'tn ïedi.... Ook nu weer met de JüLKAANBIEDING. der vier zijden|?drie^rnegaphonen ingebouwd, die correspondeeren op het„loudspeak-apparaat" waardoor de redevoeringen gesproken worden, zoodat zij tot in den versten uithoek van het Stadion en nog vér daarbuiten woord voor woord duidelijk verstaanbaar zijn. Van de poort onder de overdekte tribune naar den opgang van het met tapijten en palmen versierde paviljoen, van welke top de pauselijke vlag wappert is een dubbele haag van oranjeboomen geplaats, waar- tusschen een looper is gelegd. Rechts van het paviljoen bevindt zich een groot plankier, waarop bij de verschillende ver gaderingen en godsdienstige plechtigheden de muziekcorpsen en de zangers worden opgesteld. Aan de andere zijde is met lage geschoren palm boompjes een soort priesterkoor gevormd, aan welks uiteinde, vlak tegenover den hoofdingang, het bisschopsaltaar zal worden opgesteld, waar aan Zaterdag en Zondag de groote kerkelijke plechtigheden zullen worden voltrokken. •Lang voor den bestemden tijd had zich gister avond een groote menigte langs den Amstel- veenschenweg bewogen in opmarsch naar het Stadiontrams, auto's en andere voertuigen, alle voerden belangstellenden aan. De gestyleerde gouden engelen, die op de hoektorens van het Stadion hun klaroenen steken, gingen nog een laatsten glans vangen der avondzon. Een oogenblik slecht§ te kort voor het schoone schouwspel schieten er vonken, dan vermindert onder den grijzen hemel ook de kl'eurhevigheid van den rijken vlag- gentooi van het Stadion, waarin het geelwit domineert. De avond wordt plechtiger, naarmate hij meer versombert. Het groote heilig Hart-beeld teekent zich zegenend af tegen de lucht, zijn contouren van gen het late licht als een nimbus. In het Stadion klinken alle talen der aarde samen in een bronhega van stemmen. Het is er vól. De overdekte tribune is tot in de uiterste hoeken bezet, de tribunes daarvoor eveneens. Op de staantribunes kan men over de hoofden loopen, slechts de onoverdekte tribune ver toont hier en daar eenige open vakken. Maai er moeten toch zeker ongeveer twintig duizend menschen aanwezig zijn. Omstreeks 8 uur verscheen de kardinaal-legaat aan het Stadion. Zijn aankomst werd door middel van den oud-speaker" bekend gemaakt aan de vele duizenden, die het groote amphitheater op alle rangen vulden. De Nederlandsche en bui- tenlandsche bisschoppen, gemijterde abten en andere hooge reguliere en seculiere geestelijken, hadden inmiddels reeds plaats genomen op het gereserveerde gedeelte van de overdekte tribune ieder vergezeld van de priesters van zijn gevolg. Onder een baldakijn, gedragen door ridders van Malta, en voorafgegaan door den voorzit ter van het permanent comité, mgr. Heylen, werd de kardinaal-legaat naar het paviljoen ge leid, terwijl alle in het Stadion aanwezigen zich van hun zetels verhieven en de muziek de Marcia Pontificia speelde. Toen volgenden den legaat de zes andere kar dinalen, die reeds bij de plechtigheid in de St. Willibrorduskerk aanwezig waren ook zij waren gekleed in ïange, lakroode mantels van gevlamde zijde, gedragen boven roode toga's met purperen sjerpen en onder het schoudermanteltje een su- perpli van kostbare kant. Toen de kardinaal-legaat de andere kardinalen en de bisschop van Haarlem, die zich ook naar het paviljoen begeven had, hun zetels hadden ingenomen, zong een vierstemmig gemengd koor van de R.K. Oratoriumvereeniging onder lei ding van Louis van Tulder het Sacerdos et Pontifex van J. Schouten, en daarna het Veni Creator van Alf. Vrancken. Daarna trad mgr. Heylen voor den „loudspeaker" en hield daar voor langzaam, letter voor letter duidelijk ver staanbaar, de volgende rede In den naam van Zijne Eminentie, den Kardi naal-Legaat, verklaard ik het 27ste Internatio nale Eucharistische Congres geopend. Hoogeerwaarde Kardinaal-Legaat, Eminenties Doorluchtige Kerkvoogden, Hoogvereerde