iel geslacht der Burg*. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN,. E O 8 L L T O ^8„ 47s»e Jaargang» Vrijdag 5 September 1324. iïa. 14040 Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f BQ bi' v^^es van fieïi! wringer; f f5 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoU.Algem^era. Buifenlandseh Nieuws, DE VO LKENBONDSVERGADERING. MacDonald's rede. MacDonald heeft gisterochtend in de ver gadering van den Volkenbond het debat ge opend over ontwapening en het voorkomen van oorlog. Toen hij zich naar het spreekgestoelte begaf, werd hij gedurende vijf minuten door de gedelegeerden toegejuicht. De Engelsche eerste-minister begon met te verklaren, dat zijn aanwezigheid juist een waarborg is, dat het land, dat hij vertegen woordigt, voornemens is den invloed en de macht van den Volkenbond te vergrooten. Hij zeide diep geroerd te zijn bij den aanblik van de gedelegeerden van meer dan vijftig landen, waaronder vele verwoest en alle ver armd zijn door den oorlog, doch ondanks alles bezield door de hoop, dat zij er in zullen slagen door den Volkenbond veilig en Hefinitief de grondslagen van den vrede op aarde te vestigen. „Het grootste gevaar, waar wij thans voor staan," zeide Mac Donald, „is, dat de nationale veiligheid enkel als een militair probleem zou worden beschouwd, berustend op de overheer- sching van den machtsfactor. Een oogenblik lang kan dit ons in slaap sussen één oogenblik kan het groote en kleine naties in den waan brengen, dat hun bestaan niet langer bedreigd zal worden. Doch, indien wij, na al de ver schrikkelijke voorbeelden der geschiedenis, dat de militaire kracht geen veiligheid verschaft, heden opnieuw in de dwaasheid onzer voor ouders vervallen, dan is de veiligheid, die wij verschaffen, niets dan een verraad der natie, die wij in slaap sussen onder dien schijn." Engeland heeft geweigerd het verdrag van wederzijdschen bijstand te onderteekenen, dat door den Volkenbond is opgesteld, niet omdat de openbare veiligheid ons onverschillig laat. Integendeel de Engelsche regeering is den ontwerpers van dit verdrag zeer dankbaar. MacDonald voelt echter dat het terrein niet voldoende is voorbereid. De ontwerpers stonden voor de taak van den pionier. Dat pionierswerk is het werk van den Bond en Engeland is niet in staat het ontworpen verdrag in zijn tegen woordige gedaante goed te keuren. Engeland wenscht iedere letter van zijn verplichtingen na te komen. Het wil zijn handteekening niet zetten onder een onbepaald plan, van welks uitvoering het door de openbare meening weer houden zou worden, indien het er toe trachtte over te gaan. Zinspelend in sympathieke bewoordingen op de belangstelling door Amerika voor de Euro- peesche aangelegenheden aan den dag gelegd, zeide hij dat in de aangelegenheid van dit ver drag, het laatste woord nog niet gevallen is. Wij moeten de heele wereld met ons hebben. Duitschland kan niet buiten den Bond blijven. De conferentie van Londen heeft nieuwe be trekkingen geschapen en zou moeten leiden tot de opneming van Duitschland in deze ver gadering. Rusland gelooft in de revolutie en hij begrijpt daarom dat Rusland den Bond niet gunstig gezind is. Doch Rusland is veranderd en sluit overeenkomsten en de overeenkomst, die het onlangs met de Sovjet gesloten heeft, baant den weg voor de intrede van Rusland in den Bond. De premier zeide, dat het eerste probleem, dat behandeld moet worden, is de definitie van de veiligheid. Het is echter even gewichtig vast te stellen wat een natie tot aanvaller zal 25 Zijn stem beefde toen hij voortging „Onze lord, onze arme jongen. O, u dacht niet dat hij zoo dicht bij was, toen ik u over hem sprak." „Waarom verbergt gij hem," vroeg Monica plotseling. „Waarom Dat is een vraag voor een vrouw. 