men opgegaan o. a. tegen het beele plan, en ook tegen Tilbu.^ r.„ats der vestiging. Thans vernemen wij dat het reeds vaststond en ook vast is blijven staan, dat het nieuwe instituut te Tilburg komt. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds begonnen. De nieuwe en de oude Tariefwet. Dezer dagen heeft mr. Kortenhorst, in „DeR.K. Werkgever" medegedeeld, dat verschillende tak ken der nijverheid, welke dooi 't ontwerp-tarief- wet ernstig zouden worden geschaad, wederom in de positie zullen worden gebracht, waarin zij zich volgens het oude tarief bevonden, en de regeering gevolg heeft gegeven aan den wensch van schier alle werkgeversorganisaties om in geen geval bestaande rechten af te schaffen of te verminderen, wanneer de nijverheid daarvan schade zou ondervinden. Van een omwerking van het tarief zou echter geen sprake zijn, wegens gebrek aan tijd en omdat het systeem zou moe ten worden prijsgegeven. Schr. wees in dit verband op de mogelijkheid van een aanvullende lijst naast de tariefposten van het ontwerp. Naar wij nader vernemen, heeft de minister van financiën besloten een nota van wijziging op liet ontwerp in te dienen, volgens welke de mi nister de bevoegdheid zou verkrijgen, die goede ren, welke volgens het bestaande tarief aan een invoerrecht zijn onderworpen en volgens het ontwerp vrij gegeven zouden worden, bij al- gemeenen maatregel van bestuur met een in voerrecht te treffen, ten hoogste gelijk aan het bestaande. De minister is voornemens, zoo spoedig mogelijk een voorloopige lijst va'n der gelijke goederen aan de Tweede Kamer te doen toekomen, ten einde de Kamer thans reeds in de gelegenheid te stellen, zich over den voor te stellen maatregel een beter oordeel te vormen. De definitieve lijst zal eerst in October gereed kunnen komen, daar de samenstelling daarvan nog veel werk en tijd zal vorderen. De daarop te plaatsen artikelen zouden dus aan een invoer recht van 5 pet. onderworpen blijven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Oranjefeesten. Aubade. De vroolijke klokketonen, die gistermorgen het feest inzetten, hebben bepaald de wolken verzoend met het onbekende verdriet dat haar sinds dagen dikke tranen deed schreien het regende althans niet, en dit gaf al dadelijk zoo'n goede stemming, dat de aubade bij het Stadhuis een ongekende belangstelling had. De reeds ge noemde korpsen hadden behalve een groot pu bliek ook onder hun gehoor het hoofd der ge meente, den burgemeester, die in gezelschap van de wethouders van Velzen en Boddeüs en de gemeente-secretaris, op het bordes van het stad huis plaats had genomen. Na de aubade werd ieder korps dat afmarcheer de voor zijn muzikale rondwandeling, vergezeld door een groot deel van de toehoorders. De ringrijderij. Het weer bleef nog altijd gunstig, al mislukte dan ook de pogingen van de oranje-zon opi door te breken, zoodat tegen half elf toen de ring rijderij in de Burgemeester Knappertlaan be ginnen zou, aldaar geen plaatsje onbezet was. In een viertal dichte, kleurige rijen 6tonden de velen te reikhalzen naar wat komen ging. Eén opening was er in die menschenhagen, en wel voor de woning van den nog steeds ongestelden heer Montfoort, den voorzitter van de Oranje- vereeniging, opdat hij, die anders de ziel van het feest is, tenminste nog iets van het program kon zien.Het mooie vendel van de Qranje-vereeniging golfde daar fleurig op en neer, en aan de overzijde was „Harpe Davids" opgesteld. Voor de ringrijderij te paard waren 18 deel nemers opgekomen en dit escadron, hoewel de meeste rossen geen „Beiaards" waren en vele ridders verwantschap hadden met de „Zondags- ruiters", maakte