Prima Colbert Costumes rJP'x JULI-AANBIEDINfi. 13.50 15.75 17.50 Iptel hjrSv 1 «r" Ir't* r*i rond den zetel van den kardinaal Legaat de Bisschoppen en Abten plaats genomen. In de eerste rij zaten de Bisschoppen van Neder land en de voorzitter van het permanente comité tevens voorzitter der vergadering, Z. D. H. Mgr. Heylen. Het a capella-koor, onder leiding van Hubert Cuyperg, luisterde de vergadering in St. Willi- brordus op. Redenaars waren hier Pater Borro- maeus de Greeve, O.F.M., prof, dr. Donders, van de Universiteit te Munster en mgr. J. A. Chollet, aartsbisschop van Kamerrijk. De on derwerpen van deze sprekers waren onderschei denlijk lo. De algemeene behoefte bij de gevallen men menschheid om te voldoen aan de verplichting van een liefde die voldoening schenkt en de fout uitwischt, en van een pijnlijke uitboeting welke de straf vermindert. 2o. Het wachten op de voldoening der erf zonde vaii het Paradijs af, gedurende de tijden der Aartsvaders en Profeten tot Joannes den Dooper. De ontoerekendheid van de voldoenin gen der natuurwet en der Mozaische wet. 3o. De ware Verlosser, zijn persoon, zijn goddelijke en menschelijke kenteekenen, zijn priesterschap. Uit de heerlijke rede van Pater Borromaeus halen wij het volgende aan Welk een taak is mij opgedragen Ik moet het plan dienen van het congres doch wat is het plan anders dan naast de internatio nale en geweldige geloofsmanifestatie, ook de liefde voor Jezus Christus in Zijn Sacrament vernieuwen en vermeerderen, dan de momen- teele uitbarsting van hulde en eerherstel te laten volgen door rustig en geregeld en vrucht baar Eucharistisch leven dan een vuur ont steken, waarvan weer tienduizenden harten zullen vlammen als Godslampen in geregel- den dienst van het Tabernakel, dan weer troe pen werven voor de wereldverovering van den EuchKoning. Maar dan moet ik wel huiveren, omdat nooit edeler taak op gewichtiger moment mij werd opgedragen. De taak is mij gelukkig door het geacht Comité aangegeven en afgebakend. Ik moet U spreken over de eischen van herstelwerk in het gevallen menschdom, opgelegd door een boetende liefde, die door berouw en vol doening wil goed maken, wat misdreven is dit onderwerp is natuurlijk bedoeld, als ge vangen in een algemeen onderwerp Eucharistie en Eerherstel. De bepaling van dit onderwerp bewijst, dat ons congres meer wil dan jubelen en feestvieren, dan wierookzwaaien en glorieeren, meer dan acute manifestatie van geloof en eer herstel het wil de Internationale gedachte be- invloeden, het wil onder het lof der volkeren de zedepreek voor de volkeren houden, het wil de Internationaal toegestroomde en luisterende christenheid op het hart drukken, dat de mo- menteele acte van eerherstel moet aangevuld, worden door de onderhouding van Christus' we ten, hoe het Eucharistisch leven dat Christelijk leven dekt en in zich bevat. Dit Internationale Eucharistisch Congres is onze vredesconferentie. De Paus zelf heeft haar aldus gekenmerkt. Op het Euch. Congres te Rome sprak Z.H. Ik wil zeggen inderdaad met de hervatting der Eucharistische Congressen de universeele pacificatie, welke de eerste, on ontbeerlijke voorwaarde voor eiken socialen opbouw is, moet beginnen en ook zal beginnen." Men heeft hier in Nederland den 18den Juni gevierd ter herinnering aan de eerste Vredes conferentie. Maar de Tsaar die de eerste cir culaire zond naar de hoven der Koningen en parlementen is als een hond doodgeslagen, en allen die deelnamen zijn verminkt en geslagen en sommigen half doodgetrapt door het oorlogs monster. Degene die er niet was, die was uitgesloten, die in zijn Internuntius vertrok uit Nederland, de Paus van Rome, zendt nu zijn Legaat en wij houden nu weer een vredesconferentie. De grenzen