Vervolg Kerkbericht. LESSEN en EVANGELIEN. Liturgie. Gemengd Nieuws. Telegrammen. SPORT. Kerknieuws. Burgerlijke Stuud. Scheepvaart. Handelsberichten. Bears van Schiedam. Aangezien het aanvankelijk uitgevoerde bag- gerwerk in de Waalhaven reeds eind 1923 was voltooid heeft de definitieve regeling op de begrooting van de daarmede gemoeide gelden reeds bij raadsbesluit van 14 Februari j.I. kun nen plaats hebben. Thans zal nog slechts crediet behoeven te worden aangewezen voor de ge dachte uitbreiding Van dit baggerwerk, waarvan de kosten door den directeur op 215.000 wor den geraamd. Met de omschreven voorstellen heeft de Commissie voor de plaatselijke werken zich vereenigd. B. en W. stellen den raad derhalve voor, de noodige credieten toe te staan. De inrichting van autobussen. Alle hier ter stede rijdende autobussen moeten voorin en achterin een uitgang hebben voor zij in dienst gesteld mogen worden. Er zijn auto bussen, waarvan het achterportier door een zitplaats gebarricadeerd is. Deze zitplaats kan zoo noodig opgewipt worden, waardoor het portier wordt vrijgemaakt. De verkeerspolitie houdt vandaag een extra- controle over alle autobussen, en de bussen waarbij de inrichting van den voor- en achter uitgang niet geheel in orde is, worden buiten dienst gesteld. UIT VLAARDINGEN. Koninklijk bezoek. Bij den burgemeester van Vlaardingen is be richt ingekomen, dat de Koningin op 19 Sep tember een officieel bezoek aan Vlaardingen zal brengen. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. KONINGINNEDAG. B. en W. van Schiedam brengen bij deze ter openbare kennis, dat niet het oog op de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, op Maandag 1 September a.s. gesloten zullen zijn het Bureau van Onderwijs, de bureaux der Gemeente-Secretarie, van de Technische Be drijven, van Gemeentewerken, van den Gemeen telijken Woningdienst van de Gemeente-Reini ging, van de Arbeidsbeurs, van het Burgerlijk Armbestuur, alsmede het Handels-Entrepot en de Openbare Leeszaal en Bibliotheek benèvens de Zwemplaatsen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat het Bu reau Van den Burgerlijken Stand op Maandag 1 Sept. a.s. geopend zal zijn van 99.30 voor middag en dat het Kantoor van den Keurings dienst van Vee en Vleesch op Maandag 1 Sep tember a.s. op de gewone uren geopend zal zijn. B. en W. van Schiedam Gelet op art. 7 der Verordening op de Winkel sluiting te Schiedam Verleenen bij deze met het oog op de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, voor Maandagavond 1 September a.s. ontheffing van het verbod om een winkel na des avonds 8 uur geopend te hebben, met dien verstande,dat na 8.15 n.m. geen winkelbedienden in de winkels aanwezig mogen zijn en de winkels uiterlijk des avonds te 11 uur gesloten moeten zijn. De bruggen en sluizen, met uitzondering van de Buitensluis, zullen op Maandag 1 September a.s. na des namiddags 12 uur gesloten blijven, terwijl de porrt over de Buitenhaven op dat uur zal worden stilgelegd. Schiedam, 30 Augustus 1924. VERBOD VERKOOP STERKEN DRANK. De burgemeester van Schiedam Gezien de verordening op de tapperijen, loge menten, openbare vermakelijkheden en den han del in gebruikte roerende goederen te Schiedam BEVEELT dat het op Maandag 1 September a.s. den dag waarop de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin zal plaats hebben, den tappers en slijters gedurende den geheelen dag verboden zal zijn in hun tapperijen of slijterijen sterken drank te schenken, toe te dienen of te ver strekken. Schiedam, 30 Augustus 1924. Lezing uit den Brief van den II. Apostel Paulus aan de Corintbicrs II. C. 3. Broeders Zoodanig een vertrouwen hebben hebben wij door Christus bij God. Niet dat wij van onszelven bekwaam zijn iets te hedenken als uit onszelven, neen, maar onze bekwaamheid is uit God, die ons bekwaam gemaakt heeft om