iet geslacht der Burgaus. DAGBLAD WOOD SCHIEDAM OMSTREKEN. FEUILLETON. 47sJ* Jaargang. Maandag 18 Augustus 1924. 14025 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buiteukndgeh Nieuws. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Het einde. Nog betrekkelijk spoedig is Zaterdag de con ferentie geëindigd. De onderhandelingen over de Roerkwestie, welke Vrijdag en Zaterdag tusschen de Duitsche delegatie en den Franschen premier en zijn medewerkers en de Belgische gedelegeerden zijn gevoerd, werden Zaterdag voltooid en hiermee was alles afgehandeld. Het volgende werd overeengekomen In een schrijden, van de Fransche en Belgische pre miers aan den rijkskanselier verklaren zij, dat zij hun rechtsotandpunt handhaven, dat de Roerbezetting volgens het vredesverdrag mag worden uitgevoerd, dat zij echter in verband met de te Londen getroffen regelingen hunner zijds verklaren, dat het Roergebied op zijn laatst binnen een jaar ontruimd moet worden, en dat de termijn van ontruiming op 15 Augustus van dit jaar aanvangt te loopen. In een schriftelijk antwoord van den rijks kanselier wordt acte van deze verklaring ge nomen en verklaard, dat Duitschland zijn op vatting handhaaft dat de bezetting weder- rechterlijk is. Voorts wordt in dit schrijven de verwachting uitgesproken, dat in verband met de getroffen regelingen, de ontruiming van het gebied zoo spoedig mogelijk zal volgen, en dat de Fransche en de Belgische regeeringen deze opvatting deelen. Het Duitsche besluit om de geallieerde voor waarden te aanvaarden, dat feitelijk onder protest werd genomen, is op merkwaardige wijze aan de Fransche delegatie medegedeeld. Verscheidene malen Vrijdagnacht had de Rijks kanselier telefoongesprekken met president Ebert te Berlijn.Om 4 uur Zaterdagmorgen kwam men overeen, dat de aanvaarding neergelegd zou worden in een formule, waarin er de nadruk op werd gelegd, dat de Duitschers de voortgezette bezetting van het Roergebied als onwettig be schouwen. Een secretaris werd met dit docu ment door de Duitsche delegatie naar het Hyde Park .Hotel gezonden, waar de Fransche dele gatie vertoefde. Hij had opdracht om het stuk onmiddellijk aan den Franschen premier te overhandigen. Het werd naar de kamer van Herriot gebracht, die in diepen slaap was. Hij werd wakker gemaakt, las het antwoord en verklaarde „O ja, dat heb ik wel verwacht, maar ik had niet gedacht, dat het zoo gauw zou komen." Daarna viel hij onmiddellijk weer in slaap. Pas om 10 uur Zaterdagmorgen werd het Duit sche antwoord aan den secretaris-generaal van de conf%entie medegedeeld. De Duitsche delegatie gaf de volgende offi- cieele verklaring aan het „Central News". „Wij zijn buitengewoon, ja ten diepste te leurgesteld over het resultaat van de conferentie. Wij beschouwen het wel als mogelijk om de noodige wetten door den Rijksdag aangenomen te krijgen, doch zulks slechts met een kleine meerderheid. Onze minister zal er- den leden van het parleiïient op wijzen, dat wij in de noodzakelijkheid verkeerd hebben ons te onder werpen aan force majeure en dat wij thans slechts op een spoedige ontruiming van het Roergebied kunnen hopen omdat, wanneer de tijd komt voor de emissie van de leening aan Duitschland, de bankiers fusschenbeide zullen komen en zullen aandringen op een spoediger militaire ontruiming." De bereikte overeenkomst is in sommige op- 10 „O," riep miss Aramenthe, „pas op." De grijsaard wankelde en leunde zwaar op zijn dochter. Deze verbleekte en ondersteunde hem met een angstige beweging. „Is hij ziek", stamelde miss Araminthe. „Ja, maar vooral vermoeid. O vader V' Dit laatste was een ingehouden klacht. Wees niet bang mijn kind." En miss Araminthe, die als door een won der haar tegenwoordigheid Van geest terug kreeg, schoof haar arm onder den anderen arm van den grijsaard. „Hij moet uitrusten en zich wat herstel len. Kom, beste. Zij bracht de beide vreemdelingen buiten het vertrek. Een half uur later keerde miss Araminthe met de jongedame terug en zei bij het binnen treden op een geruststellenden toon tot haar „Stel u gerust, mijn bouillon zal hem opknap pen. Het beste is uw vader te laten slapen. Ga zoolang hier zitten terwijl ge op sir Bear ■wacht." Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit f 200 duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; I j5 bij verlies van eiken anderen vinger. zichten een compromis, maar inderdaad een volledige aanvaarding door Duitschland van de Fransche eischen. De voornaamste pogingen, welke de Duitschers deden om nog voordeelen te bereiken, en de daarbij behaalde resultaten war?n de volgende Eerstens dat een onmiddellijke definitieve waarborg zal worden gegeven, dat de leening van 40 millioen aan Duitschland zal worden verstrekt. Dit punt werd overgelaten aan Ram say MacDonald als voorzitter van de conferentie. Hij deelde aan dr. Marx mede, dat deze aange legenheid niet den geallieerden regeeringen aan ging maar de groote bankiersgroep, waarbij Duitschland zijn onderpand voor de leening zou deponeeren. Dr. Marx trok daarop dezen eisch in. Ten tweede vroegen de Duitschers, dat be halve het terugtrekken van troepen uit de Rijnhavens Mannheim, Wezel, enz., hetgeen reeds was toegestaan, de geallieerden gezamenlijk de onmiddellijke ontruiming zouden bevelen van de Roerhavens Dusseldorp, Duisburg en Ruhrort. Het antwoord op dezen eisch was, dat de eisch in sympathieke overweging zou worden genomen en zou worden ingewilligd, wanneer een spoedig onderzoek naar de betrekkingen, waarin de bezetting van deze havens tot de algemeene bezetting van het Roergebied staat, aantoont, dat de ontruiming wenschelijk en mogelijk was. Ten derde vroegen de Duitschers, dat Dort mund onmiddellijk ontruimd zou worden. In dit verzoek stemde Herriot toe. Heden reeds yvorden de steden Offenburg en Appenweier, die op 4 Februari 1923 door Fransche troepen zijn bezet wegens het ophouden van de inter nationale treinen ParijsWarschau en Parijs Praag, door de Duitsche autoriteiten door de Fransche troepen ontruimd. Deze treinen loopen sinds kort weer. De spoorwegregie wordt ook opgeheven. De conferentie is hiermede dus geëihdigd. Het verdrag is Zaterdagavond even voor 9 uur door de delegaties geleekend. Het zal Pact of London genoemd worden. De Duitsche Rijksdag zal evenals het Fran sche parlement Donderdag bijeenkomen, om over de Dawes-wetten te beslissen, en de re geering te machtigen, het Londensche protocol te teek en en. Wanneer de vereischte meerderheid in den Rijksdag voor de aanneming der Dawes-wetten niet wordt bereikt, zal de regeering den Rijks dag ontbinden en nieuwe verkiezingen uit schrijven. De „Sunday Times" deelt over de conferentie nog het volgende mede Engeland, Frankrijk, België en Italië zullen tegen 15 September met Duitschland onderhandelen over het sluiten van handelsverdragen. MacDonald heeft verder aan de andere geal lieerden de verzekering gegeven, dat de kwestie van de intergeallieerde schulden spoedig zal worden onderzocht. De Engelsche regeering heeft aan Frankrijk en België te kennen gegeven, dat ook zij van meening is, dat de militaire clausules van het vredesverdrag door Duitschland moeten worden ten uitvoer gebracht, en dat een onderzoek moet plaats hebben over vijf punten van de jongste geallieerde nota aan Duitschland. De geallieerden zullen op de aanstaande bijeen komst van den Volkenbond voorstellen, dat de bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam Bond pogingen gaat doen voor een algemeene beperking der bewapening. De Fransche bladen zijn over het algemeen optimistisch gestemd over het resultaat van de Londensche conferentie en bespreken dit met voldoening, ofschoon niet ontkend wordt, dat dit slechts een eersten stap beteekent op den weg naar vrede en verzoening. Onder de betuigingen van tevredenheid komt evenwel ook nog eenige bezorgdheid aan den dae- Dat de conferentie te elfder ure toch nog zoo goed is afgeloopen, heeft te Londen algemeen voldoening gewekt, maar het lange onderhande len over de militaire ontruiming (van het Roergebied en het tegenstreven van Duitschland heeft ieder enthousiasme gefnuikt. Men is van meening, dat de gesloten overeenkomst aan alle betrokken partijen een groote verantwoorde lijkheid oplegt, wat juist het onderscheid is tusschen deze conferentie en de vorige confe renties sedert den wapenstilstand. EEN KATHOLIEK VREDESCONGRES. In Lugano is het vierde internationale katho lieke vredescongres geopeild, waaraan circa 300 gedelegeerden