De Centrale van Rijkspersoneel. In Vfi tusschen de Centrale van Vereenigiügen van personeel in 's Rijksdienst en het Comité van Neutraal Overheidspersoneel gerezen ernstige meeningsverschillen over de wijze van actie voeren, heeft de Centrale, die reeds vroeger haar lidmaatschap van het Alge meen Nederlandsch Vakverbond (door welk lidmaatschap ze van rechtswege lid was van het C.N.O.P.) tegen 1 Januari 1925 had opgezegd, besloten deze opzegging reeds thans in werking te la tenure den, mede om vrij te zijn in hare actie ten aanzien van de aanhangige salaris verlaging. Het Dagelijksch Bestuur der Centrale heeft de vertegenwoordigers der bij haar aangesloten organisaties bijeengeroepen om van zijne han delingen verslag te doen en de verdere actie te bespreken. Plaatselijke keuze. Blijkens een dezer dagen door het Sliedrechtsch Drank weercomité gehouden proefstemming in zake Plaatselijke Keuze, is het meerendeel der inwoners voor invoering van dezen maatregel. De Tariefwct. Het Tariefwetbureau der Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging, te Amsterdam, deelt mee, dat naar aanleiding van de door de Neder- landsche nijverheid tegen het ontwerp-Tariefwet geuite grief, dat een aantal artikelen, die onder het oude tarief belast waren, volgens het ont werp vrij of tegen verminderde heffing zouden kunnen worden ingevoerd, de regeering sinds eenige weken het overleg met belanghebbenden en hun organisaties heeft geopend. Ten kantore van de A.R.K.W.V. hebben reeds besprekingen plaats gehad tusschen den af gevaardigde der regeering J. J. Okkerse en de vertegenwoordigers van de volgende bedrijfs groepen de metaalnijverheid (speciaal de ijzer gieterijen de rijwielindustrie, constructie-wcrk- plaatsen en kleine ijzerindustrie) de textiel nijverheid, de gedistilleerd-industrie, de parfu- meriecnindustrie, de kleivvarenindustrie,de stroo- hoedenindustrie, de zoutindustrie, de azijn- industrie, de rozenkransindustrie, de capsulen- industrie, de tegelindustrie enz. Ook omtrent een aantal vrijstellingen van hulpmiddelen voor de nijverheid en andere belangrijke onderwerpen is het overleg nog loopende. Naar aanleiding van het bericht dat de Neder- landsche Vereeniging De Rijwiel- en Automo bielindustrie, gevestigd te Amsterdam, aan de regeering heeft verzocht, het ontwerp-Tariefwet niet aan te nemen, verzoekt men ons er op te wijzen, dat de Nederlandsche fabrikanten van rijwielen en motorrijwielen in leden tal in deze vereeniging een zeer kleine groep vormen dat de groote meerderheid in die vereeniging de buitenlandsche rijwiel- en motorrijwielindustrie vertegenwoordigtdat dus in gevallen, waai de belangen van de Nederlandsche en buiten- landsche industrie niet samenloopen, zooals bij de waardeering van het ontwerp-Tariefwet 1924, de Nederlandsche rijwiell'abrikanten en motor rijwielfabrikanten, verplicht waren afzonderlijk voor zich te spreken dat, in tegenstelling met hetgeen de Nederlandsche vereeniging De Rij wiel- en Automobielindustrie aan de Tweede Kamer heeft verzocht, de Nederlandsche fa brikanten van rijwielen en motorrijwielen aan den minister en aan de Tweede Kamer hun al gemeene instemming hebben betuigd met het aanhangige ontwerp-Tariefwet. Een waarschuwing. De mogelijkheden van het gebruik van ver giftige gassen en bacillen als strijdmiddelen worden uiteengezet in een rapport van de Vol kenbondscommissie, belast met het onderzoek naar den mogelijken invloed van chemische ontdekkingen op de toekomstige oorlogen. Een afschrift van het rapport dezer commissie is te Londen ontvangen. Het doel van het rapport is, om op groote schaal mededeelingen te ver spreiden omtrent de verschrikkelijke mogelijk heden van iederen toekomstigen oorlog en de openbare meening der geheele wereld te wijzen op de gevolgen, welke zouden optreden door de aanwendingvan de meest machtigevernietigings- middelen, welke aan de moderne strategie door de moderne wetenschap ter beschikking worden gesteld. Het verslag dringt erop aan, dat alle naties dienen te beseffen den vollen omvang van het gevaar, dat haar