bedienaars te zijn van een nieuw Verbond, niet door letter, maar door den Geest, want de letter doodt, maar de Geest maakt levend. Indien nu de bediening des doods met letters op steenen gegrift in heerlijkheid is geweest, zoodat de kinderen Israels hunne oogen op Mozes' aangezicht niet konden vestigen om de heerlijkheid van zijn aangezicht, die niet te niet gedaan wordthoe zal dan niet veel meer de bediening des Geestes in heerlijkheid zijn Want als de bediening der verdoemenis heerlijk heid is, veel meer is dan de bediening der ge rechtigheid aan heerlijkheid overvloedig. AGENDA. Dinsdag 2 September. R. K. Mannenzangvereen. „St. Caeeilia", onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond, lederen Dinsdagavond repetitie van 8V2 tot 10 Va uur- Woensdag 3 September. Het Hanze-adviesbureau houdt eiken Woensdag van 10 tot 12 uur zitting in de Katholieke Kring, L. Haven 92. R. K. Openbare Leeszaal. De Lees- en Studiezaal en de Bibliotheek zijn op 2 September a.s. weder geopend. TWAAIFÖE ZONDAG NA PINKSTEREN. Een heerlijke lofrede op het Nieuw Verbond is de liturgie van dezen Zondag Ook tot ons kunnen we gezegd rekenen Zalig de oogen die zien wat gij ziet. Want ik zeg u vele pro feten en koningen begeerden te zien wat gij ziet en zagen het niet en te hooren wat gij hoort en zij hoorden het niet." Ja de heili gen van het oud Verbond, zouden zich geluk kig gerekend hebben te mogen leven onder de wet der genade zij, die slechts van verre de schoonheid en heerlijkheid van het Mes- siasrijk mochten schouwen, maar onder den zwaar drukkenden last van de „wet der vreeze" voorvoelden hoe gelukkig het volk wezen moest, dat onder Christus' liel'de-heerschappij zou mo gen leven. En waardeeren zij zelf dat geluk wel voldoende Is niet ons opgroeien in den katholieken godsdienst oorzaak dat we te veel vertrouwd raken met al dat goede en, zonder voldoende medewerking van onzen kant, toch Gods liefdegaven voor ons opeischen als een zeker recht Laten we dan vandaag weer eens uit de liturgie onze uitverkiezing naar waarde te schatten„Al onze genoegzaam heid is uit God" dat woord van Paulus onder schrijven we, geleerd door onze treurige onder vinding, als we 't waagden op eigen krach L te bouwen. Maar ons is het gemakkelijl, door de groote genadebedeeling van het Nieuw verhond, met God saam te werken, want „de Geest maakt levend" d.i. de nieuwe wet geeft met het ge bod ook de kracht om het te onderhouden de letter daarentegen doodt", d.i. de oude wet gaf wel bevelen maar geen kracht tot het volbrengen er van, was daardoor zóózeer een aanleiding tot val, dat de Apostel over die wet op een andere plaats spreekt als van een ontzaglijke last" en zegt dat het „onmogelijk was die wet te onderhouden" Welk een bemoedi gend beeld schildert ons in dienzelfden geest het EvangelieDe Priester en de levietde bedie naren van het Oud Verbond, gaan voorbij zonder zich om den gewonde te bekommeren, maar de Samaritaan, de Christus van het Nieuw Verbond, dat is de Zaligmaker zelf en al degenen die Hij met Zijn zending heeft belast, ontfermt zich over den ongelukkige, geeft van het beste wat hij heeft en dat niettegenstaande den na- uurlijken agkeer, die bestond tusschen Joden en Samaritanen. Spreekt, ons dat niet van de natuurlijke vij andschap die bestaan moest tusschen de zon dige ziel en God Maar zegt het ons niet te gelijk dat God dien afkeer af wil leggen om me het beste, wat hij heeft, het goddelijk Bloed van Zijn eenigen Zoon,door de Sacramen ten op ons toegepast, onze zielen te genezen en beter te maken Nog zijn we er nietdie oude wet, die zooveel minder was dan het nieuw verbond heeft toch heerlijke dingen voortgebracht voor de kinderen IsraelsDe Communio zingt ons van de goedheid Gods, die door overvloed aan vruchten dezer aarde een bron van geluk en welvaart os voor de ge- heele natie