C.'QU1SPEL daartoe een middel in Gods hand. Onze neutra liteit is door onze weermacht gehandhaafd. De koningin was steeds het symbool van nationale eenheid en aan de oplossing van talrijke diplo matieke en economische moeilijkheden heeft zij medegewerkt Het goede van de mobilisatie jaren is, dat de banden tusschen koningin, volk en leger nauwer werden aangehaald. Óns land zal niet zoo naief zijn om te gelooven, dat het in de toekomst geen leger meer noodig zal hebben en alleen vertrouwen kan op goed recht. Ook deze spr. eindigde zijn rede met een „lang leve de koningin." (Toejuichingen). De Kon. Militaire Kapel voerde eenige mu zieknummers uit, terwijl de vertegenwoordi gers van de oud-gemobiliseerden en het natio naal comité en genoodigde autoriteiten zich begaven naar het gemeentelijk tentoonstel lingsgebouw. In dit gebouw vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Van de daar gehouden toespraken vermelden wij die der ministers Ruys de Beerenbrouck, Van Dijk en Westerveld, die resp. wezen op het bewijs van volkseenheid bij deze ge zamenlijke herdenking geleverd, op de preven tieve waarde der weermacht, welke in de oor logsjaren was gebleken en op de toewijding, die door de Nederlandsche vrouwen in de moei lijke jaren was betoond. De oud-opperbevelhebber generaal Snijders, uitte woorden van hulde aan de trouw der Nederlandsche weermacht, op welke toewijding hij nooit tevergeefs een beroep had gedaan. Van regeeringswege werd nog mededeeling ge daan van de bevordering van generaal Van Terwisga, voorzitter van het Comité, tot com mandeur in de Orde van Oranje-Nassau en voorts, dat goedkeuring was gehecht aan het plan om een zilveren kruis als herinnerings- teeken te doen vervaardigen. Met deze bijeenkomst werd de herdenking besloten. De Koningin en de Prinses teruggekeerd. De Koningin en Prinses Juliana zijn gister morgen in het vaderland teruggekeerd. Om 9.16 gistermorgen zijn zij per extra trein aan het station Baarn aangekomen, waar de Koningin-Moeder aanwezig was, om ze te ver welkomen. Toegejuicht door een groote menigte, reed de Koninklijke Familie in twee open auto's naar het paleis Soestdijk. Z.Em. Kardinaal Van Rossum. Volgens het handelsblad van Antwerpen zal Z.Em. kardinaal van Rossunj na zijn verblijf in Nederland gedurende enkele dagen incog nito te Brussel vertoeven. De Vlootwet. Volgens de „Preangerbode" heeft de rechter zijde van den Volksraad het voornemen de Vloot wet te verwerpen, omdat het denkbeeld van de versterkte bases is losgelaten. Wieringen geen eiland meer. Donderdagavond te acht uur had het histo risch feit plaats, dat het Amsteldiep door den nieuwen dijk geheel werd afgesloten. Het kwam spoediger dan men had verwacht en slechts weinige ingewijden, ijlings per telefoon opge roepen, konden het schouwspel gadeslaan. Het water borrelde en kookte en vocht als het ware tegen de twee groote grijpkranen, die van weers zijden elkander waren genaderd en onverstoor baar de groote bonken keileem in het gat stort ten. Ten slotte moest de zee het tegen de techniek opgeven een dam werd in het gat gevormd en ingenieurs, aannemers en journalisten liepen over en reikten elkander de hand ten teeken, dat Wieringen aan het vaste land was verbon den. De heer T. Hoffman, die de leiding van het werk tot dichting van het gat had, werd aller wegen hartelijk gefeliciteerd. Als bijzonderheid kan worden Vermeld, dat 's morgens de doorgang nog vijftig meter breed was en 's avonds te vijf uur een schuitje nog probeeren wilde door het gat te varen, dat natuurlijk onverbiddellijk werd afgewezen. De visschersvloot is thans voor een groot deel van Wieringen verhuisd. En de vischhande laars hebben zich vrachtauto's aangeschaft om liun waren naar het westen van het eiland te vervoeren. Met de rust en kalmte van Wieringen is het gedaan. Het verblijf van Kroonprins Wilhelm in ons land. In het verslag van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis en zijn werk zaamheden in verband met den oorlog 1914 1918, samengesteld