Het geslacht der Bnrpns. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUiLLSTOiM. 47sl© Jaargang» Dinsdag 19 Augustus 1924. 14026 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededee(ingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f. 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoil.Algem.VeFZ. bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. AFGESLOTEN BIJWEG. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de Hoofdbrug vanaf 20 Augustus a.s. tijdelijk voor het verkeer met rij en voertuigen zal zijn afgesloten. ilultenlandsch Nieuws, NA DF. LONDENSC.FI E CONFERENTIE. Herriot heeft te Londen tegenover, vertegen woordigers der pers een lange verklaring af gelegd, waarin hij een overzicht gaf van de resultaten der conferentie. Hij verklaarde, dat de panden, met het Dawes- plan verkregen, oneindig grooter en productiever zijn, dan de panden verworven door de Roer- bezetting. Frankrijk kan voor de eerste maal rekenen op een jaarlijksche bate van 900 millioen francs in zijn,schatkist, behalve nog de leveran ties van steenkool en cokes. Samenvattend kan men zeggen, dat al valt er op de Londensche conferentie critiek te oefenen, een onpartijdig publiek zal inzien, dat dit de eerste conferentie is geweest, die tot practische resultaten is ge komen. Late zij aangevochten worden door lieden wier onvoorzichtigheid en provocaties gevaar voor een nieuwen oorlog meebrachten, ze is het werk van goede trouw en van vrede. Ze beteekent, het begin van een nieuw tijdvak. Het Dawes-plan herstelt de economische activiteit en eenheid van Duitschland, maar de geallieerden behouden hun vrijheid om in geval van noodzakelijkheid de procedure der sancties vast te stellen. Te Londen is het eenheidsfront der geallieer den voor het geval van eventueel in gebreke blijven van Duitschland hersteld. Het plan brengt nieuwe garanties, die toezicht verschaf fen op de Duitsche directie der Rijksbank, nevens welke een algemeene raad komt te staan, waarvan de helft uit vreemdelingen onder wie Franschen bestaat, een raad met zeer uitgebreide bevoegdheden in zake de kwesties van organisatie en functionneering der banken, welke de crediteur-staten interesseeren. Wat de belastingen betreft, wordt een jaarlijks stijgend bedrag op de Duitsche begrooting gebracht, welk bedrag in 1928- 29 de 5 milliard francs zal overschrijden. Duitschland zal zijn spoorwegen overdragen aan een N. V., die schadevergoedingen moet opleveren in den vorm van hypothecaire obligaties van den eer sten-rang, ten bedrage van 11 milliard en ren tende 5 Een commissaris zal belast zijn met de controle over iedere functionneering der onderneming hij zal waarschijnlijk een Fransch- man zijn. De industrie zal voor 5 milliard goud- mark obligaties als schadevergoeding moeten opbrengen. Het aan Duitschland opgelegde controle systeem beteekent een aanzienlijken vooruit gang op de vorige stelsels. Duitschland is tegen over de geheele wereld verplicht. Het kan niet meer zeggen, dat het voor het geweld gezwicht is. De eer van alle landen, die de belofte van Duitschland (in ontvangst hebben genomen, zou bij een in gebreke blijven van Duitschland betrokken zijn. Herriot meent, dat het systeem van arbitrage, dat op voorstel van Frankrijk is aangenomen, Als zij echter had geweten, als zij het had kunnen voorzien. O mijn hemel, zij was niet voorbereid op zulk een lot, zij was niet geschikt voor de tooneelen, die zij sedert een jaar beleefd had, voor het avontuurlijke leven dat zij geleid had. Zij was geboren voor het hei ligdom der familie, voor den stand, waartoe zij door haar moeder behoorde. Te midden der conflicten, waarin haar leven haar had geworpen kromp haar zacht doch fier hart vol bitterheid ineen. Zij voelde zich heen en weer geslingerd op een gevaarvolle zee en zag geen haven, maar alleen haar vader, die met den vasten tred, waar mee hij zelf voortging, haar meesleepte naar een bloedigen horizon. Het hoofd van Monica werd zwaarder, haar ideeën verwarden zich in den smartelijken kringloop, waarin zij hier en daar een of ander schrikwekkend voorwerp ontwaarde. Zij be leefde nog eens in de verwarring van haar droomen de onstuimige vrees der laatste