Eet geslacht her Bnrgans. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EM OMSTREKEN F j ul ill T O ft. 47al« Jaargang» Woensdag 13 Augustus 1324. 14022 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekerine wordtL J J J 4 Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere otficieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. L. JANSSON om vergunning tot op richting van een houtzagerij en groentensnijderij in het pand Hoofdstraat 61a, kadaster Sectie L. no. 1422, met een electromotor van 4 P.K., drijvende een houtzaagmachine en een groenten- snijmachine en ,aW 2o. de firma W. HASEKAMP Co. om vergunning tot uitbreiding van de stoombrande- rij en gistpakkerij in het pand Willemskade 2931, kadaster Sectie L. no. 2270, met een stoomketel Van 142 vierk. M. verwarming*,- oppervlak ter vervanging van den bestaanden stoomketel van 80 vierk. M. verwarmingaopper- vlag. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 27sten Augustus a.s., des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip, hierboven genoemd, kan op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die terzake mochten zijn ingekomen,kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eenè beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 13 Augustus 1924. iüuïteuiaudschi Nieuws, DE CONFERENTIE TE LONDEN. Gistermiddag werd een plenaire zitting van de conferentie gehouden. Alle partijen zijn het er over eens, dat de conferentie vóór het einde dezer weeh afgeloopen zal zijn. Herriot en Stresemann zijn tot overeenstem ming gekomen over een geleidelijke evacuatie van het Roergebied, zooals door Herriot was voorgesteld. Na afloop van de Londensche conferentie zullen de experts, hetzij te Parijs of te Berlijn, bijeenkomen, ten einde de ontruiming in details te regelen. Een handelsverdrag en de economische be veiliging van Frankrijk, zijnde de voorwaarden voor deze ontruiming, zullen aan dat land een bevoorrechte positie geven wat betreft de douane-tarieven. De termijn dezer overeenkomst zal door de experts worden vastgesteld. De geleidelijke ontruiming van de Roer zal tegelijkertijd door het spoorwegpersoneel en de militairen geschieden. In de besprekingen, gisteren tusschen Clémen- tel en Stresemann gevoerd, heeft de Fransche minister van financiën de beginselen uiteen gezet, waaraan een handelsovereenkomst tus schen Duitschland en Frankrijk volgens de Fransche opvatting moet voldoen. Het leidend 7 Ofschoon sir Bear zich telkens beriep op de meening van zijn zoons, zwegen deze in vol maakte achting voor de taktiek van hun chef. En Jean begon nu te begrijpen, hoe deze klei ne man over zijn robuste familie zijn gezag uitoefende. Hij begon te begrijpen dat de lichamelijke zwakte van sir Bear slechts schijn was, dat dit tengere lichaam goed geëvenredigd wa» en dat de gespierde ledematen een ongewone kracht bezaten. En achter den opgeblazen doch onbeteekenenden edelman begon hij een ge heimzinnige en vreeselijke persoonlijkheid te vermoeden. Sit Bear sprak verder „Ik, kom tot de fei ten, ge kunt mij volgen, als het u aanstaat. Ge zijt beschuldigd aan medeplichtigheid aan een samenzwering, waarvan de Engelsche justitie bezig is de draden te ontwarren het oogenblik om terug te komen was slecht ge kozen." „Het zou integendeel niet beter gekozen kunnen zijn om mij te rechtvaardigen en te verdedigen, in geval uw beweringen juist zijn," sprak Jean ongeloovig. „Gij vergist u, mijn zoon Malcolm zal u dit zeggen evenals ik. Ik geloof niet, dat gij uw reis beginsel moet zijn, dat meer normale economi sche betrekkingen tussehenFrankrijk en Duitsch land tot stand komen. De overeenkomst moet aan Frankrijk de positie geven van meest be gunstigde natie. Duitschland zou de overeen komst \oor een zeer langen termijn moeten sluiten. Het doel moet zijn, dat beide landen elkaar die goederen leveren, waarvoor zij van elkander afhankelijk zijn. Dit betreft vooral de levering van cokes aan Frankrijk. Ook voor het Saargebied zouden in de overeenkomst bepalin gen moeten worden opgenomen.Het