Het geslacht der Bnrgans. DAGBLAD I fOOMSCHIEDAM £HT OMSTREKEN. ""fWÜ II LLiTÖfM. 47ste Jaargang. Woensdag 20 Augustus 1924. Sa. 14027 BureauKOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericbt 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt mutmm Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van le. de N. V. Meijer en Co.'s Glasindustrie om vergunning tot oprichting van een glasfabriek aan de Overschieschestraat (nabij het spoorweg emplacement), kadaster Sectie I. No. 2305 2e. de N. V. TIandel Maatschappij voorheen M. van Emden om vergunning tot oprichting van een fabriek voor het zuiveren van vezel stoffen in het pand Hoofdstraat 135, ka daster Sectie L. no. 1745 (ged.), met een stoom ketel van 30 M2. verwarmingsoppervlak en met een benzoltank met een inhoud van 5000 L. Deze verdoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 3 September a.s., des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoëmd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 20 Augustus 1924. De Burgemeester \an Schiedam besluit: 1. aan W. H. P. DEN BRINKER voor den tijd van één jaar na dagteek ening dezer, derhalve tot 19 Augustus 1925, vergunning te verleenen om in zijn bakkerij,Broersveld 105, bakkersar- beid te verrichten tusschen 8 uur namiddag en 6 uur voormiddag 2. adressant erop te wijzen, dat deze ver gunning steeds kan worden ingetrokken, indien blijkt, dat hij regelmatig met hulp van één of meer anderen-bakkersarbeid verricht of indien het bepaalde in artikel 35, zesde lid der Arbeids wet 1919 niet wordt nageleefd. Van deze beslissing staat binnen veertien dagen na haar dagteekening beroep open bij den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Schiedam, 19 Augustus 1924. Bïiitenïandsefa Nieuws, HET VERDRAG VAN LONDEN. Herriot heeft tegenover Charles Morice van de „Petit Parisien" eenige verklaringen afge legd, waarin hij o.m. heeft gezegd ,,Ik wil mij ook met het vraagstuk vart de duurte bezighouden. Wij moeten de middelen weten te vinden, om deze te bestrijden. Ik begrijp bijv. niet, waarom de broodprijs gestegen is, nu de oogst binnen is. Daartegen is optreden noodzakelijk." Ten aanzien van de buitenlandsche politiek zeide Plerriot voorts „Er blijven nog steeds problemen ter regeling over. In de eerste plaats is daar de kwestie van de veiligheid. Deze zal de volgende maand in behandeling worden ge nomen. Ik bereid mij thans reeds voor op de vergaderingen te Genève. Vervolgens komt het economische probleem P2 Monica zette zich aan dezen disch der Bur- gaus'. Deze was sober voorzien, al had hij een indrukwekkend aanzien, dank zij zijn afmetingen en de antieke groen bronzen lam pen die op de uiteinden stonden. De ledigheid in het overige van het groote vertrek werd slechts onderbroken door twee consoles, waurvan het hout blonk van ouder dom en die prijkten met eenig zilverw^-k. De bediening geschiedde door een knecht in een verflenste, zwart en oranje livrei. Mo nica herkende in den man den concierge, die hc^tr het hek geopend had. Het personeel van het kasteel scheen vrij beperkt te zijn. Monica at van de havermelk, aardappelen en koud vleesch, alles met verschillende kruiden toebereid zij had de gestoofde visch gewei gerd, doch toen Josiah vroeg of zij een Ierschen schotel verloochende, bediende zij er zich van zonder iets te zeggen. De drie dames verlieten de eetzaal om de heeren van Blackhorn over te laten aan het stille genot van een flescli portwijn, die er vrij troebel uitzag, doch waarvan zij het genot nog door ingelegde vruchten verhoogden. en daarna dat van de schulden." „Ten slotte is er nog een ander vraagstuk, dat ik volledig wensch te bestudeeren en dat noodzakelijkerwijs tot een gunstige oplossing moet komen en dat is het Russische probleem. Ik zal het Engelsche dossier bestudeeren, dat op Rusland betrekking heeft en de vertegen woordigers van onzen handel en onze industrie, hooren, die tegenwoordig met Sovjet-Rusland in relatie staan." De Londensche