door den kolonel-directeur Th. IT. L. Leclerq, staan de volgende van be voegde zijde ontvangen inlichtingen nopens het verblijf van den gewezen kroonprins vanDuitsch- land in ons land „Ingevolge een na het sluiten van den wapen stilstand, op 11 November 1918, met de belang hebbende regeeringen getroffen overeenkomst kon hier dadelijk met de terugzending der ge- interneerden naar het land van oorsprong een aahvang worden gemaakt. Uit dien hoofde waren dus feitelijk op 't oo- genblik, dat de ex-kroonprins hiervoor in aan merking zoude kunnen komen, de interneeringen opgeheven. In de tweede plaats had, zooals ook met den ex-keizer het geval was geweest, de ex-kroon prins, alvorens de Nederlandsche grens te over schrijden, afstand gedaan uit zijn militaire char ges, zoodat hij niet als militair doch als politiek vluchteling een beroep heeft gedaan op de Neder landsche gastvrijheid. In verband met een en ander werd, zooals ook voor den ex-keizer was toegepast, zijn verblijf in Nederland bij Kon. besluit geregeld. Dat besluit hield o.a. in dat aan hem een bepaalde plaats, hier dus het eiland Wieringen, als verblijf werd aangewezen. De aanwijzing van Wieringen als verblijfplaats heeft echter den gewezen kroonprins geenszins tot een gevangene van onze regeering gemaakt. Zij had geen andere strekking dan het nemen van een maatregel, die om redenen van inter nationalen aard in het belang van ons land* noo dig was. Dat belang bracht mede, dat zoolang de ex- kroonprins in Nederland vertoeven zou, deze zich had te voegen naar het standpunt, dat Nederland te zijnen opzichte had ingenomen. Hij was hier dus in zijn bewegingen beperkt, terwijl het in het midden bleef wat de Neder landsche regeering zou doen, als hij den wensch te kennen gaf, naar Duitsehland te mogen terug- keeren. Toen, na een verblijf van vijf jaren op het eiland Wieringen, de ex-kroonprins, na bekomen machtiging van de Duitsche regeering, 't ver langen hiertoe aan de Ned. regeering heeft ge daan, heeft deze, ook in verband met het even- genoemde, zich hiertegen niet verzet, zoodat die terugkeer den 10 November 1923 werkelijk heeft kunnen plaats hebben." Vliegtocht NederlandIndie. Het Uitvoerend Comité voor den vliegtocht NederlandIndië heeft, naar het aan het Haagsche Anetakantoor mededeelt, thans den tweeden bestuurder en den mecanicien, die deel zullen uitmaken van de bemanning van het vliegtuig, dat begin October onder leiding van den heer Thomassen Thuessink van der Hoop, van Amsterdam naar Batavia zal Ver trekken, aangewezen. De tweede bestuurder zal zijn de eerste luitenant-vlieger IT. van Weer den Poelman te Soesterberg. Velen zullen zich nog de prachtige prestaties van luitenant van Weerden Poelman op de ELTA en de ICAR her inneren, terwijl hij nog grootere bekendheid Verwierf, toen hij verleden jaar deel uitmaakte van het kranige escadrille van Versteegh, dat in Gothenburg zulke schitterende successen behaalde. Luitenant van Weerden Poelman, die op 23 Augustus 1917 zijn brevet als vlieger behaalde is een onzer meest bekende Neder landsche vliegofficieren, die reeds meer dan 2000 vlieguren op zijn naam heeft staan. Reeds is door Zijne Excellentie, den Minister van Oorlog, aan luitenant van Weerden Poelman toestemming gegeven den tocht mee te maken en is hem verlof verleend, zoodat de heer Poel man reeds nu de gelegenheid heeft zich Voor te bereiden voor de vlucht reeds dezer dagen zal hij zich naar het vliegveld Schiphol begeven om zich onder leiding van den heer Van der Hoop geheel in te werken. De mecanicien, die door het Comité aange wezen is, is de heer P. A. van den Broeke, die tot 1 April 1921 bij den Marine Luchtvaart Dienst en daarna bij de K.L.M. werkzaam was. De heer van den Broeke geldt Voor een zeer be kwaam werktuigkundige en vooral voor een uitstekend kenner van den Rolls Royce motor, waarmee het vliegtuig, dat voor den tocht be stemd is, uitgerust is. Het groote bezwaar, dat tegen den heer van den Broeke bestond, n.l. zijn lichaamsgewicht, wordt gelukkig opgeheven door het geringe gewicht van den heer Van der Hoop. De Haagsehe Gemeentebedrijven. B. en W. van 's-Gravenhage stellen den raad voor, de rekeningen der bedrijven over 1923 vast te stellen als volgt die der gasfabrieken met een batig saldo van 674.974.791/2, die van het elec- trisch bedrijf met een batig saldo van ƒ2.675.780. 