Het geslacht der Burpus. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Woensdag .6 Augustus 1924. No. 14016 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus: 39. Advertentiën: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws, DE CONFERENTIE TE LONDEN. Met de Duitschers erbij. De plenaiz'e zitting van gister de eerste waaraan de Duitsche delegatie deelnam is gistermiddag om 12 uur op het Foreign Office begonnen. De zitting duurde niet lang, doch heden zal een nieuwe voltallige zitting worden gehouden, tegen welken tijd, naar men hoopt, de Duitsche delegatie gelegenheid zal hebben gevonden om althans voorloopig kennis te nemen van de door de geallieerden opgestelde stukken. Vermoedelijk zal men deze wijze van indien overeenstemming wordt bereikt, deze aannemelijk zal zijn voor het parlement, hetwelk derhalve zal kunnen verdagen, en aan de con ferentie overlaten, met haar arbeid voort te gaan (toejuichingen). De premjer sprak daarna nog uitvoerig over de verschillende aspéeten der op de conferentie gevoerde besprekingen, en verklaarde te gelooven, dat de regeling inzake de constateering van een ingebreke blijven van Duitschland van dien aard is, dat indien er ooit sprake zou zijn van de kwestie van sancties nemen, er waarschijnlijk daaromtrent algeheele eenstemmigheid zou zijn. MacDonald zeide voorts nog, dat vele aspecten behandeling volgen, dat er telkens meer of min- van de groote kwesties onaangeroerd zijn ge- der officieele besprekingen plaats vinden tus- bleven. De Britsche regeering zal er echter niet schen de leiders van de geallieerde en Duitsche delegaties en nieuwe commissies worden be noemd voor het afwerken van technische vraag stukken. De conferentiezitting van gister begon met een korte rede van MacDonald die de Duitsche vertegenwoordigers, welke gekomen zijn om de wijze van uitvoering van het expertsrapport te bespreken, welkom heette. Hij legde er nadruk op, dat de verantwoordelijkheid, die het rapport oplegt, niet gedragen dient te worden omdat het nu eenmaal niet anders kan, maar met het oog op het gemeenschappelijk verlangen, een ern stige en oprechte poging in het werk te stellen tot het nakomen der verplichtingen, waartoe de onderteekenaars gehouden zijn en teneinde te geraken tot die onderteekening, nadat men discussies heeft gevoerd waarbij iedere partij naar behooren is aangehoord. Voorts wees de premier er op, dat het werk der conferentie beperkt blijft tot de toepassing van het Dawes- rapport en hij gaf uitdrukking aan de hoop, dat een geest van samenwerking een spoedige over eenstemming zou vergemakkelijken. Dr. Marx, de Duitsche Rijkskanselier, dankte uit naam zijner delegatie den Britschen premier voor zijn vriendelijke woorden waarmee hij haar had begroet en merkte op, dat de taak, waarvoor ze staat, van beslissende en historische beteekenis is. Zij is overtuigd, dat het lot van Duitschland en Europa afhangt van de vol brenging van die taak en dat deze volbrenging alleen kan geschieden in den geest van vreed zame overeenstemming en strikte billijkheid. In dien geest is de-Duitsche delegatie voor nemens, aan de onderhandelingen deel te nemen. Zij ziet in het plan der experts een methode, die het Duitsche volk kan en moet leiden naar vrijheid en vrede en zoodra de essentieele voor waarden voor zijn vrije economische bedrijvig heid zijn hersteld zal 't Duitsche volk zijn geheele kracht aanwenden tot uitvoering van de zware verplichtingen, die het worden op gelegd. In het Lagerhuis verklaarde MacDonald gister met betrekking tot de plenaire zitting der geallieerde conferentie, waarop de Duitsche delegatie ontvangen werd o.a. Wij hebben aan de Duitsche vertegenwoor digers alle gesloten overeenkomsten medege deeld en niets achterwege gehouden. Wij heb ben hun gevraagd, ons de punten aan te geven waarop zij nadere uiteenzettingen en opmer kingen wenschen te geven, en betreffende welke zij waarborgen willen hebben enz. Heden, aldus de premier, vangen wij aan een zitting, welke naar ik hoop welhaast onaf gebroken zal voortduren. Mijn indruk is, dat er geen ernstige kwesties zullen komen, en dat i De reiziger liet een uitgestrekte eenzame en majestueuze heide achter zich. Hij liep recht op de kust aan en bereikte langs een haast onzicht baar pad weldra de zee, die schuimde en kookte tusschen een chaos van klippen en verop een wijde uitgestrektheid vertoonde van bleekleurig