weken het doodsgevaar der laatste dagen, de boven- menschelijke vermoeienissen der reis, die geen einde scheen te nemen, den overtocht over een woeste, holle zee. want zij waren dezen nacht in de toekomst een vruchtdragende nieuwigheid zal blijken, en voor steeds groóter uitbreiding vatbaar zal zijn. Herriot is bij zijn aankomst uit Londen te Parijs geestdriftig door het publiek ontvangen. In een schrijven van Mac Donald aan Herriot en Theuni" waarin hij aanspoort tot den grootst mogelijken spoed bij de ontruiming van het Roer gebied herhaald de Brnsche premier, dat zijn land nooit de wettigheid heeft erkend van de Roerbezetting, noch de juistheid der interpre tatie van het verdrag van Vèrsailles, dieFrankrijk en België heeft vermeende recht tot de bezetting gaf- Daar de occupatie alleen was geschied uit economische overwegingen zou er dus z.i. geen bezwaar tegen bestaan vervroegde ontruiming, te weten zoodra het Dawes-plan in werking is. Men verneemt, dat Mac Donald, die op 29 Augustus naar Genève vertreKt, te Parijs zal uitstappen om daar uitvoerig met Herriot te spreken over het vraagstuk der veiligheid van Frankrijk. De Duitsche bladen bespreken uitvoerig het einde van de conferentie. De regeeringopers en de socialistische zijn, ondanks de onverzettelijkheid van Herriot op het stuk deV Roer-ontruiming, over het alge meen met het resultaat tevreden. De „Vossische Zeitung!' spreekt van een „eersten stap". Herriot moet nu bewijzen, dat hij niet slechts anders handelen wil dan Poin- caré, maar ook anders handelen kan. De „Germania" zet boven haar artikel „Op den weg naar den vrede." De „Vorwarts" gaat met de houding der Duitsche delegatie accoord het blad meent, dat het Dawes-plan wel niet den weg naar den hemel opent, doch wèl wegvoert uit de hel. Volgens het „Berliner Tageblatt" brengt de conferentie aan het Duitsche economische leven resultaten van niet- geringe beteekenis. Echter is het rechtsgevoel opnieuw geschokt, doordien Frankrijks militaire sancties indirect door de andere crediteurstaten zijn gebillijkt. De rechtsche bladen spreten van een nieuwe capitulatie, een nieuw „dictaat". De „Deutsche Allg. Zeitung" ziet in de overeenkomst een terugkeer tot de methoden der geweldpolitiek. De Duitsche delegatie ter Londensche con ferentie is gistermorgen vroeg uit Londen te Berlijn aangekomen en heeft den rijkspresident verslag gedaan, waarna een voltallige zitting van het kabinet plaats had. In leidende regeeringskringen te Berlijn heerscht optimisme ten opzichte van de aan neming der Dawes-wctten door den huidigen Rijksdag. President Coolidge heeft tegenover pers vertegenwoordigers het resultaat der Londen sche conferentie als het gewichtigste succes, sinds den wapenstilstand bereikt, genoemd. Hij verklaarde, dat het schijnt alsof thans een blijvende vredesaera is aangevangen. DE VOLKENBOND. Naar verluidt zullen, behalve MacDonald en Herriot, ook nog Mussolini, de Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Van Karnebeek, en Briand als een der Fransche gedelegeerden aan de in September a.s. te houden zitting van den Volkenbond te Genève deel nemen. Als punten op de agenda zullen voorkomen het Kanaal overgestoken in een visschersboot. Wie had haar dit toch laten zeggen Wie had haar met een zoo slimme behendigheid het ge heim ontlokt dat zij had moeten bewaren En toen, gebroken nog door die vreeselijke uren had zij moeten loopen met dien uitge- putten grijsaard, die op het punt scheen van te sterven en die zich niet wilde ophouden, maar op alle smeekingen van Monica kalm had geantwoord „Laten wij voortgaan." Eindelijk, toen hij dreigde te bezwijken, waren zij in een soort ontmanteld kasteel binnengegaan, dat op een boerderij geleek. Een jongedame, die bijna gekleed was als de dienstboden die haar lady Hedwig noemden, had haar zwijgend ont vangen en had Monica en haar vader in een groote keuken doen plaats nemen. Monica zag deze zaal nog voor zich met het aardewerk en de heen en weer loopende dienst baren. En terwijl de reizigers zich hadden ge warmd en men hen een versterkenden drank had gereed gemaakt, was onverwachts een man binnengetreden, die in dat huis de meester was en die de vagebonden had gelast