op de Laatste Berichten. weerDericni. Verwachting Zwakke tot matigen Wtot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, warmer. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 22 Aug. 25 Aug. Londen 11 58 11 59 Berlijn - 0.611/4* - 0.61 V** -13 90 - 13 95 België - 12 80 - 12.90 Zwitserland - 48.45 - 46.34 Amerika— - 2 58 Weenen - o.oo3/, - O.OO8/,, Kopenhagen -41 75 -41.67V2 Stockholm - 68 221/, -68 57 7s Christiania -35 65 -35 627a Madrid - 37.45 -34 30 Milaan -11 35 -11.427, per blllioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 22 Aug. 25 Aug. Londen 11 58 V* 11.59 7. - 0.61 V/ - 0.613/g* - 13 93 - 13.95 Brussel - 12 85 - 13.027a Zwitserland - 48.477, - 48.35 -0.00363 -0.0036 3/g Kopenhagen - 41.80 -41.75 Stockholm - 68 60 - 68,677a Christiania - 35.75 '- 35.70 New-York - 2.57'/a - 2.57'/8 per billioen. Telegrammen. Wetenschappelijk Nieuws. Kerknieuws Kunst en Letteren. SPORT. Finaue en Econ. Mededeclingen. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Aanval op een brandkast. Eergister nacht is teBergen opZ.gepoogt debrandkastinhet kantoor van den R.K. Boerenbond te forceeren. Nadat de inbrekers door middel van loopers de gebouwen waren binnengekomen, hebben zij eerst alle ramen zorgvuldig afgesloten met klee- den en kantoorjassen, zoodat men van bui tten den vuurgloed niet zou bemerken, dien de autogenische laschapparaten, waarmede zij „werkten", veroorzaakten. Als voorzorgsmaatregel tegen brand wierpen de onverlaten een hoeveelheid zand onder de Lips-brandkast. Toen de bovenste lagen der kast waren doorgebrand, liep het gloeiende staal tusschen het slot. Bemerkend, dat de brandkast langs dezen weg niet te openen was, hebben de inbrekers toen getracht de kast te laten duikelen. Ook dit mocht niet gelukken, daar de kast in een muur was gebouwd. Slechts een klein bedrag aan geld, dat in een missiebusje geborgen was, werd meegeno men. Naar wij vernemen was er in de brand kast circa 10.000 aanwezig. Verschillende vin gerafdrukken zijn door de politie genomen. Dit is reeds de derde poging tot inbraak in den tijd van één maand. Lastige uitzetting. Eergisteroch- tend vervoegde zich een deurwaarder in de Buiten Brouwersstraat te Amsterdam om den bewoner van drie hoog achter, zekeren H., we gens huurschuld uit zijn woning te zetten. Deze uitzetting liep al ongeveer een jaar. Nu de steun van de gemeente was opgehouden, was H. weder om gedagvaard. Toen de deurwaarder kwam, was de bewoner afwezig. Toen het hijschtouw al uithing, kwam hij thuis en begon hij de deurwaarder en diens helpers te dreigen met ijzeren schoenmakers leesten. Hij ging vervolgens naar den zolder, sneed het hijschtouw van den deurwaarder aan stukken en bond aan den hijschhaak een roo- den doek. De deurwaarder riep toen assistentie van de politie in. Toen deze kwam, smeet de bewoner uit het dakraam met stukken dakpan en alles, wat voor de hand lag. De politie zette de straat af en wachtte de komst van den waar- nemenden commissaris van Soest af. Toen deze was gearriveerd, werd LI. gesommeerd op te houden met het plegen van verzet, maar H. zeide zich tot het uiterste te zullen verzetten. De politie trok toen de revolver en begon het zolderraam met scherp te beschieten. H. week achteruit maar gooide ijzeren leesten en het hijschblok van den deurwaarder naar bene den. Inmiddels waren ook agenten onder aanvoering van inspecteur Bijlsma naar boven gegaan met de revolver in de hand. Toen zij op de derde verdieping kwamen stond de vrouw van H. achter een kachel gereed die