't Is of ik Celia-Jane hoor. Dus u zoudt willen dat men hem vertoonde, opdat alle domooren en deugnieten, zouden kunnen zien, wat een Burgau wordt, als hij anderen in den weg is. Kijk, ik geloof dat men, om die zaak te begrijpen zooals ik, van de familie zijn moet zooals ik. Het doet mij de Burgau's van Blackhorn hoogschatten als ik zie, hoe de eer van Burgau-House hun ter harte gaat. Mijn jonge lord heeft tussenten leven en dood gezweefd. O, ik heb hem goedverpleegd en hij is weer hersteld, behalve zijn been, dat als dood is. Maar zijn arme hoofd. daarmee, is het gedaan. Daar is iets gebroken dat men niet meer herstellen kan. Gedaan is het, voor goed gedaan, want hij herkent zelfs Jacob niet meer", zuchtte de oude, worstelend met zijn tranen. „Of anders geeft hij er evenveel om mij bij zich te zien als of ik een kei van het strand was. Hij is niet krankzinnig, volstrekt niet: stempelen. Volgens hem is de kortste weg om te bepalen wie de aanvaller is, de weg van ar bitrage. Wanneer er een oorlog dreigt, zal de toets déze zijn „Wilt gij u aan arbitrage onder werpen Wilt gij voor ons verschijnen en uitleg geven Zoo niet, dan zijt gij de aanvaller. Kan er geen geschikt systeem van arbitrage worden gevonden, dan keeren wij terug tot de militaire verdragen. Alle mogelijkheden van arbitrage moeten worden overwogen. Het ver drag moet den aard van de verplichtingen van iederen staat omschrijven en duidelijk aangeven wanneer arbitrage plaats moet hebben. De be staande bepaling in zake facultatieve arbitrage in verband met het Haagsche Hof is vaag en MacDonald vraagt, dat zij onmiddellijk naar de deskundigen zal verwezen worden en dat er verslag over zal worden uitgebracht, vóór de vergadering uiteengaat. Wat de ontwapening betreft, zeide de En gelsche premier, dat Engeland de marine- overeenkomst van Washington heeft uitge voerd. Het probleem der ontwapening te lande is ingewikkelde^. Er is een nieuwe internationale conferentie voor noodig, doch, indien zij bijeen geroepen werd, zou zij tot mislukking gedoemd zijn door gemis aan voorbereiding. De rol van den Volkenbond is thans zulk een conferentie voor te bereiden. Alle naties, die hier vertegen woordigd zijn, moeten een begin maken met de voorbereiding. Er zijn twee essentieele pun ten 1. dat alle landen vertegenwoordigd zijn 2. dat de conferentie in Europa gehouden moet worden, waar de hoofden van de verschillende regeeringen er deel aan kunnen nemen. Ten slotte drukte MacDonald de meening uit, dat het pact van den Volkenbond gebruikt kan worden om de vredespolitiek te ontwikkelen. Hij zeide, dat de bepalingen van het pact een werkelijke vredescharter vormen, indien zij bestudeerd en toegepast worden. Hij wees op de vele bijdragen tot een voorbereiding van de ontwapeningsconferentie en zeide, dat het Ame- rikaansche plan in het bijzonder er een is, dat ieder land moet bestudeeren. Toen MacDonald, die snel de sprekersplaats verlaten had, op zijn plaats terugkwam bracht de vergadering hem een enthousiaste ovatie. Nadat de rede in het Fransch was vertaald, ging Herriot naar MacDonald en drukte hem hartelijk de hand, welk voorbeeld