te vertrek ken. Zij hadden gehoorzaamd. Terwijl Monica, haar vader ondersteunende, onder de hoo rnen op de plaats was blijven staan en rond te zien waar zij moest heengaan, en misschien om een laatsten blik in de warme en verlichte keuken te werpen, was iemand hen genaderd de controle over de bewapening van de landen in Midden-Europa, de kwestie van 't garantie pact,- de Mosoel-kwestie en het Fransche voor stel tot stichting van een instituut voor intel- lectueele samenwerking. Volgens een bericht uit Constantinopel, zal Turkije aan Engeland een protestnota zenden, wegens het feit, dat de Britsche regeering de Mosoel-kwestie aan den Volkenbond heeft voor gelegd, terwijl de Turksche regeering haar wensch te kennen had gegeven, opnieuw directe onderhandelingen te beginnen. HET BRITSCH-RUSSISCHE VERDRAG. Het jongste nummer van de „New States man", het orgaan der socialistische Fabian Society, waartoe Sydney Webb, de minister van Handel, en andere leden van het kabinet behooren verklaart zich onverholen; tegen het Britsch-Russische verdrag, inzonderheid tegen de Britsche regeeringsgarantie voor de Russische leening. „Van dit verdrag aldus het blad kan in zijn huidigen vorm niets terecht komen. Het is louter een vertooning. De Russische en Britsche gedelegeerden troffenniet een over eenkomst, maar wendden dat slechts voor om den schijn te redden. Het geteekende document bindt niemand tot iets. Waarschijnlijk zal het verdrag de volgende maand niet door het par lement worden bekrachtigd, tefczij op zoodanige wijze, dat de Russen er de bekrachtiging van zullen weigeren." „In de practijlc zoo eindigt het blad doet het er zeer weinig toe, of het verdrag al dan niet wordt bekrachtigd. Desniettegen staande hopen wij, dat het parlement deze overeenkomst van Ponsonby zal zenden naar de prullemand, waar zij thuis behoort." MAROKKO. Volgens berichten uit San Sebastian i» de toestand in het Oostenlijk deel van Marokko buitengewoon critiek. De opstand heeft zich uitgebreid tot Tetolan. De Spaansche stellingen zijn omsingeld. ALLERLEI. Op 1 September zullen te Berlijn tusschen België en Duitschland onderhandelingen aan vangen over een voorloopige commercieele re geling. Uit Warschau In Poolsch Opper-Silezië is de arbeid hervat. Binnenland. Rouw van arbeiderswoningen. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat, voor zoover de benoodigde gelden bij de wet beschikbaar zijn gesteld, de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financiën, in samenwerking met de gemeenten, ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen op nader door hen vast te stellen voorwaarden voorschot kunnen ver- leenen onder verband van tweede hypotheek. De voorschotten zullen in geen geval een bedrag van ƒ600 per woning mogen overschrijden. Alleen voor de gemeente Amsterdam kan hierop een uitzondering wojden gemaakt. De rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Juli opgebracht ƒ37,362,815 (raming per maand 33,078,083) tegen ƒ34,656,686 in Juli 1923, dus 2,7 millioen meer. Opbrengst eerste 7 maanden van 1924 ƒ246,325,978 (raming ƒ231,546,583) tegen 253,284,353 in de eerste 7 maanden van 1923. Volkenbond. Op de a.s. Volkenbondsvergadering te Genève zal Nederland vertegenwoordigd worden door den minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Van Karnebeek. en lady Hedwig had, zonder zich te verontschul digen tegen het brutale vonnis, dat de beide reizigers aan weer en wind overleverden, den arm bedekt met grof blauw linnen uitgestrekt naar een punt van den hemel en gezegd „Ga daar niet heen." „Wat is daar", had Monica gevraagd, die in de richting der zee een onduidelijke massa gezien had, welke tegen de lucht afstak. „Dat is Blftckhorn, het kasteel der Burgau's." Lady Hedwig was snel weer na3r binnen gegaan, doch Monica en haar vader waren, verdwaald en de sombere eenzame streek, recht op Blackhorn aangeloopen. Monica herinnerde zich niet meer hoe zij het kasteel bereikt hadden. De kennis der werkelijkheid verflauwde in haar, een groeiende loomheid en stramheid beving haar alleen het bewustzijn van een groot gevaar dat zij vluchten moest bleef over. In een oogenblik schoot haar de gedachte door hethoofd dat dit gevaar dreigde, dat zij op weg moest, dat zij niet mocht rusten of slapendat zij Zij richtte zich plotseling op en stond ver blind door een stroom van licht.