het offertorium doet ons de roe rende smeekbede hooren van Mozes ten gunste van het volk dat in afgoderij rond het gouden kalf had gesprongen. En, eindigt die bede, „en de Heer liet zich verbidden om het kwaad niet te doen, dat hij tegen zijn volk had uit gesproken. Hoe moet ons hart zwellen van rechtmatigen trots, omdat wij leven in het tijd vak der liefde, waar alle aardsclie goed ons, als minderwaardig tegenover het geestelijk bezit, op den koop toe wordt gegeven Waar niet Mozes, de dienaar Gods, maar de Zoon van God zelf voor ons ten beste smeekt„Die al tijd verhooring vindt, om Zijne eerbiedwaar digheid Laten we daarom vol vertrouwen op zien tot Hem, die zonder onze verdienste onJ maakt tot Zijn 'aangenomen kinderen en vooral bid den vandaag dat wij meer en meer dat kind schap Gods mogen begrijpen, opdat we daar door ook aangespoord worden volgens dien hoogen stand te leven. Zooals op aarde, geldt ook in de geestelijke wereld ^Adeldom legt verplichtingen op." Ongelukken. De schipper van den Ur- ker botter U.K. 164 is op de Noordzee over boord gevallen en verdionken. Gisternacht is de 20-jarige B. Nieuwland, uit Haastrecht, op den Haastrechtschendijk, toen hij op de fiets huiswaarts keerde tegen een dorschmachine opgereden, die zonder verlichting op den weg was achtergelaten door een landbouwe uit Waddinxveen. De jongeman bleef bewust e.- loos liggen voorbijgangers hebben hem gevon den en naar huis gedragen. Vannacht is hij aan de gevolgen overleden. De 83-jarige A. A. PL, die met den trein te Gorcum aankwam viel uit een portier en bekwam een hoofdwond en is aan de gevolgen overle den. De 12-jarige zopn van v. A. te Stampers gat, kreeg Zondag jl. een beestje in het oog, dat hij er uit trachtte te wrijven, 't Oog ging daardoor tot ontsteking over en dit had bloed vergiftiging tot gevolg. De jongen is hieraan overleden. Je Amsterdam is een 36-jarige electricien aangehouden wegens het vervaar digen van valsche rijwielplaatjes. De collega. De verkoopman L. Wiskens, te Karken bij Posterholt is Donderdagavond op zijn thuisreis door een collega onverhoeds aan gevallen en met messteken levensgevaarlijk ver wond. Tevens werd hij beroofd van een bedrag van ƒ500. De dader is aangehouden. Het auto-ongeluk te II e i n o. W. Banning, een van de twee personen, die bij het ernstig auto-ongeluk te Heino zijn verwond, is gister in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle over leden. De andere gewonde, mej. Hageman, maakt, het zeer goed. Verkeersongevallen. Gistermorgen is op den rijksweg tusschen Soest en Amersfoort een autobus der firma Stalenhoef en Voskuilen gekanteld, doordat, er een achterwiel afliep. De bus kwam terecht tegen een met een paard be spannen wagen met kisten eieren bevracht. Door den schok brak het lemoen van den wagen, en het paard sloeg op hol, eenige kisten vielen van den wagen en een zeer groot aantal eieren braken. Van de autobus waren aan éénzijde alle ruiten gebroken. Een passagier liep een lichte verwon ding op. In het ziekenhuis te Haarlem is overleden het 8-jarige zoontje van den heer Z„ die onlangs hij een auto-ongeluk overreden is. De heer Randerath uit Heinsbc-rg is gister met zijn motorfiets tegen een paard met wagen gereden. Hij werd dood opgenomen. Beknel d. De dekknecht Van- der S„ uit Werkendam, varende op een der Fop Smit boo ten, is gistermorgen te Giesendam tusschen de boot en een lichter geraakt, waardoor hij ernstig aan het hoofd werd gewond. Toen er een dokter kwam, was de man reeds overleden. Verdronken. Te Gulemborg is gister middag J. de H„ een pas gehuwde jonge man, die bezig was, uit een schuit grond te rijden voor de steenfabriek, in de Lek gevallen en verdron ken. Zijn lijk is nog niet opgehaald. Te Krewerd (Gr) is gister het 3-jarige zoon tje van den arbeider M. in een gracht verdron ken. II e t geval Franks. Het