naar beneden te werpen. De inspecteur waarschuwde dat het gooien onmiddellijk zou gevolgd worden door een revolverschot. De vrouw week toen achter uit. Hij zelf had een groot stuk hout in de hand, met de bedoeling, dat van de trap te werpen. Ook hij volvoerde de bedreiging niet en hij gaf zich* na nog eenig verzet over. Hij werd naar het politieposthuis op het Droogbak gebracht en van daar naar het bureau Warnoesstraat ver voerd. De uitzetting zelf geschiedde daarop zonder verder verzet. De revolver. Gistermorgen had ten hui ze van den heer Hof te Terwispel een betreurens waardig ongeluk plaats. Hier vertoefden twee anti-mihtaristische sprekers, die te Wijn- jeterp het woord zouden voeren. Een van hen bezat een browning en verklaarde de werking aan den andere. Toen deze laatste, de heer Blaauw onderwijzer te Schoten, het geladen wapen over zou nemen, ging het schot af. De kogel trof hem in het onderlijf. Eenige uren later is hij overleden. Door den bliksem getroffen. Bij het hevig onweer, dat gistermorgen woedde boven IJmuiden, is de bliksem ingeslagen in de overdekte tribune op het terrein van Stormvogels De tribune brandde tot den grond toe af. Al leen de zijtribunes bleven gespaard. De schade wordt door verzekering gedekt. Vliegproeven. De proefnemingen,welke door een drietal Duitsche ingenieurs op een ter rein in Heerlen genomen werden met een nieuw model vliegtuig van bijzonder lichte constructie, zijn afgebroken. Het terrein werd ongeschikt verklaard. De proefnemingen zullen thans te Münster in het onbezette gebied worden voort gezet. Brand te Scheveningen. Eergister avond omstreeks 11 uur is er een vrij ernstige brand uitgebroken in perceel Gevers Deynoot- weg 85 te Scheveningen. Dit perceel wordt be woond door den heer M. Kats, die gedurende den geheelen avond afwezig is geweest. Voor bijgangers ontdekten een zwaren rook, die uit het perceel naar buiten sloeg, en waarschuwden de brandweer, die in korten tijd met het noodige materieel ter plaatse was. De brand bleek te woeden in het benedenhuis van het perceel. Naast het perceel loopt een gang die uitkomt in den tuin. De brandweer kon aanvankelijk door den verstikkenden rook niet binnenkomen het ge lukte haar eindelijk, achter door de tuindeuren het vuur te bestrijden. Toen bleek dat het be neden gedeelte al bijna geheel uitgebrand was. De brand is ontstaan in een kast, die geheel gevuld was met papieren. De oorzaak is nog niet bekend. De politie heeft de zaak in onder zoek. Een Zwitserse h gehucht be dolven. Het gehucht Cortaccip in de Verzasca vallei is geheel bedolven door een aardstorting. Er is veel vee gedood, doch van de bewoners is niemand getroffen. 1 -2 571S/ ii Een brug ingestort. Naar uit Dakar (Senegal) aan het „Petit Journal" wordt ge meld, is daar ten gevolge van den aangehouden den regen een brug ingestort,waarbij de districts chef en 28 inboorlingen om het leven kwamen. Weer een stoomschip ver m i s t De stoomer „Delphinex Bell" van de Anglo Saxon Petroleum Coy van Singapore naar de Chineesche havens is negen dagen over tijd.Een ramp wordt gevreesd. Aan de abonné's onzer Courant wordt drin gend verzocht bij verhuizing daarvan uitslui tend kennis te geven aan het bureau van ons blad Koemarkt 4. Ook voor klachten over de bezorging als anderszins wende men zich rechtstreeks tot het bureau van de Nieuwe Schiedamsche Courant. HET GOUVERNEURSCHAP VAN TEXAS. NEW YORK, 25 Aug. (draadloos) Tengevolge van haar mindere campagne tegen de K.K.K. is mevrouw Miriam Ferguson er in geslaagd zich