DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Het spookhuis. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Dinsdag 5 Augustus 1924. .No. 14015 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doe duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bi; verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. AI f 200 bij dood f 200 bij verlies van een rem.Verz.bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws, DE CONFERENTIE TE LONDEN. Van officieuze Engelsche zijde werd gisteren het volgende voorloopig program voor het begin van de besprekingen met de Duitsche delegatie bekend gemaakt, onder voorbehoud, dat de daarin vermelde data en plannen de instemming van de leiders der Duitsche delegatie zullen genieten. De Duitsche delegatie, die heden door een aantal hooge Engelsche regeerings-ambtenaren aan het station ontvangen zal worden, zal in de plenaire zitting der conferentie, die tegen hedenmiddag twaalf uur is aangekondigd, in een officieele rede door Mac Donald worden begroet. Mac Donald zal in die rede den aard en de bedoeling der besprekingen nader uiteen zetten. Dan zal een lid der Duitsche delegatie op deze rede antwoorden en naar men verwacht, zullen andere redevoeringen van de andere delegaties hierop volgen. In deze zuiver formeele zitting zal men aan de Duitsche delegatie de documenten over handigen, die het onderwerp van bespreking tusschen de Duitsche delegatie en de geallieerden, resp. de Duitsche regeering en de Commissie van Herstel vormen. Er zal dan van Engelsche zijde de vraag worden opgeworpen, wanneer de Duitsche dele gatie in staat zal zijn, in een nieuwe plenaire zitting der conferentie haar houding ten aanzien van de door de conferentie genomen besluiten uiteen te zetten. Van Engelsche zijde wordt de hoop uitgesproken, dat deze plenaire zitting Woensdag zal kunnen plaats vinden. Na deze tweede plenaire zitting met de Duitsche delegatie, waarin men hoopt de alge- meene Duitsche houding ten aanzien van de rapporten der experts te leeren kennen, zal van geallieerde zijde worden voorgesteld, de te behandelen onderwerpen in enger kring te bespreken, waartoe men al naar de behoefte daartoe zich voordoet ook de experts kan uitnoodigen. Er wordt nogmaals van Engelsche zijde op gewezen, dat deze conferentie zich slechts uitsluitend tot de uitvoering van het Dawes-plan moet bepalen. De kwestie van de militaire ontruiming van den Roer moet uitsluitend bepaald blijven tot directe onderhandelingen van de delegatie-leiders. Aan den anderen kant is de verwezenlijking van het Dawes-plan in volle overeenstemming tusschen de betrokken partijen, thans een groote elementaire eisch voor de entente, zoowel als voor Duitschland geworden. Uit Hoek van Holland wordt nog gemeld, dat de speciale trein met de Duitsche delegatie gisteravond daar is aangekomen. Sprekende over de moeilijkheden, die de Duitsche delegatie te Londen wachten, houdt Stresemann's orgaan „Die Zeit" de volgende beschouwing Volgens de Duitsche opvatting is de eind- termijn van 15 October voor de economische ontruiming van het Roergebied te laat en daarom zal worden getracht de procedure te vex-korten. In de derde coinmissie zijn besproken de leve ringen in natura en de overdracht der betalingen. De beteekenis van de in deze commissie genomen besluiten zal de Duitsche delegatie eerst juist kunnen beoordeelen, als zij die besluiten in extenso voor zich heeft. Men is algemeen van meening, dat de Duitsche delegatie uit een oogpunt van recht in een goede 65 Het was natuurlijk ondoenlijk geweest voor den knaap geheel en al verborgen te houden, dat zijn vader het voorwerp van een gunst was, die zijn leven had gered, en Iluguette vreesde dat het kinderlijk ontzag in Diziers ziel mocht verzwakt worden. Dizier was echter in de strenge school der tegenspoeden gevormd, hij had het zielewee zijner moeder aanschouwd en haar tranen door zijn liefkozingen afgewischt. Hoe jong nog, be greep hij evenwel dat zijn moeder leed en van waar dat lijden kwam. Toch hield hij dat geheim voor zich, daar hij geen recht meende te hebben haar te beklagen, die zelve een zoo edelmoedig stilzwijgen bewaarde. Hij beproefde echter zooveel als in zijn vermogen was,door zijn teeder- heid en kinderlijke liefde, zijn moeder te troosten, die met 'n schier bovenmenschelijken