bedreigt. De Commissie bestond uit viscount Cecil als vertegenwoordiger van Groot-Brittannië, admi raal Aubrey Smith (Amerika), generaal De Marinis (Italië) en kolonel Recjuin (Frankrijk). Stads- en Gewestelijk Nieuws. De huldiging van H.H. van Vleuten. In een daarvoor gereserveerd gedeelte van den tuin van den „Melkkop" aan den Westzee dijk te Rotterdam is de bekwame directeur van ons Stedelijk Muziekkorps, de heer H. H. van Vleuten, Zaterdagmiddag door een comité, dat zich had gevormd uit de vereenigingen, waarvan hij directeur of kapelmeester is, gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubilé als musicus. Toen hij in gezelschap van zijn ouders ter plaatse kwam werd hij door de leden van ons Stedelijk Muziekkorps, van de Harmoniever- eeniging Wagner, van de Harmonievereeniging R.E.T.M. te Rotterdam, van het fanfarekorps Juliana te Hilligersberg en van het fanfarekorps Vriendentrouw te Bleiswijk, die eerst in optocht en muziek van het Pijnackerplein naar den Melk kop waren getrokken, allerhartelijkst begroet met een door hem zelf gecomponeerden jubileum- marsch. Als voorzitter van het huldigingscomité nam daarna de heer M. J. Jansen uit Hilligers berg het woord. Hij schetste de loopbaan van den jubilaris en zijn optreden als kapelmeester en directeur van verschillende vereenigingen, en merkte op, dat de heer Van Vleuten de algeheele sympathie van besturen en leden der vereeni gingen heeft. Hij bracht den heer Van Vleuten dank en met aller gelukvyenschen bood hij hem, uit naam van het comité, een eiken schrijfbureau met daarbij hoorenden stoel ten geschenke. Een oorkonde was er bij gevoegd. Achtereenvolgens hebben verder,onder aanbie ding van bloemgeschenken, het woord gevoerd: de heer Baars, waarnemend voorzitter van de vereeniging R.E.T.M., de lieer Jansen, namens de vereeniging Juliana te Hilligersberg, de heer E. van Driel, uit naam van IJselmonde's har monie kapel, de heer J. F. Heilker, voor ons Ste delijk Muziekkorps, de heer A. Droog, namens het fanfare korps Vriendentrouw te Bleiswijk, de heer Kamphuis uit naam van de Harmoniever eeniging Wagner te Rotterdam, en ten slotte nogmaals de heer Jansen namens de Oranjever- eeniging Hillegonda te Hillegersberg. Voorts zijn bloemgeschenken aangeboden door „St. Ambrosius" alhier, den heer H. A. Hanken te Rotterdam en verschillende vrienden van den jubilaris. De heer van Vleuten heeft ten slotte woorden van dank gesproken en de verzekering gegeven, dat hij al zijn krachten zal inspannen om de onder zijn leiding staande vereenigingen op steeds hooger peil te brengen. De aanwezigen hadden daarna de gelegenheid, den jubilaris persoonlijk geluk te wenschen, waar van druk gebruik gemaakt werd. Op ondubbelzinnige wijze is bij deze huldi ging gebleken, hoe de jubilaris de algemeene achting en sympathie heeft weten te Verwerven van de vereenigingen waarvan hij de leiding heeft. Onder de telegrammen die waren ingekomen, was er ook een van onzen burgemeester. Ledenfeest van de Oranjeverceniging. Naar men ons mededeelt, heeft de Oranje- vereeniging dit jaar haar uiterste best gedaan, om aan haar leden in den avond van lSeptember e.k. een feest aan te bieden, zooals dit tevoren op Koninginnedag nog niet heeft plaats gevonden. Het bestuur stelt zich voor niet alleen een muziekavond te geven, welke met een vuurwerk zal worden besloten, doch zal zorg dragen, dat gedurende den geheelen avond attractie's zullen plaats vinden. Voor het geven dier attracties is door de Oranjevereeniging een deskundige aan genomen, die reeds jaren lang door geheel Neder land verschillende Open-Luchtfeesten heeft op geluisterd. Het avondfeest wordt aangevangen met mu ziek, daarna een vuurwerk-canonnade, vervol gens op een podium de vertooning van een der attracties en zoo gedurende den geheelen avond steeds afwisselend muziek, opgaand vuurwerk, open-luchtvertooningen etc. etc., terwijl tot slot een vuurwerk zal wordep afgestoken, zooals dit in vele jaren te Schiedam niet is vertoond. De leverancier van dit vuurwerk is de meest be kende vuurwerkfabriek hier te lande, n.l. Ruysch' Vuurwerkfabriek te Utrecht. Indien het weer dus meewerkt, belooft dit feest, dat speciaal voor de leden wordt gegeven, welke leden met eenige huisgenooten vrij entree hebben (zie programma's) een waardig slot van den feestdag te worden. