tn Pakjes. tholieken kan hier afdoende redding brengen. I Steun door het zich opgeven als donateu» of donatrice van ons bureau Steun door het nemen van een of meer onzer loten Steun door het koopen van een of meer onzer premie-aandeelen, welke, mocht onverhoopt de K.S.A. verdwijnen, de volle waarde behouden. Het plan van uitloting en aflossing blijft onver anderd. Katholiek Nederland heeft de keuze 1 Het heeft het middel in handen dat ons bureau uit alle financieele moeilijkheden zal helpen. Nu de nood zoo hoog gestegen is, moeten on middellijk helpen alle organisaties, moeten hel pen alle particuliere personen, kortom moeten allen helpen, die er prijs op stellen, dat de K.S.A. voor katholiek Nederland behouden blijft. Moge in dit ernstig uur, een massale daad der katholieken elk gevaar voor de K.S.A. bezweren. aangeboden door den Raad van het kanton Bern. De Zwitsersche groep der Interparlemen taire Unie zal de leden der conferentie eveneens aan een diner vereenigen. Voorts zullen recepties plaats hebben vanwege het gemeentebestuur \an Bern en het kantonneel en plaatselijk be stuur van Genève. Te Genève zal een bezoek gebracht wor den aan het Internationaal Arbeidsbureau. Van Nederlandsche zijde zal de conferentie door een 15-tal parlementsleden en oud-parle mentsleden worden bijgewoond. Onder hen zijn de bestuursleden van de Nederlandsche Groep der Unie mr. D. A. P. N. Kooien, mr. V. H. Rutgers en prof. mr. A. Anema en H. H. van Kol. De Nederlandsche delegatie zal door den secretaris der groep, mr. L. A. Kesper, worden vergezeld. v.f^OSSEM" 1750 15 Salarisregeling onderwijzers en administratieve ambtenaren. Naar gemeld wordt, zal voor de onderwijzers de salarisregeling als volgt zijn Onderwijzers die niet de acte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet 1920, noch de acte van bekwaamheid bedoeld in art. 77 der wet van 17 Aug. 1878, aanvangswed- j de 1200. Maximumwedde voor gehuwden (te bereiken in 22 jaar) 2600, voor ongehuwden 2200, te bereiken in 14 jaar. Voor den onderwijzer die niet de acte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet, doch in het bezit is van de acte bedoeld in art. 77 der wet van 17 Aug. 1878, aanvangswedde 1400. Maximum voor gehuwden 3100 (te bereiken in 22 jaar) de voor ongehuwden 2700, te berei ken in 14 jaar. De U.L.O. marge zal 300 bedragen, mits de betrokkene in het bezit is van nader vast te stellen acten. Voor het bezit van bij-acten zal 50 per acte worden betaald, tot een maximum van 200. Wat betreft de administratie, is het volgende vastgesteld Zij die belast zijn met eenvoudigeu, min of meer werktuigelijken arbeid (rang van schrijver) 10001500, met 5 jaarlijksche verhoogingen van 100. Gediplomeerde klerken en administratieve ambtenaren met vak-radicaal, die belast zijn met arbeid, welke verstandelijk oordeel vereischt en waarvoor gevorderd wordt de kennis, wat den inhoud betreft van de regelingen, wetten, besluiten enz., waarvan de toepassing behoort tot het betrokken dienstvak, 11001800, met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van 200 en 3 driejaarlijksche verhoogingen van 100. Adjunct-commiezen die belast zijn met arbeid gelijk aan die van gediplomeerde klerken en ambtenaren met vak-radicaal, en bovendien bekwaam tot het voeren van belangrijker cor respondentie, tot uitlegging van eenvoudige wetsbepalingen e.d., 1500ƒ2600, met 4 twee jaarlijksche verhoogingen van 200 en 3 twee jaarlijksche verhoogingen van 100. Commiezen die belast zijn met moeilijker re- dactioneelen arbeid en bekwaam leiding te geven ƒ24003400 met 3 tweejaarlijksche verhoogin gen van 200 en 4 tweejaarlijl sche verhoogingen van 100. Hoofdcommiezen die belast zijn met wetge- venden arbeid en bovendien bekwaam om als hoofd van een onder-afdeeling of als plaatsver vangend chef op te treden 34004400, met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van 200 en 4 tweejaarlijksche