van „Hel is verboden" gelezen „Onverminderd het bepaalde bij art. 41 bis is het verboden". De Adore Te-film. Als een bewijs hoe de officieele Adore Te-film die wij over twee weken ook hier kunnen bewon deren, overal inslaat, ontleenen wij aan de „Msb.' een bericht over den triomftocht der genoemde film in het Bossche diocees. „Zondagavond 24 Augustus is de reeks van elf voorstellingen in de stad Den Bosch ge sloten met een overweldigend succes. De zaal was vol en volgepropt met bezoekers, waarvan velen tot ver uit de provincie gekomen wa ren. Het aantal betalende bezoekers bedraagt in totaal ruim 8000. En hierin, dat de toe loop bij iedere uitvoering stijgende was, is wel het beste bewijs gelegen, dat geen reclame, maar de film zelf om zijn schoonheid en rijk dom de menschen heeft getrokken. Zondagmiddag was het uitvoering voor de schoolvrije jeugd. Z. D. H. Mgr. Diepen heeft deze Voorstelling met zijn hooge tegenwoor digheid willen opluisteren en de kinderen toe gesproken om ze voor het middelpunt van den inhoud der film, de H. Eucharistie, geestdriftig te stemmen." De Tariefwet. De N.V. Handelmaatschappij voorheen Frans Zoetmulder, gevestigd alhier, heeft in een adres aan den minister van financiën haar adhaesie betuigd met de voorgestelde verlaging van het invoerrecht op ethjd-alcohol en aangedrongen op afschaffing van het invoerrecht op methyl alcohol, althans methylalcolhol niet zwaarder te belasten dan voor ethylalcohol in het regec- rings-ontwerp geschiedt. Rijwielbelasting. Morgen zal begonnen worden met het bekeu ren van fietsrijders, wier fiets niet voorzien is van een belastingplaatje. Een interessant karwei. Een Engelsch schip dat twee jaar onder water gelegen heeft en onlangs werd gelicht, is gister vanuit Engeland naar de Nieuwe Waterweg al hier, gesleept, om daar weer zeeklaar gemaakt te worden. Op deze interessante karwei hopen wij morgen nog terug te komen. Bij Kon. besluit van 28 Ju 1 i i s aan den heer J. A. J. Nolet, voorzitter van het Roomsch-Katholiek parochiaal armbestuur al hier, verlof verleend tot het aannemen van de onderscheiding van ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, van den Heiligen Stoel. Een zekere C. N. die met zijn woonschip in de Wilhelminahaven ligt, had gisteravond bij zijn bezoek aan de zwemschool zijn rijwiel terzijde van het gebouw gezet en bij 't naar huis gaan daar niet meer aan gedacht. Toen vanmorgen zijn geheugen begon te werken en hij zich in allereil naar de zwemschool begaf was zijn karretje gevlogen. Gistermiddag hebben twee kwajongens op het terrein van de werf Gusto een koperen controleklok gestolen. Toen zij zich met de buit huiswaarts wilde begeven werden zij echter gesnapt door den portier, die hun het gestolene ontnam. Door den heer H ij man is als lid van den gemeenteraad Burgemeester en Wet houders verzocht, hem op Dinsdag, 2 September a.s. in de gelegenheid te stellen te bespreken de samenstelling van de Commissie van het Bur gerlijk Armbestuur, in verband met de benoe ming van een lid voor bedoeld bestuur in de Raadsvergadering van 14 Augustus. UIT OVERSCHIE. Het 13-jarige dochtertje van J. Wensveen is gister bij het visschen in de Schie te water ge raakt en verdronken. Gemengd Nieuws. De verbrande a u t o b u s. Uit Zwolle meldt men ons over dit vreeselijke ongeluk nog het volgende Het was feest te Raalte en talrijk waren de bezoekers, die eerst tegen twaalf uur huiswaarts keerden. De autobus van de gebr. Doevelaar, die nog niet geheel gereed was, maar toch al in gebruik was genomen, was bijna geheel gevuld. Even voor Ideino kwam er een defect aan den motor. Deze stopte en de