een prettigen indruk, vooral door de variatie's in de werkelijk mooie costuums'. cow-boy, fascist, indiaan, roodhuid en prinsen dansten beurtelings op hun kleppers voorbij. Hun verrichtingen werden met groote aan dacht gevolgd en ieder die een ring stak of miste werd onthaald op luid gejoel. Hoewel men aan vankelijk voor ongelukken bevreesd was maakte slecht een der ruiters kennis met moeder aarde, waarbij hij eenige lichte ontvellingen opliep. Na het gekletter van paarden hoeven ronkten de motoren en kregen de duo-engelen de lans in de vuist. Dit gedeelte van den wedstrijd was echter lang niet zoo gezellig als het vorige de motoren die altijd stank voor dank geven zijn nu eenmaal onhebbelijke dingen. De uitslag luidt als volgt Costu meering: le prijs ƒ25, H. v.d. Valk, 2e pr. 15 J. Waalwijk van Doorn, 3e pr. 10 C. Waalwijk van Doorn, 4e pr. 5 0. v.d. Most, troostprijs F. de Blois (het boerinnetje). Ringsteken: le pr. 15 J. Waalwijk v. Doorn, 2e pr. 10 H. v.d. Valk, 3e pr. 5 F. Waalwijk van Doorn. Ringsteken motorrijders: le pr. ƒ30 N. H. v. Wijk, 2e pr. 20 J. v. Roon, 3e pr. 10 P. Smits, 4e pr. 5 C. Bregman; een motor lantaarn won bij loting H. Borrani. De 4000-M.-snelloop. De eerste attractie, waartoe men in den mid dag werd geroepen, was de 4000 M-snelloop, waarvoor zich niet minder dan 68 deelnemers, o.w. ook het 11-jar. kranige ventje J. Vermeer, hadden opgegeven. Bijna allen deden hun op gave gestand en verschenen, na zich in 't gym- nastiek-Iokaal a.d. Anthony-Muysstraat in de gewenschte luchtige plunje te hebben gestoken, precies om 1 uur aan den start, bepaald op het St. Liduina-plein, bij 't begin der B.K. Laan. 't Was een echt sportief gezicht die lange rij van flinke jongelui, allen in hun sport-pakjes met een groot nummer op hun rug en staande in de houding om op het beslissende beginrignaal te J vertrekken. Dat werd even later door den heer J. Montfoort gegeven en daar schoten ze vooruit in flinke vaart,allen met het vaste voornemen zich den eersten prijs niet zoo gemakkelijk te laten ontglippen. De route ging langs de B.K. Laan, N. Haven, Oranjestraat, Gerrit Verboonstraat, Koemarkt, Hoogstr., Broersveld, L. Kerkstraat, broersvest, Koemarkt, Tuinlaan, Hooikade, Hoofdstraat, N. Haven, Westerkade Nassau- straat, B. K. Laan tot 't St. Liduinaplein. Een auto met enkele heeren van het comité reed voor op, om den weg te banen en juist aan te geven, terwijl een auto met een lid van E.H.B.O. den stoet sloot. Tot de Tuinlaan was er geen enkele, die 't niet kon bolwerken, maar toen begonnen de eerste uitvallers te komen. Enkele gingen loopend naar den start terug, andere stapten ge moedelijk in den E.H.B.O.-auto waarin bij de Hoofdbrug reeds een vijftal uitvallers hadden plaats genomen. Over de brug, voor wagens af gesloten, konden de auto's niet passeeren en moesten ze terug, de eerste om de loopers op de Westerkade weer te treffen, de andere om in de Nassaustraat nog .eenige al te vermoeiden op te nemen, zoodat daar het aantal uitvallers tot tien steeg. Onder hen was ook de le prijswinner van 't vorig jaar, het Excelsior-lid Th. Kreuger. Tot de Hoofdbrug had hij aan de spits geloopen, maar moest toen wegens maagkrampen zijn gang beperken en gaf 't bij 't Gem. Ziekenhuis geheel op. Na hem maakten de Vlaardinger A. Hooger- werf en de Schiedammer J. Baris zich van de le plaats meester en hielden deze gezamenlijk tot in de B. K. Laan, waar met een flinke spurt Hoogerwerf zich definitief van de eere-plaats verzekerde en hiermee een le kl. Engelsche rijwiel won hij had de 4 K.M. in den korten tijd van 12 min. 20 sec. afgelegd. Het D.O.K.