DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Het spookhuis. FEUILLETON. 47ste Jaargang» Donderdag 31 Juli 1924. Na; 14011 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertentiSn: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f duim; f60 bij verlies van een wijs ving er; f 15 bij verlies van eiken anderen vinder. De verzekering wordt gewaarborgd door Buifienlandseh Nieuws, 200 bij doodf 100 bij verlies van «en de H^JUgem.Verz. bank te Schiedam DE CONFERENTIE TE LONDEN. De Fransche experts hebben gister den tekst opgesteld van het ontwerp-protocol, dat aan de eerste commissie zal worden voorgelegd. Het karakteristieke van het Fransche voor stel is, dat in de volgende gevallen tot arbitrage zal worden overgegaan. lo. Wanneer de gedelegeerden der C. v. H. er niet in slagen tot een accoord te komen over de constateering van een in gebreke blijven van Duitschland. 2o. Wanneer de Duitsche industrieelen hun contract in zake de leveringen in natura niet nakomen. Conflicten van dezen aard moeten in eerste instantie tot 1930 door de G. v. H. behandeld worden en later door de transfercommissie, welke de leveringen zal financieeren. 3o. Bij hooger beroep van alle beslissingen der C. v. 'H. en de transfercommissie, waarbij de Duitsche betalingen in baar op rekening dei- schadeloosstelling beperkt worden. De Fransche en Belgische militaire experts, ingenieurs en diplomaten, bijgestaan door de ltaliaansche Vertegenwoordigers hebben even eens, onder leiding van Seydoux een schema in zake de militaire ontruiming van het Roergebied opgesteld, hetwelk vervat is in denzelfden geest wat de methodes betreft als het plan der eco nomische ontruiming, hetwelk reeds door de conferentie werd aanvaard. Het schema stelt de terugtrekking der Fransche troepen in Rijnland en Westfalen afhankelijk van de mate van „commercialiseering" der Duitsche schulden met andere woorden, de militaire ontruiming van het Roergebied zal plaats hebben in successievelijke étappes naar gelang van de plaatsing der spoorwegobligaties van 11 milliard goudmark en der industrieele obligaties van 5 milliard goudmark. De Fransch-Belgische ontruiming zou kunnen geschieden in drie successievelijke etappes, correspondeerende met de plaatsing van drie maal telkens 2 milliard aan Duitsche obligaties. Indien dit resultaat eenmaal bereikt was, zou de terugtrekking van de Fransch-Belgische troepen voltooid zijn, want men acht heL waar schijnlijk, dat Duitschland, om niet zijn crediet in de wereld te zien vernietigd, dan zal voort gaan met zijn verplichtingen na te komen. Indien het onmogelijk, blijkt voor de wereld geldmarkt de Duitsche obligaties zoo snel op te nemen, zou toch de ontruiming tegen Augustus 1926 kunnen geschieden, op voorwaarde dat Duitschland aan de betreffende voorwaarden van het pian-Dawes heeft voldaan. Volgens de Fransch-Belgische meening zou voorts de Britsche bczeLting van de Keulsche zone ook na 10 Januari 1925 moeten worden voortgezet, al zij het dan ook met een verminderd effectief, tot het oogenblik der algeheele ont ruiming van het Roergebied door de Fransche en Belgische troepen. Herriot zou gistermiddag een bijzonder be langrijk onderhoud hebben met McDonald. Iiet is mogelijk te hopen, dat de Britsche premier tijdens deze besprekingen zoozeer be zield is met den wil tot handhaving der entente dat de basis voor een algemeen accoord kan worden gelegd. In diplomatieke kringen is men van meening dat de C. v. H. zonder te wachten op het accoord tusschen de geallieerden, de Duitsche gedele geerden naar Londen kan ontbieden ten einde met hen zonder verder uitstel de modaliteiten 62 Terwijl in de vergaderzaal van het kapittel de beschrevene plechtigheden plaats haddem was het paleis van het Parlement van niet minder» indrukwekkende tooneelén getuige. Te acht uur verlieten de parlementsleden in roode rokken de vergaderzaal, voorafgegaan van vier deurwaarders in violette rokken en geleid door de hoofdlieden der boogschutters. Zij gingen door de groote vergulde zaal en be wogen zich naar de zuidzijde van de procureurs kamer, waar zich de kapel van het Parlement bevond. De groote zaal was met kostbare tapijten be hangen en voorzien van 't koninklijke wapen en toepasselijke inscripti. De prior van Saint-Lö droeg de heilige mis op, bijgestaan door een diaken en sub-diaken, ter wijl het koor met begeleiding van orgel, violen en pauken zijne krachtige tonen deed hooren. Deze mis werd de