sigarenmakers van 15.000 tot 10.000 terug. Het verbruik van sigaren in het binnenland is sedert 1914 met bijna 30 verminderd. Nieuwe accijnsverhooging zal nieuwe ver mindering van het gebruik ten gevolge hebben, met daaraan noodzakelijk verbonden vermeer dering van werkloosheid. Vele van deze leden zouden tegen het ont werp een belangrijk bezwaar minder hebben, indien de daarin vervatte regeling niet betee- kende een handhaving en toespitsing van de onjuiste verhouding tusschen de heffing op sigaten eenerzij ds en die op rooktabak en siga retten anderzijds. Met klem werd door deze leden aangedron gen op de door hen bepleite gelijkheid in hef fing. Voorts wenschten deze leden zeer ernstig te waarschuwen tegen het verhoogen van den accijns, voor zoover deze sigaren betreft. Een gelijk bedrag als door de regeering wordt verlang, zou naar hun meening kun nen wordt verkregen door een heffing van 19 op sigaren, 20 op rooktabak en 30 op si garetten. Godsdienst en zedelijkheid. Het strafproces van Leopold-Loeb, de beide jonge millionnair-misdadigers, die een kleinen buurjongen vermoordden om wille der sensatie, is te Chicago in vollen gang, onder geweldige, ziekelijke belangstelling natuurlijk. De weder- zijdsche millionnairsfamilies, de elite van Chi cago, de studenten der Universiteit van Chicago zijn present. Behalve dat Leopold, de intel- lectueele sadist, zijn strafproces in twaalf talen leest, heeft hij ook enkele cynische dingen ge zegd over de verhouding van godsdienst en zedelijkheid. De New-Yorksche correspondent der ,,N. R. C." schrijft hierover Leopold heeft iets terugstootends door de groo'te pedanterie, maar hij is een buitengewoon begaafde knaap, de „intellectueele" onder zijn kornuiten hard, cynisch, door en door ge kunsteld, nooit moede zijn principe ,,er bestaat geen verschil tusschen goed en kwaad" aan zijn hoorders op te dringen. „Tot mijn achtste jaar ontving ik godsdienstonderricht na dien tijd besloot ik den godsdienst buiten te sluiten. Tot mijn tiende jaar heeft men getracht een geweten in mij te stampen na dien heb ik getracht het er uit te stampen. Moord is niet ongeoorloofd het leven is volstrekt niet zoo belangrijk, dat wij dit niet van ons zelf of ande ren mogen nemen. Vindt de maatschappij, dat ik het leven van dit jongetje met mijn eigen leven betalen moet me voici. Ik zou het niet zelf gekozen hebben, reeds nu te sterven, maar het sterven is een te kort proces om er veel woorden over vuil te maken. Ashes to ashes and to sustEr is geen verschil tusschen den dood van een mensch of van een dier. De eenige manier, waarop je na kunt gaan of je gelijk hebt gehad of niet, is door zelf te sterven." Zoo bralt het jonge mensch verder, er nog aan toe voegend, dat het zijn eenige wensch is, het menschdom er van te overtuigen, dat zijn po sitie slechts de consequentie is zijner opvat tingen. Vele ouderen hooren in Leopolds be weringen den geest van den tijd. Zij klagen, dat er onder de jongeren zoo velen zijn, die deze cynische spreek- en denkwijze met Leopold deelen, al is het dan waar dat bij de meesten het zich tot theorieën bepaalt. „Zoo bralt het jonge mensch verder," schrijft de liberale correspondent. Maar hoe zal de zedenleer-zonder-God dezen knappen kwajongen van ongelijk overtuigen De heeren van de vrijheid zweren bij Kant en diens k ategorischen imperatief en meer van dergelijke modern-ethische uitvindsels. Doch er staat geschreven „Ik ben de Heer uw God Gij zult niet doodslaan Als de wet van de Sinai bindend is, dan „bralt" Leopold inderdaad. Maar dan zijn met hem ook de ongeloovige levens- en wereldbeschouwingen schuldig, die geregeld in de liberale pers verdedigd worden en die dezen jongenskop op hol hebben gebracht. De heeren schrikken terug voor de consequen ties. Leopold nietdat. is het eenige verschil tusschen den jongen God-vergeten millionnair en den zelfvoldanen burgerman, die 't zonder God en Godsdienst meent te kunnen stellen. l)c nieuwe postzegels. De nieuwe postzegels van Chris Lebeau van 1 2 27a en 4 cent die de postzegels van de Klerk (1 en 2 cent) de Koos (27a ct.) en v. d. Vecht (4 ct.) zullen vervangen zullen naar het Vad." meldt, weldra verkrijgbaar zijn. De