DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. Het spookhuis. Internationaal Eucharistisch Congres 47ste Jaargang. Donderdag 24 Juli 1924. No. 14005 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. A^prffntlsn. i k roooi„ 41 nr.ml- ij k de o pe,r 31 maanden ,2.70, per „eek 20 cent, franco per plaatsen wordt' 2 maal' berekend. fngeL'den'mTedeebngen^JS^ rtTp» £2 mef OfficieelKorkh^ J nummers 4 cent. Zate^dagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag &ïs™s^SfeiisSl toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevaüenvcrzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog I 200 bij dood f 200 bij verlies van een een wijsvinger; f 15 bi. verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Bnitenlandseh Nieuws, DE CONFERENTIE TE LONDEN. Onder voorzitterschap van Mc.Donald is gister de tweede plenaire zitting van de gealli eerde conferentie gehouden. Uit het officieele communiqué blijkt, dat bij den aanvang van de zitting de Britsche premier een korte mede- deeling deed betreffende de vertegenwoordiging ter conferentie van Groot-Brittannië's Domi nions. Hij verklaarde, dat de vertegenwoordigers van alle dominions en van Indië successievelijk lid van de algemeene Britsche rijksdelegatie ter conferentie zouden zijn. Senator Belcourt zal voor Canada de rij openen. Vertegenwoor digers van de dominions en Indië die niet aan de beurt zijn om aan de conferentie deel te nemen als leden der rijksdelegatie, zullen niettemin tegenwoordig kunnen zijn en ten volle kennis nemen van hetgeen behandeld en besloten wordt. De premier zeide voorts dat dit plan speciaal is aanvaard met het oog op het buitengewone karakter der conferentie, en verschilt van de regeling op de Parijsche Vredesconferentie en die te Washington. Het behoort daarom niet als een precedent beschouwd te worden. De conferentie benoemde daarop een juridi sche commissie, welke tot taak zal hebben aan te geven, welke kwesties moeten worden ge regeld door overeenkomst met Duitschland, wanneer het rapport in toepassing wordt ge bracht en welke procedure zal worden aanvaard, om tot zulk een overeenkomst te geraken, zonder dat inbreuk wordt gemaakt op het verdrag van Versailles. Wat betreft het rapport van de eerste com missie, welke zich heeft bezig gehouden met de kwestie van het in gebreke blijven en welk rapport reeds is gepubliceerd, de conferentie heeft de behandeling daarvan uitgesteld, in afwachting van de voltooiing der werkzaam heden van de tweede en derde commissie. Thomas, de voorzitter van de tweede com missie, zeide, dat het werk van dit lichaam nog wordt voortgezet en het rapport dezer commissie derhalve nog moet worden uitgesteld. Het rapport van de derde commissie werd ingediend door haar voorzitter, sir Robert Kindersley. Deze commissie had zich bezig te houden mét de kwestie der organisatie, benoodigd voor de nuttige aanwending van de Duitsche be talingen aan de geallieerde landen in het bij zonder door middel van transfer en leveringen in natura. In het rapport wordt verklaard, dat de commissie hierover tot overeenstemming is gekomen, dat het aan ieder der geallieerde landen zelf staat te beslissen, welke binnenland- sche organisatie het wenschelijk acht in het leven te roepen voor het onderzoek van de eco nomische mogelijkheden van opneming der leveringen in natura binnen zijn eigen gebied Anderzijds beeft de C. v. H. reeds een inter- geallieerden dienst, welke zich heeft bezig ge houden met leveringen in natura sedert het van kracht worden van het vredesverdrag en het is een deel van haar gewone taak de be hoeften der verschillende landen met elkander in overeenstemming te brengen. Dit lichaam is bij uitstek geschikt om te dienen als middel voor algemeene uitwisseling van denkbeelden tusschen de verschillende geallieerde landen, wat betreft de leveringen in natura, welke zij zelf kunnen gebruiken. De 67 De zaal binnengetreden zijnde, wierp hij zich voor het kruisbeeld op de knieën neder en zich op de borst slaande, begon hij het verhaal van de misdaad, die hem in de gevangenis gevoerd en in zulk een ellendigen toestand gebracht had. De ongelukkige had zich met eene bende valsche munters verbonden en betrapt zijnde in de uitgifte van het valsche geld, was hij gevangen genomen en wachtte zijne straf. „Ik ben bang," riep hij uit, ,,ik ben bang de ketel met kokend water Mijne leden door het brandende vocht verteerdo, het is verschrikkelijk Redt, o redt mij van de marte ling Ik zal