Het geslacht der Burgaus. DAGBLAD WO ORSCRIES3AM OW alleen in pakjes FEUILLETOftl. 47ste Jaargang. Zaterdag 9 Augustus 1924. Ma. 14019 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit1200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een jm; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen Dit nummer bestaat uit 2 bladen EEKSTE BLAD. Bij «f krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 7 Augustus 1924 het verzoek van de N.V. VAN I£1GELSE en Co. om vergunning tot uitbreiding van haar machi nefabriek en stoomketelmakerij in het pand Nieu we Haven no. 139, kadaster Sectie M. No. 1761, met 2 electromotoren van resp. 3,5 en 5 P.K., drijvende een klinkmachine, twee frais- en een zaagbank en een veerhamer, verdaagd, aange zien het desbetreffend onderzoek nog niet is ge ëindigd. Schiedam, 9 Augustus 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 7 Augustus 1924 ver gunning verleend aan A. VISSER tot oprichting van een brood- en banketbakkerij in het pand Beierlandschestraat 57, kadaster Sectie M. No. 1505, met 2 electromotoren van elk l1/^ P.K., drijvende een deegpatrijn, een amandelmolen en een klutsmachine. Schiedam, 9 Augustus 1924. ïkiltenlandseii Meuws, DE CONFERENTIE TE LONDEN. Herriot zal heden van Londen naar Parijs ver trekken. Hij zal de reis waarschijnlijk per vlieg machine maken, en wordt hedenavond om 9 uur te Parijs verwacht. Herriot's voornemen is, zijn collega's op de hoogte te stfl?.en van den stand der loopende diplomatieke onder handelingen, en hen te raadplegen over de houding, welke de Fransche delegatie ten slotte zal moeten aannemen betreffende de twee groote nog niet opgeloste kwesties de mili taire ontruiming van het Roergebied en de handhaving van Fransch-Belgisch regie per soneel in het, bezette gebied. Herriot en zijn medewerkers kecen Zondagavond naar Lon den terug. De geallieerde conferentie is op het oogenblik tot een tijdelijken stilstand gekomen wegens de noodzakelijkheid van de Fransche regeering om te Parijs te beraadslagen over de Duitsche eischen inzake de ontruiming van het Roergebied binnen enkele maanden, in ruil waarvoor naar ver luidt, de Duitschers bereid zouden zijn aan Frankrijk zekere voordeelen op handels- en douane-gebied toe te staan. De huidige situatie werd gister door een der vooraanstaande Duitsche gedelegeerden aldus kortelijk uiteengezet„Alle gedelegeer den ter conferentie zijn bevreesd naar huis terug te keeren zonder iets in hun zak." Intusschen zijn de tweede en de derde com missie nog steeds bezig te onderhandelen ter voorbereiding van haar rapporten. Men verwacht, dat de conferentie Maandag haar arbeid weder zal hervatten. ENGELAND EN RUSLAND. Het Britsch-Russische ontwerp-verdrag is gisteravond geteekend en wel voor Groot- 4 Men ademde een rust, een veiligheid in, zoo overweldigend dat hij glimlachte bij de ge dachte aan de revolver die bij in zijn valies had. Deze geringe schokken, onvermijdelijk na- een lange afwezigheid, beletten hem niet met welgevallen de lucht van zijn geboortegrond in te ademen. Het werk dat in hem begonnen was door den brief van lord Archibald, greep hem aan, het vaderland beheerschte hem. Hij dacht met aandoening aan den ouden bloedver want, die hij den volgenden dag zou gaan ver rassen, aan de oude woning, die hij niet meer wilde verlaten, aan de woorden van genegenheid, die hij tot zijn oom zou richten. Hij begroette van verre de vlag met de kleuren zwart en oranje van de Burgau's. Hij voelde zijn oogen vochtig worden en hij begreep, dat hij in wer kelijkheid ver van Amerika verwijderd moest zijn. Een zekere belangstelling voor zijn verwan ten, om wie hij zich zoo weinig bekommerd had, begon in hem te ontwaken en hij noem de sir Bear zijn oom, ofschoon deze verwant schap tusschen hen eigenlijk niet bestond. Hij Brittannië door MacDonald en Ponsonby, en voor Sovjet-Rusland door Rakofski, Joffe, Scheinmann Radsjenko