Het ieslaclit der Bureaus. DAGBLAD VOOR SC Hl EDAM EN OMSTREKEN. alleen in pakjes FEUtLLiTOM. 47ste Jaargang. Zaterdag G September 1824. No. J4041 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereoramunaal 05 Postbus 3!>. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 5G0 bij levenslange geheele invaliditeit200 S)jj verlies van een hand, voet oï oog f 2ÖÖ bij dood f 200 bij verlies van eeo duim; 1' EO bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verz nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE .BLAD. Balieiilantlscfr Nieuws» DE VÖLKENBONDSVERGADERING. Rede van ITe r riot. Te midden van langdurige ovaties, waarbij de geheele zaal en de galerijen hem staande uit bundig toejuichten, heeft Herriot gister op de Volkenbondsvergadering het woord geno men. Hij begon met te verklaren, dat Frank rijk meer dan ooit blijk heeft gegeven van zijn verlangen naar vrede, voor Frankrijk zelf en voor de andere volkeren, welke rustig wenschen te leven. Frankrijk, dat maar al te goed weet wat de oorlog kost aan tranen en leed, blijft trouw aan de letter en den geest van het statuut, dat gelijk met het verdrag van Versailles is onderteekend door de voornaam ste machten ter wereld. Dit pact is een pact van veiligheid, rechtvaardigheid en recht en het is onmogelijk er bepaalde clausules uit te lichten zonder het geheel te verminken. Daarop wenscht Frankrijk zijn toekomst te bouwen in overeenstemming daarmede zijn buitenlandsche politiek te voeren. Herriot brengt hulde aan de pogingen, reeds gedaan om de vredes'gedachte veld te doen winnen en wijst op het vele dat de Volken bond reeds heeft tot stand gebracht. Herriot betoogt, dat het statuut zelf de kwestie der ontwapening aan het veiligheids vraagstuk vastkoppelt en in het internatio naal recht den aanval tot een misdaad stem pelt. Frankrijk verlangt, dat men de moei lijkheden, voortgekomen uit de bedenkingen welke gerezen zijn tegen het waarborgverdrag, zal overwegen. Het voornaamste bezwaar, dat gerezen is, is dat tegen de definitie van aanvallen. Vroeger was schending der grenzen het eenige criterium voor een aanval voor den chemischen oorlog en den oorlog in de lucht bestaan cr evenwel geen grenzen. Frankrijk heeft gister met vreugde gecon- stateert, dat Engeland een krachtig voorstander van het door Frankrijk te Londen in een ander verband geponeerde arbitragebeginsel is. Fran- rijk doet daarbij niet anders dan de voorstellen, door Bourgeois zoo welsprekend in Den Haag verdedigd, handhaven. De arbitrage-gedachte is in art. 12 van het statuut belichaamd. Herriot spreekt de hoop uit, dat een der voornaamste daden dezer vergadering zal zijn d.e aanvaarding van het arbitragebeginsel en de verklaring dat degene die arbitrage weigert tot aanvaller zal worden verklaard. Het arbitragebeginscl moet alle besprekingen beheerseben en de commissies dienen de draagkracht er van vast te stellen. Het is niet noodig daarvoor een speciale com missie te benoemen, daar de eerste en de derde commissie hiertoe bompetent zijn. Frankrijk gaat uit van het beginsel niets vernietigen, alles perfectionneeren. Het is beslist voor controle op de fabricage van wapens en munitie en zal zich niet tegen een bestudeering verklaren van het artikel van het statuut van het internatio nale hof van justitie, dat de Staten in de gelegen heid stelt zich aan het verplichte artitrage te onderwerpen. Het zou een eer zijn voor Frank rijk, dat te Londen het denkbeeld van arbitrage heeft geopperd, wanneer dit beginsel op oneindig veel grooter problemen zou worden toege past. 26 Maar waar zou zij hem vinden Zij wist alleen dat hij zich op de weide bevond, doch had geen nadere aanduiding van deze vrij on bepaalde plaats. Zij keerde terug om nadere aanwijzingen te vragen, doch vond in de eetzaal alleen Harry, die m.et het hoofd in de handen en de ellebogen op de tafel zat te studeeren en zich niet be kommerde om iets anders. Zijn geheele houding verried een hevige ingehouden smart. Monica verbeeldde zich dat de tranen door zijn vingers druppelden. Zij wilde teruggaan zonder iets te zeggen, toen juist miss Araminthe binnentrad. ,,Ik wilde u juist opzoeken, miss Araminthe, om u den weg te vragen naar de groote weide." Miss Araminthe antwoordde niet, doch keek naar Harry, die het hoofd ophief en zijn tante droge