spoedig aan verzwakking ster ven Men late mij den tijd boete te doen Indien ik gepijnigd werd, zou ik God in overmaat der martelingen verloochenen Gij.zult niet willen dat er eene ziel verloren gaatGij kunt de mijne redden Ik heb geen moord be dreven ik was slechts zwak. Een stuk lood in de plaats van een goudstuk uit te geven, het moge een diefstal heeten, maar het is geen moord. Laat mij dus leven, de dood jaagt mij vrees aan De verklaringen en wenschen van den valschen munter werden in een daarvoor bestemd register ingeschreven, waarna de gevangene naar zijne cel teruggeleid werd. commissie is derhalve van oordeel, dat het niet noodzakelijk is, een nieuw lichaam voor dit doel te benoemen. De conferentie besloot verder, dat de vol macht der derde commissie zal worden gepro longeerd voor het onderzoek van en het rap porteeren over drie verdere kwesties in verband met de toepassing van het Dawes-rapport. Deze zijn lo. Het verkrijgen van een verzekering der Duitsche regeering, dat zij haar best zal doen de invoering der leveringen in natura op com- mërcieele basis te vergemakkelijken en bevor deren. 2o. De uitnoodiging aan de C. v. H., een commissie te benoemen, samengesteld op de zelfde wijze als de organisatie volgens het plan der experts benoemde commissies, ten einde met de Duitsche regeering te ondei'handelen over regelingen tot vereenvoudiging der procedure in zake de bestelling der leveringen in natura. 30. Onderwerping aan arbitrage van de ge schillen, welke tusschen Duitschland en de transfercommissie kunnen rijzen. Naar verluidt, zal de juridische commissie, die moet nagaan, welke kwesties met Duitsch land besproken moeten worden, bestaan uit Sir Cecil Hurst en Tromageot, de juridische adviseurs bij de Britsche en Fransche ministeries van Buitenlandsche Zaken. Men verwacht niet, dat hun arbeid van langen duur zal zijn. Intusschen moet er op gewezen worden dat het rapport van de eerste commissie niet terug getrokken is, en dat er nieuwe besprekingen tusschen de bankiers en de financieele experts gaande zijn. De kwesties, waarvoor de eerste commissie geplaatst is, staan in nauw verband met den arbeid der andere commissies, en haar rap port kan dan ook beter ingehouden worden, totdat alfe commissies haar taak voltooid heb ben. De tweede commissie heeft ook nog een of Lwee punten af te bandelen, terwijl thans nu haar taak uitgebreid is, de derde commissie haar zittingen zal hervaLten. DE DUITSCHE RIJKSDAG. Het seniorenconvent uit den Rijksdag heeft besloten de besprekingen over de aanvullings- begrooting en in verband daarmede het groote debat over de buitenlandsche politiek door de rechtsche partijen geëischt, op Vrijdag te be palen. n groep liberalen. Hij zal een coalitie-kabinet vormen dat den steun zal hebben van alle partij leiders, die de vorige regeering ten val brachten. Zij zullen persoonlijk evenwel geen zitting in het nieuwe kabinet nemen. Papanastasioe heeft geweigerd zijn steun aan den nieuwen premier te geven. Hij heeft ver klaard een oppositie te zullen vormen. De nieuwe premier zou heden de lijst der nieuwe ministers den president aanbieden en Maandag aan de Nationale Vergadering een. motie van vertrou wen vragen. DE OPSTAND IN BRAZILIË. De kapitein van het Grieksche stoomschip Andrios rapporteerde, dat hij de lossing van zijn schip te Santos niet heeft kunnen voltooien, doordat vliegmachines van de rebellen den Braziliaanschen dreadnought,, Minasgex-aes "bom bardeerden, en hij wegens de daaraan verbonden gevaren voor zijn schip en bemanning de haven moest verlaten. DE MICUM-VERDRAGEN. De bladen melden, dat de nieuwe onderhande lingen der Mieum-verdragen aan het einde- van deze week zullen beginnen. DR. SEIPEL. Bij gelegenheid van het 25-jarig priester jubileum, dat de Bondskanselier Seipel gister te Weenen met zijn priestercollega's herdacht, in de kerk van het Heilig Hart, waarvan hij de overste is, waren bijna alle leden van de regee- ring aanwezig, benevens de commissaris-gene raal Zimmerman, het corps diplomatique en de pauselijke nuntius. GRIEKENLAND. Na een mislukte poging van Kafandaris tot vorming van een nieuw kabinet is de opdracht tot de vorming van een ministerie thans opge dragen aan Sofoelis, den leider van een kleine MEXICO. Naar Havas aan de New York World ontleent, zou generaal Plutarquo Galles gekozen zijn tot president van Mexico. ALLERLEI. Uit Washington Het Witte Huis beschouwt een rede door Hughes te Londen gehouden, en waarin hij zei dat Europa