Mis van den Gevangene genoemd. De gansche dag behoorde aan den verkorene van den heiligen Romanus het kapittel, het Parlement, het leger, de vreemdelingen, het voor de toepassing van het Dawes-plan te be spreken, welke tot haar ressort behooren. De geallieerde regeeringen zouden, zooais bekend, slechts met de Duitsche vertegen woordigers in verbinding treden na het bereiken van een regeling in zake alle op de agenda der conferentie voorkomende kwesties. De Fransche pers was gister tamelijk onte vreden over het verloop van de conferentie. De „Information" schrijft, dat het gevaar van een breuk Dinsdag is toegenomen en laat zich ver volgens vrij bitter uit over de houding der Engel- schen, die, meent het blad, klaarblijkelijk geen reparatie-betalingen door Duitschland wenschen, en zulks niet in het belang van Europa maar tot profijt van Engeland. Het blad wijst op het „cynische document" van den nationalen bond van Engelsche industrieelen, die 1700 firma's vertegenwoordigt en die bij het Lagerhuis ge protesteerd heeft tegen de reparatiebetalingen, op grond van de bewering, dat deze er de Duit- schers toe zouden brengen de wereld met Duit sche producten te o\ erstroomen, hetgeen de Britsche industrie ongunstig zou beinvloeden, de werkloosheid doen toenemen en de loonen der arbeiders doen verlagen. Het schijnt nu, dat deze stelling der Britsche industrieelen door sommige leden der Engelsche delegatie onder steund wordt, in het bijzonder door Snowden, die, aldus de „Information" klaarblijkelijk niet het ernstige verlangen koestert, dat de conferentie tot een regeling komt. Ofschoon in de Engelsche bladen veel teleur stelling tot uiting komt over den langzamen gang der conferentie, zegt de „Times" toch „Nog altijd heerscht het gevoel in conferentie- kringen, dat, gezien den sterken druk der pu blieke opinie en den goeden wil onder de gede legeerden zelf, nauwelijks iets anders verwacht kan worden, dan een succesvolle afloop der conferentie. De C. v. H. naar Londen. De Commissie van Herstel is gistermiddag om 4 uur naar Londen vertrokken, nadat het Engelsche lid der commissie sir John Bradbury telegrafisch had doen weten, dat hij van oordeel was, dat de uitnoodiging aan de commissie aan genomen moest worden. Vertrokken zijn gister middag Barthou, voorzitter der C. v. H„ Mauclére (Frankrijk) Stalvago Roggi (Italië) en Delacroix (België). De tweede Belgische gedelegeerde, Gut, is reeds te Londen. DUITSCHLAND EN HET WAARBORGVERDRAG. De bladen publiceeren het memorandum van de Duitsche regeering over de houding van Duitschland tegenover het waarborgverdrag van den Volkenbond. Daarin wordt o.a. uiteen gezet, dat Duitschland, gezien zijn volledige ontwapening, in een onmogelijke positie zou komen, indien het, in een gewapend conflict tusschen andere Staten, op grond van een be slissing van den Volkenbond zijne neutraliteit opgeven moest en deelnemen aan oorlogsmaat regelen. FRANKRIJK. Gistermiddag is het in den Senaat tot heftige tooneelen gekomen. Bij de discussies verzocht het Senaatslid Tissier het wetsvoorstel in zake de amnestie onmiddellijk in behandeling te nemen. Senator De Monzi ondersteunde dit voorstel. Hij werd op heftige wijze door senator De la Haye in de rede gevallen die uitriep :",,Gij draagt liefde volk, de burgerij, allen hielden zich uitsluitend met den held van den dag bezig. Een vroolijk feestmaal vereenigde de leden van het Parle ment, van het hof en andere hooge lichamen, teneinde zich samen te verheugen in de barm hartigheid Gods, die over „den armen gevange ne" uitgespreid werd. En in de geheele stad was geen burger zoo arm of ellendig, of hij verblijdde zich in deze hooge en onwaardeerbare gunst der Goddelijke Voorzienigheid. Zoodra de Mis van den Gevangene geëindigd was, zette het Par lement zich aan tafel. Gedurende den maaltijd had de wacht der boogschutters alle moeite om de ongeduldige menigte tegen te houden, die zich aan de ingangen van het paleis verdrong, teneinde te spoediger den naam van den held Van den dag te vernemen. Toen de maaltijd geëindigd was, hield het Parlement opnieuw zitting het gaf bevel den bode van het kapittel en den kapelaan vanSaint- Romanus binnen te laten. Deze laatste stelde den door den aartsbisschop Verzegelden brief aan den voorzitter ter hand, groette de leden van het Parlement, den markgraaf en den baljuw en trad naar zijn plaats terug. De deuren der zaal werden gesloten, de pre sident ontzegelde het