blauwe van 4 cent is reeds te koop. Lebeau heeft zijn oorspronkelijk ontwerp wel gewijzigd, doch niet geheel veranderd. De postduif, die boven aan het zegel is geteekend, is thans met geheel en face te zien, maar houdt den kop naar links. De andere kleuren van deze serie zijn 1 cent (rood), 2 cent (oranje) en 27s cent (groen). Het formaat is even groot als de vroegere zegels, evenals de nieuwe postzegels met de beeltenis van de Koningin door Jan Veth. Men weet, dat de nieuwe zegels van één type zullen zijn, nl. 4 door Chris Lebeau ontworpen en de overige door Jan Veth. De oude zegels van 1, 2, 27s en 4 ct. worden niet meer bijgemaakt en opgebruikt, evenals de Koninginnezegels en de mooie jubileumzegels van W. A. van Konijnenburg. De nieuwe postzegels van Jan Veth, die bij 5 cent beginnen, zijn eenvoudig. De Koningin kijkt naar links. Bovenin staat in een cirkel Nederland en in de onderste helft van den cirkel Postzegel. Aan den onderdant staat duidelijk het waardecijfer. Buitenlandsehe briefkaarten. Herman Hana heeft in opdracht van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie een buitenlandsehe briefkaart ontworpen. Een deel van de voorzijde van de kaart, die in rood af gedrukt is, is gevuld met teekeningen van Ber- lage van Hollands stedenschoon. Verder zullen briefkaarten met andere gezichten verschijnen. Arbeid op Zondag. Dr. Schokking heeft namens de Chr. His. Par tij een brief aan den minister van arbeid gericht, waarin gewezen wordt op de ontevredenheid die onder de bevolking van Ede ontstaan is, door het verleenen van vergunning tot arbeid op Zondag op de kunstzijdefabriek aldaar, waardoor, naar de heer Schokking schrijft, het meerendeel der bewoners zich in hun godsdienstige over tuiging aangerand gevoelt. De Fransche gezant. Naar het U.D. meldt., heeft gister de Fransche gezant, de heer Benoist, vergezeld van den Franschen handelsattaché, den heer Glaser, een bezoek aan Utrecht gebracht en daar ver schillende industrieën bezichtigd. In den ochtend werd een bezoek gebracht aan Jaffa aan den Vleutenscheweg, daarna aan Werkspoor, en tegen het eind van den morgen aan de fabrieken van de N.V. de Muinck Keizer onder Zuilen. In den middag werd naar Zeist gereden, waar de Gerofabriek bezichtigd werd. Op de- staalfabrieken hebben de Fransche be zoekers o.m. het bedrijf van hetjstaalgieten kun nen gadeslaan. Krankzinnigen in Gelderland In Gelderland is het aantal behoeftige krank zinnigen in de jaren 1903 tot 1924 gestegen van 628 tot 1458, een vermeerdering van 132 pet., bij een aanwas van de bevolking van 23 pet. Nederland en Belgic. Naar aanleiding van berichten uit Brussel en Genève, dat de Belgische en de Nederlandsche ministers van buitenlandsehe zakeu van hun aanwezigheid te Genève gebruik zullen maken om met elkaar een aantal Belgische-Nederland- sche vraagstukken te bespreken, schrijft Laatste Nieuws Naar wij uit zeer betrouwbare bron verne men, zijn deze berichten zoo niet geheel onjuist, dan toch voorbarig. Van eenige afspraak tot het houden van een dergelijke bespreking is niets bekend. Toch wordt het niet onmogelijk geacht, dat het gelijktijdig verblijven van ge noemde ministers te Genjve wel eens aanlei ding zou kunnen geven tot het wisselen van ge dachten over zekere tusschenBelgië en Nederland hangend zijnde viaagstukken. Officieel is echter niets in dien zin voorbereid of afgesproken. De annexionistische Nation Beige komt in verband met zekere geruchten, als zouden Theu- nis en Herriot op de conferentie in Londen eischen hebben gesteld betreffende de militaire veiligheid van België en Frankrijk, waarbij ook de positie van Nederlandsch Limburg ter sprake zou zijn gebracht op haar thema verdediging van de Limburgsche Maas terug. Ditmaal echter met een variante. Het blad zegt namelijk, reke ning te willen houden met het fait accompli van incorporatie van Limburg bij Nederland, maar betoogt eenige regels verder, dat waar de Ne derlanders van versterken van Limburg niet willen hooren, Frankrijk en België voor de vraag worden gesteld, of zij het dan maar niet zelf zouden doen. Wij, aldus het besluit van de Nation Beige, houden er absoluut niet van, nogmaals slachtoffers te worden van