candidate te doen stellen voor het gouverneur schap van Texas. Wanneer zij gekozen wordt, waartoe veel kans bestaat, zou zij de eerste vrouwelijke gouverneur in Amerika zijn. DUITSCHLAND EN HET DAWES-PLAN. BERLIJN, 25 Aug. (draadloos) De finan- cieele commissie van het Rijksdepartement voor economie; heeft zich met 31 tegen 10 stem men voor de aanvaarding van het Dawes-plan uitgesproken. De financieele commissie uit den Rijksdag, heeft heden de spoorwegwet aangenomen. DE STAKING IN DE RORINAGE. CHARLEROI, 25 Aug. (draadloos) De cen trale van mijnwerkers heeft besloten de stakers in de Borinage moreel en financieel te steunen. RUSLAND. REVAL, 25 Aug. (draadloos) Estland, Let land en Rusland hebben een verdrag geteekend inzake de particuliere spoorwegen. MOSKOU, 25 Aug. (draadloos) Rijkoff deelde in het centraal comité van de comm. partij mede dat de totale graanoogst dit jaar 800 millioen poed bedraagt; dit is evenveel als het vorige jaar. De planeet Mars. Het draadlooze station te Leafield meldt Zoowel de Engelsche draadlooze dienst als de amateurs laten zich niet onbetuigd bij de pogingen over de geheek- wereld om met de planeet Mars in verbinding te komen. Uit Canada wordt hedenmorgen gemeld'dat de marconisten aan het Point Grey-station geheimzinnige teekens hebben opgevangen, een vreemde groep van klanken, die in geen code bekend is. Ook in Engeland Wordt melding gemaakt van het hooren van vreemde geluiden. Vooraan staande geleerden in Engeland hebben echter weinig hoop dat eenig resultaat zal worden verkregen. Astronomische deskundigen wijzen er op, dat met betrekking tot de waarneming van Mars in Engeland zeer weinig zal kunnen worden gedaan, daar Mars thans laag aan de zuidelijke horizon staat en ofschoon duidelijk zichtbaar, is de planeet slechts te zien door een bijzonder dikke luchtlaag van de atmosfeer. Sterrekundigcn verklaren tevens, dat zij nog nooit het geringste bewijs hebben gevonden, dat op Mars verstande lijke wezens aanwezig zijn. Zij laten daarom het onderzoek geheel aan de deskundigen op draad loos gebied over. Andere geleerden als Sir Oliver Lodge en professor Low verklaren, dat of schoon een verbinding met Mars mogelijk zou kunnen zijn, wij toch te doen zouden krijgen met een vorm van leven op die planeet, welke geheel verschillend is met dp onze en daardoor zouden de pogingen, op aarde gedaan, kunnen mis lukken. Professor Low die alle nachten luktert naar signalen, die de aarde kunnen bereiken tijdens het tijdperk dat Mars het dichtst bij de aarde is zegt dat het buiten de grenzen der mogelijk heid is dat de bewoners van Mars reeds hier onder ons zijn. Hij zegt „Mars is een veel oudere planeet dan de aarde en de geographische en atmosferische gesteldheid is zoo verschillend dat zij geleid moet hebben tot een generatie van een geheel afwijkend type van personen. De bewoners, van Mars kunnen voor zoover wij weten in gedach- tenvormen onzichtbaar voor het menschelijk oog bestaan. Zij zouden met een deel van het spectrum kunnen zien. Prof. Graff, van de Hamburgsche sterrenwacht heeft, waar Wolff seint, bij zijn waarneming van Mars de aanwezigheid van verschillende kanalen en verscheidene landstreken kunnen vaststellen, die hij als bewijs beschouwt van de aanwezigheid van een vasteland op Mars. Verder heeft hij zwarte gebieden ontdekt, die zeeën moeten zijn en geen vlekken, wier oorsprong nog raadselachtig is. Pastoor Roozen. Aan den ruim 80-jarigen pastoor van Oegst- geest, den zeereerw. heer W. F. Roozen, zijn de laatste H. Sacramenten der stervenden toege diend. De Missie op Rali. Aneta seint uit Weltevreden De toelating van de missie op Bali verkeert in het stadium van correspondentie tusschen den resident en het departement. Nieuwe compositie. Dezer dagen is in druk verschenen de Missa in honorem Setae Jeanne d'Arc, voor driestem mig mannenkoor met orgel, van Hubert Cuy- pers. VOETBAL. S.V.V.