te Schiedam aan de Nassaustraat 51, in bod staande op 11.900.Onverkocht ingehouden. Notarissen v. Wijngaarden en Koopman te R'd a m. Veiling 4 September 192 4. I. Een steenen windkorenmolen, genaamd „de Noord" en erve aan de Noordvest te Schiedam, groot 1 are 32 centiaren. In veiling 9000. II. Een pand en erve staande tegenover voormelden molen, geteekend aan de Noord- vest No. 65 en aan de Noordmolenstraat No. 2, groot 88 centiaren. In veiling 4150. III. Een pand, bestaande uit pakhuis met stalling en hooizolder, open grond en erve, gelegen aan de St. Anna-Zusterstraat te Schie dam, geteekend No. 20, groot 6 aren 65 centi aren. In veiling 7150. Afslag 11 September a.s. De valsehe guldens. De procureur-generaal bij het gerechtshof te A'dam, maakte heden bekend dat reeds ge- ruimen tijd in geheel Nederland doch meer in 't bijzonder in de Zuid-Hollandsche steden en speciaal te R'dam en Schiedam, valsehe guldens met den beeldenaar van H. M. de Koningin en het jaartal 1923 in omloop zijn. De vervalschte geldstukken zijn te herkennen aan een slordige afwerking en een te licht gewicht. Verschillende exemplaren hebben een vrij goed randschrift, doch het meerendeel niet. Een belooning van 500 wordt uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden tot het ontdekken der valsehe munters werkplaats, die zeer waarschijnlijk te R'dam of omgeving moetworden gezocht, en het aanhouden der daders. UIT ROTTERDAM. De M i d d e n s t a n d s v e r e e n i g i n g Handel en Nijverheid heeft een adres gericht aan den Raad, waarin gewezen wordt op den levensgevaarlijken toestand van het Hofplein. Gevraagd wordt het Hofplein van boomen en paaltjes te ontdoen en ten Zuiden van de Delft- sche Poort een tweede brug te doen bouwen. Gemengd Nieuws. Inbraak. Dinsdagmiddag tusschen .12 en 1 uur gebben, zoo wordt uit Bergen op Zoom aan Het Volk gemeld, een paar handige dieven kans gezien ongeveer 2000 te bemachtigen uit een wisselkantoor van de firma Wang en Co. De heer W. was zelf op reis en zijn bediende had zich even verwijderd. Deze bediende is in voorloopig arrest gesteld, omdat zijn antwoorden niet duidelijk genoeg waren, hoewel de heer W. hem in het minst niet verdenkt van den diefstal. Dat is binnen 14 dagen de derde diefstal te Bergen op Zoom. Marechaussee en kommiezen hebben gister achter Uithuizermeeden (Gr.) 1000 L. gedistilleerd van ruim 90 in beslag genomen. Brand. De boerderij van J. van Mierlo te Beek en Donk is afgebrand. Verzekering dekt de schade. Niets is er meer veilig. Het Al gemeen Politieblad bevat de volgende mede- deeling Tusschen 25 en 27 Aug. jl. is uit het Vre despaleis te 's-Gravenhage ontvreemd een eb benhouten voorzittershamer, in gebruik bij den voorzitter van het Internationaal Hof van Justitie. De hamer is ongeveer 25 h 30 c.M. lang, heeft een ronden, gebeeldhouwden steel, een ronden, aan twee zijden een weinig afgeplatten knop, waaromheen een gebeeldhouwden ring, waarin met vergulde letters voorkomt de spreuk Saevis tranquillus in undis. De commissaris van politie afd. E. te 's-Gra- venhage verzoekt nauwkeurig onderzoek naar di voorwerp en bij vinding inbeslagneming en aanhouding en voorgeleiding van den dader. Een nieuwe suikerfabriek. Eenige weken geleden heeft de te Haarlem gehouden algemeene vergadering van de Coöperatieve Vereeniging Holland het bestuur machtiging verleend tot het bouwen van een suikerfabriek mits nog 800 aandeelen zouden worden ge plaatst. De plaatsing dezer aandeelen vlot,naar aan V.D. wordt bericht, goed, zoodat verwacht wordt dat binnen zeer korten tijd alle aandeelen genomen zullen zijn. Is dit bereikt, dan