82die der Duinwaterleiding met een batig saldo van 598.405.39 die van het openbaar slachthuis met een batig saldo van 195.116.43 die der gemeentewerken met een totaal der baten en lasten van ƒ9.817.039.64 die der gemeente plantsoenen met een totaal der baten en lasten van 618.042.871/2en die van denReinigings- en Ontsmettingsdienst met een totaal der baten en lasten van /.3.061.318.891/2. Nederlaiulsch Bedrijfsregi ster. In den loop van 1925 zal bij de Drukkerij en Uitgevers Mij. De Vlijt te Arnhem verschijnen een Bedrijfsregister voor Nederland, dat alle namen en adressen zal bevatten van de zaken, ingeschreven bij het Handelsregister van ge heel Nederland. Door dit adresboek zullen de gegevens der Handelsregisters in overzichtelijken vorm ter beschikt, ing komen van alle belanghebbenden. Alle Kamers van Koophandel, bij wia de ge gevens van het Handelsregister berusten, heb ben voor deze uitgave hun volle medewerking toegezegd. Als grondslag voor de rubriceermg van dit werk zal dienen een systeem van indeeling ont worpen door een commissie uit de Vereeniging van Secretarissen van Kamers van Koop handel. Hospilaalsehip „De IIoop". Het hospitaal-kerkschip „De IToop" is van zijn eersten kruistocht onder de haringvisschers op de Noordzee te IJmuiden teruggekeerd. Op deze reis werden 130 patiënten behandeld, waarvan 107 in de haven van Lerwick en 23 in volle zee. Van deze werden 10 patiënten in het hospitaal aan boord opgenomen, waarvan er 6 herstelden, terwijl 4 patiënten werden meegenomen naar IJmuiden om thuis verder te worden verpleegd. Van de behandelde patiënten waren 54 af komstig uit Scheverningen, 37 uit Vlaardingen, 10 uit Maassluis, 6 uit Katwijk, 3 uit IJmuiden en 6 uit Emden. Als geneesheer was aan boord dr. F. G. van Asperen uit Overveen. Invoer van schoenwerk. Volgens het Vakblad van den Schoenmaker heeft de invoer van schoenwerk in Juni 1924 bedragen 108.480 paar lederen schoenen, ter waarde van ƒ371.000 en 156.118 paar linnen schoenen, ter waarde van 198.000. De uitvoer in Juni 1924 beliep 12.858 paar lederen schoenen, ter waarde van 82.000 en 860 paar linnen schoehen, ter waarde van ƒ3000. Pater dr. F. H. Hoenen S.J. Naar wij vernemen is de cerw. pater dr. F. H. Hoenen S.J., rector aan het Berchmanscollege te Oudenbosch, door den hoogeerw. pater gene raal der orde benoemd tot prof. in de natuur- philosophie aan de Pauselijke Gregoriaansche Universiteit te Rome. PIANO'S FN ORGELS KUNSTSPEL PIANO'S i710 12 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Verjaardag H. M. Koninging-Moeder. Door het gemeentebestuur is heden ter gele genheid Van den verjaardag van FI.M. deKonin- gin-Moeder het volgende telegram van geluk- wenscben verzonden Aan FI.M. de Koningin-Moeder. Het gemeentebestuur van Schiedambiedt Uwe Majesteit op dezen dag eerbiedig zijn welgemeen de gelulcwenschen aan. w.n. Burgemeester. C. Houtman. De Oranjevereeniging zond heden 't volgende telegram IT. M. Koningin-Moeder Soestdijk. De Oranjevereeniging te Schiedam biedt U en Uwe Koninklijke familie eerbiedig gelukwensehen aan. Montfoort, voorz. Oranje-vereeniging. Gisteravond heeft de algemeene vergadering der Oranjevereeniging plaats gehad in het Ver kooplokaal aan de Lange Haven. Zij was, gezien zulke vergaderngen bij andere vereenigingen, vrij goed bezocht. Waar de voorzitter, de lieer G. S. Montfoort door ongesteldheid verhinderd was, werd de ver gadering door den vice-voorzitter geleid. Deze betreurde dit feit omdat de heer Mont foort steeds met groote toewijding de zaken der Oranjevereeniging behartigt. Dan herdacht spr. het overlijden van het lid van het bestuur, den heer Karis en deelde daar bij