DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN* Het spookhuis. FEU IlLETOM 47ste Jaargang. Dinsdag 22 Juli 1924. Nó. 14003 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws, Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering g^dtj[e^^rborgdjioorjieHiol^ jaar niet zijn of worden aangeslagen en voor het rijwiel, dat zij voor hun beroep of bedrijf noodig hebben, volgens artikel 1, laatste lid, der wet kosteloos een belastingmerk wenschen te ont vangen, moeten zich daartoe in persoon aan melden ten kantore van den ontvanger der accijnzen over hun woonplaats, ten einde aldaar een schriftelijke aanvraag te doen. Voor het jaar 1924 kan deze aanvraag niet worden gedaan vóór 25 Juli. Personen als hiervoren bedoeld, die binnen het rijk hun werk hebben, doch elders wonen, moeten hun aanvraag doen ten kantore van den ontvanger der accijnzen over de plaats, waar zij hun werk verrichten. V. Niet hier te lande wonende personen, die voor een tijdelijk verblijf binnen het rijk gebruik willen maken van de vrijstelling, volgens artikel 4, letter g, der wet, moeten zich daartoe voorzien van een kaart, die op persoonlijke aanvraag verkrijgbaar is bij de ontvangers der invoer rechten aan de landgrens en op de losplaatsen. I-Iun aanspraak op de vrijstelling moeten zij voor den ontvanger aannemelijk maken. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. De delegatie-leiders MacDonald, Herriot, Iheu nis, de Stefani en Kellogg zijn gistermorgen ter nadere beraadslaging over het algemeene werk der conferentie-commissies bijeengekomen. Met het oog op den goeden vooruitgang, dien men reeds heeft gemaakt, hebben zij daarbij, naar men meent, de wenschelijkheid overwogen van het houden eener plenaire zitting en de vraag behandeld van het stadium waarin men de Duitsche medewerking het best kan inroepen. Intusschen hebben de eerste en derde com missie haar werk voleindigd terwijl de tweede commissie heden opnieuw bijeenkomt. De Engelsche tekst van het rapport der eerste-commissie is gisteravond bekend ge maakt. Dit rapport bevat vier aanbevelingen die met algemeene stemmen zijn goedgekeurd. In de eerste plaats bevat dit rapport een aanbeveling tot wijziging van de bepalingen van het verdrag van Versailles annex II be treffende het ingebreke blijven van Duitschland. Volgens de besluiten der commissie zal voortaan een Amerikaan deelnemen aan de beraadslagin gen van de Commissie van Herstel, Lelkens als de vraag moet beslist worden of Duitschland in gebreke gebleven is. De voorwaarden, waarop de benoeming van dezen Amerikaan zal geschieden zijn in dit artikel opgenomen. Bepaald wordt dat dit lid voor 5 jaar zal worden benoemd en hei kozen zal kunnen worden. In geval van een vacature zullen dezelfde bepalingen voor de benoeming van zijn opvolger gelden. Het voorbehoud woidt gemaakt, dat indien Amerika officieel door een gedelegeerde in de commissie wordt vertegen woordigd, de Amerikaansche Staatsburger die onder deze bepaling is benoemd, zal ophouden lid der commissie te zijn, en dat geen nieuwe benoeming zal geschieden zoolang de Ver. Staten officieel vertegenwoordigd zijn. De tweede aanbeveling stelt vast dat indien de Commissie van Herstel bevindt dat Duitsch land in gebreke is gebleven, de belanghebbende regeering als gemeenschappelijke trustee voor de financieele belangen van hemzelf en van de personen, die geld hebben verschaft overeen komstig het verslag der deskundigen, zullen optreden en terstond zullen beraadslagen over den aard der sancties, die zullen worden toegepast en over de wijze waarop deze sancties snel en met goed gevolg zullen worden toegepast. De derde' aanbeveling stelt vast, dat ten einde den dienst der leening van 800 millioen goud mark in het Dawes-verslag voorgesteld te ver zekeren en ten einde de uitgifte dezer leening te vergemakkelijken, de Geallieerde mogend heden verklaren, dat indien sancties ten gevolge van het in gebreke blijven van Duitschland worden toegepast, zij bijzondere onderpanden zullen waarborgen, die voor den dienst der lee ning verpand zullen worden. De Geallieerde mogendheden beschouwen verder den dienst der leening als een volstrekten voorrang hebbend met betrekking tot alle hulp bronnen van Duitschland, waarop ten behoeve van de leening een algemeene hypotheek is ge legd, evenzoo ten opzichte van alle hulpmidde len, die aangesproken