Het geslacht der Burgaus. DAGBLAD VOOR SCHiEBAMM OMSTREKEN alleen in pakjes FEUILLETON. 47ste Jaargang. Zaterdag 23 Augustus 1924. No. 14030 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden" be'ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; Dit nummer bestaat uit 2 bladen levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen f 15 li; verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. AlgemVerz.bank te Schiedam EERSTE BLAD. IMtenkndseh Nieuws, DUITSCHLAND. De Rijksdag zou, zooals bekend, gistermiddag aanvangen met de debatten over de Londensche overeenkomst. De besprekingen zouden worden ingeleid door een rede van den Rijkskanselier. Deze is echter ten gevolge van de obstructie dei- communisten niet aan het woord gekomen. De zitting werd tweemaal onderbroken en daarop 2 uur geschorstdoch ook daarna kon men niet voortgaan, daar de communistische afge vaardigde Hats, aan wiens wegens onparle mentair optreden de aanwezigheid in de ver gaderzaal ontzegd was, niet verkoos Weg te gaan. Om zes uur was de zitting nog niet hervat, Toen echter werd de communistische orde verstoorder met de sterke hand verwijderd, en dacht men te gunnen beginnen. Toen echter de derde zitting geopend werd, verklaarde de president, dat de agenda een ver dere behandeling onmogelijk maakte. Heden om 10 uur zou de zitting hervat worden. De Duitsch-nationalen hebben bij hun be sluit van eergister naar den outen trant weer een slag om den arm gehouden, zoodat men ook na de publicatie van dat besluit eigenlijk nog niet weet wat zij nu in den Rijksdag ten aanzien van het pact van Londen zuilen doen. In schijn is hun verklaring zeer positief. Zij staan, zoo zeggen zij nog altijd op het stand punt van de op 22 Juli gepubliceerde zeven punten en van de op 26 Juli door dr. Hoetzsch gehouden rede. Maar aan hun eischen is nagenoeg voldaan. Geëischt werd Gelijkberechtigde deelneming van de Duitschers aan de conferentie, vrijlating van de gevangenen, terugkeer van de uitgewezenen, directe economische vrijmaking en militaire ontruiming herstel van het econo- nische en het bestuursgezag in het Rijnland, be nevens afschaffing van de spoorwegregie, zeker heid, dat de ontruimingstermijn begint te loopen op 1 Januari ,1915 en garantie tegen toekomstige sancties. Sommige bladen meenen, dat het DuitscK- nationale besluit beteekent, dat de Duitsch- nationalen voor het verdrag van Londen zul len stemmen. Aan den anderen kant echter hebben de Duitsch-nationalen zich gebonden door hun groote woorden. Zij kunnen moeilijk terug. Toch is het niet uitgesloten, dat zij naar een uitweg zoeken en dat zij, om dien weg te kunnen zoeken, hun besluit opzettelijk zoo dubbelzinnig hebben geformuleerd. Zij zullen ongetwijfeld veel willen doen om deze regeering te laten vallen, maar of zij een nieuwe Rijksdag verkiezing zullen aandurven, dat achten som migen toch wel de vraag. Wellicht rekenen zij er op, dat vele Völkische stemmen op hen zullen overgaan, maar aan den anderen kant moeten zij de vrees koesten, dat hun houding tegenover de resultaten van Londen hun toch wel eens wat van hun aanhang zouden kunnen kosten. Vooral in het bezette gebied. Te meer is er reden voor hen voorzichtig te zijn nu de soci- aal-cemoeraten zich zoo positief hebben uit gesproken voor Rijksdagontbinding waarin zij dus blij baar veel heil zien. FRANKRIJK. De interpellaties in de Kamer zijn begonnen. 15 Het scheen Monica, dat de tengere vingers van sir Bear zich als een schroef om haar be vende hand gestelen gesloten. Zij dacht er echter geen oogenblik over, dat de zorg voor Jessy alleen sir Bear niet zoo dienstvaardig gemaakt zou hebben, indien hij niet nog iets anders op het oog had gehad. Alle partijen waren het eens met het ont worpen plan. Patrice O'Hava vertrok naar zijn landelijke schuilplaats.De tegenstand kwam echter toch van een kant, vanwaar men dien niet verwachtte, en het was een koppig verzet, waarvoor geen reden kon gevonden worden. Jessy weigerde beslist aan Monica van Lens den titel en de rechten eener gouvernante toe te kennen. De jeugdige rebel weende, deed verwijten, scheurde haar teekening in duizend stukken omdat