moed haar lijden onderdrukte. Dizier vernam enkel onsamenhangende be richten over de samenzwering van Dampmartin; men deed hem er echter alleen de politieke zijde van zien, zoodat zij voor hem het schandelijke en onteerende van de zaak verloor. positie is en als men te Londen het recht en het gezond verstand laat gelden, zullen de Duitsche argumenten gehoor vinden. Dat geldt ook voor de militaire ontruiming, die zeker in het brandpunt der besprekingen zal staan. De ontruiming is een harde noodzakelijkheid, van welken kant men de zaak ook beschouwt. Wordt de bezetting van de Roer en van de andere wederrechtelijk bezette gebieden gehand haafd, dan zal daardoor het Duitsche rechts gevoel zwaar worden gekwetst. Dan zal ook de stemming ontbreken, die de basis moet zijn voor de uitvoering van het rapport der experts langs den weg van vrije verdragen. Maar ook ontbreken dan alle materieele voorwaarden voor het gelukken van het Dawes- systeem. In het Lagerhuis heeft de Britsche pemier gisteren een uiteenzetting gegeven over de op de conferentie bereikte geallieerde overeen stemming. Hij zeide o.a. dat er een plan was gemaakt voor de instelling van een commissie van zes gelijkgerechtigde vertegenwoordigers vanDuitsch land en de geallieerde regeeringen voor de rege ling van de leveringen in natura, in overeen stemming met het plan der experts, die ook moet zorgen voor een geregeld en gang der leveringen zelf. Voorts zijn de geallieerden met elkander overeengekomen, dat bij het eventueel nemen van sancties zij als trustees moeten optreden voor alle door de experts geschapen belangen en dat zij in het bijzonder geen schade dienen te berokkenen aan de zekerheid van de leening Geschillen aangaande de interpretatie van het expertsrapport en de overeenkomst van Londen dienen naar een commissie van rechts geleerden te worden verwezen. Indien in de commissie voor de overmakingen bij stemming over de kwestie van Duitschlands kwaden trouw de stemmen staken, dient dit punt langs den weg van arbitrage en door bemiddeling van een commissie van economische experts te worden opgelost. Hij hoopte, dat de bereikte geallieerde over eenkomst in haar uitvoering een succesvol systeem van ai'bitrage zou vormen. Hij zou dezelfde idee toegepast willen zien ten opzichte van het verdrag van Versailles, zoodat alle geschilpunten ten opzichte van de interpretatie van dat verdrag naar het Int. Hof van Justitie zouden worden verwezen. Spreker vreesde echter, dat zulks op het oogenblik onmogelijk zou zijn, met het oog op den geest der openbare meening in enkele landen. Hij hoopt echter ernstig, dat men binnen ongeveer zes maanden in staat zou zijn tot overeenstemming omtrent dit punt te geraken. Voor het oogenblik was hij van meeniixg, dat deze kwestie open moest wordeix gelaten. Mac Nexll, de voox-malige conservatieve onder staatssecretaris van Buiteuiandsche Zaken, vroeg hoe de conferentie had vooi'zien in meenijxgs- vex'schilien tusschen de geallieerde regeermgen ten opzxehte van sancties voor het geval Duit ch- land als zijnde in gebreke gebleven, wordt ver klaard. Mac Donald antwoordde, dat uie zaak voor het oogenblik werd gelaten, zooals zij te voren stond. „Hoe staat zij dan ixxterrumpeerde Lloyd George. Mac Donald antwoordde „Zooals de zaak Lhans staat, is het duidelijk, dat de geallieerde regeeringen, als zij het met elkander niet eens Slechts op Hemelvaartsdag begreep Dizier, dat een vi-eeselijk geheim over een tijdstip van het leven zijns vaders hing, doch Fulgende deed den knaap aan de indrukwekkende plechtighe den deel nemen, zoodat zijn gedachten alleen door de waai'digheid en den glans der feesten werden beziggehouden. Huguette en Donat bevonden zich in een kamer van de woning des kanunniks, toen Ogive, van Dizier vergezeld, zich naar hetzelfde ver trek begaf. Het kind scheen ernstig gestemd en de zuster van den kanunnik beschouwde den knaap met aandoening en ongerustheid. Hem aan de hand geleidende, zeide zij zacht „Kom Dizier, kom, mijn kind Een gerucht van fluisterende stemmen, van half onderdrukte snikken bereikte het oor van den kixaap. Hij wees met de hand naar de deur „Zijn zij daar vroeg hij met bevende stem. „Ja," antwoordde Ogive zacht. Tevei'geefs poogde Ogive den knaap terug te houden door een vlugge beweging opende hij de deur en