mede, dat de voorzitter en de vice-voorzitter de vereeniging bij diens begrafenis hadden ver tegenwoordigd. De notulen en het jaarverslag werden goed gekeurd, waarna de penningmeester eenige cijfers mededeelde omtrent de financiën der vereeni ging. Daaruit bleek dat het twee-daagsche feest van verleden jaar had gekost in totaal 4521, dat het ledental was achteruitgegaan van 2926 tot 2770, waardoor het bedrag der contributie Van ƒ3104.50 tot 2939.50 was teruggeloopen. Waar ter vervulling Van de periodieke vaca ture geen candidaten door de leden waren voor gesteld, werplen op voorstel van liet bestuur de al'Lredenden opnieuw benoemd. Tot leden der commissie voor het nazien van boekeu en kas van den penningmeester werden aangewezen de lieeren Voorhüijzen-, Kemenade en van Wamelen. Bij de rondvraag werd een enkele vraag gesteld, die bevredigend beantwoord werd. De vergadering werd hierna gesloten. R.K. Openbare Leeszaak en Bibliotheek „St. Lidnina." Een enkel woord zal bij deze maandwisseling niet overbodig blijken. Ik wil u een kleine revue- passeering ten aanschouwe geven, een kijk op hetgeen geschied is en wat er te doen Valt betref- fenden Liduina-bibliotjeek. Er zijn in totaal uitgeleend in de verloo- pen maand 2304 boeken, welk hoog aantal wel voor 'n gedeelte te danken is aan het steeds toenemend ledental, dat op weg naar de duizend is. En Voor die toenming, voor dien toevloed van nieuwe leden moet een oorzaak, een causaal mo- tiefzijndat levinden is indesteedsgrootereuilbrei- breiding én wat cjuantiteit, maar ook wat quali- teit betreft van het boekenbezit. Er is dan ookeen totaal aan boeken bereikt van 8948 stuks afge- rondzijn dus deze cijfers de laatste drie maanden geweest8350, 8700 en 8950, zegge 'n kleine 9000 Voorwaar sprekende cijfers Doch na de moeitevolle werkzaamheden, die eraan verbonden zijn geweest, is het zoet rusten voor het personeel, dat hier enkel en alleenlijk uit zuiver liefdadig oogpunt hun tijd en geest kracht en talenten disponibel gesteld, en zich geheel en al gegeven heeft voor het werk, dat zij door hun interesse met zooveel succes be kroond zien. Daarom, alsook ter verluchting der localitei- ten zal de leeszaal en bibliotheek voor korten tijd gesloten worden, n.m. vanaf 15 Augustus tot begin September, waarna met hernieuwde krachten en onversaagd uithoudingsvermogen zal worden voortgezet datgene, wat gebleken is, in zulk een dringende behoeRe te voorzien. Met nieuwen ijver en met de oude stuwkracht zal de zaak na de heropening weer worden op gevat. De bovenzaal van het gebouw (de leeszaal bezoekers hoorden het met wrevel, maar tege lijkertijd met sympathie) is geheel in gereedheid gebracht, om van nut te kunnen zijn voor even tueel te organiseeren expositie's. Ja, het mag hier nog wel eens gezegd worden grootsch was de opzet, angstwekkend de durf en moed, om met een leeszaal-affaire te beginnen maar, de risico en 't dubieuze eenmaal te bo^en ge komen, is grootscher nog en verbazingwekken der het opstuwend enthousiasme en idealisme, dat de bestuursleden drijft en dringt, om van de Schiedamsche katholieke leeszaal te maken een ujiicum, wat betreft opbouw, organisatie en toeneming in omvang en bloei. O, en voelt ge het dan niet, dat op ieder van ons de moreele plicht rust, om naar macht en vermogen mede te werken, om de schragers van het Roomsche cultuurgebouw onwankelbaar vast te doen steu nen op de hechte fundeering van gewapend beton van uw sympathie niet alleen, maar ook van uw daadwerkelijken steun O, ik zou het willen noemen een massa-tumult van mede werking, dat er moet losbreken, opdat men dan eindelijk geraken moge tot liefgeen bij de op richting als doelwit en eindpunt is gesteld, om n.m. zoover te komen, dat, gelijk de Eucharisti sche Godmenseh het voedsel onzer zielen is, dat zoo ook de God van Hemelen en aaide ge maakt worde tot. voedingsstoffe van ons denk vermogen, om zoo wederkeeririg onze gedachten te stellen in dienst van Hem, Die met recht is en moet zijn het Licht, dat alle