een schot op de menigte. De kogel trof Daily in de long. Er ontstond een algemeene schiet partij, waarbij 11 personen werden gewond. Daily werd naar het hospitaal gebracht, waar hij spoedig aan zijn wond bezweek. Uit Memel Het in Memeiland ontdekt complot heeft er toe geleid, dat te Jonischken 40 personen zijn gearresteerd, onder verdenking den staatsgreep te hebben voorbereid, die van Memel een autonoom gebied had moeten maken. Onder de gearresteerden zijn aanhangers van Hitier. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Madrid was Primo de Rivera bij het bezichtigen der versterkingen bijna verongelukt, doordat de auto waarin hij reed, vernield werd. Met groote moeite kon Primo de Rivera worden gered. Uit Warschau In verband met de arres tatie te Petersburg van twee Poolsche gedele geerden eener gemengde commissie heeft de Poolsche minister van buitenlandsehe zaken aan den sovjet-vertegenwoordiger te Warschau hun onmiddellijke invrijheidsstelling gevraagd. Binnenland. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Derde Dag. Hedenmorgen te 9 uur reed de Koninklijke Familie met haar gevolg per auto naar Veere. Aan den steiger bij het pontveer naar Kamper land op Noord-Beveland verliet de Koninklijke familie de auto en ging aan boord van een motorbootje der Marine, dat de hooge bezoekers naar Kamperland overbracht. Daar stonden de auto's gereed en begon de tocht door Noord- Beveland, een bijzonder gedeelte der Zeeuwsche reis, omdat dit de eerste maal is, dat de Koningin dit eiland bezoekt. Van den aanlegsteiger van Kamperland, waar de Koninklijke Familie door het toegestroomde publiek hartelijk werd begroet, werd gereden naar het schoolplein bij het dorp Kamperland. Daar zongen de kinderen der openbare en bij zondere school de Koningin een lied toe en nadat de Koningin daarvoor de kinderen bedankt had, werd verder gereden naar Wissekerke, waar bij het gemeentehuis op de Voorstraat halt werd gehouden. De burgemeester van Kamperland, Wisse kerke en Geersdijk, de heer M. J. Verhorst, werd aan de Koningin voorgesteld, daarna zong een zangkoor een cantate en werden de Koningin en de Prinses bloemen aangeboden en na dit kort oponthoud reed de Koninklijke Familie, hartelijk toegejuicht door de menigte, die zich bij het gemeentehuis verzameld had, naar Co- lijnsplaat. Hier werd even halt gehouden en bood het dochtertje van den wethouder Dees, die op denzelfden dag als Prinses Juliana gebo ren is, de Prinses een bouquet aan. Ook te Cats, waarheen nu gereden werd, had een kort oponthoud plaats en daarna voerde de tocht naar Kortgene, waar bij het gemeente huis de burgemeester, de heer J. Snellen, aan de Koningin werd voorgesteld. Nadat aan de Koningin en de Prinses bloemen waren aange boden, zongen de schoolkinderen, die daar met de Gymuastiekvereeniging en het muziekgezel schap stonden opgesteld, een lied. De Koningin dankte voor de hartelijke ont vangst en daarna reed de auto onder de toejui chingen der Noord-Bevelanders naar den steiger van het veer, dat de verbinding tusschen Kort gene en Wolfaartsdijk op Noord Beveland onder houdt. De Koninklijke Familie begaf zich hier aan boord van de „Hydograaf", die daarna de Ooster Schelde opstoomde, tusschen de schepen der Zeeuwsche visschersvloot door, die daarheen gevaren waren, om voor de Koningin een revue te houden. De gedachte daartoe is uitgegaan van den heer Fokker, die voordat de „Hydograaf' den steiger van Kortgene verliet bij de Koningin aan boord was ontboden. Na de revue dei visschersvloot meerde de „Hydograaf" aan den steiger van Wolfaartsdijk. Daar ging de Koninklijke Familie weer aan land en nam plaats in de gereeustaande auto's. Een eerewacht van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm bracht hier de Koningin de eerbewijzen. Gereden werd naar liet dorp WoifaaHsdijk en vervolgens