een invasie en zullen daarbij desnoods het voorbeeld volgen der Hollanders zelf, die een deel van de achttiende eeuw in ons land garnizoenen hebben gehouden om zich te beschermen tegen Frankrijk. Gister namiddag had volgens de „Tel." de Nederlandsche gezant te Brussel met minister Hymans een onderhoud over de Hollandsch- Belgische betrekkingen. Naar ik verneem, wer den regelingen getroffen ten einde te Genève de hangende kwesties te bespreken met minister Van Karnebeek. De heer Hijmans is heden naar Geneve ver trokken. R. K. Beroepskeuze-organisatie. De tweedaagsche R. K. vacantieleergang in beroepskeuzevoorlichting te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te houden, werd gistermorgen geopend door den voorzitter prof. dr. Jac. van Ginneken S. J., die de strekking van deze bijeenkomst aldus formuleerde „Men moet geen beroep hebben maar ieder moet zijn beroep zijn.l' Dit was zoo in den goeden ouden tijd der Middeleeuwen. Men had toen heele geslachten bakkers, timmer lieden, geneesheeren, muzikanten enz. Toen groeide de jongen op in het milieu in de sfeer van het werk van zijn vader het vak gaf dien tengevolge een resonantie in de eigen persoon lijkheid. Dit missen wij thans wij moeten daar om dit gemis trachten aan te vullen door een rationeele beroepskeuze, moeten de school maken tot een leerschool voor het beroep. Bij elke beroepskeuze moet en mag de neiging den doorslag geven, mits deze neiging berust op gave en degelijke kennis d. w. z. een neiging voor een vak, die berust op kennis er van al is deze kennis dan ook een jongens- of meisjes achtige. Want dit staat vast er moet een neiging voor zijn de neiging toch is de getuige van de geschiktheid. Deze neiging nu dient gecontro leerd te worden en daarbij moet de psychotech niek de behulpzame hand bieden al beseft spr. heel goed dat de psychotechniek haar grenzen heeft. Als regel zal liet individu zelf het best zijn neiging kennen maar toch is dit lang niet altijd het geval. In vele onzekere gevallen zal de psychotechniek dan ook wel degelijk raad kunnen geven. De beroepskeuze heeft ook en niet in de laatste plaats haar ethische en religieuze zijde. Iedereen is immers geschapen om God een individueelen dienst te bewijzen. Dit geldt on getwijfeld ook wat het beroep betreft. De groote meerderheid der menschen moet zelfs in haar beroep haar persoonlijkheid zoeken. Dat bij de keuze van het beroep de gevaren voor de ziel een groote beteekenis kunnen hebben spreekt van zelf. Daarom mag een Roomsch-Katholiek het advies in zake beroepskeuze niet toever trouwen aan niet-gelcofsgenooten. Tot hoever moet de invloed van den beroeps adviseur gaan Van dwang mag geen sprake zijn het beginsel der vrijheid moet worden gehandhaafd. Wel zijn er allerlei gevallen waar in men aandrang mag uitoefenen als b.v. op een volksschool een jongen uit een zeer gede genereerd milieu is, wiens broeder venter is geworden of welk ongeschoold beroep ook uit oefend, dan moet men wil men zoo'n jongen een dienst bewijzen, wel degelijk eenige pressie uitoefenen om hem tot een geschoold vak te doen besluiten. Vervolgens sprak rector B. H. de Groot over beroepskeuze en jeugdorganisatie. In de middagvergadering gaf de heer G. D. Zegers een zeer rijk gedocumenteerd historisch overzicht om aan te toonen, dat den Roomsch- Katholieken die steeds principieel tegen over heidsregeling van de beroepskeuze zijn geweest in verband met pogingen van andere zijde in die richting ten onrechte wordt verweten, rust verstoorders te zijnde katholieken zetten slechts hun tradities voort. Ook' door anders denkenden is herhaaldelijk erkend, dat de katholieken hier vóór waren en daarom gaat het niet aan te doen alsof zij nu een andersmans werk willen verstoren en achteraf eigen wegen kiezen. Wat het ambachtsonderwijs betreft achtte de heer Huib Luns directeur der rijksteeken- school te Amsterdam, ook voor den a.s. hand works- of ambachtsman en vrouw een bureau voor beroepskeuze-voorlichting dat studeert en richting geeft een eisch van den tijd. Voor katholieken natuurlijk een katholiek bureau. Internationale handel en jarbeurzen. Hoewel het instituut van Jaarmarkten reeds zeer oud is en ook wij in ons