bestuurder, Jan Doeve laar, zette den wagen aan den kant van den weg. Daar stond de wagen, toen er zeven fiet sers, die eveneens van het feest terugkeerden, passeerden. Dezen zagen plotseling hooge vlam men voor den auto uitslaan. Oogenblikkelijk snelden zij te hulp om te redden wat er te redden viel. Een der inzittenden, G. J. Kempen uit Wijhe, had de tegenwoordigheid van geest een ruit in te slaan en zoo uit den wagen te komen. Op dezelfde wijze wisten de gebroeders Doevelaar zich in veiligheid te brengen, hoewel de kleeren van Jan Doevelaar reeds in brand stonden. Door dat hij zich in een sloot liet vallen, waren zijn verwondingen niet zoo ernstig. Ontzettende tooneelen speelden zich in de autobus af. Allen die er nog in zaten, waarschijn lijk 12 personen, drongen naar het portier aande achterzijde, dat echter niet open kon. De zeven fietsers deden wat zij konden. Zes personen wei den uit den auto gehaald,n.l. Tonia Hageman uit Raalte, Willem Bannink uiL Wijhe, G. J. Brou wer uit Raalte, Anton ten Dam uit Diepenveen, Dina ten Dam uit Raalte, en J. W. Neyenkamp uit Raalte. Alle zes wa.en gewond, doch het ergst waren er aan toe Tonia Hageman en Wil lem Bannink. Dezen werden per auto naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd hun toestand was vanmorgen redelijk Het gelaat van Bannink, is geheel verbrand. De hitte was zoo ontzettend geworden dat er van verdere redding geen sprake was. De wagen stond witgloeiend. Daarbinnen was het geheel stil geworden. In 5 minuten had zich de heele tragedie afge speeld. Toen de grootste hitte voorbij was, kon men de gevolgen overzien. Achterin den hoek van de autobus gedrukt zaten twee dooden rechtop de eenigen die nog te herkennen waren. Het ware Alberta Kappert en Anton Brouwer. Achter in het middenvak lag een verwarde massa, men kon alleen zien dat zij bestond uit ten minste twee lijken van mannen en één van een vrouw. Over de oorzaak van den brand is niets met zekerheid te zeggen. Vast slaat dat deze is aan gekomen bij de zitplaats van den bestuurder. De motor zelf is niet verbrand. Get waarschijn lijkst is dat er door onvoorzichtigheid brand is ontstaan bij het bijvullen van benzine. Wel had een meisje, dat kort te voren de autobus had verlaten, geklaagd over de hitte, en zij had tot een vriendin gezegd het is net of er iets brandt. De auto bevatte de verkoolde lijken van zes personen, n.l. de dames B. Kappert, C. en A. Schaasbergen uitRaalte, en de heerenA.Brouwer, uit Raalte, T. Neuzink, uit Wesepe, en G. Wis- sink uit Raalte. Ongebande rolleerde sigaren. Tijdens een transport van groote partijen tabak en sigaren is te Valkenswaard door rijksambte naren een vrachtwagen gecontroleerd, waarna voor ongeveer 600 gulden ongebanderolleerde sigaren werden ingeslaggenomen. Windhoos. Men meldt uit Brielle d.d. 27 Aug. In den polder Rugge alhier woedde heden nacht een windhoos. Een watermolentje werd van zijn plaats opgenomen en neergesmakt op een stuk weiland, tientallen meters verder. Van een huis aan den Straatweg zijn de vor sten van het dak afgerukt. In de gemeenten Vierpolders, Nieuwersluis en Heenvliet werden de veldvruchten van het land opgenomen en een eind verder neergeworpen. De Haagsche politie ontvangt nog steeds aanwijzingen inzake den moord op den heer v.d. S., in de 2e Riemerstraat in Den Haag, aanwijzingen, waarop telkens een onder zoek wordt voortgebouwd tot nu toe nog steeds zonder succes. Men heeft thans besloten, een belooning van 400 beschikbaar te stellen voor dengeen, die aan de politie zoodanige inlichtin gen kan verschaffen, dat deze binnen een jaar tot opsporing en veroordeeling van den