naar 's Heer Arendskerke (met een kort opont houd in beide plaatsen) en daarna reed de stoet naar het station 's-Heer Arendskerke, waar de Koninklijke Familie in den Koninklijken trein de lunch gebruikte. Te half drie werden de auto's weer bestegen en werd een tocht gemaakt door Noord-Bcveland en wei langs Heinkenszand, Nisse, 's-Graven- polder en Kapelle. Onderweg werd in elk dei- plaatsen even gestopt, de burgemeester der plaatsen werden aan de Koningin voorgesteld de Koningin en de Prinses werden bloemen aan geboden en liederen toegezongen, doch het op onthoud in elk dier plaatsen duurde slechts en kele minuten. Te ongeveer half vijf kwam de Koningin te Goes aan en wel aan den nieuwen Rijksstraat weg, waar de motorafdeeling van den Bijz. Vrijz. Landstorm onder commando van luitenant Persand Snoek stond opgesteld. Door de Wilhelminastraat werd naar het Rim- melandplein gereden, waar de hooge gasten gedurende korten tijd de ringrijderij gadesloeg en daarnagwerd naar het Stadhuis gereden. Hier hield de waarn. burgemeester, wethouder D. D. v.d. Bout een toesj. aak. De Koningin dankte den waarn. burgemeester en daarna werd in de raadszaal de thee gebruikt. Uit de raadszaal begaf de Koninklijke Familie zich vervolgens naar het bordes van het Raad huis om het défilé der ringlijders gade te slaan. De Koningin reikte de door haar uitgeloofde beker aan den winnaar der ringrijderij uit en schonk vervolgens haar aandacht aan de reien- dans n, lie onder de leiding van den lieer D. Houtekamer, voor het bordes van het stadhuis werden uitgevoerd. Hierna verliet de Koninklijke Familie j£het raadhuis en nam haar plaatsen in de auto's weer in, waarna onder het gejuich van het publiek gereden werd naar het station te Goes. Daar stapten de hooge bezoekers in den Koninklijken trein, die daarna opstoomde naar het station Kruiningen-Ierseke, waar de Konink lijke Familie den nacht in den trein zal doorbren gen. Tweede Kamer. In de gister gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is, naar aanleiding van het bedanken van den heer J. J. Reynders, die als Kamerlid benoemd was ter voorziening in de bestaande vacature- Hugenholtz, thans tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard de heer B. J. J. Wijkamp, lid van Ged. Staten van Utrecht, te Baarn. Belastingstelsel cn kapitaalvorming. Voor de eerstvolgende vergadering van de Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek is aan de orde gesteld de vraag moeten de grondslagen van het belastingstelsel hier te lande worden herzien met het oog op den eisch der kapitaalvorming Twee praeadviseurs hebben die vraag aan een nadere beschouwing onderworpen mr. M. W. F. Treub en de heer F. M. Wibaut. De eerste doet dit in een beknopt artikel tijds gebrek is oorzaak, dat hij het vraagstuk, dat hem bijzonder ter harte gaat, slechts kortelijk kan bespreken, zoodat hij zich beperkt tot de vraag, of onze belastingen belemmerend werken op de vorming van particulier kapitaal. Die vraag beantwoordt mr. Treub ten stelligste bevestigend. Hij begint met te betoogen, dat de financieele politiek sinds de oorlogsjaren ge volgd, in strijd is met de noodzakelijkheid om te zorgen, dat het particulier vermogen regel matig stijgt en daarom is het z.i. eerste eisch, dat een krachtige inkrimping van de veel te veel uitgezette landshuishouding nog noodiger is dan een herziening van de grondslagen van het rijksbelastingstelsel. De druk der belastingen moet daarom verlaagd worden voor zoover zij kapitaalvorming belemmeren, omdat daardoor alleen valt te ontkomen uit het moeras der werkeloosheid. Die belastingen zijn die, welke drukken op het inkomen en het vermogen. Daarvan moet de progressie worden gematigd en het tarief zoodanig worden verminderd, dat ook de lagere en de middelmatige inkomens worden ontlast en de laagste inkomens, die