Het geslacht der Burgaus. DAGBLAD VOOR SGHIEDAM EN OMSTREKEN» F£U ILLETOiM. 47ste Jaargang. Donderdag 7 Augustus 1924. No. 14017 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advert entiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. fcJratis-Onge vallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f S0 bij verlies van een wijsvinger; f 15 Lij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Bultenlandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De leiders van alle geallieerde delegaties, aan wie waren toegevoegd een tweede gevolmach tigde en een expert voor elke mogendheid, zijn. gistermorgen om 11 uur 30 op het Foreign Office bijeengekomen met den Duitschen rijkskanse lier Marx en den Duitschen rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Stresemann, die waren vergezeld door een Duitschen expert. Marx gaf uit naam van de Duitsche delegatie een algemeene woordelijke toelichting van de vooraf schriftelijk ingediende opmerkingen be treffende het geallieerde protocol. De Duitsche delegatie heeft ook de mili taire ontruiming van de Roer ter sprake ge bracht, alhoewel MacDonald haar duidelijk te verstaan had gegeven, dat deze conferentie zich alleen met de toepassing van het Dawes- plan heeft te bemoeien. De Duitsche delegatie maakte echter daarvan geen gewag in haar uitvoerig commentaar aangaande de resolutie van de geallieerde conferentie, maar, in een begeleidend schrijven. Daarin verlangen de Duitschers, dat er defi nitieve data voor de militaire ontruiming van de Roer worden vastgesteld, terwijl zij er ook tegen opkomen, het Fransche en Belgische spoorwegpersoneel te handhaven in dienst van de op te richten Duitsche spoorwegmaat schappij. Het begeliedend schrijven geeft tevens te kennen, dat de Duitsche delegatie geen tijd heeft gehad voor een volledig, gedetailleerd onderzoek der ontvangen documenten in zake de geallieer de conferentie en dat in die documenten niet alle kwesties werden behandeld, die uit de toe passing van het Dawes-plan voortvloeien. Overigens kreeg men van het Duitsche ant woord den indruk, dat de Duitschers inderdaad -verlangend zijn ook van hun kant de conferentie te doen slagen. De verdere besprekingen bepaalden zich tot de kwestie der te volgen procedure. De Britsche rijkskanselier van de Schatkist Snowden, stelde voor, de Duitsche opmerkingen ter onderzoek naar elk der betrokken commissies te verwijzen. Herriot en andere gedelegeerden verklaarden zich tegen deze procedure, en verzochten eerst kennis te kunnen nemen van de Duitsche docu menten, daar zij nog geen voldoenden tijd hadden gehad, deze te lezen. Aldus werd besloten. In den namiddag kwamen vertegenwoordigers der verscbilljjpde delegaties bijeen, ten einde die kwesties, welke een technisch onderzoek door experts vereischen, te schiften uit de an dere, welke beter op de conferenties der dele gatie-leiders kunnen worden behandeld. Voorloopig zijn nog geen regelingen getroffen voor een verdere plenaire zitting, doch de de legatie-leiders kwamen gisteravond laat nog weder in de kamer van den premier in het Lager huis bijeen. De punten, in het Duitsche antW(*>rd-memo- randum vervat, worden thans door de „Groote Veertien" onderzocht, welk college een soort van organisatie ad hoc is, bestaande uit twee ver tegenwoordigers van ieder der mogendheden, die zich met deze kwesties hebben te bemoeien. Naar uit New-York wordt gemeld, is men daar van meening, dat het welslagen derDuit- sche leening zal afhangen van de hoogte van den rentevoet. Een rente van 7 of 8 procent zou vol- 2 Nadat zijn meerderjarigheid met veel luis ter gevierd was en hij aan geheel het land was voorgesteld als de erfgenaam van lord Ar chibald, stierf zijn moeder, wat hem een onge neeslijke wonde in het hart sloeg. Slechts langzamerhand kwam hij, althans voor het uiterlijke, dezen slag te boven, maar het verlies bleef voor hem onherstelbaar. Nu nog scheen de klagende stem der zee op de klacht van zijn hart te antwoorden. Toen hij uit zijn eersten diepen rouw tot het Werkelijke leven terugkeerde, bemerkte hij, dat een schaduw was opgerezen tusschen hem en zijn oom. Hij wist niet, welke sombere en geheime invloed hen scheidde, hun verschil van meening verergerde en verbitterde en een tegenstrijdigheid tusschen hen teweeggebracht, die den wankelmoedigen lord Archibald een halsstarrigheid instortte, welke men bij dezen nooit had gekend. Daarbij 