verhnogingen van 100. Rererendarissen chefs van afdeelingen 4500- 5400 rnet 3 tweejaarlijksche verhoogingen van 300. Het Rijks-Reclamebureau. De Bond van besturen van vereenigingen, behoorende tot den handeldrijvenden en m- dustrieelen middenstande, 's-Gravenhage, heeft den minister van financiën te kennen gegeven, dat z.i. uc oprichting van het Rijks Reclamebu reau voor den breeden middenstand in handel en bedrijf een stap is, die z.i. ervan getuigt, dat de regeering te dezen aanzien geen beginselen huldigt, die leiden tot versterking van de basis, waarop particulieren op eerlijke wijze den strijd om het bestaan kunnen voeren. Het Rijk ont- houde zich van reclame. De bond zal gaarne aan de landelijke midden- standsvereemgingen en den handel de verdere principieele bestrijding van deze nieuwe staats- concurrentie overlaten, doch verwijst ten deze naar zijn strijd tegen het Rijksinkoopbureau, waartegen inmiddels tal van Kamers van Koop handel evenzeer zijn opgekomen omdat ook deze staatsb inoeung te ver gaat. Het feit dat nog dezer dagen gemeld werd dat meubelen voor het nieuwe telegraafkantoor te Rotterdam in gevangenissen zijn gemaakt, doet den bond vragen of de regeering bij al deze maatregelen niet handelt in het nadeel van bonafide industrieën. De werktijd in het bedrijf heerenkleeding. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft aan hoofden of bestuurders van onderne mingen waarin het heerkleedingbedrijf wordt uitgeoefend, in alle gemeenten des rijks vergund, dat in hun ondernemingen in de tijdvakken van 13 October tot en met 29 November a.s. en van 30 Maart tot en met 6 Juni 1925 door arbeiders van 16 jaar of ouder, in afwijking van het bepaal de bij artt. 23 en 24 der Arbeidswet 1919 geduren de 91/z uur per dag en 53 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde lo. dat,behoudens het bepaalde in art. 22, eerste lid, van het Werktijdenbesluit voor fa brieken of werkplaatsen 1923, betreffende het werken op Zaterdag tot 9 uur des namiddags, de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel gelegen is, hetzij tusschen 7 u. des voormiddagsen 7 uur des namiddags, hetzij tusschen 8 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags 2o. dat de betrokken arbeiders in de week, waarin zij arbeid verrichten op Zaterdag na 1 uur des namiddags geen arbeid verrichten hetzij op ten minste één anderen werkdag na één uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12l/2 uur des namiddags. het tel ort te worden gevonden door verhooging van de bijdragen der werkgevers en der overheid. Het wil ons Verbond voorkomen, dat de invoering der v erplichte verzekering niet behoeft te wachten op een wettelijke regeling der arbeids bemiddeling. Ten slotte meenen wij er den nadruk op te moeten leggen, dat in de organisatie de ver zekering van vakvereenigingen der arbeiders een belangrijke plaats zal moeten worden toegekend o.a. zullen de vakvereenigingen, voor wat hun leden betreft, met de controle op de werkloozen en met het verstrekken der uitkeeringen moeten worden belast. De B.A.N.S. en de pensiocnactie. Het hoofdbestuur van den Bond van ambtena ren in dienst der Nederlandsche Spoorwegen, daartoe door de meerderheid der afdeelingen ge machtigd, heeft aan het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging van Spoor en Tramwegper soneel medegedeeld, dat het bereid is thans met de Nederlandsche Vereeniging en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel samen te werken inzake de actie voor de herziening der pensioen regeling voor het spoorwegpersoneel. Daarbij heeft de B.A.N.S. nogmaals uitdruk king gegeven aan het door velen afdeelingen kenbaar gemaakte verlangen om in deze samen werking ook den R.K. en den Prot-Christ. Bond van Spoorwegpersoneel te betrekken. XXIIe Interparlementaire conferentie. De Interparlementaire conferentie, jaar lijksche bijeenkomst van de Interparlementaire Unie, zal dit