M. van de Rid der, J. C. Smits, Ja. van den Tempel, W. A. Teurniet, P. J. M. Trouwborst, J. de Voogd, J. Ta. Wapenaar, B. Zinkweg. Proefrit. Zooals reeds in 't kort gemeld,heeft de R.E.T. M. gistermiddag een proefrit gehouden met een van de nieuwe motorwagens, die bestemd zijn voor den dienst R'damSchiedam. Er waren voor deze gelegenheid al twee bij wagens aangehaakt. Behalve de heeren J. G. Schuuring, directeur van, en J. J. de Jongh, ingenieur bij de R.E.T.M,, hebben o.a. eenige heeren van Gemeentewerken en van het Electri- citeitsbedrijf te R'dam, aan den rit deelgenomen. Zij hebben gelegenheid gehad de doeltreffend heid vast te stellen van de moderniseering der verbinding tusschen R'dam en Schiedam. Op den Mathenesserdijk werd er gang gemaakt en toen bleek het dat de motorwagen met zijn zware last een snelheid ontwikkelde van 30K.M.per uur De oude motorwagens kunnen met twee aanhang wagens niet meer dan 18 K.M. halen.. De rem proeven, die er op dit gedeelte van het traject genomen werden, slaagden al mede zeer naar wensch. De nieuwe wagens zijn aanzienlijk grooter dan de oude motorwagens en hebben op de balkons alleen al plaats voor 25 menschen. Binnen kunnen er 21 personen zitten en nog 5 staan (afgezien natuurlijk van de overbelasting). De wagens zien er keurig uit en zijn technisch modern uitgerust. De beide motoren produceeren 100 P.K. (die in de oude wagens maar 60). Het is de bedoeling dat deze wagens, waarvan er voorloopig twintig besteld zijn, de oude motorwagens op Jijn 8 zullen venrrgcn.Vu- moedelijk kunnen er reeds over een paar weken eenige m dienst worejen gesteld.,En voorts wil men op deze lijn met twee bijwagens gaan rijden, zoodat er dan met één tram, de overbelasting meegerekend, een kleine tweehonderd personen kunnen worden vervoerd. Daarvoor zal echter een wijziging in de concessievoorwaarden noodig zijn. De wethouder van Onderwijs kon deze week zijn gewone spreekuur niet houden Bij de 14 dezer te Amsterdam gehouden Kerkorganistenexamens is geslaagd Mej. J. v. d'. Plas, van hier. Programma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, Directeur H. H. van Vleuten, op Woensdag 16 Juli 1924, des avonds ten 8 uur, in de Plantage. 1. Afscheid der Gladiatoren. Marsch, H. Blankenburg. 2. Ouverture „Si j'étais Roi, A. C. Adam. 3. Faust-Wals, Ch. Gounod. 4. Fan tasie de 1'opéra „Lucie". Donnizetti- Van Vleuten. 5. Waldandaclrt. Paraphrase, Fr. Abt. 6. Doredo- sido. Marsch, F. Benard. UIT ROTTERDAM. De loodgieter J. K. is gisternamidciag uit de dakgoot van pand no. 50 aan den 's-Gravendijk- wal alhier, waar hij werkzaam was, vermoedelijk tengevolge van een duizeling, op'straat gevallen en op zijn hoofd terecht gekomen. Hij was op slag dood. Zijn lijk is naar het ziekenhuis ge bracht. UIT DELFT. De nieuwe weg. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft inleen adres den minister van water staat meegedeeld, dat zij zich in het algemeen kan vereenigen met het plan voor den nieuwen verbindingsweg tusschen 's-Gravenhage en Rot terdam, gelijk dit door de Beide Kamers der Staten-Generaal is aangenomen. De Kamer acht het echter van veel belang, den minister ken baar te maken, dat zij er op vertrouwt, dat de nieuwe verkeersweg 's-Gravenhage—Rotterdam niet zal worden uitgevoerd zonder den aanleg van een behoorlijken zijweg naar Delft. En zij is van oordeel, dat een dergelijke zijweg alleen dan behoorlijk kan worden genoemd, wanneer hij aansluit aan een verhoogde brug over het provinciale kanaal. INGEZONDEN. Aan de Overheid en Gezondheidscom missie van Schiedam. Is het niet allertreurigst, dat de faccaliën en 't rioolvuil, welke uitgebaggerd worden uit de putten bij het Stoomgemaal achter de Broersvest en bij de ruïne worden neergeworpen, wat een besmette lij ken stank en ongedierte brengt voor de Broersvestbewoners, en dat dan na eenigen tijd, dat het daar heeft liggen te besterven, zooals nu, weder op het ltoolasch wordt geworpen wat een verschrikkelijken stank veroorzaakt. Waar om laat men het niet gelijk wegrijden dan kost het geen dubbel tijd en geld! Hopende dat hier spoedig verandering komt (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt dekopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2