voor zijn herstel op Amerikaanschen steun kan rekenen, als aan te geven de algemeene lijn van de Amerikaanscbc internationale politiek onder het bestuur van Coolidge. Hughes en Coolidge hadden de rede van tevoren besproken. Uit Berlijn Het sedert een jaar hangende Russisch-Turksche handelsconflict is bijgelegd. De Sovjet-autoriteiten laten weder het binnen- loopen van Turksche schepen in Russische havens toe, zonder visum van den Russischen hoogen commissaris te Constantinopel, omtrent wiens competentie het meeningsverschil ont staan was. Uit Madrid Primo de Rivera is van zijn bezoek aan Marokko teruggekeerd en heeft aan den raad van het directoire rapport uitgebracht over de bijzonderheden van zijn reis. Uit Königshütte Gistermiddag is het bedrijf in alle zink- en ijzermijnen in het Oosten van Opper-Silezië stilgelegd, daar de arbeiders, 'in strijd met de regeeringsverordening, slechts acht uur gewerkt hebben. De tweede misdadiger, die binnengevoerd werd, was een moordenaar zijner vrouw, welke hij in een aanval van jaloezie om het leven ge bracht had. Hij beproefde al het ongelijk op zijn slachtoffer te werpen, wier nagedachtenis hij besmeurde. Hij hechtte aan het leven en bewees zulks door de levendigheid zijner woorden, maar hij toonde geen berouw over zijne misdaad. Het privilege van den H. Romanus inroepende, beleedigde hij nog de ongelukkige, die onder zijne slagen gevallen was. Hij boezemde weinig belang in, en zonder hem hoop te geven, werd hij naar zijne gevangenis teruggevoerd, waar de beul en het schavot hem wachtten. Na hem verscheen een jonge man voor de kanunniken, een brandstichter namelijk. Zoon van een landlooper en aan den grooten weg op gevoed, er aan gewoon zijne gezellen van roof en plundering te zien leven, had hij onbedacht hunne levenswijze nagevolgd. Het geweten was bij hem ingesluimerd. De kleine bende, waarvan hij deel uitmaakte en die een onderkomen voor den nacht eischte, werd op zekeren avonddoor een landman afgewezen, en uit wraak stak zij de hoeve in brand. Hij werd met de anderen gevangengenomen, maar hield staande, dat hij niet aan de brandstichting medeplichtig was, ofschoon hij 'moest bekennen aan vele diefstallen deelgenomen te hebben. Sedert hij zich in de gevangenis bevond, hadden de bezoeken en vermaningen van een bejaarden priester zijn geweten wakker geschud hij had berouw over de afdwalingen zijner jeugd, en terwijl hij wee- De kerkelijke opening. Van meer dan dertig kerken jubelden de klokken haar feestlied over Amstels veste. Door de luchten trilden, dreunden en repten haar metalen stemmen en riepen de Roomsche geestdrift wakker om door een verheven ker kelijke plechtigheid de opening te vieren van het 27ste Eucharistische Congres. De klokken zongen en haar lied was een oproep ten kerkgang, die door duizenden werd vernomen. Het oogenblik was geko men, waarvoor kardinalen en bisschoppen, prelaten en abten, priesters en leeken uit vreemde landen de verre reis naar Holland's hoofdstad hadden ondernomen. Het Eucharistisch Congres zou met een bededienst op plechtige wijze geopend wor den. De kerk van St. Willibrordus buiten de nend alles bekende, kreeg men medelijden met den ongelukkige, die nauwelijks een-en-twinlig jaren telde. Zoo verschenen voor de kanunniken allerlei -soort van misdadigers, giftmengers en moorde naars. Na het leven van hun evenmensch te hebben verkort, smeekten zij het behoud van hun eigen leven af met een vuur, 't welk bewees hoezeer zij er nog aan hechtten. Velen waren welsprekend in hunne pleitrede en meermalen wischte Fulgence zich de tranen uit de oogen. Zijne ziel was ten prooi aan een gemengd ge voel van afschrik en mededoogen. Zoo de mis daden, waarvan hij het verhaal vernam, hem een afschuw inboezemden, welken hij niet kon over meesteren, behaalden zijne aangeboren goed hartigheid en de heilige roeping, die hij te ver vullen had, spoedig de overhand en gevoelde hij, zich door medelijden aangegrepen voor de on- gelukkigen, die zoo zwaar getroffen werden door de goddelijke rechtvaardigheid en de mensche- lijke gerechtigheid. Het denkbeeld van te kunnen medewerken aan de bekeering van een dier groote misdadigers vervulde zijne ziel met vreugde, en hij had al die schuldigen willen redden en ze met den Hemel verzoenende, aan de maatschappij teruggeven. Meer nog dan andere jaren keerden de ge vangenen dit jaar met verlicht gemoed en het hart vol hoop in hunne cellen terug de blik van den jeugdigen kanunnik, die vol