dader leiden. Inlichtingen worden ingewacht bij den com missaris der afd. C. Alexanderplein te 's-Graven- hage. Een geweldige aardverschui ving dreigt in het Rijndal in het Zwitsersch kanton St. Gallen, waar tengevolge van ondermij ning van den bodem door stortregens 'n beboscht terrein, lang vijftienhonderd meter en honderd meter breed, in beweging is. Het graantekort in Rusland. In No. 181 van de officieele financieele mede- deelingen der regeering verklaart de Sovjet- commissaris van Financiën Sokolnikof, dat er voor de eerstkomende 8 of 9 maandenj geen sprake kan zijn van eenige uitvoer van graan. Bovendien moeten alle reservevoorraden, aldus heet het verder, in het land gehouden worden, daar anders een algemeene prijsstijging het gevolg zou zijn, welke tot inflatie en den val van het nieuwe betaalmiddel zou leiden. So kolnikof erkent verder, dat de stopzetting van den graanuitvoer uiteraard de stopzetting van de veiwachte en zoozeer gewenschte toevloeiing van buitenlandsche geldmiddelen tengevolge zal hebben. Alle verliezen in dezen zin zullen echter volgens hem gecompenseerd worden door de leening, welke Groot-Brittanië zal toestaan, en door credieten op korten termijn en door de betalingen, welke de buitenlandsche concessionarissen aan de schatkist zullen doen, Massa-executies. Naar de bladen mel den, heeft de revolutionnaire rechtbank te Kiëf 24 leden van een contra-revolutionnaire organisatie ter dood veroordeeld. De voltrek king van het vonnis geschiedde onmiddellijk. Onder de veroordeelden bevond zich een vrouw. Een ongeval in een Belgische m ij n. Den instorting in de kolenmijn van Win- terslag heeft den dood van drie mijnwerkers veroorzaakt. Een vierde is zwaar gekwetst. Een ingenieur en tien arbeiders werden zonder letsel naar boven gehaald. Overstroomingen in Australië. Hevige regens boven het tarweverbouwend gebied van Australië hebben ernstige overstroo mingen ten gevolge gehad in sommige platte landsdistricten in den staat Victoria. Ook eenige voorsteden van Melbourne staan onder water. De Murreyrivier is snel stijgende en men vreest ook hier voor een ernstige overstrooming. De Volkenbond en de H. H. Plaatsen in Palestina. De Volken bond zal spoedig bij elkaar komen. Reeds lang is het vraagstuk van de bescherming der Heilige Plaatsen aan de orde. Toen deze kwestie de laatste maal besproken zou worden is ze uit gesteld op grond van motieven, die niet precies werden genoemd, maar die of een oneeuigheid tusschen de grootmachten deed vermoeden of een pressie van buiten, waarvan den aard niet vast te stellen was. Toch is het van groot belang, dat dit vraag stuk, vanwege zijn groote moreele beteekenis, niet in het vergeetboek geraakt. Iedereen weet zonder dat het met evenveel woorden gezegd wordt dat de toestand in Palestina verre van geruststellend is dat de religieuse en economische gedachte van het Zien sme haar failliet tegemoet gaat en dat de t< genwoordigheid van de Engelsche troepen reeds voldoende is, om een burgeroorlog te doen ontbranden. Redenen t,e meer om in verband m.t de Heilige Plaatsen een vaste proteetie-re- geling te ontwerpen, welke beveiligt tegen de wisselvalligheden der gebeurtenissen en de terugslagen van politieke oneenigheden. België mag. noch kan. zich buiten deze kwestie houden hoewel het helaas in Palestina geen invloed heeft, is het toch aan het. Heilige Land door een oude helden-traditie gebonden, die een van zijn heerlij kso he sieraden is in zijn vaderlandsebe geschiedenis. Laten de gedelegeerden naar den Volkenbond, aldus schrijft de Libre Belgique", dit.gedachtig zijn Strenge maatregelen. Het nieuwe Hoagaarsche