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat nieuwe leden, die zich voor 31 Augustus a.s. nog doen inschrijven bij den heer L. van der Waal, Hoogstraat of bij den heer A. Hoorman, Hoofd straat, dezelfde rechten hebbendls de reeds be staande leden. De lichting 1925. De minister van oorlog heeft aan den burge meester een circulaire doen toekomen, waarin hij o.m. de aandacht vestigt op de volgende zes punten. Ingeschrevenen der lichting 1925 die tot gewoon dienstplichtige worden bestemd en niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid, kunnen bij de schooleompagnie van den motor- dienst worden gedetacheerd. Zij, die op zoo danige detacheering prijs pellen, moeten - dadelijk na ontvangst van de kennisgeving betreffende hun bestemming tot gewoon dienst plichtige hun verlangen tot detacheering schriftelijk melden aan den commandant van bedoelde schooleompagnie te Haarlem. Zij moeten daarbij opgeven hun geslachtsnaam en voornamen, den datum hunner geboorte, de gemeente, waar zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven, hun lotingsnummer, het genoten onderwijs en of zij al dan niet genegen zijn aan de officiersopleiding deel te nemen, indien zij daarvoor in de termen mochten vallen. Het is noodig, dat zij bij hun schrijven ver klaringen overleggen waaruit hun bekwaamheid in het chauffeursvak of als motorrijder of mon teur blijkt. Een rijbewijs kan niet als zulk een verklaring worden aangemerkt. De gelegenheid tot aanmelding als voren bedoeld staat mede open voor gewone dienst plichtigen van vorige lichtingen, die wegens uitstel, vrijstelling of om andere redexl hun eerste oefening nog niet Vervulden. Deze aan melding, waarbij ook moeten worden opgegeven de lichting en het korps en korpsonderdeel waar bij de dienstplichtige is ingelijfd, dient te ge schieden voor 5 October a.s. Bij deze aanmelding dient belanghebbende tevens schriftelijk te verklaren, dat hij niet voornemens is verder uitstel van eerste oefening of vrijstelling te vragen. De commandant van de schooleompagnie roept degenen, die daarvoor het meest in aan merking komen, op tot het afleggen van een proef. Reis- en verblijfkosten komen voor reke ning van het rijk. De Fauey-Fair. De laatste dag van de Fancy-fair is buitenge woon druk geweest. Voor het kinderfeest waren gistermiddag niet minder dan 800 deelnemers, die zich allen uitstekend geamuseerd hebben. Gister avond was het weer eivol,wat niet te verwonderen is, wanneer men weet,dat er 1100 bezoekers ge weest zijn „Sint Ambrosius" verzorgde prij zenswaardig *het muzikale gedeelte. Het laat zich wel aanzien, dat het financieele resultaat der fancy-fair bevredigend zal zijn. Jubileum. Zooals wij reeds eerder meldden, viert heden de heer A. Kosters den dag waarop hij voor 40 jaar bij de N. V. A. v. d. Eelaart in dienst trad. Hedenmorgen kwam de jubilaris, vergezeld van zijn echtgenoote en oudsten zoon en dochter ten kantore van de Vennootschap, per automo biel afgehaald van zijn huis. De jubilaris en familie werden ontvangen in het met groen en bloemen versierde kantoor. Na aankomst werd hij met zeer waardeerende woorden toegesproken door den directeur der N. V., den heer IT. J. v. d. Eelaart en werd hem ter hand gesteld een diploma, gevat in gouden lijst, van de Maatschappij van Nijverheid en Handel, voor zijn plichtsgetrouwe dienstver vulling, benevens een groote zilveren medaille met dito kleine draagmedaille van deze Maat schappij. Daarna mocht de jubilaris het gebruikelijke couvert ontvangen, waarna de mede-directeur, de heer C. A. H. Walter, hem in kernachtige woorden complimenteerde, releveerende dat het hem, hoewel nog niet lang in het distilla teursvak werkzaam, een genoegen was een man als Koster te kunnen feliciteeren met een der gelijk lustrum met evenveel warmte als zijn voorganger, stak