schrijven en las den naam van Donat. Groot was aller verbazing. Men kende den band, die den schuldige aan de samenzweerders hechtte, die den hertog van Normandië hadden voor Duitschland in het hartDe linkerzijde protesteerde heftig, de uiterste linkerzijde nog heftiger. De voorzitter kwam evenwel niet tus- schenbeide en vergenoegde er zich mede met de bel te zwaaien. Het grootste gedeelte van de leden der linkerzijde liet daarop de lessenaars klapperen en de senatoren De Jouvenel, Millan en Valette uitten hun verontwaardiging. Men riep den voorzitter toe „Aftreden Eindelijk nam de voorzitter zijn hoed op, aarzelde legde den hoed weder op de plaats terug, nam daarna een besluit en zette zijn hoofd deksel op. Daarmede werd de zitting opgeheven. Zulk een heftig incident heeft in den Senaat in geen 25 jaar plaats gehad. OPPER-SILE ZIE Sedert gistermorgen zes uur is er bij alle Opper- Silezische ijzer- en kolenmijnen een staking uitgebroken, met uitzondering van eenige kleine bedrijven. De strijd gaat niet zoozeer tegen de verlenging van den arbeidstijd, waarbij de ar beiders in de metaalindustrie zich reeds hadden neergelegd, maar tegen de betaling voor dien verlengden arbeidstijd, die niet hooger is dan het loon, dat voor den vroegeren achturendag werd uitbetaald. De arbeiders verzekeren, dat zij door deze regeling niet eens aan het bestaansminimum toekomen. De werkgevers weigeren echter toe te geven. Men verwacht dat de minister van Arbeid naar Opper-Silezië zal gaan. De arbeiders in de steen koolmijnen hebben zich bij de arbeiders in de ijzermijnen aangesloten omdat voor de steen koolmijnen eenzelfde regeling is aangekondigd.- Volgens de laatste berichten is de regeering te Warschau niet aan de zijde der werkgevers.! FRANSCHE HAVENS EN DUITSCHE SCHEPEN. Tot nu toe wès nog steeds van kracht het| verbod van Duitsche schepen om Fransche® havens aan te doen. Een uitzondering hierop werd gemaakt door de Kaap Polonia van de „Hamburg Süd" die na het einde van het lijde lijk verzet in de Roer eenigen tijd geleden Cher bourg heeft aangedaan. Onderhandelingen om ook de Alter Ballin van de HamburgAmerika- lijn deze haven te laten aandoen hebben niet tot een resultaat geleid. Zoowel de Fransche handel als de Fransche regeering waren tegen het aan doen van Fransch e havens door Duitsche sche pen. Naar wij vernemen is zulks in den laatsten tijd evenwel veranderd en is een bijzondere verordening te verwachten, volgens welke alle Fransche havens, met inbegrip die der Fransche koloniën voor de Duitsche schepen worden open gesteld. Deze verordening zal met September in werking treden. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Gemeld wordt, dat de in besloten zitting te Londen bijeengekomen juristencommissie, waar in de Iersche grenskwestie werd besproken, heeft beslist, dat een nieuwe wetgeving voor verbete ring van het Engelsch-Iersch verdrag het eenige middel vormt tot oplossing der kwestie. Ver wacht wordt, dat de regeering de volgende week het wetsontwerp indient en zal beproeven het voor de vacantie te doen aannemen. JAPAN EN SOVJET-RUSLAND. De Japansche missie te Peking heeft Kara- chan medegedeeld, dat de gevolmachtigde Ja pansche gedelegeerde Josjihara 3 September te willen ontvoeren, de ontdekking van den schat, uit een groot aantal heilige vaten bestaande, Donat werd beschouwd als een gevaarlijke par tijganger, een onwaardige heiligschender. Daar enboven begreep het Parlement uit debekente- nissen van den schuldige, dat hij de dader was van den op den graaf De Gliateauneuf gepleeg- den moord. De president gaf bevel op de griffie de proces stukken te halen, die voorgelezen werden. Na die lezing zond de president vier deurwaarders van het liof en den kapelaan Van Saint-Romanus naar de gevangenis zij werden vergezeld van eene compagnie boogschutters, die in last hadden den door het kapittel uitverkoren gevangene, wiens lot dóór de goedkeuring van het hof zou beslist worden, naar het paleis van het Parle ment over te voeren. Op het oogenblik dat de kapelaan het paleis verliet, riep de menigte om strijd „Zijn naam, zijn naam „Ter liefde van Onze Lieve Vrouw, messire, zeg ons wie de uitverkorenen is Eene vrouw drong zich door de menigte heen en ondanks de soldaten der wacht, die haar poogden tegen te houden, knielde zij voor den priester neer en den rand van zijn kleed aan hare ippen brengende, riep zij uil „Zijn naam, eerwaarde, of ik sterf „Sta op, mijne