1 Jean was een man, nieuwe ideeën sleepten hem mede hij was vurig, ontembaarhet verlies zijner moeder had een kiem van verzet in hem achterge laten als tegen een zwaar onrecht hem aange daan. doende zijn om de geldgevers te interesseeren. Er zouden reeds pogingen in het werk gesteld worden om een syndicaat te vormen dat in Amerika het uitschrijven der leening ter hand zou nemen In dit syndicaat zouden zijn vertegenwoor digd de firma's Morgan, Kuhn, Loeb Cy., First National Bank, Kidder Peabody Cy. en Harry Forbes Cy. Volgens den correspondent van de „Petit Paris;en", zou Pierpont Morgan de waarborging van den leeningsdienst, volgens de te Londen bereikte overeenkomst voldoende achten, om een goed gedeelte van de Duitsche leening (60 minstens) in Amerika geplaatst te krijgen, ook al zouden de Londensche financiers nog aarzelen. De president van de Duitsche Rijksbank Schacht is gistermiddag te Londen aangekomen. Hij had onmiddellijk een langdurig onderhoud met den Duitschen Rijksminister van Buiten landsche Zaken Stresemann, en voerde daarna besprekingen met de Amerikaansche en Britsche financiers en financieele experts. De Duitsche Rijkspresident en de Rijkskan selier zouden Zondag a.s. een bezoek aan Mun ster brengen, doch men meende, dat het bezoek wegens de aanwezigheid van den Rijkskanselier te Londen niet zou doorgaan. De „Kölnische Zeitung" deelt thans echter mede, dat het bezoek van den Rijkspresident, die vergezeld zal zijn van eenige ministers in elk geval zal doorgaan. Of de Rijkskanselier zal komen is afhankelijk van de vraag, of de beraadslagingen te Londen vóór Zaterdag a.s. zullen zijn geëindigd. Men veronderstelt evenwel, dat de beraadslcgingen te Londen op zijn laatst Zaterdag teneinde zullen loopen. De Rijkskanselier heeft verklaard, dat hij het zeer op prijs zou stellen om in verband met de' Londensche onderhandelingen juist te Munster in het openbaar te spreke# Hij zal, zelfs wanneer de onderhandelingen eerst Zaterdag afloopen, zijn terugreis dermate bespoedigen, dat hij toch nog Zondagavond zijn aangekondigde rede te Munster zal kunnen houden. ENGELAND EN RUSLAND loch een overeenkomst. In ons bericht van gisteravond werd het mogelijk genoemd, dat de Russen met nieuwe voorstellen zouden komen. De Russische ge delegeerden begaven zich gister inderdaad op nieuw naar het Foreign Office voor een be spreking met den onderstaatssecretaris van Buitenlandsche zaken, Ponsonby. Gisteravond deelde Ponsonby in het Lager huis mede, dat gistermiddag om half vier een overeenkomst met de Russische delegatie tot stand was gekomen na aanhoudende onder handelingen gedurende de laatste 24 uur. Het was, aldus Ponsonby, een wedstrijd met den tijd geweest wegens zijn verlangen om een op lossing aan te kondigen, vóórdat het Huis op reces gaat. Ponsonby deelde vervolgens mede, dat er een handelsverdrag en een algemeen verdrag zijn geteekend. Het handelsverdrag volgt de gebruikelijke lijnen, doch een of twee punten er van kunnen bijzonder bevredigend worden geacht. Groot- Brittannië zal onvoorwaardelijk als meest- begunstigde natie worden behandeld voor al zijn handelswaren. In ruil daarvoor hebben wij verklaarde Ponsonby de Sovjet-unie De schaduw, die tusschen hen was opgere zen, was een muur geworden en daar het hart van lord Archibald zich van hem had afgekeerd, wilde Jean vertrekken. De markies had hem rijk van het noodige voor een lange reis voorzien en oom en neef waren van elkaar gescheiden met onberispelijk koele beleefdheid, beide in het diepst van hun hart beleedigd. Jean had alle werelddeelen bereisd hij had zich niet opgehouden onder wilde volken en geen onbekende streken ontdekt. Zijn nei ging had hem naar beschaafde en moderne kringen getrokken en den langsten tijd had hij doorgebracht in Amerika, waar hij zoowel het leven der prairieën en nederzettingen als dat der groote steden had genoten. De vrij zeldzame correspondentie van lord Archibald was sedert twee jaren' geheel ge staakt en daar Jean zeer weinig geneigd was nuttelooze spijt te voeden, had hij zich geheel afgekeerd van Burgau-House en de plaatsen, waar hij zijn moeder had zien heengaan. Hij was verstandiger geworden. De vage plannen, de onstuimige denkbeelden van zijn eerste jeugd waren vaste beginselen geworden, vaste plannen, waarvan de uitvoering zijn geest geheel in beslag nam. Hoe ernstig ook zijn stille verloochening en zijn stoicijnsche