grijs. De heide, die de reiziger pas verlaten had, geleek eveneens een zee maar nog eentoniger. Met een krachtigen, lenigen sprong, die zijn lang, gespierd lichaam zonder moeite scheen te nemen, was hij op een rots, waar hij een ruim uitzicht had op de zee en de hei de. Te midden dezer eenzame, woeste na- turn- kwam de krachtige mannelijke gestal te goed tot haar recht. Het Saksische element scheen in hem de overhand te hebben. Zijn kleeding duidde aan dat hij uit een vreemd ver wijderd land kwam. En zoo was het. Hij kwam uit Amerika, was acht en twintig jaar oud en heette Jean de Burgau. Hij zou later lord Jean, markies de Burgau word erf misschien reeds spoe dig. Hij stamde af van een adellijke, zeer oude familie. Een zeer oud voorvader der Burgau's ■was naar men verhaalt uit Frankrijk naar in toestemmen, dat er een Britsche soldaat één minuut langer in Keulen blijft dan nood zakelijk is ter uitvoering van de verplichtingen door het vredesverdrag opgelegd. Wat betreft de Roerkwestie, verklaarde Mac Donald, dat de economische en militaire factoren zoo nauw met elkaar in verband stonden en zoo innig waren vermengd, dat hij niet geloofde, dat de Fransche openbare meening blind zou zijn voor de verplichtingen door haar regeering op zich genomen. Ten slotte zeide MacDonald, dat hij geloofde, dat in de naaste toekomst een arbitragelichaam zou worden ingesteld, dat omtrent betwiste punten in het verdrag van Versailles zou be slissen. Pierpont Morgan, de bekende Amerikaansche bankier, is gisteren te Londen aangekomen. Llij stelde zich direct in verbinding met zijn mede firmanten, die reeds te Londen aanwezig zijn en met de Amerikaansche deskundigen. Later op den dag had hij ook met verschillende chefs der geallieerde delegaties besprekingen. Naar in de city verluidt, zullen de bankiers tegen het einde dezer week het resultaat der conferentie onderzoeken. Intusschen zullen zij ook met de Commissie van Herstel en de Duitschers over de voorwaar den der leening onderhandelen. Maandagmiddag zal dan een algemeene bespreking der bankiers plaats vinden, waarin een definitieve beslissing omtrent de leening zal worden genomen. ENGELAND EN RUSLAND. De mislukte conferentie. Officieel wordt thans vanuit Londen be vestigd, dat de conferentie met de Russen is mislukt. Het meeningsverschil tusschen de Britsche en Russische vertegenwoordigers, zou volgens berichten uit zekere bron geloopen hebben over de leening, die door de Britsche regeering zou worden gegarandeerd nadat de Sovjetregeering een overeenkomst zou hebben gesloten met de houders van obligaties der oude Russische schulden. De Russen verlangden de leening gegaran deerd, voordat het vergelijk met genoemde obligatiéhouders nog zou zijn voltrokken, waarop de Britsche delegatie niet wilde ingaan. Hoe de zaak eigenlijk staat, is niet duidelijk. Het zal wel blijken uit de verklaring, welke heden in het Lagerhuis zal worden afgelegd. Maar in ieder geval werd den geheelen nacht doorgebracht met vruchtelooze discussies. Ten slotte verklaarden Ponsonby en Rakofsky beiden, dat er geen overeenstemming viel te bereiken, waarop om over zevenen des ochtends alle Russische gedelegeerden slaperig het Fo- Engeland uitgeweken om een reden even duister als de nacht der tijden waarin zich deze vergeten historie verliest. Deze Burgau was de stamvader geweest van den Engelschen tak, die eer en rijkdom in overvloed verwierf. Van den anderen tak, die steeds krachtig gebloeid had, waren op diL oogenblik de groote markies de Burgau en' zijn neef Jean de eenige vertegenwoordigers. Den jongeren tak, die te Blackhorn en Wildshire gevestigd was, was het beter gegaan dan men onder de werking der Engelsche wet zou hebben Verwacht. Een van deze eerste jongere Burgaus had een huwelijk aangegaan met een Deensche, zyodat de eigenaar van het kasteel Blackhorn in de vrouwelijke linie afstamde van de oude Vikings of Noordsche zeekoningen. Jean was juist op weg om dezen tak zijner familie te gaan bezoeken. De bewoners van Blackhorn besloegen geen groote plaats in zijn geheugen. De jongeman had altijd een vage kennis ervan gehad dat er een deel der Burgaus was, die het ongeluk hadden niet zoo als hij van Burgau-House te zijn, en hij meende dat zij meer te beklagen dan te laken waren. Dat het een groot geluk was tot de Burgaus van Burgau-House te behooren, dat was het eerste geweest wat de kleine Jean geleerd had. Men wist niet of de overtuiging van zijn privilegie hem was aangeboden of dat bijzondere zorgen het vroegtijdig den jeugdigen aristocraat had den ingeprent. Jean was geboren te Burgau-House, of» reign Office verlieten. Het is mogelijk, dat de Russen alsnog met nieuwe voorstellen zullen beproeven, de onder handelingen hervat te krijgen, maar de Britsche. regeering schijnt tot de uiterste concessie te zijn gegaan. Voor haar is een mislukking van deze conferentie een bittere teleurstelling. Thans heeft de Labourregeering ook ervaren, hoe halsstarrig en onbuigzaam de bolsjewisten zijn. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. De Engelsche minister van Koloniën, Thomas, en de minister van Binnenlandsche Zaken, Henderson, hebben gister te Dublin een lang durige bespreking gehad met den president en andere ministers van den Ierschen Vrijstaat over het grensgeschil tusschen Noord- en Zuid- Ierland. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Hen derson naar Belfast zal gaan, voor een bespre king aldaar met den premier van Ulster, die nog niet van zijn ziekte is hersteld. De beide Britsche ministers worden niet voor vanavond of morgen in Londen terug verwacht. Gister werd in het Lagerhuis aange kondigd, dat Thomas aldaar pas Donderdag zijn verklaring omtrent het Iersche geschil zal af leggen en, ingeval zijn besprekingen in Ierland niet het gewenschte resultaat opleveren, een wetsontwerp zal indienen ten einde te voorzien in de moeilijkheid ontstaan door de weigering- van de noordelijke regeering om een vertegen woordiger in de grenscommissie te benoemen. HET GRIEKSCH-BULGAARSCH CONFLICT. Naar aanleiding van de ontvoering en het vermoorden van 19 Bulgaarsche boeren door Grieksche grenssoldaten, heeft de Bulgaarsche regeering zich tot den volkenbond gewend met het verzoek onverwijld een onderzoek te doen instellen. De buitenlandsche persvertegenwoordigers te Sofia hebben zich naar de Grieksche grens be geven en aldaar geconstateerd, dat de 19 ver moorde Bulgaren geen comitadji's wacen, maar .vreedzame onschuldige boeren. DE MOORD OP MRS EVANS. In antwoord op een interpellatie in het En gelsche Lagerhuis betreffende den moord op mrs. Evans in Mexico, zeide de premier gister, dat het gezantschap der Vereenigde Staten te Mexico City de misdaad ter kennis van de Mexicaansche regeering had gebracht met ver zoek, een onmiddellijk onderzoek in te stellen en de maatregelen te nemen om de moordenaars van mevr. Evans te vatten en hun straf te doen ondergaan. Het gezantschap had ook aan de Mexicaansche regeering te verstaan gegeven, dat het goed zou zijn een wacht voor de ranch van mevrouw Evans te plaatsen ten einde het huis en zijn inhoud te beschermen. De Mexicaan sche regeering is krachtig opgetreden er zijn reeds een aantal arrestaties verricht zeide MacDonald. De premier voegde er aan toe ,,Ik heb den Britschen gezant te Washington doen weten, dat aan de Mexicaansche regeering de verantwoordelijkheid van dit tragische in cident duidelijk gemaakt moet worden. Te zijnertijd zal zeker een eisch worden ingesteld tot passende schadevergoeding in dezen. REVOLUTIE IN HONDURAS Een nieuwe revolutie is uitgebroken in Hon duras (Centraal Amerika) onder leiding van generaal Ferrara, leider van de vroegere revo- schoon lord Archibald, de tegenwoordige mar kies van Burgau, slechts zijn oud-oom was. Zijn moeder, die weduwe geworden was na een driejarig huwelijk, was bij het hoofd der familie teruggekeerd en de kleine Jean was opgegroeid in het voorvaderlijk kasteel, als de eenige erfge naam van titel en fortuin. Als hij aan dezen tijd terugdacht hij had zich op een stuk rots neergezet om beter te kunnen denken dan herinnerde hij zich vooral zijn moeder, stil en verlegen als zij zich voordeed, in den strengen rouw der Engelsche weduwe, als een bleeke schaduw, die ontroostbaar rond waarde te midden der grootsche pracht van Burgau-House. Hij meende haar nog te zien in de palmenserre onder het groenachtig licht dat daar heerschte, of wel haar door de hal te zien gaan met den prachtigen marmeren vloer, die de Grieksche standbeelden met een bijna levenden glans van bovenmenschelijke schoon heid vervülden. Van lord Archibald, den werkelijken heer van Burgau-House, kwam weinig voor in de herinneringen, die de stem der zee bij Jean scheen wakker te roepen. Deze persoonlijk heid nam daarin niet de plaats in, die hem