oogen en een rustig gelaat toonde. Miss Araminthe opende den mond als om te spreken. Dat was haar gewoonte zij deed den mond open, bewaog de lippen en zei niets. Zij hield u steeds in afwachting van een mede- deeling die niet kwam. Maar nu sprak miss Araminthe tot Monica's verbazing en wat meer was, zij sprak vrij vloeiend en verstaanbaar. „Ge werkt te lang, Harry, die boeken ver moeien u. Ge gaat te weinig uit, ge zijt toch niet ivmge Herriot betoogt dan, dat arbitrage nood zakelijk is, maar niet voldoende. De drie fac toren, die het vraagstuk beheersehen, zijn ar bitrage, veiligheid en ontwapening. Deze fac toren hangen onderling samen en zouden abstrac ties zijn, indien er geen levende realiteiten aan beantwoordden. Ook Herriot acht een groote ontwapenings conferentie noodzakelijk, welke ernstig dient te worden voorbereid. Met deze voorbereiding moet de Volkenbond worden belast. Herriot hoopt, dat de Vereenigde Staten niet zullen weigeren mede te werken, vooral wanneer zij zien, dat de arbitrage .in het centrum der be sprekingen staat. „Over Duitschland zal ik openhartig spre ken wij hebben er het destructieve militairsme in bestreden en de wreede leer, in het Duitsche parlement, verkondigd, dat nood wetten breekt. Wij hebben nooit de ellende van het Duitsche volk gewild. Frankrijk kent geen haat, het leeft niet van den haat het wenscht goede trouw." Herinnerend aan de door Frankrijk en Duitschland onderteekende overeenkomst merkt Herriot dan op, dat artt. 1 en 8 van het statuut voor het toetreden van een Staat het voldoen aan bepaalde voorwaarden eischen, alsmede het vervullen van zijn internationale verplichtingen. Ditzelfde geldt voor Rusland. Geen her stel van den definitieven vrede is mogelijk zoolang Rusland alle medewerking weigert. De vrede, waarvoor wij arbeiden, mag geen abstract begrip zijn, doch eischt grooter manne lijkheid dan de oorlog. Deze vrede mag geen onvervulde wensch blijven. Arbritrage, veilig heid en ontwapening zijn de drie voornaamste zuilen, waarop de tempel, welke wij moeten bouwen, dient te steunen. Alleen wanneer de fundamenten hecht zijn, zal hij zijn hoog ten hemel kunnen verheffen. Nadat Herriot erop opmerkzaam was gemaakt, dat zijn uitspraak in zake de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond niet ge heel duidelijk was, heeft hij het stenogram nog eens doorlezen en daarin aanleiding gevon den nogmaals nadrukkelijk te verklaren, dat hij vóór toetreding van Duitschland tot den Vol kenbond is. Na de rede van Herrio.t verklaarde Salandra, de leider der Italiaansehe delegatie, dat de gevoelens, welke de redevoeiingen van de beide premiers bezielden, de volle sympathie hebben van de Italiaansehe delegatie. Daarna kwam lord Parmoor aan het woord, die verklaarde, het met Herriot eens te zijn, doch niet wat betreft het fundamentcele pimt want Parmoor wenscht den vrede uitsluitend te doen berusten op de arbitrage met uitsluiting van iedere veiligheid. ,-erzekering wordt gewaarborgd door de N.HoIl.Algem. Verz. bank Schiedam Intusschen is het aantal stakers tot boven de 30.000 gestegen. Sommige mijnschachten zijn reeds onder water geloopen, terwijl men in andere mijnen niet meer kan afdalen, daar ook de machinisten het werk hebben neergelegd. DE STAKING IN DE BORINAGE. De paritaire mijncommissie vergaderde gister morgen te Brussel. S§De door de patroons verstrekte cijfers werden door de commissie van onderzoek juist be vonden, doch er werd niettemin geen over eenkomst tusschen de patroons en mijnarbeiders bereikt. De paritaire commissie zal Dinsdag opnieuw vergaderen. DE INTERGEALLIEERDE CONTROLE. De Duitsche pers meldt, dat de In tergeallieer de Controle Commissie den 8sten September haar taak zal hervatten. SPANJE EN MAROKKO. Prima de Rivera en drie generaals, die deel Van het directoire uitmaken, hebben besloten zich naar Tetoean te begeven, teneinde een onderzoek naar de situatie in te stellen. DE STRIJD IN MAROKKO. Generaal Weyler is benoemd tot chef van den general en staf van het Spaansche leger. In een verklaring van het directoire wordt gezegd, dat als gevolg van zekere omstandigheden, die de bijzondere aandacht der regeering vragen, met name den strijd in Marokko, de koning en generaal Primo de Rivera bun reis naar Bilbao hebben uitgesteld. Primo de Rivera heeft thans