DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ER OMSTREKEN Eucharistisch Wereldcongres 47sle Jaargang. Zaterdag 19 Juli 1924. Me. 14001 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39 Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeijcht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met Officieel Kerkbei»cht 10 ets. Gratis-Onqevallen verzekering 500 bij levenslange gekeele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim' f fift hii verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de H oil. Al gem. Ver z. bank te ochiedam ,i»,inn*l _-ü_-1- J - Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Vrome vrouwen hebben in heel de wereld ten allen tijde zegenrijk werk verricht. Ook de Internationale Eucharistische Congressen zijn er gekomen door het ijverig pogen, het religieus gevoel en de diepgaande devotie yan ^eene Fransche vrouw, Emilie Tamisier in 183o ge boren en in 1911 te Tours overleden. Als 12 jarig meisje bezat zij een innige devotie tot het Allerheiligste door een uitnemende op voeding bij de Dames du Sacré Coeur werd deze met bijzondere zorg ontwikkeld en bewaard. Op meer gevorderden leeftijd drong haar lijk zieleleven tot dienstbaarheid aan het H. foacia- ment. In de jaren 1873—1874 verwierf zij zich de vriendschap van hoogstaande en devote priesters en leeken o.a, van pater Eymard, den stichter der Congregatie van de Priesters van het H. Sacrament, van Mgr. de Ségur, die ondanks zijn blindheid met woord en pen ijverig arbeidde, van den heer Dupont, den heiligen man van Tours Met bijzondere toewijding ijverde zij voor bedevaarten naar steden waar een Eucharistisch wonder was gebeurd als eerste vrucht van een bedevaart naar Douay in Fransch Vlaanderen bereikte zij door samenwerking met genoemde personen, dat bij die gelegenheid het eerste Fransche nationale Eucharistisch Congres werd gehouden. Zoo kwam Emilie Tamisier lang zamerhand op de gedachte om deze Congres sen internationaal te maken zij kreeg daarvoor de volle medewerking van Mgr. de Ségur en vele anderen. Niet zonder tegenslag en teleui stelling zou dit groote werk slagen eerst den 16en Mei 1881 gaf Leo XIII in een schrijven aan Mgr. de Ségur zijn goedkeuring en zijn zegen Emilie 1 amisier trok zich in groote bescheidenheid terug en zou het werk der Congressen alleen steunen door haar krachtig gebed. Het eerste wereldcongres werd gehouden te Rijssel van 28—30 Juni 1881, waar ook ons land reeds vertegenwoordigd was. Elk jaar op nieuw werd het een machtig succes, getuige Avignon in 1882 en Luik in 1883, waar St. Ju liana geijverd had voor de viering van den Sacramentsdag. Te Freiburg in Zwitserland namen het volgend jaar reeds 20.000 personen deel aan de plechtige slui tingsprocessie. Toulouse, waar de gewijde zanger van het H. Sacrament rust, St. Thomas van Aquino, Parijs met zijn basiliek van eerherstel ontvingen geest driftig duizende congressisten, evenals Antwer pen dat deed in 1887. Zelfs Jeruzalem, waar Christus Zijn Liefde- sacrament instelde, vereenigde Oostersche en Westersclie Kerk in huldigend aanbidden Reims, Paray le Monial, Brussel en Lourdes, Angers, Namen en Angoulême tiachtten in jubel en gebed elkander te overtreffen. Waar zou beter im 1905 het zilveren jubilé gevierd kunnen worden dan in Rome, waar de heilige Paus der Eucharistie, 1 ius X, er een ongekende luister aan gaf Als het volgend jaar te Doornik voor het eerst een Kardinaal-Legaat op het Congres verschijnt, werd het pas verschenen Decreet over de dagelijksche H. Communie daar be handeld. Nog maar steeds groeide de deelname in Metz waren