- IIcrmcs-D.V.S. 02. Onder leiding van scheidsrechter v. Zwieteren speelden gister deze plaatselijke Vereenigingen een oefenwedstrijd in het volkspark, terwijl naar we vernamen, a.s. Zondag aan de Damlaan een return-match zal plaats vinden. Ongetwijfeld een idee, dat de goede verstand houding kan bevorderen De nevenbedoeling de wedstrijd als kas stuk te doen fungeeren ging gister niet al te goed op, daar het slechte weer velen thuis had gehouden. Toch was het wel een aardige ont moeting, die het aankijken waard was. Beide elftallen hadden of nieuwe of reserve-krachten in hun elftal opgenomen, en probeerden nieuwe opstellingen. De Damlaan-bewoners speelden een tikje beter voetbal, wat ze voor de rust uitdrukten in twee doelpunten, die resp. door Haazer Sr. en v.d. Griendt, gemaakt werden. Na de rust moet voor een felle stortbui ge- stoptworden,die voor de meeste toeschouwers een reden was om een veilig heenkomen te zoeken. Een definitief oordeel over de beide ploegen kunnen we beter nog wat opschorten, tot we ze onder meer normale weers- en terreinsomstandig heden zien werken. WATERPOLO. Kampioenschap 3e klasse. DordrechtJuliana'R.Z.C. 32. Beslissing laatste plaats le klasse. Amsterdam A.Z. I—Neptunus I 10. (w.o.n.) Beslissingswedstrijd 2e klasse (Dames). Amsterdam H.D.Z. IIS.Z.C. 10. (w.o.n.) Zaterdagavond half 7 speelde S.Z.G.Iin de verliezersronde, een wedstrijd tegen A.Z.II. Als scheidsrechter Tordoir beginnen blaast, heeft S.Z.C. 4 invallers, terwijl A.Z. er 2 heeft. Voor de rust gaat het spel gelijk op met A.Z.iets in de meerderheid, wat zij ook in een doelpunt weten uit te drukken. Na rust is er van eenig overwicht geen sprake. Wij vermelden een ach terwaarts schot van Jurgens dat juist naast gaat. Als rnr. Tordoir, die dezen prettig gespeelden wedstrijd zeer goed leidde inrukken blaast' heeft A.Z. fortuinlijk gewonnen. Nieuwe wereld-zwemreeords. Bij de gister gehouden zwemwedstrijden te Boedapest maakte de Duitscher Rademacher twee wereldrecords. Hij zwom bij het borst- zwemmen de 200 M. in 2 m. 51 s. en de 200 yards in 2 m. 35.6 s. Berger-Darmstadt won de 800 meter vrije slag in 11 m. 21 s., waarmede hij het Duitsche record verbeterde. Weissmüller, Amerika, zwom de 50 meter p\25 s. en de 400 M. in 4 m. 57 s. De theoretische erkenning van de Russisehe schulden. De vereeniging „Effectenbescherming" te 's-Gravenhage schrijft ons Moet de effectenbezitter zich verheugen over de overeenkomst die te Londen gesloten is tusschen de Engelsche- en de Sowjetregeering Ongetwijfeld, omdat hierdoor een der groote struikelblokken voor den -wederopbouw van Europa, n.l. het niet behoorlijk erkennen der vroeger aangegane schulden, uit den weg is geruimd. Een ieder beseft, dat willen al die landen, die op dit oogenblik oeconomisch aan den rand van den afgrond staan, zich herstellen, daarvoor niet alleen millioenen, doch milliarden noodig zijn. Al dit geld zal door den belegger moeten worden opgebracht, en het is begrijpelijk dat deze dat niet zal doen, althans niet in voldoende mate, tenzij hij de vaste overtuiging heeft, dat de belegging solide is. Nu zullen landen, die schulden annuleeren of deze afbetalen