van rechtswege toekwam. Het was toch de markies, die de beschikking over al de goe deren had, waarvan de kleine Jean in over vloed genoot, maar Jean beschouwde het gezag van zijn oom als een soort sleutel, dien lutie, tegen de voorloopige regeering, gevormd volgens overeenkomst tusschen de beide partijen in den lande. Deze overeenkomst wordt door Ferrara niet erkend. AMERIKA EN JAPAN. Hanihara, de Japansche gezant te Washing ton, zei Zondag in een rede te Tokio, dat hij hoopt dat de a.s. presidentsverkiezingen in Amerika verandering zullen brengen in de Amerikaansche uitsluitingspolitiek ten opzichte der Japanners. ALLERLEI. Uit Berlijn Volgens de cijfers van het Cen traal Verbond van den Duitschen Groothandel is het aantal Duitsche firma's die surséance van betaling hebben aangevraagd in de laatste dagen toegenomen met 479het totaal der firma's die in dit geval verkeeren bedraagt nu 2615. Uit Genève De consultatieve opium- commissie van den Volkenbond is gister bijeen gekomen en heeft den Nederlander Van Wettum tot haar voorzitter gekozen. Uit Kassei De regeering alhier heeft het besluit van den gemeenteraad tot ontslag van Scheidemann, den eersten burgemeester, wegens strijd met de wet vernietigd, met terugwerkende kracht, aangezien het besluit niet met de noodige duidelijkheid laat uitkomen, of de raad het ambt of den bekleeder van het ambt wilde afschaffen. Uit Sofia De vroegere ministers der boerenpartij Atanasof en Stoyanof die tot tien jaar gevangenisstraf waren veroordeeld, zijn gister met medeweten der cipiers uit de ge vangenis alhier ontvlucht. Zij zouden zich reeds op Joegoslavisch grondgebied bevinden. Binnenland. Het bezoek van de Koningin aan Zeeland. De aankomst te Middelburg. Gisteravond ongeveer 9 uur meerde de „Hy- drograaf" aan de Löskade te Middelburg, waar de burgemeester, de h.eer Dumon Tak ter ver welkoming tegenwoordig was. De Koninklijke Familie en het gevolg namen plaats in de gereedstaande met twee paarden bespannen landauers en reed, onder het ge juich der menigte, die de straten vulde, naar de Abdy, naar de woning van den Commissaris der Koningin, waar de Koninklijke Familie zich dadelijk na aankomst terugtrok in de voor haar bestemde vertrekken. Tweede Dag. Hedenmorgen was het in de straten van Middelburg reeds buitengewoon druk. Van alle kanten waren de Zeeuwen naar Middelburg ge komen om den dag van het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad mede te maken. Des morgens te kwart voor tien verleende de Koningin au diëntie aan de Engelsche schrijfster Marjorie Bowen, die te Domburg logeert. Te 10 uur reed de Koninklijke Familie in landauers uit. Prinses Juliana droeg het Axel- sche costuum, haar destijds door de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen vereerd. Op het Abdy- plein bracht een eerewacht van den Bijz. Vrij- willigen Landstorm de Koningin de eerbewijzen. De hooge bezoekers maakten een rijtoer door een gedeelte van Middelburg, overal hartelijk begroet door het publiek en kwam te ongeveer 11 uur aan op het Molewater om de Zeeuwsche huldebetooging in ontvangst te nemen. De leden der Koninklijke Familie verlieten het rijtuig men noodig had om de deur te openen, welke den toegang opende tot de schatten van Bur gau House. In werkelijkheid was hij het ge weest, de kleine Jean, wiens hand dien sleutel hanteerde, hij, de kleine Jean, de baby met lange haren, met fluweelen blouse, met kanten kraag, die de werkelijke meester was geweest van Burgau-House, van de weelderige vertrek ken, van de hal, de palmen, de standbeelden, de gepoederde bedienden, de equipages en. van lord Archibald, den markies van Burgau. Opgroeiende van baby tot knaap, van jon geling tot jonkman, had Jean altijd meer zijn ouden oom liefgekregen, maar hij had altijd een zeker overwicht gehad over deze koele en onverschillige natuur, waarin men de echo niet meer vernam van de en rgie, die in Jean leefde. Gedurende al deze jaren was hij nooit op Blackhorn geweest. Lord Archibald sprak niet van zijn neven en van de geheele familie kende men slechts twee zoons, wier kort bezoek op Burgau-House, toen Jean nog bijna een Kind was, weinig duidelijke herinneringen bij hem had achtergelaten. Het had hem toegeschenen, dat zijn neven ruw en ongemanierd waren, meer dan met de opvoeding van een jongen Engel schen aristocraat overeenstemde. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1