jaar van 22 tot 28 Augustus in Zwitserland worden gehouden. De eerste vier dagen zuilen de deelnemende leden te Bern, de laatste twee dagen te Genève bijeen zijn. Naast onderwerpen van huishoudelijken aard komen de volgende punten op de agenda voor 1. Par lementaire controle op de ouitenlandsche politiek 2. De koloniale mandaten 3. Economische en financieele vraagstukken en 4. Beperking der bewapening. De deelnemers zullen in de gelegenueid worden gesteld tot het maken van een gezamenlijke tocht naar de Jungfrau, waar na de Interlaken een maaltijd zal plaats hebben, Werkloosheidsverzekering. Het bestuur van het N. V. V. heeft ter kennis van den Minister van Arbeid gebracht, dat het N. V. V. zich kan vereenigen met het advies van den Werkloosheidsraad om de werkloos heidsverzekering te bouwen op den grondslag der verplichte verzekering. Aan bei adres is verder nog het volgende ontleend Naar de meening van ons Verbond, zal de verzekering in het algemeen moeten worden opgebouwd op iederen industrietak afzonderlijk, doch hierop dienen dan belangrijke afwijkingen mogelijk te zijn. Met name zal het kantoor personeel en het technisch leidend personeel o.i. niet in de werkloosheidsverzekering van den bedrijfstak, waarin ze werkzaam zijn, moeten worden opgenomen, doch dient voor deze groe pen een beroepswerkloozenkas te worden ge sticht. Daarnaast is het naar ons oordeel noodzakelijk, dat de industrietakken, die in hoofdzaak werken met ongeschoolde arbeiders, tot een groep worden samengevoegd. De arbeiders in dat soort ondernemingen werken herhaaldelijk in al de verschillende bedrijfstakken bovendien hebben deze groepen een gelijk belang bij de ondersteu ning van de werklooze, ongeschoolde industrie- arbeiders. De in- en doorvoering der Werkloosheids verzekering op den hierboven bedoelden grond slag is, naar onze overtuiging, mogelijk in alle bedrijven. Mogelijk zal de invoering van de verplichte verzekering in den eenen bedrijfstak meer voorarbeid vereischen dan in den anderen, zoodat de verzekering misschien niet voor alle bedrijven gelijktijdig kan worden doorgevoerd. Indien echter in sommige bedrijfstakken de verplichte verzekering eerst op een iets later tijdstip mocht kunnen worden toegepast, doordat zich niet direct te overwinnen, technische bezwaren voordoen, dan moet o.i. de vrijwillige verzeke ring blijven bestaan en dienen de werkgevers aan deze vrijwillige verzekering bij te dragen. Bij de verplichte verzekering zal o.i. de premiebetaling aldus dienen te zijn geregeld De arbeiders 3/10, de werkgevers 3/10 en de overheid 4/10. Deze premies dienen er op berekend te zijn, dat een bijdrage voor een crisisfonds kan worden geheven, op welke bijdrage door den Staat subsidie dient te worden verstrekt. Dergelijk crisisfonds zou moeten dienen, om kassen, die in bijzonder moeilijke omstandigheden verkeeren extra financieele hulp te verstrekken. Daarnevens lijkt het ons noodzakelijk, dat een maximumpremie van eun bepaald percentage van het loon wordt vastgesteld, welke, voor wat de arbeiders betreft, niet mag worden over schreden. Zou het werkloosheidsrisico in eenig bedrijf zoo groot blijken te zijn, dat de maximumpremie niet voldoende kan worden geacht, dan dient Stads- en Gewestelijk Nieuws. Zilveren jjubilé Deken Schraag. Ter aanvulling vanjhet gister gegeven program ter gelegenheid van het zilveren priesterjubilé van den hoogeerw. Deken, kunnen wij nog melden dat met ,,St. Ambrosius" ook de rnannenzang- ver. ,,St. Caecilia", onder de leiding van het hoofdbestuur der plaatsel. afd. van den R.K. Volksbond, aan de serenade op morgenavond te kwart vóór negen zal deelnemen. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de Openbare Verga dering van den Gemeenteraad van Schiedam op Donderdag 14 Aug. 1924, des nam. 2 uur. 4 bis. Voorstel van B. en W. om aan de N.V. Internationale Handel Maatschappij „Mijnpro- ducten" te Rotterdam voor den tijd van een jaar te verhuren een strook grond groot 150 bij 15 M, gelegen langs de Westzijde van de Wilhel- minahaven, tegen een huurprijs van 8 centper M2 per maand en om aan genoemde Maat schappij de voorkeur te geven het terrein na afloop van den huurtermijn in erfpacht te ontvangen tegen een dan vast te stellen ca non. 4 ter. Voorstel van B. en W. tot verhuring aan de N.V. Maatschappij tot Uitvoering van werken in Regie van de pakhuizen „Sumatra" en „Banka" met opslagterrein benevens van de daarbij gelegen woning togen een huurprijs van 1600.per jaar voor de pakhuizen met het terrein en van 200.per jaar voor de woning. 4 quater. Voorstel van B. en W. tot verhoo ging met 30.000.van den post „onderstands- kosten" op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, zulks in Verband met de onder steuning van de werkloozen, die op grond van art. 10, letter a. en b. van de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw dd. 13 Mei 1924, no. 1874 S. Afd. A„ buiten de Rijksregeling vallen. Nieuw gebouw. Zijn wij wel ingelicht dan wordt door de Rijks administratie te dezer plaatse reeds eenigen tijd uitgezien naar een meer geschikt perceel, waar in de Bureaux van den Ontvanger der Directe belastingen zouden kunnen worden onderge bracht, en het publiek een betere gelegenheid worde geboden. Men moet hierin naar het heet, reeds geslaagd zijn door aankoop van het pand Lange Haven 77,waarin „de Middenstandsbank'' tot heden is gevestigd, en welk pand de volgen de maand door overplaatsing der Bank naar Rotterdam zal worden ontruimd. Bij Kon. besluit van 9 dezer zijn, met ingang van 1 September a.s. benoemd aan de rijkshoogereburgerschool alhier tot leeraar M. I. Bak, tot tijdelijk leesaar R. Frant- sen en J. Smit, tot tijdelijk leerares mej. G. J. Fermin, allen thans tijdelijk aan die school werkzaam. Bij Kon. besluit is 9 dezer tij- delijk benoemd tot leeraar aan de rijkshoogere burgerschool alhier A. Specht Grijp te Amster dam. Gistermiddag wilde de heer Jansen van Rotterdam met zijn auto de Lange Nieuwstraat oprijden. Toen hij bemerkte dat daar de rijweg opgebroken was, draaide hij, zon der signalen te geven, plotseling om, met het gevolg dat de wielrijder B. van hier, tegen den auto botste. B. kwam er af met eenige verwon dingen maar zijn rijwiel was geheel vernield. Proces-verbaal is tegen J. opgemaakt. Door onbekende oorzaak is hedennacht half twee brand uitgebroken in de bakkerij van van Noortwijk op het Broersveld. Een voorbijganger die het bemerkte, alarmeer de de politie, die weldra met de politie-brandspuit op de plaats des onheils aanwezig was, en met de te hulp geroepen brandweer het vuur tot de bakkerij wist te beperken en tegen vier uur te blusschen. De inventaris die geheel verbrand is, was niet verzekerd. UIT ROTTERDAM. Verdronken. In het Mallegat is een drie-jarig kind van D„ uit de Oranjeboomstraat, te water geraakt en verdronken. Een jongen van dertien jaar, J.L., wonende Brjelschelaan sprong het kind na,doch slaagde er niet in het te grijpen toen het zonk. Verschillende personen, die eveneens te water gesprongen waren, doken en ten slotte haalde een hunner het kind bewusteloos op. Met kunst matige ademhaling probeerde men nog de levensgeesten weder op te wekken, tevergeefs evenwel. Dr. Post, die te hulp geroepen was, kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Gemengd Nieuws. Ongelukken. De 9-jarige Johanna W. is te Rotterdam aan de Admiraliteitskade spelende te water geraakt en verdronken. Het ruim 3-jarig dochtertje van T. R. te Westerbroek, eenige oogenblikken onbeheerd aan het moederoog ontsnapt, is in een sloot verdronken. Auto in eenkanaal. Uit Milaan wordt gemeld Op den weg naar Abiategrasso is een auto, waarin zes personen gezeten waren, in een kanaal gereden. Vijf der inzittenden verdronken. Zes jongens doodgeschoten. In Hannover heeft het spelen met vuurwapens door jongens den dood van