overeenkomst, waarin een belangrijke plaats voor arbitrage is ingeruimd, wordt te Londen beschouwd als een versterking van hetgeen de Volkenbondsidee genoemd kan worden. Hierdoor wordt de vergadering van den Volkenbond in September a.s. van nog grooter belang. De Volkenbondsraad komt op 29 Augustus bijeen, terwijl de vergadering op den eersten September haar zittingen aanvangt. Zooals men weet, zullen Engeland en Frankrijk door hun premier vertegenwoordigd worden, terwijl zeer waarschijnlijk ook Mussolini te Genève aanwezig zal zijn. België, Tsjecho-Slowakije en Polen zullen in de bijeenkomst van den Volkenbondsraad door hun ministers van Buitenlandsche Zaken worden vertegenwoordigd. Volgens den politieken medewerker van de „Evening Standard" zal MacDonald, nu de Londensche conferentie voorbij is. zich als mi nister van Buitenlandsche Zaken bijzonder gaan inspannen voor het probleem van de Europecsche bewapeningen. Het komt hem voor, dat de aan vaarding van het Dawes-plan den weg bereid heeft voor belangrijke stappen in de richting naar een vermindering van alle bewapeningen. Hij heet inzage te hebben gekregen van een nieuw ontwerp-verdrag voor ontwapening en veiligheid, dat niet officieel werd opgesteld door sommige welbekende Amerikaansche ex perts en aan den secretaris van den Volkenbond werd toegezonden. Naar Verluidt, houdt dit ontwerp het volgende in lo. Ieder geschil tusschen naties, dat tot een oorlog zou kunnen leiden, zal worden ver wezen naar het Permanente Hof van Inter nationale Justitie. 2o. Het toezicht, op de Duitsche bewapening moet aan den Volkenbond worden opgedragen. 3o. Het treffen van een regeling tussctien andere naties, omtrent een vermindering van de bewapening. Verder meldt genoemde correspondent, dat MacDonald de in den loop van September a.s. te houden vergadering van den Volkenbond gedurende tien dagen zal bijwonen en voor nemens is hieromtrent een belangrijke rede voering te houden waarover hij gedurende zijn vacantie zal nadenken. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Sir Laming Worthington Evans, de Conser vatieve oud-minister, die zooals bekend een der onderteekenaars van het Engelsch-Iersche verdrag is, kwam gister te Belfast aan, waar hij een onderhoud had met den premier van Ulster Sir James Craig. Dit onderhoud had, naar ver luidt, betrekking op de grenskwestie. Het be zoek van Sir Worthington Evans heeft veel opspraak verwekt, vooral in verband met de Zondag tusschen den Conservatieven leider Baldwin met Craig en andere ministers van Ulster gehouden besprekingen. Toen sir Bear en zijn zonen in het salon te rugkeerden, vouwde miss Araminthe juist haar werk weer op, terwijl zij tot Monica zei „Uw vader slaapt, hij heeft niets noodig ge zoudt hem wakker maken. O, daar is mijn broe der." Monica had haar zitplaats bij den haard weer ingenomen, maar zich aan de tafel ge zet bij Jessy, die nieuwe pptlooden had aange punt en haar teekening af begon te maken. Monica wierp een verstrooiden blik op het Wrk van het jonge meisje. ,,'t Is leelijk, niet waar", vroeg Jessy. Met dezelfde afgetrokkenheid, alsof haar geest geen deel had aan de bewegingen, harer vingers, gaf Monica eenige potloodstreken, die de slechte vormen verbeterden. „Teekent gij", vroeg Jessy, terwijl ze haar met een wantrouwenden blik aanzag. Monica schrikte en scheen verrast en ontsteld door hetgeen zij gedaan had. Jessy ging op nijdigen toon voort „O, ge weet niet wat het is iets-van de hei de te teekenen. Dat moet men beproefd hebben. Miss Minnie, mijn governess, verbeeldde zich er iets van te kunnen; maar ofschoon ik haar nooit heb mogen lijden, zou ik u toch nooit de monsterachtige aquarellen willen laten zien die zij gemaakt heeft." Te oordeelen naar de kennis die miss Min nie haar leerlinge had aangebracht, was het EGYPTE. Te Port Soedan zou in verband met nieuwe ongeregeldheden de staat van beleg zijn afge kondigd. Heden worden versterkingstroepen verwacht. MEXICO. Een express-trein