in 1907 meer dan 150.000 congres sisten bijeern; Londen in 1908 ging er ver bo ven uit. Londen, de residentie vsn den Lngelschen Koning, die tot voor enkele jaren bij zijn troons bestijging met een eed moest beloven, dat hij niet geloofde aan de verandering van brood en wijn in het Lichaam en Bloed van Christus. Londen en Eucharistisch Congres en toch werd het een machtige manifestatie, zooals men nooit had durven denken. lederen avond was de grootste vergaderzaal met zijn 12.000 plaatsen te klein, waar in tegenwoordigheid van den I au- selijken Gezant openlijk de twee "groote ver schilpunten tusschen Roomsch en Protestant werden beleden n.l. Christus in.zijn H. Sacra ment waarachtig tegenwoordig en de Paus Zijn Plaatsbekleeder op aarde. Op het uiterste moment kwam van hooger hand het verbod om het Allerheiligste in de openbare processie mee te dragen met moeite werd de verontwaardiging bedwongentoch gingen 30.000 Katholieken met 1500 priesters en meer dan 100 Kardinalen en Bisschoppen in eerbiedig zwijgen door de stad en niemand kon verhinderen dat de Kardinaal-Legaat van het balkon boven den ingang van de Westminster Kathedraal den zegen gaf met het H. Sacrament. Dan volgt Keulen, het Duitsche Rome, waar onder medewerking en deelname van het stads bestuur, de Roomsche luister hoogtij vierde in een processie bij de sluiting die uren heeft geduurd, want meer dan 100.000 mannen trokken biddend en zingend door de rijk versier de straten. Montreal in Canada zag in de open lucht tegen de bei'gen meer dan 100 kardinalen en Bisschop pen, 200 priesters en 300.000 geloovigen tegen woordig bij de plechtige pontificale H. Mis. In Madrid gaf de Kardinaal-Legaat den zegen vanaf het groote balcon van het Koninklijk Pa leis, waar heel het hof lag geknield met branden de kaarsen in de hand. In de groote troonzaal werd 't Allerheiligste op den Koninklijken Troon geplaatst, in vorstelijke omgeving knielden daar de grootmachtigen der aarde en ofschoon diep ontroerd, bad Koning Alfons duidelijk verstaanbaar „Souvereine vorst, Koning der" „Koningen, Heer aller vorsten der aarde," „voor Uw verheven troon van genade en" „barmhartigheid werpt zich geheel Spanje" „neer Uw volk willen wij zijn, heersch over" „ons, moge Uw Rijk eeuwig duren." Dan Weenen Keizer en Hofhouding het Leger en alle stammen van Oostenrijk en Hon garije vormen de eerewacht bij het H. Sacra ment. Wat een voorbeeld voor de wereld, de oude grijze monarch, door machtig levensleed gebogen en gebukt, toen gebukt en gebogen voor Hem van Wien alle gezag komtin Weenen de geestdrift gewekt door onzen Kardinaal van Rossum met zijn openingsrede over de H. Eu charistie „ons Leven, onze Kracht, onze Glo rie." Malta in 1913, Lourdes daarna en dan is het door den gruwel der verwoesting niet meer mo gelijk de eerste jaren, om in rustig gebed de volkeren te vereenigen. In 1921 riep de Paus van den Vrede het Con gres te Rome bijeen om den Vredevorst open lijk weer te huldigen. Zoo zullen ook wij, wel op afstand en toch in Christus' nabijheid, het Congres beleven. Wij kunnen immers heel in de,vroegte van eiken dag de deur onzer ziele openen voor de gouden zonneglans der goddelijke genade van de H. Communie en ook daar zullen de nevel sluiers optrekken en onze gedachten en ver langens als vroeg gewekte vogelen opstijgen tot God Onzen Heer Wij zijn in staat door Gods Wondermacht in het Altaarsacrament, onzen zieletuin met zijn knoppen van het voorjaar, met zijn bloemen van den zomer en zijn vruchten van den herfst door Christus den Fleer van den oogst te laten verzorgen wif anders geeft met