thans in de inkomstenbelasting worden aan geslagen tot aan 1400 of 1500 geheel van de belasting worden ontheven. Ter compensatie van het verlies, dat de schatkist daardoor zal leiden, voor zoover het hooger gaat dan hetgeen door vermindering op de staatsuitgaven wordt bespaard, worden indirecte belastingen op enkele artikelen van dagelijksch gebruik in gevoerd of bestaande accijnzen op zulke zaken verhoogd. Het praeadvies van den heer F. M. Wibaut is van belangrijk grooter omvang en voert tot gansch andere conclusies. De heer Wibaut zet uitvoerig uiteen, dat z.i. de natie geen offers van inkrimping van maatschappelijke zorg mag brengen ten einde meer kapitaal te vormen, dat door ondernemers, wien het enkel te doen is om winst te maken, zal worden aangewend onder leiding van bankiers. Veel beter is het de belastingheffing voor instellingen als naamlooze vennootschappen en derg. op te voeren, o.a. door de dividend en tantièmebelasting om te zetten in een winst belasting. Wel echter dient z.i. aangestuurd te worden op kapitaalvorming in handen van publiek rechtelijke lichamen en daarvoor kan een her ziening van ons belastingstelsel noodig zijn, waarbij niet mag teruggedeinsd worden voor heffingen uit vermogen en particulier kapitaal, mits dan die kapitaalvorming uitsluitend strekt tot welvaartsbevordering. Bevorderingen bij de departementen. De voorzitter van den ministerraad heeft er in een tot alle ministers gerichten brief op ge wezen, dat er bij de departementen in de laatste jaren bij bevordering van klerken tot adjunct commies niet steeds de hand is gehouden aan de voorwaarde, dat in den hoogeren rang een plaats beschikbaar moet zijn, tot welke practijk de z.g. formatiebesluiten zouden medewerken. Thans is echter beslist, dat automatische be vordering in den vervolge zal zijn uitgesloten en dat alleen bevordering zal mogen plaats heb ben bij behoefte, als gevolg waarvan in de for maties van het departementspersoneel de klerken adjunct-commiezen en commiezen niet meer als groep mogen worden beschouwd. De vraag heeft zich voorgedaan of ten aan zien van de bevordering van klerk tot adjunct commies de dienstjaren, in den rang van schrijver op jaarloon doorgebracht, mogen meetellen. Te dien aanzien is beslist dat bevordering van klerk tot adjunct-commies als regel zal ge schieden volgens anciënniteit in den rang van klerk, met voorbijgaan van ongeschikten. Wanneer een ambtenaar uit den rang van schrijver tot den klerkenrang is overgegaan, zal zijn anciënniteit als klerk tellen van den datum zijner benoeming als zoodanig af. Slechts in zeer bijzondere gevallen zal van den gestelden regel afgeweken worden. Een „Postmuseum" Naar de „Haagsche Courant" verneemt, koes tert de bekende postzegelverzamelaar P. W. Waller, te Overveen, die o.m. op de kortgeleden te Brussel gehouden philatelistische tentoon stelling de hoogste onderscheidingen heeft be haald, het voornemen, zijn collectie aan den staat der Nederlanden aan te bieden. 22 Het moet naar het blad ter oore kwam, in de bedoeling liggen van de Nederlandsche're geering, deze collectie het begin te doen zijn van een te stichten „Postmuseum", zooals reeds o.a. Engeland en Duitschland er een bezitten. Tegen liet gemengde huwelijk. Toen jaren geleden de Katholieke Kerk den strijd aanbond tegen het gemengde huwelijk door ook buiten de religieuze en politieke ver- eenigingen aan te dringen op katholieke organi saties, was de spot en hoon niet van de lucht. Van alle zijden kwam de critiek los, schier elke partij had op deze afscheiding wat af te geven. De Katholieke Kerk is natuurlijk haar weg gegaan en haar voorbeeld vindt voortdurend meer navolging. Eerst bij de Gereformeerde Kerken, waar men maatregelen nam tegen het gemengde huwelijk, later gevolgd door andere protestantsche secten. En nu lezen we weer in het „Ned. Isr. Week