C. QUISPEL dat geèn ziekenfondsen voor heel- en genees kundige hulp worden toegelaten, die winst beoogen dat de in art. 107 genoemde ondernemers- fondsen niet worden toegelaten dat vast komt te staan, mede in verband met het bepaalde in art. 128, dat ook de kosten der gewone geneeskundige behandeling an een door een bedrijfsongeval getroffen arbeider, door het risico-dragend orgaan van het ziekenfonds wor den vergoed." Het totaal-inkomen van Nederland. Blijkens de statistiek der Rijksinkomsten- belasting daalde bij een lichte stijging van het aantal aangeslagenen het totaal-inkomen in Nederland van 4292 millioen (19211922) op 4138 millioen (1922—1923) en de opbrengst van 130 op 111 millioen. Derde Nederlandsche Katholiekendag. De Derde Nederlandsche Katholiekendag zal, naar St. Janski. meldt, in 1925 gehouden worden te 's-Gravenhage, op 27, 28 en 29 Juli, en niet tijdens de Pinksterweek, zooals aanvankelijk besloten was. Scheuring in „De Dageraad" Er dreigt scheuring in de Vrijdenkers-organi satie „De Dageraad". Eenige oud-gedienden van de Haagsche afdeeling zijn uitgetreden, wijl zij zich niet meer kunnen veroenigen met het optreden van het hoofdbestuur en de leiding van het vereenigingsorgaan. De financiën vooral moeten op slordige wijze beheerd zijn in den laatsten tijd, zei de zegsman van het „Hbl. Verwacht mag worden, dat de ontevredenen zullen trachten een nieuwe landelijke organisatie op een huns inziens beteren grondslag te stichten. Rijksklerken. De Minister van Financiën heeft aan de Inspecteurs der Directe Belastingen mede gedeeld dat in 1925 geen gelegenheid zal worden gègeven tot het afleggen van het examen tot benoeming van rijksklerk bij de Belastingen. Dit houdt verband met het feit, dat er een overcompleet bestaat van particuliere klerken die aan genoemd examen hebben voldaan en nog steeds op hun benoeming tot rijksklerk wachten. Bezuiniging. Naar het „Centrum" verneemt, zal met in gang van 5 October het locomotiefdepot te Zeist worden opgeheven en het personeel naar elders worden verplaatst. Het ligt ook in de bedoeling het daar gestationneerde treinper soneel naar elders te verplaatsen. De tentoonstelling van het reddingswezen. Gistermiddag om 4 uur heeft de officieele opening plaats gehad van de tentoonstelling van het reddingswezen in het Kurhaus te Scheve- ningen. Onder de vele aanwezigen waren de leden van het plaatselijk comité te 's-Graven hage tot het aanbieden van een huldeblijk aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-maat schappij en aan de Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van drenkelingen, waarvan kolonel jhr. G. J. Schorer voorzitter is. Mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van Den Haag, sprak een openingswoord. Italiaansch bezoek. De Italiaansche torpedojager Carlo Mirabello, commandant korvet-kapitein Pini, wordt morgen ochtend omstreeks 10 uur aan den Hoek-van- Holland verwacht en stoomt daarna den Nieu wen Waterweg op. Hij zal te Rotterdam aan de Parkkade ligplaats nemen. Aan boord bevinden zich 9 officieren en 166 man equipage. Prof. Mr. C. Van Vollenhoven. Volgens de „Tel." bevindt prof. mr. C. van Vollenhoven, zich inderdaad sedert eenigen tijd te Washington in verband met een arbitrage zaak tusschen de Vereenigde Staten en Mexico. Zijn verblijf aldaar staat echter in geenérlei verband met een Nederlandsche regeerings- opdracht. Wijziging Pensioenwei. Naar de Post- en Telegraafdienst uit goede bron zegt te vernemen, ligt het in de bedoeling van de regeering den datum van ingang der wijziging van de Pensioenwet vast te stellen op 1 Januari 1925 (dus niet op 1 Oct,. 