de besproeiing den wasdom In den lichten morgen van iederen levensdag en eiken Congresdag kunnen wij ons hart, onzen wil, ons karakter, ons lichaam, heel ons wezen en zijn bij Christus brengen, de Zonne der gerechtigheid en Hij zal ons warmte, licht en leven geven, waardoor wij onze frischheid be houden en meer zullen opengaan tot het on vergankelijke leven. Al zijn wij niet in Amsterdam, wij weten en gelooven en ondervinden, dat in elke kerk in ieder tabernakel, in iedere hostie woont en leeft Jezus, de Heiland van de Smarten, de Koning onzer harten, onze Troost en Toeverlaat, de Redder van de reddeloozen, ons Licht en Leven, ons Doel en onze Daad Naar Hem leiden Alle wegen Van het leven en den dood Voor ons allen is de zegen Van het uit Zijn Hand verkregen Wonderbaarlijk Hcmelsbrood. B. Binnenland. En nu Congres in Nederland het land, ge drenkt in 't martelbloed der negentien Gorcum- sche getuigen voor de waarheid, dat Christus onder broodsgedaante waarlijk, wezenlijk en waarachtig tegenwoordig is. Eucharistisch Congres in Holland, waar de hoofdstad de Keizerskroon met het kruis draagt, herinnerend hoe een Maximiliaan van Oosten rijk het Mirakelsacrament kwam huldigen. Wereldhulde aan den God onzer Altaren, in het land, waar in onze stad een St. Liduina leed en leefde, jarenlang alleen gevoed door het brood des hemels. Nu geen Stille Omgang in mistigen, killen winternacht, maar in het open, blijde zonlicht, naar buiten uitgedragen zal der Koningen Koning zijn triumftocht houden. In dichte rijen trekken de volkeren der wereld op naar het machtige Stadion, weliswaar een kampplaats, waar men prijskampt om eer, geld, aanzien en zoo vergankelijke menschen- glorie, maar \yaar dan zal gesproken worden over den Vredevorst en waar de God des vredes in duizende kinderharten zal herhalen „Ik ben het, vreest niet." Welluidende zangen zullen in hoogen jubel den eerbied en de hulde uitjuichen van de men- schen, die God bij zich weten 1 De ontroering der plechtige zegening, die over duizende hoofden in duizende harten komt, overhuivert ons, als daar in zwijgend knielen alle rangen en rassen, alle standen en landen bijeen zijn 1 Sta op Nederland en wordt verlicht, want de glorie des Fleeren is over U opgegaan en de vol keren zullen wandelen in Uw licht Wij, kinderen van het lage land bij de zee, kennen toch ook de wondere werking van de zon, de licht- en levensbron. Elk plantje heft bet kopje omhoog, zet bla deren en bloemen naar het zonlichtanders kan het niet leven. De zomerdagen brengen ons overvloedig, de kleur en den gloed, de schittering en do warmte van de zon en haar zegeningen heel de levende natuur dringt met volle teugen het leven uit deze bron. Zieken nemen zonnebaden en worden weer gezond de huizen staan wijd open voor het zonnelicht en de sterfelijkheid vermindert zon voor het kind, zon voor de aankomende en rijpere jeugd, zon voor de ouden van dagen,zon voor de menschen in al hun bedrijven is de leus der hedendaagsche beschaving. Maar dan ook zon voor de ziel, opdat ook die leve en groeie 1 Maar dan ook zon voor de ziel in der Zonnen Zon voor het geestelijk en bovennatuurlijk leven 't Zal een Zonnefeest zijn in de Congresdagen, zoo innig en diep, zoo weldadig en warm als nimmer de zon scheen 1 Een Zonnefeest voor heel de wereld, voor iedere Christenziel, die door Christus alleen leven kan, zooals Hij door den Vader leeft! Wat daar gebeurt in het Stadion te Amster dam herhaalt zich in elke kerk, van daar wordt doorgegeven de blijde mare„Ziet Uw Ko ning komt, gaat Hem tegemoet." Tarief wet-bureaux der A.R.K.W.V. Het Hoofdbestuur der Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging heeft besloten tegemoet te komen aan de behoefte om in ruimen kring voorlichting en raad te verstrekken over het Ontwerp-Tariefwet 1925. 