en Tomski. Voordat het verdrag geteekend werd, gaf de Britsche premier in het kort uiting aan zijn voldoening over het feit, dat thans de lang durige en ingewikkelde onderhandelingen een definitief resultaat hebben gevormd. Spreker hoopte, dat een ontwikkeling van vriendschappelijke betrekkingen tusschen heide landen hiervan het gevolg zal zijn. Rakofski hield hierop een korte waardeeren- de rede, waarin hij de wenschen van den Brit- schen premier in denzelfden zin beantwoordde. BULGARIJE. De Secoio" acht het uitbreken van een revo lutie in Bulgarije, ten gevolge van het accoord tusschen de communistische en de agrarische partijen, waarschijnlijk. Volgens een bericht uit Athene hebben Bul- gaarsche manifestanten te Philippopel te zamen met soldaten de ruiten van de Grieksche kerk ingeworpen. Het Grieksche gezantschap te Sofia heeft onmiddellijk een protest ingediend. zich naar Funclial, de hoofdstad van Madeira te begeven teneinde een bezoek te brengen aan het graf van haar gemaal. In den loop dezer maand zal de vroegere vorstin Lequeito (Spanje) verlaten. Hetzelfde Weensche blad weet te melden, dat dc ex-keizerin eenige weken geleden een bedevaart naar Lourdes heeft gedaan. De Fran sche regeering had daartoe verlof gegeven, op voorwaarde, dat zij slechts die personen zou ontmoeten, wier namen tevoren aan de regeering waren opgegeven. DE IERSCIIE GRENSKWESTIE. De verklaring van Thomas in het parlement betreffende de Iersfche grenskwestie heeft, naar verluidt, in de Ierschen Vrijstaat een goeden indruk teweeggebracht. MacDonald heeft aan Gosgrave een brief geschreven, waarin hij hem de verzekering geeft van de goede trouw der Britsche regeering. DE VALERA. De Valera, die thans weer op vrije voeten is, is voornemens, den eersten jaardag van zijn aanhouding te Ennis (graafschap Clare), op een merkwaardige wijze te herdenken, n.l. door ter plaatse van zijn arrestatie zijn rede voort te zetten op het punt waar hij ze op 15 Augustus van het vorig jaar moest onderbreken, toen hij werd gevangengenomen. Volgens de „Daily Mail" is dit hernieuwd'' optreden van De Valera dat bij deze eene manifestatie wel niet blijven zal de voor naamste rede, waarom president Cosgrave aan dringt op een snelle regeling van de Iersche grenskwestie, die daar duidelijk is, dat de re geering veel last zal gaan ondervinden van de „republikeinsche" oppositie. BURGEROORLOG IN HONDURAS. Het Amerikaansche gezantschap in Honduras seint, dat de burgeroorlog opnieuw is begonnen en dat het einde der vijandelijkheden vooreerst niet te voorzien is. Omtrent den hervatten burgeroorlog in Hon duras wordt nog draadloos gemeld, dat generaal Ferrara, de minister van Oorlog, Donderdag morgen met een groot aantal troepen, wapenen en munitie de hoofdstad van Honduras verliet en zich in openlijken opstand tegen de regeering verklaarde. ALLERLEI. Uit Berlijn De Abbesi.inische troon opvolger zal een officieel bezoek brengen aan het Volkenbondssecretariaat en liet Nationaal Arbeidsbureau te Genève. Binnenhnd. Het koninklijk bezoek aan Zeeland. - Na hedennacht te Wouw in het salonrijtuig vertoefd te hebben, vertrok de Koningin, ver gezeld van Prins Hendrik en Prinses Juliana, hedenochtend ten 8.04 van daar met trein 1024 naar Roosendaal, om met trein 304 over 's-Her- togenbosch verder door te reizen naar Utrecht. Vandaar wordt van het Centraal station af per auto weder naar Soestdijk teruggekeerd. De minister verzoekt dan verder om opgave van de ambtenaren, die de desbetreffende artike len anders uitleggen, opdat hij dezen de noodige opheldering kan geven. MEXICO. Het blad „El Universal" ontvangt een tele gram uit Merida, waarin gezegd wordt, dat een bende gewapende bandieten een hacienda nabij Opichen in Yucatan heeft overvallen, waarbij zeventien!, weerlooze lieden werden vermoord en tien gewond. De gekozen president van Mexico, generaal Calles, is blijkens berichten uit New-York aldaar