verzocht de feestelijkheden ter gelegenheid van de herdenking in zake de instelling van het directoire uit te stellen totdat de toestand weer normaal is geworden. AMERIKA. Het begrootingsbureau van het Congres heeft op de vlootbegrooting voor het volgtnde fiscale jaar een bedrag van 56 millioen dollar weten te besparen. Daarover is in marine-kringen ont stemming gewekt. Zij wijzen er op dat er een bedrag van 20 millioen werd uitgetrokken alleen voor de uitbreiding van de,, drankvloot. Ook wordt er op gewezen dat het Congres reeds eenige jaren geleden oen post van 30 millioen dollar weigerde om de oorlogsschepen die met steenkool werden gestookt, van olie-inrichtingen te voorzien. Volgens genoemde kringen wordt de sterkte van de vloot opgeofferd aan politieke belangen. ALLERLEI. Uit Moskou Veertig leiders van den opstand in Georgië zijn ter dood veroordeeld. Hunne namen zijn niet Bekend gemaakt, doch men gelooft, ,dat een hunner Prins Androsnikov is, de leider der Georgische anti-bolsjewisten. De „Pester Lloyd" verneemt uit Parijs, dat men in vooraanstaande Zweedsche en Ame- rikaansche kringen van plan is, Herriot voor den Nobelvredesprijs voor te dragen. Uit Warschau Toen het hoofd van de Poolsche republiek gister een bezoek bracht aan Lamberg-, wierpen twee individuen een bom naar zijn auto. De bom ontplofte evenwel eenige oogenblikken later, zoodat niemand gedeerd werd. Een der aanvallers kon worden gearres teerd. De verontwaardiging over den aanslag is algemeen in de stad. Uit GenéveNaar verluidt, zullen de Fransche en Engelsche delegaties heden een gemeenschappelijke vergadering houden, om een algemeen program in groote lijnen uit te Werken. ITet is niet onmogelijk, dat zoowel MacDonald als Herriot bij die gelegenheid een nieuwe rede zullen houden. Naar verluidt zou de Duitsche regeering een nota gereed hebben welke eerlang aan de betrokken mogendheden zal worden gezonden over Marx proclamatie inzake de schuld aan den oorlog. - Uit Berlijn 'Generaal DegouLte heeft op zijne terugreis van Parijs naar het Roergebied een auto-ongeval gehad. Zijn auto is omgevallen, waarbij de chauf feur gedood werd generaal Degoutte bleef echter ongedeerd. B fan en-Ja a d. □ïristelijk-Nationaal Vakverbond. Gister is te Utrecht een buitengewone verga dering van het Christelijk-Nationaal Vakverbond gehouden, Ler bespreking van het voorontwerp Ziekte- en Ongevallenwet 1925, dat thans bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig is. Met bijna algemeene stemmen werd een con clusie aangenomen, welke ten slotte als volgt luidde „Het G.N.V.", in builengewone vergadering bijeen gehoord de besprekingen over hef* voor ontwerp eener Ziekte- en Ongevallenwet 1925 handhaaft de reeds vroeger ontwikkelde be zwaren tegen het stelsel der bedrij fsvereenigin- gen en tegen de collectieve ziekteverzekering, en geeft mitsdien de voorkeur aan de invoering van de wet-Talma, op enkele punten gewijzigd spreekt evenwel als zijn oordeel uit, dat spoedige invoering van een wettelijke ziekteverzekering in hooge mate wenschelijk is, en dat uitsluitend met het oog daarop ook de thans voorgedragen regeling, hoewel deze in menig opzicht zeer ge brekkig is, eventueel als basis niet reeds bij voorbaat behoeft te worden afgewezen acht het in elk geval noodig, dat worden aangebracht zoodanige wijzigingen, dat de bedrij fsverecni- gingen uitsluitend worden gevormd door werk gevers- en werknemersorganisaties dat slechts medewerking Verleend kan worden door bona-fide yakvereenigingen, aangesloten hij een landelijke vakcentrale dat de dispensatie, bedoeld hij art. 12, alleen verleend kan worden aan reeds thans bestaande vcreenigingen en fondsen en dan nog slechts voor een periode van ten hoogste vijf jaar dal de controle op de naleving van de wette lijke bepalingen, ook voor zoover betreft de uitvoering door Bedrij fsv ereenigirigen geschiedt -van overheidswege; dat in het bijzonder ook de medische controle die er voor heeft te waken, dat de door een ongeval getroffen verzekerde, onverschillig wie de risicodrager is, behoorlijk genees- en heel kundig behandeld wordt niet aan de bedrij fs- Vereenigingen wordt overgelaten, maar uit geoefend wordt door een medischen staatsdienst, overeenkomstig de toezegging van deu minister van arbeid in de zitting van de Tweede Kamer van 8 