de potloodstreken van Monica die hadden ontwijd, en bracht miss Araminthe in den meest beklagenswaardigen staat, door haar geween, haar verwijten en lijdelijk verzet. Ten slotte legde zij zich te bed met het tragisch plan niet meer op te staan. De tegenstand van Jessy had Gister was het de dag van Leon Blum, den leider der socialisten. Zijn magistrale rede heeft meer dan drie uur geduurd en gedurendendiengeheelen tijd, wist spreker de Kamer in volkomen span ning te houden. In de diplomatenloge was aan wezig het invloedrijke lid van den Amerikaan- schen Senaat, MacCornick, die het geheele de bat eveneens met de grootste aandacht heeft gevolgd. De rede was een scherpe veroordeeling van Poincaré's Roer-politiek, welke naar hij zeide, het materieele crediet van Duitschland en het moreele crediet van Frankrijk heeft geschokt, het nationalisme in Duitschland heeft ver sterkt en de internationale atmosfeer heeft ver giftigd. De conferentie van Londen is het volstrekte failliet van het Poincarénisme geweest zeide spreker. Men beweert weliswaar, dat men het Dawes- plan aan de Roer-politiek te danken heeft. Men beroept zich daarbij wel op een uitspraak van Dawes, maar in werkelijkheid is het plan- Dawes de meest volstrekte verloochening van de politiek van Poincaré. Dit plan is bovendien zeer onvoordeelig voor Frankrijk, dat inen zal moeten zeggen de politiek van de Roer heeft ons genoodzaakt het Dawes-plan te aanvaarden. Blum verklaarde ten slotte Herriot dank baar te zijn, dat hij FramcrijK uit een netelige politie heeft gered en zegde hem namens zijn partijgenooten zijn steun toe. HET FRANSCH-DUITSCHE HANDELSVERDRAG. De eerste minister, MacDonald, heeft gisteren uit t,ossiemouth geseind, met betrekking tot de bedreiging van den Britschen handel door het voorgestelde Fransch-Duitsche handels verdrag, dat de betrokken Britsche departe menten instructie hebben gekregen, rapporten voor te bereiden en dat de premier, Herriot, op zich genomen heeft, hem in kennis te stellen van de voorstellen, die Hij aan Duitschland zou doen. r RUSLAND. Naar de Sovjet-bladen bladen melden worden in tal van Russische steden in verband met het dreigend voedseltekort demonstraties gehou den voor een nieuw rantsoeneeringssysteem. Waarschijnlijk zal met de instelling hiervan in October een begin worden gemaakt. Van vele zijden wordt critiek op Krassin geleverd omdat deze, voordat het geheele resultaat van den oogst bekend was, reeds had aangekondigd, dat Rusland 2V2 millioen ton graan zou uitvoeren, hetgeen met het oog op liet thans dreigend voedseltekort een zon derlingen indruk moet maken. In twee derden van de graanverbouwende streken van Rusland is de oogst slecht uit gevallen, zoodat van een uitvoer van graan in het geheel geen sprake kan zijn wanneer men de bevolking in den aanstaanden winter niet wil laten verhongeren. Hier heeft de Ghilzai-stam zich bij de opstande lingen gevoegd. Naai- verluidt zouden deze lieden, die aangevoerd worden door den troon pretendent, zich blijkbaar hebben meester ge maakt van een van de postwegen ten Zuiden van Kaboel. De Khyber-pas echter, welke een hoofdpas is, is niet door de rebellen bezet, en het verkeer hierdoor vindt zonder onderbreking plaats. De emir is naar Kaboel teruggekeerd, ten einde de meer onmiddellijke leiding der zaken in handen te nemen. De mededeelingen in de Rus sische peis, dat de agenten van dit land iels met de rebellie zouden hebben te maken, wor den in officieele kringen te Londen belachelijk genoemd en de moeite van een ontkenning niet waard geacht. De Britsche en de Indische re geeringen zijn op volkomen goeden voet met den tegenwoordigen emir. DE ^PRESIDENTSVERKIEZING IN lil AMERIKA. President Coolidge heeft aan Dawes, den can- didaat voor het vice-presidcntschap, zijn onver deelde instemming betuigd met hetgeen hij in zijn jongste rederoering zeide omtrent deLonden- sche conferentie. De president verwacht belang rijke resulLaten Van de toepassing van het Dawes- te Berlijn door de hoogste Rijks- en Staats- autoriteiten ontvangen. Uit Manilla. Eenige weken geleden weiger den Philippijnsche soldaten van het garnizoen te Fort MacKenley