mochten worden als een gevolg van de toepassing der sancties. De Geallieerde mogendheden zijn het er bovendien over eens, dat zij gedurende den looptijd van de leening hun toevlucht niet tot sancties zullen nemen, tenzij de commissie van herstel, het in gebreke blijven zal hebben uit gesproken, overeenkomstig paragraaf 3 van het eerste gedeelte van het rapport Dawes, bij een met redenen omkleed besluit, nadat de meening van den generalen agent voor de betalingen op de schadevergoeding zal zijn geboord, evenals die van den vertegenwoordiger der buitenland- sche schuldeischers. De vierde aanbeveling stelt ten slotte vast dat, ten zij uitdrukkelijk anders in bovenvermel de paragrafen vastgesteld, alle bestaande rechten der onderteekenende mogendheden van het verdrag van Versailles worden voorbehouden. In afwachting van het rapport der desbetref fende commissies is gistermorgen het vraagstuk, of de Duitschers tot de conferentie zullen worden uitgenoodigd, opnieuw behandeld. Herriot moet er voor zijn, de Duitschers thans zoo spoedig mogelijk naar Londen te ontbieden, daar hij binnenkort weder naar Parijs wil terugkeeren en tastbare resultaten van de conferentie wil meebrengen. Men verwacht, dat de Duitschers Donderdag of Vrijdag uitgenoodigd zullen wor den. DUITSCHLAND. De minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Stresemann, die in Swinemünde vertoefde, is gistermorgen van daar per vliegmachine te Berlijn teruggekeerd en heeft zich onmiddellijk na aankomst naar de Wilhelmstrasse begeven. Naar vernomen wordt, heeft gistermiddag aldaar een kabinetsraad plaats gehad, waarin de legatie is samengesteld, welke naar Lon den zal gaan, zoodra de uitnoodiging tot deel neming aan de Londensche conferentie de Duit sche regeering zal bereiken. Deze uitnoodiging wordt in den loop van den avond alhier verwacht. De delegatie zal bestaan uit den rijkskanse lier, dr. Marx, den rijksminister van Buiten- landsche Zaken, dr. Stresemann, en waarschijn lijk nog den „Ministerialrat" dr. Schubert, die speciaal expert in Amerikaansche aangelegen heden is. UIT HET BEZETTE GEBIED. De bezettingsautoriteiten hebben maat regelen getroffen voor het verzekeren van huis vesting aan de terugkeerende uitgewezenen. In zekere gevallen hebben de regiebeambten vrij willig afstand gedaan van de woningen. GRIEKENLAND. De Grieksche regent heeft heden de verschil lende partijgeleiders bij zich ontboden, ten einde hen te raadplegen over de oplossing van de kabinetscrisis. Tot hen behoorde ook Kafandaris, wiens partij op één na de sterkste is in de Nationale Vergadering. Een kabinet onder zijn leiding wordt evenwel niet waarschijnlijk geacht, om dat hij op gespannen voet staat met de andere partijleiders, die het thans afgetreden kabinet ten val hebben gebracht. 55 Toen de vier priester het volk voorbijgingen, knielde de menigte neder en begeleidde de boden der barmhartigheid naar het paleis van het Par lement, waar een deurwaarder zich haastte de kanunniken bij de hooge vergadering aan te dienen. Deze wachtte hen reeds. Fulgence was door het kapittel belast het woord te voeren. Zijn engelachtige godsviucht en de uitgebreidheid zijner weten schappelijke kennis hadden hem die eer waardig gemaakt. Onwillekeurig werd men medegesleept door zijn vurige welsprekendheid, gevoegd bij een heldere en zuivere stem De redevoering van den vriend, den leerling van messire Le Bouteil- ler, schetste in breede, maar treffende trekken den oorsprong van het privilege, bestemd om de zegepraal van het Christelijk geloof op het mon ster der ketterij, van de Christelijke liefde op de strengheid der wet te vereeuwigen. Voor menig andere ware het een welkome ge legenheid geweest zijn uitgebreide geleerde kennis tentoon te spreiden, maar Fulgence wilde in de eerste plaats apostel blijven en zijn rede naarstalent slechts in de tweede plaats doen gel den, Hij eindigde volgenderwijze zijn schoone en ALLERLEI. Het Braziliaansche gezantschap meldt, dat de overgave van de opstandelingen elk oogenblik is te verwachten. De president van de republiek is het onderwerp geweest van 'n indrukwekkende betooging van het volk. Maritz, die in het begin van den oorlog ge tracht heeft een opstand in Zuid-Afrika te ont ketenen en zich verleden jaar gevangen heeft gegeven, is in vrijheid gesteld. Uit Warschau Gisteren zijn in het gebouw van het provinciaal