dochter," sprak de priester, haar met goedheid ondersteunende, „geve de Peking zal komen voor onderhandelingen met de Sovjet-unie. Hij zal bereid zijn de bespre kingen dadelijk tot een einde te voeren. ROEMENIE. Volgens berichten uit Boekarest is in Roemenië de sLaat van beleg afgekondigd. De Roemeen- sche regeering beweert n.l. documenten te bezitten, volgens welke generaal Averescu, tot wiens partij verscheidene oud-ministers be hooren, plannen heeft voorbereid, om het kabi- net-Bratianu ten val te brengen en zichzelf tot dictator te doen uitroepen. In de straten van Boekarest surveilleeren patrouilles. Samenscholingen en vergaderingen zijn verboden. EX-KEIZERIN ZITA. Graaf Andrassy heeft in Spanje een bezoek gebracht aan ex-keizerin Zita en vertelt, dat zij de vaste overtuiging heeft, dat zij vroeger of later met haór gezin naar Hongarije zal kun nen, terugkeeren en dat haar zoon Otto dan den Ilongaarschen troon zal kunnen bestijgen. Dit is heeft zij verklaard een eisch van wet en recht en in het belang van Hongarije. Op een vraag, wat er waar was van den finan- cieelen nood waarin het gezin zou verkeeren verklaarde Andrassy dat die moeilijkheden voor het oogenblik zijn overwonnen. De be woners van Lequeitia hebben een groot bedrag bijeen gebracht en Zita een huis met tuin ter beschikking gesteld. Ook ontvangt het gezin veel geschenken en kleeren uit Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho-Slowakije. GRIEKEN EN BULGAREN. De bladen melden, dat er een gevecht heeft plaats gehad op de Grieksch-Bulgaarsche grens tusschen Grieken en Bulgaarsche benden. In den loop van het gevecht zijn drie leden der Bulgaarsche komilsji gedood enkelen werden gevangen genomen maar werden later door een andere bende bevrijd. In de buurt van Goemoelt- jina is ook nog een Grieksche wachtpost door Bulgaren overvallen. DE MOORDAANSLAG OP ZAGHLOEL PASJA. Het onderzoek naar den aanslag op den Egyp- tischen premier Zaghloel pasja heeft reeds be langrijke resultaten opgeleverd. Het heeft ge leid tot de arrestatie van een Egyptischen lee- raar aan de polytechnische school te Cairo. Hij werd in het bezit gevonden van documenten, die wijzen op het bestaan van een organisatie, die verband houdt met de vele moorden in den laatsten Lijd in Egypte op Engelschen en Egyp- tenaren gepleegd, terwijl die organisme tevens betrokken blijkt te zijn bij den in 1919 gepleeg- den aanslag op den toenmaligen premier Mo hammed pasja Said. DE TOESTAND IN BRAZILIË. De geruchten in het buitenland omtrent de voortzetting der revolutionaire beweging in Brazilië worden te New-York niet bevestigd. Er stond niets over dit onderwerp in het laatste bericht dat het departement van buitenland- sche zaken heeft ontvangen en waarin de ont ruiming van Sao Paulo medegedeeld werd. Het Braziliaansche gezantschap verzekert, dat de beweging geheel gestuit is. MEXICO EN SOVJET-RUSLAND. De Mexicaansche" minister van Buitenland- sche Zaken deelt mede, dat Sovjet-Rusland door Mexico wordt erkend. Hemel, dat de gevangene, dien ik uit de kerker moet halen, dezelfde zij, wien gij bedoelt." „Donat!" vroeg zij, een doordringenden blik op den kapelaan slaande. „Ja. Donat," hernam de kapelaan met luider stem, „mits de goedkeuring van het Parlement. Huguette sprong ijlings op, zij gevoelde hare wonden niet meer, zij stond recht op hare be bloede, met zwachtels omwonden voeten bian- dende tranen rolden uit hare oogen, een glim lach speelde om hare lippen, terwijl zij den blik dankend ten hemel sloeg, Zij dacht er niet meer aan, dat haar man zich in de handen der justitie bevond, dat zijne misdaden hem als met een ont- eerende'n sluier bedekten, zij de vrouw, die altijd een afschrik van het kwaad had en steeds als eene goede Christinne leefde Neen, zij had zijne misdaden v ergeten en zag boven haar hoofd de engelen der barmhartigheid hunne vleugelen uitspreiden, en onder de goddelijke schutse ver volgde zij haar weg met opgeheven hoofd en het gelaat schitterend van hoop, vertrouwen en dankbaarheid. „O," fluisterde zij, „ik wist wel dat ik hem zou redden De Heilige Maagd, wier heilig dommen ik bezocht, kon mij die gunst niet weigeren En niet alleen het leven van Donat is mij geschonken, ook zijne ziel zal mij weer gegeven worden, die ziel, met een oneindige zielesmart en met het bloed van mijn lichaam betaald." (Wordl vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT "I M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1