vonnis tegen Leopold en Loeb is, in tegenstelling met wat de Berlijnsehe draadlooze dienst meldt, nog niet gevold, het zal pas 10 September worden uitge sproken. Ernstige spoorwegramp in r i t s c h I n d i Een noodlottig spoorweg ongeluk heeft plaats gehad in de provincie Pinjab op 95 K.M. afstand van Lahore. Twee treinen zijn door een verkeerden stand van een signaal op elkander gereden. Vier wagens wer den uit de rails geworpen en geheel vernield. Er zijn reeds 67 lijken gevonden en vermoedelijk liggen er nog 20 dooden onder de vernielde wa gons bedolven. Gewond werden 102 personen van wie 53 ernstig. Alle slachtoffers zijn In diërs. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp te Lahore is een extra-trein met medisch pcisoneel en verhandmiddelen naar de plek van het onheil vertrokken, alwaar zich ontroe rende tooneelen afspeelden. Zeldzame Koptische m a n u s - c r i p t e n. Dr. H. Hyvernat heeft de 14 jaar geleden in Egypte gevonden Koptische manus cripten hersteld en zal ze in tien gevonden exem plaren aan de voornaamste bibliotheken van Europa zenden. De manuscripten bevatten ge deelten uit den Bijbel, levens van toenmalige heiligen enz. Ze zijn van onschatbare waardevoor den geschiedvorscher. De Missionarissen van Steyl. De Missionarissen van het Goddelijk Woord van Steyl hebben in China een noviciaat. Veel Ghineesche studenten hebben zich reeds aan gemeld voor de filosofie, maar er werden er, om tb beginnen, slechts drie aangenomen. De Congre gatie van het Goddelijk Woord, pas de vorige eeuw gesticht, telt reeds 757 priesters, 376 scho lastieken, 3 bisschoppen en 1 apostolisch prefect, liet heeft ook een vrouwelijke afdeeling missie zusters en zusters der eeuwige aanbidding. De oudste boeken. De oudste „boe ken" zijn naar alle waarschijnlijkheid de „Gou- dea-rollen", te Parijs. Het zijn rollen van aarde, die met Chaldeïscbe letterteekens beschreven zijn en daarna hardgebakken werden. De Capu- cijner-pater Hilarius von Barenton heeft on langs het geschrift ontcijferd. Dit is een zeer gewichtige ontdekking, want zij levert het bewijs, dat verschillende koningen, welke door de ge leerde (tegeover de Bijbelsche chronologie) tot nogtoe als elkaar opvolgers werden beschouwd gelijktijdig te Niuive en Babiion regeerden. Zoo heeft een arme Gapucijnerpater een nieuwe over winning van den Bijbel op de trotsche wereld wetenschap mogelijk gemaakt. PROCLAMATIE DER RIJKSREGEERING. BERLIJN, 30 Aug. (draadloos) Naar aanlei ding van de aanneming der Dawes-wetten vaar digt de Rijksregeering een proclamatie uit, waar in zij allen Rijksdagleden, die tot dit feit hebben meegewerkt, haar dank betuigt en het standpunt van| de Rijksregeering in de kwestie van de schuldaan den oorlog als volgt uiteenzet „De in het Verdrag van Versailles onder den druk van een overmacht opgedwongen erkenning datDuitschland den wereldoorlog heeft ontketend is in strijd met de geschiedkundige feiten. De Rijksregeering verklaart, dat zij deze voorstelling van zaken niet erkent. Het is een rechtvaardige eisch van het Duitsche volk, dat het van den last dezer valsche aanklacht worde bevrijd. Zoo lang dat niet geschied is en zoo lang een lid van de gemeenschap der volkeren tot een misdadiger tegen de menschheid kan worden gestempeld, zal de overeenstemming en verzoening tusschen de volkeren niet voltooid zijn." De Rijksregeering zal er voor zorgen, dat deze verklaring ter kennis wordt gebracht1 van de vreemde regeeringen. Jubileum Serie Oud-Vitesse. Met den wedstrijd tegen S.V.V. is de laatste wedstrijd voor deze serie gespeeld. In de gister avond gehouden vergadering is tot vaststelling der prijzen ovei gegaan De meest sprekende over winning werd behaald door Hermes D.V.S., zoo dat dezen den eersten prijs, een bronzen beeld met elf draagmedailles, toegewezen kreeg. Verder Oud Poseidon met 82 bronzenbeeld (2e prijs) S.V.V. 51 zilveren plaquette (3e prijs) Vlaardingen 62 zilveren medaille (4e prijs) Rotterdam Wanderers 4.