van zijn rijk, het rijk der zielen, zijn niet verlegd of ingekrompen en zijn zedelijke macht is niet verkort. Ons program heeft geen veertien artikelen van Versailles op papier, dat weer een vodje kan worden, maar wij komen nog met de oude stevige steenen tafelen, waarin Gods vinger de tien geboden schreef. Wij komen niet met protesteerende betoo- gen, maar wij willen een positiviteit die levend maakt en leven wekt. Wij willen een restauratie door en met den Koning Christus, den Vrede-Koning, boven wiens wieg de engelen zongen Vrede op aarde den menschen van goeden wil, bij wiens ta bernakel wij bidden„Lam Gods, dat weg neemt de zonden der wereld, geef ons den vrede." In het Conc er t g e b o u w. In het Concertgebouw sprak pastoor G. C. v. Noort over De noodzakelijkheid, juist in dezen tijd, van eerherstel tegenover den socialen afval van en den oorlog aan de Eucliarstie (het ontkennen der Protestanten gedurende drie eeuwen de nog onlangs begonnen algemeene aanval der Protestantsch critici tegen de in stelling der Eucharistie en de geschiedkundge zekerheid van het Laatste Avondmaal. Pseudc- mystische lectuur met zinnelijke neiging heilig schennissen, hinderpalen, opgeworpen tegen het aanwerven van de geestelijkheid). Ondanks de twee groote congresvergade ring: n in hel Stadion er de Amsteldijkkerk was het Concertgebouw, de grootste vergader zaal van de hoofdstad geheel vervuld, toen te hali acht de voorzitter dezer bijeenkomst, Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda met een kort woord opende. Op het podium met het prachtige orgel als achtergrond hadden plaats genomen Hunne Eminenties de kardinalen Bourne, aartsbis schop van Westminster, kardinaal Reig Y Ca sanova en Mgr. Redwood, Aartsbisschop van Wellington, benevens verschillende leden van het permanent en locaal comité, terwijl er voorts plaats vonden de talrijke leden van het sterke koor der gezamenlijke R.K. kerk zangers „Voci et Amicitiae." Terstond na de opening zetten de zangers een door dè aanwezigen spontaan medege^» zongen „Adoremus in aeternum" in. Nauwelijks was de Zeereerw. heer Pastoor van Noort aan het woord of een plotselinge gongslag deed alles even verstommen, waar na plotseling allen van hun zetels opstaan en naar den middengang keeren. Iedereen wist het en was er getroffen door en erom verheugd De Kardinaal-Legaat Kardinaal van Rossum komt ter vergadering Het duurde echter slechts een oogwenk en geheel de vergadering juichte luid haar vreugde uit, handen staken wuivend in de hoogte en enkelen zetten aan die wuiving grooter kracht bij door de zakdoeken in hun hand te nemen. Eerst zegend op het podium gekomen, zicht baar ontroerd door deze grootsche huldiging, minzaam wuivend en groetend, schreed Zijn Eminentie naar den middelsten der zetels, om daarop plaats te nemen. Nadat het applaus was bedaard en Mgr. Hopmans den hoogen gast met enkele woorden had verwelkomd en den Kardinaal voor zijn komst had dank gebracht, vervolgde pastoor Van Noort zijn rede. Voorts traden hier als sprekers op een Span jaard en de Engelsche bisschop Doubleday. In het Stadion. Het weer beloofde voor de Stadionvergade ring weinig goeds. Tegen het aanloopen der bijeenkomst viel de regen bij stroomen neer. De directeur van het Sportpark de heer van den Berg, nam toen echter het gelukkig initiatief aanstonds door de luidsprekers bekend te maken, dat de be zoekers van de onoverdekte tribunes op de overdekte konden plaats nemen. Deze liep daarna geleidelijk tot de uiterste hoeken vol. Ook de leden der R.K.O.V., die de bijeen komst zouden opluisteren, stelden zich op de overdekte tribune op. Omstreeks half negen opende de heer F. J. A. Wierdels, wethouder der hoofdstad, de bij eenkomst met een