voor de parade aan te treden of corvee-diensten te verrichten,tenzij hun even hooge soldij werd betaald als de Amerikaansche soldaten ontvangen. Voor deze ongehoorzaamheid werden gisteren door den Amerikaanschen krijgsraad 203 mui ters tot 5 jaar dwangarbeid veroordeeld. Vijf tien onderofficieren zullen heden terecht staan. Uit Keulen.Naar een bericht van de „Koll- nischo Volkszeitung" heeft de Micum de verkoo- pen gestaakt. Ook de Fransche douane-autori teiten hebben den verkoop stop gezet van het in beslag genomen materiaal, terwijl de verkoop- bureaux werden gesloten. Uit Berlijn. De interparlementair^ confe rentie is gister te Bern geopend. Tot president werd gekozen de Zwitser de Meuren. Binnenland. Boekcniiizameling voor de Valicaansohe Bibliotheek. In de maand September zal het Centraal plan en gaf te kennen, dat de volgende stap van j Bureau voor de K.S.A. te Leiden de eerste zen- de Amerikaansche regeering in zake de buiten- landsche politiek zal zijn het bijeenroepen van een nieuwe internationale conferentie voor vermindering van de vloot- en legeruitga- ven. De president, en inderdaad alle republikein- sche leiders, zijn hoogst Voldaan over de verbe tering van den Amerikaanschen handel en nij verheid, hetgeen naar hun meening van Veel invloed kan zijn op de kansen van de republi- n einsche partij bij de November-verkiezingen. Daarentegen zijn ook de democraten optimis tisch gestemd aangaande hun vooruitzichten. Senator Jones van Nieuw-Mexico, de voorzitter der democratische verkiezingscommissie van den Senaat, wees er op, dat de staten van de republiek, welke thans een democratischcn gou verneur hébben, in hot kiescollege 290stemmon vertegenwoordigen, hetgeen 24 meer is dan de noodige meerderheid voor de verkiezing van een president en vice-president. Aanvankelijk werd gedacht, dat de arbeiders de onafhankelijke candidatuur van La Follette zouden steunen, maar Burler, de voorzitter van het nationale republikeinsche verkiezings comité, die te Chicago een conferentie houdt met verschillende arbeidersleiders, verklaarde, dat weliswaar een zeker deel der arbeiders La Folette zullen steunen, maar het overwegende deel van hen zal naar eigen inzicht stemmen en in belang rijke mate de republikeinsche candidatuur steu nen. DE OPSTAND IN AFGHANISTAN. De laatste berichten uit Afghanistan worden beschouwd als minder verontrustend. Gemeld wordt, dat er nog wel een opstandige geest heerscht in het gebied ten Zuiden van Khost. ALLERLEI. De Deutsche Industrie-Bund Handelstag" te Berlijn heeft zich uitgesproken voor de aan vaarding van de Londensche overeenkom sten. De Britsche diplomatieke vertegen woordiger te Moskou wordt in de uitoefe ning zijner functie door spionnage bemoei lijkt. De gekozen president van Mexico, Galles, is ding boeken naar Rome sturen ter aanvulling der afdeeling „Holland" van de Vaticaansche consultatiebibliotheek. Zooals bekend is, ver keert deze afdeeling, vergeleken met die van andere landen, in een zeer beschamenden toe stand. De Nederlandsche gezant bij het Vati- caan bracht onlangs met den directeur en den secretaris van het Nederl. Historisch Instituut te Rome een bezoek aan deze bibliotheek. Onder leiding van Mgr. Mercati, prefect' der Vaticana, kon de gezant er zich van overtuigen, dat de Hollandsche afdeeling zelfs de allernoodzake lijkste werken miste. Het Centraal Bureau der K.S.A.daartoe aangezocht, zal nu trachten om in samenwerking met het Ned. Hist. Insti tuut te Rome in dezen treurigen toestand ver betering te brengen. Om te beginnen hoopt het in September reeds te kunnen zenden een compleet stel jaargangen van de tijdschriften,,De Katholiek" en,,Studiën". Voorts zijn o.m. gewenscht Schutjes, Geschiede nis van het bisdom den Bosch, Habets id. bis dom Roermond, Kruger id. bisdom Breda, en de werken van Nuyens, Albers S.J., Görris, Witlox, Acquoy, Moll, Pyper, S. Muller Fzn., Fruin, Blok, van Weideren Rengers, de Bosch Kemper, van Heussen en van Ryn, enz. enz. Derhalve hoopt het Bureau, Steenschuur 17, Leiden, voor dit doel te mogen ontvangen werken van genoemde en andere auteurs op historisch en kerkhistorisch gebied, alsook jaargangen, losse