Het geslacht der Bargaos. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Donderdag 28 Augustus 1924. No. 14034 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een liand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van eeH verlies van ©en wijsvinger; f 15 11' Trerlie3 van eiken anderen vinger. De verzekering w°rdt g^a^boi^d^wr^HdLAl^^^rz^nk^Sch^dam Bij of kraehtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 21 Augustus 1924 ver gunning verleend aan J. H. BRUNS tot oprichting van een model makerij-, draaierij en timmerfabriek in het pand Noordvest 22, kadaster Sectie A. No. 1456, met een electromtor van 7I/2 P.K., drijvende diverse werktuigen. Schiedam, 27 Augustr&s 1924. Dultenlandseh Nieuws, DE VOLKENBOND. In een hoofdartikel over de a.s. Volkenbonds vergadering wijst de „Daily Telegraph" er op, dat behalve eenige urgente kwesties, zooals de grens tusschen Turkije en Irak, de vergadering zich vooral zal hebben bezig te houden met voorstellen in zake de toepassing van het ar bitrage-beginsel. De Britsche regeering, zoo gaat het blad verder, zal vooral dit vraagstuk onder de aandacht der vergadering brengen. Gehoopt wordt, dat cle instemming der naties zal worden verkregen voor een aanzienlijke uitbreiding van het arbitrage-principe in inter nationale conflicten. Dit principe heeft, zooals men weet, gezegevierd op velschillende punten van de te Londen gesloten overeenkomsten. Het is nog niet zeker, of MacDonald zal medcdeelen, dat de Engelscbe regeering zal toetreden tot het protocol, volgens hetwelk de staten, die dit aanvaarden, zich verbinden, alle rechtskwesties aan het Int. Hof voor te leggen. Men mag echter verwachten, dat de Britsche premier een krachtig pleidooi zal houden voor de toepassing van het arbitrage-principe bij alle internationale geschillen en de vorderingen in de richting van dat beginsel, welke dit jaar te Genéve zullen kunnen worden gemaakt, zullen een van de meest belangrijke resultaten van de a.s. Volkenbondsvergadering worden. parlement reeds onderteekend. De democratische bladen hopen zelfs, dat het zoover zal komen, omdat de nieuwe verkiezingen een einde moeten maken aan den in het parlement heerschenden janboel. De „Vorwarts" schrijft, dat de rijksdag geen parlement maar een gekkenhuis is. Officieel Wordt gemeld, dat de rijkskanselier heden met den rijkspresident een lang onderhoud heeft gehad. Zij bleken het volkomen eens te zijn. Beiden waren van meening, dat de over eenkomst van Londen in elk geval op 30 Augus tus moest worden onderteekend, nadat eerst op alle mogelijke parlementaire wijzen zou worden getracht de noodige meerderheid voor de Dawes-wetten te verkrijgen. De vergadering van het Duitsch-nationalè partijbestuur heeft niet veel opgeleverd. Alleen bleek uit de beraadslagingen, dat de leden van de partij in de provincie en dus ook in het be zette gebied wel degelijk tegenstanders van de Dawes-wetten zijn. Overigens was de opkomst op deze bijeenkomst uiterst gering. Van de 42 leden, die uitgenoodigd waren, waren slechts enkelen gekomen. Van belang is nog, dat de 33 Duitsch-nationale afgevaardigden, die reeds vroeger hadden ver klaard in elk geval tegen te zullen stemmen, zich hedenavond in verbinding hebben gesteld met de volkschen ten einde aldus een pressie op de Duitsch-nationale groep uit te oefenen en deze te bewegen eensgezind tegen de Dawes- wetten te stemmen. Het seniorenconvent uit den Rijksdag ver wacht, dat de definitieve stemming over de Dawes-wetten pas morgen zal kunnen plaats hebben. DUITSCHLAND De rijkskanselier heeft gisterochtend president Ebert rapport uitgebracht over den politieken toestand. Bij de bespreking bleek dat beiden het daaromtrent volkomen eens zijn. De rijkspresident heeft zijn instemming be tuigd met de onderteekening van de Londensche overeenkomsten op 30 Augustus. In den Rijksdag is het gister bij de behandeling van een communistisch voorstel om alle uit gesloten en gevangen zittende Rijksdagleden tot de zitting toe te laten, tot heftige tooneelen en een vechtpartij tusschen communisten en den democratischen afgevaardigde