door de leiders van de andere delegaties gevolgd werd. Ook voor de namiddagvergadering, waarin de discussies begonnen, bestond groote be langstelling, zoowel van de zijde van de dele gaties als van het publiek. MacDonald en Herriot waren aanvankelijk niet aanwezig. Later was MacDonald eenigen tijd in de vergadering. Heden 11 uur zou de bond weer vergaderen. tement van Financiën belast met de fiscale aangelegenheden. Den dertienden Augustus maakte, zooals gemeld, de C. v. H. bekend, dat Owen Young er in had toegestemd, op te treden als com missaris-generaal, tot dat zijn permanente thans benoemde opvolger de functie kan overnemen (in December). ;pliDE DUITSCHE SPOORWEGEN. 'Naar de „Zeit" van goed-ingelichte zijde verneemt zullen er spoedig onderhandelingen worden gevoerd tusschen de rijksdirectie der Duitsche spoorwegen en de directie der regie spoorwegen. Men gelooft, dat de overdracht van de regie-lijnen aan de rijksdirectie spoedig zal plaats hebben, in elk geval binnen zes weken. UITVOERING VAN HET LONDENSCH VERDRAG. Gistermiddag is te Berlijn aangekomen de commissaris-generaal voor de reparatie betalingen Owen Young, in gezelschap van een jongeren broeder van generaal Dawes, Rul'us Dawes. Zij werden aan het station door een vertegenwoordiger van den Rijksminister van Financiën ontvangen. De C. v. H. heeft, zooals gemeld, Seymour Parker Gilbert tot commissaris-generaal voor de .herstelbetalingen benoemd. Hij is nog slechts 32 jaar oud, doch heeft reeds verschillende be langrijke regeeringsfuncties in de V. S. bekleed, o.a. die van onderstaatssecretaris bij het depar- Als u hem zegt iets te doen, dan gehoorzaamt hij u. Goede hemel, moet ik zoo lang geleefd hebben om hem te zien gehoorzamen, die nooit naar iemand geluisterd heeftIk weet niet waar zijn verstand is. Als wij hem niet laten eten en drinken, zou hij sterven door gebrek aan voedsel zonderiets te vragen, hoewel hij de spraak niet verloren heeft. Eens is er een gordijn in zijn kamer in brand geraakt zonder ons zou hij verbrand zijn hij laat alles maar gaan. Wij geven hem ook geen licht meer, als wij er niet bij zijn. In het begin werd hij boos, hij wilde zijn neven doodslaan. Wanneer hij ons aankeek, wisten wij dat hij woedend werd. Maar nu ge beurt er niets meer van dien aard, geen woede zelfs toont hij meer. Wij hebben hem goed ge huisvest in dit paviljoen, dat de vroegere uit zichttoren van het kasteel is. Daar heeft hij frissche lucht en Vermaakt zich met naar de zee te zien - dat wil zeggen ik geloof dat hij er naar kijkt zonder ze te zien. Men heeft hem boeken gegeven, maar hij maakt ze niet open hij kan niet meer lezen. Eens had ik een bouquet veldbloemen meegebracht toen ik van (Ridge terugkeerde, omdat hij vroeger veel van wilde bloemen had gehouden. Hij keek echter de bloe men niet aan, maar nam de biezen er tusschen uit en begon die te vlechten Toen heeft men hem stroohalmen gegeven en nu maakt hij matten, altijd dezelfde en die tot niets dienen. O zeg, miss gouvernante, leer hem andere pa- SPANJE EN MAROKKO. Men verneemt, dat het directorium thans ernstig de ontruiming van Marokko overweegt en dat Primo de Rivera niet ongeneigd zou zijn, het bevel hiertoe te geven, indien dit met eere kan geschieden. Feit is, dat de inboorlingen algemeen in opstand komen en dat zij de Spanjaarden in getalsterkte verre overtreffen, zoodat onver mijdelijk bepaalde Spaansche posten zich zullen moeten overgeven. Operaties