kunnen de maatregelen voor den bouw der fabriek ge troffen worden. Het plan is de fabriek te bouwen nabij de Lunde, onder Heemstede. Het auto-ongeluk bij Heino. Op aanstichting van dr. J. Cramer, predikant der Ned. Herv. gemeente, en den heer W. A. P. Kerssemakers, burgemeester van Raalte, heeft zich aldaar een comité gevormd met het doel, op het graf van de 7 slachtoffers van het auto ongeluk bij Heino een monument op te richten. De toestand van mej. Hageman, die in het Sophiaziekenhuis te Zwolle verpleegd wordt, is thans zorgwekkend. Hebben de visschen gehoor en geheugen? Op deze vraag kan m.i. gerust toestemmend geantwoord worden. Velen toch zullen met mij weten hoe karpers en goudvisschen op een bepaalde plaats zijn te lokken door fluiten en het uitstrooien vanjben weinig voeder. Meer malen heb ik gezien, hoe de eigenaar van een vijver in de onmiddellijke nabijheid van mijn woonplaats zijn waterbevolking door fluiten bij elkaar riep en die bevolking voor het gehoor zaam gevolg geven aan zijn oproeping beloonde met het toewerpen van stukjes wittebrood. Het Was aardig om te zien hoe karpers en goudvis- «chen uit alle hoeken van den vijver kwamen toe- zwemmen naar de voederplaats. Van bangheid was volstrekt geen sprake, wel van naijver om het leeuwenaandeel. Na het fluiten en voederen verdeelden de saamgescholenen zich weer over den geheelen vijver. Ook zal menigeen bij er-, varing weten, hoe vooral de roofvisschen, zich bij eenigszins verdacht geluid, haasten om weg te komen en zich bij het opdoen van voor hen minder aangename ervaringen in den regel wel wachten zich opnieuw in gevaar te begeven. Een treffend voorbeeld hiervan is te lezen in een Fransch blad, Le Chasseur Francais. Een zekere heer Moebin had het aangedurfd een snoek te plaatsen in zijn reeds met andere mis- schen bezet aquarium. Lang duurde het niet of al de laatsten waren een prooi geworden van den snoek. Dat gedoogde de aquarium-houder niet langer en, om nu toch verschillende visch- soorten dagelijks te kunnen gadeslaan, liet hij in het aquarium een glazen afscheiding maken. In den beginnen deed de snoek al het mogelijke om de aan de andere zijde van het glazen schot zwemmende kleinere visschen opnieuw tot zijn prooi te maken. Met verwoedheid wierp hij zich tegen de voor hem onzichtbare hindernis. Hij herhaalde dit zoo dikwijls, dat hij, wellicht door den schok bedwelmd, soms moedeloos ging liggen. Door ■de aanhoudende pijnen werd zijn gulzigheid langzaam gestild en zijn herinnering aan de pijnen bij zijn vruchtelooze roofpogingen gele den, was zóó sterk, dat, toen later de glazen afscheiding uit het aquarium werd genomenen zijn mede-aquarium-bewoners weer vrijelijk om hem heen zwommen,hij geen pogingen meerwaag- de om ze den weg naar zijn maag te wijzen. Zijn geheugen had zijn roofzucht overwonnen. N. Storm. In het Oosten van Roemenië heeft een vreeselijke stormgewoed, die mét een alles vernielende wolkbreuk gepaard ging. Vooral in de Dobroedsja was het noodweer. Tengevolge van hoog water is dit district van de rest vanRoe- menië afgesneden. In de buurt van Konstan za zijn in één dorp meer dan 100 huizen vernield. Er zijn reeds 12 lijken in de puinhoopen gevon den doch tal van lieden worden nog vermist. Men raamt het getal der dooden in de buurt van Constanca op ten minste 40, terwijl de materieele schade ten minste 50 millioen Lei bedraagt. Hoog water. Uit Bulgarije komen be richten over ernstige overstroomingen in het gebied van Witte en Zwarte Lom. Bij Boetsjoek bereikte het water een Stand van zeven meter boven normaal molens en steenbakkerijen wer den weggesleurd. De