-lid J. Baris werd tweede' met een tijd van 12.30 't Excelsior-lid W. Kortekaas derde in 12 min. en 47 sec. De zeven overige prijswinnwrs waren ook alle Schiedammers t.w. 4 K. H. Veldt (12.59), 5. J. Post; 6. P. Bos; 7. J. Middendorp (lidvan Excelsior) 8. M. Swaerders 9. A. Bergkotte; 10. W. de Jong. Aan al deze winnaars werd tevens een diploma uitgereikt, bovendien nog aan den 11-jarigen J. Vermeer, die ook de route tot 't eind volbracht. Tijdens den wedstrijd stonden dikke rijen toeschouwers overal langs den te nemen weg, en hebben met spanning den interessanten kamp gevolgd. De muziekver. „Harpe Davids" zorgde op 't, St. Liduinaplein voor de noodige afwisseling voor de daar wachlenden. Wielerwedstrijd. Om 2 uur werd in de Warande ook alweer onder veel belangstelling de snelheidswedstrijd voor gewone rijwielen gehouden, over een af stand van 1500 M. Hoewel het gevaar voor on gelukken lang niet denkbeeldig was, door de onvoldoende afsluiting, en de baan daardoor herhaaldelijk door voetgangers, voornamelijk jeugdige, gekruist werd, kwam alles nog goed terechtslechts een wielrijder is komen te vallen zonder zich evenwel ernstig te verwonden. De uitslag is als volgt le pr. C. Witte 1 min. 48 2/5 sec., 2e pr. H. Linkels 1 min. 57 1Ja sec., 3e pr. J. Stendler 1.57 3/5 sec., 4e pr. A. den Bleeker 2 min. 5e pr. J. Lems 2 min. 3 sec., J. Bulier, A. T. Stendler en J. Monster die allen in 2 min. 3 2/5 sec. hun baan aflegden verwierven bij loting resp. den 6en, 7en en 8en prijs. De Nationale3K. M.zwemwedstrijd Mochten bij dezen wedstrijd de duizenden kij kers reeds zeer tevreden geweest zijn met de weersgesteldheid minder tevreden konden en mochten de deelnemers voor bovenstaande koude liefhebberij zijn. De regens immers der laatsten weken, hadden de watertemperatuur ver beneden, voor dergelijke lange trajecten als 3 K.M., vereischt, peil gebracht en de gevol gen waren dan ook in den vorm van het gering aantal deelnemers, duidelijk merkbaar. Door een misverstand startten sommige dames te vroeg, zoodat over gestart moest worden nu, na een beter waarneembaar sein. Spoedig hierop volg den de heeren zoodat 3 uur 50 min. alle deel nemers de groote reis ondernomen hadden. Reeds bij de Oranjebrug kwam er teekening in den strijd, bij de dames lag mej. M. Baron ver vooruit bij nummer 2, mej. R. v. Male, en werd deze bedreigd door mej. Koel, terwijl er bij de heeren een vin nige strijd om de eerste plaats gestreden werd tusschen de heeren M. Jurgens enA.Heheman. Tot aan de Koemarkt waar de eerste dame 37 min.na den start arriveerde,bleef de stand onge wijzigd, maar spoedig zagen wij mej. Koel met mej. R. van Male van plaats verwisselen; zich zoodoende 2 plaatsend. In deze volgorde dan arriveerden de deel nemers aan den finish, eerst no 1. der dames mej. M. Baron (59 min. 11 sec.) en daarna de eerste heeren M. Jurgens en A. Ileheman, deze laatste met nog steeds 10 meter achterstand op num mer 1. De heer M. Jurgens kwam hiermee in 't bezit van den grooten zilveren „Westbroek- beker" in 1922 door den heer Joh. Westbroek aangeboden en door hem 3 achtereenvolgende malen gewonnen. De heer A. Hegeman legde als tweede aankomende S.Z.C.'er beslag op een daarvoor uitgeloofde bronzen medaille. Een zilveren medaille cn een bronzen plaquette resp. voor de eerste en tweede aankomende Schiedam- sche dame werden gewonnen door mej. L. Goed- knecht en mej. L. v.d. Bos. De gewone prijzen werden verder gewonnen door de onderstaande dames en heeren 1. Marie Baron O.D.Z. 59 min. 11 sec. 2. M. Koel H.D.Z. 1 uur 4 min. 29 1/5 sec. 3. R. v. Male O.D.Z. 1 uur 7 min. 13 3/5 sec.4. M. Kerseboom O.D.Z. 1 uur 10 min. 10 4/5 sec., 5. L. Goedknecht D.Z.C. 1 uur 15 min. 5 4/5 sec. 6. C. v. Oort, O.D.Z. 1 uur 16 min. 26 1/5 sec. 2e aankomende Schiedamsche L. v.d. Bos 1 uur 31 min. 36 1/5 sed. 2 uitgevallen, 13 aankomenden. 