Ver zameling. Als voorzitter van het bestendige Comiteit der Internationale Eucharistische Congressen, voel ik de behoefte, ons aller vreugde uit te drukken over het houden van dit Congres te Amsterdam. Dank zij God Wij hebben kunnen verwezenlijken, wat de insteller der Eucharisti sche Congressen van het begin af wilde doen een Congres van het Allerheiligste Sacrament houden in de stad van het Sacrament van Mira kel. Dat scheen onmogelijk tot op den dag, dat het bisdom van Haarlem hier zijn diocesaan congres hield, dat een wonderbare triomf was van de Heilige Eucharistie. Ik was er getuige van; ik deelde mijn indrukken mede aan de leden van het bestendig comiteit. Allen juichten toe. Amsterdam werd gekozen tot zetel van het 27ste Internationale Eucharis tisch Congres. Zijne Heiligheid de Paus bekrach tigde met vreugde onze keus en God heeft haar overvloedig gezegend. Wij verwachten veel van Amsterdam en ik ben gelukkig te zeggen, dat onze verwachtingen overtroffen werden. De voorbereiding is schit terend geweest, cn zou eischen dat ik al de ar beiders persoonlijk bedankte. Maar zij verlangen dit niet, en verwachten hun belooning van Jezus alleen. Toch zij het mij geoorloofd, onzen innigen dank uit te spreken aan Zijne Doorluchtige Hoogwaar digheid den bisschop van Haarlem, en nevens hem te noemen den ZeerEerwaarden deken van Amsterdam, den onvermocibaren secretaris, Eerwaarden pater van Dijk, met ai de priesters i en 'eeken, die sinds maanden niet opgehouden j hebben te werken om het congres voor te berei- Bij Huidjeuk cn ook bij Muggenbeten geeft bet inwrijven met PUROL dadelijk verlichting. Bij Apoth. cn Drogisten den en te verkrijgen, dat het waardig volgde op het schitterend congres te Rome. Zoo zal het zijn met den zegen van God. Door dit Congres willen wij Jezus verheerlij ken in den Paus en in de Eucharistie. Wij willen het voorbeeld navolgen der martelaars van Gor- cum, die stierven voor het pausdom en voor de wezenlijke tegenwoordigheid van Jezus in het Allerheiligst Sacrament. De eerherstelling zal het bijzonder doel zijn van dit congres. Over de eerherstelling zullen de redenaars spreken. Zij zullen ons doen zien, hoe noodig, hoe heilzaam zij is zij zullen ons de middelen aanwijzen,, onvze krachtdadig te be oefenen." Wij zullen ons niet tot woorden bepalen maar al de dagen van het congres zullen wij aan de eerherstelling toewijden door onze aanbiddingen, onze liturgische plechtigheden, onze veel vuldige en vurige communies. De gansche Kerk zal zich bij ons aansluiten terwijl wij hier vergaderen, stijgen van alle punten der aarde aanbiddingen en eerherstel lingen te hemel overal worden Missen en Communies opgedragen, overal worden plechtig heden ter eere van het Allerheiligste Sacrament gevierd. Onze plicht zal het zijn in Amsterdam, ons niet te laten overtreffen in vurigheid, maar het gloeiende Centrum te zijn, waarom al de geloovi- gen der Kerk zich met liefde scharen. Dat geve God, opdat het Congres van Am sterdam aangenaam zij aan God, en heilzaam voor ons allen, voor Nederland, voor de gansche katholieke Kerk. Toen het gejubel verklonken was stond mgr. Callier op om met van aandoening trillende stem de volgende toespraak te houden Als Bisschop van het diocees, waarin dit 27 ste Internationale Eucharistische Congres wordt gehouden, had ik gister de hooge eer, ook in Uw aller naam, den vertegenwoordiger van onzen heiligen Vader Pius, den Kardinaal- Legaat te begroeten bij zijn intrede in deze stad en aan dienzelfden titel dank ik thans de eer U allen bij de opening van het Congres te be groeten in naam van deze stad, van dit Bisdom, ja van geheel Nederland. Wij brengen onzen hartgrondigen dank aan allen, die hier persoonlijk of in den geest tegenwoordig zijn, dat zij door de algemeene aanbidding het oog van God met welgevallen doen rusten op deze, door Hem zeiven zoo be gunstigde stad van waar