bestuur van Oost-Opper- i Silezië tal van bijeenkomsten van de verschillen de richtingen in de Poolsche vakbeweging ge houden, welke verzet aanteekenden tegen de verlenging van den werktijd. De meeste vergade ringen wezen de regeeringsverordening van de hand, doch enkele verklaarden, dat zij voor het oogenblik, nu de eene sociale verovering na de andere verloren gaat, zich toch voor een overmacht moeten buigen. De Maandagbladen deelen mede, dat deEgyp- tische troonopvolger binnenkort met een groot gevolg een bezoek van langen duur zal brengen aan Weenen. Binnenland. Het Eucharistisch Congres. Gistermiddag is op het vliegveld Schiphol per vliegtuig uit Brussel aangekomen mgr. Th. Lud. Heylen, bisschop van Namen, president van het Eucharistisch Congres. Lang voor het vliegtuigj[moest aankomen'- hadden zich reeds talrijke aanwezigen, w.o. vooraanstaande R. K. geestelijken uit Amster dam, op het vliegveld verzameld. Om kwart over vijf, precies op tijd, vertoon de zich een stip aan de dreigende grauwe lucht. De stip werd grooter en gi'ooter en weldra was de tweedekker in zicht. Toen het vliegtuig het veld opreed, viel den passagier mgr. Lud. Heylen een enthousiaste ontvangst ten deel. Nadat hem bloemen waren aangeboden ging men per auto naar de stad. Voor de niet officieele ontvangst van kardi naal Van Rossum te IJmuiden heeft de commis sie van ontvangst onder voorzitterschap van den heer N. G. Hin in overleg met het hooi'd- comité de onderstaande regeling getroffen. Precies Le 2 uur wordt de Batavier 2 in de groote sluis geschut. Welkomstliederen zullen worden gezongen door de kinderen van de Claraschool en de R. K. Oratoriumvereeniging van Amster dam. Het R.K. Fanfarekorps zal enkele nummers spelen en alleen mgr. Heylen zal zich aan boord begeven ter verwelkoming. De parochianen van de St. Gregoriuskerk zullen op de sluis ter be groeting aanwezig zijn en later met de overige booten op twee motorschepen medevaren. Bij zijkanaal I zal de kardinaal de Batavier 2 ver laten om per motorboot de reis naar Amsterdam voort te zetten. Hij zal in de sluis aan dek komen voor een wederzijdsche begroeting. treffende redevoering ,,Men zou de abten al hunne voorrechten, den bisschoppen al hunne privileges kunnen ont nemen zij zullen zich niet beklagen, mits men hun het asylrecht en het recht van gralie late behouden de beide eenige voorrechen waaraan zij op deze wereld gehecht zijn, tot steun en troost der ongelukkigen en der schuldigen." Na die woorden gesproken te hebben, ver zocht Fulgence het Parlement, aan de door het kapittel afgevaardigde kanunniken toe te staan van hun privdeges te mogen gebruik maken, er bij voegende, dat het van dezen dag af verbo den was de gevangenen te ondervragen, aan te spreken of van de eene plaats naar de andere te vervoeren, tot het privilege toegepast was. Hierop gaf de president toestemming op de gewone wijze van het privilege gebruik te maken. Toen de voorbereidende stappen gedaan, wa ren, begaven de afgevaardigden zich opnieuw naar het vergaderde kapittel. Fulgence voerde hier andermaal het woord, waarna door den no taris procesverbaal werd opgemaakt van hetgeen er dien morgen verhandeld was. Na dien dag onderging het lot der veroordeel den een geheele wijziging. De gevangenbewaar ders, die in het onzekere verkeerden wie van hen begunstigd zoude worden, waren minder streng j egens de ongelukkigen, de getuigenver- hooren werden geschorst, de pijnbank bleef ongebruikt ieder der veroordeelden zag een De rijwielbelasting. De minister van financiën, gezien de artikelen 1, 2, 4 en 12 der Rijwielbelasting (St.bl. 1924, no. 306) en het Kon. besluit van 8 Juli 1924 (St.bl. no. 346), brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden I. De voornoemde wet treedt in werking met ingang van 1 Augustus 1924. II. De belastingmerken worden uitgegeven op de kantoren, bij- en hulpkantoren der poste rijen en zijn thans reeds verkrijgbaar. III. tiet belastingmerk moet, met de daarop voorkomende teekening naar buiten, naar alle zijden goed zichtbaar bevestigd zijn hetzij aan de balhoofdbuis of aan een der buizen van het stuur hetzij, binnen 15 centimeter afstand van het stuur, aan de bovenhuis van het rijwiel. IV. De hoofden van gezinnen, die in de Rijks inkomstenbelasting over het loopende belasting- straalvan hoop zijn donkere cel binnendringen. Zelfs de meest misdadige