hij den jubilaris daarom de hand toe. Hierna werd door den oudsten bediende namens het personeel een fauteuil aangeboden met een daarbij passende toespraak. De eerewijn werd toen rondgediend en de familie bleef nog gedurende eenigen tijd ten kantore van de directie. De jubileerende meesterknecht werd verder in de gelegenheid gesteld om den dag in huise- lijken kring door te brengen. Loonlijsten voor den Raad van Arbeid. De Raad van Arbeid te Delft deelt ons mede, dat meerdere werkgevers die verplicht waren hun loonlijst eerste halfjaar 1924 vóór 1 Augustus j.l. in te leveren, zulks nog niet hebben gedaan. Daar het innemen van de loonlijsten door de ambtenaren van den Raad van Arbeid belang rijke kosten met zich meebrengt en het maken van dergelijke kosten in het algemeen belang dient te worden vermeden, zal nó 1 September a.s. worden begonnen met het opmaken van pro ces-verbaal iegen die werkgevers wier loon lijst niet voor dezen datum werd ingezonden. Loting. De loting der militie 1925 dezer gemeente, zal plaats hebben op Dinsdag 9 September a.s. in den St. Joris Doele alhier. Met ingang van 1 September a.s. is tot agent van politie benoemd T. B. Beze- mer, alhier. Tengevolge van den hevigen regenval, die vooral aan de dijkvoetingen, den bodem tot een moeras maakt,is in den nacht van Zaterdag op Zondag een groote gedeelte van den voormuur der behuizing van den melkslijter Heinsbroek, aan den Rotterdamschendijk 124, in gestort, zonder verder gelukkig andere onheilen te veroorzaken. Door dezelfde oorzaak is blijk baar even verder ook de dijk zelve weer eens verzakt, evenwel niet in die mate als voorheen, zoodat 't tramverkeer zoo goed als geen hinder er van had. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor de hoofdakte de heer A. Ronteltap, van hier. Door rechercheurs uit Delft is alhier opgespoord en in beslag genomen een partij goed, welke de vorige week bij een inbraak ten huize van K. in de Choorstraat te Delft werd ontvreemd. De daders van de inbraal twee Duitschers zijn voortvluchtig ze hebben nog meer inbraken op hun geweten. Zaterdagavond is op den Nieu- wen Binnenweg te Rotterdam bij den ITeemraads singel een autobus, waarin tien passagiers ge zeten waren en die bestuurd werd door den 19-jarigen J. van R. van hier, in de zijde aan gereden door een vrachtauto, die uit de rich ting van de Middellandstraat kwam, met het gevolg dat de autobus kantelde en omviel. Zes passagiers bleven ongedeerd, drie liepen lichte verwondingen aan hoofd en armen op doordat zij in aanraking kwamen met de scherven van de gebroken ruiten en de chauffeur J. van R., werd zoodanig onder het rechteroog verwond, dat men hem naar het ziekenhuis gebracht heeft, waar hij verbonden is. UIT ROTTERDAM. Bijna gestikt. In een autogarage aan de Katendrechtsche laan zijn bewusteloos gevonden de autobus- opdernemer K. en de machinist J.B., die door het inademen van koolmonöxyde buiten kennis waren geraakt. Eerst na veel moeite is een dokter er in ge slaagd bij beiden het leven weder op te wekken. Het vliegveld Waalhaven. Over het vliegveld Waalhaven doen geruchten de ronde, die óf zeer voorbarig, óf van allen grond ontbloot zijn. In verschillende bladen word de voorstelling gegeven dat het vliegveld Waal haven zeer spoedig zal verdwijnen. Dit is echter geheel bezijden de waarheid. Weliswaar bestaan er plannen om een vlieg veld voor Rotterdam, Delft en den Haag te stichten, maar deze zijn nog slechts in het begin stadium. Nu is Waalhaven hier te eenenmale ongeschikt voor. Waarschijnlijk zal dan ook wel het gevolg zijn, dat slechts voor den Haag en Delft een vliegveld zal worden ingericht, terwijl Waal haven voor Rotterdam behouden blijft. Naar wij uit de beste bron vernemen, worden de hangars en verdere gebouwen op het vlieg veld bij overplaatsing zoo goed als waardeloos. Die risico wil de directie van de K. L. M. niet dragen en dientengevolge zal van overplaatsing of opheffing van het vliegveld Waalhaven den eersten tijd niets komen. In het uiterste geval blijft het vliegveld nog minstens tot 1930 