Hem een zoo schitterend eerherstel wordt gebracht voor al de mis kenning en oneer Hem in Zijn aanbiddelijk Sacrament aangedaan hier en over de geheele wereld en ik verwacht, dat wij met al onze Ge- loovigen niet slechts met de lippen maar door een verhoogd geloofsleven voortdurend de ontroe rende heilige verzuchting zullen slaken, die na iedere altaarwijding tot driewerf toe met den wierook ten hemel stijgt, zoodra het kruis i is geplaatst op het altaar, waarop aanstonds de eerste H. Mis, die onvloedige herhaling van het Kruisoffer zal worden opgedragen, die heilige ontroerende verzuchting zeg ik „Omnis terra adoret Te Deus", „O God, dat toch spoedig de geheele aarde, ook daar waar Gij tot dusverre niet niet wordt gekend, U aanbidden moge in het grootste wonder Uwer liefde, het Allerhei ligste Sacrament des Altaars Weer dreunde het Stadion van den bijval, die pas bedaarde toen de Kardinaal-Legaat het woord nam. Geloofd zij Jezus Chr. in het Allerh. Sacra ment des Altaars. Buitengewone, rechtmatige blijdschap vervult Uw aller harten, nu eindelijk het zoo lang verbeide oogenblik is gekomen der opening van dit wereldcongres der H.Eucharistie. Wat willen wij in de dagen van deze groot- sche samenkomst ter eere van de H. Eucha ristie Eenparig zegt gij het allen met mij Wij willen een openbare algemeene wereldge tuigenis van ons vast, onwankelbaar, en levendig geloof in de waarachtige tegenwoordigheid van Jezus Chr. in de Heilige Eucharistie en in de schitterende huldebetuiging van onze dankbare liefde en van ons eerherstel aan Zijn Eucharistisch hart. Sta dan op gij, Nederland, dat de verdruk king en vervolging hebt verduurd, boeten en kastijdingen hebt verdragen, maar uw geloof aan het allerheiligst Sacrament niet hebt prijs gegeven. Sta dan op gij Nederland dat uw martelaren, de martelaren van Gorcum en Alkmaar en zoo veel anderen met onverwin- bare standvastigheid hun bloed en leven hebt zien offeren voor de waarheid van Jezus' waar- wachtige tegenwoordigheid in het Allerh. Sa crament. Sta dan op, gij Amsterdam, gij hoog bege nadigde stad, waar Gods almacht zoo wonder bare dingen wrochtte om de waarachtige tegenwoordigheid van Jezus in het heilig Sacrament te bevestigen. Sta dan op, gij Am sterdam, dat uw eer en opkomen, uwe groot heid en glorie te danken hebt aan het hoogheilig Sacrament van Jezus liefde. De dagen van uw jubel zijn gekomen. Uit alle oorden der wereld zijn de. volkeren toegesneld. Hun taal zult gij wellicht niet verstaan, hun woorden niet begrij pen, maar wel verstaat gé en begrijpt ge en ge voelt ge dat ge één zijt met hen in het geloof, én in het belijden van de waarachtige tegenwoordig heid van Jezus in het H. Sacrament. In die eenheid van ons geloof en onze ge voelens vangen wij, onder Jezus', onder de be scherming van de allerzaligste Maagd en Moe der Gods Maria, onder bijzonderen zegen van onzen H. Vader Pius XI dit Eucharistisch Congres aan. Het moge gedyen tot eer en glorie van het Allerh. Sacrament tut uitbundigen dank en innige erkentelijkheid aan het Eucharistisch 2004 26 L. van O. H. J. C., tot eerherstel van zooveel miskenningen en beleedigingen Hem aangedaan in de grootste uiting zijner liefde en tot heil en zaligheid van ons aller zielen De redevoeringen van den kardinaal-legaat, van mgr. Callier en mgr. Heylen, werden tel kens door geestdriftig applaus onderbroken. Nadat mgr. Paul Akel, bisschop der Mario- nieten van Laodisea te Bekorki uit naam der Oostersche kerken gesproken had, werd ten shotte nog een hartelijk woord van dank ge sproken tot den kardinaal-legaat en tot de kar dinalen die op de openingslechtigheid het woord hadden gevoerd. Nadat de kardinaal-legaat en zijn gevolg het paviljoen verlaten had, werd geestdriftig het congreslied aangeheven. De openingsplechtigheid was ten einde. Officieel program. Vr ij dag 25 Juli. Aanbidding in alle kerken, waar geen Ponti