Saargebied zou Duitsche goederen vrij van invoerrechten kunnen invoeren en, aan den anderen kant, goederen naar Duitschland vrij moeten kunnen uitvoeren. DE MICUMVERDRAGEN. De besprekingen tusschen de Micum en den bond van metaalindustrieelen over verlenging van het Micumverdrag met de metaalindustrie, welke gisteren te Dusseldorp zouden worden gehouden, zijn in verband met de onderhande lingen van Londen een week uitgesteld. DE ENGELSCH-RUSSISCHE CONFERENTIE. De slotzitting van de Britsch-Russische confe rentie heeft gisteren op het departement van buitenlandsche zaken, onder voorzitterschap van Ponsonby plaats gehad, ten einde nog eenige punten, die tot dusverre open waren gelaten, nader onder het oog te zien. Rakofsky maakte van de gelegenheid gebruik om eenige politieke vraagstukken, die niet op het terrein der huidige conferentie liggen, ter sprake te brengen. Hij las een verklaring voor, behelzende de inzichten zijner regeering over de ontwape ning en over de grensregelingen in de verschil lende vredestractaten. Ten slotte uitte men van beide zijden zijn voldoening over den afloop der conferentie. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Gisteren heeft de president van den Ierschen Vrijstaat bij den Dail Eirean (het parlement) een wetsontwerp ingediend, gelijk aan dat, hetwelk op 6 Aug. j.l. door den Britschen minis ter van Koloniën, Thomas, bij het Lagerhuis werd ingediend, en een aanvulling is van art. 12 van het Engelsch-Iersche verdrag inzake de benoeming van een commissie voor de regeling van de grens tusschen Ulster en den Ierschen Vrijstaat. Cosgrave verklaarde, dat het de bedoeling van de Iersche Vrijstaatsregeering is, dat ook dit wetsontwerp, evenals, zooals bekend, het door Thomas ingediende, niet onmiddellijk zal worden behandeld, doch dat de Dail zal ver dagen tot 21 October, en derhalve de behande ling in tweede en derde lezing tot dien datum zal worden uitgesteld. ZWITSERLAND EN RUSLAND. De Zwitsersche Bondsraad heelt een decreet uitgevaardigd, waarbij het aan alle Russische onderdanen verboden is, in Zwitserland te komen. TURKIJE. De juristencommissie, die de nieuwe Turlcsche huwelijkswetgeving ontwerpt en die besloten heeft de polygamie af te schaffen, heeft voor stellen aangenomen betreffende de volgende punten dat op de rechtbank geen beroep meer kan worden gedaan wegens verbreking van de kunt voortzetten zonder gevaar te loopen ge arresteerd te worden." Jean beschouwde hem oplettend, terwijl hij meer aan hun verstand twijfelde dan aan het zijne. „Dan", zei hij met bijtenden nadruk, „als in uw oogen het gevaar zoo groot is, had ge mij liever moeten aanraden ginder te blijven inplaats mij te vragen om hier te ko men." „De gebeurtenissen zijn elkaar te snel op gevolgd. En dan. gij wilt ons dus niet be grijpen „Neen," zei Jean op drogen toon. „Wij hebben u een overeenkomst voor te stellen." „Wat bedoelt ge eigenlijk," riep de jongeman v erontwaa rdigd „Niets onaangenaams voor u, een verdrag. Gij moet niet meer rekenen op uw oom, de genegenheid van lord Archibald hebt ge ver loren" „En wie van u mijne heeren, zal lord Ar chibald in mijn plaats stellen Dat God mij vergeve, als ik u onrecht doe, maar weet ge wat ik uit uw woorden opmaak Dat onze belangen tegenstrijdig zijn en dat het lot u de overhand over mij heeft gegeven." Niemand sprak dit tegen. „Mijne neven" sprak hij ernstig, „ik ben bij u gekomen als vriend". Hij keek hen een voor een aan, maar geen dezer gezichten sid- trouwbelofte, dat het onwettig is, dat dë eene man de vrouw van den anderen man trouwt en dat het sluiten van een huwelijk voor een vooraf afgesproken duur ongeldig is. DE KWESTIE-MOSOEL. De Turksche zaakgelastigde te Berlijn heeft naar aanleiding van het Engelsche voorstel om de Mosoel-kwestie op de agenda te plaatsen van den Volkenbondsraad, aan persvertegen woordigers medegedeeld, dat, voor zoover hij weet, de Turksche regeering haar standpunt in dezen nog niet heeft gewijzigd en dus nog steeds een regeling van de Mosoel-kwestie door den