-1 bronzen me daille (5e prijs). De feestelijke uitreiking der prijzen zal plaats hébben op Donderdag 4 September a.s. te 8 uur n.m. in liet gebouw Musis Sacrum. Na afloop gezellig samenzijn. Het ligt in de bedoeling te gen de eerste prijswinners een eere wedstrijd te spelen, welke waarschijnlijk Dinsdag 2 Sept. gespeeld zal worden. Deze wedstrijd wordt op geluisterd door muziek. CRICKET. Het programma voor morgen luidt als volgt 2de klas West. Haarlem VleermuizenV.R. A. 2. Telegraafbeker. Amsterdam V.R.A.Albion. Kampioenscompetitie 2de klas Rotterdam V.O.C.2—H.C.C. 2. Pastoor Verbraak. Bij de Boekcentrale heeft een werk hel, licht gezien van pater F. v.d. Hoeck S.J. getiteld De soldatenpastoor Henr. Verbraak S.J. Over dit boek schrijft het Liberale „Vdl" de volgende recensie Indien dit boek tot titel hadde gedragen De soldatenpastoor, zonder een enkele toevoeging dus, zou ieder evenzeer als nu onmiddellijk ge weten hebben met wien men te doen had. Er is in Indië maar één soldatenpastoor geweest, namelijk pastoor Verbraak. Dertig jaren van zijn leven heeft hij in Atjeh doorgebracht en in die jaren is hij de vriend geweest van ieder, die met hein in aanraking kwam. Er is maar één woord voor het gevoel, dat men pastoor Verbraak toedroegmen vereerde hem. Dat deden niet alleen de Katholieke soldaten, maar dat deden even goed al de anderen, want een beter mensch dan pastoor Verbraak heeft er in Atjeh nooit geleefd. Zoomin als deze apostel der liefde onderscheid maakte tusschen Katholieke en niet-Katholieke hulpbehoeven den zoo min kan men de tallooze die hem lief hadden splitsen. Iedereen hield van hem •en vertrouwde hem onbegrensd. En zelfs onder de Atjehers werden er gevonden die eerbied hadden voor den pastoor. De auteur van Hoeck haalt er het volgende voorbeeld voor aan Toen Verbraak eens op inspectie-reis te Segli was (we waren toen in vollen oorlog met Atjeh had hij een onderhoud met een Atjeh- schen priester over de verschillende godsdien stige leerstukken der Christenen. De kennis making met Verbraak viel den Mohamme- daanschen priester zóó mee dat toen de pastoor zijn wenseh te kennen gaf om in plaats van over zee door het binnenland naar Kota-Radja terug te keren de Atjeher er zich borg voor stelde dat hem geen leed zou worden gedaan." Van Hoeck heeft er een goed werk aan ge daan om het leven te schetsen van een geeste lijke wiens naam zelfs nu nog een der popu lairste van Nederlandsch-Indië is. Dat het door hem vlot en met flair geschreven werkje talrijke lezers zal vinden lijdt geen twijfel. Geboren: Aug. 27. Neeltje d.v. J. van Doorn en N. van Doorn, Hoogstraat. Pieter z.v. A. Koetsier en A. Kooijman, Parallelweg. Anton Gerard Petrus z.v. B. F. R. van Dorp en E. A. M. Pinke, Hoogstraat. 29. Cornelia d.v. G. Mulder en G. L. Bijtenhoorn, Parallelweg. Overleden: Aug. 27. Wilhelmina Duijser, oud 59 jen 5 mnd, echtgenoote van B. Hagendijk 28. Jan Hoogenboom, oud 61 j. en 2 mnd, echtgenoot van G. van der Ende, Pernissche- straat,. Hoog water te Hoek van Holland. 30 Aug. vjn. 3"09 n.m. 3.37. 31 Aug. v.m. 3.48 n.m. 4.13. 1 Sept. v.m. 4.22 n.m. 4.40. SCHIEDAM, 30 Aug. Vertrokken zeelichter „Frisia", kapt. W. van Rees, ledig naar Huil. HAMBURG, 29 Aug. Aangekomen s.s. „Themius", met stukgoederen van Schiedam. VLISSINGEN, 28 Aug. Aangekomens.s. „TapanoeJi," nieuw, Rott. Lloyd, kapt. G. H. Ruhaak, ledig van Schiedam per zeesleepbooten „Poolzee" en Lauwerzee". Draadlooze berichten 29 Aug. het Japansche s.s. „Atlas" Maru, van Japan naar Rotterdam en Schiedam was van nacht 2.45 uur op 125 mijl van Landsend. Spoeling. Noteering van de Coop, Vereen. „Schied. Spoelingvereemging". Heden f 1.70 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3