ficale H. Mis wordt opgedragen, tot 10 uui 's morgens. Pontificale H. H. Missen: te half tien. In de Kerk van St. Nicolaas, Prins Hendrik kade, door Zijne Eminentie Fr. Kardinaal Bourne van Westminster. In de kerk van de H. Ignatius, „De Zaaier", Keizerskracht 18, door Zijne Eminentie L. E. Kardinaal Dubois, van Parijs. In de Kerk van St. Willibrordus, Amsteldijk, door Mgr. Tihen, Bisschop van Denver, voor Amerikanen. In de kerk van Mozes en Aaron, Waterloo- plein, door Mgr. L. Lequien, Bisschop van Mar tinique. In de Kerk van St. Dominicus, Spuistraat 12, draagt Mgr. Th. Lud. Heijlen, Bisschop van Namen een stille H. Mis op. Vrijdagmiddag te 12 uur in alle kerken van Amsterdam kinderhulde aan het Allerheiligste Sacrament. Te luur Priestervergadering, in de aula van het St. Ignatius-College Nicolaas Maesstraat 1. Te 3 uur de Sectievergadering. Nederlandsche sectie in St. Jozef-Gezellen- Vereeniging, Stadhouderskade No. 55. Spreker Mr. A. I. M. J. Baron van Wijn bergen, over Waarop moet gelet worden in het huisgezin, opdat de effecten der H. Com munie worden verkregen. Algemeene vergadering in de St. Willibrordus'savonds te 7 uur. Vlaamsche sprekerMr. van Cauwelaert, Burgemeester van Antwerpen, over Het stre ven naar eerherstel. Waalsche spreker Mr. Sinzot. Fransche spreker R. Père Janvier O.Pr., Algemeene vergadering in het Concertgebouw te 7x/2 u u r. „Voci et Amicitiae" zingt. Holl. spreker Mgr. J. A. S. van Schaik, President van het Klein-Seminarie Culemborg, over De Sacramenten van Mirakel. Amerikaansche sprekerMgr. Fr. Kelly, Bisschop van Oklahama. Italiaansche spreker Rev. Padre Vincenzo di Lorenzo S.S.S. Stadionvergadering te 8 uur. Sprekers L. J. Willenborg, Pastoor teBloe- mendaal en Henri G. M. Hermans, Lid der Tweede Kamer. Binnenland. Arbeidswet. Eergisteren hebben de besturen van het R.K. Vakbureau, het Christelijk Nationaal Vakver bond en het Algem. Nederl. Vakverbond ver gaderd ter bespreking van de vraag, op welke wijze een uitgebreidere toepassing van de Ar beidswet kan worden bevorderd. De vergadering overwoog enkele plannen, welke tot het beoogde doel kunnen leiden, en besloot een commissie te benoemen, welke met de gedetailleerde uit werking van een plan werd belast. Zoodra dit plan de nadere goedkeuring van de samen- Werkende vakcentralen heeft verkregen, zal het aan de regeering worden aangeboden. De Vergadering schonk voorts haar aandacht aan de vele klachten omtrent zeer langen werk tijd in het landbouwbedrijf en de daar altijd nog voorkomende kinderexploitatie. Het Werd drin gend noodig geacht, dat de landbouwarbeids- wet tot stand komt en toegepast wordt. Ook in deze zal bedoelde commissie nader overwegen, wat den vakcentralen op dit punt te doen staat. Huldiging van Van Heutsz. De heer Idenburg zal een Nederlandsch co mité tot huldiging van de nagedachtenis van Van Heutsz in het leven roepen. Vliegtocht om de wereld. Majoor Pedro Zanni, de Argentijnsche vlieger, zou hedenochtend van het vliegveld Schiphol vertrekken voor zijn vliegtocht om de wereld. Gistermiddag heeft in verband hiermee een receptie plaats gehad. De minister van oorlog was daarbij vertegen woordigd door majoor Hardenberg, commandant van het vliegkamp Soesterberg, de minister van marine door vice-admiraal Tydeman. Voorts waren aanwezig de Argentijnsche gezant, de heer Gueslaga met zijn secretaris, de consul- generaal van Argentinië, de heer Massarhiro, oud-generaal Snijders, als voorzitter van het comité Holland-Batavia-vlucht en tal van ande re autoriteiten. Verschillende heeren hebben het woord gevoerd. Nederland en Siam. De prins van Siam, directeur-generaal van de Siameesche spoorwegen, heeft Dinsdag de constructiewerkplaatsen van De Vries Robbé en Co. te Gorinchem bezocht, waar hij Voor de Siameesche spoorwegen bestelde bruggen heeft bezichtigd. Handelsverdrag niet Letland. In het nieuwe tarief van Letland