bleef een oogenblik op den drempel staan. Donat hield Huguette aan het hart gedrukt en het was gemakkelijk te zien, dat zijn vrouw hexn alles vergeven had. Dizier glimlachte en met langzamen tred en kuxxnen worden, haar eigen politiek kunnen voeren. Aldus wordt deze zaak door het vx-edes- verdrag van Vexsailles gelaten en daarvoor ben ik .niet verantwoordelijk Maar het is duidelijk, dat dit een zeer onbevredigende stand van zaken is. Ik koester de hoop, dat het stelsel van arbitrage, voor de toepassing van het Dawes-plan ontwoipen, eerlang een wijdere toepassing zal krijgen. Momenteel is dit niet wel mogelijk, met het oog op de eldei's bestaande gevoelens. Maar het kan na verloop van zes maanden mogelijk worden. In iede. geval kan men er zich op verlaten, dat de kwestie van het nemen van sancties door de i'egeeringen niet plotseling kan ontstaan". Ten slotte stelde Lloyd George de volgende vraag „Mag ik aannemen, dat er geen ver andering wordt gebracht in de percentages vaix de herstelbetalingen aan de geallieerden, zooals die door de te Spa gehouden conferenties werden geregeld Mac Donald antwoordde „Ik weigei'de die zaak op de thans gehouden conferentie te bespreken. Mocht deze kwestie te berde worden gebracht, dan zal daax-voor een andere confe rentie noodig zijn". waarneemt, heeft een ondei'houd gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken. Nader verluidt, dat de Amerikaansehe gezant in Mexico, Warren, zijn ontslag bij Coolidge heeft ingediend. POÖLSCH OPPER-SILEZIE. De communisten hebben een levendige actie georganiseerd en pogen op verschillende fabrie ken in Oppex'-Silezië stormtroepen te vormen. Op mijnen in het distx-ict Rybnik is geschoten op beambten, die werkzaamheden verachtten, welke voor het behoud der mijnen noodzakelijk zijn. Gisteren zijn vertegenwoordigers der arbeiders naar Kattowitz ontboden om een reorganisatie van de commissie van een en twintig te bewerk stelligen. Vertegenwoordigers van de autoriteiten hebben zich naar Warschau begeven om nieuwe instructies te halen. De Poolsche minister van arbeid heeft wegens meeningsversclxil in het kabinet aangaande den crisis in Opper-Silezië, zijn ontslag ingediend. Dit is evenwel niet aanvaard. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. De Britsche minister van Koloniën, Thomas, verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat hij niets anders kon zeggen wat het resultaat is geweest der besprekingen over de grenskwestie tusschen de Britsche regeex'ingsvertegenwooi-di- gers, president Cosgraeve (Ierschen Vrijstaat) en de ministers van Ulster, dan dat verdere mededeelingen ontvangen zijn van Cosgraeve. Ik stel mij voor, hedenavond zelf xxaar Dublin te gaan. Woensdag hoop ik voldoende mededee lingen aan het Lagerhuis te kunnen geven. MEXICO. Mevrouw Evans, die optrad ten behoeve van den Britschen zaakgelastigde Cummins, wiens uitzetting eenigen tijd geleden door de Mexi- caansche regeering was gelast, is Zaterdagavond nabij haar hoeve, gelegen in de nabijheid van Texmelucan in den staat Peubla, doodgeschoten. De moordenaars zijn onbekend, doch men ge looft dat 't landbouwers zijn, opgehitst door de agitatie tegen vreemdelingen. Strauss, de Duitsche bedrijfschef van de Evans-hoeve werd ernstig gewond. De aanvallers ontkwamen met medeneming van 2000 dollar. De federale autoriteiten stellen krachtige pogingen in het werk, de moordenaars van mrs. Evans op te sporen. De Amerikaansehe zaakgelastigde, die, zooals bekend, tijdelijk de Britsche belangen in Mexico BRAZILIË. Volgens een bericht uit Rio de Janeiro achter haalden de Braziliaansclxe bondstroepen de vluchtende rebellen. Er ontstond een kort ge vecht, dat geen beslissing bracht. Veeleer re"kent meix op verdere gevechten. de oogen ten hemel geslagen, trad hij op Donat toe en voor zijn vader nederknielende, sprak hij ontroerd „Zegen mij, o vader Een vreugdekreet vanDonat beantwoordde die bede hij hief het kind schielijk van den grond op en bedekte het met vurige liefkozingen, en ter wijl zijn hand die van Huguette omklemd hield, bedanktejiij haar met weinig maar welsprekende bewoordingen, de liefde en den eerbied van zijn kind, jegens hem steeds aangekweekt en be houden te hebben. Den volgenden dag werd Donat vanwege het kapittel een maaltijd aangeboden, waarna de gewezen gevangene