1 De Bureaux dezer organisatie stellen zich belangeloos beschikbaar, om ook buiten de A. R.K.W.V. staande vereenigmgen, lichamen of particulieren behulpzaam te zijn bij het vor men van een oordeel over genoemd ontwerp. De Bureaux beschikken over een uitgebreid feitenmateriaal en kunnen door hun relaties met de officieele lichamen geacht worden met de heerschende stroomingen op de hoogte te zijn. De voorlichtingen en de adviezen zullen wor den gegeven door de heeren Mr. M. Steenberghe, Lid van den Nijverheids- raad, Dr. L. G. Kortenhorst, Lid van den Nijver- heidsraad, Mr. B. J. M. van Spaendonck; Mr. Alph. Diepenbrock. De Bureaux zijn gevestigd Prinsengracht 721, Amsterdam (tel. 33481) en Heuvel 95 B, Tilburg (tel. 654.). Verdiend loon. Het „Volk" laat zich, niet zonder spot, uit Weesp schrijven „Na de directie der Spoorwegen en de wet houder van Emmen maakt zich nu ook degroot- industrie op om deel te nemen aan de kampagne tegen de met alle ingetogenheid en goede zeden in strijd zijnde kleeding van Neerlands jonge vrouwen. De firma Van Houten heeft haar vrouwelijk kantoorpersoneel het voorschrift van de spoor wegdirectie gegevenjapon of blouse tot aan den hals gesloten dragen. „Een der dames deelde de firma mee, dat haar grootmoeders garderobe geen enkele passende kantoorjurk bevatte en zij vroeg daarom kan toorjassen te verstrekken. Hierop volgde het bescheidzoek maar een kantoor, waar ze die gratis verstrekken." Dat antwoord aan het brutale nest was raak. Maar als het vonnis voltrokken werd en de juffrouw op straat zou komen, zou liet, „Volk" weer het groote woord hebben, terwijl het blad wellicht zelf juist de schuld is, dat dergelijke meisjes zich zoo brutaal aanstellen Intusschen zal de firma v. Houten, die door dit voorbeeld anderen wel tot navolging zal brengen, zich van de laffe spotternij van het „Volk" wel niets aantrekken. Gemengd Nieuws. Een reusachtig terrein. Naar men uit Brussel meldt wordt thans te Wilmarsdonk even benoorden Antwerpen, een rangeerstation aangelegd dat het grootste van het land moet worden en de reeds zeer uitgestrekte rangeer stations van Schaarbeek'Brussel en Meirel- bek'e—Gent verre zal overtreffen. Het nieuwe station zal 5 K.M. lang zijn en 2 K.M. breed De sporen worden rondom het station in ovalen spiraalvorm gelegd, wat, naar men verwacht, het rangeeren heel wat zal vergemakkelijken. In het m'dden wordt een bergplaats voor 360 loco mot'even gebouwd: De kosten worden geraamd op ruim 200 md- lioen frank. Men hoopt tegen 1926 met het heele werk klaar te zijn. Locatelli's vliegplannen. Lo- catelli, de Italiaansche vlieger die Amundsen op zijn tocht naar de Pool zou vergezellen, heeft in een interview meegedeeld, dat hij Van plan was op 20 Juli naar Amerika te vliegen met een vliegtuig, dat plaats aan vijf passagiers biedt. Van Pisa zal hij eerst over Marseille naar Zurich vliegen. Vervolgens gaat de tocht via Amster dam en Londen naar Aberdeen. Dit deel van den tocht zal 5 dagen in beslag nemen. Indien het weer goed is wil Locatelli van Aberdeen over Bergen en Tromsoe naar Spitsbergen vlie gen en daar ter plaatse onderzoeken of een vlieg tocht naar de Pool, dien hij het volgende jaar wil ondernemen, kans van slagen heeft. Van Spitsbergen keert hij naar Aberdeen terug, om van daar zijn reis naar Labrador voort te zetten over de Faroer, IJsland en Groenland. Dit laat ste gedeelte