afleveringen en registers van „De Katho liek" en van „Studiën." Men behoeft niet te vreezen, dat hiervoor te veel naar Leiden zal worden gezonden, aangezien alles, wat Voor de Vaticana overcompleet zal blijken te zijn, door de zorgen der afdeeling „Lectuurbemiddeling" van de K.S.A. kosteloos wordt verdeeld over R. K. bibliotheken hier te lande. Moge er dus spoedig allerwege een regen van boeken in Leiden neerkomen echter geen invloed op de besluiten der fa milie. Monica werd officieel in haar post geïnstal leerd, en men verzocht haar geen rekening te houden met de grillen van haar leerlinge en in afwachting dat de zon de wolken zou verdrijven, haar tijd te besteden zooals het haar goed- dacht. Monica hield ervan veel te loopen, in alle richtingen het gebied van Blackhorn te door kruisen en tusschen het groobe ravijn en de zee rond te zwerven. De eerste dagen was zij aan een zekere on rust ten prooi, die haar niet toeliet langer dan een uur met cenigen arbeid bezig te zijn. Sir Bear en zijn jonge beren waren op jacht of visscherij of aan hun zaken. Miss Araminthe naaide of hield het toezicht op de huishouding, de weinige diensLboden hadden bezigheden, die zelfs niet door het schellen van een bezoeker werden onderbroken. Jessy sliep of at klontjes kandy op haar kamer, waarvan zij de blinden zelfs gesloten had als een teeken van rouw en droefheid, en Monica dwaalde door het kasteel, waarin zij overal scheen te mogen komen. Zij werd eindelijk rustiger. De strenge kalmte van Blackhorn scheen in haar gemoed neer te dalen. Het schilderachtige en wilde karakter van de oude huizinge oefende ook zijn invloed op haar uit. Met half nieuwsgierige, half beweende blik ken beschouwde zij de vestingmuren om er de historie van het verleden te lezen. Zij wandelde dikwijls in een verwaarloosde galerij, die op het Zuiden lag. Daar hingen onder stof en spinnewebben allerlei oude wapenen, bogen, pieken, hellebaarden, bijlen, die een zonderling contrast vormden met de karabijnen, waarmede de lieeren van Blackhorn nu gewapend waren. Men zag in deze galerij ook een vormloos ding, dat de kinderen van Burgau hadden leeren beschouwen als de roeispaan van een Deen- schen zeeroover, hun voorvader van moeders zijde. Eenige door den rook geel geworden por tretten toonden aan dat noch de kunst, noch de weelde op Blackhorn in eere waren geweest. Verscheidene van deze Burgau's waren in bont gekleed evenals de beren wier beeltenissen tusschen dien hunner meesters hingen, zonder dat het mogelijk was de familie gelijkenis te oetwisten. Gedurende de korte periode, dat de oudere en jongere talc vereenigd waren ge weest, hadden de Burgau's van Burgau-House, de Normandische Burgau's, zooals ze ook wel genoemd werden, hun Saksische neven ooi; wel schilderijen met hun beeltenissen geschon ken. Onder de portretten vond Monica dat van een blonden jonkman met een levendigen blik. Na in een hoek van deze schilderij, die een tiental jaren oud bleek te zijn, den naam van Jean de Burgau te hebben gelezen, kwam zij naar dit portret herhaaldelijk zien. Wanneer zij geruimen tijd dit jeugdig schoon en fier gelaat beschouwde, vroeg zij zich af of Jean de Burgau de trekken van zijn jongelingsjaren zou bewaard hebben. Vooral wenschte zij te weten waar hij was, wat hij voor haar en haar vader zou ge daan hebben en wat er zou gebeurd zijn, als zij inplaats van sir Bear, Jan de Burgau op Blackhorn gevonden had. Zij ondervroeg dezen onbekenden beschermer, naar wien men haar had verwezen. Door de beschouwing van dit portret begon zij zich in te beelden, dat deze heldere oogen een treurigen lijdenden blik had den, ja scheen te verouderen en een uitdruk king van een geheimzinnig verwijt aan te ne- j men. j Monica vond in de beeltenis van Jean de j weerspiegeling van droefheid, waarvan z;j zelf j doordrongen was, de zorg en kommer, die haar drukten. 1 Wanneer het weer het toeliet, bleef zij bu ten J en hield zich op aan den kant van het raijn, dat Blackhorn zijn uitmuntende verdediging gaf. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v. lOSSEI's „STER-IOFFir 43 1-15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1