- Voor haar in het heldere licht eencr lamp, die men ont stoken had, stond een kaarsrecht klein manne tje, dat zonder haar iets te zeggen haar aan staarde. In de plotselinge beweging die zij gemaakt had was haar kap achterover gevallen en ff. jjet verdrag met Trukijc. Naar wij vernemen vertoeft onze gezant te Konstantinopel, mr. W. B. R. v. Weideren baron Rengers op het oogenblik te Angora in verband met het sluiten van een vriendschaps verdrag tusschen Nederland en Turkije. Dit verdrag, waarover een Havas-telegram reeds gewaagde, strekt tot het ve&tigen, na de veranderingen, die in Turkije hebben plaats gevonden, van normale diplorhatieke betrek kingen tusschen de regeeringen der beide landen en zal worden gevolgd door nadere verdragen tot regeling der handels- en andere betrekkingen. Waarborg gouden en zilveren werken. De nieuwe wet op den waarborg van gouden en zilveren werken treedt met ingang van 1 September in werking. De moord op Mr. Jacob Israel De Haan. Een V.-D.-telegram uit Berlijn meldtNaar de bladen tè Weenen melden, zijn ten huize van mr. de Haan papieren gevonden, waaruit zou blijken, dat de moord niet aan politieke motieven is toe te schrijven, maar geschied is uit wraak zucht. De Rijnvaart. Te Arnhem zijn aangekomen de oud-minister van waterstaat A. A. L. König, 14 leden van de internationale Rijnvaartcommissie, vertegen woordigers van de volgende landen België, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië, Neder land en Zwitserland. Vandaag hebben de heeren een conferentie betreffende technische aange legenheden omtrent den Rijn, waarna zij een boottocht op deze rivier maken om daarna hun besprekingen en studies in Duitschland cn Zwit serland voort te zetten. Prins Carol. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kantoor Prins Carol van Roemenië is Zondagmiddag omstreeks 2 uur van Amsterdam naar Londen gevlogen. Hij had den wensch te kennen ge geven, over Den Haag te vliegen en op Waal haven een tusschenlanding te maken, teneinde een demonstratie bij te wonen van de Kool- hovenmachines dit is geschied. Jhr. Mr. R. De Marees van Swinderen. Reuter seint ons dd. gisteren uit Londen, dat onze gezant aldaar, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, op een weekend bij Deal een auto mobielongeluk heeft gehad. De auto sloeg om. De gezant is er gelukkig met slechts een lichte verwonding aan den schouder afgekomen. Nader seint Reuter ons, dat bij het onderzoek met x-stralen in het ziekenhuis te Dover ge bleken is, dat mr. de Marees van Swinderen een sleutelbeen gebroken heelt. Een besehuldiging door een anonymus. Het Dag. Bestuur van den Ned. Journalisten kring verzoekt het volgende te melden ln een dezer dagen te Amsterdam onder pseudoniem verschenen brochure wordt beweerd, vertoonde zich haar schoon gelaat in het volle licht. Haar schrik, verrast te zijn in haar slaap, sprak uit den blik dien zij op sir Bear wierp. „U is mijn broeder. sir Bear, beste, mompelde de haperende stem van miss Ara- minthe. En zenuwachtig verklaarde zij aan haar broeder„De vader van deze jongedame gevoelde zich niet wel,ik heb hem onder gebracht in het vreemdelingenpaviljoen..... neen, neen, wat zeg ik, in de kleine kamer op de tweede verdieping. Hij kon niet ver trekken, Bear, dat verzeker ik je, Josiah had u moetep verwittigen toen hij u op de plaats opwachtte. Zij hebben een aanbevelingsbrief van Horace Erman." „Ik zal u dezen brief toonen," zei Monica verlegen. „Neen, neen, na het diner. Wij hebben al den tijd," antwoordde sir Bear met wat bij hem kon doorgaan voor welwillendheid. „En ik moet u zeggen, Araminthe, dat gij onzen gast toch wel een betere kamer hadt kunnen aanwijzen. Maak dit nugoed, ver zoek ik, door voor de juffrouw heel goed te zorgen en laten wij nu maai aan tafel gaan." Miss Araminthe geleidde Monica naar de eetzaal. Zij gingen Josiah voorbij, die de deur wijd open hield, terwijl Jessy Franck influisterde: „Wat wordt sir Bear gastvrij." (Wordt vervolgd.) v NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1