spoorbrug bij Koresjewo is vernield. Eenige spoordammen zijn zwaar be schadigd. Alleen in Roetsjoek en omtreken wordt de schade op tien millioen geschat. Ook de vroegere Bulgaarsche Dodroedsja is over stroomd. Verschillende spoorwegverbindingen zijn verbroken. Slaapziek t e. De slaapziekte breidt zich nog steeds uit in Japan. De autoriteiten staan voor ontzaglijke moeilijkheden en hebben om eenigszins het gevaar der epidemie te keeren, het dragen van maskers, gorgelen en het vermijden van volksmenigten aanbevolen. Het secretariaat van den volkenbond heeft aan het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken volledige inlichtingen gevraagd. Moordaanslag te Brussel. Woens dagavond trok tijdens een demonstratie van flaminganten in de buurt van de Beurs te Brus sel plotseling een der betoogers zijn revolver en loste verscheidene schoten op het publiek. Drie personen werden gewond, van wie een zoo ernstig dat men aan het behoud van zijn leven twijfelt. De dader werd gearresteerd. Nader wordt gemeld dat de tijdens de demon stratie der flaminganten zwaar gekwetste per soon gister is overleden. De politie heeft nog verschillende arrestaties gedaan. Mishandeling van schooljon gens. Volgens een bericht uit Berlijn is de bekende monarchist, baron Von Lützow gear resteerd wegens mishandeling van leerlingen eener particuliere inrichting van onderwijs in de buurt van Zossen, welke onder zijn leiding staat. Een Russische jongen is dermate mishandeld, dat hij voor zijnjeven verminkt is. De Rhonv liegwedsrrij den. Naar „Das Sportblatt" meedeelt, heeft op den voor- laatsten dag der wedstrijden Papenmeyer van de Technische Hoogeschool te Hannover met nog twee passagiers, een recordvlucht gemaakt door 1 minuut 5 sec. in de lucht te blijven met zijn vliegtuig zonder motor. De Amerikaansche wereldvlie gers. De Amerikaansche wereldvliegers zijn Woensdag te Pieton in Nieuw Schotland aan gekomen. Weer een Noordpoolvlucht. Uit Duitsche bladen komt het bericht, dat de Fran- sche vlieger, De Payer, zich binnen 14 dagen naar Noorwegen zal laten inschepen om daar een Noordpoolexpeditie uit te rusten. Dezen winter zal de expeditie te Spitsbergen blijven, alwaar een sterk draadloos station zal worden gevestigd, ten einde dagelijks mededeelingen uit het pool gebied te kunnen geven. Hittegolf in Amerika. Uit New York wordt een nieuwe hittegolf gemeld. Den 3en September bereikte de temperatuur er 95 gr. Fahrenheit. Duizenden brengen den nacht in de open lucht door. Men verwacht nog meer hitte. Laatste Berichten, Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit O: lichtingen, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog eenige regen, zelfde temperatuur. Op den goeden weg. De Leidsche begrooting over 1925 is zoo gunstig, dat de gem. inkomstenbelasting met 1/10 zal worden verminderd. Verder zullen de havengelden worden verlaagd en zal de zakel. bedrijfsbelasting worden afgeschaft. Intern. Hof v. Justitie. Het Permanent Hof van Justitie, in den Haag, heeft voor de periode 1925'27 tot zijn voorzit ter gekozen den heer Huber (Zwitserland) en tot vice-voorzitter, den heer Weiss (Frankrijk) WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 4 Sept. 5 Sept. LondenH 593/a /II 60 Berlijn-0.617,* -0.62" Parijs - 13 74 - 13.76 België- - 12 94 - 12.98U, Zwitserland 48.8272 -48.95 Amerika— -2,5913/i» - 2 60Vg Wcenen--- 0.00»), - 0.00 Kopenhagen-42.977» -43 10 Stockholm -68 95 - 69.05 GhristFnia -35.777» - 35.75 Madrid -34 25 -34.30 Milaan --11.427» - H-40 per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 4 Sept. 5 Sept. Londen- 11.595/a 11.60 