Het geslacht der Burgans. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 47ste Jaargang. Dinsdag 9 September 1924. No. 14043 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 5U0 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Bij of krachtens netten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van de Schiedamsche Voet- bal-vereeniging ,,S. V. V.", alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de consumptietent, staande op haar terrein aan den West-Frankelandschon dijk; en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 9 September 1924. Bniteniandseh Nieuws. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De volkenbondsvergadering heeft gister de besprekingen in zake het rapport over het werk van den Bondsraad hervat. Naar uit de mededeelingèn van den president Motta blijkt, ligt thans het zwaartepunt van de Volkenbondsvergadering in het werk van de eerste en derde commissie, die, zooals bekend, de belangrijke kwesties dei' veiligheid, ont wapening en arbitrage te behandelen hebben. Besloten werd dat de derde, vierde en vijfde commissie Maandag, Woensdag en Vrijdag zullen vergaderen, de eerste, tweede en zesde Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Motta moti veerde deze regeling door er op te wijzen, dat verschillende gedelegeerden de vergaderingen van de eerste zoowel als van de derde commis sie zullen willen bijwonen, terwijl men boven dien rekening moet houden met de pers. De vroeger Zwitsersche bondspresident Ador drong er op aan, dat spoedig besloten zal worden tot den bouw van een vergadergebouw, welk plan reeds jaren op de agenda staat en noodzakelijk is, daar de zaal die thans in "gebruik is, allerlei bezwaren heeft. De vergadering van de derde commissie heeft op voorstel van Enoa (Roemenië) besloten het geheele materiaal in zake de ontwapening te verdeelen over drie sub-commissies die dan de volgende taak zullen krijgen Eerste sub-commissie controle op den han del in wapenen en de particuliere fabricatie van wapenen, munitie en ander oorlogsmateriaal. De tweede sub-commissie zal behandelen de kwesties chemische oorlog, samenwerking tus- schen de permanente commissie van den Volken bond en de gemengde ontwapeningscommissie, welker mandaat dit jaar afloopt, beperking van de oorlogsuitgaven en eenige andere kleine kwesties. De derde sub-commissie zal de beperking van de bewapening ter zee behandelen. Boven dien zal een kleine commissie worden ingesteld voor de vergemakkelijking van den arbeid van die derde sub-commissie om tezamen met het secretariaat een resumé samen te stellen van de volgende punten le. De leidende gezichts punten van de ontwerp-garantie-verdragen 2e. de correspondeerende punten uit de antwoor den der regeeringen 3e. De correspondeerende punten uit de andere bij het secretariaat in gekomen ontwerpen. 28 Hij greep haar bij den arm, wel niet ruw, maar toch gevoelde zij, dat niets deze door zichtige hand tegen zijn wil zou doen loslaten, wat zij eenmaal gegrepen had. „Ik moet tusschen nu en 10 Januari gaan", hernam hij met onverzettelijke standvastig heid. „En gij ,gij moet uw overeenkomst hou den met hen, die ons hebben geholpen. Dit moet, als ge eens mijn naam zult dragen." Zij stond op en drukte zich tegen haar vader aan. Zoo bleef zij eenige oogenblikken onbe weeglijk staan, vervolgens boog zij zich over den ouden man heen en kuste stilzwijgend het litteeken van zijn hand. Monica ging Jessy afhalen, zooals miss Ara- minthe haar gevraagd had. Het was nog vroeg toen dc beide jonge dames aan het groote hek aanbelden. Jessy, die een oogenblik haar de lucht ge zien had, riep „Kijk eens, lord Burgau is op Blackhorn." „Lord Burgau", vroeg Monica. „Ja, ja, de oude lord Archibald. Ziet u niet dat de stand der vlag is veranderd daar bo ven op den toren en dat het hoofd van ons ge slacht op het kasteel moet zijn MR. ZIMMERMAN TE GENEVE. Mr. Zimmerman is gister te Gcnève aange komen voor de behandeling van het Oostenrijk- sche financieele vraagstuk, doch meende zich gister nog van iedere mededeèling aan de pers te moeten