aangiïkomen en vertrekt naar Londen teneinde een onderhoud met MacDonald te hebben over den moord op mevr. Evans. EX-KEIZERIN ZITA. Naar een Weensch blad meldt, heeft ex- keizerin Zita van Engeland verlof gekrfegen, Tariefsverlaging gedistilleerd. Zes ordonnanties zijn te Weltevreden af gekondigd, in werking tiedend op 3 September en waarbij de accijnzen op gedistilleerd verlaagd en maatregelen getroffen worden in verband met de op dien datum in werking tredende ge wijzigde tariefwet. De rijwielbelasting. Het hoofdbestuur van den Algem. Nederl. bond van arbeiders in het land- en tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft onlangs een brief aan den minister gezonden met de mededeeling dat in verschillende plaatsen de belasting-ambtenaren de bepalingen zoo uitleggen, dat van kostelooze belastingplaatjes alleen gebruik mag worden gemaakt voor het gaan en komen van het werk. Het antwoord van den minister hierop luidt, naar „Het Volk" meldt, als volgt „In antwoord op uw brief van 2 Augustus 1924 heb ik de eer u mede te deelen, dat per sonen, aan welke een kosteloos rijwielmerk is uitgereikt, bun van dit merk voorziene rijwiel mogen berijden, onverschillig met welk doel dit geschiedt. Het gebruik van dit merk is echter beperkt tot den persoon aan wien dit is uitgereikt." De film „Adoro Te." Tegen alle willekeurige berichten en geruchten in zijn wij thans, schrijft de „Msb.", in slaat het volgende mede te deelen over de met zooveel ongeduld verwachte film „Adoro Te," de offi cieele en authentieke film van de blijde vier dagen van het XXVIIste Eucharistisch Congres te Amsterdam. Deze film 3000 meter groot is thans geheel gereed en zal de volgende week ter gelijkertijd te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag worden uitgebracht. Niet in de officieele bioscooptheaters, omdat de algemeene opinie van bevoegde personen is, dat deze bijzondere film om haar karakter niet in het bioscooptheater kan worden vertoond. Sommigen mogen dit 'n onzakelijke hande ling oordeelen van de eigenaren der film, de groote meerderheid der katholieken zal deze gestie, welke voor de eigenaren zeker zakelijk niet de voordeeligste is, weten te waardeeren. Daarom is het opvoeringsrecht van deze film wal Amsterdam betreft afgestaan aan het bestuur van het St. Willibrorduspatronaat. Voor Rotterdam heeft zich een soortgelijke combinatie gevormd, welke de groote Vereeni- gingszaal aan het Stationsplein 10 voor dit doel zeer bijzonder doet inrichten en daar Maan dag 11 Augustus a.s. met haar voorstellingen zal aanvangen In Den Haag heeft men de beschikking ge kregen over den leegstaanden Princesse-schouw- burg, waar Woensdag 13 Augustus de eerste vertooning zal worden aangevangen. Alle voorstellingen in genoemde drie hoofd steden zullen met bijbehoorende muziek en zang uit het rijke liturgische repertoire der kerk worden geïllustreerd. De film „Adoro Te" bedoelt in cinematogra fisch beeld voor aller oogen te brengen, wat in de jongste heerlijke Juü-dagen te Amsterdam is geschied. Het is in zijn geheel een hittorisch document van ongemeene waarde. Een Rijksreclame bureau. Met ingang van 1 dezer is bij het departement van financiën, ressorteerend onder de afdeeling generale thesaurie, ingesteld het rijksreclame bureau. De bedoeling hiervan is een loonende exploitatie van allerlei reclame, b.v. op rijks- drukwerken, telegramformulieren, schuttingen en eigendommen en bouwwerken en voertuigen te verkrijgen. Leider van het bureau is de heer De Graeff, vroeger verbonden aan Calvé's Olie- fabrieken. Naar men verneemt is de instel ling zeer eenvoudig bedoeld, aangezien het hier een proefneming geldt. De eleetrifieatie van den spoorweg RotterdamAmsterdam Hoewel het aanvankelijk in het voornemen lag, nog dit jaar op het thans geëlectrificeerde gedeelte van den spoorweg tusschen Leiden en Den Haag electrische treinen voor het personen vervoer in gebruik