vurige, geestdriftige rede. Dr. L. Vinkesteyn, directeur van her R.K. Lyceum in Den Bosch, hield daarna een rede over de wenschelijkheid om de dagelijksche communie vooral aan te moedigen bij scholieren, in pensionaten en patronaten, omdat men zoo het best een geslacht kweekt van ijverige propagandisten der Eucharistie-devotie. Dr. A. C. A. Hoffman bepleitte in een rede, getiteld Christus-Consolator, Christus-Medicus, de wenschelijkheid van een kapel in elk zieken huis, waarin het Sacrament des Altaars bewaard wordt. De rede van dr. Vinkesteyn werd even onderbroken door de komst van Kardinaal van Rossum, die onder stormenden bijval, naar het paviljoen schreed. Op de luid toegejuichte rede van den laat- sten spreker volgde nog een kort dankwoord van den voorzitter aan al degenen, die deze bijeenkomst hadden mogelijk gemaakt, inzon derheid aan de sprekers en de leden en leiders der R.K.O.V. Nadat spr. de congressisten had uitge- noodigd met hem in te stemmen in den roep Leve onze Nederlandsche Kardinaal leve Z.H. de Paus, waaraan in stijgenden jubel werd vol daan en de R.K.O.V. vervolgens nog het „Ado remus" had uitgevoerd vervolgde wethou der Wierdels zijn korte rede, waarin hij den grooten bekeerling Vondel als den Hollandschen Eucharistischen zanger plaatste tusschen de Zuidelijke priester-dichters Thomas en Calde- ron en vervolgens op treffende wijze de dicht regelen zegde door Vondel aan de H. Eucharistie gewijd. Spr. besloot met den wensch, dat de devotie tot het Allerh. Sacrament zich rijk mocht ver meerderen over de geheele aarde en vooral in de hoofdstad,opdat de volheid der zegeningen van de H. Eucharistie op haar zouden mogen blijven neerdalen en zouden mogen strekken tot heil der congressisten, tot heil der maat schappij. Nadat ook deze woorden geestidriftige toe juichingen hadden gevonden werd de bijeen komst met het zingen van het congreslied be sloten. Officieel program. Zaterdag, 26 Juli. Aanbidding in alle kerken, waar geen Pon tificale H. Mis wordt opgedragen, tot 10 uur 's morgens. In de kerken, waar de Pontificale H. Mis wordt opgedragen, tot half tien. In alle kerken H. Communie. KinderCommnnie Stadion. Te half 9 in iTët Stadion H. Mis, opgedragen door Z.D.H. Mgr. Aug. Jos. Callier, Bisschop van Haarlem, en generale H. Communie der kinderen. P o t n t i c a 1 e II. H. M issen te half 10. In de kerk van St. Dominicus Spuistraat 10, door Mgr. J. Laminne, tit. Bisschop vanUrsu'a, Wijbisschop van Luik, voor de Belgen, met preek. In de kerk van O. L. Vrouw Onbev. Ont vangen (De Posthoorn), Haarlemmerstraat, door Z. Em. Kardinaal Reig y Casanova, van Toledo, voor Spanjaarden met Spaansche spreek. In de kerk van het LI. Hart, Vondelstraat, door Z.D.H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bis schop van Roermond. In de kerk van de H. Agnes, Willemspark, stoffen en afwerking gegarandeerd. SPECIALE PRIJZEN: Beslist géén fabriekswerk. ZIE DE ETALAGES PANNEKOEKSTRAAT, MIDDELLANDSTRAAT en SCHIEDA MSCHE- WEG. 2004 36 door Mgr. W. Berning, Bisschop van Osna- brück. In de kerk van den H. Willibrord (Binnen de Veste, „Het Duifje"), Prinsengracht 756, door Z. Em. G. Kardinaal Piffl, voor Oostenrijkers, met preek. In de kerk van den H. Augustinus, Rusland, door Z. Em. kardinaal Luifi Sincero, voor Italianen. In de kerk van den H. Rozenkrans, Jac. Obrechtstraat, H. Mis in den Griekschen Ritus. Verschillen de Sectie vergaderingen te 3 uur. Nederlandsche Sectie, in St. Josef-Gezellen-Vereeniging, Stadhou derskade No. 55. Sprekers Pastoor Tl). M. Beukers, te Lei den, over de H. Communie onder den invloed der Liturgie. R. P. A. van Clé, O. Praem., over Liturgisch meeleven. Rapporteur W. van Dijk O. ES. Aug., over het Instituut der Eeuwigdurende Aanbidding en het Werk voor arme Kerken. Sluitingsvergadering. Zaterdagavond 7 uur: St. Willibrorduskerk. „Schola Cantorum". Ie Afkondiging der resoluties der secties. 