Het geslacht der Burgatts. DMOBLMD VOOR SCHIEOMM EU OMSTREKEN. F ËUHLIETOM. 47ste Jaargang» Woensdag 3 September !324. .SI»« 140i8 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerlcbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een daim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam ALLERLEI. Uit Londen Uit Moskou wordt bericht, dat na 24 uur vechten de revolutionnaire poging in Georgië is onderdrukt. Uit Berlijn Naar de bladen melden, ver sterkt Rusland zijn troepen aan de Roemeensche grens, alsmede aan de Dnjester-linie. In verband hiermede verplaatst de Roemeensche regeering haar troepen naar de Bessarabische grens, terwijl zij de reservisten oproept. Uit Berlijn Volgens berichten uit Tokio heeft een socialist den Japanschen generaal Gisoehoera door een revolverschot gedood uit wraak voor het doodschieten van socialisten tijdens de aardbeving. Uit Berlijn De Rijksweer heeft gister voor het eerst weer manoeuvres gehouden en wel in Brandenburg, Wurttemberg, Saksen en in het gebied van Hamburg. De staking in de Borinage heeft gisteren weer tot relletjes aanleiding gegeven. Verschei den lieden zijn aangehouden. In verschillende mijnen is men begonnen de paarden naar boven te brengen. Hier en daar houden de ingenieurs de vuren aan, daar de werklieden al het werk in den steek gelaten hebben. Men schat het aan tal stakers op 47,000. Uit Genéve Uruguay heeft meegedeeld dat het het ontwerp-verdrag tot wederzijdschen bijstand aanvaardt. Bij of krachtens netten of verordeningen voor geschreven en andere offideele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van de N.V. „ACETYLENA", Bijkantoor Rotter dam, om Vergunning tot uitbreiding van de ondergrondsche benzine-bewaarplaats met af- tapinricliting aan de Nieuwe Haven (openbare straat), kadaster Sectie L. No. 1101 (ged.), voor het pand Nieuwe Haven 53, door vervanging van het reservoir met een inhoud \an 2000 L. en de aftapinrichting door een reservoir met een inhoud van 6000 L. en een andere aftapin richting;. 2e. W. F. RIS om vergunning tot oprichting van een slachtplaats van varkens in het pand Kreupelstraat 18, Kadaster Sectie B. No. 2826. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 17 September a.s., des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge dellinder- wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7. dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 3 September 1924. Bnitenlandseh Meows, DE VOLKENBONDSVERGADERING Bij den aanvang van de gistermorgen ge houden vergadering van den Volkenbond deelde de voorzitter Motta, den uitslag mede van de samenstelling der zes commissies. Deze com missies hebben de volgende zes voorzitters gekozen lste commissie Sir Littleton Groom (Aus tralië) 2e commissie Garry (minister Bui- tenl. Zaken van Canada) 3e commissie Duea (minister Buitenl. Zaken van Roemenië) 4e commissie Abatcy (Japansche gezant te Brus sel) 5e commissie Zahle (Deensch gezant te Berlijn) 6e commissie Engkell (minister Bui tenl. Zaken van Finland). Deze zes voorzitters zullen tevens vice-voor- zitters van de Vergadering zijn, welke zelf ook nog zes vice-voorzitters heeft benoemd nl. Léon Bourgeois (Frankrijk) Lord Parmoor (Engeland), Salandra (Italië) Skrzynski (Polen); Tang-Sai-Foe (China) en Urrutia (Columbia). De Eerste Commissie voor de Statuten en Juridische Aangelegenheden, is gistermiddag om drie uur bijeengekomen en heeft besloten hare vergaderingen in 't openhaar te houden. Er werd een sub-commissie benoemd, bestaande uit zes leden, onder presidium van den Brazili- aanschen gedelegeerde Fernandes. De Derde Commissie, die voor de Ontwape ning, heeft gister tot vice-voorzitter gekozen den Griekschen gezant te Parijs, Politis, die destijds in de Volkenbondsvergadeiing het woord heeft gevoerd tegenover den Italia m- 23 Gemagnetiseerd door zijn blik, die haar drong, bad en beval tegelijk, nam Monica een sleutel die achter een gordijn lag, ging zonder te weten wat zij deed naar een deur voor haar, die met een lichte drukking openging en bevond zich boven aan een trap, een wenteltrap. Zij snelde naar