van den tocht hoopt Locatelli in 10 dagen te kunnen afleggen. Op alle genoemde plaatsen zijn benzine-depots voorhanden. Wat men in Afrika kan beleven Kolonel Statham, een Engelsche onderzoekings reiziger, heeft met zijn vrouw een huwelijksreis gemaakt door Midden-Afrika, en over dien tocht een boek geschreven, waaruit de „Evening News" een paar avonturen citeert. Zoo ontmoette het jonge paar, in het gebied van den stam Diriko aangekomen, het opper hoofd Niangana. Een keurige oude heer, zoo naar den schijn en mevrouw Statham vond dat Niangana zulke beschaafde manieren had, dat ze hem een geschenk overhandigde, dat hij beantwoordde met een cadeau bestaande uit een hoeveelheid aarclnoten. Op dat moment was het 't jonge vrouwtje niet bekend ze hoorde het eerst later dat het zwarte heer schap o.a. beschuldigd werd van de uitmoording van een heele Duitsche familie van elf menscheai. De vader en de oudste zoon waren ver van de woning afgemaakt, waarna het opperhoofd met zijn trawanten naar het huis was gegaan, waar vervolgens de negen andere. ongelukkien mee- doogenloos werden geslacht. De rivieren in dit district zijn vol krokodillen. Eén keer had de kolonel, bij het halen van water uit een stroom, een onaangename gewaarwor ding. Terwijl hij languit op een boomstam in het water lag, om de veldflesch te vullen, zag hij een V-vormige rimpel in het water snel op hem afkomen, tiij had nog juist den tijd, te maken dat hij wegkwam, aleer de krokodil want zulk een dier was het den stam bereikte. Toen het monster bij den stam kwam, was het halve lichaam al boven water, en de muil stond wijd open. Zelfs stoof het dier nog een eind het land op, maar de kolonel won de race met een klein verschil... Op zekeren dag werd aan het echtpaar Stat ham door een inboorling boter gebracht, waai als extra-delicatesse, menschenhaar door ge mengd was. Zeer ernstig en beleefd vroeg Stat ham den brenger, het schaaltje weer mee te nemen, en boter en haar apart te brengen, zoodot zijn vrouw en hij de boter naar eigen smaak met haar zouden kunnen „aanmaken. Russische actie. De Roel ontleent aan een blad, dat wordt aangeduid met de initialen Wetsj. Wr. (waarschijnlijk een te I arys of Weenen uitkomend Russisch emigranten blad) eën bericht, waarin bijzondei heden zijn vervat omtrent aankoopen op groote schaal, welke voor het Russische volkscommissariaat van oorlog in Nederland, Italië en Zweden wor den gedaan. In Nederland zou volgens dit bericht reeds ongeveer een jaar een zekere heer Sjirinkin vertoeven, die een volmacht heeft van den raad van arbeid en verdediging der Sowj et-unie om in Nederland vliegmachines te koopen. Door dezen heer zijn onderhandelingen gevoerd over den aankoop van 330 vliegmachines, meeren- 'deels Van het Fokker-type. Voor een gedeelte daarvan is reeds een overeenkomst aangegaan. Deze vliegmachines worden gedeeltelijk door de lucht naar Moskou, gedeeltelijk per schip van Rotterdam naar St. Petersburg vervoerd. In Italië zouden voorts 200 vliegmachines besteld en grootendeels geleverd zijn (door de Fiat-fabriek), alsmede 40 zware oorlogstanks. Opgemerkt wordt, dat niet al het bestelde materiaal voor militaire doeleinden is bestemd. Er is bijvoorbeeld bij de Junkers-fabriekcn een bestelling van passagiersvliegtuigen voor de verschillende luchtlijnen in Rusland geplaatst. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT w n .1 on -.««fis, 1F* rAtt^la i 1 7EV P.lkf» rfi£?fil dS - a .1 i ir\r\ r\r\r\ ^1,. oUnn^ /~wz>k ra Tl O-P PT ATI hp.ftl Wflt. ZB Vprffftma KKplll Keil. 111

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1