overvallen. Naar de „Petit, Parisien" meldt, heeft een bende van ongeveer 100 Mexicaansche rebellen Maandag den expresstrein Mexico— Vera Cruz overvallen en tot staan gebracht. Twintig rei zigers werden geheel uitgeschud en vermoord en de bagagewagen werd opengebroken, waarna de bandieten met hun buit wisten te ontkomen. Zeven leden van de bende zijn tot nu toe gevan gen genomen. Zij werden zonder vorm van proces neergeschoten. AFGHANISTAN. Uit Moskou wordt gemeld, dat volgens een bericht uit Tasjkent Kaboel, de hobfdstad van Afhanistan, geheel door rebellen is omsingeld. De regeeringstroepen zijn van de stad afgesneden Verklaard wordt, dat de opstand gericht is tegen den emir. De rebellen steunen Abdoel Karim, die aanspraak maaxt op den troon. BRAZILIË. De Braziliaansche ambassade te New York deelt mede, dat de Braziliaansche regeering torpedobooten heeft gezonden ter onderdrukking van den opstand onder de manschappen van het i'lottille ojp de Amazone-rivier. HONDURAS. Volgens een bericht uit New York is door het Amerikaansche departement van Buiten landsche Zaken verklaard, dat de V.S. in Hon duras de orde en de constitutionele regeering zullen herstellen door middel van het uitoefenen van toezicht, zooals destijds ook met Haiti en San Domingo geschiedde. ALLERLEI. Germaine Berton, de jeugdige Frausche anarchiste, die destijds vrijgesproken werd van den moord op den voorman der „Camelots du Roy" Marius Plataeu, maar die- op 21 Mei van dit jaar bij anarchistische relletjes te Bordeaux opnieuw werd gearresteerd en veroordeeld werd tot4 maanden gevangenisstraf, een geldboete en verb lij fszontzegging, heeft plotseling gratie ge kregen. Dezer dagen ontving de directeur der departementale gevangenis te Bordeaux een telegram van het ministerie van Justitie, om de jonge vrouw onmiddellijk in vrijheid te stellen, Hetgeen geschiedde. Uit New York. Uit Havana wordt gemeld Tijdens een liberale verkiezingsvergadering te Pinat del Rio ontstonden Zaterdag wanordelijk heden, waarbij eenige personen gedood en 15 gewond werden. President Zayzas heeft honderd conservatieve ambtenaren van het departement van Openbare Werken ontslagen, omdat zij ervan verdacht worden de verkiezing van Menochal te begun stigen. Om dezelfde reden wordt bedreigd met het ontslag van hooge officieren der vloot. Uit Londen. Lord Grey is om persoonlijke redenen afgetreden als leider der liberalen in het Hoogerhuis. Uit Parijs. Naar de bladen melden heeft de ontruiming van Offenburg en Appenweier in alle kalmte plaats gehad. Uit Djedda Naar verluidt, zijn gisteren 5 plaatsen in Transjordanië door Wahabi's 200 bij dood f 100 bij verlies van een (zwervende woestijnstammen) overvallen. Re geeringstroepen voerden daarop met steun van de. plaatselijke weerbare bevolking een tegen aanval uit. De Wahabi's werden teruggedrongen en overal gedwongen het veld te ruimen. Drie honderd man werden gedood, terwijl een groot aantal gevangen werd genomen en vele kameelen en wapenen werden buitgemaakt. Uit Berlijn De Turksche gouverneur- generaal Hakkari is gister door een rooverbende aan de grens van Irak opgelicht en weggevoerd. Uit Berlijn Volgens de bladen zijn de Duitsche plantagebezitter Hammerstein, zijn drie kinderen en hun leeraar in de buurt van Barcelona (Venezuela) door bandieten over vallen en vermoord. De drie moordenaars werden gearresteerd Het nationaal mijnwerkerscomitè heeft gistermiddag te Brussel vergaderd ter bespreking van de staking in de Borinage. Alle bekkens waren vertegenwoordigd. Men heeft een motie aangenomen tot steun aan de stakers om den buidigen strijd tot een goed einde te brengen. De Paus heeft den apostolischen vertegen woordiger in China Celsi honderdduizend lire gezonden als eersten steun voor de slachtoffers van de overstroomirig in Tientsin. Ëiiinenland. De Rijnvaart, De internationale commissie, ingesteld in gevolge de Rijnvaartacte tot onderzoek en be studeering van den Rijn en de havenwerken in de aan den Rijn