1924). Voorts zou de minister teruggekomen zijn van het oorspronkelijk voornemen om 't recht op vervroegd ouderdomspensioen te doen ver vallen. Nationale ontwapening De openbare debatvergadering, waarin de heeren prof. dr. D. van Embden en generaal G. J. Snijders het pro en contra zullen behande len van het vraagstuk der nationale ontwape ning, zal worden gehouden Dinsdagavond 30 September in de groote zaal van den Dierentuin. Autobussen. In Gelderland wordt advies tot goedkeuring van autobussen gebruikt als openbare middelen van vervoer, slechts gegeven, indien aan bepaal de voorwaarden wordt voldaan, en tevens een rookverbod in den wagen aanwezig is. Mocht blijken, dat aan dit laatste niet de hand wordt gehouden, dan zal aan de gemeentebesturen gcad> iseerd worden, het goedkcuringsbewijs in te trekken tot tijd en wijle de geheele wagen brandvrij zal zijn gemaakt. De Huurwetten. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de regeering zich dezer dagen met een brief gericht o.a. tot den gezondheidsraad, met het verzoek te ad- viseeren inzake het denkbeeld, eerlang over te gaan tot opheffing van de verschillende huur wetten, die in den crisistijd zijn tot stand ge komen. Deze brief is nu in handen gesteld van de uit den raad samengestelde commissie voor de volkshuisvesting. Bczuinigingscommissie. De minister van financiën heeft ingesteld een commissie, welke tot taak zal hebben te onderzoeken of en, zoo ja, op welke wijze be zuinigingen zijn te bereiken op de diensten van de scheepvaartinspectie en van de havenarbeids inspectie en van andere op de scheepvaart be trekking hebbende diensten en administration. Een jonge generaal De „Maasbode" wijdt een artikel 't is komkommertijd aan het verschijnen van het actualistisch weekblad en toont aan, dat het nieuwe blad louter negatief werk levert. Anderzijds geeft onze Rotterdamsche collega het blaadje echter wel wat veel eer. Zij neemt het den oud-opperbevelhebber generaal Snijders kwalijk, dat hij het nieuwe blad opent met een opdracht aan H. M. de Koningin. En verder herinnert de „Msbd." scherp aan het feit, dat de opperbevelhebber mede oorzaak moest zijn van den zwaren belastingdruk, waartegen de actu- alisten te velde trekken. Generaal Snijders moet het den laatsten tijd wel kunnen, maar wij voelen ons toch genoopt hier zijn partij op te nemen. Immers, hij heeft blijkbaar part noch deel aan dit actualistisch gedoe. De „Vaderlander" zal wel glunderen, dat men hem zulke hooge connecties toedenkt. Evenals W. II. Snijders, die het bewuste stuk schreef en die het, zoor zoover we weten, in zijn jeugdaspiraties nog niet tot generaal gebracht heeft Op-,,snijders" Sir Ilenry Deterding over Rusland. Een medewerker van het weekblad Midden koers heeft Sir Henry Deterding geinterviewd met de vraag wat hij over de toekomst denkt in het bijzonder wat betreft Rusland. Het ver slag van dit vraaggesprek vindt men in het Zaterdag Verschijnend nummer van het week blad, doch de redactie was zoo Vriendelijk een proef te onzer beschikking te stellen, waaraan we het volgende ontleenen. Sir Henry zette uiteen, dat nu het goud niet kan voorzien in de behoefte aan ruilmiddel, crediet de groote noodzakelijkheid is voor het volkomen herstel van het economische leven, maar dat hij daarom tegenover alle uitzichten om Rusland weer op de been te helpen sceptisch staat, nu daar particulier eigendom is genatio naliseerd en het twijfelachtig wordt, dat men hetgeen men aan Rusland leent ooit terugkrijgt. Voor het herstel van het gedesorganiseerde Rusland zijn niet millioenen, doch tien millioenen ponden noodig. De landbouwproductie is door de overheidsmaatregelen ver beneden het nor male gedaald en alleen het particulier initiatief kan den landbouw er weer bovenop helpen. Met de petroleum is het niet anders. Voor den oorlog werkten verschillende particuliere maat schappijen, ieder op haar eigen terrein. Thans zijn al deze terreinen genationaliseerd. De re