medelijden en teederheid op hen rustte, had hen vertroost en versterkt. Veste was hiervoor uitgekozen. Fier hief zij den nieuwen koepel in de lucht en rond haar toren toeiden de blijde kloiskeklanken. Het plechtig lof dat te half zeven aanving werd behalve door een reusachtig aantal con gressisten en. geloovigen bijgewoond door de kardinalen Bourne, aartsbisschop van Westmin ster, Piffl, aartsbisschop van Weenen, Bertram, aartsbisschop van Breslau, Schulte aartsbisschop van Keulen, Reigny Cassanova, aartsbisschop van Toledo, en Sineceroi, van het Heilig College. Deze kardinalen hadden rechts van het priester koor plaats genomen op de voor hen bestemde tronen, tegenover den troon van den kardinaal legaat, aan de andere zijde. Talrijke bisschoppen uit vrijwel alle landen der wereld er waren er in den loop van den dag nog velenaangekomen hadden plaats genomen op de voor hen be stemde zetels in het koor, iedermet zijn secretaris achter zich. De ministers Ruys de Beerenbrouck en van Swaay woonden de plechtigheid bij. I oen alle hunne zetels hadden ingenomen werd de Kardinaal-Legaat Z.Em. W. M. Kar dinaal van Rossum op ceremonieele wijze de kerk binnengeleid. Het „Sacerdos et Pontifex" juichte langs de tempelbogen en zegenend trad de Kardinaal onder den zijden draaghemel naar het altaar. De door de ridders van Malta gevormde eerewacht volgt met de leden van het escorte van den Kardinaal. De Maltezers scharen zich ter zijde van den troon en vormen aldus in het hooge priesterkoor een schilderachtige groep. Zulk een aanblik heelt de Kerk nog nooit opgeleverd het is een niet te vergeten schouw spel. Met Pontificale assistentie der Kardinalen wordt het lof gecelebreerd door den Z. Eerw. heer pastoor F. W'. de Rooy, pastoor der St. Willibrorduskerk. Het zangkoor der kerk, een gemengd knapen- en mannenkoor, onder leiding van den heer Theo van der Bjjl, voerde liturgische gezangen uit. Als hoogtepunt van deze openingsplechtig heid werd de Benedictie inet het Allerheiligst Sacrament gegeven en daarna klonk het „Lau- date Dominum" van Alphons Vranken. Den Kardinaal-Legaat werd wederom plech tig uitgeleide gedaan, waarna de kenr leegstroom de. Per auto begaf zich de lange stoet van Kardi nalen, Bisschoppen en hoogwaardigheidsbe- kleeders naar hét Stadion voor de openingsver gadering. In het Stadion. Het Stadion heeft in deze dagen een aanzien, dat zeer belangrijk van het gewone verschilt. Boven den hoofdingang is een reusachtig beeld van het Heilig Hart van Jezus opgesteld. Het staat met den rug naar het amphitheater en met het gelaat naar het Stadionplcin. Het stelt voor den Christus, toonende zijn Heilig Hart, en met wijd uitgestrekte armen de menschheid dringend uitnoodigend om tot Hem te komen en binnen te gaan ter deelneming aan de katholieke wereldhulde aan het door Hem ingesteld altaars- sacrament. Op elk der vier torens verheft zich het vergulde beeld van een engel, die de bazuin steektde vier engelen hebben zich gericht naar het middelpunt van het groote grasveld. Daar is een eenvoudig, stijlvol ontworpen paviljoen opgericht op een podium, vraartoe rondom twee viertredige trappen leiden. Het rust op vier slanke pilasters in den koepel ziet men aan elk Sedert meer dan drie uren hoorden Fulgence en messire De Nouviel de sombere bekentenissen en de smeekingen der schuldigen, toen de kape laans hun bezoek in de cellen der gevangenis eindigden door den laatsten van alle Donat, uit zijn donkeren kerker te halen. Zijne mede plichtigen hadden, evenals Jacquet, bij het verhoor met al de onbeschaamdheid van lieden geantwoord, die reeds van te voren met het leven afgerekend hebben en van God noch menschen iets meer verwachtten. De houding van Donat bleef somber en af getrokken. Een doodelijke bleekte bedekte zijn gelaatzijne roodgeworden oogleden bewezen dat hij geweend had. Toen hij voor de kanun niken verscheen, was zijne eerste beweging twee schreden achteruit te gaan en ootmoedig het hoofd te schudden. „Wat moet ik hier uitrichten?" sprak hij treurig. „Broeder," sprak Fulgence, „vrees niet hier zetelen slechts medelijden en barmhartig heid Wij verzoeken u te spreken alsof gij u in den biechtstoel bevindtNiemand zal zich uwe woorden herinneren en, begenadigd of veroordeeld, kunt gij u van ons zwijgen ver zekerd houden." „Ik hecht niet meer aan het leven." „Toch hebt gij eene vrouw „Zij moet mij erachlen." „Een een kind „ik heb het onteerd." (Wordl vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1