Berlijn0.61'/a* - 0.62* Parijs- - 13.75 - 13.777,, Brussel - 12.95 - 13.10 Zwitserland - 48.877» - 48.95 Weenen— -0.003674 -0.00367» Kopenhagen- 43.15 - 43.10 Stockholm - 68.90 - 69.10 Christiania - 35.75 - 35 75 New-York-2.597» 2.607» per billioen. ggjj! A'damsch Beursoverzicht 5/9 - '24. j'" De beurs had heden een kalm, doch vast ver loop, de weifelende stemming van gister was verdwenen. De handel in H.V.A. was weer le vendig, de overige suikerwaarden eveneens in goede tendenz. Thee-aandeelen oploopend. In de olieafd. trokken Geconsol. geleidelijk aan. Oost-Borneo onderscheidden zich onder de mijn- waarden door goeden tendenz. Tabakken prijs houdend, Jurgens onveranderd. Prolongatie 2%. Telegrammen. MINISTER V. KARNEBEEK EN DE ONTWAPENING. Qenève 4 Sept. (draadloos) De Nederland- sche minister van buitenlandsche zaken, v. Karnebeek, heeft in de Volkenbondsvergadering gewezen op het gevaar dat gelegen is in het wekken van den indruk als zou het statuut van den Volkenbond niet voldoende zijn om de vereischte voorwaarden te scheppen voor de oplossing van het ontwapeningsvraagstuk. Van Karnebeek wees in zijn rede op Zwitserland, waar eeuwen geleden verschillende staten een bond gesloten hebben, die thans nog bestaat, omdat de overeenkomst, waarop die bond ge baseerd is, wordt nagekomen. Wanneer wij de instemming van alle leden voor het ontworpen plan kunnen verwerven dail zullen wij de menschheid nieuwe hoop geVen op het tot stand komen van de ontwape ning. Hoofdzaak is daL alle op het psychologisch moment hun plicht doen want anders zal de mogelijkheid van oorlog altijd blijven bestaan. De rede van minister van Karnebeek vond veel bijval. AANSLAG OP MUSSOLINI. BERLIJN, 5 Sept. (draadloos) Een officieel bericht uit Rome geeft toe, dat Woensdag j.l. nabij Rome een aanslag op Mussolini is gepleegd. Verschillende schoten werden op diens auto gelost en troffen de carosserie. De daders zijn nog onbekend. DE STRIJD IN CHINA. NEW YORK, 5 Sept.. (draadkoos) Volgens hier ontvangen berichten wordt bij Shanhai heyjg gevochten. Er werden reeds zware ver liezen geleden. De generaals dwingen de be volking voor hen te werken. Vliegtuigen door Russische aviateurs bestuurd, nemen aan den strijd deel. SOEDAN. BERLIJN, 5 Sept. (draadloos) Volgens een bericht uit Londen, zou Engeland den staat van beleg over Soedan hebben afgekondigd. Kerknieuws. Provinciaal concilie. ftaar het „Gentrum" verneemt, zal Maandag 22 September a.s. te Utrecht een Provinciaal Concilie worden geopend. De zittingen, welke zullen worden bijgewoond door H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen van Nederland, de Hoogwaardige Abten der Kloos terorden, en de afgevaardigden der Kapittels, zullen worden gehouden in de Metropoli tane Kerk te Utrecht. Sinds 1853 werd in ons land geen Provin ciaal Concilie gehouden. Alle lessen zijn weder als normaal en er zal worden deelgenomen, zoowel met dames als heeren, aan de hurndemonstraties op Duindigt in Den Haag en aan de komende bondswedstrij den in Rotterdam. De oefeningen hiervoor zijn in vollen gang en er wordt met ijver en animo geturnd. Het voornemen bestaat om de turnles der heeren-junioren naar leeftijd in 2 lessen te split sen waardoor nog enkele leden aangenomen kun nen worden. De lessen der damesjuniorep zijn weer geheel bezet zoodat hiervoor geen leden meer aange nomen kunnèn worden. Voor de dames-senioren zal 'n extra turnavond worden ingesteld teneinde de oefeningen voor de wedstrijden afzonderlijk en grondig te kun nen instudeeren. Tot sluiting van het Athletiekseizoen worden op Zaterdag en Zondag 20 en 21 September groote onderlinge