zullen de invoerrechten voor verscheidene Nederlandsche artikelen belangrijk verlaagd worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Plaatsen van bovengrondsche brandkranen. B. en W. schrijven aan den Raad Wij hebben de eer U hierbij ter kennisneming aan te bieden een door den Commandant der Brandweer aan ons College gedaan voorstel inzake het plaatsen van een 11-tal bovengrond sche brandkranen in de Lange Nieuwstraat. Met dit voorstel kunnen wij ons geheel ver eenigen, waarom wij U voorstellen ten behoeve van de aanschaffing van de benoodigde brand kranen een crediet van 2750.te willen ver- leenen. 't Voorstel van den commandant luidt als volgt In verband met het feit, dat door de Tech nische Bedrijven dezer Gemeente begonnen is met het vervangen van de 90 m.M. waterleiding buis in de Lange Nieuwstraat door een buis van 200 m.M. diameter, ben ik hierbij zoo vrij Uw College voor te stellen om aan den Raad een crediet aan te vragen van f 2750.om in ge noemde straat nu ook bovengrondsche brand kranen en wel 11 stuks, te doen plaatsen. Als gronden voor mijn voorstel meen ik U het volgende te moeten mededeelen. Behalve in de omgeving van de Hooikade en van de Makkersstraat is het nergens in de Plan tage mogelijk om met onze groote brandspuiten aan het openbaar water, de Nieuwe Haven en de Buitenhaven te komen. Enkele particuliere toe gangen zijn daarvoor ook ten eenenmale onge schikt. Hetzelfde kan gezegd worden van de Plantage- sloot. De waterleiding in de Plantage was tot heden alleen geschikt voor het blusschen van een begin van brand aldaar of voor het beschermen van de belendingen bij uitslaanden brand. Aan bluschwater bij een dergelijken brand was niet aan te komen. Nu hierin door bovengenoemde verandering in de waterleidingbuizen verbete ring zal kunnen komen is het gewenscht dat deze verbetering ook direct tot stand komt. Zouden nu wederom ondergrondsche brandkranen ge bruikt worden, dan zal, hoewel er dan voortaan bij een grooten brand wel voldoende water in de straatleiding aangevoerd zal kunnen worden, hiervan geen profijt getrokken kunnen worden, aangezien het dan practisch onmogelijk is de benoodigde groote hoeveelheid water plaatselijk aan de leiding te onttrekken. Ik meen goed te doen hier nog eens te wijzen op den niet ernstigen brand, die Vrijdagmorgen 4 uur den 4den Juli j.l. plaats vond in een paar kleine gebouwen, gelegen tusschen Singel, Em- mastraat en Overschieschestraat. Ook hier kon van het openbaar water geen gebruik gemaakt worden en moest de waterleiding hier de totale hoeveelheid bluschwater leveren. In den Singel ligt ook een 200 m.M. leiding, die ruimschoots voldoende water kan aanvoeren om 2 groote spuiten volop te voeden. Gelukkig echter kon deze brand gebluscht worden, behalve door enkele stralen in de Over schieschestraat direct op de leiding geplaatst, door de motorspuit alleen. Om deze machine echter te voeden uit de ondergrondsche kranen was reeds een zoodanige straatlengte noodig, dat het, hoewel de aanvoer- leiding daarvoor voldoende capaciteit bezat, practisch buitengesloten was om nog een 2e machine daarop te plaatsen. Een gelukkig feit was het dus, dat de aard van den brand dit niet noodzakelijk maakte. Was ook hier een bovengrondsche kraan aanwezig geweest, dan bad er heel wat gepaard kunnen worden in de 1000 M. uitgelegde lengte brand slangen,, terwijl de blussching direct veel krach tiger zou hebben plaats gevonden. Zouden nu in de Lange Nieuwstraat wederom ondergrondsche brandkranen gebruikt worden, dan zouden we aldaar voor dezelfde omstandig heden komen te staan, n.l. dat, hoewel de straat leiding voldoende water kan aanvoeren, de ge ringe doorlaat der ondergrondsche kranen het practisch belet de benoodigde hoeveelheid water uit de straatleiding te halen. Bij bovengrondsche kranen is dit geheel 2074 6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2