land reeds zeer lang deze markten kennen, hebben zij in dezen tijd aangeduid met den naam van Jaarbeurzen gedurende de laatste jaren een groote ontwikke ling gekregen. De internationale Jaarbeurs te Keulen, die van 14 tot 19 September a.s. aldaar gehouden wordt, is een voorbeeld van moderne organisatie, De vijf groote uit beton en steen opgetrokken tentoonstellingshallen hebben een oppervlakte van 32.281 M2 en bieden koopers en verkoopers een uitstekende gelegenheid op rustige wijze za ken te doen. Daarnaast zijn er dertien „Garten- halle" die nog een oppervlakte hebben van 13.323 M2, zoodat de totale jaarbeursruimte te Keulen 45.604 M2 bedraagt. De jaarbeursterreinen te Keulen zijn bijzonder gunstig gelegen aan belangrijke spoorwegknoop punten, de stations-Keulen en Keulen-Deutz en direct aan den Rijn. Uit Nederland b.v. kunnen de goederen geheel per schip direct naar de Messe- terreinen gebracht worden. Voor goederen, die per trein arriveeren, is over de terreinen een spoorweg aangelegd. Zijn dit reeds gunstige omstandigheden voor de jaarbeurs te Keulen, van groot belang is ook, dat Keulen als handelsstad het centrum vormt van het belangrijkste industriegebied van Euro pa het Rughrgebied, van het Westfaalsche industriegebied en van het Rijnlandsche land bouwgebied. Daarenboven vormt Keulen thans de verbinding tusschen het bezette en onbezette gebied van Duitschland. Bij een bezoek aan de Messe zal men alleen reeds door de geheele organisatie alleen kunnen waarnemen wat de Duitsche industrie en de Duitsche handel, zelfs in deze tijden van druk, nog kunnen presteeren. De concurrentie van buitenlandsehe firma's, die eveneens op deze Jaarbeurs kunnen exposeeren, is een aanmoedi ging voor alle deelnemers aan de Jaarbeurs het beste te geven wat er te geven valt. Bij datzelfde bezoeK zal men voorts practisch kunnen waarnemen, dat de theorie, dat Jaar beurzen den internationalen handel bevorderen, juist is. Uit alle landen komen op een dergelijke Jaarbeurs koopers en verkoopers tot elkaar. Het is een feit, dat in sommige branches niet altijd groote zaken worden gedaan, althans direct niet. Doch het is in de practijk gebleken, dat firma's, die hun producten eenmaal ter Jaar beurs hebben gebracht, steeds terugkeeren, ook al zijn de directe resultaaten niet schitterend. Doch zij weten en hebben ondervonden, dat op een Jaarbeurs aangeknoopte relaties later tot zaken zullen leiden. Voor de koopers geldt het zelfde. Al slagen zij er niet direct in te koopen omdat hun de markt op het oogenglil- niet gunstig lijkt, het feit, dat zij kennis hebben kunnen nemen van al het nieu we, dat op de markt gebracht wordt, van den prijsstandaard op de internationale markt, be teek ent voldoende om hen tot vaste bezoekers van alle jaarbeurzen te maken, die voor hen te bereiken zijn. Dit is de oorzaak van het groote succes van de meeste jaarbeurzen, die gedurende de laatste jaren zijn ontstaan of tot groote ontwikkeling zijn gekomen. De internationale Jaarbeurzen hebben in onze economische samenleving een vaste plaats veroverd en haar ontwikkeling be- teekent de ontwikkeling van den internationalen handel. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Wijziging verordening voorkoming brandgevaar. De Commissie voor strafverordeningen schrijft aan den Raad Ter tegemoetkoming aan de opmerkingen, ih Uw vergadering van den 25enJulij.l. door een Uwer leden gemaakt, hebben wij de eer U mede te deelen, dat het ons gewenscht voorkomt in de ontwerp-wijziging van nevenvermelde verordening, welke wij U bij ons schrijven van 16 Juli j.l. aanboden, eenige redactioneele ver anderingen aan te brengen. Behalve de reeds door ons voorgestelde wij zigingen van het tweede lid van artikel 4 der verordening, ware aldaar nog in plaats van „gedaan" te lezen „gegeven", zoodat artikel 1 van de ontwerp-wijziging thans moet luiden als volgt Artikel 1. Het tweede lid van artikel 4 wordt gelezen als volgt „Op last, door of namens den Com mandant der Brandweer gegeven, moet, binnen driemaal 24 uur na het geven van dien last, door den persoon in het vorig lid bedoeld, ten genoege van den Commandant der Brandweer worden aangetoond, dat aan die verplichting