uit alle katholieke landen deelnemen. HET RUSSISCH-CHÜNEESCH VERDRAG. Volgens de „Daily Telegraph" zou aan het Russisch-Chineesche verdrag, hetwelk op 31 Mei j.l. geteekend is, een geheime clausule zijn toegevoegd, waarin van Lhineesche zijde een belofte zou zijn vervat, om alle Russische refu giés uit den staatsdienst te ontslaan. Te dien einde zou de Chineesche regeering een lijst ont vangen van Russische onderdanen, die in China werkzaam zijn bij de spoorwegen, de politie en het leger en tegen wier aanwezigheid de Sovjet-regeering bezwaar heeft. DE VALERA. Na zijn ontslag uit de gevangenis heeft de Valera een redevoering gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat de republikeinen strijden voor volledige onafhankelijkheid van Ierland en eenheid tusschen alle Ieren. Hun middelen zijn alle middelen, waardoor vastberaden mannen hun vrijheid kunnen herwinnen. Nooit zullen zij een vreemde macht kunnen erkennen. Zij zullen wellicht tijdelijk gedwongen kunnen wor den zich tot op zekere hoogte te onderwerpen, maar hun toestemming daarvoor zal nooit kun nen worden verkregen. JOEGO-SLAVIE. Naar de „Politica" mededeelt, is de Joego slavische regeering voornemens aan Kroatië autonomie té verleenen. Prins Paul Karageorgewitsj zou dan tot onderkoning van Kroatië benoemd worden. ALLERLEI. Uit Londen Uit Cairo wordt gemeld, dat er ernstig gevochten is in Transjordaniü, waar 3500 Wahibi's de dorpen van den stam der Beni Sakr overvielen en platbrandden, waarbij vele menschen werden gedood. De Beni Sakr wisten naderhand de na hun euveldaad weggetrokken Wahibi's op 40 mijl bezuiden Amman te achter halen, waarna zich een nieuw gevecht ontspon. De Waliabi's zijn bestookt door bommen uit Engelsche vliegtuigen Uit Sofia Aan boord van een bark uit Sebastopol, welke in de buurt van kaap Emineh (Zwarte Zee) in beslag genomen werd, is een groote hoeveelheid wapenen en munitie ge vonden. Een groot gedeelte van de lading was reeds gelost. In verband hiermee zijn verscheiden personen .gearresteerd. Uit Bergen In de Borinage is de staking thans algemeen. Er heerscht volkomen orde. Volgens het op de vergadering der arbeiders aangenomen besluit zou de algemeene staking feitelijk heden ingaan, dep dag, waarop de laat ste opzeggingstermijnen alloopen. Binnenland. Een R. K. Nederlandseh-Tsjeeko-Slowalusoh Coémit. Opgericht is een R. K. Nederlandsch-Tsjeofco- slowakijsch Comité, dat zich ten doel stelt, wederzijdsche betrekkingen aan te kweeken en in stand te houden tusschen de georganiseerde Roomsch-Katholieken in Nederland en Tsjecho- Slowakije. Het Comité zal trachten dit doel te bereiken door het publiceeren van mededeelingen omtrent werkwijze en vorderingen der Roomsch-Katho- lieke organisaties en in Tsjechoslowakije, ver volgens door de Roomsch-Katholieke organisa ties in beide landen met elkaar in contact te brengen en voorts door jongelui, die in een bepaald vak hun opleiding hebben genoten, gelegenheid te verschaffen eenigen tijd in het andere land te verblijven, om daar nadere kennis 'omtrent hun vak op te doen en zich op de hoogte te stellen van het intellectueele, sociale en eco nomische leven in dat land. Het Comité is gevestigd te 's-Gravenhage en bestaat uit de lieeren dr. L. D3ckers, lid van de Tweede Kamer, voorzitter rector J. B. W. M. Möller, llenri Hermans, lid van de Tweede Kamer, dr. L. S. Kortenhorst, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, dr. J. M. Kucera te Praag, en C. A. Leijen, secretaris, Stephenson- straat 70, Den Haag. „Sir Bear", herhaalde de jongedame ont steld en verlegen. Miss Araminthe werd echter weer beschroomd, zij verloor snel het weinigje vrijmoedigheid, dat het dringende van den toestand haar ingeblazen had en stotterde weer als gewoon lijk. „Ga zitten, alles zal goed gaan", sprak zij op klagenden toon. Jack ruimde maar zonder'eenige haast zijn plaats bij het vuur en zocht elders een toevlucht, terwijl hij zich uitrekte als een ha zewindhond, die zich verveelt. De bevende reizigster zette zich neer op de plaats die voor haar opengelaten was, een soort lange bank met laken bekleed. Zij schoof in een hoek van dit primitieve meubelstuk en trok met een angstig gebaar den mantel om zich heen, die zij niet