beneden en kwam buiten de duiven til, zonder gebruik te hebben gemaakt van den sleutel dien zij in de hand hield. Zij was op den bodem der kleine plaats, maar aan den anderen kant van het gebouw, dan waar het balcon was. Vóór haar in een grijzen muur waren twee deu ren, waarvan de eene bruin geverfd was. Had Jacob niet over een bruine deur gesproken Zij opende de deur met den sleutel en kwam, niet zooals zij gedacht had in een ander deel van het kasteel, waar zij hulp meende te kunnen krijgen of Celia Jane te kunnen waarschuwen, maar in een donkeren gang, die aan het eind lichter was. Zij snelde de gang door en kwam in een soort van kabinet met een twijfelachtig daglicht, Daar zat een oude vrouw, groot en krachtig als een eik, bij een kleine tafel en verstelde linnengoed. Zij had geen beweging gemaakt bij het geluid van Monica's schreden. Dit moest Gelia-Jane zijn, de doove. schen gedelegeerde, Salandra, in het Korfoe- conflict. Op de agenda van de Derde Commissie staan alle kwesties van bewapening te land en ter zee, benevens de chemische oorlog, de handel in wapenen en munitie, alsmede het ontwerp voor een blijvend garantie-pact en de daarop van de regeeringen ingekomen antwoorden. De Noorsche gedelegeerde Lange, stelde on der instemming van Branding (Zweden) voor, dat op de agenda ook gezet zou worden het besluit van de vorige Volkenbondsvergadering in zake de beperking van de oorlogsbegrootin- gen tot een gemicjdelde van de beide laatste jaren, benevens de kwestie van het statistisch jaarboek over de oorlogstoerustingen in de verschillende landen. Na langdurige discussies werd dit voorstel aangenomen. Aan het slot der gister gehouden zitting van de Volkenbondsvergadering deelde Motta -mede, dat de Nederlandsche delegatie een wijziging voorstelde van art. 27 van het huishoudelijk regiement van de vergadering, volgens welke de Commissies hare besluiten kunnen nemen bij meerderheid van stemmen inplaats van met algemeene stemmen, zooals tot nu toe het geval is. Tot onder-voorzitter van de eersLe commissie (Statuten en interne aangelegenheden) is de Nederlandsche gedelegeerde Mr. J. Limburg gekozen. Herriot en M. Donald zijn gister te Genéve aangekomen. MacDonald verklaarde gister in een pers- gesprek vóór zijn vertrek, dat hij diep voelde het groote belang van den Volkenbond en dat hij door zijn aanwezigheid te Genéve zijn vei- trouwen wilde toonen in de macht van den Volkenbond, om goed werk te doen. MacDonald verklaarde verder, dat arbitrage den grondslag moest vormen voor de oplossing van elk internationaal geschil. De premier ver wacht, Zaterdag in Londen terug te keeren. UITVOERING VERDRAG VAN LONDEN. De onderhandelingen te Coblenz over de uit voering van het verdrag van Londen loopen over een aantal economische en politieke kwesties, in de eerste plaats over het herstel van de Duitsche souvereiniteit in het bestuur en van de Duitsche justitie. De onderhandelingen, welke waarschijnlijk lang zullen duren, worden van Duitsche zijde gevoerd door het Rijksministerie voor de Bezette Gebieden en de regeeringen van de betrokken landen en van Fransehe zijde door den voorzitter van de Economische Commissie van de Rijnland-Commissie, Garteron. DUITSCHLAND BETAALT. De Duitsche rijksminister van Financiën, Luther, heeft in een gesprek met Amerikaansche journalisten meegedeeld, dat, in afwachting van de leening aan Duitschland, dit land de eerste betaling, ten beloope van 20 miJlioen goudmark, Maandag op het tegoed van den Commissaris-generaal voor de herstelbetalingen heeft gedaan. De commissaris-generaal, Owen Young, ver trekt lieden naar Duitschland. dat wordt uitgegeven door het liberale hoofd kwartier, heeft het officieele liberalisme zich thans definitief' tegen het. verdrag met Sovjc-t- Rusland uitgesproken. De waarschijnlijkheid van een nederlaag der regeering, naar aanleiding van dit verdrag en mogelijke spoedige algemeene verkiezingen,wordt druk in politieke kringen besproken in verband met de verspreiding van genoemd vlugschrift. ÜÉlJi DE SOEDAN-KWESTIE. De „Times" zegt, dat de onderhandelingen tusschen Zaghloel Pasja