wetboek van strafrecht bevat thans ontwerpen, die door de Commissie der Nationale Vergadering .reeds zijn aangenomen, en waaraan, gezien de leemten in het verouderde Wetboek, groote behoeftebestond. iEr wordt in bepaald Wie God, het geloof in God of de door den Staat erkende Godsdiensten hoont, bespot of in het openbaar belastert, wordt gestraft met drie jaar gevangenisstraf. (Oor spronkelijk was de straf gesteld op vijf jaar.) Zij, die tegen godsdienst of godsdienstig gevoel ergernisgevend opstoken, ontvangen eenzelfde straf. Zij die hoonen, bespotten of beschimpen de genen, die, tot een duel uitgedaagd, deze uit daging niet aangeven of weigeren te duelleeren, Worden gestraft met één jaar gevangenisstraf. Eveneens ontvangen zij een straf, die tot duel leeren aansporen. In geval duelleerenden of hun secondanten geen ernstige pogingen doen, de zaak door een eereraad van drie leden in der minne te schikken, kunnen zij tot kerkerstraf veroordeeld worden. Telegrammen. NA DE LONDEN,SCHE CONFERENTIE. LONDEN, 28 Aug. (draadloos) De interparle mentaire conferentie te Bern heeft, na een rede van den vroegeren Duitschen staatssecretaris Domburg, een resolutie aangenomen, waarin tevredenheid met het resultaat van de conferen tie te Londen uitgedrukt wordt en men aandringt op een uitvoering van de bepaling in een welwil- lenden geest. MUSSOLINI. BERLIJN, 28 Aüg. (draadloos) Mussolini zal, volgens een telegram uit Rome, deelnemen aan de vergadering van den Volkenbond te Géneve.Hij zal daar op 3 September aankomen. FRANSCHE EN DUITSCHE INDUSTRIE. BERLIJN, 28 Aug. (draadloos) Tusschen de Fransche en Duitsche potasch-industrie, is een overeenkomst tot stand gekomen, ter verdee ling van de Amerikaansche markten. De ver- dpeling is vastgesteld op resp. 37 1/2 en 627, Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen, later toenemende W. tot Z. wind, tijdelijk op klarend, later toenemende bewolking, met kans op regen, iets warmer. Valsehe munters. Men meldt ons uit Rotterdam Gister zijn dooi de centrale recherche in de Oppert alhier twee mannen aangehouden, die poogden valsehe rijks daalders uit te geven. Van verschillende winke liers hier ter stede, waren de laatste dagen berich ten binnengekomen over bedoelde mannen, waar door een nauwkeurig signalement werd verkre gen. Toen beide mannen aangehouden werden bleken zij genaamd te zijn J. W. en A. v.H. Ten hpize van J. W. wonende in de Eleonorastraat werden de benoodigdheden voor het vervaardi gen van de valsehe munten in beslag genomen. Beide zijn achter slot gezet. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 27 Aug. 28 Aug. 11 59 /11.58s/, - 0.61s/,* - 0.611'/ - 14 01V, -13.917, België - 12.957* - 12.90 Zwitserland -48.377, -48 51 - 2.58 - 2 587, Weenen - 0.00s/, - 0.00»/, Kopenhagen -41.75 -41 80 Stockholm -68 65 - 68.60 -35 70 - 35.75 Madrid -34 25 -34.20 -U 44 - 11.45 per blllioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 27 Aug. 28 Aug. Londen 11 597, 11.587, Berlijn- - - - 0.61s/8* - 0.617a* Parijs - 14.017: - 13 95 - 12.977, - 12.90 Zwitserland - 48.40 - 48 50 Weenen -0.0036 s/8 -0.00367: - 41.80 - 41.75 Stockholm - 68.60 - 68 65 - 35.50 - 35 60 New-York™ -2.58 - 2.587, per billioen. Kerknieuws. Naar de Missie. Naar uit Brussel wordt gemeld, bevinden zich onder de 50 missionarissen van Scheut, die eerst daags naar de missiën zullen vertrekken, de Nederlandsche paters Karei Dekkers, van Ber- gen-op-Zoom en Marl in Vermeulen, van Ouden bosch, die zich beiden naar de Chineesche mis sies begeven. SPORT. WIELRENNEN. A an de Rottcrdamsclie baan. Zooals men weet zou P. van Kempen gister avond op de