onthouden. ENGELAND EN EGYPTE Reuter verneemt, dat de Egyptische premier, Zaghloel Pasja, thans aan MacDonald te kennen heeft gegeven, dat hij bereid is, den Britschen premier te ontmoeten. MacDonald heeft hem daarop een brief gezonden, waarin hij verklaart te hopen, dat de samenkomst tegen het einde dezer maand zal kunnen plaats hebben. Het is bijna zeker, dat de ontmoeting te Londen zal plaats hebben, daar MacDonald thans in verband mot de binnenlandsche kwes tie Londen niet zal kunnen verlaten. FRANKRIJK. De premier llerriot en de minister van Fi nanciën Clementel zijn gister aangevangen met het onderzoek naar de mogelijkheid van in krimping der uitgave aan de verschillende de partementen. Woensdag zal door de verschillende autori teiten het onderzoek worden begonnen in zake algemeene maatregelen voor de bestrijding van de duurte. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. In enkele kringen te Londen wordt gehoopt, dat de Ulster-regeering zal toestemmen een grenscoinmissaris te benoemen, ten gevolge van de stap van Lord Balfour, die heden in de „Times" een brief bekendmaakt hem door Lord Birkenhead, een der onderhandelaars van het Anglo-Iersch verdrag, in Maart 1922 toegezon den en waarin Lord Birkenhead zegt, dat de grensclausule van het verdrag beteekende, dat de grenscommissie alleen ondergeschikte wijzi gingen zou aanbrengen, en dat een eerlijke en bevoegde scheidsrechter geen tegenovergestelde meening kan hebben. Het Britsche parlement komt 13 September bijeen, om over de Jersche grenskwestie te beslissen, tenzij van te voren eenige overeen komst in dezen wordt bereikt- Sommige bladen zijn van oordeel, dat de pu blicatie van Birkenhead's schrijven den pre mier van Ulster Sir James Craig er toe zal brengen alsnog een lid voor de grensregelings commissie te benoemen. Craig keert Donderdag van zijn vacanlie terug Gisteravond werd medegedeeld, dat hij tc Londen terstond een conferentie zal hebben met leden van het Ulster-kabinet. Aan dezI besprekingen wordt veel gewicht gehecht. SPANJE EN MAROKKO. Een officieel communiqué uit Madrid zegt dat de Spaansche troepen genoodzaakt werden zich met aanmerkelijke verliezen terug te trek ken uit twee posten in de Westelijke zone. JOEGOSLAVIË. Vertegenwoordigers van de Raditsj-partij hebben dezer dagen te Belgrado een bespreking gehad met de Joegoslavische regeering. Er werd in principe een accoord getroffen omtrent de wijze, waarop de aanhangers van Raditsj kun nen samenwerken met de regeering voor een spoedige uitvoering van het regeeringsprogram. Jessy vloog als een pijl uit den boog heen, zonder aan Basile, die hen kwam opendoen, verklaring te vragen. De jonge dames ont moetten in de hall miss Araminthe, wier hooge blos en verlegen uitzicht het groote nieuws bevestigd hadden vóór de oude dame nog iets had gezegd. Monica en Jessy gingen dadelijk naar boven om zich te kleeden. De Burgau's onverhoeds overvallen door dc onverwachte komst van den markies, hadden het tweede ontbijt nog niet genuttigd en men maakte voor lord Archibald een maaltijd gereed, waaraan de geheele familie zou deelnemen. Monica en Jessy traden tegelijk het salon binnen. Lord Archibald, een land en nog Schoon man, maar met een eenigszins bedrukt voor komen, zat te midden zijner bloedverwan ten. Zij hoorden hem juist nog zeggen „Ik was zeer gehecht aan hem en behalve den laatsten tijd moet ik zijn gedrag en toegenegen heid roemen." Ilij zweeg en begroette de jongedames, die hem werden voorgesteld en op de aankondi ging dat het diner was opgediend, begaven allen zich naar de eetzaal. Bij dezen maaltijd zag Monica het huis van Blackhorn onder een nieuw licht. Basili in nette livrei bediende rond een tafel die over vloedig voorzien was. Gevogelte, wild, ijs en gebak deden de bekwaamheid van miss Aramin- AFGANISTAN. Te Pesjawar doen geruchten de ronde, dat er vredesonderhandelingen zijn aangevangen tus schen de Afgaansché autoriteiten en de rebellen. DE OPSTAND IN GEORGIE. De legatie van Georgië te Parijs heeft mede gedeeld, dat in verschillende deelen van dit land de bevolking de Russische sovjet-autori teiten heeft Verdreven. In de omgeving van Tiflis hebben gevechten plaats. Dc arbeiders zijn daar in staking gegaan. De Sovjet-autori teiten hebben strenge represailles tegen de stakers genomen, alsmede tegen allen, die met de opstandige beweging sympathiseeren. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Tsjang Tso Lin, de dictator van Mantsjoerije, heeft den oorlog verklaard aan de regeering te Peking! ALLERLEI. MacDonald is uit Genève te Londen aange komen, en vandaar gister naar Schotland door gereisd. MacDonald verklaarde zich bij zijn vertrek uit Londen naar Dundee zeer voldaan over de te Genève bereikte resultaten en het schit terende werk van zijn vriend den Franschen premier. Uit verschillende gegevens blijkt, dat de Ruitsche regeering na de waarschuwing der geallieerden en protesten van binnenlandsche zijde tegen de verklaring over de schuldvraag, zich tot een terugtocht in dezen voorbereidt. Uit Danzig In Oost-Galicië zijn honger oproeren uitgebroken. In het gebied van Tar- nopol hebben de boeren na een botsing met de politie boerderijen en graanpakhuizen in brand gestoken. Er zijn talrijke personen gearresteerd. Uit Santiago (Chili) Het bericht van het aftreden van Alessandra als president van de Ghileensche Republiek is onjuist. Uit Brussel Het aftreden van den heer Van de Vijvere als minister van economische zaken en .diens opvolging door senator Moyer- soen zijn gister officieel geworden. Uit Brussel Het aantal stakers in de Borinage neemt nog dagelijks toe. In verschil lende dorpen worden de werkwilligen lastig gevallen en moeten deze door dc maréchausseé worden beschermd. De ploegbazen, die aan het werk zijn gebleven, worden vaak met ketel muziek door de stakers afgehaald. Git, Brussel De staking van de mijn werkers in het mijngebied van Bergen, welke ongeveer een maand geleden begonnen is, duurt voort. Het centrale stakingscomité heeft een leeningsaanbod van een millioen francs ont vangen van het centrale comité der Duitsche mijnwerkers. Uit Weenen De stakingen die in de metaal-industrie zijn uitgebroken hebben zich nog uitgebreid. 15.000 ardeibers staken' Uit Berlijn De student Steiger, die in Lemberg den aanslag op den Poolschen president heeft gepleegd, heeft verklaard uit politieke overwegingen te hebben gehandeld. Uit Weenen De dochter van wijlen keizer Franz Josef, Marie Valerie, is op het slot YVallsee overleden. Binnenland, De rede van minister Van Karnebeek. De Zwitsersche bladen maken met bijzon- the eer aan, die dit maal had moeten doen ge reed makpn in zoo korten tijd, terwijl een rijke keuze van de kostbaarste wijnen een aanlokke lijk overzicht gaf van de rijkdommen, die de kelders van Blackhorn bevatten. Het had Mo nica evenwel altijd toegeschenen, dat deze kelders bijna ledig moesten zijn. Twee bedienden gehoorzaamden aan de be velen van den ouden Basile, die hen met een onverstoorbare gelijkmoedigheid regeerde, of schoon de houding van deze nieuwelingen maar al te vaak herinnerde aan de nederigheid van den landelijken arbeid, waarvan men hen had weggehaald. Toen de drie dames van tafel waren opgestaan, verlieten ook de heeren dc eetzaal en begaven zich allen, behalve Harry naar het vertrek, dat men het kantoor van Sir Bear noemde. Dit afgezonderde vertrek, ingesloten tusschen de kamers van den baron, werd beschouwd als het heiligdom van het kasteel. De toegang was dan ook aan alle bewoners van het kasteel ver boden, behalve voor Jacob en zijn vrouw, die voor den persoonlijken dienst van Sir Bear be stemd waren en hun verblijf moesten hebben in dezen verheven sfeer. Lord Archibald nam het woord te midden van het ernstig en eerbiedig stilzwijgen zijner verwanten. „Gij weet, sprak hij met zijn langzame stem en pathetisch accent, dat ik gekomen ben om u te spreken over mijn neef Jean." deren lof gewag van de rede van minister van Karnebeek. Het „Journal de Genéve" schrijft dat een der voordeelen der groote discussie geweest is, dat men het Volkenbondsverdrag weder eens gelezen heeft. In den loop der vijf jaren dat de Volkenbond