en MacDonald over den Soedan niet zullen plaats hebben. Zaghloel is een maand te Parijs blijven wachten op een uitnoodiging van den Britschen premier om naar Londen te komen. De uitnoodiging werd echter niet verzonden, terwijl MacDonald's verbintenissen een uitnoodiging in de naaste toekomst uitsluiten. DE VALERA. Aangekondigd wordt, dat dp^ Valera op een aantal vergaderingen in Tyrone en Derry rede- oeringen zal houden. In geen jaren is de Valera in Ulster geweest. HET BRITSCH-RÜSSISCH VERDRAG. Uit Londen meldt Reuter Te oordeelen naar het vlugschrift, getiteld „A Sham Treaty", Monica legde haar hand op den arm der oude vrouw. Celia-Jane sidderde en keek de jongedame verschrikt aan die allerlei teekens maakte en herhaalde Jacob Jacob. zonder iets anders te kunnen uitbrengen. Las Gelia-Jane in het ontstelde gelaat van Monica wat haar doove ooren niet konden verstaan Raadde haar geest door voortdurende onge rustheid gescherpt de waarheid of was de naam, door Monica uitgesproken, tot haar doorge drongen Haar gelaat nam de lijkkleur aan, die de trekken van Jacob hadden, toen Monica den ouden man had verlaten. Zij herhaalde fluisterend den naam Jacob, stond haastig op, terwijl zij al haar naaibenoodigdheden rondom haar liet vallen. Zij scheen de tegenwoordigheid van Monica te vergeten en verliet met haastige schreden het vertrek. Zij had Monica vergeten, doch vergat zelfs in haar haast niet de deur van haar kabinet achter haar dicht te grendelen. Dit was haar zoo tot een gewoonte geworden dat zij het ook nu werktuigelijk deed. Monica hoorde haar haastigen tred in de gang en toen niets meer. Zij was opgesloten, en niet wetende in welk deel van het kasteel zij zich bevond, wendde zij zich naar den eenigen uitgang, die haar open gebleven was. Een deur met getralied venster scheidde de kamer van Celia-Jane van een ander veel grooter en beter verlicht vertrek. Het had drie boog vormige ramen van groote afmeting, die, kort, CHINA. De troepen van de beide vijandige provincies staan thans min of meer in een boog tegenover elkander. Op sommige plaatsen bedraagt de afstand, die hen scheidt, nog maar twee mijlen. De vredesonderhandelingen, die tot Zondag ijverig zijn voortgezet, hebben blijkbaar gefaald. Op de reede van Sjanghai bevinden zich thans 9 Amerikaansche, Engelsche en Fransehe oor logsschepen. DE STRIJD IN MAROKKO. De opstand der Mooren breidt zich nog meer uit. Aanvallen op voorposten en patrouilles en het ,stuksnijden vjm telegrafische en tele fonische verbindingen zijn aan de orde van den dag, evenals moorden en rooverijen. Spaansche vliegtuigen hebben de laatste dagen tal van Moorsche dorpen gebombardeerd. Er zijn nieuwe Spaansche versterkingen aangekomen AMERIKA EN HET ONTWAPENINGS- VRAAGSTUK. De gezant der Ver. Staten te Bern, Gibson, heeft aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond een schrijven gericht, gedateerd 29 Augustus, waarin hij uit naam Van de Ver. Staten dank betuigt voor de uitnoodiging tot deelneming van de Ver. Staten aan de besprekin gen van de derde commissie van den Volkenbond over het ontwapeningsvraagstuk. De Ver. Staten, welke zich hebben doen vertegenwoordigen in de Gemengde Ontwapeningscommissie -van den Volkenbqnd meenen intusschen niet, dat de deelneming van een Amerikaansch gedelegeerde aan de besprekingen van de derde commissie, zou kunnen bijdragen tot een verduidelijking van het Amerikaansche standpunt. Indien de taak van de derde commissie is een internatio nale conferentie bijeen te roepen ter bespreking van den handel in munitie on wapenen, tot uitvoering komt, dan zijn de Ver. Staten bereid aan de uitwerking van zulk een conventie deel te nemen en zij hopen, dat deze conventie in overeenstemming zal kunnen worden gebracht met de nationale wetgeving in de Ver. Staten. Binnenland. „Keurraad" voor Roomsche jeugdlectuur. Door samenwerking van de verschillende reli gieuze mannelijke onderwijscongregaties is te Tilburg opgericht een „Keurraad" voor Room sche jeugdlectuur. Het doel van deze Keurraad" is de verspreiding te bevorderen van degelijke Roomsche jeugdlectuur, door