zes knapen veroor zaakt. Een aantal schooljongens waren „Indiaantje" aan het spelen. Een jongen van 14 en zijn broertje van 10 jaar waren cowboy en „vingen" een aantal speelmakkers die voor Indianen figureerden, met lasso's. Elke „gevangene" werd aan den boom ge bonden om ter dood gebracht te worden. Daarop begonnen de „cowboy's" met revolvers op hun kameraadjes te schieten en doodden zes hunner. Ze dachten, dat de revolvers met losse patro nen geladen waren. Smokkelen. Gisternacht zijn te Balder- haar 24 schapen en lammeren en bij Terapel 76 schapen op 7 smokkelaars-drijvers in beslag genomen. L, astige vreemdeling. De politie te Enschedé heeft ter beschikking van de justitie gesteld den Duitscher O. H„ die verdacht wordt medeplichtig te zijn aan de destijds gepleegde inbraken in de landbouwersbanken te Enschedé, Haaksbergen en Lochem. Belastingplaatjes. Een jonge man vertelde tot zijn collega's aan de zaak, waar hij werkte, dat hij een adres wist waar men tegen zeer verminderden prijs rijwielbelastingplaatjes koopen kon. Als men hem een gulden betaalde, nam hij op zich een belastingplaatje mede te brengen. Op dit aanbod gingen zeven werklieden in. Hoe men echter ook wachtte, van belasting- plaatjes hoorde en zag men niets. Nu heeft men den jongen op een niet al te zachte wijze tot de bekentenis gebracht, dat hij het geld heeft opgemaakt. Overleden. Mevrouw van der Zant, die Zondagavond te Muiderberg tusschen twee tramwagens is geraakt en aan een der beenen zeer ernstig werd gewond, is gisteren in het Onze Lieve Vrouwengasthuis overleden. Autobusomgeslagen. Maandagavond had de van Brugge op Breskens rijdende groote autobus bandenpech. De voor de boot naar Vlissingen bestemde reizigers werden met een Ford vervoerd. Niettegenstaande telefonisch was kennis gegeven aan de boot, dat de bus te laat zou zijn, reed de chauffeur, volgens de inzitten den, met een onverantwoordelijken vaart, kwam daardoor bij het nemen van de bocht naar de haven te Breskens in botsing en viel om. De bus was geheel vernield, terwijl de inzittenden meer of minder ernstige verwondingen aan armen en andere lichaamsdeelen bekwamen. Zij konden echter hun reis met de boot voortzetten en zijn aan boord verbonden door een toevallig aanwezig dokter uit Middelburg. Brand op een schip. Gistermiddag is in de Maashaven te Rotterdam binnengekomen het s.s. „Teodosia" uit Braila, met graan, meel koeken, tabak en zaad geladen. Er was brand aan boord, was geseind, zoodat bij het binnen komen de reddingsbrigade en de drijvende motorspuiten Havendienst 2 en 3 aanwezig waren. De kapitein had draadloos geseind en Verondersteld, dat de cargadoors de noodige maatregelen zouden hebben getroffen, hetgeen echter niet het geval was geweest. Alleen een waterklerk was aanwezig, die zijn patroon eerst op de hoogte moest stellen. In voorruim noch tusschendek bleek bij onderzoek brand, het moest zijn in het onderruim, waarvan de luiken werden opengelegd. Met het oog op de kostbare lading, wilde de kapitein echter niet laten spuiten de luiken werden weer gesloten. Om 4 uur had echter een explosie plaats, waarbij de bouten der luiken van voorruim en tusschen dek werden verbogen en verwrongen en de luiken zelf de lucht in gingen. Toen gaf de kapitein last tot spuiten en werd met twee stralen van de eigen leiding en twee van de booten water gegeven. Onderwijl was een drij vende elevator gekomen en met de lossing van het voor Rotterdam bestemde graan begonnen. Om 6 uur kon de brandweer inrukken. De schade aan de lading is beperkt gebleven. Vliegongeval. Eergisteravond ongeveer half zes kwam een Nederlandsch militair vlieg tuig, komende van Vlissingen, bestemd voor het vliegkamp te Soesterberg, boven Bergen op Zoom. Wegens een klein defect aan den motor, vonden de inzittenden het beter, te dalen, dan naar het vliegkamp door te vliegen. Zij kozen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2