2e Begroetingen door landen, die geen rede naar hadden, en die niet bij de officieele opening hun begroeting hebben gebracht. 3. Rede door Z.D.H. Mgr. Th. Lud. Heijlen 4. Rede door Z. Em. den Kardinaal-Legaat Binnenland. Nederland en Estland. Hr. Ms. gezant te Kopenhagen, tevens o.a. geaccrediteerd in Estland, heeft dezer dagen namens de Nederlandsche regeering een Lij de- een handelsovereenkomst met de Estlandsche regeering geteekend. Invoer van schoenwerk. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft, nu binnenkort de in werking treding is te verwachten van de wet, waarbij aan de re geering opnieuw de bevoegdheid wordt gegeven, den invoer van schoenwerk tijdelijk^te beperken, zich met een brief tot de bij den schoenhandel betrokken kringen gewend, ten einde van zij n standpunt ten opzichte van deze bevoegdheid een nadere uiteenzetting te geven. In dezen brief geeft de minister in het kort weer, op welke gronden hij gemeend heeft van de preventieve werking van die bevoegdheid voldoende verwachtingen te mogen koesteren om een nieuw invoerverbod overbodig te achten, doch maakt hij tevens met eenige ongerustheid melding van de groote en met een normalen invoer van schoenen geenszins overeenstemmen de toeneming van den schoenenimport sinds de intrekking van het invoerverbod op 16 Juni j.l. De minister besluit zijn brief met de hoop uit te spreken, dat een nieuw invoerverbod zal kunnen achterwege blijven»; hij voegt daaraan evenwel de waarschuwing toe, dat, indien hij tot de overtuiging mocht komen, dat de be langen, met de schoennijverheid verband hou dende, zich tegen een verdere handhaving van den bestaanden toestand van vrijen invoer ernstig zouden verzetten, hij daaruit de conse quenties zal dienen te trekken, welke hij ter beveiliging van die belangen noodzakelijk zou achten. Tweede Kamer. Het centraal stembureau heeft in de vaca- ture-Hugenholtz benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer den heer J. J. Reynders te Utrecht. Zooals men zich herinneren zal werden eerst in deze vacature achtereenvolgens benoemd verklaard de heeren Van der Hoeve en Molt- maker, die beiden de benoeming niét hebben aanvaard. taalmeesterskantoren ontslag aangezegd. Het is de bedoeling, deze kantoren op te heffen en de werkzaamheden binnenkort onder te brengen bij den Post-Chèque- en Girodienst. Het wachten is alleen op het weder func- tioneeren van dezen dienst. Stads- ea Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. 2e aanvullingsagenda voor de Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 25 JuliJ924, des n.m. 2 uur. 12. Voorstel van B. en W. om het bedrag tot hetwelk hun College bij raadsbesluit van 4 Juli 1924 machtiging werd verleend om in het 3e kwartaal van 1924 naar behoefte kasgeld op te nemen, te verhoogen met 150.000.en alzoo te brengen op ten hoogste 900.000. 13. Voorstel van B. en W. om aan de Ver- eeniging tot bevordering van Christelijk Onder wijs, ingevolge artikel 75 der Lager Onderwijs wet 1920, medewerking te verleenen voor de aanschaffing van schoolmeubelen ten behoeve van hare school aan den Oostsingel. 14. Voorstel van B. en W. om aan de St. Willibrordusstichting, ingevolge artikel 75 der Lager Onderwijswet 1920, medewerking te verleenen voor de aanschaffing van schoolmeu belen ten behoeve van haar scholen aan de Warande 150 en 157. 15. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 800.voor de inrichting van een scheikundelokaal en het maken van een kast ten behoeve van het natuurkundeon derwijs aan het Gymnasium. 16. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den heer Jos. H. Tönnaer te Voorburg, architect van een te bouwen klooster der Eerw. Zusters Carmelitessen-Theresianen aan de Nassaustraat om ontheffing van de voor waarde, waarop indertijd door de Gemeente de grond aan wijlen den heer A. C. A. Nolet is verkocht, welke inhoudt, dat slechts gebouwd mag worden op een afstand van ten minste 6 M. uit erfscheidingen langs de Nassaustraat. 17. Advies van B. en W. naar aanleiding van de adressen van den Schiedamschen Be- stuurdersbond, den Ned. R. K. Volksbond en den Prot. Chr. Besturenbond d.d. 22 Juli 1924 betreffende de stilzetting der steunuitkeering aan crisissteuntrekkende werkloozen te Schie dam, die sinds 1 Juli 1923 geen 30 dagen heb ben gewerkt-en betreffende stilzetting der steun uitkeering aan werklooze bouwvakarbeiders. De rijksbetaalmeester exit. Naar het „Nbl. v. h. N." verneemt, is aan het overgroote deel van het personeel der rijksbe- Verkoop grond Eendracht en Volkshuisvesting. B. enW. schrijven aan den Raad In Uw Vergadering van 15 Febr. j.l. werd besloten aan de Bouwvereeniging „Eendracht" op den voet der bepalingen van de Woningwet een bedrag groot 126.000.als voorschot te verstrekken ten behoeve van een bouwplan van 48 woningen aan Lekstraat, Rijnstraat en Ha- vendijk. Omtrent de uitgifte van den daarvoor be- noodigden grond werd echter nog geen beslis sing genomen. Evenmin is dit het geval geweest ten aanzien van een gedeelte van den grond gelegen in Oud- Matbenesse, welke door de Bouwvereeniging „Volkshuisvesting" voor haar woningen is en wordt in gebruik genomen. Het wil ons voorkomen, dat het thans aan beveling verdient deze gronden niet in erfpacht uit te geven, doch aan de bouwvereenigingen door verkoop in eigendom over te dragen. Met het oog op de tegenwoordige moeilijkheid om geldleeningen aan te gaan, is het gewenscht, dat tegenover de voortdurend oploopende be dragen, welke op de gronden worden bijge schreven, ook weder bedragen vrijkomen. In dit verband moeten wij opmerken, dat voor het jaar 1924 volgens de begrooting weder voor het Grondbedrijf een bedrag van 358.000.uit kapitaal moet worden gevonden. Blijkens de balans van 1 Januari 1923 is een bedrag van 5.340.000.vastgelegd in gronden, welke in erfpacht zijn uitgegeven. Door de bovenbedoelde gronden te verkoopen zal een bedrag van ongeveer 190.000.vrij komen. In het vertrouwen, dat Uw Raad onze ziens wijze zal deelen, hebben wij ons reeds tot de Regeering gewend met het verzoek om door verleening van voorschotten Voor de betrokken bouwvereenigingen dezen verkoop mogelijk te maken. De Regeering is ons hierin terwille geweest en heeft aan onze Gemeente de noodige voor schotten ver eend, zoodat de Gemeente deze wederom aan de Vereenig.ngen kan verstrekken. Voor de twee perceelen (1896 M2.) Van „Een dracht" aan de Lekstraat, Rijnstraat en Haven- dijk gaat de Commissie voör het Gronbedrijf uit van een grondprijs groot 17.40 per M2. In to taal wordt dit 32.990.40. Voor de perceelen van Volkshuisvesting in Oud-Mathenesse (-t 8600 M2.) werd de erfpacht gesteld op 84 cent per M2., berekend naar een grondprijs van 14.6087 per M2. Naar ongeveer denzelfden prijs berekend zal de koopprijs be dragen 125.600. Thans reeds zou dus aan grond kunnen worden verkocht voor een waarde van ongeveer f 158.590.40. Wij hebben daarom de eer Uwen Raad voor te stellen ons College te machtigen bovenbe doelde gronden aan de Woningbouwvereeniging „Eendracht" en „Volkshuisvesting" te ver koopen. Wijziging verordening voorkoming brandgevaar. Naar aanleiding van een rapport van Brand weer en Woningdienst betreffende veiligheids voorschriften ten aanzien van benzinebewaar-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2