op groote schaal zouden noodig zijn, om de rust te herstellen. CHINA. Een Japansch nieuwsagentschap maakt een telegram uit Peking openbaar, dat meldt, dat Tsjang tso lin een ultimatum heeft gezonden aan de regeering te Peking, waarin hij zegt, dat hij, als de regcering den aanval tegen den militairen gouverneur van Tsjekiang niet laat staken, zelf gewapenderhand zal ingrijpen. GEORGIE. Het Russische telegraafagentschap meldt nog over den opstand in ^leorgië Bij de overvallen poogden de rebellen voornamelijk onvermogen de boeren gevangen te nemen. De meerderheid der rebellen heeft zich overgegeven. In Tefen, Batoem en andere steden hebben geen inciden ten plaats gehad. ALLERLEI. Uit Brussel Voor de Belgische krijgsraden zullen eerstdaags, bij verstek, de Duitschers terechtstaan, die zich tijdens den oorlog aan misdrijven tegenovef de burgerlijke bevolking hebben schuldig gemaakt. De krijgsraad van Namen o.a. zal oordeelen over vijf h zes officieren van de divisies van Von Bülow, die deel hebben gehad in het fusil- leeren van burgers te Andenne in Augustus 1914. Uit Berlijn Aartshertogin Maria Valeria van Oostenrijk, de in 1868 geboren jongste dochter van keizer Frans Jozef, is zwaar ziek. - Uit Parijs De „Echo de Paris" meldt uit Genève, dat de Roemeensche regeering het secretariaat van den Volkenbond heeft doen Weten, dat zij het Verdrag van wederzijdschen bijstand verwerpt. Uit Berlijn Nadat de sociaal-democrati sche partij in een manifest aan de bevolking de ontbinding van den Rijksdag heeft geëischt, wordt ook van democratische zijde dit verlangen geuit. De afgevaardigde Koek verklaarde enkele dagen geleden in een rede, dat de tegenwoordige Rijksdag op den duur onmogelijk meer beslis singen in binnenlandsche kwesties kan treffen. tronen. Hij schijnt dat gij u daarop verstaat zooals geen anderdat heeft Celia-Jane mij verteld." „Hein leeren," vroeg Monica, maar dat is onmogelijk. „Niet onmogelijk" hernam de oude, die zich op zijn elleboog oprichtte. „Ik zal u iets zeggen als ge bij mij komt, waarom zoudt ge dan niet eenige treden af dalen om voor vijf minuten een anderen onge lukkige te gaan troosten en verstrooien. En gedurende deze vijf minuten zou ik dan Celia- Jane hier hebben om mijn warme grog klaartema- ken en mijn bed wat goed te leggen. De heeren kunnen niet binnen komen, zon der dat ik gewaarschuwd wordt, want ik hoor het groote hek openen en sluiten." „Maar", zei Monica, „wat is dan de eigen lijke ingang van het paviljoen „Aan liet kantoor van sir Bear grenst een vertrek, waar hij zich vaak ophoudt, waar hij zijn brandkast heeft en ik weet niet wat meer, familiepapieren denk ik. Wanneer wij het pavil joen willen verlaten, schellen wij en men komt ons opendoen. In geval van nood kunt u hier heen komen. Ik heb alles zoo bedacht. Mijn arme jonge lord, ik heb altijd voor hem gesmokkeld. Het is niet opwekkend voor hem nooit iets anders te zien dan twee oude menschcn en dan nog, hoe lang reeds heeft hij alleen Celia- Jane gezien of alleen mij. Men bracht hem mij zinneloos terug en toen moest ik hem opsluiten." Reeds thans beantwoordt de Rijksdag niet meer aan de bij de bevolking heerschende opvattingen. Uit Berlijn Te Graz zal binnenkort een congres worden gehouden ter bestrijding van den internationalen handel in vrouwen en meisjes. De voorzitter van het organisatie comité, Uhde, verklaarde, dat in de zes maan den van October 1919 tot Juni 1920 rond 3700 vrouwen en