met waardeloos papier, er da delijk op uit zijn, opnieuw te leenen, liefst zelfs zooveel mogelijk, om zich dan later weer in solvent te verklaren. Steeds zal de belegger hiervan de dupe zijn, tenzij hij zich, als in Enge land krachtig organiseert, daardoor de beschik king krijft over een eigen „Council of foreign bondholders" en dan de macht heeft den on- willigen crediteur te dwingen zijn plicht te doen. Zoo heeft de Engelsche bezitter van buiten- landsche fondsen, de plichtvergeten Sowjet gedwongen zijn oorlogschulden te erkennen. Wel staat dit nog slechts op papier, doch de moreele mvloed op andere in gebreke gebleven staten zal zeer groot zijn. Ook deze zullen beseffen dat het absoluut noodzakelijk is, willen zij nieuwe leeningen plaatsen, zich met de crediteuren te verstaan. Mochten de berichten der dagbladen den juisten tekst hebben weergegeven van het ge sloten verdrag, dan komen er twee punten in voor, die onze volle aandacht verdienen, en wel ten eerste, dat slechts de betalingsplicht wordt erkend van die staats-, gemeente- en stadsschul- den, die betaalbaar zijn gesteld in vreemde munt, ten tweede dat de Britsche regeering de practi- sche onuitvoerbaarheid erkent der algeheele voldoening van de vorderingen. Wij Nederlan ders zullen met een dergelijke beperking alleen dan genoegen kunnen nemen, wanneer wat het eerste betreft,de Sovjet de genaaste particuliere bezittingen en bedrijven dan zelf aan het bui tenland vergoedtwanneer de in Nederland verhandelde obligaties alle in vreemde munt zijn aangegaan en eindelijk wanneer ten minste het bedrag vergoed wordt waarvoor de obligaties zijn ingekocht. Niet de nominale waarde wordt ge vraagd, doch wel de prijs van de inkoopsom. jWat ons op dit oogenblik verheugt, is dat het de Engelsche vereeniging van buitenlandsche effectenbezitters, gesteund door hun bankiers, gelukt is, zelfs een Sowjetregeering te dwingen het recht van den bezitter te erkennen, zij het voorloopig nog slechts op papier. En de Nederlandsche bezitter van buitenlandsche ef fecten, is ook hij in staat, door organisatie, kracht uit te oefenen Indische leening. De uitgifte van 75 millioen 6 pets. Neder landsche Indische leening 1923 D is thans aange kondigd. De uitgifte geschiedt in Nederland tegen 97 1/4 pet. in Ned.-Indië tegen 100 pet. Geboren: Aug. 21. Johannes Josephus z.v. J. J. de Boef en C. E. Merks, van Leeuwenhoek- straat. 22. Wilhelmina Neeltje d.v. II. Plan ken en K. Vink, Ouddorpschestraat. Antonius Johannes Bernardus z.v. P. F. Verheijen en C. M. Hermsen, Hoofdstraat. Paul Emmanuel Marie Jozeph, z.v. P. P. H. Hallmann en J. F. Werde, Rozenburgerstraat. Johannes Phi- lippus z.v. B. Scholte en S.A.Haring,Spinhuispad. —23. Gerarda d.v. J. B. Verboort en J. M. Kinne- gin, Kethelstraat. Helena d.v. Johannes Staal en M. J, de Koning, Brugmanstraat. Aangegeven: Aug. 21. Een levenloos kind van H. Brugman en A. in't Veld, Nassaustraat. 22. Een levenloos kind van J. J. Verbeke en G. M. J. Alberts, Brugmanstraat, Hoog water te Hoek van Holland. 25 Aug. v.m. 11.34 n.m. 12.07. 26 Aug. v.m. 12.50 n.m. 1.—. 27 Aug. v.m. 1.10 n.m. 1.42. SCHIEDAM, 25 Aug. Aangekomen Eng. s.s. Agility, kapt. G. W. Dines, met olie van Huil voor N. V. Schieveem aan de Wilhelmina- haven. SCHIEDAM, 23 Aug. Vertrokken Eng. s.s. Lycaon, met stukgoederen naar Hamburg, motorschoener Oscar, kapt. L. Boerma, met badkuipen van Frankfort a. d. Main naar Lon den. SCHIEDAM, 25 Aug. Vertrokken Eng. Swazi, ledig naar Pernis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3