Brodauf ge komen. De communisten bewerkten met vuist slagen andere leden die Brodauf trachtten te beschermen. Er ontstond een ongehoord tumult waaraan ook de tribune deelnam. Ten slotte moest de voorzitter de vergadering sluiten, die om 12 uur tien weer geopend werd. De politieke toestand. Terwijl gisteren de zaak in orde scheen is heden weer iedereen ervan overtuigd, dat de zaak niet meer te redden is en dat de rijksdag zal worden ontbonden. De rijkspresident heeft overigens het besluit tot ontbinding van het 19 Hij noemde mij zijn ouden Jack en gaf mij eeii vriendschappelijken slag die een ezel omgewor pen zou hebben, toen hij uit Londen terug keerde, mijn jonge lord. Ik noemde hem altijd mijn jongen lord Jean, omdat hij, weet u, de eigenlijke lord was op Burgau-House. Maar", voegde Jacob er bij met zekere toegeeflijkheid, ik zou lord Archibald zijn titel niet geweigerd hebben. Hij was zoo dapper als een leeuw, schoon als de ree met zijn twee oogen als sterren, geheel als het standbeeld, dat in den tuin tond en dat men een God noemde. „Schreef hij u wel eens", vroeg Monica. Deze weinige woorden schenen Jacob hevig te doen schrikken. Zijn vroolijkheid was ineens weg, zijn gelaat werd geel en hij huiverde. „O," zei Monica, „ik dacht dat hij als hij veel van u hield, u wel zou geschreven hebben, om u te melden, dat hij weldra terugkeeren zou. Ik wou dat hij terugkwam." „Neen" zei Jacob, terwijl hij het hoofd schudde, „neen, neen, hij zal nietterugkomen." „Maar hij is toch niet dood Weet je dat niet „Ja, hij is misschien wel dood.hij komt FRANKRIJK EN IIET VERDRAG VAN LAUSANNE. De Senaat heeft gistermorgen beraadslaagd over het ontwerp tot ratificatie van het Verdrag van Lausanne. In antwoord op de opmerkingen van verschillende senatoren Verzekerde Herriot, dat Frankrijk op de H. Plaatsen rechten be houdt, welke het zal trachten te doen gelden. Betreffende de kwestie der schulden, welke de Turksche regeering blijft erkennen, ver klaarde Herriot dat hij al het mogelijke zal doen om in samenwerking met de geallieerden de grootst mogelijke voordeden voor de obligatie- houders te verkrijgen. Ten opzichte van de kwestie der scholen zeide Herriot den steun der régcering toe aan de Fransche missionarissen en professoren van elke religie. Hij zal in verband hiermee stappen bij de Turksche regeering doen, wier rechtmatige nationale gevoelens niet in haat tegen de buiten landers moeten ontaarden. De Fransche repu bliek kan geen afstand dóen van de scholen, die den Franschen invloed hebben Ontwikkeld. De regeering zal den Turken verzoeken geen houding aan te nemen, die een beïeediging voor onze tradities zoude betèekenen. Herriot wees er vervolgens op, dat het aantal Fransche scholen in Syrië en het leerlingen aantal voortdurend toeneemt. De Senaat hechtte daarop zijn goedkeuring aan het Verdrag van Lausanne met 270 tegen 20 stemmen. ENGELAND. De „Westminster Gazette" verneemt, aldus de Londensche correspondent \an 't „Hbld.", dat de agenten der Labour Party in geheel Engeland aanzegging hebben gekregen zich gereed te houden met het oog op de mogelijk heid, dat nieuwe algemeene verkiezingen voor het Lagerhuis in de eerste week van September zullen plaats hebben. Men neemt aan, dat behalve de bekende on- eenigheid tusschen Snowden en MacDonald, nog de volgende factoren tot een vervroegde verkiezing zullen bijdragen het Engelsch- Russische verdrag, de verhoogde activiteit der communisten, de houding der vakvereenigingen ten aanzien van het plan-Dawes en de mogelijke instelling van een comité, dat zich met-de buiten- landsche concurrentie en eventueel met het nemen van protectionistische maatregelen zal bezig houden. OOSTENRIJK. De Nederlandsche bankier en financieele ex pert Termeulen zal de financieele Volkenbonds commissie presideeren welke met de Oostenrijk- sche regeering zal spreken over de begrootings- kwestie. De delegatie komt heden bijeen ter opstelling van het programma harer werkzaam heden. I)E MOSO EL-KWESTIE. De raad van commissarissen heeft onder voorzitterschap van Moestafa Keinal over de Mosoel-kwestie beraadslaagd. Omtrent