1. M. Jurgens S.Z.G. 55 min. 23 3/5 sec. 2. A. Heheman S.Z.C. 55 m. 39 3/5 sec. 3. N. Kroese A.Z. 1 uur 23 3/5 sec. 4. P. Bezemer S.Z.G. 1 uur 10 min. 9 1/5 sec. 5. A. T. Keijzer S.Z.C. 1 uur 14 min. 23 1/5 sec. 6. C. Dekker S.Z.C. 1 uur 16 min. 19 4/5 sec. 18 gestart 12 aankomenden. Tobbevaren en Tournooi. Nadat de dames- en heerendeelnemers aan den 3 K.M. zwemwedstrijd waren vertrokken, kon een begin worden gemaakt met het tobbe- varen en 't watertournooi op paarden, van welke koddige wedstrijden de duizende toeschouwers op den wal en op de booten, o.w., ook aanwezig waren de burgemeester en de secretaris, kostelijk hebben genoten. Bij het „tobben" ging 't behalve om de moei lijke pagaaikunst ook om het aardigste costuum, waarover een jury, bestaande uit den lieer J. Montfoort en een tweetal dames besliste. De le prijs werd hierbij toegekend aan den jongeh. J. G. Nolet, die ,ch in een mooi-gelijkende indianen vermomming had. gestoken, den 2en pr. verwierf de kleine pierot A. Prevoo en den 3en 't bakertje P. Jansen. Verder was nog een leuke vermomming, die van den heer J. Kloos, die verscheen als de bekende filmheld Harold Lloyd, nog meer bekend onder den naam van Kareltje, pas op, val niet. Met zijn strooien hoed, geweldige hoor nen bril en jacket kwam hij in type Kareltje zeer nabij, maar in praestaties bleef hij bij zijn lievelingsheld verre achter. Driemaal probeerde hij voorzichtig zich in de wankele tobbe neer te vleien, doch 't bleef bij probeeren, want driemaal ging hij tot groote hilariteit van het publiek kopje onder. Toen gaf hij 't op, hij bleek voor ,,'t tobben" te zwaar. De overige deelnemers, allen van lichter gewicht, hadden niet zoo'n getob met het „tobben" en bereikten allen meer of minder vlug den finish. De prijzen werden gewonnen le pr. door A. Prevoo, 2e pr. door L. Pronk en 3e pr. door A. Kleiss. Ook heel wat is er gelachen en geschaterd om het tournooi op paarden, welke waren ge fabriceerd uit een vat met houten paardennek en kop. De waterridders gingen op 't vat zitten en moesten elkaar dan met klappen van varkens^ blazen van hun ros zien af te werken. De slagen knetterden door de lucht, weldra gevolgd door zwaar geplons en schuimend gespat, wanneer een ridder was overwonnen. Als overwinnaars uit dezen kamp traden de heeren 1. A. Bruggeling, 2. H. Kleiss, 3. Th. v. Kemenade en 4 P. Brounts. Ook hier weer zorgde de „Harpe Davids" met vroolijke nummers voor de muzikale variatie. Een vermakelijk moment op den middag was nog 't arriveeren van een drietal zwemmers met groote dierenmaslters op hun hoofd. Van uit de verte kon men deze maskers niet goed onder scheiden en leek 't of de eerste deelnemers aan den 3 K.M. wedstrijd reeds aankwamen. Velen verkeerden ook in dezen waan en waren dus koste lijk beet genomen. 't Avondfeest. Vooraf had om 7 uur, 't Stedel. Muziekkorps in de Plantage nog een concert gegeven, daarna togen er duizenden naar 't Volkspark, waar de laatste nummers van het rijk-afwisselend pro gram zouden gegeven worden. En gelijk alle feesten overdag, is ook dit avondfeest schitterend geslaagd, 't Weer bleef dreigend en nu en dan vielen er zelfs eenige druppels regen, maar overi gens kwam niets de feestenden in hun stemming verstoren .'t Eerste gedeelte van den avond werd gevuld met muziek van „St. Ambrosius" 't af schieten van vuurpijlen en 't répertoire van het duo Mr. Carter en Miss Corina, die op een goed verlicht podium hun door de meesten wel te volgen praestaties verrichten. Enkele van hun artistieke verrichtingen, o.m. 