bestaat, schenen verschil lende staatslieden de herinnering eraan verloren te hebben. Minister van Karnebeek heeft hun in onverbiddelijke woorden den inhoud van het Volkenbondsverdrag weder in herinnering ge bracht. En zij schenen heel verrast te zijn dat zij zoo wijs zijn geweest. Dc „Neue Züricher Zeitung" verklaartdat de Nederlandschc minister van Karnebeek op de eenvoudigste en tegelijk helderste wijze het standpunt verdedigde dat aan een afzonder lijk waarborgverdrag geen behoefte bestaat. Met bijzondere instemming vermeldt het blad de „zeer overtuigende redeneering van den verstandigen Hollander" dat wanneer de Vol kenbondsstaten niet in staat zijn de bepaling van het Volkenbondsverdrag zelf na te leven, dan ook een waarborgverdrag hen niet redden kan. De actualisten. Het Verbond van Actualisten heeft, naar zijn orgaan „De Vaderlander" meldt, een vakcen trale opgericht, de Nationale Arbeider -Orga nisatie, welke alle actualistische vakvereeni- gingen omvat (zal omvatten Red.) en die de eenige vakcentrale is, welke den marxistischen klassestrijd verwerpt(l?) Aan de Nationale Ar beiders-Organisatie is verbonden een, te 's-Gra- venhage gevestigd, bureau voor arbeidsbe middeling. Vliegkost. Met de directie van de Nederlandsche Spoor wegen is overeengekomen, dat, in geval een vlieg tuig, waarmede post wordt vervoerd, een nood landing moet maken op Nederlandsch grond gebied in de nabijheid van een kleine plaats, de post zoo noodig kan worden afgegeven aan de dichtstbijzijnde halte, c. q. aan het dichtst bijzijnde station. Het spoorwegpersoneel ter plaatse zal dan zorgen dat de post wordt over handigd aan het postpersoneel, werkzaam in den eerstvolgend en trein, die aan de halte (c.q. het station) stopt, dan wel, dat de zendingen met dien trein worden vervoerd naar het naast- bijzijnde belangrijke station, ten einde aldaar aan den postdienst te worden overgegeven. Uit het mijnbedrijf. In de gisteren gehouden vergadering van de contactcommissie voor de mijnindustrie werden verder besproken de voorstellen der mijndirec- ties inzake loonen en arbeidsduur, ingaande 1 October a.s. De vakvereenigingen bleken ook thans niet bereid, tegenvoorstellen te doen. De christelijke mijnwerkersorganisatie herhaalde haar in de Vorige vergadering gedaan verzoek om het voorstel betreffende den Zaterdagdienst en de minimumloonen van de bovengronders terug te nemen, waarna over de verdere voor stellen nader gesproken zou kunnen worden. De Nederl. Mijnwerkersbond legde een nota over, waarin de bedrijfsuitkomsten over de eerste 7 maanden van 1924 werden berekend, en de gevolgtrekking wordt gemaakt, dat de toestand der ondernemingen geen aanleiding geeft tot hetgeen door de werkgevers wordt voorgesteld. De directies voerder hiertegen aan, dat de Toen zijn toehoorders het stilzwijgen bleven bewaren ging hij Voort. IK heb u over gewichtige zaken te spreken, en de tijd dringt. De ziekte, waardoor ik aange tast ben, maakt rassche vorderingen." Sir Bear of de jongelieden onderbraken hem zelfs met geen gebaar. Er bestond tusschen de Burgau's geen zweem van genegenheid en lord Archibald sprak ook zonder eenige aandoening ofschoon de oude markies niet van een bijzondere hardheid was, bezat hij in zijn afgekoelde aderen genoeg van het bloed -zijner dappere voorva deren om moedig den naderenden dood tegemoet te zien. „Gij kent de redenen van ongenoegen, die Jean mij sedert zijn meerderjarigheid gegeven heeft. Gij hebt mij wel willen raden en u interes seeren over mijn zorgen, ofschoon zij u niet kunnen aangaan. Gij zijt te rijk om u veel bezig te houden met de bestemming van mijn fortuin. Uw kolenmijnen bijvoorbeeld, brengen u het geld bij tonnen aan." Zij hadden genoeg geld verzwolgen om het bij tonnen weer te geven, in elk geval leverden zij geen schop kolen meer. Sir Bear scheen er echter niet van te houden anderen in zijn zaken te mengen en hij antwoordde niet. „Het is wel eenigszins vreemd van u om u hier te begraven en zoo landelijk tc leven ondanks uw rang en fortuin. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1