advies uit de bren gen omtrent eventueel aangeboden copie of uitgaven. Boeken die daarvoor in aanmerking komen zullen voorzien worden van den stempel van den Keurraad". De „Keurraad" heeft zich de medewerking verzekerd van vrouwelijke en andere mannelijke deskundigen ook leeken. bijeenstaande, een erker vormden evenals in het salon van Blackhorn, die ook op de zee uit zagen. Tusschen haar en het licht dezer zwak verlichte ramen zag Monica een vreemdeling zitten, die zich volstrekt niet bewoog. De jongedame kreeg een geweldigen schok, want dezen vreemdeling kende zij en in gesmoor- den zucht ontsnapte een naam aan haar trillende lippen. Had de schrik of de verrassing haar gezicht beneveld Zat daar werkelijk iemand En was het degene, dien zij meende te zien Vond zij in dit versteende gelaat zonder leven, de trek ken terug, die haar zoo jong en schitterend hadden toegeschenen op een portret van de galerij Neen, zij droomde niet, een mannengestalte teekende zich met duidelijke lijnen tegen het lucht af. Hij zat weggedoken in een grooten rieten stoel, een der beenen vooruitgestoken, onbeweeglijk zijn gelaat, dat de sporen droeg van een pas doorstane ziekte had een treurige uitdrukking. Hij was bezig met stroovlechten maar of schoon zijn vingers met zekere vlugheid zich bewogen en hij in kaarsrechte houding zat, was er iets gebrokens in zijn voorkomen, dat aan doenlijk was om aan te zien in zijn groote forsch gebouwde gestalte. Monica was in haar schrik op den drempel van het vertrek blijven staan. Zij wist dat hij haar aanwezigheid bemerkt had, maar hij maakte De postcheque- en girodienst. In een onderhoud met een vertegenwoordiger van het „Vad." heeft de directeur van den Post- chèque- en Girodienst, de heer J. Lazonder, o.a. medegedeeld, dat het aantal personeel, dat hij infdienst vond bij zijn optreden bedroeg 1040 man (er zijn in den aanvang 1140 ambtenaren geweest) en dat dit thans is teruggebracht tot 860 ambtenaren. Voorts is thans in Brussel afgeziene stelsel geen Belgisch systeem, omdat de Belgen het voorbeeld van Keulen hebben ge volgd en pasklaar gemaakt \oor de Belgische toestanden. Dat gaat de heer Lazonder nu ook voor Nederland doen. Ten slotte deelde de directeur mede, dat voortaan de rekening-houders ook een bewijs zullen ontvangen, dat een door hen afgegeven ehéque- advies op het Girokantoor is ontvangen en van hun rekening is afgeboekt. Uitgetreden. „Staat en Kerk" deelt mede, dat zoowel ds. H. Bakker als dr. P. J. Kromsigt van Amster dam hebben bedankt als lid der Chr. Hist. Unie, omdat zij in 1924 al meer de vrije school en de vrije Kerk in onze politiek zien trium- feeren en nog meer, hoe de leuze van de vrije Kerk een schoone gelegenheid is om aan de geen beweging, hij gaf haar geen teeken en sprak geen woord, doch ging haast methodisch met zijn arbeid voort, alsof zijn handen werktuigen waren, die, zeer geschikt voor hun taak, bewogen wer den door een goed geregeld uurwerk. Toen Monica hem naderde herhaalde zij met doffe stem den naam, die haar straks ontsnapte „Jean de Burgau." Hij hoorde zijn naam, want hij keerde haar halverwege zijn gelaat toe, en Monica sprak zacht in één adem in een onderdrukt gefluister „Is u hier Sedert wanneer Waarom verbergt gij u Gij kent mij niet en ik, ik ken u zonder u ooit gezien te hebben. Men heeft mij uit Ier land tot u gezonden. Is u ziek geweest Hij antwoordde niet, hij scheen haar zelfs niet te begrijpen. Zijn vlechtwerk vorderde ge regeld. Monica bespeurde eindelijk op dit versteende gelaat de teekenen van een diep verval. Zij zag dat, al troffen de woorden het oor van Jean, zij niet tot zijn geest doordrongen en dat het licht des verstands onherroepelijk in hem was uitgedoofd. Hij gaf geen enkel teek.en van wezenloosheid of krankzinnigheid. Was zijn gezondheid na eene vreeselijke ziekte teruggekeerd zijn geest had daarin geen gelijken tred gehouden met het lichaam. Hij leefde maar half en handelde slechts als een automaat, die met nauwkeurigheid eenige voorgeschreven werkzaamheden verrichtte steeds dezelfde (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1