Rotterdamsche baan een aanval doen op het werelduurrecord zonder gangmaking, dat met 44 K.M. 247 M. ten name staat van den Zwitser Oscar Egg. Er is echter niet van ge komen nadat er een paar wedstrijdjes voor nieu welingen verreden waren, begon het te regenen en de baan was al spoedig zoo nat, dat van Kem pen er niet aan denken kon te starten. Men heeft nog getracht het hout droog te branden, maar het resultaat was niet zooals men gehoopt had. Van Kempen probeerde het nog even, maar toen verdween hij voorgoed in de kleedkamer. Vanavond om half 8 zal van Kempen nu, bij gunstig weer, zijn stoute poging wagen. WATERPOLO. Het programma van Zondag luidt Eerste klasse B U.Z.C.ID.J.K.I. Tweede klasse C. UtrechtU.Z.C.IIY II. Kampioenschap tweede klasseAmersfoort of UtrechtWinnaar WestZwarte Water I (Zwolle). Promotie tweede klasse UtrechtS.Z.C.I R.Z.G.I. Vanavond spelen alhier om het kampioen schap tweede klasse dames S.Z.C.IH.D.Z.II. Rechtzaken. Verduistering door eeu kapitein. De Krijgsraad te 's Hértogenbosch heeft den kapitein der militaire administratie J. K. R„ veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met ontslag uit den militairen dienst met ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen, wegens het als ambtenaar opzettelijk geld, dat hij in zijn bediening onder zich had, verduisteren. Zooals men zich herinneren zal, betrof het een bedrag van ruim 40.000de kapitein had de wijk genomen naar het buitenland en werd te Athene gearresteerd. Burgerlijke Stand, Geboren: Aug. 26. Trientje d.v. H. A. Bos en F. Begeman, Bleekerstraat. 27. Petrus Johannes z.v. M. J. Pijnen en J. W. van Eeden, Singel. Overleden: Aug. 26. Jacobus Groenendaal oud 6 dagen, Vellevest. Cornelis Kosterise, oud 79 j. en 8 mnd, Klaaswaalschestraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 28 Aug. v.m. 1.58 n.m. 2 26. 29 Aug. v.m. 2.36 n.m. 3.02. 30 Aug. v.m. 309 n.m. 3.37. IMMINGHAM, 27 Aug. Aangekomens.s. „The Duchess", ledig van Schiedam. HULL, 26 Aug. Aangekomen s.s. Agility" tankboot, ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 27 Aug. Aangekomen Eng. s.s. „Baron Vernon", ledig van Glasgow om l ier te repareeren aan de werf Nieuwe Waterweg, in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 28 Aug. Aangekomen Noorsch s.s. „Lesseps", met vaten olie van Vigo voor N.V. „Schieveem" an de Wilhelminahaven. GRANGEMOUTH, 24 Aug. Aangekomen :s.s. „Corduff", ledig van Schiedam. LONDEN, 27 Aug. Aangekomen motor schoener „Oscar", met badkuipen van Frank- furth a.d. Main laatst van Schiedam. SCHIEDAM, 28 Aug. Vertrokken Noorsch s.s. „Henrik Ibsen", ledig naar Gefle. Handelsberichten, Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 28 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 17. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 28 Aug. Men noteert voor Spiritus 100 f 32. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. S poelingver eenging Heden f 1.70 per keteh VEEMARKT DELFT, 28 Aug. Aanvoer 259 runderen 26 schapen of Lam meren, 14 paarden, 824 varkens, 3 vette kalveren, 923 biggen, 69 magere kalveren, geiten of bokken, vette varkens, veulens. lammeren. Vette koeien le kw. f200500, 2e kw. fkalfkoeien le kw. f 250—f 525, 2e jjW fvaarkoeien lekw. 175f375, 2e kw. ff1 vette kalveren le kw. f2e kw. fvette schapen le kw. f2e kw. fschapen met lammeren le kw. 2e kw. f weilammeren le kw. f2e kw. f magere varkens le kw. f 1656, biggen, f 8 16, nuchtere kalveren le kw. f 12—26, paarden f 150—400. Rundvleesch per kilo ff Boter f2,35 a 2.50 per kilo. Aanvoer 114/8, en 6/16 wegende te zamen 2360 kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3