volkeren verlicht. Dan geenneutrale lectuur,geen contrabande meer voor het Roomsche gemoed, maar in den re- flectorschijn van het „Lux Mundi" van het „Licht der wereld" onder de banier van katho lieke princiepen en met het parool van trouw aan Roomsche ideeën in voorwaartschen op- gangsdrang de parademarsch van onze solidari- teitsgedachte in Christus ingezet als een triomph- revue van boekenmacht eener Roomsche cul tuurinstelling. J. M. Bibliothecaris. De rijwiel-belasting. Gister is de wet op de Rijwielbelasting in werking getreden. Zij, die nog geen plaatje op hun fiets hebben, worden thans nog niet beboet. Gedurende deze maand onthouden de ambtena ren zich namelijk, blijkens een Kon. Besluit, nog van het instellen van processen-verbaal, ten einde het publiek in de gelegenheid te stellen zich met de bepalingen der wet bekend leniaken. De ambtenaren der invoerrechten en accijnzen en de rijks- en gemeentepolitie, bepalen zich dus thans tot het geven van waarschuwingen. Van 1 Septemger af is de ambtenaar bevoegd wanneer hij iemand op een fiets ziet, zonder rijwielmerk, dezen aan te houden. Hij kan dan den overtreder er op wijzen, dat deze een straf vervolging kan voorkomen door met hem een transactie aan te gaan. De overtreder gaat mee naar den ontvanger. Deze beoordeelt het fit, en legt hem, wanneer er geen verzwarende om standigheden zijn, een boete op van ƒ3., tevens den raad gevende, een rijwielmerk te koopen. Het nieuwe rijwielmerk, geldt tot 1 Januari van het volgende jaar, Dan zal er een nieuw merk komen. Of dit van een andere kleur, zal zijn, dan wel voorzien wordt van het jaartal 1925, is nog niet bekend. Wel zal getracht worden, het een dusdanig uiterlijk te geven, dat het minder gemakkelijk is na te maken, dan het tegenwoordige. Jnbilé. Heden herdenkt de heer K. Dekker, IToofd- opzichterbij den gemeentelijken Reinigingsdienst den dag waarop hij voor 25 jaren als gewoon Werkman bij dezen tak van dienst te werk werd gesteld. Na een drietal jaren als zoodanig werkzaam te zijn geweest werd hij geroepen om den op zichter A. Visser, die destijds tot hoofd-opzichter werd benoemd te 'vervangen, na eenige jaren nam hij de plaats van den hoofd-opzichter, die wegens ziekte zijn betrekking verliet, in. Zoo heeft de jubilaris tot op heden een kwart eeuw de gemeente gediend. Hedenmorgen te 9 uur werd hij met zijn echtgenoote aan zijn woning Fabristraat 1 per auto afgehaald om op het kantoor dat voor deze gelegenheid keurig was versierd te midden van het gelieele personeel door zijn onderge schikten gehuldigd te worden. Door den oud sten werkman P. van Wamelen werd het woord gevoerd en hem namens het geheele personeel een goud horloge met dito ketting als herinne- nering en bewijs van erkentelijkheid aange boden. Hierna werd aan verschillende takken van dienst gelegenheid gegeven den jubilaris te complim enteeren. Hedenmiddag zullen aan zijn woning de voor zitter met de leden van de Commissie voor dezen dienst dezen trouwen hoofdambtenaar komen complimenteeren. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags sleutel, R.K. Kerkboekje, ceintuur, damestasch inh. zakdoek enz., vernikkelde rozenkrans, kin- derportemonnaie inh. ƒ0.14, muts, balkje, lede ren hondenzweep (eenige weken geleden ge vonden), herdershond, pet. Bij vinders geit, J. Frenaij, Officierentuin 1/5 zilveren armband, P. Berkhout, Geer vliet schestraat 35 2 kisten, Joh. Nauman, Lange Haven, grijze ceintuur, W. Nicuwenburg, Oosterstr. 61 gymnastiekschoentje, G. Staal, Bakkerstr. 21/27 herdershond, Schneller, Huijs- manstraat 43a brill, G. Westdijk, Westfranke- landschestraat 73 2 autoluchtbanden, Kooij- man, Singel 6 sleutel, S. van Leeuwen, L.Nieuw-, straat 89/26 broche, Engering, Hoogstraat 161 dames portemonnaie met inh., J. Udo, Fabriplein 31 b kinderschoentje, K. Bisschop, Prachtige Instrumenten Inwendig en Uitwendig Eventueel Bijzondere Aankoop Voórwaa rden Pianofahrikant - Goutlsche Singel 3 - Rotterdam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2