Volkenbond ongewenscht acht. JOEGOSLAVIË. De Joegoslavische regeering heeft het verbod van de communistische partij opgeheven en alle communistenleiders vrijgelaten. ALLERLEI. Uit Washington wordt gemeld, dat de Ameri- kaansche kruiser „Calveston" naar Honduras is gezonden met het oog op de hervatting van den burgeroorlog aldaar. Dr. Gonzalo Cordova, staatsman en advo caat, behoorende tot de liberale partij, is tot president der republiek Ecuador gekozen voor den duur van vier jaar, en heeft het bewind uit handen van zijn voorganger, Dr. José Luis Tamayo aanvaard. Uit Weenen. De zoon van den directeur der Joodseh-Nationale „Morgenzeitung", het orgaan van wijlen Theodor Herzl, den bekenden stichter van de moderne Zionistische beweging, is naar het katholicisme overgegaan en in het Dominicanenklooster te Weenen gedoopt. Uit Beiroet. Een Fransch officier, die met zijn vrouw ep kinderen per auto een uitstapje maakte, onder geleide van drie soldaten in een tweeden auto, werd te Deraat aangevallen door een bende bandieten, die op het Fransche gezel schap schoten. Met uitzondering van den officier zelf, werden alle leden van het gezelschap ver wond, twee soldaten doodelijk. De bandieten -werden door gendarmen achtervolgd, maar onL- kwamen over de grens van Transjordanië. Uit Danzig. De Senaat van Danzig heeft beroep aangeteèkend tegen de beslissing van den Volkenbondscommissaris; waarbij aan eenige burgers van Danzig het verblijf in Polen wordt ontzegd. Uit Berlijn. Volgens de bladen, is Mussolini voornemens bij de heropening der zitting een wetsontwerp aan de Kamer voor te leggen, betreffende een fundamenteele grondwetswijzi ging, waarbij een geheel nieuw stelsel van parlementsverkiezingen zal worden ingevoerd. BioG«nbad, Een borstbeeld voor kard. v. Rossum. Men meldt uit Wittem Onder eere-lidmaatschap van het geheele Nederlandsche Episcopaat en dc Katholieke Ministers heeft zich een commissie gevormd op initiatief van het Comité voor Pers en Pro paganda,. tot het plaatsen van het borstbeeld van Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum op een daarvoor passende plaats te Amster dam ter herinnering aan het Congres en het Pauselijk Legaatschap van den Nederlandschen Kardinaal. Reeds een week was daarvoor de beeld houwer Gerard Floppe te Wittem, waar Zijne derde onder het verwijl van woord en blik „Wij hebben u ook als vriend ontvangen", zei Josiah. „Niets zou ons gemakkelijker ge vallen zijn dan u in uw verderf te laten loo pen." „Laten \Uj onzen tijd niet in nuttelooze discussies verliezen" zei sir Bear. „Het is zooals mijn zoon Josiah zegt. Laten wij de zaak in zijn onvermijdelijke gevolgen beschouwen. Gij hebt, permitteer mij, dat ik u dit zeg, heel wat gedaan om u van uw oóm te vervreemden. Hij zal u terugroepen uit een luim, die echter geen oogenblik zal stand houden voor de beschul diging, waarvoor gij het voorwerp zijt. Gij zult stellig gearresteerd worden en naar alle waar schijnlijkheid wegens hoogverraad worden veroordeeld. Ook zult ge wel weten, dat de justitie geen redenen heeft om zich toegevend te toonen en de beschuldigde ik zeg niet de schuldige zou wel kunnen moeten boeten voor de misdrijven van vele anderen. Ik weet niet of gij schuldig zijt, ik weet alleen dat men u beschuldigt. Lees dit dagblad.Men heeft wellicht reeds het onderzoek bij uw oom begonnen, men zal Burgau-House bewaken, maar men vermoedt uw tegenwoordigheid op Black- horn niet. Als wij u niet hebben kunnen ver hinderen te komen, wij kunnen u helpen te vluchten. Gij kunt zelfs heden vertrekken, op staanden voet, zonder dat iemand weet dat ge hier geweest zijt. Een vaartuig, dat in de baai van Blackhorn ligt, kan u snel on- de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam Eminentie welwillend dagelijks eenigen tijd voor hem poseerde. Hedenmorgen werd de voorzitter van het Comité voor Pers en Propa ganda, de heer Leonardus van den Broeke, door den Kardinaal in particuliere audiëntie ont vangen ter aanbieding van de plannen. Het borstbeeld is reeds nagenoeg gemodelleerd