geering is in staat de beste uit te zoeken en uitsluitend de voordeeligste Velden te exploi- teeren. In theorie zou zij dus in de gelegenheid zijn een veel betere productie te behalen dan de doncurreerende particuliere maatschappijen. In werkelijkheid blijft de productie verre beneden die van 1916. De tientallen millioenen ponden, die noodig zouden zijn om Rusland weder te herstellen, kan men niet verwachten te kunnen betrekken an één man of één instelling. Men zal het moe ten zoeken in credieten Maar dan moet natuurlijk het allereerst de grondslag voor het crediet hersteld worden. „Wanneer ik het zou moeten zeggen aldus de heer Deterding geloof ik, dat de bolsjewiki op het gebied van handel en crediet kinderen zijn. Ze kennen de elementaire grondslagen nog niet. Dat is hun fout, maar niet hun slechtheid. Intusschen hebben zij reeds veel geleerd en zij zullen ongetwijfeld nog verder leeren. Op het oogenblik kan men Rusland nog niet als een geordenden staat beschouwen. Maar ik acht het heelemaal niet onmogelijk, dat men over tien of twintig jaar Rusland als het veiligste land van de wereld zal kunnen aanmerken, dat tot rust gekomen is door de ondervinding, terwijl het in de andere landen van Europa-nog altijd niet Volkomen rustig is. Misschien komt het wel zoo ver, dat men over een aantal jaren zijn vacantie zal gaan doorbrengen aan de oevers van de Kaspische Zee, in de zekerheid van een volkomen tot rust gekomen land, in plaats van in DeauVille De dagbladen meldden, dat ik onderhande lingen met afgevaardigden van de Sovjet heb gevoerd. Deze berichten zijn niet waar. Er zijn wel Russische heeren bij mij gekomen, om met mij over petroleum te spreken in zeer algemeene termen, maar van onderhandelingen met de Sovjet was geen sprake. Wanneer iemand zich tot mij wendt om over petroleum te spreken, sta ik hem zeer zeker te woord. Het onderwerp onderhandelingen met de Sovjet, hebben mijn bezoekers niet aangeroerd en ik ook niet. Mijns inziens is het totaal onmogelijk, dat het petroleum-bedrijf, dat zoo uiterst moeilijk is, door den staat gedreven zou worden. Ook in Roemenië zal het verkeerd gaan, wanneer men niet oppast. De petroleum-industric heeft menschen noo dig, die het tegengestelde van ambtenaren zijn. Ik zou zeggen, zij heeft „livewires" noodig. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De spiritusdiefstallen. Door de politie alhier is in verband met den spiritusdiefstal weer iemand aangehouden en wel de Rotterdammer B. M. B., wonende op de Kruiskade, die zich schuldig heeft gemaakt aan heling van 200 liter spiritus, die op 23 Augustus door de nu gesnapte dievenbende ook uit de distilleerderij van de Groot aan de Noordvest- singel gestolen is. B., een handelaar in goud en zilver, had deze spiritus gekocht voor f 3.25 per liter (de waarde is ongeveer f 7 p.l.). Tijdens de levering is er nog een begin van brand ontstaan in het pakhuis van B., doordat hij het overstorten, een der helpers met een lucifer bijlichtte, met het gevolg dat de vlam er insloeg. De brandweer is toen nog gealarmeerd, maar behoefde geen hulp te verleenen, daar men met veel moeite er zelf in geslaagd was de vlammen te dooven. B. ontkent echter hardnek kig. De andere 4 helers en de 5 dieven hebben nu allen bekend. Maandag worden de zeven arrestanten waaronder ook de voerman de J. naar het huis van bewaring te Rotterdam over gebracht. Aan het licht is gekomen dat de Zaterdag in beslag genomen spiritus een paar dagen eer der bij de Groot gestolen was, maar toen door de bende verborgen is in de leegstaande glas fabriek van Melchers in het gaskanaal om den glas-oven, de z.g. kief, is de buit verstopt ge weest, daar vond men ook nog een gummislang en een sleutel, welke door de heeren gebruikt werden om de spiritus uit de fusten in de man- deflesschen