blad", dat in een bijeenkomst van Israëlieten, te 's-Gravenhage dezer dagen gehouden, het vraagstuk ter sprake is gekomen om iets te doen tegen de toenemende assimilatie en de vermeer dering van het aantal gemengde huwelijken. Er werd aangedrongen op het stichten van speci aal Joodsche organisaties op elk gebied, om den onderlingen band te versterken. Besloten werd, een commissie te benoemen om deze zaak te bestudeeren. Zoo gaan meer en meer kerkelijke gezindten den weg op, door de Katholieke Kerk ingeslagen, die ook hier weer getoond heeft een goeden en vooruitzienden blik te hebben. Uit Duitschland naar Nederland. Onze consulaten in Duitschland zijn ge machtigd, vergunningen voor reizen naar Neder land af te geven voor een geldigheidsduur van ten hoogste één maand. Voor langer oponthoud is de toestemming van het Rijkspaspoorten kantoor alhier noodig. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Nederl. B. K. Metaalbewerkersbond. Het bestuur der afdeeling Schiedam van bo- vengenoemden bond heeft tot de R.K. Metaalbe werkers alhier de volgende circulaire gericht Waarde makkers! Een oogenblik Uwe aandacht voor het volgen de I alrijke malen hebben de organisatie's U opgeroepen ter vergadering. Talrijk veel zijn de waarschuwingen, de Metaalbewerkers gege ven, zich te organiseeren en aan te sluiten in onzen bond. Evenveel malen hebben ook dc R.K. Metaalbewerkers dit verzoek in den wind geslagen, ondanks de rechtelijke positie die zij innemen. Nogmaals komt het bestuur van bovenstaande organisatie tot U, met het wederom dringende verzoek, niet langer in denzelfden futloozen toestand te blijven voortsukkelen, doch mede op te trekken in de rijen onzer R.K. Vakorgani satie. Wij noodigen U daarom uit ter vergadering op a.s. Vrijdag 8 Augustus's avonds ten 8 uur in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, Lange Haven. Het hoofdbestuur van onzen bond heeft dit maal gezorgd voor een gevierd spreker en een voor ons bekenden vriend den heer F. van Welie ,bonds-secretaris. Komt dus allen, in grooten getale naar deze bijeenkomst, welke ook door muziek zal worden opgeluisterd. R.K. mannen en vrouwen, toont thans Uwe belangstelling, die Uwe eigen positie ten goede komt De Kevelaersche processie. Hedenavond 7.48 u. keeren de Schiedamsche Kevelaer-pelgrims van hun vierdaagsche bede vaart naar Maria's rijk-gezegend genade-oord in onze stad terug. Direct na aankomst, te ongeveer 8 uur, zal in de Broederschapskerk, a.d. Lange Haven, een Lof worden gecelebreerd, waaronder tot slot de zeereerw. directeur, pastoor Ligthart een korte toespraak zal houden. In ons blad van morgenavond zullen we nog nader op 't verblijf te Kevelaer terugkomen. Voordrachten-wedstrijd. Naar wij vernemen is tegen" 18 October a.s. een Nationale Wedstrijd uitgeschreven voor gecostumeerde Komische Solo- en Duetten- voordrachten door de Mannen-Kwartet-Ver- eeniging „Onderlinge Studie" te Weesp, om Medailles en Kunstvoorwerpen. Voor inlichtingen en voorwaarden wend* men zich tot den secr. P. Vogel, Julianastraat 34, Weesp. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Juli 1924. Inlagen 200.000. Terugbetalingen ƒ194.117,80. Aantal inleggers 1 Juli 16362 Nieuwe deelnemers 116 16478 Geheel afgeschreven deelnemers 36 Aantal inleggers 31 Juli 16442 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Juli 1924 4.472.686.46. Door twee ambtenaren van de belasting, die zich hedenmorgen nabij het Roode Hek op den Rotterdamsche dijk hadden opge steld, werden de vele passeerende fietsers aan gehouden, die, bij het ontbreken van een be- lastingmerk aan hun fiets, naam en adres moes- sen opgeven. Bij informatie is ons gebleken, dat deze maatregel geen ander doel heeft, dan den wielrijders te waarschuwen, dat het tijd wordt zich van een belastingmerk te voorzien, alsook, dat het de regeering