meisjes in de Duitsche groote ste den spoorloos verdwenen zijn. (N.T.A. Draadl.). B I n genland. Het Mijneonflict. Gister heeft de Contactcommissie van de Limburgsche Mijnen een vergadering gehou den, waarin, naar wij vernemen, werkgevers en werknemers niet tot overeenstemming zijn gekomen. De besprekingen zullen a.s. Maandag worden vervolgd. Intusschen zullen de hoofdbesturen van de Mijnwerkersbonden hun leden raad plegen. Bij den aanvang der vergadering heeft de Syndicalistische Federatie van Mijnwerkers, die onlangs eigener beweging uit de Contact commissie is getreden, om wedertoelating vex-- zocht, hetgeen de contactcommissie thans ge weigerd heeft. Een gift voor de Amsterdamsche politie. Naar de „Tel." verneemt, heeft het bestuur van het locaal comité voor het Internationaal Eucharistisch Congres 1000 geschonken aan het fonds ten bate van het Amsterdamsche po litiepersoneel, zulks voor de bewezen diensten tijdens het congres. Uit de diamantindustrie. Volgens het Weekblad van den A. N. D. B. bedi-oeg het aantal werkeloozen in de week van 2430 Augustus 11. 840 tegen 920 in de week tevoren, het aantal werkenden 4925 tegen 4783. Prof. Mr. C. van Vollcnhoven. Naar wij vernemen, vertoeft prof. mr. C. van Vollenhoven sedert geruimen tijd voor re- geeringsdoeleinden te Washington. Schaapman monument. Het Schaepman-comité heeft aan alle voor aanstaande Katholieken in Nederland een bij drage gevraagd voor het Schaepman-monu- ment in de Tubberger Esch. Reclame op poststempels. Het bestuur van den Algem. Nederl. Zuivel- bond heeft aan den minister van waterstaat geschreven Tot onze niet geringe verbazing zien wij, dat de stempels der Nederlandsche posterijen voor zien zijn van het reclameopschrift Koopt heden Blue Band, versch gekarnd. De toevoeging „versch gekarnd" moet den indruk vestigen, dat hier sprake is van boter, daar in de Nederlandsche spreektaal alleen bij de bereiding van boteP van karnen gesproken jvordt. Uwe excellentie zij echter medegedeeld voor zoover haar dit niet' bekend mocht zijn dat Blue Band geen boter, doch margarine is en de toevoeging „versch gekarnd" dan ook onder de misleidende opschriften moet worden gerangschikt. Aangezien het niet de bedoeling der Neder landsche posterijen kan zijn, ertoe mede te werken, de huismoeders bij het koopen van hare „Waarom stelt men liern niet in vrijheid Dan zou hij meer afleiding hebben." „Ja, waarom U zoudt hem juist in het ver derf storten. Er zijn dingen, mijn kind, er zijn dingen. Maar gij, miss gouvernante, gij zijt niet als die kleine Jessy, die bang is sedert zij weet dat hij hier is. Leer hem toch uw patronen. Hij kent er maar een en begint dit telkens weer." „Maar hij zal niet willen leeren." „O, zeker, met wat geduld. De vlecht, die u toen begonnen zijt, heeft hij niet kunnen vol tooien. Of hij het beproefd heeft? Zeer zeker, maar hij kon niet. Denk er om dat hij alleen dit kent, dat niets dan dat hem bezig kan houden." „Neen, ik hou er niet van mij te verbergen," antwoordde Monica op eenigszins hoogen toon. „Och, miss gouvernante, u is toch eigenlijk ook slechts een hoovaardig meisje. maar het rijk des Hemels is voor de barmhartigen." HOOFDSTUK V. „Daar is niets tegen", had sir Bear gezegd, toen Monica hem vroog haar vader te mogen be zoeken. Zij was in diep nadenken achtergebleven. Hoe zou zij hem vindenZij had sedert verscheidene dagen niets van hem gehoord. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1