naar de voor hem be stemde vertrekken terugkeerde. Daar wachtte nogmaals Fulgence, die hem volgender wijze toesprak „Wees gelukkig, Donathet bloed van den Zaligmaker der wereld heeft uwe fouten uitge- wxscht en de menschen hebben ze vergeten." „Mijn vader", antwoordde Donat, een knie ter aarde buigende voor den jeugdigen priester, wiens gelaat wit als een lijkkleed was, „aan vaard de opoffering van het leven, dat gij ge red hebt." „Donat" sprak de kanunnik, „mijn rijk is niet van deze wereld. Gij zult volgens de gebruiken met Huguette, de heeren van het Parlement en de waardige kanunniken der Notr e- ALLERLEI. Uit New York. Volgens een bericht uit Boston zou een groote Duitsche duikboot nabij Badford een lading wijn en champagne aan land hebben gebracht. De autoriteiten stellen een onderzoek in, maar achten het gerucht niet zeer waar schijnlijk. Uit Berlijn. Volgens een bericht uit Weenen, heeft de Oostenrijksche regeering ter vereenvoudiging van het passenstclsel, visum zegels ingevoerd, welke bij alle diplomatieke en handelsvertegenwoordigingen van Oostenrijk, groote sportvercenigingen e.a. in het buitenland zoixder verdere formaliteiten te koop zullen worden gesteld. De zegels zijn twaalf maanden geldig. Uit Berlijn. Volgens officieele mededee lingen van Duitsche zijde, is er geen sprake van een incident te Athene. Er werd niet verlangd van den Duitschen zaakgelastigde, dat deze bij de overhandiging van zijn geloofsbrieven Fransch zou spreken. De Grieksche regeering had slechts den wensch geuit, in vex-band met de voort durende ongesteldheid van dexx president der republiek, de geloofsbrieven na afloop van het verlof van den zaakgelastigde in ontvangst te nemen. Bin n e n 1 a n d. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. (E_e r s t e dag). Zoo is dan eindelijk de dag ^aangebroken, waarnaar door de Zeeuwen zoo verlangend is uitgezien, de dag, waarop H.M. de Koningin Haar ^vierdaagsche reis door hun provincie zal aanvangen. ^Reeds^injxet einde van het vorig jaar zijn de plannen voor dit Koninklijk Bezoek in groote lijnen^bekend geworden en in den tijd, die sind»- dien verloopen is, zijn steeds meer de onderdee- len der reis vastgesteld. En nu zal de Koninklijke Familie in vier dagen een reis door de geheele provincie maken en niet minder dan 55 plaatsen zuilen door Haar worden hezocht. 't Spreekt, waar de reis vier dagen zal duren, vanzelf, dat het oponthoud in de meeste plaatsen slechts kort zal kunnen zijn, temeer waar de Koningin een der vier dagen te Middelburg zal vertoeven. Alleen te Tholen, St. Maartensdijk, Ziei-ikzee, Brouwei-shaven, Goes, Terneuzen, Sluis en Vlis- singen zal het oponthoud van eenigszins langer duur zijn, xnaar in de overige plaatsen zal de Koninklijke familie slechts enkele minuten ver blijven, echter lang genoeg om den bewoners de gelegenheid te geven hunne Vorstin te begroeten. De Zeeuwen hebben in de afgeloopen weken zich op het bezoek der Koninklijke Familie voorbereid. Plannen zijn gemaakt om eerepoor ten op te richten, straten en huizen te versieren, bloemen aan te bieden, zanghuiden te brengen enz., maar het is de uitdrukkelijke wensch van H.M. de Koningin geweest, dat de ontvangst, die de Zeeuwen Haar en HaarHuis zouden bereiden, een sober karakter zou dragen en dat, in verband Dame uw dankbaarheid betuigen; wat mij betreft gij zijt mij geen dank schuldig. De dienaar is niet meer dan zijn meesterMaak Huguet te gelukkig, ik zal van Dizier een man en Chris ten maken." Het gelukte Fulgence echter met zxch aan de vurige dankbetuigingen der geredde familie te onttrekken hij voelde op zijn handen Di- ziei's tranen vloeien en zat door Donat en Huguette omi'ingd, wier gelaat van geluk blonk, maar die niettemin vurige tranen stortten bij het aanschouwen van hun redder en weldoe ner. „Gelukkig zijn zij die weenen, want zxj zul- lexi vertroost worden 1" fluisterde de pries ter. Toen meende hij van verre, zeer verre, hoog in de lucht het gezang der engelen te vernemen, dat hem toeriep „Gelukkig zijn zij, die barmhartigheid bewij zen Niet alle martelaars geven hun bloed, en God teekent de bevochten overwinning aan. Weldra zult gij bij ons zijn, Fulgence, en wij strekken reeds de armen naar u uit, beladen met palmen en kronen EINDE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1