ernst is met de in uitzicht gestelde scherpe contróle na 31 Augustus. Gistermiddag ongeveer 6 uur fietste mevr. K. uit Rotterdam, op eenigen af stand doos haar dochtertje en echtgenoot ge volgd, op den weg van Schipluiden naar Vlaar- dingen, toen op een gegeven oogenblik, zij haar stuur kwijt raakte en met fiets en al kopje onder in een vrij diepe sloot terecht kwam. Kapelaan Leesberg van hier die rijdend in de richting naar Schipluiden haar juist gepas seerd was, hoorde den plons en het gegil, sprong direct van zijn fiets, snelde er heen en had het geluk haar weer spoedig op het droge te trekken. Later toegeschoten hulp, wist de fiets, welke met handkoffer en mantel beladen was, weer uit de sloot te halen, waarna mevr. K. in een nabij gelegen boerderij werd ondergebracht, terwijl haar man in Rotterdam droog goed ging halen. Onlangs waarschuwde de Rot terdamsche recherche tegen den koopman J. D. alhier, die voorheen in de Gerard Scholten- straat te Rotterdam zaken deed. Thans is hij gearresteerd wegens valschheid in geschrifte en bedriegelijke bankbreuk. UIT ROTTERDAM. Gevaarlijk werk. De aanhouwer P. van R., een gehuwd man uit de Slotboomstraat, kwam gistermiddag om een uur op zijn werk bij de vernieuwing en ver sterking van den onderbouw van de Willems brug alhier. Tien minuten later gleed hij uit van de stelling onder de brug en viel in de Maas. lot driemalen toe trachten zijn kameraden hem te grijpen doch te vergeefs, hij verdween door den sterken stroom medegesleurd in de diepte en verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. Terwijl de rivierpolitie bezig was naar het lijk te visschen, viel tegen tweeën de montage werker P. V. uit den Zuidhoek van dezelfde stelling in de rivier. Deze man wist zich zwem mende boven water te houden tot hij nabij de stoomboot der rivierpolitie gekomen was, van waar men hem een boei toewierp, die hij greep. Even daarna werd hij aan boord getrokken. Een en ander bracht een hevige opschudding te weeg onder de op de stelling onder de Willems brug werkzame menschen. Men legde het werk neder en begaf zich gezamenlijk naar de direc tiekeet aan de Maaskade om een onderhoud met de directie te verzoeken. Het volk verlangt, zeide men, een beter toezicht en controle op de samen stelling van de los in de beugels hangende stel ling, die bij het verleggen van planken steeds in beweging is en een voortdurend gevaar van uitglijden voor de zich op de stelling bevindende menschen oplevert. In twee weken tijds zijn er reeds vijf van hen in de Maas gevallen,waaronder een van de bazen. Het theater „Soesman." De arrondissementsrechtbank alhier, heeft gister, op verzoek van den hypotheekgever het faillissement uitgesproken van de N.V. „Theater Soesman De langdurige malaise op theater- gebied maakte het onmogelijk dit, in den duur- sten tijd gebouwde theater, winstgevend te exploiteeren. Brand. Gistermiddag is brand uitgebroken in een perceel aan den Goudscheweg, waarin het bed denmagazijn de Zwaan van den heer Frank is gevestigd. De tweede verdieping is geheel uitgebrand. De brand is ontstaan, doordat een jongen in de matrassemakerij gerookt heeft. Verzekering dekt de schade. De 5-jarige A. -B., een zoontje van den schipper van het Rijnschip Wagner, liggende aan de Steenplaat alhier, is aan boord van dat vaartuig overboord gevallen en verdronken. Het lijkje is opgehaald. Gisteravond is de 5-jarige G. B. van het in de Schiehaven alhier liggende lichterschipJohan- na te %ater gevallen en verdronken.Het lijk van den jongen is met een dreg opgehaald., Gemengd Nieuws, Een mooi vergezich t.Een Engelsche dame, die genieten kwam van de schoone om streken van den Haag, is slachtoffer geworden van een der vele leegloopers, die hun tijd ver luieren in de duinen. Toen zij uit zat te rusten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2