de ge nomen beslissing wordt absolute geheimhouding in acht genomen, doch men gelooft, dat de raad besloten heeft, den minister van Landbouw, die eerlang Turkseh gezant te Londen zal worden, naar Genève te sturen, waar deze in den Volken- bondsraad het Turksche standpunt in zake de Mosoelkwestie uiteen zal zetten. CHINA. De militaire gouverneur van de provincie Tse-Kiang, heeft zich meestou- gemaakt van de spoorlijn Sjanghai—Nanking en de lijn Sjanghai Iiangtsjau. De vijandelijkheden zijn nog niet begonnen, daar de militaire gouverneur van Kiang-Soe den oorlog niet zal beginnen, alvorens generaal Woe Pei Foe zijn toestemming heeft verleend en de noodige gelden heeft toegezegd. niet terug. Hij is dood, hij is heengegaan. Och, arme arme, jonge lord", herhaalde hij terwijl hij nog steeds op treurige wijze het hoofd schudde. Het leek Monica, dat een traan de uitgedroog de en gerimpelde oogleden van den oude be- voehtigde deze traan, als hij er was, was Jacob in de oogen gedrongen door zijn eigen pijn, want hij ging voort met zich zelf te bekla gen „Eigenlijk ben ik zelf nog ongelukkiger. Ik heb veel gewerkt, miss, en het ongeluk heeft mij eenige rake slagen toegebracht, ik ben geheel verstijfd van de rheumatiek, die mij half gek maakt en mij een leelijke poets zou bakken als die mij op het hart slaat. Celia-Jane zal dan zien wat zij verloren heeft. Het was op Blackhorn, dat ik met Celia- Jane getrouwd ben. Zij is zoo vreeselijk doof, maar zij praat en hoort van mij toch genoeg. Celia Jane heeft haar gebreken en ik tracht haar ervan te genezen. Zij is oud en doof, maar zij is een knap meisje geweest, zooals u, of neen. „Niet geheel en al zooals u, miss, maar zij was naar mijn smaak, ziedaar." Hij zei niets tot Monica, wat de jonge dame had kunnen doen gelooven, dat zij ook tot dat genre behoorde. Met een beetje slaperig gezicht ging hij voort „Dus u is over het balkon gekomen Ik meende dat men de duivel in persoon moest zijn BRAZILIË. Het Braziliaansch consulaat heeft een tele gram uit Rio de Janeiro ontvangen, waarin Wordt medegedeeld, dat de stad Obidos, welke door de rebellen in den staat Amazonos was bezet, door de regeeringstroepen is heroverd. De opstand wordt thans als geëindigd beschouwd. ALLERLEI. Uit Weenen': De delegatie van de financieele commissie van den Volkenbond heeft heden morgen het onderzoek naar de financieele en economische situatie van Oostenrijk aangevan gen. Van het rapport van mr. Zimmerman heeft zij reeds kennis genomen. Dr. Kienböck heeft aan de delegatie bij het uitvoerige cijfermate riaal de noodige toelichting gegeven. De Zweedsche regeering'heeft verklaard, dat zij zich niet kan aansluiten bij het voorstel van den volkenbondsraad 'in zake de weder- keerige hulpverleening, daar het niet de noodige zekerheid waarborgt. Noorwegen en Spanje hebben aan den Vol kenbond afwijzende antwoorden gezonden in zake het ontwerp tot wederkeerige bulpver- leening. Naar uit Moskou gemeld wordt, is een proefmobilisatie van het Russische leger op 30 Augustus vastgesteld. De gespannen verhoudin gen tusschen Rusland en Roemenië, zoo wordt om. Plij voegde er galant bij „Nu geloof ik dat niet meer. U heeft mij gezelschap gehouden, en als Lelia Jane mij eens flink wrijft, zal ik dezen nacht goed slapen. U is gekomen, dat is goed, maar hoe zult u terugkeeren kunt, op mij niet rekenen, om naar beneden te gaan en u open te doen, zonder nog te spreken van het gekijf waarvan ik niet houd." „Ik ga denzelfden weg terug," sprak Monica opstaande. „Dan," zei de oude, terwijl hij tot haar op zag en zich met een ontsteld gelaat de knie wreef, „wie zal u beletten nog eens te komen Ik hoop echter dat u niet terug komt." HOOFDSTUK IV. Monica had misschien de laatste woorden van den ouden mopperaar Jacob als een uit- noodiging opgevat wat er van zij, zij kwam dikwijls in de duiventil. Zij vond er Jacob steeds alleen, ziek en in een staat die afwisselde van norschheid tot halve welwillendheid. Zij besteed de eenige zorg aan den verlaten oude, veidioeg zijn ruwe uitvallen, vermaningen en raadgevin gen. Monica sprak echter met niemand