te laten loopen deze mandefles- schen werden bij Melchers buit gemaakt. Het onderzoek duurt nog voort en het is heel goed mogelijk dat er nog meer arrestaties vol gen. Gister is de recherche in den Haag bezig geweest en heeft daar o.m. een elftal mande- flesschen gevonden. Pandora. Deze week is het programma in Pandora klein, maar fijn. Vooraf gaan de laatste nieuwtjes, gevolgd door een interessante natuuropname uit Java, waarna een dol-kluchtige 2 acter „De groote suffert" het gedeelte vóór de pauze afsluit. Na de pauze draait de vroolijke comedie „Het milliarden souper", waarin de liefde naast het overhandigen van een belastingbiljet tot de meest grappige verwikkelingen aanleiding geven. De rijke decoratie valt in deze film op. Een aanbevelenswaardig program. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags gereedschap in zeildoek, handschoen, lederen ceintuur, ceintuur, herdershond, sleutel, paar witte schoenen, gymnastiekschoentje, pet. Bij vinders lakschoentje, G. Bakker, Maas- damschestraat 13 kinderkousjes, Wed. Droog, Beijerlandschestraat 26 b bruin kindertaschje inh. geld, G. Lek, Singel 138/14 koperen dop van auto, A. Zuidgeest, Zwartewaalschestraat 67 a postduif, J. 'C. Pil, v. Beverenstraat 36 a jongenschoenen, A. Blom, Weezenbuurt 11 da- mestasch inh. lorgnet en geld, C. v.d. Hoeven, Singel 59 bruin lederen portemonnaie met inh., H. Osterholt, Warande 32 b portemonnaie met inh., P. v. Vonderen, Pr. Fr. Hendrikstraat 24 postduif, A. Heetman, Korte Kerkstraat 5 zilveren armbandhorloge,- J. v.d. Water, Sprin- sensteeg 34portemonnaie met inh., C. Groot- veld, Kortlandstraat 34a kinderjasje, Zonveld, Kethelstraat 1 kindermuts, A. Meerhof, Nieuw- straat 22 koralen halsketting met gouden slot, L. Groene weg, Ploegstraat 4 zilveren horloge, M. van Nielen, Groenelaan 52bril, Gudde, Zwartewaalschestraat 35beenkap, Totte, Torenstraat 61, Rotterdam postduif, C. de Haan, Middelharnisschestraat 18 alpacca beurs je met inh., H. Koning, L. Nieuwstraat 151 portemonnaie met inh., A. Konings, Ged. Broers- vest 34/20 gladde gouden ring, N. Kreuger, Buitenhavenweg 164a dameshorloge met arm band, J. Breij, Spinhuispad 5 étui met school- behoeftén, H. J. Vermeulen, Korte Achterweg 8 ceintuur, A. Vierboom, Hoogstraat 186 para- pluie, Heerring, Geervlietschestraat 2porte monnaie inh., vreemde postzegels, J. Suttorp, Broersveld 61/5zilveren ring, W. Kloppers, Nieuwstraat la schildpad dames portemonnaie met inh., F. Bergkotter, v. Smaleveltstraat 13 dames horloge in armband, Groenhuizen, 2e van Leijden Gaelstraat 140, Vlaardingen portemon naie met inh., B. Plambeck, Heenvlietschestraat 25 b gleufhoed, L. Landman, Poortugaalsche- straat 4 postduif, de Groot, Nieuwstraat 16 postduif, W. v.d. Heijden, Oude Sluis 9 dames zakdoek, M. van Nieling, K. Groendal 11/3. Gisteravond kwart over zes is bij de Buitensluis 'n 5-jarig zoontje van Wens- veen, wonende a.d. Maasdijk, zeer ernstig aan het hoofd gekwetst, doordat 't ventje bij het springen van een rijdende vrachtauto waar hij eerst opgeklauterd was met het achterwiel in aanraking kwam de kaak werd zoo goed als verbrijzeld. Met de auto van den heer C. in 't Veen is de jongen naar het Ziekenhuis ver voerd. De politie heeft zekeren K. gearresteerd, die verdacht wordt van 't huis van zijn baas T., in de Hoofdstraat, dakgoot-lood te hebben ontvreemd. Gisteravond heeft op den Over- schieschen weg, hoek Parallelweg een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een handwagen van den slager R., van de Broers- vest. Ongelukken hadden hierbij niet plaats, maar wel liep R. eenige schade op, doordat z'n met worst en andere vleeschwaren beladen hand wagen kantelde. R. beweert, dat de auto geen PIANO'S EN ORGELS KÜNSTSPEL PIANO'S 1710 12 signaal heeft gegeven, wat nu de