't bespelen van een xylophoon waren voor een groote ruimte, als de Volksparkweide minder geschikt ze gingen in de ruimte verloren maar toch 't grootste deel van hun program viel bij allen zeer in den smaak. Bijzonder 't kluchtige wielrijclen en 't werken met tooverachtige licht en vorm-ef- fecten, waarvan Miss Gorina, gehuld in witte sluiers, het rythmisch-dansehd en artistiek- plastisch manoeuvreerend middelpunt was. De pauzen tusschen de verschillende nummers werden wel wat lang genomen. Het hoogtepunt en tevens slot-phase van het feest was echter het grandioze vuurwerk, zoo als er maar zelden nog in Schiedam zal zijn ge weest. De pijlen en de grootere stukken ont branden allen naar wensch en schiepen schil derachtige lichteffecten, verrukkelijk om te zien. Daartusschen door knetterden en knalden er schoten als van kanonnen en kattekoppen, welke daverend echoden in de donkere verten. Bovenal schitterend waren de zilveren, spran kelende waterval en het kostbaar slotnummer een gekroonde W., breed-omgeven met kleur rijke ballen en stralen opstuwende vuurhaarden, draaiende zonnen en zwiepende kometen. 't Was tegen elf uur, toen alle pracht was uit gedoofd. In dikke drommen schoven de duizenden door de uitgangen, zich in groepen vroolijk versprei dend over de geheele stad. Men zag 't, ze waren tevreden met en dankbaar voor hetgeen hun door de Oranjevereeniging gedurende den geheelen dag en 's avonds was geboden. Een extra woord van lof komt 't bestuur daarvoor ook ongetwij feld toe. Tenslotte past een woord van hulde aan 't adres van de politie, met commissaris en in specteurs aan 't hoofd, voor de goede regeling, bij al de drukte. De volgende officieele telegrammen werden nog verzonden Aan H.M. de Koninging. Het gemeente-bestuur van Schiedam biedt Uwe Majesteit en Haar Koninklijke gezin zijn eerbiedige gelukwenschen aan. De Burgemeester A. Gijsen De Oranjevereeniging te Schiedam biedt Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke familie op dezen dag eerbiedig gelukwenschen aan. Montfoort. Voorzitter. Jubileum kap. Paulusscn. Op grootsche wijze heeft de afdeeling Schiedam van den N.R.K. Volksbond eergister het jubi leum gevierd van kapelaan Paulussen, die nu 1272 jaar geestelijk adviseur van die stands- oiganisatie is geweest. Na de kerkelijke plechtig heid, die haar hoogtepunt had in de plechtige Hoogmis door den jubilaris met assistentie van kap. v.d. Burg O.P. en kap. v. Woezik van Vlaardingen opgedragen, onder welke H. Mis „St. Caecilia" de mooie composiie van haar directeur, Jaap Vranken, verdienstelijk zong, volgde 's avonds in den Volksbond de feest avond De groote zaal was prachtig versierd met vaandels, groen en bloemen en voor in de zaal schitterde en schetterde het koper vgn „St. Am brosius" en bracht de velen die opgekomen wa ren dadelijk in een opgewekte stemming. De heer Mouwens opende als voorzitter de feestvergade- ring, heette jubilaris, geestelijken en leden wel kom, en las, na een keurige inleiding, een brief voor van rector Jansen, den geestelijken adviseur van den diocesanen Bond. In dit schrijven werd na den jubilaris met zijn feest, vooral de ver- eeniging gelukgewenscht, met haar kranigen adviseur, die zich mocht verheugen in een voor- uitstrevenden geest en wiens krachtig door zettingsvermogen gepaard met liefde voor leden en Bond zoo enorm veel goed had teweegge bracht. De brief eindigde met den wensch, dat het door kap. Paulussen uitgestrooide zaad, honderdvoudige vruchten mocht voortbrengen. De aanwezigen uitten hun instemming