verzaking mocht geweest zijn, het was met een aangename verrassing, dat hij eindelijk van zijn oom een uitnoodiging opgenomen in een schema van uitvoercredieten. Het verdrag bevat een bepaling omtrent arbitrage in zake geschillen ontstaan over contracten. Verder is er een ongebruikelijke bepaling, welke aanleiding tot discussie kan geven. In art. 2 van het handelsverdrag namen wij in aanmerking, dat de Sovjet-unie het mono polie heeft van Ruslands buitenlandschen han del. Om dezen reden stonden wij aan een klein aantal Russische handelsdelegaties diploma tieke onschendbaarheid toe. Dat is iets nieuws. Met betrekking tot de aanspraken der aan deelhouders van Russische obligaties, hebben wij hun belangen te beschermen zonder ons te bemoeien met de Russische wetten en de creten. Maar wij waren vastbesloten, dat de wettige rechten van de Britsche onderdanen zouden worden erkend. Art. 6 van het algemeen verdrag bevat een erkenning van de aansprakelijkheid der Sovjet- regeering, alsmede een verzekering harerzijds, dat zij met de obligatiehouders zal onderhan delen. Ik geloof zeide Ponsonby dat dit reeds geschiedde met een belangrijk aantal obligatiehouders. Het algemeene verdrag is op zich zelf een eerste stap. Zoodra minstens de helft van de obligatiehouders met de getroffen regeling in stemt, zoodra ook de Britsche regeering vol daan is over een oplossing in zake de eigen dommen, zullen die verschillende overeenkom sten worden opgenomen in 'n ander verdrag en alsdan zal de Britsche regeering aan het par lement voorstellen een leening aan de Sovjet- regeering te garandeeren. Het bedrag en de voorwaarden van die leening zullen worden geregeld, wanneer vorengenoemde overeenkom sten zijn getroffen. Ponsonby zeide voorts nog, dat de regeling met de obligatiehouders alleen betrekking heeft op particuliere leeningen. Russische staatsleeningen werden ter zijde gelaten, evenals Russische eischen omtrent schadevergoeding voor geallieerde tusschen- komst in de Russische burgeroorlogen. Het algemeene verdrag bevat ten slotte nog artikelen omtrent de propaganda, welke een verscherping is van het betreffende artikel in het bestaande handelsverdrag. Lloyd George en Ronald Mc. Neill oefenden gister in het Lagerhuis na Ponsonby's aankon diging van de ontwerp-overeenkomst met. de Russen, scherpe en krachtige critiek uit op de voorgestelde waarborging door Groot-Brittannië van een Russische leening, en lieten duidelijk merken, dat conservatieven en liberalen zich er tegen zuilen verzetten. DE MILITAIRE CONTROLE. De nieuwe militaire entente-controle, die 23 Juli in Duitschland zou beginnen, zal waar schijnlijk worden uitgesteld. Generaal Walsh, de voorzitter van de commissie, is op reis en alle voor de controle noodige voorbereidende maatregelen zijn nog niet getroffen. DE ONRUST IN BULGARIJE. De nieuwe Roemeensche gezant te Athene, Langa Raseance, die tot nog toe gezant te Sofia was, heeft op zijn doorreis te Boekarest uitvoeri ge mededeelingen gedaan omtrent den toestand in Bulgarije. Volgens zijn zeggen is de toestand daar niet zoo ernstig, als men uit de verschillende be richten in de pers zou meenen te mogen op- ontving. De toon van dit schrijven was misschien te heerschzuchtig en toen Jean in even scherpe termen antwoordde, dat hij in Engeland zou terugkeeren, als zijn zaken hem dit veroorloof den, liet hij hier aan het laatste overblijfsel van zijn wrok den vrijen loop, want hij vertrok toch onmiddellijk met de gedachte, dat zijn prompt opvolgen van het ontvangen bevel de scherpte van zijn antwoord wel weer wat zou verzachten. Op het oogenblik dat hij het reusachtige ho tel waar hij tegen den prijs van tien dollars per dag zooveel kon gebruiken als hij wilde vanden verbazenden voorraad levensmiddelen, die er waren opgetast, ontving hij een nieuwe uitnoo diging, die zijn reisplan een weinig wijzigde. Dat schrijven was onderteekend „Burgau", maar het kwam van Blackhorn. Sir Bear, het tegen woordige hoofd van dit huis, verzocht zijn neef om ernstige en dringende redenen in Black horn aan te komen vóór hij iemand van zijn aankomst in Engeland in kennis stelde. Het was om aan deze uitnoodiging, die in wel willende termen vervat was te voldoen, dat Jean de verrassing van zijn komst te Burgau- House eenige uren uitstelde en nu de sombere kuststrook doorkruiste, die aan Blackhorn grensde. Hij had zijn tocht hervat. De indruk van de eenzaamheid der heide werd door de zee her nieuwd. De hemel hing laag, de vloed had zijn maken. De Bulgaarsche regeering is bezig haar gezag te versterken en in staat alle binnen- landsche aanvallen af te slaan. Met name zou het haar gelukt zijn het communistisch gevaar dat in Bulgarije dreigde, te onderdrukken. Het Bcssarabische landsbestuur heeft zich niet alleen tegen de communistische organisaties, maar ook tegen de vele in benden georganiseerde straat- en landroovers gewapend. Voor eenige dagen is te Kissinan een munitiebergplaats ont dekt, welke aan deze benden toebehoorde. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. In het Lagerhuis deelde gister de Britsche minister van Koloniën, Thomas, mede, dat na gepleegd overleg met de regeering van den Ierschen Vrijstaat het Britsche parlement op 30 September weder zou bijeenkomen in plaats van zooals eerst bepaald was op 28 October en dat dan, wanneer in dien tusschentijd de regeering van Noord Ierland nog geen lid voor de grensregelingscommissie heeft benoemd, de regeering alles wat in haar macht staat, zal aanwenden, om het wetsontwerp ter uitvoering van het Iersche verdrag, aangenomen te krijgen. Thomas diende daarna het bedoelde wetsont werp in. DUITSCHLAND. De officieele betooging ter eere van de grond wet van het rijk zal Zondagochtend in den Ber- lijnschen Lustgarten plaats hebben. Bij deze gelegenheid zullen 6000 agenten van de schupo een parade houden. De rijkspresident en de Pruisische minister-president zullen het woord voeren. Na afloop van de bijeenkomst zullen de agenten van de schupo zich in optocht van den Lustgarten over de Linden naar hetBranden- burger Tor begeven. DE OPIUM-CONFERENTIE. Uit Genève verluidt Dë adviseerende opium commissie heeft, na een gedachtenwisseling over de voorstellen van het voorbereidende comité voor de in November te houden confe rentie besloten, de mogelijkheid te doen be- studeeren om alle ontwerpen tot een enkel ontwerp te doen samensmelten, hetwelk aan nemelijk zou moeten zijn voor alle leden van het voorbereidende comité. DE MOORD OP MEVR. EVANS. Mevr. Pettus, de echtgenoote van den hoofd geneesheer van het Marine-hospitaal te San Francisco, heeft het voornemen naar Mexico te vertrekken om bezit te nemen van de ranch van haar zuster, mevr. Evans, die na een ver dediging van haar landgoed gedurende vier jaar tegen inbeslagneming van de zijde der Mexicanen, werd vermoord. Mevr. Pettus is voornemens, den strijd van haar zuster voort te zetten en alle pogingen in het werk te stellen om de moordenaars van mevr. Evans voor de rechtbank te brengen. Mevr. Evans schreef haar korten tijd geleden o.a. Indien er iets gebeurt, zet de zaak dan tot het einde toe door. ALLERLEI. Uit Warschau In een socialistische ver gadering in de theaterzaal hebben botsingen plaats gehad met een sterke groep communisten, die het woord wilden voeren. Een communist, Daily genaamd, bracht een socialist een messteek toe, waarna hij de vlucht wilde nemen. Toen eenige socialistische arbeiders hem trachtten vast te houden, loste een andere communist hoogtepunt bereikt, zij bedekte het grootste deel der klippen en veroverde als stormender hand de kust, die een zwarte kleur kreeg. Maar inderdaad, als zijn kaart hem niet be droog, moest Jean in de nabijheid van Black horn zijn. Plotseling zag hij dan ook dat hetgeen hij voor den top van een rotsgebergte had ge houden, een kasteel was. Het stond op een plaats, waar de rotsachtige kust zich tot een duizelingwekkende hoogte verhief en ver in het rond het uitzicht bebeerschte. De rots, in zijn grondslag uitgehold door de kracht der golven, kromde zich als een soort boog,op welks top het kasteel gebouwd was. Het was Black horn zwarte hoorn dat als samengesmolten was met de opstapeling van rotsen, die het als steun en schuilplaats diende. De jagersoogen van Jean bewonderden de zware ineengedrongen constructie, die zich scheen vast te hechten tus schen de openingen der steenen om beter te kunnen weerstaan aan de kracht der winden. Hij meende zelfs een grijs punt te onderscheden, bijna als opgehangen boven de zee, dat een nevengebouw leek en begreep, dat deze zoo ge- vaarlijk gelegen vleugel voorheen een uitkijk van Blackhorn geweest moest zijn. Hij wist niet waarom deze uitkijk zijn aandacht zoo trok en wendde met een zekere inspanning zijn blik weer naar het kasteel zelf. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1