over haai liefdewerk, zij had er behoefte aan zich op te gezegd, heeft den Oppersten Krijgsiaad tot de zen kostbaren maatregel aanleiding gegeven. Het decreet, waarbij Ceylon voor de Duit- schers gesloten wordt verklaard en hetwelk op 29 Augustus espireert, zal niet hernieuwd wor den. Vanwege de reeds sedert eenige dagen durende algemeene staking der havenarbeiders is te St. Petersburg.de staat van beleg afgekon digd i n f 18 n d, De Interparlementaire Unie. Uit Bern wordt aan het „Hbld." geseind onder dagteekening van gisteren In de vergadering der Interparlementaire Unie kwam het bij de behandeling van de mandaten tot een incident tusschen de heeren van Kol en Treub. De heer van Kol wees op het bestaan van den koelie-arbeid in de Nederlandsche kolo niën als publiekrechtelijke straf voor het niet nakomen van particuliere contracten en vroeg instelling van een studiecommissie voor die zaak. Mr. Treub had geen bezwaar hiertegen doch viel den heer van Kol scherp aan en zeide, dat deze niet sprak namens de Nederlandsche delegatie. Bedoelde koelie-diensten komen nog slechts op de buitenbezittingen voor. De rapporteur de heer Moutet nam daar nota van doch huldigde den heer van Kol als den pionier voor cle verbetering van het lot der inlanders. Het congres heeft besloten de gevraagde commissie te benoemen. Ged. Staten van Zuid-Holland. Beschikkende op het beroep van het bestuur der Vereeniging voor Gereformeerd School onderwijs te Vlaardingen tegen het besluit van den Raad dier gemeenten dd. 3 April waarbij op het door dat bestuur gedaan verzoek om ingevolge art. 72 der L. O.-wet 1920 gelden te mogen ontvangen voor den aanleg van een terrein' bestemd voor het houden van lichame lijke oefeningen ten behoeve van de leerlingen van de onder beheer dier Vereeniging staande bijzondere lagere school aan de Stationsstraat aldaar afwijzend is beschikt, hebben Ged. Sta ten van Zuid-Holland besloten, met vernieti ging van het besluit van den raad der gemeente Vlaardingen van 3 April 1924 te verklaren dat de in art. 72 der L. O.-wet 1920 bedoelde mede werking door den raad dier gemeente alsnog moet worden verleend. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben besloten te handhaven het besluit van den ge meenteraad van Brielle, waarbij aan J. de Klem, onderwijzer aan de eerste o. 1. school aldaar ongevraagd eeryol ontslag is verleend wegens opheffing zijner betrekking. De tabaksaccijns. Aan het Voorloopige Verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp'- tot verhooging van den accijns op tabak, wordt het volgende ont leend. Zeer velen leden hadden tegen dit wetsont werp ernstige bezwaren. Zij betreurden het zeer, dat reeds zoo kort na de invoering van den tabaksaccijns een voor stel tot verhooging wordt gedaan. Te meer past thans een woord van protest wijl de omstandigheden voor de tabaksnijver heid reeds geruimen tijd verre van gunstig zijn. Van 1916 tot Juli 1923 liep het aantal offeren, om haar ledige uren aan te vullen en aan haar droevige mijmeringen te ontkomen. Wanneer de oude Jacob in een praatzieke bui was, onderhield hij zijn bezoekster over de pracht van BurgauFIouse, over het voor deel, dat hij, Jacob, door zijn getrouwheid en zijn diensten steeds aan de beide takken der beroemde familie had bezorgd. Hij be schouwde het Huis Burgau zoo eenigszins als het zwart eikenhouten buffet in de eet zaal, dat niet blonk en zijn luister niet behield dan door de zorg en ijver waarmede Jacob het wreef. Vooral sprak hij veel over den jongen lord Jean. Na dezen naam met een soort tegenzin te hebben uitgesproken, zocht hij dit onderwerp met een blinde stijfhoofdigheid. Zijn herinnerin gen waren onuitwisbaar en hij stelde Jean aan Monica voor als een held, vurig en dapper, ja bijna volmaakt, zelfs in zijn jeugdige afdwalingen of onbezonnenheid. Maar hoe hij ook babbelde, de oude Jacob, verloor nooit het hoofd ondanks zijn schijnbare ■zorgeloosheid. Hij vertelde Monica niet meer dan hij meende dat, zij weten mocht. De ondeugende profetie van Jacob werd werkelijkheid. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1