gelegen plaatsen, die op het oogenblik in ons land vertoeft, zal heden een bezoek brengen aan Rotterdam. Ingevolge de bepalingen der internationale Rijnvaartacte moet telkens om een bepaald aantal jaren een commissie van ingenieurs uit de controleerende staten den toestand van den Rijn onderzoeken wat betreft de diepte van de vaargeul en van de havens. De laatste maal, dat zulk een commissie een reis ondernam was in 1908. Sedert werd geen inspectie ondernomen. Thans, in 1924, onderneemt weder een commissie een inspectietocht,^) a a rb ij zijn in de commissie vertegenwoordigd deDuitsche oeverstaten,voorts Frankrijk, dat weder oeverstaat geworden is, Zwitserland, dat als oeverstaat erkend is, en Nederland. Verder zijn vertegenwoordigd België Engeland en Italië. Nederland en Turkije, Naar gemeld wordt is het vriendschaps verdrag tusschen Nederland en Turkije den 16en dezer te Angora geteekend. Staking in het stoomvisscherijhedrijf. Men meldt ons uit IJmuiden Er is een staking uitgebroken bij de groote reederijen in het stoomvisscherijbedrijf. Van daag hebben de directies met de leiders van de arbeiders gesproken. Morgen zullen de vak organisaties vergaderen. strenge oordeel niet dan rechtvaardig te noe men. „Niets kan u een denkbeeld geven van de parten, die de schaduwen u hier spelen. Alles is even beweeglijk. Het is eigenlijk een dwaasheid hier te willen teekenen." Waarom doet gij het dan," vroeg Monica. „Omdat ik er veel van houd." „Heeft misö Minnie dan haar lessen gestaakt, vroeg Monica, die liever niet over Jessy's ar beid gesproken had. „Zij is weg", zeide Jessy triomfantelijk. De mannen, die zich weer hadden neerge zet, schonken geen aandacht aan het gesprek der jongedames Jessy sprak overigens zoo gedempt, dat men haar niet verstaan kon. „Sir Bear heeft haar weggezonden om een rekenkundigevraag,die zij niet kon beantwoorden Het was juist de dag dat wij het laatst de preek van den methodistischen predikant gingen hoo ren. Toen is zij vertrokken naar Venezuela, waar men haar een betrekking had aangeboden. O, kijk toch eens of gij dezen dooden tak niet beter kunt maken, dat hij niet zoo op een gor- dijnlat gelijkt." Juist toen Monica het potlood nam om aan Jessy's verzoek te voldoen, vroeg sir Bear „Is het Haroca Erman, die u naar mij verwe zen heeft?" „Ik vrees dat er.een vergissing is", sprak Monica op vreesachtigen toon, „mijn brief De rijksinkomstenbelastiijg. In het door het Centraal Bureau voor de Statistiek onlangs uitgegeven Statistisch Zak boek komt op bl. 43 een interessant staatje voor betreffende de Rijksinkomstenbëlasting. In het belastingjaar 1921/22 waren 1.639.456 personen in de Rijksinkomstenbelasting aangeslagen met een gezamenlijk inkomen van 4292 rnillioen, opbrengende een belasting van ruim 130 rnillioen. Uit dit staatje blijkt o.m., dat 63 pCt. der aan- geslagenen een inkomen had van minder dam antwoordde sir Bear is op den naam Burgau. „Ik heet Burgau", kortweg. „Toch heb ik mij vergist," hernam zij met dezelfde gelaatsuitdrukking. Ik heb u sir Bear hooren noemen en de brief is geadresseerd aan Jean de Burgau." Een algemeene stilte volgde op deze woor den. Men zou gezegd hebben dat de naam van Jean de Burgau in de ledige ruimte gevallen was als een steen in een put zonder bodem. Het was Monica die hernam „Wij dach ten den heer de Burgau slechts te vinden in Manshire, maar toen wij hier in dit graafschap toevallig hoorden spreken van Burgau, heb ik gemeend Haar stem stokte. „O, is hij daar nog Men had ons doen hopen dat hij teruggekomen was. Zij kennen hem niet persoonlijk." Zij had een brief uit het taschje genomen, dat aan haar ceintuur hing. Sir Bear strekte de hand uit en de jonge dame voldeed aan dit zwijgend bevel. „Ja," zei de baronet, toen hij het adres zag. „De brief is niet gesloten. Permitteert u Hij nam den brief vouwde hem open en las „Horace Erman beveelt Jean de Bur gau hierbij Monica Lem en haar vader aan." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1