be staan Ongetwijfeld heeft Waalhaven groote nadeelen, maar daarnaast staan zeer groote voordeden, daar het een der beste vliegvelden van de wereld is. Een groot nadeel is de slechte oeververbin ding, zoodat men soms voor den afstand vlieg veldstation D. P. evenveel tijd noodig heeft als voor de reis Brussel-Rotterdam. Ook zal bij uitbreiding van de Waalhaven het vliegveld moeten worden opgeheven. Voor die uitbreiding behoeft echter den eersten tijd geen vrees te bestaan,daar de groote malaise in de havens oorzaak is, dat de Waalhaven eigen lijk overbodig is geworden. Resumeerende, kunnen wij het bericht, dat het vliegveld Waalhaven binnenkort wordt op geheven, met de meeste beslistheid tegenspreken. Gemengd Nieuws. Te Bellingwolde is Zaterdag de vrouw van Hendrik Klok bij ongeluk door een geweerschot getroffen. Zij is aan de gevolgen o\ erleden. De malversaties te Zeist. De drie verdachten van de malversaties aan de Boaz Bank te Zeist zijn gisterochtend naar Utrecht overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld Een der gearresteerden, zekere Z. uit IJssel- muiden, wordt ervan verdacht de verduisterde gelden gebruikt te hebben voor het oprichten van een drukkerij in zijn woonplaats. Voorts zou hij verschillende personen hebben opgelicht. De justitie heeft de boeken en bescheiden van de drukkerij in beslag genomen. In het Hdbl. lezen we nog het volgende Het onderzoek door de Zeister politie heeft, naar wij vernemen, aangetoond, dat inderdaad de indertijd door den directeur verduisterde gelden reeds weer waren aangezuiverd door fa milieleden. De directeur moet het geld hebben aangewend voor speculatie met medeweten van zijn bediende. In totaal moet de directeur zich daartoe indertijd een bedrag van plm. f 5000 hebben toegeëigend. De bediende moet echter ruim f 40.000 hebben verduisterd, welk bedrag niet weer werd teruggestort, maar aan allerlei werd uitgegeven. De boeken, welke de bediende onder zijn berusting had, werden dadelijk na de arrestatie door de politie in beslag genomen, doch het heet, dat de bediende er tevens een eigen administratie op na hield om in de officieele bescheiden zijn onrechtmatige handelingen aan de controle te kunnen onttrekken. Naar het heet, werden stortingen deels ten eigen bate aange wend en dan voor het gereduceerde bedrag ge boekt, terwijl betalingen in de boeken werden genoteerd, verhoogd met het bedrag, dat de bediende in eigen zak deed verdwijnen. Geble ken is, dat hij zijn jonge vrouw wilde ontvangen in een nieuw gebouwd huis, dat hij huurde tegen f 800 's jaars, welke huursom ongeveer over eenkwam met zijn salaris, zoodat hij vermoedelijk gedroomd heeft het weeldeleventje ongestoord te kunnen voortzetten.N Gister werd in de timmermansschuur van den schoonvader een prachtige nieuwe inboedel in beslag genomen en in een viertal vrachten naar het politiebureau overgebracht. Een nog niet betaald orgel moet door den handelaar zijn weggehaald. Onder de cliëntele van de Boazbank behoort ook het Chr. Lyceum te Zeist en het moeten vooral de lyceumgelden zijn, die door den be diende ten eigen bate werden aangewend. Het bankbedrijf wordt met het Utrechtsche personeel voortgezet. Twee-e n-vijftig-molens ver dwijnen. Naar uit Alkmaar gemeld wordt, is in een vergadering van hoofdingelanden van den polder „De Schermer" met op één na alge meene stemmen in beginsel besloten, den polder in 't vervolg electrisch te doen bemalen. Hierdoor zullen 52 molens verdwijnen. Een a a n r ij d n g. Men meldt ons Tusschen Monster en 's-Gravenzande zijn twee sleeperswagens, waarvan de een den ander wilde passeeren, tegen elkander gereden. De voorste wagen, die aangereden werd, kwam in een sloot terecht en de voerman is verdronken. O n e e r 1 ij k e schippers. De recherche te Delft 1 eeft 10 zakken meel en lijnkoeken in beslag genomen, welke door twee schippers ten nadeele van een olieslager aldaar waren ver duisterd. Zij hadden het onrechtmatig verkregen goed aan een sluiswachter in een naburige ge meente verkocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2