en zal in brons gegoten worden. Een afgietsel zal aangeboden worden voor de bibliotheek en het klooster te Wittem, welks geschiedenis zoo nauwe aanraking heeft met het leven van den Kardinaal. Zijne Eminentie betuigde zijn groote ingenomenheid met het plan, verleende gaarne zijn toestemming en zegde het Comité dank voor al den arbeid voor het Congres ver richt. Zijne Eminentie was nog vol lof over de organisatie en het schitterend weslagen en zei met belangstelling de film te zullen bezichtigen welke hedenavond voor Zijne Eminentie wordt vertoond en welke hem het beeld der schoone dagen weer voor oogen zal tooveren. Nog eenigen tijd onderhield zich de Kardi naal met den heer van den Broeke. De K. S. A. Het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie in Nederland meldt ons Katholiek Nederland is opgeschrokken De mededeeling in ons maandblad, dat ondanks alle bezuinigingen, binnen een paar maanden, bij ge brek aan geldmiddelen, het Centraal Bureau der K.S.A. zijn werkzaamheden zal moeten staken, heeft ons een stroom van correspondentie be zorgd. „Er moeten afdoende maatregelen getroffen worden om den ondergang der K.S.A. en haar Centraal Bureau" te voorkomen". „Katholiek Nederland, mag niet dulden, dat het Bureau te Leiden waaraan de katholieke zaak in ons vaderland, zooveel te danken heeft zijn arbeid moet stopzetten." „Bij de groote verwarring op maatschappelijk terrein, zou het verdwijnen van het Centraal Bureau der K.S.A. het nationale Centrum onzer sociale actie, niet minder dan een ramp beteeke- nen." Het zij erkend al deze uitingen hebben ons in deze moeilijke dagen goed gedaan.Het bewijst dat een groote groep nog altijd de K.S.A. een goed hart toedraagt. Van haar bestaansrecht diep overtuigd is. Echter, ons Bureau is hiermee niet geholpen. Er moet door Katholiek Nederland een daad worden gesteld. Het oogenblik is ernstig. Vloeien de geldmiddelen in de volgende weken niet veel ruimer dan den laatsten tijd het geval was, dan kan door ons Bureau onmogelijklanger worden voortgewerkt. ;.De K.S.A. in Nederland, het trotsche werk, waaraan onze beste mannen hun krachten gaven, verkeert in groot gevaar en het lijkt wel of men eërst dan in vollen omvang zal begrijpen wat dat zeggen wil, wanneer de K.S.A. gedwongen zal zal zijn, haar arbeid stop te zetten. In dit oogenblik doen wij nogmaals een ernstig beroep op Uwe liefde voor de K.S.A. en haar Centraal Bureau. Zeker, een beduidend aantal katholieken deed de laatste maanden practisch werk door het nemen van een of meer loten en premie-aandee- len, uitgegeven ten bate der K.S.A. Anderen weer gaven zich op als donateur of donatrice. Evenwel bij alle erkentelijkheid voor den genoten steun, zij is lang niet massaal ge noeg. Want alleen de financieele hulp van alle ka der geleide van een mijner zoons, naar het koopvaardijschip brengen, dat dezen nacht van de haven van Burn moet uitvaren. „Anders niet" vroeg Jean. „Anders Heel weinig. Gij verbindt u wij hebben vertrouwen in u zooals gij ziet gij verbindt u nooit in Engeland terug te keeren en geheel met lord Archibald te breken. Deze twee voorwaarden zijn even gemakkelijk' met het oog op de koelheid van uw betrekking met uw oom en uw gehechtheid aan de Nieuwe Wereld. De dienst dien wij u bewijzen is zijn loon waard. Gij schrijft een brief waarin ge zeer duidelijk deze twee bescluiten uitdrukt en het voertuig is tot uw beschikking." „Dat wil zeggen," sprak Jean, „dat, als ik niet schrijf?".... „Wij u hier zullen zouden, tot de politie U hier komt halen, en dat zal niet lang duren, zei Malcolm op brutalen toon. „En dat zal niet lang duren", zuchtte de baronet, „zooals mijn zoon Malcolm Bear terecht opmerkt." „Er is een moeilijkheid," hernam Jean, na in gedachten snel alle omstandigheden tc hebben overwogen. „Ik heb wel lust uw raad op te volgen wat betreft mijn oogenblikkelijk vertrek naar Amerika, maar ik zal dit doen zonder uw hulp en zonder de formaliteit te vervullen, die ge mij voorschrijft." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1