is voldaan." Vervolgens ware in den aanhef van artikel 25 der verordening in plaats van of in geval van vergunning als bedoeld in het -laatste lid van dit artikel" te lezen „behoudens het be paalde bij het laatste lid van dit artikel en zou aldaar de verwijzing naar artikel 27 kunnen vervallen terwijl in plaats van ,,in een gebouw" ware te lezen „in een gebouw of getimmerte". Verder zou het voorgestelde laatste lid van dit artikel nog eenigszins kunnen worden aange vuld. Duidelijkheidshalve laten wij artikel 5 der ontwerp-wijziging zooals het in verband met het voorgaande thans komt te luiden hieronder volgen Artikel 5. De aanhef van artikel 25 wordt gelezen als volgt „Uitgezonderd in geval van krachtens de Hinderwet verkregen vergunning is het, be houdens het bepaalde bij het laatste lid van dit artikel, verboden in een gebouw of getimmerte of op een terrein." Voorts wordt onder lo. van artikel 25 in plaats van „50 Liter" gelezen „20 Liter." Ten slotte wordt aan artikel 25 een nieuw lid toegevoegd, luidende als volgt „Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd op door hen te stellen voorwaarden vergunning te verleenen tot het voorhanden hebben van de onder lo. genoemde stoffen, voorzoover deze afzonderlijk of gezamenlijk een hoeveelheid van 50 Liter niet te boven gaan, en vrijstelling te verleenen voor het verbod om die stoffen voorhanden te hebben anders dan in gesloten metalen bussen, ieder ten hoogste 10 Liter in houdende." Wij hebben de eer Uw Raad voor te stellen de als voren veranderde ontwerp-wijziging wel te willen vaststellen. M eikver koop op Zondag. In Uw vergadering van 4 Juli j.l. werd be sloten een verbodsbepaling in het leven te roepen krachtens welke het verboden zal zijn „des Zon dags melk of melkproducten op of aan den open baren weg te venten of aan de woningen dei- verbruikers af te leveren" met dien verstande, dat deze bepaling niet van toepassing zal zijn voorzoover het betreft de levering aan zieken huizen, gestichten, enz., terwijl Burgemeester en Wethouders in geval van onvoldoenden melkaanvoer op Zaterdag bevoegd moeten zijn om ontheffing van het verbod te verleenen. Voorts besloot Uw Raad deze zaak te stellen in handen onzer Commissie, opdat door deze Commissie de bepaling worde geredigeerd. Uitgaande van het raadsbesluit hebben wij de eer dienovereenkomstig U hierbij aan te bieden een ontwerp-verbodsbepaling zooals door U wordt bedoeld, zonder dat onze Commissie zich omtrent de wenschelijkheid der bepaling zelf uitspreekt. Wij stellen U voor deze bepaling op te nemen in de Verordening ter handhaving van de open bare orde en op de openbare reinheid en ge zondheid te Schiedam, daar in de artikelen 41 tot 43 deze verordening reeds eenige bepalingen betreffende den verkoop op den openbaren weg en aan de huizen voorkomen. De Raad der Gemeente Schiedam Gelet op zijn besluit genomen in de openbare vergadering van 4 Juli 1924, betreffende den verkoop van melk en melkproducten op of aan den openbaren weg op Zondagen Gezien het schrijven van de Commissie voor de Strafverordeningen van 16 Juli 1924 Besluit Vast te stellen de volgende verordening VERORDENING tot wijziging der ver ordening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezond heid te Schiedam (Gemeenteblad no. 18 van 1922 en no. 15 van 1923). Artikel 1. Tusschen de artikelen 41 en 42 van de in het hoofd dezer genoemde verordening wordt in gevoegd een nieuw artikel, art. 41 bis, luidende als volgt Artikel 41bis. „Onverminderd het bepaalde bij de wet van 1 Maart 1815 Staatsblad no. 21 (Zondagswet) is het verboden des Zondags melk of melkpro ducten op of aan den openbaren weg te venten of aan de huizen te verkoopen of te leveren. Dit verbod is niet van toepassing voorzoover het betreft den verkoop of de levering aan zie kenhuizen, gestichten, bakkerijen, hotels, café's, restaurants en dergelijke inrichtingen of indien de verkoop of levering op medisch voorschrift geschiedt. Ingeval van onvoldoenden melkaanvoer op Zaterdag zijn Burgemeester en Wethouders bevoegd van dit verbod ontheffing te verleenen. Artikel 2. In den aanhef van art. 42 wordt in plaats

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2