politie verder zal onderzoeken. v. L., uit de Puttershoeksche- straat heeft in den afgeloopen nacht bij de po litie aangifte gedaan dat zijn hond blijkbaar teekenen van dolheid toonde. De politie heeft toen het dier afgemaakt en 't cadaver naar den veearts gezonden, die 't weer naar de Rijks- seruminrichting te R'dam stuurde, waar 't verder zal onderzocht worden. UIT ROTTERDAM. W. B. Na de gebruikelijke journaalnieuwtjes komt Kareltje weder zijn waaghalzerijtjes laten zien in „Kareltje als wonderdokter".Als hoofdnummer is voor deze week de hand gelegd op het mooie dramatische filmwerk „Aan de grens der wet." De hoofdrol in deze fijn gemoraalde film wordt vervuld door de lieftallige Norma Talmadge. Uitbeelding en décors zijn keurig verzorgd. Na de pauze het komische, doch tevens span nende nummer „Popje en haar Jan Klaassen". Een programma alleszins aanbevelenswaardig. UIT VLAARDINGEN. De heer A. van der Windt (C. H.) heeft voor het lidmaatschap van den gemeente raad bedankt. Zijn opvolger op de candidaten- lijst is de heer J. Poot Jacz. Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. TAPVERBOD. De Burgemeester van Schiedam Gezien de Verordening op de tapperijen, lo gementen, openbare vermakelijkheden, en den handel in gebruikte roerende goederen te Schie dam Verbiedt den tappers en slijters "om op Dins dag 9 September a.s., den dag waarop in deze gemeente de loting voor den Dienstplicht zal worden gehouden, vóór des n.m. 6" uur sterken drank te schenken, toe te dienen of te verstrek ken. Schiedam, 6 September 1924. De Burgemeester A. GIJJEN. Vervolg Kerkbericht. AGENDA. Maandag 8 September. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. ZangVereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. Dinsdag 9 September. Ned. R. K. Volksbond, Afd. Schiedam. Teeken- en Vakschool „St. Joseph". In schrijving van leerlingen 's avonds van 8—9 uur in het Bondsgebouw, L. Haven 71. (Ook Woensdag inschrijving). R. K. Mannenzangvereen. „St. Caecilia", onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond, lederen Dinsdagavond repetitie van 87a tot 107a uur. Woensdag 10 September. Het Hanze-adviesbureau houdt eiken Woensdag van 10 tot 12 uur zitting in de Katholieke Kring, L. Haven 92." R. K. Openbare Leeszaal. Lees- en studiezaal geopend op alle werk dagen van 10 tot 12 uur van 2 tot 5 uur en van 7 tot 97a uur. Uitleentijden zijn van 107a tot 12 uur van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. 's Zondags gesloten. INGEZONDEN. Tuberculose-bestrijding. „Ondanks alles wat zoowel van overheidswege als door vereenigingen, doktoren en particulie ren gedaan wordt om een der ellendigste ziek ten, de tuberculose, te bestrijden, gaat deze vijand van onze samenleving, van ons persoon lijk, huiselijk en maatschappelijk geluk maar steeds voort zijn talrijke slachtoffers te eischen". Zoo schreef ik drie jaar geleden in mijn brochure „Wat leeken er van zéggen", rapport van mijn onderzoek naar de werking van Granuline, het bekende middel van Dr. J. H. van Grafhorst, arts te 's-Gravenhage, tegen tuberculose en scrofulose. Dat onderzoek werd door mij inge steld, omdat ik persoonlijk prachtige resultaten van de behandeling met Granuline had gezien en met ontsteltenis had waargenomen, welk een massa kinderen aan scrofulose leden en prae- tuberculoos waren. Zoo gaarne wilde ik veler verlangen naar een officieele erkenning van Granuline door de medische Wereld steunen door met de uitkomsten van mijn onderzoek de Prachtige Instrumenten Inwendig en Uitwendig Eventueel Bijzondere Aankoop Voorwaarden Pionofebrikant - Goudsclte Singel 3 - Rotterdam 2KB! (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) jff* Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n iet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2