April 1.1. dat de minimum-ui Lkeering bij ziekte en ongeval wordt gebracht op 80 pet. van het loon, in overeenstemming met de bepalingen ten op zichte van het ziekengeld in onderscheidene collectieve contracten opgenomen ziek, hoop ik," sprak zij op een vreesachtig teederen toon. „Ik ben heel wel, tante Araminthe, Kwel u daarover niet." Nu wendde de oude dame zich tot Monica. „De groote wei, zegt u, mademoiselle Maar Harry zou u kunnen vergezellen, niet waar Harry," sprak zij en deze vreesachtige toon van genegenheid deed nog des te betor uitkomen wat een stoutmoedigheid er voor haar in lag om een dergelijk eenvoudig voorstel te doen. „Gij kunt dezen morgen miss Monica wel tot aan de weide vergezellen, beste, je hebt behoefte aan beweging. Dan zal miss Monica Jessy wel te Ricge afhalen als zij terugkomt." Hij wilde het eenige plan dat miss Araminthe eens gevormd had, niet belemmeren in zijn uitvoering. Monica ging op weg met haar gids, dien zij als een droomerigen, doch sympathiijken knaap beschouwde. Zij hadden een lange wandeling over de bruime heide en al was de winterkoude nog niet ingevallen, de wind blies vrij vinnig over de vlakte. Monica begon een gesprek om haar gedachten te verzetten. „U studeert veel," sprak zij, „ik zie u altijd met een boek in de hand. Voor welke bestem ming is u bezig zich voor te bereiden Deze vraag scheen hem verlegen te maken, doch hij antwoordde toch vrijmoedig wIk wil ik moet dokter worden." „Dokter Dat had ik niet verwacht." Hij zag er werkelijk weinig naar uit om zich op deze nuchtere, droge studie toe te leggen. Een toekomstig dichter of kunstenaar zou men eer in hem vermoeden. Ofschoon zijn mager gelaat meer kleur had dan van Jessy, scheen zijn gezondheid toch minder goed dan die zijner zuster. Monica hervatte met zekere wisseling -de koele droefgeestigen toon van Harry maakte meer indruk op haar dan de aanmatiging van zijn broeders „Is u er zeker van dat dit beroep u lijken zal U heeft echter nog ruim den tijd om te overwegen." „Maar ik ben zoo jong niet," antwoordde Harry, terwijl hij zich oprichtte, „ik ben niet veel jonger dan u." ,,0, ikzei Monica met een droef geestige uitdrukking in haar gelaat. Harry scheen lijdende. „Als ik geen dokter word," hernam hij, „word ik niets, want in iets anders heb ik geen zin. Dat alleen is de moeite waard om voor te leven." Hij sprak echter niet met de geestdrift van een tegengehouden roeping. „U zult binnen eenige jaren wel anders oor- deelen," hernam Monica. „Het voornaamste is dat u komt tot een onafhankelijke positie in de wereld en tot een gelukkig huiselijk leven." „Nooit, nooit," zei hij. Zij hadden de grens der weide bereikt en Harry bleef staan alsof hij van Momca scheiden Wilde. Deze wilde hem bedanken, doch hij bukte zich over een bosje brems en plukte een bloeiend takje, dat door een gunstige omstandigheid tusschen de verdorde stengels was blijven leven. Het was stellig de laatste en het eenige dat nog te vinden was. Hij bood dit kleine goudgele twijgje Monica aan en verwijderde zich. Monica moest nog vér loopen voor zij het kampement bereikte, waar haar vader verblijf hield. Zij verhaastte haar schreden, want zij was ver langend den ouden man weer te zien. Eindelijk bemerkte zij een grijze vlek, die de groepen der verspreide schapen vormden. Deze schapen vormden met het wild, de schelpdieren en de melkproducten der boerderij, de hoofdbronnen van het levensonderhoud op Blackborn. liet was dan ook van de kudden, dat Blackborn zijn voornaamstö inkomsten trok de in een kring verspreide boerderijen gaven slechts mid delmatige opbrengsten. De groote weide voedde op dit tijdstip slechts een gedeelte der kudde. De vorst had het gras nog niet aangetast en de schapen graasden het korte,dichte gras bijna tot den wortel af, Monica passeerde de groote schaapskooien, waarin de dieren een schuilplaats moesten vinden geduren de de eerste koude nachten vóór de geheele op sluiting in den winter. De jongedame wendde zich tot een zeer rossigen knaap, die de verontrustte honden bijeenriep, en vroeg hem naar den herder. De knaap wees in de verte een stecnen hut aan, waar uit den schoorsteen een dunne witte rook kolom opsteeg. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v. ROSSEH's „STER-KOFFIE" 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1