atheletiekwedstrijden geor ganiseerd welke evenals het vorig jaar uitstekend beloven te slagen. Bestuursvergadering N.V.B. Zaterdag a.s. vergadert het bestuur van den N.V.B. tot vaststelling van de balans en de begrooting en benoeming van diverse commissies. Rechtzaken» Valsehe 100 biljoen markbiljctten Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft gis teren terechtgestaan de 36-jarige barbier L. H. H. D., uit Tegelen, thans gedetineerd wien ten laste was gelegd, dat hij in Maart 1924 aan Aart Vollenhoven, te Rotterdam twintig valsehe biljetten van 100 biljoen mark zou hebben ver kocht. Beklaagde deelde bij zijn verhoor mede, te Crefeld indertijd 2000 gouden dollars en f 221 te hebben gewisseld, waarvoor hem 95 biljet ten van 100 biljoen de koers was 1.677» waren gegeven. Dat de biljetten valsch waren, had hij eerst bemerkt, toen hij ze bij de Provinciale Bank te Venlo ter inwisseling aanbood. Hij had ze aan de procuratiehouder, verkocht, maar een half uur later liet de kassier om hem roepen om hem mede te deelen, dat de biljetten niet deug den. Hij was toen onmiddellijk naar Grefeld ge gaan, maar zijn leverancier weigerde het papier terug te nemen en maakten hem zoo bang, dat hij niet naar de politie durfde gaan zoo was hij er toe gekomen om 20 biljetten aan den Rotter- damschen valutahandelaar van Vollenhoven te verkoopen De vertegenwoordiger van het O.M., mr. E. D. H. Schutter, achtte de feiten vaststaande. Wegens overtreding van art. 226 W. v. S. zal beklaagde veroordeeld moeten worden. Eisch 2 jaren gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en ver nietiging van de in beslag genomen papieren. Hierna had zich te verantwoorden de valu tahandelaar v.d. B., gedetineerd en recidivist, wien ten laste werd gelegd, dat hij twee van de valsehe honderd biljoen biljetten had ver kocht en overhandigd aan Anthonie den Haan. Eisch 4 jaar gevangenisstraf. Uitspraken 11 September. Burgerlijke Slant, Geboren: Sept. 2. Jobje Pieternella d.v. J. Kleiberg en D. Nattekaas, Geervlietschestraat. 3. Maria d.v. L. van Woerkom en G. van Ros sen, Wattstraat. Willem z.v. G. van der Horst en W. Mol, Mariastraat. Dirk z.v. D. Smit en J. Post, Nieuwe Maasstraat. Elisabeth Gecr- truida Maria d.v. H. van de Pas en E. G. M. van Gogh, van Beverenstraat. Johanna Elisabeth d.v. D. Hoogstad en E. van der Beek, Broersveld. Gehuwd: Sept. 4. M. Buitelaar 45 j. en J. Stek 23 j. Ondertrouwd: Sept. 4. B. Overzier 26 j. en J. C. M. van Kampen 26 j. J. B. Huls hof 28 j. en A. Boele 25 j.J. J. van Kampen 28 j. en M. Overzier 23 j. J. J. Gerrebrands 26 j. en M. Landman 23 j. Ph. Vavier 55 j. en E. Kouwenhoven 56 j. G. A. Holswinder 25 j. en J. Krommenhoek 25 j. W. C. Vermeu len 30 jen H. G. Rebers 24 j Seheepvaart. Hoog water tc Hoek van Holland. 5 Sept. v.m. 7.n.m. 7.22. 6 Sept. v.m. 7.47 n.m. 8.10. 7 Sept. v.m. 8.49 n.m, 9.22. BARRY, 3 Sept. Aangekomen s.s. „Roijal Transport", ledig van Schiedam. AMSTERDAM, 5 Sept. Aangekomen s.s. „Westerdijk", met stukgoederen van Schiedam. SCHIEDAM, 5 Sept. Vertr. Noorsch s.s, „Nortijn" ledig naar New Castle. Handelsberichten. SPORT. R.K.S.V. Excelsior. De gymnastiekafdeeling dezer vereeniging is met vollen ijver aan hare wintercampagne be- gonïién. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 5 Sept. Officieele noteering van de. Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 17. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 5 Sept. Men noteert voof Spiritus 100 f 32. Spoeling. Noteering van de Goop. Vereen. „Schied. Spoelingvereen ging". Heden f 1.70 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3