op levendige wijze, en nadat het applaus bedaard was, hernam de heer Mouwens het woord en verklaarde zich geheel bij het geschrevene van rector Jansen aan te sluiten. Spr. gaf dan een overzicht van al hetgeen de jubilaris tot stand had weten te brengen, en liet duidelijk uitkomen, dat de adviseur, met alleen voor het geestelijke welzijn oog had ge had, maar ook voor het stoffelijke en in verband met het laatste, wees spr. vooral op alles wat kap. Paulussen gedaan had, om de zorgen te verlichten welke het bestuur had, wat betrof, het eerst zoo zwaar belaste gebouw. Na eerst nog geschetst te hebben hoe de jubilaris steeds voor de geestelijke verdieping ijverde, evenals voor de ontwikkeling van verstand en kennis herinnerde de heer Mouwens aan de luisterrijke kerkelijke viering en liet toen in zijn toespraak doorschemeren, dat hij eenigszins vreesde dat kap. Paulussen den langsten tijd in Schiedam geweest was, maar zeide hij wanneer hij schei den zal en wij geen mindere terugkrijgen, dan kunnen we tot in lengte van dagen tevreden zijn. Tenslotte gaf spr. gelegenheid tot het aanbie den van het cadeau dat bestond uit een dozijn zilveren dessertvorken en lepels, welke stoffelijke uiting van dankbaarheid door den jubilaris gaarna aanvaard werd De mannenzangvereeniging „Sint Caecilia" betrad toen het podium en gaf, op de manier die wij van haar gewend zijn, een tweetal zang nummers ten beste, waarmee zij hartelijke toe juichingen inoogstte. De hoogeerw. deken, die toen het woord kreeg, dankte eerst de bondsbroeders voor de hulde hem gebracht bij zijn zilveren priesterfeest en sprak den wensch uit, dat de afdeeling Schiedam haar glorie steeds zal handhaven en een sieraad blijft van Roomsch Nederland. Spr. komt dan tot het onderwerp van zijn rede De waardigheid van den priester in ver band met het geestelijk adviseurschap* en wijst er op hoe die waardigheid hem juist in werk plaatsen, fabrieken, neutrale en moderne bonden, tot een mikpunt maakt van laster en spot. In die kringen wil men niet erkennen de ver plichting van den priester, om als gezant van Christus te ijveren voor den Meester, die hem zond, waai schuwend, daar waar gevaren dreigen. Nu meer dan ooit is er in het sociale leven, een wegwijzer noodig, die temidden der liberale en socialistische dwaalwegen, het juiste pad aangeeft. Spr. zet dan in deh breede uiteen, dat de sociale kwestie een geestelijken en tijdelijken kant heeft, en daar tenslotte de kern van alle dingen de godsdienst is, wordt duidelijk de nood zakelijkheid van een geestelijk adviseur aange toond. De G.A. is tevens de grootste ijveraar voor een bond omdat hij steeds zal trachten zoo veel mogelijk mannen en vrouwen onder de Katholieke vanen te brengen hij treedt op den voorgrond om de leeken te wijzen dat ze ook buiten hun gezin Roomsch moeten zijn. Spr. durft openlijk te zeggen, dat zoo Roomsch Schiedam zich niet om haar geestelijken advi seur geschaard had, de Bond niet meer zou be staan. Spr. wil geen loftuitingen tot kapelaan Pau lussen richtten omdat het voldoende is te wijzen naar zijn werken, die het beste spreken. Na nog een warme opwekking te hebben uitgesproken eindigde de deken zijn boeiend betoog. St..Ambrosius" liet zich eerst weer eens hoo- ren en daarna besteeg de jubilaris onder daverend applaus den katheder. Spr. die zich na 121/2 jaar hier wel op eigen terrein gevoelt, heeft er toch nooit zoo beroerd voorgestaan als nu,want zoo zeide hij, jullie hebben het vandaag wel wat te erg gemaakt, zoo'n huldiging, én in de kerk, én hier had hij niet verwacht. Nu, zoo vervolgde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2