had afgelegd, als zocht zij onwillekeurig daarin een schuilplaats in dat onbekende huis. Daarop sloeg zij haar oogen' neer voor de vlammen en pilde over al haar leden. „Is u vermoeid," vroeg Josiah. Zij wendde zich met een zeker vertrouwen naar den kant, vanwaar die stem klonk, die haar medelijdend toescheen. „Ja, zeer vermoeid", antwoordde zij met een diepen zucht. „De overtocht moet moeilijk geweest zijn" hernam Josiah met dezelfde uitdrukkingen van ontzag. afganistan. Het Russische persgezantschap meldt; dat in Afganistan plotseling een nieuwe revolutie tegen den emir is uitgebroken, in weerwil van het feit', dat zijn positie zich in verband met de door hem te Djirga bijeengeroepen volksver gadering, heeft verbeterd. De rebellen hebben 'n nieuwen troonpreten dent aangewezen, die velb jaren in Indischen dienst heeft doorgebracht. De verbinding tusschen Kaboel en de regee- ringstroepen is gestoord. Onder de "buitenlan ders heerscht een paniek. ,,0," sprak zij haastig, „wij meend rouwullen sterven." Josiah ging voort„Die visschersvaartuigen zijn zoo ruw. Als u nog een nacht had kunnen uitrusten in de haven van Burn Ditmaal gaf zij geen antwoord. De kap ech ter verborg haar plotselingen blos, haar borst ging hijgend op en neer en zij keek verschrikt om zich heen. Josiah vond dat hij zicb genoeg had uitge sloofd voor de eischen der beleefdheid of wel hij wist wat hij weten wilde, want hij zweeg en zijn geheele familie volgde ook dit voor beeld. De jongedame zat onbeweeglijk, met de oogen op den haard gericht. De ontroering die zij ver raden had, bedaarde langzamerhand en verdween in de verdooving of slaperigheid, die door de duisternis, de warmte en het eentonig geluid van wind en golven werd bevorderd. Half wakend, half slapend, in een toestand tusschen waken en droomen, volgde haar geest den langen weg, dien zij gevolgd had van ver zeer ver en die haar gevoerd had tot het kasteel van Blackhorn bij den vlammend.en haard der Burgaus. Aan het begin van dien weg zag zij zich als een kind, een baby bijna, die zijn moeder verloor. Hoe zij echter de vlammen van den haard ondervroeg, van haar moeder kon zij zich niets meer herinneren. Zij herinnerde zich zeer De emigratie Centrale Holland. Het Tijdschrift der Nederl. Mij voor Handel en Nijverheid deelt het volgende mede Uit de dagbladen is bekend geworden, dat de Emigratie Centrale Holland bezwaren heefL ontmoet bij het bijeenbrengen van haar stich tingsfonds van 200,000, dat door het Hoofd bestuur als eisch was gesteld. De gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zouden gezamenlijk een bedrag van 75,000 bijeenbrengen, echter onder Voorwaarde, dat elk dezer gemeenten een bepaald aandeel zou nemen. Nadat de gemeenteraden van Amsterdam, Den Haag en Utrecht het bedlag hadden goed gekeurd, werd door den gemeenteraad van Rotterdam met een stem meerderheid besloten geen gelden voor de Emigratie Centrale Holland eschixbaar te stellen. Hierdoor vervielen toen ook de reeds toe- goed, dat zij ais klein kind en in zware rouw de zee was overgestoken om naar een klooster te gaan waar men een vreemde taal sprak, maar deze Fransche taal was de hare geworden evenals het Engelsch. Daar had men haar geleerd dat zij Monica van Lens heette. Haar vader kwam haar bezoeken, behan delde haar met zachtheid en liefde.. maar zij gevoelde dat zij lang niet de eerste plaats in zijn hart innam. Het klooster was een aristocratische kost school waar jonge meisjes van goeden huize werden opgenomen. Monica had dit niet opge merkt, het leek haar heel natuurlijk in zulk een kring te leven met gezellinnen wier gelijke zij was. Zij gevoelde zich dan ook geheel thuis in de aanzienlijke woningen, waar menhaar soms had ontvangen wanneer de superieuren voor haar kleine Engelsche de uitnoodiging van een vriendin had aangenomen. Maar de overste was voorzichtig en spaarzaam geweest met het aannemen dezer uitnoodigingen. Bij de zusters van Bourges was Monica op haar kalme, rustige manier volkomen geluk kig geweest. Toen haar vader haai* kwam ha len, meer en meer verouderd, maar met dezelfde energie, toen had zij zwijgend vaarwel ge zegd aan een gelukkige periode van haar 1 -ven. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1