te nemen, is hiervan, naar ons bedacht dat hij toch te weinig bloedverwanten de zijne mocht noemen om zijn neven zoo te verwaarloozen. Hij bemerkte geen enkele deur, die hem van den kant der zee toegang tot het kas teel bood en haastte zich om een pad te vin den, dat hij naar hij vermoedde hem wel aan den ingang zou brengen- Spoedig vertoonde Blackhorn zich hem on der een ander licht. Een vrij schraal groen, dat na zooveel rots en zee het oog weldadig aandeed, strekte zich aan beide zijden uit en daalde van de hoogte af tot aan het ravijn, dat de verbinding van Blackhorn met het bin nenland afsneed en dat 't ontoegankelijk moest gemaakt hebben in den tijd toen het kasteel een sterkte was. Een brug, die over het ravijn lag, was afgesloten door de eenige poort, die toe gang verleende tot het gebied van Blackhorn. Jean bekeek deze diepe gewelfde poort, die geflanxeerd werd door twee vierkante torens, waarvan de eene nog de sierlijke trans met schietgaten vertoonde. Misschien riep de jongeman zich den tijd voor den geest, toen deze poort werd gebouwd, de aanvallen die hij had doorstaan, de drama's waarvan hij getuige geweest was. de lieden, die met vertrouwen den drempel hadden over schreden en nooit meer Blackhorn v hadden verlaten. Jean echter vond dat hij later tijd genoeg zou vinden om de poort te bewonderen^ en hij betrad vrijmoedig de brug, waar liij verscheidene mannen bemerkte, die hem schenen op te wachten. Hij bevond zich te midden zijner bloedverwanten, vier jongelieden en een be daagd man, die zeker Sir Bear was, ofschoon Jeari een oogenblik aarzelde, te gelooven, dat, de baronet van zulk een kleine gestalte was. Ilij werd ontvangen met onberispelijke be leefdheid, waarvoor hij zijn neven dankbaar was, en zoodra hij wat bekomen was van den indruk, dien de kleine gestalte van zijn oom op hem gemaakt had, drukte hij hun de hand. „Mijn oudsten zoon, Malcolm Bear", zeide sir Bear, hem voorstellende, „en dit zijn de jongeren Jodiah, Franck en Jack." „Ik ken Franck en Jack reeds", antwoord de Jean. „Het doet mij genoegen, sir Bear, uw geheele familie bijeen te zien." „O, wij hebben nog mijn dochter Jessica en Harry mijn jongste," zeide baropet, maar zij wonen met mijn zuster Aramiathe en de overige leden van mijn huis een godsdienst oefening bij die sedert eenige dagen hier ge geven wordt door een methodistisch predi kant." „Dan zal ik dezen avond zeker met hen kennis maken." „Dat is zeer waarschijnlijk," antwoordde sir Bear koel. „Laten wij binnengaan." Vóór hij aan deze uitnoodiging voldeed keerde Jean zich op den drempel der poort, nog een.: om. Men had van dit punt het uit zicht over een uitgestrekte heide, ter rechter zijde alleen begrend door een deel der zee. Na dezen blik ademde Jean onwillekeurig doch bijna begeerig een diepen teug der zilte licht en die hem een roes van vrijheid scheen te veroor zaken. Hij trad binnen. „Ik dank u begon sir Bear, „dat ge aan onzen oproep gevolg hebt gegeven." „Als ik niet eerst hier gekomen was, zou ik toch later u een bezoek gebracht hebben om met u en mijn neven kennis te maken. Sir Bear wilde het hek openstooten. Toen het roestige ijzer weerstand bood, hielp Jean zijn oom geheel werktuigelijk en sloot de poort achter hen.' De mannen bevonden zich op een geheel af- vo-esloten binnenplaats, die door een serie ter rassen of tuinen, min of meer woest en ontoegan kelijk, van het eigenlijke kasteel gescheiden was. Jean bekeek nu zijn bloedverwanten meer op zijn gemak. Te midden van zijn vier groote zoons schrompelde de ineengedrongen ge., tal te van den, heer van Blackhorn tot bijna be lachelijke afmetingen ineen. En het was dit kaalhoofdige mannetje met, rossige bakl ebaar- den, met zijn houterige manieren, dat zulk een invloed op zijn omgeving uitoefende. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v. ROSSEl's „STER-Kfiffl!" 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1