behoefde niet te wan hopen, want men koos de begenadigden niet zelden onder hen, die de zwaarste misdaden op hun geweten hadden. Door aldus te handelen, scheen de Kerk ten doel te hebben, de macht, waarover zij op dat oogenblik beschikt, in al hare volheid te doen uitschijnen. Zij scheen aan iedereen te willen bewijzen, dat zij inderdaad een mensch van den dood, een ziel uit de hel redde. Fulgence wist dat het zwaarste gedeelte zijner taak hem nog wachtte naarmate dan ook dit tijdstip naderde, verdubbelde hij zijn gebeden, zijne boetedoeningen, zijn tranen. Somtijds schrikte hij inwendig terug, als wachtte hem een lange marteling, doch hij gevoelde tevens dien inwendigen vrede, die de martelaars op de pijn bank en het schavot bij bij ft en staande houdt. „Ik kan er mij zeiven de oorzsmk niet van verklaren," sprak Ogive dén Zondag vóór He- melvaartdag tot haren broeder, „maar ik beef voor Fulgence." „God is zijne kracht," antwoordde de kanun nik, „en welken strijd hij ook te voeren heeft hij zal overwinnaar blijven." XIII. In den kerker. De klokken der kerken, abdijen en kapellen Spoorwegen. Gisteren is te Utrecht een bijeenkomst ge houden van de hoofdbesturen der Hjf organi saties van spoorwegpersoneel, ter bespreking van de voorstellen der directie van de Neder- landsche spoorwegen inzake den personeelraad. De besprekingen zijn niet ten einde gebracht. Naar wij vernemen, heeft de minister van Waterstaat een wijziging van het reglement dienstvoorwaarden goedgekeurd, waarbij de directie der Ned. Spoorwegen gemachtigd wordt om vrouwelijk personeel dat in het huwelijk treedt, den dienst op te zeggen met een uitkeering van zeventig dagen loon. Een definitieve rege ling van de uitkeering bij eventueel ontslag aan het thans reeds gehuwd zijnde vrouwelijk per soneel, is nog niet vastgesteld. Directe belastingen en registratie. De Zaterdag te Utrecht gehouden algemeene vergadering der Vereeniging van inspecteurs der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen heeft tegen het voorstel van het bestuur in, met een kleine meerderheid uitgesproken tegen de geheele samensmelting van de dienstvakken der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen en der registratie. Uitvoering van het plan, ontworpen door de Broederschap van Ontvangers, is algemeen ongewenscht geoordeeld. De wenschelijkheid is uitgesproken, dat de uitvoex-ing van de wet op de vermogensbelasting worde overgebracht van het dienstvak der re gistratie naar dat der directe belastingen, enz., en dat aan een staatscommissie de vraag worde voorgelegd, op welke wijze de met die over brenging samenhangende vraagstukken dienen te worden opgelost. Boterwet. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van kruideniers heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw verzocht, over aan te brengen wijzigingen in de Boterwet de organisaties van winkeliers in boter te hooren. Onze stief-moedertaal. Onlangs heeft het hoofdbestuur van het Al gemeen Nederlandsch Verbond te Dordrecht aan den Nederlandschen minister van buiten- riepen de geloovigen tot het gebed op de stra ten wemelden van een ingetogen menigte, die begeerig was zich bij de luisterrijke procession te voegen, welke gedurende de drie kruisdagen rondgingen, om van den Heer e'en overvloedi- gen oogst af te smecken. In haar alles omvatten de liefde houdt de Kerk, die zorgvolle moeder, zich met de eeuwige toekomst harer kinderen en met het goede, dat er tijdens dezen korten aardschen pelgrimstocht te krijgen is, tevens bezig. Zij heeft haar gezangen, gebeden en zege ningen voor den door de ploeg omwoelden bo» dem zij smeekt den dauw over de uitgedroogde velden af, de vruchtbaarheid over de wijnber gen zij is alles voor allen, en de heiligen die zij vereert, de laaraars die zij gedenkt, hebben het niet beneden zich geacht 'gebeden en aanroepin gen samen te stellen, om God te smeeken vrucht baarheid aan de velden en de wijnbergen te verleenen. In de hoofdstad van Normandië waren het de gebeden voor de vruchten der aarde niet alleen, die de bevolking bezighielden. Ook de jaarlijksche herinnering aan de bevrijding der stad van den gevreesden draad werk gevierd, een herinnering, die telkens levendig gehouden werd door de feesten, bij gelegenheid der toe passing, van het „privilege van den H.Romanus. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1